Dziękuję Panie Profesorze za Pana pracę włożoną w ten kanał. Należę do pokolenia urodzonego po 2000 roku i dla mnie tematy, które Pan tutaj przedstawia, chociaż fascynujące i niezwykle ważne dla zrozumienia dzisiejszej Polski, niebyły w żaden sposób przedstawione w moim procesie edukacji, a i własne dociekania są wyjątkowo trudne z racji na pewną emocjonalność, która dalej okrywa tamten okres. Dla mnie i pewnie dla wielu moich rówieśników historia zaczyna się w Mezopotamii, a kończy na upadku trzeciej Rzeszy, to co było dalej to tylko pojedyncze wydarzenia, nie wytłumaczone, często wyrwane z kontekstu i wzajemnych powiązań. Dlatego dziękuję Panu za przedstawienie akurat tego okresu w naszej historii. Jest to praca niezwykle i ważna potrzebna. A do tego robi to Pan w wyjątkowo ciekawy sposób, który sprawia, że chce się słuchać. Dobry student musi chcieć się uczyć, ale dobry dydaktyk wie jak ten zapał wspierać. Pozdrawiam.
Przedstawiane tutaj sprawy są ważne, bo bezpośrednio poprzedzają bieżące wydarzenia. Bardzo dobrze, że chcesz słuchać pogadanek na temat historii. Jestem z początku lat 90-tych i widzę, że historia w szkole nauczana jest tak samo - długi wstęp o prehistorii, epoce brązu i pierwszych cywilizacjach, a potem szybko z górki. Zawsze brakowało czasu na historię najnowszą, ale tego nie żałowałem, bo to już pogranicze bieżącej polityki. Po Twoim komentarzu widzę, że już nawet na II wojnę nie starcza czasu. U nas jeszcze były gimnazja, a więc I klasa - powtórka, II kl. - trochę materiału, III kl. - szykowanie się do egzaminu, więc było jeszcze mniej czasu. Prof. Dudek jest dobrym źródłem i przedstawia sprawy praktycznie na sucho. Dla pikanterii, tła politycznego i działa służb lubię to uzupełnił publikacjami/debatami dr. hab. Cenckiewicza, na którego zresztą prof. Dudek powoływał się przy okazji omawiania afery FOZZ.
Panie Profesorze miałem taki słaby dzień w pracy, same zgryzoty. Wracam do domu i widzę u Pana nowy film. Od razu mi Pan poprawił humor. Dziękuję Panu bardzo za ten kanał. Jak zwykle łapka w górę. 👍
To co wyróżnia ten kanał to oddawanie głosu omawianym postaciom. Mam na myśli wycinki. To jest super i nie znam drugiego kanału gdzie to jest stosowane. Najwyraźniej większość historyków woli wygłaszać wykłady i przemawiać. Świetne materiały :)
Jeszcze jest taki świetny kanał jak CiekaweHistorie, gdzie jego autor też robi profesjonalne reportaże. Nie jest to wykład jak tutaj, ale uważam, ze świetnie między sobą te kanały korespondują jako uzupełnienie wiedzy.
Super, z niecierpliwością czekam na film o Jacku Kuroniu o którym Pan wspomniał ! Bardzo ciekawi mnie również temat udziału i wpływu Jana Pawła II na proces upadku komunizmu w Polsce i Europie. Może kiedyś powstanie taki odcinek :)
Kurna bardzo szemrana postać zbyt idealizowana w dzisiejszych czasach. Co do papieża nie należy zapominać, ze te wstrętne komuchy wydały paszport, który umożliwił wyjazd na zgniły zachód, wiec za bardzo im nie przeszkadzał. A może by tak zrobić film o tych co naprawdę walczyli z komuna i ich oprawcach? Bo jak widzę to dla wiekszosci Polaków komunę pokonali walesa z papiezem.
16:02. Bardzo dobrze, że Pan Profesor o tym wspomniał. Mit o tym że bunt 1968 roku był rebelią tylko polskiej inteligencji i studentów, zaś robotnicy siedzieli cicho (ewentualnie wspierali władze) trzeba wreszcie obalić. To był de facto bunt pokolenia. Wspomina o tym Profesor Jerzy Eisler (np. w wykładzie ,,Marzec 1968 - co wiem, czego nie wiem na ten temat’’ dostępnym na YT). Natomiast na nagraniu robotników popierających władze PRL (23:26) słychać, że to są ludzie starsi.
