Ikarusy som neznášal, najhoršie autobusy, aké kedy boli. V zime bol z nich čierny sneh všade. Aj v tatrách bol dobrý vzduch, kým sa tam neobjavilo niekoľko különjárat-ov.
Tyhle busy byly dyzajnově moc povedené, ale na jízdu to byla apokalypsa. V zimě v tom byla kosa hlavně ve vlečňáku, protože ten nebyl vytápěný, hulilo to ne kvůli špatnému stavu jak říkal ve videu, ale proto, že ty motory už zkrátka takový byly. A jízda do kopce? Krok sun krok a oblak černýho těžkýho kouře za autobusem. Takhle se předváděly Ikarusy v kopci u nás v Chomutově z Moravské ulice na sídliště Březenecká. Kloubové Karosy s přeplňovanými motory LIAZ, které Čabajky postupně nahrazovaly, byly někde uplně jinde Ty ten kopec vyjely jako nic, akorát bylo slyšet turbodmychadlo jak si pohvizduje. Teď tam od roku 1995 jezdí trolejbusy. Ale nadruhoustranu z těch meziměstských Čabajek se na rovině dalo i to kilo v pohodě vymáčknout, toho jsem byl vždycky svědkem na lince Chomutov - Most na silnici E442 po které tenhle bus jezdil. Sice to řvalo, kravál v tom byl, klepalo se to, ale to kilo to dalo.
Vlek vytápěný byl, měl vlastní naftový bufík, ale šoféři měli zakázáno kvůli úsporám paliva ho zapínat. Aspoň modré Ikarusy tak vybavené byly, nevím, jak městské verze.
@@marcusaurelius1511 Bohužel, bylo to tak. Ono ani v karosách, když nestačilo teplovodní topení, šoféři zapínali budík vpředu jen proto, aby si odmlžili čelní sklo, jinak měli v rámci úspor přikázáno používat bufík co nejméně.
Dymiaca a hlučná. Rozvoj električiek sa odvtedy zasekol. Stihli akurát zrušiť trať na Štefánikovej, ktorú celé desaťročia zasmradzovali autobusy z Petržalky (dnešné linky 83, 84, 93). Však načo električku, veď bude metro. Ako to dopadlo vieme. Autobusy sa ukázali ako najneefektívnejší spôsob prepravy.
A ještě jeden faktor: stavba trolejí a kolejí není právě levná věc, to můžeme na nových stavbách a rekonstrukcích vidět, je to náročné na přesnost a funkčnost, musí být vyřešena dilatace a na troleje je potřeby drahé mědi. Proto se tramvaje, trolejbusy a elektrické dráhy dělají jen tam, kde je to provozně výhodné a zaplatí se to úsporami. A díky ekologickým předpisům EU nám dnes autobusy a auta necmoudi pod nosy.
Problém tkvie v tom, že zrušené tramvaje na Štefánke nahradili "dočasnými" autobusmi, lebo raz bude metro/rýchlodráha/alweg/iný vlhký sen projektantov. Dočasnosť sa stala trvalým stavom. Naftové kĺbové autobusy v hustom intervale sú realitou. Namiesto tramvaje, ktorú bolo nutné zrušiť. Nemám nič proti autobusom ako takým, ale mám značné výhrady proti ich prevádzkovaniu v centre miest v reláciach, kde jazdia naftové kĺbové autobusy v dvojminútovom intervale len aby zvládli nápor cestujúcich. Potenciál prilákať ďalších do verejnej dopravy nemajú. Nie sú ani ekologické, ani ekonomické. Z dlhodobého hľadiska sa v tej trase uživí koľajová doprava. Samozrejme to nemusí byť nutne podzemná dráha, ktorej náklady na výstavbu sú astronomické. Netreba ísť z jedného extrému do druhého.
@@erikziak1249 Tak to je alarmující stav. Na takových trasách by měly být tramvajové koleje, i za více nákladů. Hrozí kolaps ucpáním silnic! Ať si radní uvědomí, že jeden řidič odveze v tramvajové soupravet třikrát tolik lidí, co v kloubovém autobusu! Otázka je, jak a kam tratě natrasovat, podle toho, kam ty lidi jezdí. Ale tramvaj lze snadno výhybkami. rozvětvit do více směrů , což u metra není možné.. Takže doporučuji tlačit na radní, aby se podařilo prosadit tramvaje.
