I jeszcze jedno: polecamy tą stronę jaki-jezyk-programowania.pl/ , dzięki której możecie dowiedzieć się więcej o językach programowania i ich zastosowaniu :)
Witaj. Tak, JS czy J, to dość sprawdzony zestaw na początek. Jednak ten kto się przebranżowić chcę musi liczyć się z cenami kursów, a już napewno wysokimi cenami jak u Państwa. Osobiście od roku uczę się języków. HTML :) CSS- 4 książki i 3 kursy około 400 h czystego kodu i wariacji. JS, co sprawia jak do rad duże problemy ale też na ten przykład C. Czy też parę worków ja Ją czy sass, jestem początkujący i nim podejmę się pierwsze pracy, minie jakiś rok nauki jeszcze. Ale gdybym wiedział, że cena nauki na własną rękę w pierwszych miesiącu przekroczy 4 tys, to zamiast tego bez wątpienia wybrał bym się do kodili. Chcę przez to powiedzieć, nie popełniaj błędów, sam niewiele zdziałasz, ja nauczony na błędach, szczerze żałuję, że nie zacząłem nauki w kodili, bo ich materiały.... Cóż są zajebiste. Mało elokwentnie mówiąc hehe
Na start JavaScript to dobry wybór. Ja sam od tego zaczynałem i HTMLa i CSSa i miałem łatwy start. Potem Łatwo jest się uczyć innych języków jak Java, C#, Delphi, C++ ale też warto zacząć od najwyższej warstwy i iść w dół aż do samego C, Asemblera i kodu maszynowego (włączając w to elektronikę) aby poznać jak działa komputer od środka. Taka wiedza na pewno się przyda i przyda komuś pewności.
My też zawsze namawiamy, żeby zaczynać od tych języków, które są "prostsze" na starcie. Wtedy jeśli widzimy szybki rozwój chętniej się uczymy i po opanowaniu jednego języka, łatwiej jest nam sięgnąć po kolejny, trudniejszy.
Powoli dobijam do 40. Wychowywałem sie bez komputera, ale zawsze byłem nad wyraz kreatywny. Uwielbiałem tworzyć gry. Jakiekolwiek. Gdy miałem kilka lat stworzyłem gre papierową, która do złudzenia przypominała pozniejsze GTA. Karcianą gre RPG z rewolucyjnym "bez mapowym" systemem poruszania sie. Stworzyłem tez system "oblicznia procentowego" na papierze, w ktorym nie potrzebne były dziwne (np dwunastoboczne) kosci do rzucania. Potem przyszły czasy Amig. Był "Deluxe paint" i genialny "Amos". Pewnie nikt z obecnych tutaj nie ma pojecia o tym jezyku programowania. Zaczałem tworzyc wtedy gre o okrecie podwodnym, ktora (pomijajac aspekt graficzny) formą przypominała dzisiejszego "Uboata". Czasem tworzyłem kilka gier na raz (gdy motywacja dla jednej gry spadała, zabierałem sie za inną). Pomimo wieku i poswieceniu całego swojego zycia zawodowego branzy budowlanej (czyli przysłowiowa łopata i betoniarka) nadal po pracy uwielbiam tworzyc. Od kilkunastu lat projektuje w 3D. Najpierw był program "3D modelarz", "Wings 3D", "Rhino", "AutoCad", Teraz noce zarywam na Sketchupie". Zdaje sobie sprawe, ze kreatywnosc, wyobraznia jest najwazniejsza i majac te cechy przy pomocy nawet bardzo ubogich narzedzi mozna tworzyc niezwykłe rzeczy. Sukcesu na budowie nie odniosłem i juz nie odniose, wybrałem juz inny zawód i czekaja mnie conajmniej półroczne kursy, nim wskocze w przysłowiowe "nowe siodło". Mimo to gdzies z tyłu głowy zaswitała mi mysl, by zainteresować sie branzą IT. I tutaj pytanie do Ciebie. Czy jest sens pakować sie w to w moim wieku, (czy duzo jest takich ludzi)? A jesli tak, to w jakim kierunku podązać? Czy programowanie wyklucza robienie grafik? Sleczenie godzinami nad kodem jest przyjemne, pod warunkiem, ze jestem swiadkiem finalnego produktu. Czy praca w zespole nie zabierze mi tej satysfakcji stworzenia "czegos z niczego"? Pozdrawiam.