,,Wielkim wrogiem prawdy bardzo często nie jest kłamstwo - celowe, wymyślone i nieuczciwe, ale mit - uporczywy, przekonujący i nierealny'' John F. Kennedy.
Bunt pokolenia ZMP/ZMS. To owszem. A tak to nie. Statystyki zatrzymań statystykami, robotników zawsze będzie więcej niż studentów, ale zobacz jakie były następstwa i represje. Kogo dotknęły? Pomijając aktyw partyjny, który akurat przegrał?
Pamietam te czasy robotnicy a raczej mlodziez z domow robotnikow szla sie bic z milicja ktorej niew lubili a nie protestowac razem z Michnikiem.Zadajmy sobie pytanie kim byli Michnik , Kuron , Modzelewski i do jakiej organizacji nalezeli wczesniej a zrozumiemy , ze mlodziez zostala wykorzystana tak jak komunisci wykorzystali mienszewikow tylko dla wlasnych przywilejow.
Dziękuje za ten odcinek, dla mnie, z rocznika 85, ten temat nie został na trwałe w pamięci z czasów szkolnych, a w formie przez pana podanej, pozwala po raz kolejny zrozumieć więcej. Czekamy na kolejne odcinki.
Prostackiego odwetu,, nie rozumiem twojej złośliwości ponieważ to środowisko całą swoją narrację buduje na tak zwanej tolerancji do wszystkich i wszystkiego A tu taki antysemita Jaruzelski nie jest potępiony a Jan Paweł II jest to się nazywa hipokryzja
Panie Profesorze kolejny świetny program. Obejrzałem z zaciekawieniem każdy od deski do deski. Mam nadzieję że kanał będzie się świetnie rozwijać. Gdybym mógł coś zaproponować, chętnie wysłuchałbym odcinka opisującego ludzi pełniących rolę szarych eminencji w czasach PRL jak Minc, Berman, czy chociażby Aleksander Zawadzki. Życzę dalszych sukcesów.
Pamiętam te czasy, ale z perspektywy uczennicy liceum. Dziękuję Panie Profesorze za te mądre wspomnienia. Mam nadzieje, że choć mała grupka młodych ogląda pańskie programy. Pozdrawiam.
Dzień dobry Panie Profesorze. Dziękuję za materiał. Proszę zamieszczać częściej w miarę możliwości bo czekanie na coś nowego strasznie się dłuży. Pozdrawiam serdecznie 👍 👍 👍
Panie Profesorze, gratulacje! Tak bardzo brakowało solidnego podsumowania naszej współczesnej historii. Mam do Pana osobistą prośbę. Bardzo, bardzo chciałbym usłyszeć Pańską analizę reform Jerzego Buzka, szczególnie tę dotyczącą podziału administracyjnego. Pozdrawiam!
Życzę Panu, by ktoś kiedyś nagrał film „Historia o Dudku”, w którym stwierdzi, że był to Profesor, który doskonale przekazywał Polakom wiedzę historyczną :)
Bardzo lubię ten kanał, cieszę się że powstawał ale mogłaby pojawić się jakaś regularność pojawiania się filmów ;) Człowiek siedzi, czeka, odświeża i nic 😂
@@dudekohistorii Z jednej strony Pana wykładoodcinki są tak świetne, że chciałbym, żeby publikował je częściej (i nie obraziłbym się gdyby trwały trochę dłużej), ale z drugiej strony wiem, że to raczej niemożliwe.
Panie Profesorze, żałuję, że dopiero w tym tygodniu trafiłam na Pana kanał. W szkole historia nie leżała w kręgu moich intensywnych zainteresowań i ubolewam nad tym jako dorosły człowiek. Trochę sama siebie usprawiedliwiam i szukam winnych 😉... w programie szkolnym wiele godzin poświęca się starożytności, Cesarstwu Rzymskiemu, Średniowieczu...czasom tak odległym, że trudno sobie to nawet wyobrazić. Przy czym najnowsza historia świata i Polski potraktowana jest po macoszemu, a wręcz brakuje na nią czasu. A te wydarzenia istotnie wpłynęły na to w jakim kraju dziś żyjemy. Gdyby obywatele mieli choć pobieżną wiedzę historyczną po II WŚ, nie byliby tak poddatni na manipulację polityczną i nie tylko. Przesłuchałam dwa podcasty i zainspirowana doczytuję informacje. Nadal nie zgłębiam szczegółowo, ale i tak traktuję to jako prywatny sukces 😊. Z chęcią posłucham kolejnych. Pozdrawiam serdecznie!