@@janpavelek2097 Zrovna Bratislava je dost velká na to, aby smysluplně využila tramvaje, klidně i podzemní. Např. zmíněná Petržalka je obří sídliště, které obsluhovaly smeadlavé Ikarusy.
0:45 tak ten mu teda nakládá, a důvod že prý řidiči nepřizpůsobují techniku jízdy momentálním podmínkám. Tak to jsem se od srdce zasmál, ty čoudily i když ji řidič jen tak lehtal na podbřišku.
u nás toho až tak veľa nejazdilo, ale budapešť je 4x tak veľká. spomínam si na jej prvú návštevu niekedy v roku 1985. to som nechápal, ako môžu ľudia v centre mesta vôbec žiť. smog totálny.
@@mrkef9019 Jojo, udavačské svině se tenkrát měly dobře. Ostatní lidé se tou hnusnou totalitou propadli za pouhých 43 let od HDP na osobu shodného s Rakouskem a Finskem (v roce 1946) k HDP na osobu na úrovni 1/6 Rakouska a 1/8 Finska (v roce 1989). Kdepak asi udělali komouši chybu, což? Jak „dosáhli“ tak extrémního propadu? Měli přece totální a nikým neoponovanou moc. Pokud měli nějaký zázračný plán, měli dost času a dost možností ho uskutečnit. Místo toho všechno pokáleli.
To má několik důvodu. Za prvé, kloubaky z Karosy nechtěly podniky nakupovat a když vyvstala nutnosti kloubových autobusů, už je Karosa nedělala a tak museli nakoupit to, co bylo k sehnání. Za druhé nafta byla v 60.letech levnější než sodovka a tak se spotřebou nikdo nezabýval, jen na ČSD zkoušeli různé verze vlaků s pohonem stejným dieselmotorem a buď elektrickým nebo hydrodynamickým převodem jaký měly autobusy SM11. A vždy měla hydrodynamická verze podstatně větší spotřebu a exhalace, až po zamoření ulic zplodinami se tyto výzkumy projevily jako aktuální. A za třetí, v socialismu se pracovali do výše platů, tedy podle tempa těch nejhorších. Za prací navíc nic navíc nedostali, a tak se muselo brát to, co bylo. Technická a civilizační úroveň života tím upadla
Keď vtedajšie dieselové motory nemali katalyzátory, spaľovacie motory nebrali dôraz na závažnosť spaľovania, možno nebola taká čistá nafta, neboli ani hybridy, tak čo bolo ekologickejšie ako električky, vlaková doprava či cyklisti ? A to autá nemalo ani toľko ľudí, čo dnes. Dnes je to s emisiami rovnako, možno aj horšie, čo sa ukazuje na počasí.
Slabinou celého socialistického bloku byla vstřikovací čerpadla. Proto všechny dieselelové motory hulily. Tatra, Liaz (Karosa, motorák 810), Avie, lokomotivy. Ikarus byl ale výrazně nejhorší. A samozřejmě absence jakýchkoliv katalyzátorů.
@@karoljakub2394 Na Balog jazdili stále Karosy, cez Vrchdolinku ako nič, pohodlie, teplo, relatívne ticho, priestor, niekedy aj príjemná hudba. Potom prišli Mercedesy. Zima, po snehu nevyšiel, nohy nieto kam dať, hnilo to, na jedno sedadlo sa zmestilo trištvrte človeka. Vznikol z toho aj legendárny vtip zo života, keď tetka na Kráme stála na zástavke a prišiel tento Mercedes, tak nakukla dnu ku šoférovi a mu vraví "Hybaj het s tým motoríkom, sem príde autobus!" Či by si ešte niekto spomenul na tieto západné nepodarky, keby tohoto vtipu na Horehroní nebolo?! Ale nebolo to až také zlé, ešte bol Granus :D
No jejej... Temná, začouzená vzpomínka na dětství v 80.letech, kdy kolem našeho baráku v Praze Holešovicích projížděly všechny autobusy (v naprosté většině tyto Ikarusy) které od metra napájely obří sídliště Severního města. Jeden čoudící a řvoucí autobus za druhým v obou směrech a do toho všechny ty tehdejší smrduté náklaďáky- tatrovky, liazky, V3S, robury, avie... a co teprve těžké tahače Tatra s trailery naloženými panely pro stavbu sídlišť, ty se totiž vyráběly v nedaleké panelárně Prefa... Fuj. Přitom pak když jsem přijel do Vídně, byl jsem překvapený, že přes masivnější provoz tam nebylo ani 10% smradu z výfuků, co u nás... Ani baráky nebyly začouzený, jako v té naší úžasné a prý soběstačné (hahaha) ČSSR. To si člověk okamžitě uvědomil, jak zaostalí jsme proti west-blocku byli.