Brzmi jakbyś dokładnie wiedział, że sens jest :) Jeśli od zawsze czułeś potrzebę tworzenia nowych rzeczy i nadal chcesz to kontynuować to nie było czasów łatwiejszych niż obecnie. Na start polecam jakieś podstawy i darmowe materiały (spróbuj np. naszych wyzwań na www.kodilla.com/free ), a potem już stopniowo naukę coraz trudniejszych rzeczy. Na resztę pytań ciężko odpowiedzieć, bo czy bycie częścią zespołu zabierze Ci satysfakcję z pełnej kontroli nad procesem twórczym... ciężko powiedzieć, zależy od Ciebie, od zespołu, od produktu etc. etc. Moja rada jest jedna: spróbuj :)
Ja mam niecałe 15 lat i uczę się programowania. Zacząłem od Scratcha, potem HTML, CSS, teraz Python i chciałbym nauczyć się C++, żeby stworzyć z kolegą naszą pierwszą grę.
Bardzo konkretny wybór :) Jest sporo ścieżek, którymi można pójść, żeby takie aplikacje robić, zacząłbym od dowolnego w miarę prostego języka (np. Pythona) i potem sprecyzował co dalej ;)
Najwięcej jest ofert pracy na kierowcę Syreny 105, więc nauczę się obsługi Syreny 105, dla myślących poważnie o programowaniu, nie zwracał bym uwagi na pseudo rankingi. Programowania nie uczy się pod kątem pracy tylko potencjału. Jak chcecie dobrze płatną płacę to otwórzcie własny biznes.
Nie zgodzę się. Nie ma za bardzo ofert na kierowcę Syreny, bo nikt już z Syren nie korzysta. ;) Potencjał ciężko jest ocenić, szczególnie osobie początkującej. Dlatego rankingi mają sens. Nie jeden ranking, a parę różnych, które dadzą generalny obraz rynku, żeby łatwiej było zdecydować, z jakiej puli języków wybierać. Potem, tak jak mówisz: wybrać ten z nich który ma największy potencjał, albo pozwala w miarę prosto zrobić, to co chcemy zrobić.
Jaki język nadaje się aby napisać bota który na stronie typu zalando kupowałby sam buty/ubrania podając do niego dane wysyłki sposób płatności i automatycznie by płacił 😊
Nie zapomniałem, specjalnie tego nie poruszałem. Dobre dane dot. tego tematu mamy tylko z USA, więc nie da się tego łatwo przenieść na nasz Polski grunt. Jeżeli chodzi o dane z Polski to portale takie jak Bulldogjob.pl czy nofluffjobs.com podają je w swoich badaniach, ale po prawdzie dla osób początkujących różnica pomiędzy np. Javą i JS'em jest minimalna i dużo większe znaczenie ma np. miasto, w którym pracy szukasz.
Pytanko czy składnia w językach programowania lub sql html różni się względem systemu operacyjnego bo ja uczę się programować w 7 i mwm czy składnia się różni w 10 proszę o pomoc. ❤❤❤
System nie ma znaczenia dla składni języka, jak się nauczysz raz to potem będziesz mógł pisać niezależnie od tego czy będziesz to robił na Windowsie, Linuxie, czy MacOS :)
Ja nie mam pojęcia o programowaniu. Jedyne co programuje to proste programy w notatniku (XD), ale wolałbym bardziej zająć się hakerstwem i wirusami ale tak żeby nie szkodzić. I teraz pytanie: python, czy c++?
dla prostych skryptów "hakerskich" wybrałbym mimo wszystko pythona. Jest łatwy i zawiera dużo bibliotek które w przystępny sposób zajmują się usuwaniem, kopiowaniem czy tworzeniem plików, więc do tego zastosowania może się idealnie nadać. Do tego jest to prosty jęzk którego podstawy możesz nauczyć się w weekend spędzając z 4h dziennie
Ja osobiście nie cierpię JavaScript'u. Jest to dla mnie typowy język na "napisz raz i nigdy nie wracaj". Ogólnie nie pałam przez to miłością do języków dynamicznych, bo wszystkie cierpią na podobne przypadłości :) Ta cała "popularność" JS'a wynika prawdopodobnie zwyczajnie z braku alternatyw w przeglądarkach. Chyba jedynym potencjalnym zamiennikiem mógłby być ewentualnie WebAssembly, ale na obecnym stadium raczej JS'owi nie zagrozi.
