Ennyire jó témákat és előadókat felsorakoztatni! Az érdeklődésem alapján számomra a legérdekesebb podcast vagytok! Csak nekem volt olyan érzésem, hogy szegény Orsi válaszaiba gyakran már a második mondat után beleszóltatok, vagy belekérdeztetek, egy rakás érdekes gondolatot nem tudott érdemben kifejteni. Tudom, hogy ez elvileg egy podcast, de úgy tűnt, mintha segíteni akartatok volna a riportalanynak. Nagyon jó beszélgetés volt ez is!
Köszönöm, hogy alkalomról-alkalomra ennyire fontos témákhoz nyúltok! Az emberek - különösen a nagyvárosi emberek - számára nem ismertek az élelmiszertermelés problémái, ezért nagyon fontos, hogy minél több felületen találkozzanak ezzel.
Mi pedig köszönjük a kitartó figyelmet és a konstruktív hozzászólásokat! Ha a fontos témákat szereted, akkor a következő adás is tetszeni fog! Jó egészséget kívánunk!
Ez mind szép és jó, hogy hagyunk helyet az őshonos élővilágnak is a mezőgazdasági területeinken, de most nézzük meg azt, hogy ez hogyan is működik a való életben. A gazdálkodónak az az érdeke, hogy minél több termést tudjon betakarítani a területeiről, hogy ki tudja fizetni a méregdrága - és egyre csak dráguló(!) - lízingelt, hitelre vett csilli-villi traktorját, kombájnját, (az újgazdag földesurak profitéhségéről már nem is beszélve ugye), stb., ezért abban érdekelt, hogy az utolsó négyzetcentiméter is be legyen művelve, vetve, lehetőleg precíziós gazdálkodással ugye - ami aztán méginkább nem hagy életteret semmi más élőlény számára sem, csak a termeszteni kívánt növényi kultúrának -, hogy a betakarítások után pozitívban legyen a mérlege, tehát, hogy a pénzénél legyen. Szóval a valóság erősen ütközik az elérni kívánt természetvédelmi célokkal. Tehát a gazdálkodó rá van kényszerítve az egyre intenzívebb gazdálkodásra, hogy állni tudja a versenyt, pl. az árak rohamos emelkedésével, miközben meg az lenne a környezetvédelmi érdek, hogy egyre több területet tudjon biztosítani a vadon élő élőlények számára. A költői kérdés: Melyik irányba fog elmozdulni a termelő? Abba, hogy legyen kenyere neki, meg a családjának, vagy abba az irányba, hogy "virágozzék minden virág" a földjein? Szóval nagy a gond és szemléletváltásra lenne szükség, hogy élhető maradhasson a bolygó, de nem csak a mezőgazdaságban dolgozók részéről kellene a szemléletváltás, hanem az egész társadalom részéről. Legfőképpen pedig a politikai döntéshozók részéről lenne a legfontosabb a szemléletváltás. Na most azok a politikusok akik még a klímaváltozás tényét is tagadják, azoktól semmi jóra nem számíthatunk környezetvédelmi szempontból. Erdőírtást, lebetonozást, leaszfaltozást, stadionokat, stb. annál inkább.
Ha egyáltalán van bármi előnye az Eu-hoz való tartozásnak (amúgy nincsen), akkor éppen ebben a témában lehetne. Végre a latifundiumokat megregulázhatnák az ökológiai szabályozók által, ---- ha el nem csalják a támogatásokat és be nem hazudnak olyan ökológiai mutatókat, amelyek nincsenek is. Továbbá, ha rá nem engedik az uniós mezőgazdaságra az ukrán mezőgazdaságot. És még mielőtt rámförmed, leszögezem, hogy pl. idén ősszel az ukránoknál 8000 forintos áron vásárolják fel azt a szennyezett gabonát, aminek az uniós szabványos szerinti magyar megfelelőjét 5000 forint/mázsa áron veszik.