Za prawda, u mnie też zawsze brakowała czasu na okres po wojnie. Marnowanie czasu na prehistorię, ale też pamiętajmy, że starożytność i średniowiecze, to też ważne okresy i brak o nich wiedzy rodzi wiele mitów np. o mrokach średniowiecza, zacofaniu etc.
jest tyle tematow do przedstawienia. 😅 wierze ze da Pan rade, bo widownie ma Pan ogromna, gratuluje szkoda ze jestem za stary by studiowac a chetnie bym uczeszczal na Pana wyklady swietna praca pozdrawism serdecznie
Ludzie ginęli próbując się wydostać z "socjalistycznego raju" a tutaj wypuszczono 15 tysięcy ludzi, w tym wielu zbrodniarzy. Przypuszczam, że większość mogła się z tego bardzo cieszyć
Retoryka Pana Profesora to jest poziom wręcz absurdalny, jestem z serią na bieżąco co strasznie jest problematyczne ponieważ czas przy tych materiałach leci niesamowicie i można słuchać cały dzień.
Świetna sprawa, ta seria pięknie sięga tam gdzie kończyły się lekcję historii 👌Niby człowiek słyszał o proteście studentów i zakazanie wystawiania dziadów, jednak dopiero tu miałem okazję się dowiedzieć że w proteście duża część stanowili młodzi robotnicy. Super odcinek historia wciąga szalenie 🔥
Ludzie to jest klamstwo , ze w protescie bylo duzo robotnikow. Synowie robotnikow nie lubili milicji, mowilo sie juz o grypsujacych .Sam pamietam a mialem wowczas 15 lat jak moi koledzy umawiali sie na walki z milicja. My bylismy wykorzystywani przez takich jak Michnik , Kuron i Modzelewski.
Muszę to napisać. Oglądanie i słuchanie Prof. Dudka, po zapoznaniu się z losowym ,,monologiem’’ Leszka Żebrowskiego, jest jak oddychanie świeżym powietrzem. Profesor Dudek jest konkretny, obiektywny i ma dar przekazywania swej wiedzy. Więcej panie profesorze! Więcej!
@@skorzeny79 chamy i żydy to dwie wtedy walczące frakcje we frakcji żydy było więcej żydów, a we frakcji chamy było mniej żydów. Ale i z jednej strony i z drugiej strony byli żydzi i tak jest do dziś. A historie zakłamują do dziś
Obserwowałem, jak wygląda dostępność książki "Ludzie, fakty, refleksje" na allegro. Przed premierą filmu 10 dostępnych egzemplarzy, teraz już tylko 1. Wygląda na to, że Pan Profesor zdołał zachęcić niektórych nawet do lektury źródeł :) BTW w kontekście Marca '68 i nie tylko bardzo przydałby się odcinek o Bolesławie Piaseckim, prof. Dudek to przecież autor jego najlepszej biografii.
Panie Profesorze, co Pan sądzi o książce Jerzego Eislera "Marzec 1968"? Pana kanał zainspirował mnie do powrotu do nieprzeczytanych lektur, które wybrałem na Olimpiadę Historyczną, dobrze ponad dekadę temu... Przyznam się bez bicia, że czeka na mnie również "Reglamentowana rewolucja", zakupiona wówczas jeszcze bezpośrednio od wydawnictwa Arcana 👍 Niestety zabrakło już wtedy czasu, choć wybór tej lektury wzbudził zainteresowanie komisji podczas egzaminu ustnego i na marginesie zapytano mnie, co uważam za "historię" 🥴Przy okazji podpowiadam ciekawy temat na jeden z odcinków: Millenium vs. Tysiąclecie 🙃 Pozdrawiam!
Wykładoodcinka o Marcu 1968 to się nie spodziewałem. Pewnie dlatego, że większość dotychczasowych wykładoodcinków na kanale Pana Profesora dotyczy historii Polski po 1989 roku. Choć zważywszy na zbliżającą się rocznicę tamtych wydarzeń mogłem to przewidzieć :)
@@dudekohistorii Owszem. Pan Profesor o tym wspominał. Ale bardzo się przyzwyczaiłem do Pana wykładoodcinków o ostatniej dekadzie PRL (,,Droga do stanu wojennego’’) oraz wydarzeniach roku 1989 i później (np. ,,Wojna na górze’’ lub ,,Narodziny demokracji. Wybory parlamentarne 1991’’). To właśnie stąd moje poczucie, że ten wykładoodcinek nadszedł tak nagle.