Wystarczy ze zrozumieniem wysłuchać co jest podawane zarówno w filmie jak i opisie :) "...opowiem Wam o 5 najpopularniejszych językach programowania obecnie na rynku..." C# nie załapał się do pierwszej piątki. Jest na 6 lub 7 miejscu.
dlatego właśnie przerzuciłem się na Jave - łatwiej używać klas z zewnętrznych plików, ma dobrą bibliotekę obsługującą GUI, w sposób przystępny można korzystać z baz SQL, a do tego jest wieloplatrormowa
I jeszcze jedno: polecamy tą stronę jaki-jezyk-programowania.pl/ , dzięki której możecie dowiedzieć się więcej o językach programowania i ich zastosowaniu :)
Witaj.
Tak, JS czy J, to dość sprawdzony zestaw na początek. Jednak ten kto się przebranżowić chcę musi liczyć się z cenami kursów, a już napewno wysokimi cenami jak u Państwa.
Osobiście od roku uczę się języków. HTML :) CSS- 4 książki i 3 kursy około 400 h czystego kodu i wariacji.
JS, co sprawia jak do rad duże problemy ale też na ten przykład C. Czy też parę worków ja Ją czy sass, jestem początkujący i nim podejmę się pierwsze pracy, minie jakiś rok nauki jeszcze.
Ale gdybym wiedział, że cena nauki na własną rękę w pierwszych miesiącu przekroczy 4 tys, to zamiast tego bez wątpienia wybrał bym się do kodili.
Chcę przez to powiedzieć, nie popełniaj błędów, sam niewiele zdziałasz, ja nauczony na błędach, szczerze żałuję, że nie zacząłem nauki w kodili, bo ich materiały.... Cóż są zajebiste. Mało elokwentnie mówiąc hehe
Na start JavaScript to dobry wybór. Ja sam od tego zaczynałem i HTMLa i CSSa i miałem łatwy start. Potem Łatwo jest się uczyć innych języków jak Java, C#, Delphi, C++ ale też warto zacząć od najwyższej warstwy i iść w dół aż do samego C, Asemblera i kodu maszynowego (włączając w to elektronikę) aby poznać jak działa komputer od środka. Taka wiedza na pewno się przyda i przyda komuś pewności.
My też zawsze namawiamy, żeby zaczynać od tych języków, które są "prostsze" na starcie. Wtedy jeśli widzimy szybki rozwój chętniej się uczymy i po opanowaniu jednego języka, łatwiej jest nam sięgnąć po kolejny, trudniejszy.
Dzięki, super film.
