Autobusové a nákladné špeciály z Lučenca (1980)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 14 окт 2024
  • Z relácie Noc v archíve.
    Copyright Disclaimer Under Section 107 of the Copyright Act 1976, allowance is made for "fair use" for purposes such as criticism, commenting, news reporting, teaching, scholarship, and research. Fair use is a use permitted by copyright statutes that might otherwise be infringing. Non-profit, educational, or personal use tips the balance in favor of fair use.
    Reference:
    bit.ly/3l8GUbc
    1) This video has no negative impact on the original works (it would actually be positive for them).
    2) This video is also for teaching purposes.
    3) It is not transformative in nature.

Комментарии • 31

  • @KubikCv
    @KubikCv 2 года назад +6

    Nedávno jsem nevěřícně koukal na kamaráda, když říkal, že budeme stěhovat autobusem :D Nebyl to ale hybrid z Lučence, nýbrž Karosa 934 , 8+1 místná s přepážkou a prázdnem vzadu :D Jak jsem se hned na to dozvěděl, tak to byl obytňák v počáteční fázi úpravy. Čerstvě přetypovaný na vozidlo zvláštního určení 8+1 místné

  • @retrodielna5626
    @retrodielna5626 2 года назад +17

    Autobusy Karosa rady Š11 boli podľa mňa jeden z najvydarenejších výrobkov ČS strojárenstva. Nádherný a pritom tak jednoduchý dizajn svetových rozmerov, moderná panelová konštrukcia, jednoduchá na výrobu aj opravu, a ležatý 6 valec Liaz s výbornou spotrebou, uložený pod podlahou v strede, čiže vďaka dokonalému rozloženiu váhy a nízkemu ťažisku mal autobus výborné jazdné vlastnosti. Škoda tých hlučných náprav Rába, no prvé kusy ŠD s nápravou Liaz a 6 kvaltovou prevodovkou, taktiež s nedelenými sklami, boli naozaj autobusy v tej dobe na svetovej špičke, čo sa týka všetkých stránok a parametrov. Som hrdý na majstrov z Vysokého Mýta, že dokázali v takých podmienkach skonštruovať tieto nádherné autobusy. Rada 700 už z ďaleka nebola tak kvalitná ani pekná.