To je mimoriadne zaujímavé, pretože práve Ikarus mal licenčný motor Rába - MAN, ktoré pravdaže dymili i v originále (MAN), pretože to bolo dané typom použitého spaľovacieho priestoru. No ale - podľa Vášho príspevku - zrejme tieto motory dymili len vo východnom bloku. Mali to tí imperialisti fenomenálne vymyslené. Možno si to dali aj patentovať - motor ktorý dymí len v socialistických krajinách. A po prejazde hranice, náhle dymiť prestane 😂👍
@@simonpolak5178 Snaha o vtip byla, jen nevím jestli zrovna povedená. Tvrdit, že do strojů Ikarus určených pro východní trhy se v 80. letech montovaly úplně stejné motory, jako do autobusů v Německu nebo Rakousku je opravdu velmi úsměvné a naivní.
@@4ever242 Video je zo 70-tych rokov. Motory MAN sa používali predovšetkým do nákladných automobilov. V tých časoch mali tiež problémy s dymivosťou. Rakúske nákladiaky STAYER, či STAYER - MAN tiež neboli príkladom svetovej špičky a kľudne by boli zniesli porovnanie s našou LIAZkou, ktorá by mala v mnohých smeroch navrch. Ďalší príklad na motor s veľkou dymivosťou prevzatý od Vašich západných sponzorov je motor Avie (od Renault - Saviem). Takže na Vašom mieste by som bol opatrnejší v tom velebení západu. Tam tiež nejazdil po cestách samý Mercedes, ako nám to chcete nahovoriť.
Jasně, ted tu červený karkulce, jak před 40-50 lety na západě žádný nákladák nekouřil. Kdyby můj otec nepracoval v automobilovém průmyslu 40 let a kdybych nebyl fanda do aut, asi bych tomu i věřil. Ale tehdá jaksi nebyly technologie co dnes, nebylo tak kvalitní spalování nafty, takže samozřejmě dýmaly i staré Mercedesy, Magirusy , MANy atd. Nehledě že i za totáče zde pár těchto západních aut jezdilo, nakoupené tahače Volvo pro čsad, těžké tahače Faun, auta zakoupená na srovnávací testy a zkoušky jako Renault, Ford, Mercedes, Iveco.... byly tu i buldozery Caterpillar a další bagry z ciziny. Mimochodem ta Avie byla francouzská licence Saviem SG4 a SG3. To že Motor Jikov nebyl schopen okopírovat čerpadla v takové kvalitě jako byly západní je věc druhá. Ale motor byl dle licenčního vzoru. V Rusku měly třeba nákladní ZILy licenční motory Buick od GM. Atd atd. Mimochodem tyhle Ikarusy mě vozily až do roku 1999 na střední školu a apk ještě první rok do práce, za prahou jezdili až někdy do roku 2005-2006. To už byly některé kusy 20 let staré.
@@Minardiize Cože?? Kde tvrdím, že na Západě ŽÁDNÉ náklaďáky nečmoudily??? To je nějaká vaše dedukce... Každopádně těch čoudících vehiklů tam bylo koncem 80.let už naprosté minimum. Bavím se o Německu a Rakousku, kde se už od 70.let omezoval vjezd těžkých náklaďáků dovnitř měst, mnohem víc než u nás se dbalo na dobrý stav aut, mnohem víc a tučnými pokutami se sankcionovalo když měl někdo auto zanedbané a čmudilo mu víc než je běžné. Vaše argumentace vozy Avia je taky docela legrační...to je auto, které Saviem zkonstruoval počátkem 60.let a zatímco u nás ty Avie ještě v 90.letech byly nejčastějším lehkým náklaďákem, ve Francii už koncem 80.let bylo naprosto výjimečné tento typ Saviemu vůbec potkat. Na Západě byl prostě vývoj daleko před námi, bylo spousta nových typů, každých pár let ty autobilky představovaly nový model, to jen v nuzném východním bloku se jeden model auta sekal jak Baťa cvičky dvacet i více let! 😂
@@4ever242 To co vyčmoudil ten autobus, byly velké částice pro člověka ne tak nebezpečné, jako co vypustí přímovstřikové benzíny a nafty s vykuchaným nebo špatně funkčním dpf atd.