Panie Antonii Czy można prosić o materiał scalający wszystkie najważniejsze wydarzenia w Polsce od 45' do 89'? Z zarysem tła historycznego i decyzji podejmowanych przez rząd. Jako młodzi ludzie nie do końca rozumiemy czym właściwie był PRL. Dawniej opowiadali o tym nasi rodzice, dziś często już oni sami nie byli wychowani w PRL i nie mają o tym pojęcia. Pozdrawiam
Moja licealna nauczycielka, opowiadała nam, że pośród aktywu partyjnego rozganiajacego demonstracje młodych, często byli zwiezieni z daleka górnicy, którym powiedziano, że oni tak ciężko pracują a niewdzięczna młodzież zamiast się uczyć to protestuje. Każdego przywieziono autobusem, wręczono pałę i ten już wiedział co miał robić. Slyszal Pan coś o tym? Czy może moja nauczycielka opowiadała bajki?
Nie wiew, czy to z powodu zawiłości opisywanego tematu czy z mojego rozkojarzenia, ale musiałem kilka razy przewijać do początku, by móc zrozumieć cały materiał. Pozdrawiam.
Powojenny bolszewicki rewolucyjny pochód zatrzymał się w Berlinie. Różnego rodzaju mapy polityczne przedstawiają (głównie na czerwono) strefę wpływów ZSRR. Polska na tych mapach malowana jest w całości na czerwono. Nurtują mnie początkowe lata PRL (1945-1950)... Czytam książki historyczne (wydane głównie w latach '70 i '80) oraz te reportażowe dot. owych lat, słucham i oglądam "gadające głowy", które dotykają przeróżnych tematów związanych z powstawaniem PRL, oglądam filmy fabularne (tu już głównie klasyka polskiego najnowszego kina - "Róża", "Katyń", Czarny czwartek", "Jack Strong" etc. I zawsze, ale to zawsze pojawia się motyw "wizytacji i ugaszczania naszych radzieckich pobratymców i przyjaciół". Wpływ polityczny przedstawicieli KPZR na polskie władze wprost bije z tych materiałów po oczach... Dlaczego w takim razie Polska nie stała się (nawet na chwilę) jeszcze jedną socjalistyczną republiką radziecką?? Weto Amerykanów naprawdę było aż tak silne?? Panie Profesorze, jest Pan w stanie omówić kiedyś ów temat w półgodzinnym materiale na kanale "Dudek o Historii"?
Różne są wyjaśnienia tego fenomenu. Polecam poczytać fora historyczne. Jednym mało znanym powodem było to że Stalin jednak trochę żałował Polski i po wojnie postąpił z nią lagodnie
@@GK-jg6pu "Stalin pożałował Polski"? Moim zdaniem był to ruch czysto strategiczny. NRD ,jako twór powstały z podzielenia Niemiec, nigdy nie dawał gwarancji nieagresji. Natomiast Polska stała się strefą buforową . Proszę pamiętać, że był to okres silnego rozwoju broni nuklearnej. Stalin wiedział czym kończy się wojna prowadzona na wielu frontach i chciał zabezpieczyć się od zachodu.
Hasło "uważajmy kogo rehabilitujemy" jest dobre, zwłaszcza uważajmy w kontekście coraz śmiałego i publicznego już niemal kultu takich oddziałów jak brygada świętokrzyska nsz czy takich postaci jak Józef Kuraś. Nie mówiąc już o osobie której data śmierci posłużyła jako dzień "żołnierzy wyklętych", czyli antysemicie Józefie Franczakowi ps. "Laluś".
Poznałem kiedyś redaktora La nazzione z Florencji co wyjechał z Polski w 68. Corngold albo Goldcorn. Jak się dowiedział ,że jestem Polakiem odwrócił się i nie chciał rozmawiać.
No cóż, konsekwentnie twierdzę, że jakby coś, to mamy kandydata na ministra edukacji narodowej z prawdziwego zdarzenia. I mówię to mając świadomość, że nie podzielam wielu poglądów Profesora. Wszelako - szacunek za jakość i rzetelność 👍
@@dudekohistorii Mam nieodparte wrażenie, że dałby Pan radę, Panie Profesorze, a uczniom oraz studentom, czyli ogólnie społeczeństwu, wyszłoby to na dobre 😀 Na ten moment pozostaje nam czekać na kolejne odcinki, za które z góry dziękuję.