Fiùk szuper es alap tema... hogy mit fogunk tudni enni... es az ökològia az alap. Vagy tudomasul vesszük hogy a termeszet rèsze vagyunk es nekünk kell az ökològiai törvenyeket figyelembe venni... De az emberiseg nagyon messze van ettől, hogy visszatalaljon a minket fenntartani tudó alapokhoz. Beszelni kell sokat ròla. Nagyon jò az irany. De!!!kerlek titeket a vendegeket is hagyjatok szóhoz jutni....
Nagyon szeretem a műsoraitokat. Ez személyesen is érintett, hiszen mi is regeneratív mezőgazdasággal próbálunkfoglakozni. Sajnos úgy néz ki, hogy a bérelt néhány hektárunkról le kell mondanunk, hanem azért, mert a bérelt munkákat a nagy gazdák nem végzik el időben, mint takarónövény vetése, vagy aratás. Egyépként néhány évi tapasztalat azt mondatja, hogy az előállítási költség nem több, mint hagyományos esetben, mert kevesebb a költség, sőt volt olyan évünk is, amikor nagyobb volt a termésátlagunk, mint annak, aki szántott és műtrágyázott. Szerintem ennél nincs fontosabb kérdés, mert halott földben nem lehet, olyan élelmet termelni, amelynek tápanyagtartalma is legyen. A kiskertekben valóban itthon Gyulai Iván a legnagyobb név, szántón pedig Kökény Attila. Szívesen allgatnék velük is beszélgetést.
Baromfit is lehet tartani legeltetéses módon, többen csinálják már az országban. Váltott területeken szabadon vannak a tyúkok, mielőtt lepusztítanák az adott területet, átterelik őket egy másik területre. Sokkal kevesebb takarmány kell, boldog életük van. Hirtelen a Kajtár farm és a Remény Farm jut eszembe, de rajtuk kívűl is vannak.
Megint nagyon fontos téma, köszönöm! Ez biztosan jó út, jobb, mint az akkumulátorgyár. És amíg a sima pénz tulajdonosa kurva sok pénzt kereshet, addig ez a világ nem fog megváltozni. Amíg a bankok számára pénzt nyomtathatnak, amit utána kölcsönadhatnak, addíg ne számítsunk semmire. Más esetben úgy hívják, pénzhamisítás kivéve a Gyevi bíró - akarom mondani az állam vagy a bank. Telek 70-ben 400ezer, most 400 millió = 50 év alatt 1000-szeres pénzromlás.
Csak egy apró megjegyzés: a szelektíven gyűjtött hulladékot ugyan összeöntik, de abban már nincs pl. szerves hulladék (remélhetőleg a komposztba került), illetve jó esetben nincs benne olyan szemét, amit biztos nem hasznosítható újra. Az összeöntött szelektív hulladékot azután újra szétválogatják, illetve kiválogatják belőle a valóban újrahasznosítható anyagokat. Szóval, az nem probléma, hogy összeöntik!
Nagyon jo volt, a téma is fontos és a vendég is kiváló volt, de annyit ő-zött, hogy alig bírtam hallgatni, ö... ő.... ő....... Egy beszédterapeuta el kellene...
Van egy szombathelyi srác, Smartkas néven alapított cége vertikális farmokat hoz létre a világban. Dr. Mészáros Dávidnak hívják, jó lenne beszélgetni vele is.
Ahogyan a nagyszüleim gazdálkodtak az Alföldön az abszolút megfelelt mindenfajta regeneratív követelménynek. Sajnos kihal az a generáció, aki még birtokában van ennek a tudásnak!