@@Minardiize No, to se sice říká, jenže ty velké částice prachu, co začerňovaly domy a za týden dokázaly zneprůhlednit umyté okno, ty rozhodně nebyly nijak zvlášť míň škodlivé pro lidský organismus, v první řadě pro plíce, ani se nedá říct že by nebyly rakovinotvorné. Vždyť tehdy většina aut neměla ani katalyzátor! Toho hmotného a pouhým okem viditelného sajrajtu bylo prostě mnohanásobně víc, nehledě na to, co vidět není K tomu všemu svinstvu z aut ještě přičtěme lokální topeniště, tehdy se ještě i ve městech leckde topilo v kamnech nekvalitním uhlím, přičemž lidi pálili i odpadky.. některé veřejné budovy dokonce topily mazutem 😂to byl panečku koktejl, v zimě se člověk nemohl málem ani nadechnout.
@@4ever242 na vesnicích se dřevem nebo uhlím topí pořád a večer za tmy tam jistí jedinci taky přiloží všechno co hoří. A autoservisy a lidi co maj přístup topí v kamnech vyjetým olejem, to je furt stejný, co je zadarmo nebo nejlevnější, to vede. Akorát ve velkých městech už to není no.
@@Minardiize Jj to je vlastně pravda, na vesnici to jedou furt. Když je ještě třeba v údolí (teď v lednu jsem byl v Brandýsku u Kladna, přesně ten případ) tak je to v zimě příšerný. Sice tam nemaj dopravní zácpy, ale úplně si vystačí tím sajrajtem co si sami spálí v kamnech. Nevím jestli s tím nějaký kotlíkový dotace nějak hnuly, podle mě to byla spíš černá díra na peníze.
Nedá mi to, musím se pochlubit. Byl jsem zřejmě jediný v Československu, kdo měl trambusa, sklápěčka v barvách tiráků. Prostě jsem při předávání na go řekl nepozorovaně technikovi, udělejte barvu jako na Tiru. Tmavo červené šasi a zeleno béžová kabina. Strašně jsem se divil po příjezdu na garáže, že to ihned nepřelakovali. Nevím kdo to odesral, ale byl jsem široko daleko obdivován..i tirákům to nešlo do hlavy. Hodně se o tom mluvilo..jsem na to hrdý ještě dnes. Byl to prakticky nepředstavitelná kousek.. no, odvážnému štěstí přeje, je pravdivé přísloví..
Já jako dítě tyhle autobusy miloval, nevím proč, prostě se mi líbily. Říkali jsme tomu s mámou "hrkáč" 😂
podlezvuku motru h--h-h-h-- to by odpovídalo.. 🙂
@@michiprie4367 jestli si dobře vzpomínám, říkali jsme mu tak proto, že ten zadní modul, když přejel přes nějakou nerovnost, tak se pěkně rozhoupal
0:08 Ta babka si vykračuje jak kdyby jí bylo 20 :D
A jak víš že nebylo?
Bylo ji 30, ale od 18 plnila plan na 250%
To je dedo - samovrah
Tak především to nebyl jen Ikarus, co hulil už při dodání z výroby. A vyřazené tak akorát dosluhující RTO. Bezchybné video 👏
Ikarusy som neznášal, najhoršie autobusy, aké kedy boli. V zime bol z nich čierny sneh všade. Aj v tatrách bol dobrý vzduch, kým sa tam neobjavilo niekoľko különjárat-ov.
00:38 Len dve linky do Petrzky😅28ka do Ovsišta a 45ka do Zrkadlového hája a vždy natlačeny jak sardinky 😂😝
Predposledný rok prevádzky 13násť kusovej prvej série.
Tyhle busy byly dyzajnově moc povedené, ale na jízdu to byla apokalypsa. V zimě v tom byla kosa hlavně ve vlečňáku, protože ten nebyl vytápěný, hulilo to ne kvůli špatnému stavu jak říkal ve videu, ale proto, že ty motory už zkrátka takový byly. A jízda do kopce? Krok sun krok a oblak černýho těžkýho kouře za autobusem. Takhle se předváděly Ikarusy v kopci u nás v Chomutově z Moravské ulice na sídliště Březenecká. Kloubové Karosy s přeplňovanými motory LIAZ, které Čabajky postupně nahrazovaly, byly někde uplně jinde Ty ten kopec vyjely jako nic, akorát bylo slyšet turbodmychadlo jak si pohvizduje. Teď tam od roku 1995 jezdí trolejbusy. Ale nadruhoustranu z těch meziměstských Čabajek se na rovině dalo i to kilo v pohodě vymáčknout, toho jsem byl vždycky svědkem na lince Chomutov - Most na silnici E442 po které tenhle bus jezdil. Sice to řvalo, kravál v tom byl, klepalo se to, ale to kilo to dalo.