Powoli dobijam do 40. Wychowywałem sie bez komputera, ale zawsze byłem nad wyraz kreatywny. Uwielbiałem tworzyć gry. Jakiekolwiek. Gdy miałem kilka lat stworzyłem gre papierową, która do złudzenia przypominała pozniejsze GTA. Karcianą gre RPG z rewolucyjnym "bez mapowym" systemem poruszania sie. Stworzyłem tez system "oblicznia procentowego" na papierze, w ktorym nie potrzebne były dziwne (np dwunastoboczne) kosci do rzucania. Potem przyszły czasy Amig. Był "Deluxe paint" i genialny "Amos". Pewnie nikt z obecnych tutaj nie ma pojecia o tym jezyku programowania. Zaczałem tworzyc wtedy gre o okrecie podwodnym, ktora (pomijajac aspekt graficzny) formą przypominała dzisiejszego "Uboata". Czasem tworzyłem kilka gier na raz (gdy motywacja dla jednej gry spadała, zabierałem sie za inną). Pomimo wieku i poswieceniu całego swojego zycia zawodowego branzy budowlanej (czyli przysłowiowa łopata i betoniarka) nadal po pracy uwielbiam tworzyc. Od kilkunastu lat projektuje w 3D. Najpierw był program "3D modelarz", "Wings 3D", "Rhino", "AutoCad", Teraz noce zarywam na Sketchupie". Zdaje sobie sprawe, ze kreatywnosc, wyobraznia jest najwazniejsza i majac te cechy przy pomocy nawet bardzo ubogich narzedzi mozna tworzyc niezwykłe rzeczy. Sukcesu na budowie nie odniosłem i juz nie odniose, wybrałem juz inny zawód i czekaja mnie conajmniej półroczne kursy, nim wskocze w przysłowiowe "nowe siodło". Mimo to gdzies z tyłu głowy zaswitała mi mysl, by zainteresować sie branzą IT. I tutaj pytanie do Ciebie. Czy jest sens pakować sie w to w moim wieku, (czy duzo jest takich ludzi)? A jesli tak, to w jakim kierunku podązać? Czy programowanie wyklucza robienie grafik? Sleczenie godzinami nad kodem jest przyjemne, pod warunkiem, ze jestem swiadkiem finalnego produktu. Czy praca w zespole nie zabierze mi tej satysfakcji stworzenia "czegos z niczego"? Pozdrawiam.
Brzmi jakbyś dokładnie wiedział, że sens jest :) Jeśli od zawsze czułeś potrzebę tworzenia nowych rzeczy i nadal chcesz to kontynuować to nie było czasów łatwiejszych niż obecnie.
Na start polecam jakieś podstawy i darmowe materiały (spróbuj np. naszych wyzwań na www.kodilla.com/free ), a potem już stopniowo naukę coraz trudniejszych rzeczy.
Na resztę pytań ciężko odpowiedzieć, bo czy bycie częścią zespołu zabierze Ci satysfakcję z pełnej kontroli nad procesem twórczym... ciężko powiedzieć, zależy od Ciebie, od zespołu, od produktu etc. etc.
Moja rada jest jedna: spróbuj :)
Ja mam niecałe 15 lat i uczę się programowania. Zacząłem od Scratcha, potem HTML, CSS, teraz Python i chciałbym nauczyć się C++, żeby stworzyć z kolegą naszą pierwszą grę.
Trzymamy kciuki ;)
Podobnie 😊
naprawdę super video
Dzięki, cieszę się, że się przydało :)
Czyli jeżeli chcę programować gry to najlepiej na początek wybrać c++?
Edit: oj nie obejrzałam do końca już wiem ;)
😊 Będę niedługo uaktualniał ten film, stay tuned!
@@Kodillacom już była aktualka :)?
na początek przygody z grami wybierz C# bo pozwala pisać gry w Unity i jest prostszy niż C++
ja nwm co wybrać bo chce robić napszykład aplikacje do klawiatur gdzie można zmieniać podświetlenia i takie tam
Bardzo konkretny wybór :)
Jest sporo ścieżek, którymi można pójść, żeby takie aplikacje robić, zacząłbym od dowolnego w miarę prostego języka (np. Pythona) i potem sprecyzował co dalej ;)
@@Kodillacom ok mega dzięki za pomoc w doborze jezyka
Najwięcej jest ofert pracy na kierowcę Syreny 105, więc nauczę się obsługi Syreny 105, dla myślących poważnie o programowaniu, nie zwracał bym uwagi na pseudo rankingi. Programowania nie uczy się pod kątem pracy tylko potencjału. Jak chcecie dobrze płatną płacę to otwórzcie własny biznes.
Nie zgodzę się. Nie ma za bardzo ofert na kierowcę Syreny, bo nikt już z Syren nie korzysta. ;) Potencjał ciężko jest ocenić, szczególnie osobie początkującej. Dlatego rankingi mają sens. Nie jeden ranking, a parę różnych, które dadzą generalny obraz rynku, żeby łatwiej było zdecydować, z jakiej puli języków wybierać. Potem, tak jak mówisz: wybrać ten z nich który ma największy potencjał, albo pozwala w miarę prosto zrobić, to co chcemy zrobić.