- Meddig számolunk még terméshozamban az adott területről betakarított tápanyag (tudom, hogy bonyolultabb mérni, mégis ez a fontos, lényeges) helyett? - érdekes (lehet akár vicces, felháborító, szomorú is...), hogy amiröl beszélünk, az a "normális", mondjuk 50-100 évvel ezelőtti parasztgazdák természetes tudása - amíg lineáris termést várunk (évről-évre nagyjából fix termést), tévúton vagyunk. Érdemes a fokgazdálkodásnak alaposan utánanézni. - ajánlom megtekintésre a Mérgezett föld c. magyar dokumentumfilmet - Országh József professzor úr rendszere (bár nem a nagyüzemi mezőgazdasághoz kapcsolódik), kritikusan fontos tudás a víz és talaj témában - a pálmazsír az elmondottak mellett a fogyaszthatóvá (???) tevő vegyi eljárás miatt kifejezetten egészségkárosító (adódik az összefüggés az ún. civilizációs betegségekkel, nem csak a pálmaolaj, hanem a teljes intenzív élelmiszertermelés kapcsán) - ajánlom Mester Károly előadásait, nagyon sok és mély összefüggést tár fel - azt hiszem, a Béres Józsefről szóló filmben is van arról szó, hogy hogyan jött rá a mikroelemek fontosságára a növénytermesztésben (szerves trágyázás fontosságát bizonyítja) - gigavállalatokhoz: a "fejlett világ" jelen gazdasági paradigmáját kell megkérdőjelezni/ megváltoztatni. Amíg a politikusoknak is érdeke valahol ennek fenntartása, addig marad a lassú tempó. A GDP alapú mérés idejétmúlt. Vannak a világon jó gyakorlatok, előrevivő, gondolatok. - amíg a pénz cél, és nem eszköz, addig bajban vagyunk.... - szőlős példa: a vízvisszatartást is segíti a zöld sorköz.
@@erzsebetbertalan4843 változtatni mindenképpen kell, ám a notill még mindig tévút. A takarás-mulcsolás (nagyüzemben is megoldható), takarónövények, táblaméret csökkentése, erdősávok ujratelepítése és hasonlók a jobb megoldás. A biodiverzitás és a normál vízkörforgás visszaállítása a célravezető út.
...nem " alulról" kellene a változást szorgalmazni.... a tervezés, szervezés, központi "felső" irányításnak lenne a feladata!!!! ....és nem a haszon szerzés!!!!
Ugyan mondjátok már meg, hogy Magyarországon hogy lehet sövényre támogatást igényelni? 1x láttam egy szórólapot ami az Agrár-Erdészetet propagálta. Azóta próbáltam a legelőimen ilyet létesíteni, de nemhogy támogatás nincs, hanem konkrét tiltásokba botlottam.
a vetésforgót mindenki ismeri. de a leghatékonyabb az lenne hogy ahol 20 évig mezőgazdasági terület volt ott legyen 20 évig erdő, ahol 20 évig erdő volt ott legyen mezőgazdasági terület.
🤗Üdv!IMÁDTAM...minden 1 .-es pillanatát!!!KÖSZI😂❤😅😊(útálom ^h az önkori össze szed minden lehullott lombot😮,mert nekik az trágya=pénz!a fák meg fagyjanak meg,se tápanyag,se védelem!!!😢😢😢😢És még a kutyaszart is fel kéne szedni?NEEEEM -CSAK A BETONRÓL....adjatok ti tápanyagot "kutyások"a fáknak ha az önkori összeszedi ,eladja ...haszonszerzésért!!!!😮❤🤮🤮🤢
Nagyszerű beszélgetés az egyik legfontosabb témáról.
Ennyire jó témákat és előadókat felsorakoztatni! Az érdeklődésem alapján számomra a legérdekesebb podcast vagytok!
Csak nekem volt olyan érzésem, hogy szegény Orsi válaszaiba gyakran már a második mondat után beleszóltatok, vagy belekérdeztetek, egy rakás érdekes gondolatot nem tudott érdemben kifejteni. Tudom, hogy ez elvileg egy podcast, de úgy tűnt, mintha segíteni akartatok volna a riportalanynak.
Nagyon jó beszélgetés volt ez is!
Köszönjük kedves Orsoly a hasznos előadást !❤ Sok sikert kívánunk!❤
🥰 Szuper tartalom❣
Köszönöm, hogy alkalomról-alkalomra ennyire fontos témákhoz nyúltok! Az emberek - különösen a nagyvárosi emberek - számára nem ismertek az élelmiszertermelés problémái, ezért nagyon fontos, hogy minél több felületen találkozzanak ezzel.
Mi pedig köszönjük a kitartó figyelmet és a konstruktív hozzászólásokat!