Vlek vytápěný byl, měl vlastní naftový bufík, ale šoféři měli zakázáno kvůli úsporám paliva ho zapínat. Aspoň modré Ikarusy tak vybavené byly, nevím, jak městské verze.
@@davidviktora Jo takhle. Tak aby ušetřili tak nechali lidi klepat kosu. To je dobrý teda.
@@marcusaurelius1511 Bohužel, bylo to tak. Ono ani v karosách, když nestačilo teplovodní topení, šoféři zapínali budík vpředu jen proto, aby si odmlžili čelní sklo, jinak měli v rámci úspor přikázáno používat bufík co nejméně.
@@davidviktora A nechat lidi mrznout. To už Sedmistovky Karosy bufík neměly, ty měly teplovodní topení, takže tam bylo teplo vždycky.
@@marcusaurelius1511 , bohužel to nebyl jen dřívější problém, děje se tak kolikrát i dnes.
Gumy na dveřích byly věčně potrhané.
Dymiaca a hlučná. Rozvoj električiek sa odvtedy zasekol. Stihli akurát zrušiť trať na Štefánikovej, ktorú celé desaťročia zasmradzovali autobusy z Petržalky (dnešné linky 83, 84, 93). Však načo električku, veď bude metro. Ako to dopadlo vieme. Autobusy sa ukázali ako najneefektívnejší spôsob prepravy.
A ještě jeden faktor: stavba trolejí a kolejí není právě levná věc, to můžeme na nových stavbách a rekonstrukcích vidět, je to náročné na přesnost a funkčnost, musí být vyřešena dilatace a na troleje je potřeby drahé mědi. Proto se tramvaje, trolejbusy a elektrické dráhy dělají jen tam, kde je to provozně výhodné a zaplatí se to úsporami. A díky ekologickým předpisům EU nám dnes autobusy a auta necmoudi pod nosy.
Problém tkvie v tom, že zrušené tramvaje na Štefánke nahradili "dočasnými" autobusmi, lebo raz bude metro/rýchlodráha/alweg/iný vlhký sen projektantov. Dočasnosť sa stala trvalým stavom. Naftové kĺbové autobusy v hustom intervale sú realitou. Namiesto tramvaje, ktorú bolo nutné zrušiť. Nemám nič proti autobusom ako takým, ale mám značné výhrady proti ich prevádzkovaniu v centre miest v reláciach, kde jazdia naftové kĺbové autobusy v dvojminútovom intervale len aby zvládli nápor cestujúcich. Potenciál prilákať ďalších do verejnej dopravy nemajú. Nie sú ani ekologické, ani ekonomické. Z dlhodobého hľadiska sa v tej trase uživí koľajová doprava. Samozrejme to nemusí byť nutne podzemná dráha, ktorej náklady na výstavbu sú astronomické. Netreba ísť z jedného extrému do druhého.
@@erikziak1249 Tak to je alarmující stav. Na takových trasách by měly být tramvajové koleje, i za více nákladů. Hrozí kolaps ucpáním silnic! Ať si radní uvědomí, že jeden řidič odveze v tramvajové soupravet třikrát tolik lidí, co v kloubovém autobusu! Otázka je, jak a kam tratě natrasovat, podle toho, kam ty lidi jezdí. Ale tramvaj lze snadno výhybkami. rozvětvit do více směrů , což u metra není možné.. Takže doporučuji tlačit na radní, aby se podařilo prosadit tramvaje.
@@janpavelek2097 Zrovna Bratislava je dost velká na to, aby smysluplně využila tramvaje, klidně i podzemní. Např. zmíněná Petržalka je obří sídliště, které obsluhovaly smeadlavé Ikarusy.
@@janpavelek2097 A nebo zavést trolejbusy, tam odpadá nutnost pokládat koleje.
Please, please..can anyone tell what's the music? It's beautiful!
0:45 tak ten mu teda nakládá, a důvod že prý řidiči nepřizpůsobují techniku jízdy momentálním podmínkám. Tak to jsem se od srdce zasmál, ty čoudily i když ji řidič jen tak lehtal na podbřišku.