    • @bigmac0011
      @bigmac0011 2 года назад +16

      Dovolím si súhlasiť a súčasne oponovať:
      Dizajn +++++
      Koncepcia +++++
      Jazdné vlastnosti ++++
      Spoľahlivosť ++++
      Tu sa asi naše názory začnú rozchádzať:
      atmosféra Liaz ML 630 - síce motor spoľahlivý, ale v skutočne tvrdej prevádzke z neho vytieklo aj to, čo tam nebolo. Začalo to olejovými fľakmi spopod hlavy, skončilo emulziou v chladení.
      Spotreba prudko závisela od kombinácie prevodovky a diferenciálu, ŠD-11 so 6 kvaltom LeyLand a diaľkovým diferákom bola kdesi za 23 l/100 km.
      ŠL-11, 5 kvalt Praga v linkovom režime kdesi okolo 25 - 28 l/100km, čo bolo taktiež v pohode.
      Úplna hrôza bola mestská ŠM-11 s 2 stupňovým automatom Praga 2M70, tej v závislosti od profilu inky bolo málo 40, niekedy aj 60 litrov na stovku.
      Panelová konštrukcia bola myslená veľmi dobre, výhody si popísal správne.
      Prúser však bol stret s čímkoľvek hmotnejším a hybnejším ako bicykel.
      Náraz do stromu alebo stĺpa verejného osvetlenia mal spravidla fatálne následky nielen pre vodiča, ale aj pre výrazný počet cestujúcich.
      Priamy predchodca Š-706 RTO to znášal násobne a rádovo lepšie.
      Absencia teplovodného kúrenia...
      Keď už raz mám vodou chladený motor, tak tam nebudem montovať teplovzdušný (!!!) bufík na to aby mi vykuroval interiér.
      To bol ten prvý výfuk, ktorý trčal spod prvého kastlíka vľavo priamo pod vodičom a dal sa pri teplotách pod -10 ´C použiť leda tak na zadymenie okolia ako maskovanie pred nepriateľom v prípade priameho ohrozenia.
      Práve panely bočníc boli dobrým tepelným mostom, vďaka ktorým bol celý voz v zime dokonale chladený a v lete dokonale ohrievaný, 1 cm hrubý, nepresne tvarovaný polystyrén (v začiatkoch výroby sklenená vata) vložený na plech zakrytý umakartom nedokázal izolovať ani sám seba. Vetranie v lete nepostačujúce, šlo to len natvrdo prievanom.
      Náprava Rába bola síce hlučná, ale určite spoľahlivejšia ako Liaz. Keby boli Maďari použili šikmé zuby namiesto kolmých, tak by tak nerevala.
      Zadretú Rábu som nevidel, Liaziek niekoľko desiatok, hlavne v zle mazaných ložiskách v náboji.
      Rába sa kúpala v oleji a občas tiekla do bŕzd priamo na pakne, hlavne keď mechanik nerozumel slovnému spojeniu "OIL NIVEAU" odliatemu na vonkajšom štíte.
      Líza bola mazaná vazelínou, ktorá mala papierovú životnosť asi 3násobnú, ale veľmi rýchlo sa vyhriala, prestala mazať, odvádzať teplo až niečo puklo. Spravidla sa ukrútilo.
      Občas prebehol kardan podlahou do interiéru, čo bola tiež sranda pre zúčastnených, najmä keď Ti spod riti zmizla sedačka aj s podestou.
      Karosu 7xx vynechajme, to bol prístroj na výrobu problémov, porúch, prestojov a nehôd.
      Šx-11 bola určite lepšia ako 7xx, úplna zvrhlosť boli Karosy B 741 - učebnicový príklad, ako nemá vyzerať tlačný kĺbový autobus.

    • @retrodielna5626
      @retrodielna5626 2 года назад +1

      @@bigmac0011 Plne s Vami súhlasím, samozrejme, žiaden stroj nie je dokonalý, ja som skôr vypichoval tie dobré stránky, keďže Š11 je moja srdcová záležitosť.
      Vidno, že Ste naozaj odborník, a neduhy rady Š11 veľmi dobre poznáte.
      Ono hlavne treba poznamenať, že všetko sa vyvíja a v tej dobe ešte neboli tak pokročilé technológie na vývoj aj výrobu, a ľudia vtedy skúšali rôzne nové riešenia, ktoré boli častokrát zlou cestou, no chybami sa človek učí a aj Karosa sa časom vypracovala, no škoda že dopadla ako dopadla...

    • @KubikCv
      @KubikCv 2 года назад +1

      Š11 mi přijdou neprávem přehlížené, většina lidí obdivuje RTO, který byl znouzectnost na rámu náklaďáku. Š11 byl na svou dobu moderní bus.

    • @retrodielna5626
      @retrodielna5626 2 года назад +1

      @@KubikCv Presne ako vravíte! Mne sa osobne RTO veľmi nepáči, je to zaujímavý autobus, ale oveľa viac mám radšej Š11. Dá sa povedať, že rada 11 bol už taký ozajstný autobus, RO a RTO bol len nákladiak s nadstavbou autobusu.

    • @kameraptaci8265
      @kameraptaci8265 2 года назад

      Já si jen vybavuju jak ŠM11 rezonovaly- při státí na zastávce se klepal celý bus. Výkmit interiéru snad v centimetru.

  • @peckinovadilna
    @peckinovadilna Год назад

    V roce 1980 montovali na podvozek karoserie z Karosy řady 7? To se mi nějak nezdá...

  • @lordmmx1303
    @lordmmx1303 2 года назад +10

    vtedy sa z lc vyvážali upravené autobusy, teraz fet :D

  • @rastislavmatej2283
    @rastislavmatej2283 2 года назад +5

    Sa normálne čudujem,že v r.1980 autobusy šl,čo sa vtedy ešte vyrábali,takto nechali chátrat,však to ešte neboli byt staré vraky,vtedy max.10 ročné....