Bilet w jedną stronę to był przywilej kto chciał to jechał ale nie było przymusu Ci starsi zmienili nazwiska i zachowali stanowiska nie wiem czy słyszałeś starozakonnika który o tym dobrze powiedział na You Tube Marzec 1968 nieznana prawda Bolesław Szenicer
Tu się w końcu coś dowiedzialem o tym osławionym Moczarze. Co do tematu marca 68 zastanawiam się dlaczego Duda przepraszał za niego w imienu Polaków. Chyba nie w imieniu tych wszystkich pomordowanych przez komunistów Polaków.
Panie profesorze mam jedno pytanie, czy uczestnicy wydarzeń marcowych którzy wyjechali z dokumentami podróży, mogli później przyjechać już do Polski posiadając już oczywiście inne obywatelstwo np odwiedzić poprostu kraj, przyjaciół ???? Czy wogole były takie przypadki???
Dziękuję Panie Profesorze za Pana pracę włożoną w ten kanał.
Należę do pokolenia urodzonego po 2000 roku i dla mnie tematy, które Pan tutaj przedstawia, chociaż fascynujące i niezwykle ważne dla zrozumienia dzisiejszej Polski, niebyły w żaden sposób przedstawione w moim procesie edukacji, a i własne dociekania są wyjątkowo trudne z racji na pewną emocjonalność, która dalej okrywa tamten okres.
Dla mnie i pewnie dla wielu moich rówieśników historia zaczyna się w Mezopotamii, a kończy na upadku trzeciej Rzeszy, to co było dalej to tylko pojedyncze wydarzenia, nie wytłumaczone, często wyrwane z kontekstu i wzajemnych powiązań.
Dlatego dziękuję Panu za przedstawienie akurat tego okresu w naszej historii. Jest to praca niezwykle i ważna potrzebna.
A do tego robi to Pan w wyjątkowo ciekawy sposób, który sprawia, że chce się słuchać.
Dobry student musi chcieć się uczyć, ale dobry dydaktyk wie jak ten zapał wspierać.
Pozdrawiam.
Dziękuję
Zgadzam się. Jestem rocznik 2006 i ten kanał naprawdę wiele mi pokazał.
Przedstawiane tutaj sprawy są ważne, bo bezpośrednio poprzedzają bieżące wydarzenia. Bardzo dobrze, że chcesz słuchać pogadanek na temat historii. Jestem z początku lat 90-tych i widzę, że historia w szkole nauczana jest tak samo - długi wstęp o prehistorii, epoce brązu i pierwszych cywilizacjach, a potem szybko z górki. Zawsze brakowało czasu na historię najnowszą, ale tego nie żałowałem, bo to już pogranicze bieżącej polityki. Po Twoim komentarzu widzę, że już nawet na II wojnę nie starcza czasu. U nas jeszcze były gimnazja, a więc I klasa - powtórka, II kl. - trochę materiału, III kl. - szykowanie się do egzaminu, więc było jeszcze mniej czasu.
Prof. Dudek jest dobrym źródłem i przedstawia sprawy praktycznie na sucho. Dla pikanterii, tła politycznego i działa służb lubię to uzupełnił publikacjami/debatami dr. hab. Cenckiewicza, na którego zresztą prof. Dudek powoływał się przy okazji omawiania afery FOZZ.
Mam identyczne odczucia 👌
Panie Profesorze miałem taki słaby dzień w pracy, same zgryzoty. Wracam do domu i widzę u Pana nowy film. Od razu mi Pan poprawił humor. Dziękuję Panu bardzo za ten kanał. Jak zwykle łapka w górę. 👍
Lizo dupa
@@jerzy-ru7yezazdroscisz i tylko tak dla sportu?
Poprawianie humoru Wiesław em zawsze w formie. Wielu przywódców ma coś z groteską vide Kaczyński.
Oglądam to po przeszło roku od wydania dalej swietny
To co wyróżnia ten kanał to oddawanie głosu omawianym postaciom. Mam na myśli wycinki. To jest super i nie znam drugiego kanału gdzie to jest stosowane. Najwyraźniej większość historyków woli wygłaszać wykłady i przemawiać. Świetne materiały :)
Jeszcze jest taki świetny kanał jak CiekaweHistorie, gdzie jego autor też robi profesjonalne reportaże. Nie jest to wykład jak tutaj, ale uważam, ze świetnie między sobą te kanały korespondują jako uzupełnienie wiedzy.