Ha a fontos témákat szereted, akkor a következő adás is tetszeni fog!
Jó egészséget kívánunk!
Köszönjük az értékes tartalmakat!
Mi pedig köszönjük szépen a támogatást! 🔆🙏
Köszönjük!
Köszönjük szépen! 🙏
Ez mind szép és jó, hogy hagyunk helyet az őshonos élővilágnak is a mezőgazdasági területeinken, de most nézzük meg azt, hogy ez hogyan is működik a való életben.
A gazdálkodónak az az érdeke, hogy minél több termést tudjon betakarítani a területeiről, hogy ki tudja fizetni a méregdrága - és egyre csak dráguló(!) - lízingelt, hitelre vett csilli-villi traktorját, kombájnját, (az újgazdag földesurak profitéhségéről már nem is beszélve ugye), stb., ezért abban érdekelt, hogy az utolsó négyzetcentiméter is be legyen művelve, vetve, lehetőleg precíziós gazdálkodással ugye - ami aztán méginkább nem hagy életteret semmi más élőlény számára sem, csak a termeszteni kívánt növényi kultúrának -, hogy a betakarítások után pozitívban legyen a mérlege, tehát, hogy a pénzénél legyen. Szóval a valóság erősen ütközik az elérni kívánt természetvédelmi célokkal. Tehát a gazdálkodó rá van kényszerítve az egyre intenzívebb gazdálkodásra, hogy állni tudja a versenyt, pl. az árak rohamos emelkedésével, miközben meg az lenne a környezetvédelmi érdek, hogy egyre több területet tudjon biztosítani a vadon élő élőlények számára. A költői kérdés: Melyik irányba fog elmozdulni a termelő? Abba, hogy legyen kenyere neki, meg a családjának, vagy abba az irányba, hogy "virágozzék minden virág" a földjein?
Szóval nagy a gond és szemléletváltásra lenne szükség, hogy élhető maradhasson a bolygó, de nem csak a mezőgazdaságban dolgozók részéről kellene a szemléletváltás, hanem az egész társadalom részéről. Legfőképpen pedig a politikai döntéshozók részéről lenne a legfontosabb a szemléletváltás. Na most azok a politikusok akik még a klímaváltozás tényét is tagadják, azoktól semmi jóra nem számíthatunk környezetvédelmi szempontból. Erdőírtást, lebetonozást, leaszfaltozást, stadionokat, stb. annál inkább.
Ha egyáltalán van bármi előnye az Eu-hoz való tartozásnak (amúgy nincsen), akkor éppen ebben a témában lehetne. Végre a latifundiumokat megregulázhatnák az ökológiai szabályozók által, ---- ha el nem csalják a támogatásokat és be nem hazudnak olyan ökológiai mutatókat, amelyek nincsenek is. Továbbá, ha rá nem engedik az uniós mezőgazdaságra az ukrán mezőgazdaságot. És még mielőtt rámförmed, leszögezem, hogy pl. idén ősszel az ukránoknál 8000 forintos áron vásárolják fel azt a szennyezett gabonát, aminek az uniós szabványos szerinti magyar megfelelőjét 5000 forint/mázsa áron veszik.
Köszönöm 🙏♥️🙂
“Ezen van a világ, hogy ezt megoldja!” Ebben az egy mondatban benne volt minden.
Thanks!
Köszönjük, Róbert!
🤝
Fiùk szuper es alap tema... hogy mit fogunk tudni enni... es az ökològia az alap. Vagy tudomasul vesszük hogy a termeszet rèsze vagyunk es nekünk kell az ökològiai törvenyeket figyelembe venni...
De az emberiseg nagyon messze van ettől, hogy visszatalaljon a minket fenntartani tudó alapokhoz. Beszelni kell sokat ròla. Nagyon jò az irany. De!!!kerlek titeket a vendegeket is hagyjatok szóhoz jutni....
