Chłodzenie silnika w motocyklu

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 31 янв 2025

Комментарии • 30

  • @siekiernik
    @siekiernik 2 года назад +1

    Jak zwykle, prosto i na temat :)

  • @QbaGregor
    @QbaGregor 11 месяцев назад +1

    👍👍🤘🤘

  • @mieczyslawpichul1827
    @mieczyslawpichul1827 Год назад +1

    Bardzo fajnie wyjaśnione działanie chłodzenia powietrzem, powietrzem i olejem 👍🙂. Mam takie pytanko odnośnie : jaki byłby najlepszy wybór oleju do "olejaka". Pozdrawiam

    • @motomechability
      @motomechability  Год назад +1

      Ja jestem zwolennikiem stosowania tego co sugeruje producent motocykla. Mam również w planie nagranie odcinka o olejach. Pozdrawiam

  • @tutajjestem
    @tutajjestem 2 года назад

    Oczywiście łapka w górę :)

  • @progaragechinskiemotorki
    @progaragechinskiemotorki 2 года назад

    nadmuch powietrza wspomaga chłodzenie radiatorów ale są silniki nawet w quadach gdzie te żeberka (radiatory) są zakryte od frontu, sama różnica temperatury otoczenie-radiator oraz jego długość już odbiera ciepło i wychładza radiator takie bynajmniej moje zdanie bo nie zawsze silnik ma żeberka z linią jazdy a często silniki leżące mają głowicę większą i tam cylinder nie owiewa tak wiatr

    • @motomechability
      @motomechability  2 года назад

      Istnieją oczywiście bardzo różne konstrukcje, i film musiałby być bardzo długi aby wszystkie omówić. Oczywiście sama różnica temperatur odbiera ciepło i chłodzi. Wiatr wywołany czy to ruchem pojazdu czy wymuszony wentylatorem zapewnia ciągły napływ tego zimnego powietrza. Osłony w quadach są między innymi po to, aby uchronić silnik przed na przykład gwałtownym wychłodzeniem po wjechaniu w płynne błoto czy większą kałużę. Nagłe schłodzenie mogłoby spowodować np. pęknięcie cylindra. Zdecydowana większość żeberek jest jednak zbliżona do linii jazdy. Ogólnie w silniku najbardziej obciążona cieplnie jest głowica, i to ona musi być najlepiej chłodzona. Cylinder, zwłaszcza w dolnej części, nie grzeje się tak mocno. Dlatego silniki leżące mają odpowiednie chłodzenie.

  • @andrzejostrowski1000
    @andrzejostrowski1000 Год назад

    Dobre wyjaśnienie tematu 👍

  • @flubberrt
    @flubberrt 6 месяцев назад

    👍🤓

  • @tutajjestem
    @tutajjestem 2 года назад

    Super

  • @artlive.motoGS
    @artlive.motoGS 2 года назад

    Ciekawy materiał. Czy możesz podczas nagrywania odcinka o motocyklach chłodzonymi cieczą wspomnieć o gs’ach 1200 z 2013 właśnie schłodzonych cieczą? Dziękuje :-)

    • @motomechability
      @motomechability  2 года назад

      Dziękuję za zainteresowanie! Podejrzewam, że niestety w materiale o chłodzeniu cieczą nie będzie czasu na konkretne motocykle, gdyż temat jest bardziej rozległy i film będzie tak czy inaczej na pewno dłuższy. Mam jednak nadzieję że to nie umniejszy Twojego zainteresowania tym, oraz innymi tematami które poruszam.

  • @printek3418
    @printek3418 Год назад

    Mam pytanie czy na postoju na światłach to silnik się bardzo nagrzewa jak sie nie jedzie? I po czym poznać że silnik jest ku zatarcia?

    • @motomechability
      @motomechability  Год назад

      Silnik chłodzony powietrzem podczas pracy na dłuższym postoju w gorący dzień może się nadmiernie nagrzać (nie dotyczy to skuterów które mają zazwyczaj wymuszone chłodzenie powietrzem). W silniku chłodzonym cieczą ten problem nie występuje. Po prostu włączy się wentylator chłodnicy i odprowadzi nadmiar ciepła.
      A co do zacierania się silnika - pierwszym symptomem że silnik jest przegrzany jest często (ale nie zawsze) nieprawidłowe działanie sprzęgła. A silnik sam w sobie nie "zapowiada" że będzie się zacierał.

  • @naviu8026
    @naviu8026 Год назад

    Mam pytanko, jest sens zakładać chłodnice oleju do poj 72ccm?