@@SzpargalyKolejowe ale rzadko tam coś się pojawia
Polecam doskonały kanał Historie
Polecam doskonały kanał Historie
Najlepszy kanał na Polskim YT dotyczący najnowszej historii politycznej.
W pełni się zgadzam z powyższą opinią. 👍
@@mdwroblewskiraczej szczery!
Jedyny kanał na YouTubie na którym nie wyłączam reklam, z szacunku do pracy. Cudownie się tego słucha.
Co odcinek nachodzi mnie ta sama refleksja-jak dobrze jest to przygotowane i przekazane. Czekam z niecierpliwością na kolejne wykłady.
Wspaniały poziom wiedzy i erudycji, jak zwykle u pana profesora. Wszystkie odcinki ogladam z przyjemnością. Dzięki za Pana pracę.
Kolejny bardzo ciekawy materiał. Jak zwykle u prof. Dudka.
Super, z niecierpliwością czekam na film o Jacku Kuroniu o którym Pan wspomniał !
Bardzo ciekawi mnie również temat udziału i wpływu Jana Pawła II na proces upadku komunizmu w Polsce i Europie. Może kiedyś powstanie taki odcinek :)
Kurna bardzo szemrana postać zbyt idealizowana w dzisiejszych czasach. Co do papieża nie należy zapominać, ze te wstrętne komuchy wydały paszport, który umożliwił wyjazd na zgniły zachód, wiec za bardzo im nie przeszkadzał. A może by tak zrobić film o tych co naprawdę walczyli z komuna i ich oprawcach? Bo jak widzę to dla wiekszosci Polaków komunę pokonali walesa z papiezem.
JP2 by był na czasie :》
Widziałam na starym mieście kuronia ze slunnnym termosem był kompletnie pijany
Ciekawy wykład. Dziękuję, Panie Profesorze.
"Dudek o Historii" rulezzz, w końcu kolejny odcinek 👍👍
Panie profesorze. Po prostu Dziękuję. Tylko częściej proszę nowe odcinki. Czekam zwłaszcza na poznański czerwiec 56.
Serdecznie pozdrawiam.
16:02. Bardzo dobrze, że Pan Profesor o tym wspomniał. Mit o tym że bunt 1968 roku był rebelią tylko polskiej inteligencji i studentów, zaś robotnicy siedzieli cicho (ewentualnie wspierali władze) trzeba wreszcie obalić. To był de facto bunt pokolenia. Wspomina o tym Profesor Jerzy Eisler (np. w wykładzie ,,Marzec 1968 - co wiem, czego nie wiem na ten temat’’ dostępnym na YT). Natomiast na nagraniu robotników popierających władze PRL (23:26) słychać, że to są ludzie starsi.
,,Wielkim wrogiem prawdy bardzo często nie jest kłamstwo - celowe, wymyślone i nieuczciwe, ale mit - uporczywy, przekonujący i nierealny'' John F. Kennedy.
Bunt pokolenia ZMP/ZMS. To owszem. A tak to nie. Statystyki zatrzymań statystykami, robotników zawsze będzie więcej niż studentów, ale zobacz jakie były następstwa i represje. Kogo dotknęły? Pomijając aktyw partyjny, który akurat przegrał?
Pamietam te czasy robotnicy a raczej mlodziez z domow robotnikow szla sie bic z milicja ktorej niew lubili a nie protestowac razem z Michnikiem.Zadajmy sobie pytanie kim byli Michnik , Kuron , Modzelewski i do jakiej organizacji nalezeli wczesniej a zrozumiemy , ze mlodziez zostala wykorzystana tak jak komunisci wykorzystali mienszewikow tylko dla wlasnych przywilejow.
Jak zwykle ciekawy materiał do obejrzenia. Warto posłuchać, żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego.
Panie Profesorze
Bardzo dziękuję za kolejny wybitny wyklad z dziejów najnowszej historii. Z niecierpliwością czekam na następne.
Cenię ten kanał za obiektywne przedstawianie najnowszej Historii Polski..
