Czemu przy robieniu software'u jest tyle f_ckupów

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 сен 2024
  • W tym odcinku dowiesz się z czego biorą się problemy podczas tworzenia i wdrażania oprogramowania.
    #it #oprogramowanie, #software, #softwarezkazdejstrony, #szks #produkty #cyfrowe
    --
    Software mobilny, webowy i chmurowy; dla startupów i korporacji; szyty na miarę i gotowy. Krótko mówiąc - software z każdej strony!
    Nazywam się Krzysztof Rychlicki-Kicior i prowadzę podcast, z którego dowiesz się jak łączą się ze sobą światy biznesu i IT. Obecnie zawodowe życie dzielę między pełnienie funkcji CEO (po staropolsku - prezes zarządu) w software house Makimo, bycie dziekanem studiów informatycznych i wykładowcą (adiunktem) na Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie, a także szefem komitetu ds. edukacji w SoDA - największej polskiej organizacji zrzeszającej software house'y.
    --
    Zapraszam Cię do odwiedzenia strony podcastu:
    softwarezkazde...
    Oraz mediów społecznościowych:
    / softwarezkazdejstrony
    / softwarezkazdejstrony
    / softwarezka%c5%bcdejst...

Комментарии • 9

  • @mariankijewski4820
    @mariankijewski4820 Месяц назад +1

    przyjemnie się słucha

  • @bartlomiej-bak
    @bartlomiej-bak Месяц назад +4

    Dobry odcinek, a listę powodów można by wymieniać bez problemu przez kilka godzin.
    Zaczynając od tego, że zespoły nie ustaliły wspólnego języka i pod tym samym terminem/słowem kryją się różne pojęcia, poprzez różne poziomy umiejętności i wiedzy członków zespołu, poprzez błędne założenia czy to samego projektu czy zakładanie, że coś jest oczywiste. Brak wiedzy dziedzinowej osób implementujących, wojny ego członków projektu. Część ekspertów, zwłaszcza wewnętrznych w firmach, została ekspertami z mianowania, poprzez zasiedzenie i mają 'posłuch' w firmie bo reszta ogarnia jeszcze mniej. Błędy historyczne, brak dokumentacji obecnego procesu i stanu, brak chęci zmiany przez osoby decyzyjne różnych obszarów firmy w obawie przed zmianami, itd... na prawdę nie wiem czy da się tę listę wyczerpać 🙂

    • @softwarezkazdejstrony
      @softwarezkazdejstrony  Месяц назад

      To prawda, temat niezwykle otwarty i szeroki :) Bardzo fajne argumenty, dzięki!

  • @fx_eska
    @fx_eska Месяц назад +1

    niezrozumienie potrzeb jest bardzo ogólnym pojęciem ale jest też powodem prawie każdego fakapu. Od niezrozumienia potrzeb biznesowych, przez niedopowiedzenia po niewłaściwie dobrany stack technologiczny. Najgorzej jeśli klient upiera się przy jakimś stacku, bo tak gdzieś usłyszał lub to jest modne - musi być cloud, żaden PHP i ten konkretny cms/framework/serwis. Jest to częste w średniej wielkości firmach, gdzie jakiś dział IT istnieje, ale no widać nie na tyle kompetentny by samemu stworzyć aplikację. Ogólnie to mam takie poczucie że brzytwa ockhama tu się pojawia, bo najgorsze projekty jakie wspominam to takie w których był ktoś kto aspirował do bycia programistą i miał jakąś wizję która z powodu braku doświadczenia okazuje się zgubna, a jest praktycznie wymaganiem projektu
    dosłuchałem dalej: widzę że wspominasz dokładnie o tym samym xD

  • @piotrd.4850
    @piotrd.4850 Месяц назад +1

    W skrócie: Agile, presja cenowa i zmiany kulturowe w branży, które kładą nacisk na skille miękkie oraz pogoń za hypem, która uniemożliwia zdobycie głębokich kompetencji - indywidualnie, zepsołowo, organizacyjnie. Przykład, Android Automotive.

    • @softwarezkazdejstrony
      @softwarezkazdejstrony  Месяц назад

      To cenna obserwacja - hype jest jedną z rzeczy, która drażni mnie dość mocno.