Nagyon szeretem a műsoraitokat. Ez személyesen is érintett, hiszen mi is regeneratív mezőgazdasággal próbálunkfoglakozni. Sajnos úgy néz ki, hogy a bérelt néhány hektárunkról le kell mondanunk, hanem azért, mert a bérelt munkákat a nagy gazdák nem végzik el időben, mint takarónövény vetése, vagy aratás. Egyépként néhány évi tapasztalat azt mondatja, hogy az előállítási költség nem több, mint hagyományos esetben, mert kevesebb a költség, sőt volt olyan évünk is, amikor nagyobb volt a termésátlagunk, mint annak, aki szántott és műtrágyázott. Szerintem ennél nincs fontosabb kérdés, mert halott földben nem lehet, olyan élelmet termelni, amelynek tápanyagtartalma is legyen. A kiskertekben valóban itthon Gyulai Iván a legnagyobb név, szántón pedig Kökény Attila. Szívesen allgatnék velük is beszélgetést.
Köszi a kedves szavakat, a tippeket nemkülönben! 😘
Baromfit is lehet tartani legeltetéses módon, többen csinálják már az országban. Váltott területeken szabadon vannak a tyúkok, mielőtt lepusztítanák az adott területet, átterelik őket egy másik területre. Sokkal kevesebb takarmány kell, boldog életük van. Hirtelen a Kajtár farm és a Remény Farm jut eszembe, de rajtuk kívűl is vannak.
Ráadásul a baromfitrágya foszforban gazdag, miközben Gelencsér Andrástól tudjuk, hogy hamarosan foszforhiány lesz.
Megint nagyon fontos téma, köszönöm! Ez biztosan jó út, jobb, mint az akkumulátorgyár. És amíg a sima pénz tulajdonosa kurva sok pénzt kereshet, addig ez a világ nem fog megváltozni. Amíg a bankok számára pénzt nyomtathatnak, amit utána kölcsönadhatnak, addíg ne számítsunk semmire. Más esetben úgy hívják, pénzhamisítás kivéve a Gyevi bíró - akarom mondani az állam vagy a bank. Telek 70-ben 400ezer, most 400 millió = 50 év alatt 1000-szeres pénzromlás.
Nézzetek utána Mészáros Dávid Smartkas vertikális kert innovációjának
Csak egy apró megjegyzés: a szelektíven gyűjtött hulladékot ugyan összeöntik, de abban már nincs pl. szerves hulladék (remélhetőleg a komposztba került), illetve jó esetben nincs benne olyan szemét, amit biztos nem hasznosítható újra. Az összeöntött szelektív hulladékot azután újra szétválogatják, illetve kiválogatják belőle a valóban újrahasznosítható anyagokat. Szóval, az nem probléma, hogy összeöntik!
Nagyon jo volt, a téma is fontos és a vendég is kiváló volt, de annyit ő-zött, hogy alig bírtam hallgatni, ö... ő.... ő....... Egy beszédterapeuta el kellene...
Van egy szombathelyi srác, Smartkas néven alapított cége vertikális farmokat hoz létre a világban. Dr. Mészáros Dávidnak hívják, jó lenne beszélgetni vele is.
/....a gén modosítással ,... visszaélni is lehet!!!.../
Ahogyan a nagyszüleim gazdálkodtak az Alföldön az abszolút megfelelt mindenfajta regeneratív követelménynek. Sajnos kihal az a generáció, aki még birtokában van ennek a tudásnak!
- Meddig számolunk még terméshozamban az adott területről betakarított tápanyag (tudom, hogy bonyolultabb mérni, mégis ez a fontos, lényeges) helyett?
- érdekes (lehet akár vicces, felháborító, szomorú is...), hogy amiröl beszélünk, az a "normális", mondjuk 50-100 évvel ezelőtti parasztgazdák természetes tudása
- amíg lineáris termést várunk (évről-évre nagyjából fix termést), tévúton vagyunk.
Érdemes a fokgazdálkodásnak alaposan utánanézni.