👌👍
Świetny wykład, dziękuję
Bardzo lubię Pana słuchać❤❤❤❤
Dziękuję za kolejną dawkę historii 😊
Panie Profesorze, jak będzie 50 tys. subów na kanale, to proszę zrobić lajwa z widzami. 😎👊
Świetnie się słuchało i oglądało. Dziękuję 🙂.
dziekuje za kolejna bezcenna lekcje historii😊
Bardzo dziękuję za ważne ciekawe informacje
Wstawki zdjęć omawianych osób, są świetnym uzupełnieniem monologów. 👌
Dziękuje za ten odcinek, dla mnie, z rocznika 85, ten temat nie został na trwałe w pamięci z czasów szkolnych, a w formie przez pana podanej, pozwala po raz kolejny zrozumieć więcej. Czekamy na kolejne odcinki.
Świetny odcinek. W końcu ktoś jasno wytłumaczył o co chodziło w wydarzeniach marcowych'78. Dziękuję
Bardzo ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam 😊
Jak zawsze świetna rzeczowa prezentacja tematu. Czekam na kolejne tak licznie zapowiedziane odcinki
Dziwne i zastanawiające jest to jak środowisko Gazety Wyborczej zapomniało generałowi Jaruzelskiemu i reszcie antysemityzm w 68 roku
😁
"mądrość etapu" :D
Dziwne że Michnika niewydalono z Polski przecież to żydokomunista.
Może są na tym świecie ludzie niekierujący się potrzebą prostackiego odwetu
Prostackiego odwetu,, nie rozumiem twojej złośliwości ponieważ to środowisko całą swoją narrację buduje na tak zwanej tolerancji do wszystkich i wszystkiego A tu taki antysemita Jaruzelski nie jest potępiony a Jan Paweł II jest to się nazywa hipokryzja
dziekuje za material. trzymam kciuki
Znakomity kanał. Pozdrawiam. 🙂
Panie Profesorze kolejny świetny program. Obejrzałem z zaciekawieniem każdy od deski do deski. Mam nadzieję że kanał będzie się świetnie rozwijać.
Gdybym mógł coś zaproponować, chętnie wysłuchałbym odcinka opisującego ludzi pełniących rolę szarych eminencji w czasach PRL jak Minc, Berman, czy chociażby Aleksander Zawadzki.
Życzę dalszych sukcesów.
Pamiętam te czasy, ale z perspektywy uczennicy liceum. Dziękuję Panie Profesorze za te mądre wspomnienia. Mam nadzieje, że choć mała grupka młodych ogląda pańskie programy. Pozdrawiam.
Dzień dobry Panie Profesorze. Dziękuję za materiał. Proszę zamieszczać częściej w miarę możliwości bo czekanie na coś nowego strasznie się dłuży. Pozdrawiam serdecznie 👍 👍 👍
Panie Profesorze, gratulacje! Tak bardzo brakowało solidnego podsumowania naszej współczesnej historii. Mam do Pana osobistą prośbę. Bardzo, bardzo chciałbym usłyszeć Pańską analizę reform Jerzego Buzka, szczególnie tę dotyczącą podziału administracyjnego. Pozdrawiam!
Będzie
Życzę Panu, by ktoś kiedyś nagrał film „Historia o Dudku”, w którym stwierdzi, że był to Profesor, który doskonale przekazywał Polakom wiedzę historyczną :)
Bardzo lubię ten kanał, cieszę się że powstawał ale mogłaby pojawić się jakaś regularność pojawiania się filmów ;) Człowiek siedzi, czeka, odświeża i nic 😂
Trudno. Dobre produkty są coraz bardziej deficytowe...
@@dudekohistorii Z jednej strony Pana wykładoodcinki są tak świetne, że chciałbym, żeby publikował je częściej (i nie obraziłbym się gdyby trwały trochę dłużej), ale z drugiej strony wiem, że to raczej niemożliwe.
Nareszcie nowy filmik
Panie Profesorze, żałuję, że dopiero w tym tygodniu trafiłam na Pana kanał. W szkole historia nie leżała w kręgu moich intensywnych zainteresowań i ubolewam nad tym jako dorosły człowiek. Trochę sama siebie usprawiedliwiam i szukam winnych 😉... w programie szkolnym wiele godzin poświęca się starożytności, Cesarstwu Rzymskiemu, Średniowieczu...czasom tak odległym, że trudno sobie to nawet wyobrazić. Przy czym najnowsza historia świata i Polski potraktowana jest po macoszemu, a wręcz brakuje na nią czasu. A te wydarzenia istotnie wpłynęły na to w jakim kraju dziś żyjemy. Gdyby obywatele mieli choć pobieżną wiedzę historyczną po II WŚ, nie byliby tak poddatni na manipulację polityczną i nie tylko. Przesłuchałam dwa podcasty i zainspirowana doczytuję informacje. Nadal nie zgłębiam szczegółowo, ale i tak traktuję to jako prywatny sukces 😊. Z chęcią posłucham kolejnych. Pozdrawiam serdecznie!