    • @vitezslavvrany6635
      @vitezslavvrany6635 2 года назад +4

      V Praze "Ešemky" měly životnost do sedmi let. Potom šly do šrotu. Shnilé kastle se již nevyplatilo opravovat, koupily se autobusy nové a počítalo se s tím. Navíc v každém městském provozu autobusy trpí víc než někde na vesnických linkách.

    • @honzaz.2406
      @honzaz.2406 2 года назад +5

      @@vitezslavvrany6635 Ano je to tak. Zhruba na konci 70-tých let byla v Praze u Stadionu Strahov velká odstavná plocha kam se tyhle Karosy ŠL, ale i jiné odstavovali. Některým kusům nebylo ani pět let. Koroze, náročný provoz ve městě, ale i zásadní poruchy a celkově mizerné dílenské zpracování krátili životnost těchto vozů zcela zásadně. Byla to v pravdě revoluční konstrukce busu, ale měla své velké mouchy a řada konstrukčních nedostatků se vychytávala přímo v provozu.

  • @driver76fan
    @driver76fan 2 года назад

    So uhh what are the uses of these bus to truck conversions?

    • @sanespace1480
      @sanespace1480 2 года назад +4

      For moving, horse transport, mobile grocery stores (sometimes used in small villages), etc. Some buses like this are still used to transport race cars or motorcycles.
      Used bus was good enough for shorter distances and smaller tonnage.

    • @driver76fan
      @driver76fan 2 года назад

      @@sanespace1480 Also do these rebuilt vehicles have new interiors and extra gauges? Like what is retained from the original or what is replaced?

    • @sanespace1480
      @sanespace1480 2 года назад +1

      @@driver76fan In the beginning they said that last truly new moving vehicle was build 11 years ago in Czechoslovakia. This rebuilds was done as a side business by vehicle repair (state-owned) company.
      He said that everyone knows it very hard to find a moving vehicle (no U-HAULs in socialist country). They found an opportunity in a (socialist) market.
      I think that every vehicle was slightly different. They used original chassis, and repaired what needs to be repaired.
      At 2:45 is a vehicle build for jewelry company. I don't know what they do with that but it's interesting.

    • @AxelSVK
      @AxelSVK 2 года назад

      @@sanespace1480 It was for transport fragile and expensive goods. That's the reason for closed space and racks in the back - for protected suitcases containing that materials. Klenoty was company selling not only jewelry, but also special glass, watches, clocks, electronic devices like calculators. And you can also see small safe on the right side. Very simplified it was some prototype of extremely lightly armored vehicle. For the armed guard there are those 2 seats behind the driver.

  • @petrstarek3594
    @petrstarek3594 2 года назад +2

    A tam co natáčeli je dnes největší autobazar v Praze a tyhle předělávky z vraků na nové auta tam fungují dodnes.

    • @jaffarski
      @jaffarski  2 года назад +1

      V Lučenci je najväčší autobazár v Praze?

    • @petrstarek3594
      @petrstarek3594 2 года назад

      A jeje první vlaštovka.ne dělám si srandu ale čekal jsem přesně tyhle odpovědi.proto hned odepisuji.

    • @jaffarski
      @jaffarski  2 года назад

      @@petrstarek3594 Tak zrovna pri Lučenci majú 'svoju' Prahu: ruclips.net/video/ORitM0IJL3g/видео.html

  • @robertkrajci1847
    @robertkrajci1847 2 года назад

    Tieto opravovne stáli v Lučenci na Podjavorinskej ulici. Mám dojem že teraz na mieste týchto opravovní v Lučenci stojí Tesco.

  • @alvin192BA
    @alvin192BA 2 года назад

    NR-71-82 v TZZ v Trnave

  • @BidziJCh
    @BidziJCh 2 года назад +4

    Bída socialismu! J.CH.

  • @JackAddams
    @JackAddams 2 года назад

    Súvisiace:
    Zašlapané projekty - Karosu pokořil Ikarus:
    ruclips.net/video/kEsJd3mwyHo/видео.html .