- ajánlom megtekintésre a Mérgezett föld c. magyar dokumentumfilmet
- Országh József professzor úr rendszere (bár nem a nagyüzemi mezőgazdasághoz kapcsolódik), kritikusan fontos tudás a víz és talaj témában
- a pálmazsír az elmondottak mellett a fogyaszthatóvá (???) tevő vegyi eljárás miatt kifejezetten egészségkárosító (adódik az összefüggés az ún. civilizációs betegségekkel, nem csak a pálmaolaj, hanem a teljes intenzív élelmiszertermelés kapcsán)
- ajánlom Mester Károly előadásait, nagyon sok és mély összefüggést tár fel
- azt hiszem, a Béres Józsefről szóló filmben is van arról szó, hogy hogyan jött rá a mikroelemek fontosságára a növénytermesztésben (szerves trágyázás fontosságát bizonyítja)
- gigavállalatokhoz: a "fejlett világ" jelen gazdasági paradigmáját kell megkérdőjelezni/ megváltoztatni. Amíg a politikusoknak is érdeke valahol ennek fenntartása, addig marad a lassú tempó.
A GDP alapú mérés idejétmúlt. Vannak a világon jó gyakorlatok, előrevivő, gondolatok.
- amíg a pénz cél, és nem eszköz, addig bajban vagyunk....
- szőlős példa: a vízvisszatartást is segíti a zöld sorköz.
Egyetlen helyesbítés: a hagyományos forgatásos földművelés helyett a no till az időszerű a vészes talajnedvesség csökkenés miatt.
@@erzsebetbertalan4843 változtatni mindenképpen kell, ám a notill még mindig tévút. A takarás-mulcsolás (nagyüzemben is megoldható), takarónövények, táblaméret csökkentése, erdősávok ujratelepítése és hasonlók a jobb megoldás. A biodiverzitás és a normál vízkörforgás visszaállítása a célravezető út.
Végre a legeltető állattartásról normálisan beszéltek. Igen, a regeneratív földművelésnek elengedhetetlen része a NEM ipari állattartás.
...nem " alulról" kellene a változást szorgalmazni.... a tervezés, szervezés, központi "felső" irányításnak lenne a feladata!!!! ....és nem a haszon szerzés!!!!
Ugyan mondjátok már meg, hogy Magyarországon hogy lehet sövényre támogatást igényelni? 1x láttam egy szórólapot ami az Agrár-Erdészetet propagálta. Azóta próbáltam a legelőimen ilyet létesíteni, de nemhogy támogatás nincs, hanem konkrét tiltásokba botlottam.
Dr Gyulai Ivánt is célszerű volna meghívnotok! (Nagyon jók a videók köszi!)
a vetésforgót mindenki ismeri. de a leghatékonyabb az lenne hogy ahol 20 évig mezőgazdasági terület volt ott legyen 20 évig erdő, ahol 20 évig erdő volt ott legyen mezőgazdasági terület.
Gyulai Ivánt hívjátok meg egyszer, nagyon jó dolgokról beszél mezőgazdaságról.
Bocsánat de 20 percig bírtam az ö-zést..
🤗Üdv 2!
A föld 70%-víz ,akár az emberi,(univerzumé(i)testé......gpndolj :-Mici Mackó,gondolj.😊😮😂
Hányszor kell még elmondani, hogy az egyetlen értelmes megoldás a születésszabályozás?!
Hol Magyarországon ..? Kellene itt is , de pozitiv irányba .parancsba adni minden új fiatal házaspárnak..
🤗Üdv!IMÁDTAM...minden 1 .-es pillanatát!!!KÖSZI😂❤😅😊(útálom ^h az önkori össze szed minden lehullott lombot😮,mert nekik az trágya=pénz!a fák meg fagyjanak meg,se tápanyag,se védelem!!!😢😢😢😢És még a kutyaszart is fel kéne szedni?NEEEEM -CSAK A BETONRÓL....adjatok ti tápanyagot "kutyások"a fáknak ha az önkori összeszedi ,eladja ...haszonszerzésért!!!!😮❤🤮🤮🤢
Köszönjük!
Köszönjük szépen a támogatást!!! 🔆🙏
Mi köszönjük a hiánypótló, értékes műsorokat! Csak így tovább!💖
Thanks!
Köszönjük szépen! 🙏🔆
Köszönjük!
Mi köszönjük! :)