Starajme sa | Akvaristika: Riasy v akváriu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 31 мар 2021
  • Hosť: Andrej Jakubík
    Riasy sú nočnou morou mnohých akvaristov a dokážu pokaziť radosť z našich akvárií. V dnešnej časti si s naším hosťom preberieme najčastejšie sa vyskytujúce druhy rias, zistíme čo potrebujú k svojmu životu a prečo sa im v našom akváriu darí, no hlavne, akým spôsobom je možné ich udržať v minimálnom množstve. Pretože verte alebo nie, sú v každom akváriu a len čakajú na svoju príležitosť.
    V podcaste Starajme sa vám spolu s hosťami prinesieme zaujímavé témy zo sveta chovateľstva. Na svoje si prídu naozaj všetci, od psíčkarov až po akvaristov.
    Všetky časti a kopu ďalších informácií o zvieratkách nájdete na www.starajmesa.sk/​​​
    Pre Super zoo SK vyrobila spoločnosť www.grafici.sk/​​​
    Štúdio pre váš vlastný podcast si môžete prenajať na adrese: www.grafici.sk/studio
  • ЖивотныеЖивотные

Комментарии • 2

  • @kyoinspektor5273
    @kyoinspektor5273 3 года назад +2

    Otázočka. Môžu byť riasy, resp. ich živé mikroskopické častice aj v akváriu, v ktorom je použitý filter s bezpečne nainštalovaným výkonným UV žiarením? Prakticky pokiaľ ním voda prechádza, všetky takéto častice odumrú.
    Neni som ani čarodejník ani Ivern, ale po týždni na priamom slnku bola voda z vodovodu v pohári stále rovnako čistá.
    U novozaložených akvárií sa používa práve takáto voda, plus ešte ošetrená nie dvakrát najlacnejšími prípravkami či už ako spomínate na úpravu pomeru dusičnanov či fosforečnanov. Odkiaľ sa teda takéto riasy berú? Mechanicky odstraňovať "žabí vlas" je strata času. Pri ďalších riasach s vami musím súhlasiť, zatemniť a pracne vyčistiť. Hádam to neprežije. Škoda, že aj kludne po týždni v tme a v kompletne vymenenej vode sa na nás riasa pozrie, žmurkne a spýta sa či už sme skončili. Či môže kvitnúť ďalej.
    Každý rozumný začínajúci akvarista si zadováži opäť nie zrovna najlacnejšie testovacie prúžky na vodu. U väčšiny je preto prekvapením, že riasy sa tvoria aj vo vode, ktorá je vyhodnotená ako veľmi dobrá. Je toto len blbý kšeft s farebnými papierikmi?
    Ako často vymieňať vodu, keď to už je v takom štádiu, že nie že my máme problémy s riasou, ale ona s nami?
    No a tak som sa dostal do času 15:07 , kde je povedané, že potrava pre rybičky obsahuje riasy. Ďalej to asi nemá zmysel počúvať. Prišli sme na kameň úrazu. Presne preto je všade napísané, aby ľudia kŕmili rybičky výhradne stravou pre ne určené, nie nejakou "domácou"? Sú tam pridávané vedome, aby ľudia kupovali prípravky proti riasam? Je to teda naozaj všetko len jeden veľký nechutný biznis? Akvaristika = bojuj s riasou a cvakaj?

    • @andrejjakubik293
      @andrejjakubik293 3 года назад +9

      Dobrý večer Inšpektor. Pokúsim sa podať odpovede na vaše otázky. UV žiarením sa ničí DNA všetkého živého, čo je mu vystavené. Organizmy strácajú schopnosť sa množiť. Riasa, ktorá je na kameni a neprejde si UV žiarením, sa tomuto osudu samozrejme vyhne a žije si naďalej spokojne.
      Riasy cestujú vzduchom. V podcaste som zabudol zdôrazniť, že ten pohár s vodou je potrebné dať vo vonkajších podmienok, aby ste sa presvedčili o tom, že voda je "živá". Nepropagujem žiadne "prípravky" proti dusičnanom a fosforečnanom. Postačí pravidelne meniť vodu, čistiť filter a striedmejšie kŕmiť. To sú tri základné piliere akvária bez rias.
      "žabí vlas" je ideálne odstraňovať namotávaním na niečo dlhé a tenké. Ak viete o niečo lepšom, sem s tým...
      V zahraničí som mal možnosť sa presvedčiť, že testovanie vody je normálna záležitosť, ktorú robia ako laici, tak profesionálni akvaristi. Test vody vám povie to čo nevidíte voľným okom. Je možno škoda, že test na fosforečnany sa bežne nenachádza v tzv. all in one teste. Poznám množstvo prípadov, kedy sa problém v akváriu podarilo vyriešiť na základe výsledku na blbom farebnom papieriku. Samozrejme ak je akvárium bez problému, tak nemáme potrebu vodu testovať. Ak je však problém, ktorý sa neustále vracia a nedá sa dlhodobo odstrániť, tak je test vody nevyhnutná vec. Podobne ako lekár testuje a sleduje hodnoty napríklad krvi a na základe toho nastavuje liečbu, tak by mal akvarista sledovať hodnoty vody a tomu prispôsobovať svoje zásahy do akvária.
      Áno, potrava pre rybičky obsahuje často spóry rias. Táto zložka sa tam pridávala už dávno a dokonca ešte predtým, ako sa na trhu objavili prípravky na likvidáciu rias v akvária, takže o nejakej "akvaristickej" konšpiračnej teórií nemôže byť reč. Riasy sú bežnou súčasťou potravy všetkých rýb. Aj tie dravé ju skonzumujú spolu s telom svojej koristi.
      Omnoho častejšie sa do vášho akvária dostanú riasy spolu s novou rybou. Spóry totiž cestujú aj tráviacim ústrojenstvom ryby a vychádzajú von neporušené a pripravené kolonizovať svoje okolie.
      Je to biznis, ale nie taký ako opisujete pán Inšpektor. Je to biznis na lenivých ľuďoch. Presne podobne zmýšľajúci ľudia si kupujú drahé prípravky na likvidáciu rias, namiesto toho, aby menili vodu, čistili filter a zvolili striedmejšie kŕmenie. Niekedy totiž nejde o to, niečo do tej vody dať. Ale práve naopak. Niečo z nej vziať.