Ten na to fakt "pritlačil" to aby stihol termín na daľšej zastávke ! :D
Ikarusu aj bolo treba nakladat :D Ved to nevladalo.
u nás toho až tak veľa nejazdilo, ale budapešť je 4x tak veľká. spomínam si na jej prvú návštevu niekedy v roku 1985. to som nechápal, ako môžu ľudia v centre mesta vôbec žiť. smog totálny.
To je pravda, Ikarus hulil jako kráva i na volnoběh
Dýchla na mě ta šílená, beznadějná minulost, zaplať pánbůh, že už je to za námi :-))))
zaplat pan buch ze sa aspon vtedy mali ludia dobre
@@mrkef9019 Jojo, udavačské svině se tenkrát měly dobře. Ostatní lidé se tou hnusnou totalitou propadli za pouhých 43 let od HDP na osobu shodného s Rakouskem a Finskem (v roce 1946) k HDP na osobu na úrovni 1/6 Rakouska a 1/8 Finska (v roce 1989). Kdepak asi udělali komouši chybu, což? Jak „dosáhli“ tak extrémního propadu? Měli přece totální a nikým neoponovanou moc. Pokud měli nějaký zázračný plán, měli dost času a dost možností ho uskutečnit. Místo toho všechno pokáleli.
@@mrkef9019 🤣🤣🤣🤣🤣
No jo, čabajka, ta tím byla známá.😀
To má několik důvodu. Za prvé, kloubaky z Karosy nechtěly podniky nakupovat a když vyvstala nutnosti kloubových autobusů, už je Karosa nedělala a tak museli nakoupit to, co bylo k sehnání. Za druhé nafta byla v 60.letech levnější než sodovka a tak se spotřebou nikdo nezabýval, jen na ČSD zkoušeli různé verze vlaků s pohonem stejným dieselmotorem a buď elektrickým nebo hydrodynamickým převodem jaký měly autobusy SM11. A vždy měla hydrodynamická verze podstatně větší spotřebu a exhalace, až po zamoření ulic zplodinami se tyto výzkumy projevily jako aktuální. A za třetí, v socialismu se pracovali do výše platů, tedy podle tempa těch nejhorších. Za prací navíc nic navíc nedostali, a tak se muselo brát to, co bylo. Technická a civilizační úroveň života tím upadla
Vo vacsine pripadov doteraz nedostane clovek za pracu navyse nic len viac prace :D
Po 4. Karosa mala v tom case nedostatocnu vyrobnu kapacitu - kvoli tomu prebiehala montaz SM 16,5 v podniku Orlican Chocen 😉
Diesel gate 1979 😁🚚
Už v 80. letech se tyhe věci řešily, no. A hodně práce se od té doby udělalo. Co by asi tehdy dali za naše starosti.
Keď vtedajšie dieselové motory nemali katalyzátory, spaľovacie motory nebrali dôraz na závažnosť spaľovania, možno nebola taká čistá nafta, neboli ani hybridy, tak čo bolo ekologickejšie ako električky, vlaková doprava či cyklisti ? A to autá nemalo ani toľko ľudí, čo dnes. Dnes je to s emisiami rovnako, možno aj horšie, čo sa ukazuje na počasí.
V roku 1990 som prvý krát išiel do zahraničia, viezol sa na autobuse Mercedese a bol to šok.
Slabinou celého socialistického bloku byla vstřikovací čerpadla. Proto všechny dieselelové motory hulily. Tatra, Liaz (Karosa, motorák 810), Avie, lokomotivy. Ikarus byl ale výrazně nejhorší.
A samozřejmě absence jakýchkoliv katalyzátorů.
@@karoljakub2394 Na Balog jazdili stále Karosy, cez Vrchdolinku ako nič, pohodlie, teplo, relatívne ticho, priestor, niekedy aj príjemná hudba. Potom prišli Mercedesy. Zima, po snehu nevyšiel, nohy nieto kam dať, hnilo to, na jedno sedadlo sa zmestilo trištvrte človeka. Vznikol z toho aj legendárny vtip zo života, keď tetka na Kráme stála na zástavke a prišiel tento Mercedes, tak nakukla dnu ku šoférovi a mu vraví "Hybaj het s tým motoríkom, sem príde autobus!" Či by si ešte niekto spomenul na tieto západné nepodarky, keby tohoto vtipu na Horehroní nebolo?! Ale nebolo to až také zlé, ešte bol Granus :D
@@zrucnosts.r.o.7463 tak Granus, to bola katastrofa, hlavne čo sa pohodlia týka. Komfort ako na rebrináku ujčeka Imra z Očovej.