Jaki język nadaje się aby napisać bota który na stronie typu zalando kupowałby sam buty/ubrania podając do niego dane wysyłki sposób płatności i automatycznie by płacił 😊
Bardzo dokładne pytanie ;) Wydaje mi się, że najlepszy do takich zastosowań jest Python.
A co sądzicie o sql/mysql/t-sql?
Potrzebna jest ich znajomość przy wielu językach, które wymieniłem w tym podsumowaniu. Nawet jeśli w podstawowym stopniu.
Zapomniałeś powiedzieć jeszcze o językach które są najlepiej płatne bo to tez jest bardzo interesujące .
Nie zapomniałem, specjalnie tego nie poruszałem. Dobre dane dot. tego tematu mamy tylko z USA, więc nie da się tego łatwo przenieść na nasz Polski grunt. Jeżeli chodzi o dane z Polski to portale takie jak Bulldogjob.pl czy nofluffjobs.com podają je w swoich badaniach, ale po prawdzie dla osób początkujących różnica pomiędzy np. Javą i JS'em jest minimalna i dużo większe znaczenie ma np. miasto, w którym pracy szukasz.
Pytanko czy składnia w językach programowania lub sql html różni się względem systemu operacyjnego bo ja uczę się programować w 7 i mwm czy składnia się różni w 10 proszę o pomoc. ❤❤❤
Co do html to on jest czytany przez przeglądarkę system nie ma różnicy
System nie ma znaczenia dla składni języka, jak się nauczysz raz to potem będziesz mógł pisać niezależnie od tego czy będziesz to robił na Windowsie, Linuxie, czy MacOS :)
Ja nie mam pojęcia o programowaniu. Jedyne co programuje to proste programy w notatniku (XD), ale wolałbym bardziej zająć się hakerstwem i wirusami ale tak żeby nie szkodzić. I teraz pytanie: python, czy c++?
python
dla prostych skryptów "hakerskich" wybrałbym mimo wszystko pythona. Jest łatwy i zawiera dużo bibliotek które w przystępny sposób zajmują się usuwaniem, kopiowaniem czy tworzeniem plików, więc do tego zastosowania może się idealnie nadać. Do tego jest to prosty jęzk którego podstawy możesz nauczyć się w weekend spędzając z 4h dziennie
A co z Asembler ??
Ja osobiście nie cierpię JavaScript'u. Jest to dla mnie typowy język na "napisz raz i nigdy nie wracaj". Ogólnie nie pałam przez to miłością do języków dynamicznych, bo wszystkie cierpią na podobne przypadłości :) Ta cała "popularność" JS'a wynika prawdopodobnie zwyczajnie z braku alternatyw w przeglądarkach. Chyba jedynym potencjalnym zamiennikiem mógłby być ewentualnie WebAssembly, ale na obecnym stadium raczej JS'owi nie zagrozi.
... lub TypeScript ;) JS ma swoje minusy, ale ma też sporo plusów ;)
Ale super influencer mówi jakiego języka się uczyć. Właśnie a gdzie C#? PHP...? :D Ależ to poważny wykład :D
Wystarczy ze zrozumieniem wysłuchać co jest podawane zarówno w filmie jak i opisie :)
"...opowiem Wam o 5 najpopularniejszych językach programowania obecnie na rynku..."
C# nie załapał się do pierwszej piątki. Jest na 6 lub 7 miejscu.
C++ : Najtrudniejszy spośród wymienionych języków
Technikum informatyczne: A nauczymy ich c++
🤷♂️
Prawdopodobnie nie miałaś tej wątpliwej przyjemności uświadczyć trudnych aspektów języka C++ w technikum.
dlatego właśnie przerzuciłem się na Jave - łatwiej używać klas z zewnętrznych plików, ma dobrą bibliotekę obsługującą GUI, w sposób przystępny można korzystać z baz SQL, a do tego jest wieloplatrormowa
HTML dobry
Najlepszy.
@@Kodillacom zgadza się
A gdzie C#?
Nie zmieścił się w pierwszej piątce jeśli chodzi o oferty pracy, ale z tego co pamiętam był chyb a 6 lub 7 :)
hmmmmmm ja raczej java XD