    • @motomechability
      @motomechability  Год назад

      A czy są jakieś niepokojące objawy? Silnik przegrzewa się? Wstawić chłodnicę oleju w odpowiednie miejsce w motocyklu który jej nie miał to nie takie hop-siup. Zawsze jest to poza tym większe obciążenie dla pompy.

  • @jarekbrak3264
    @jarekbrak3264 Год назад

    W 4 typie czyli powietrze ciecz to nie tylko wygląd. Zależy od budowy oraz miejsca i skomplikowania kanału chłodzącego. A co do umiejscowienia kolektorów z przodu to też nie jest tak jak mówisz ( mowisz że skoro jest ciecz to niby nie ma znaczenia już powietrze . A po chwili opisując miejsce wydechu że jednak juz ma znaczenie powietrze) tu bardziej chodzi o konstrukcje wydechu łatwość poprowadzenia dla człowieka i motocykla , łagodne linie dla spalin mniej zabawy i kosztów oraz gaźnik się ogrzewa z tyłu. V2 w większości w drugim cylindrze ma wydech z tyłu i mowa też o chłodzonych tylko olejem . Czuli ,,dostaje,, ciepło od pierwszego ( tego ciepła w trakcie jazdy jest bardzo mało wiekszy problem to zasłonięcie cylindra nr 2 przez cylinder nr 1 a nie jak powiadasz ze ogrzewa) tak samo 3 cylindrowiec skoro 1 i 3 ma chłodzenie od boku a 2 nie to nie jest tak że 1i3 grzeje ten 2 tylko na odwrót 2 oddaje ciepło na 1i3 z początku myśląc że mówisz tak pewnie mówisz o faktach ale z czasem wyszło że często są to twój przemyślenia a nie fakty

    • @motomechability
      @motomechability  Год назад

      Szczerze mówiąc, to nie słyszałem o chłodzeniu powietrzem i cieczą. Jeśli jest płaszcz wodny, to jakie kanały powietrzne? Nie rozumiem. Prosiłbym o podanie rozwiązań i przykładów. Co do umiejscowienia kolektorów, to zdecydowanie jest tak, jak mówię. Przy chłodzeniu powietrzem kolektory są z przodu, bo tam głowica grzeje się najbardziej i potrzebuje najlepszego chłodzenia. Przy chłodzeniu cieczą nie ma znaczenia, w którą stronę skierowany jest wydech, bo głowica chłodzona jest o wiele bardziej równomiernie. Jako przykład mogę podać boxery BMW,
      które przez niemal 100 lat miały kolektory wydechowe w przód, a od czasu gdy silniki są chłodzone cieczą, kolektory skierowane są w dół. Generalnie dopiero układ chłodzenia cieczą umożliwił konstruowanie bardziej leżących silników. Jeśli chodzi o koszty i zabawę, to według mnie łatwiej byłoby poprowadzić wydech prosto w tył, lub po skosie w tył i w dół. Tak właśnie jest w BMW G310, które ma cylinder pochylony w tył, zasilanie od góry, a wydech po skosie w tył i dół. Budowa silnika w układzie V, konstrukcyjnie wymusza umiejscowienie wydechu tylnego cylindra z tyłu w sytuacji, gdy zasilanie umiejscowione jest pomiędzy cylindrami. W takich konstrukcjach praktycznie zawsze tylny cylinder ma gorszy bilans cieplny niż przedni. Nie jest ogrzewany przez pierwszy cylinder, ale owiewany ogrzanym przez pierwszy cylinder powietrzem. HD Sportster którym jeździłem miewał w lecie tendencje do lekkiego przegrzewania tylnego cylindra, podczas jeżdżenia po mieście. Objawiało się to głośniejszą pracą tylnej góry silnika. Co do silników np.3 cylindrowych, chłodzonych powietrzem, nie twierdzę że 1 i 3 ogrzewa 2. Rzeczywiście 2 oddaje ciepło na 1 i 3, ale dlatego że 1 i 3 są chłodniejsze. Ciepło promieniuje zawsze z cieplejszego miejsca w chłodniejsze. To potwierdza nie do końca równomierne chłodzenie takiego silnika.

  • @montewusiaigowska2326
    @montewusiaigowska2326 2 года назад

    Ciekawe wiadomości dla zainteresowanych

  • @revision373
    @revision373 Год назад

    KDS 🍀

  • @piotrpodgorski7126
    @piotrpodgorski7126 2 года назад

    komentarz dla statystyk