Prešovska 33jka
No jejej... Temná, začouzená vzpomínka na dětství v 80.letech, kdy kolem našeho baráku v Praze Holešovicích projížděly všechny autobusy (v naprosté většině tyto Ikarusy) které od metra napájely obří sídliště Severního města. Jeden čoudící a řvoucí autobus za druhým v obou směrech a do toho všechny ty tehdejší smrduté náklaďáky- tatrovky, liazky, V3S, robury, avie... a co teprve těžké tahače Tatra s trailery naloženými panely pro stavbu sídlišť, ty se totiž vyráběly v nedaleké panelárně Prefa... Fuj. Přitom pak když jsem přijel do Vídně, byl jsem překvapený, že přes masivnější provoz tam nebylo ani 10% smradu z výfuků, co u nás... Ani baráky nebyly začouzený, jako v té naší úžasné a prý soběstačné (hahaha) ČSSR. To si člověk okamžitě uvědomil, jak zaostalí jsme proti west-blocku byli.
To je mimoriadne zaujímavé, pretože práve Ikarus mal licenčný motor Rába - MAN, ktoré pravdaže dymili i v originále (MAN), pretože to bolo dané typom použitého spaľovacieho priestoru. No ale - podľa Vášho príspevku - zrejme tieto motory dymili len vo východnom bloku. Mali to tí imperialisti fenomenálne vymyslené. Možno si to dali aj patentovať - motor ktorý dymí len v socialistických krajinách. A po prejazde hranice, náhle dymiť prestane 😂👍
@@simonpolak5178 Snaha o vtip byla, jen nevím jestli zrovna povedená. Tvrdit, že do strojů Ikarus určených pro východní trhy se v 80. letech montovaly úplně stejné motory, jako do autobusů v Německu nebo Rakousku je opravdu velmi úsměvné a naivní.
@@4ever242 Video je zo 70-tych rokov. Motory MAN sa používali predovšetkým do nákladných automobilov. V tých časoch mali tiež problémy s dymivosťou. Rakúske nákladiaky STAYER, či STAYER - MAN tiež neboli príkladom svetovej špičky a kľudne by boli zniesli porovnanie s našou LIAZkou, ktorá by mala v mnohých smeroch navrch.
Ďalší príklad na motor s veľkou dymivosťou prevzatý od Vašich západných sponzorov je motor Avie (od Renault - Saviem).
Takže na Vašom mieste by som bol opatrnejší v tom velebení západu. Tam tiež nejazdil po cestách samý Mercedes, ako nám to chcete nahovoriť.
Jasně, ted tu červený karkulce, jak před 40-50 lety na západě žádný nákladák nekouřil. Kdyby můj otec nepracoval v automobilovém průmyslu 40 let a kdybych nebyl fanda do aut, asi bych tomu i věřil. Ale tehdá jaksi nebyly technologie co dnes, nebylo tak kvalitní spalování nafty, takže samozřejmě dýmaly i staré Mercedesy, Magirusy , MANy atd.
Nehledě že i za totáče zde pár těchto západních aut jezdilo, nakoupené tahače Volvo pro čsad, těžké tahače Faun, auta zakoupená na srovnávací testy a zkoušky jako Renault, Ford, Mercedes, Iveco.... byly tu i buldozery Caterpillar a další bagry z ciziny.
Mimochodem ta Avie byla francouzská licence Saviem SG4 a SG3.
To že Motor Jikov nebyl schopen okopírovat čerpadla v takové kvalitě jako byly západní je věc druhá. Ale motor byl dle licenčního vzoru. V Rusku měly třeba nákladní ZILy licenční motory Buick od GM. Atd atd.
Mimochodem tyhle Ikarusy mě vozily až do roku 1999 na střední školu a apk ještě první rok do práce, za prahou jezdili až někdy do roku 2005-2006. To už byly některé kusy 20 let staré.
@@Minardiize Cože?? Kde tvrdím, že na Západě ŽÁDNÉ náklaďáky nečmoudily??? To je nějaká vaše dedukce... Každopádně těch čoudících vehiklů tam bylo koncem 80.let už naprosté minimum. Bavím se o Německu a Rakousku, kde se už od 70.let omezoval vjezd těžkých náklaďáků dovnitř měst, mnohem víc než u nás se dbalo na dobrý stav aut, mnohem víc a tučnými pokutami se sankcionovalo když měl někdo auto zanedbané a čmudilo mu víc než je běžné. Vaše argumentace vozy Avia je taky docela legrační...to je auto, které Saviem zkonstruoval počátkem 60.let a zatímco u nás ty Avie ještě v 90.letech byly nejčastějším lehkým náklaďákem, ve Francii už koncem 80.let bylo naprosto výjimečné tento typ Saviemu vůbec potkat. Na Západě byl prostě vývoj daleko před námi, bylo spousta nových typů, každých pár let ty autobilky představovaly nový model, to jen v nuzném východním bloku se jeden model auta sekal jak Baťa cvičky dvacet i více let! 😂
No a dýchame to dodnes.
No, to zcela určitě ne. To co ze sebe vyčmoudil jeden takovýto Ikarus, dnes nevyprodukuje ani deset současných autobusů.
@@4ever242 To co vyčmoudil ten autobus, byly velké částice pro člověka ne tak nebezpečné, jako co vypustí přímovstřikové benzíny a nafty s vykuchaným nebo špatně funkčním dpf atd.
@@Minardiize No, to se sice říká, jenže ty velké částice prachu, co začerňovaly domy a za týden dokázaly zneprůhlednit umyté okno, ty rozhodně nebyly nijak zvlášť míň škodlivé pro lidský organismus, v první řadě pro plíce, ani se nedá říct že by nebyly rakovinotvorné. Vždyť tehdy většina aut neměla ani katalyzátor! Toho hmotného a pouhým okem viditelného sajrajtu bylo prostě mnohanásobně víc, nehledě na to, co vidět není K tomu všemu svinstvu z aut ještě přičtěme lokální topeniště, tehdy se ještě i ve městech leckde topilo v kamnech nekvalitním uhlím, přičemž lidi pálili i odpadky.. některé veřejné budovy dokonce topily mazutem 😂to byl panečku koktejl, v zimě se člověk nemohl málem ani nadechnout.
@@4ever242 na vesnicích se dřevem nebo uhlím topí pořád a večer za tmy tam jistí jedinci taky přiloží všechno co hoří. A autoservisy a lidi co maj přístup topí v kamnech vyjetým olejem, to je furt stejný, co je zadarmo nebo nejlevnější, to vede. Akorát ve velkých městech už to není no.
@@Minardiize Jj to je vlastně pravda, na vesnici to jedou furt. Když je ještě třeba v údolí (teď v lednu jsem byl v Brandýsku u Kladna, přesně ten případ) tak je to v zimě příšerný. Sice tam nemaj dopravní zácpy, ale úplně si vystačí tím sajrajtem co si sami spálí v kamnech. Nevím jestli s tím nějaký kotlíkový dotace nějak hnuly, podle mě to byla spíš černá díra na peníze.
EURO NULA
to neni ani euro 0 to je euro -100
Euro 0 motory prišli až neskôr, myslím že začiatkom 90. rokov.
Tohle bylo ještě staré RVHP a Maďarsko dostalo nařízeno vyrábět autobusy, ačkoliv s tím nemělo pořádné zkušenosti.
Soha nem lesz nálatok olyan jó busz mint az Ikarus 😁
Füstölt csabai volt. Katasztrófa.
🤣🤣🤣
🤣😂
Nebol v tej dymiacej čabajke náhodou motor LIAZ z Československa ?
Náhodou ne, byl tam německý MAN.
@@westfan75 man urcite nieuz to tu niekto pisal. licencovany man raba
Děsný vergl
Nedá mi to, musím se pochlubit. Byl jsem zřejmě jediný v Československu, kdo měl trambusa, sklápěčka v barvách tiráků. Prostě jsem při předávání na go řekl nepozorovaně technikovi, udělejte barvu jako na Tiru. Tmavo červené šasi a zeleno béžová kabina. Strašně jsem se divil po příjezdu na garáže, že to ihned nepřelakovali. Nevím kdo to odesral, ale byl jsem široko daleko obdivován..i tirákům to nešlo do hlavy. Hodně se o tom mluvilo..jsem na to hrdý ještě dnes. Byl to prakticky nepředstavitelná kousek.. no, odvážnému štěstí přeje, je pravdivé přísloví..