Za prawda, u mnie też zawsze brakowała czasu na okres po wojnie. Marnowanie czasu na prehistorię, ale też pamiętajmy, że starożytność i średniowiecze, to też ważne okresy i brak o nich wiedzy rodzi wiele mitów np. o mrokach średniowiecza, zacofaniu etc.
jest tyle tematow do przedstawienia. 😅 wierze ze da Pan rade, bo widownie ma Pan ogromna, gratuluje
szkoda ze jestem za stary by studiowac a chetnie bym uczeszczal na Pana wyklady
swietna praca pozdrawism serdecznie
Panie Profesorze dziękuję za materiał. Zaczynam z Panem dzień jak stoję rano w korkach do pracy. Doskonale się Pana słucha.
Dzięki, prof. Dudek.
Ludzie ginęli próbując się wydostać z "socjalistycznego raju" a tutaj wypuszczono 15 tysięcy ludzi, w tym wielu zbrodniarzy. Przypuszczam, że większość mogła się z tego bardzo cieszyć
Dokładnie tak. Cały czas zakłamują historię. A tu jest takie lanie wody, że aż w oczy szczypie. To były chamy i żydy to dwie wtedy walczące frakcje
Jutro egzamin z historii. Dziękuję za Pana filmy, o wiele lepiej je obejrzeć niż z kartki czytać.
Świetny materiał. Jak zawsze zresztą.
Pana podcast to prawdziwa intelektualna uczta😊
Retoryka Pana Profesora to jest poziom wręcz absurdalny, jestem z serią na bieżąco co strasznie jest problematyczne ponieważ czas przy tych materiałach leci niesamowicie i można słuchać cały dzień.
Panie profesorze bardzo ciekawy odcinek. Gratuluję🤌👌👏
Czekamy na więcej! Tematów,jak widać, całe mnóstwo!
Świetna sprawa, ta seria pięknie sięga tam gdzie kończyły się lekcję historii 👌Niby człowiek słyszał o proteście studentów i zakazanie wystawiania dziadów, jednak dopiero tu miałem okazję się dowiedzieć że w proteście duża część stanowili młodzi robotnicy. Super odcinek historia wciąga szalenie 🔥
Ludzie to jest klamstwo , ze w protescie bylo duzo robotnikow. Synowie robotnikow nie lubili milicji, mowilo sie juz o grypsujacych .Sam pamietam a mialem wowczas 15 lat jak moi koledzy umawiali sie na walki z milicja. My bylismy wykorzystywani przez takich jak Michnik , Kuron i Modzelewski.
Tow. Wiesław miał niesamowity wokal oraz szeroki zasób słów.
Rewelacyjny kanał i spokojny, merytoryczny komentarz. Polecam i czekam na kolejne materiały.
Dziękuję za ciekawy odcinek i życzę jeszcze szerszego zasięgu.
Dziękuję i czekam na kolejne odcinki. Pozdrawiam
Porusza pan bardzo ciekawy temat, ciekawe czy dziś byłoby to możliwe i dlaczego nie....
Dziękuję bardzo!
Bardzo interesujący odcinek. Dziękuję
Dziękuję, już nie mogłem się doczekać kolejnego odcinka
Swietny odcinek. Czekamy na nowe. Duze podziekowania dla pana Profesora.
Ciekawy i warty zobaczenia odcinek
Jak zwykle super wykład!
Ddziekuje za dobry wykład pamiętam wszystko! Pozdrawiam.
Świetnie jak zawsze!
Uwielbiam pana podcasty . Pozdrawiam.
A to na podcastach tez Pan Dudek jest?
Juz mam Dzieki za info :)
Bardzo interesujące. Pozdrowienia dla Pana Profesora :)
Pan Antoni jak zawsze TOP
Klasa Profesorze!
Wciągająca opowieść jak zawsze!
Dziękujemy.
Muszę to napisać. Oglądanie i słuchanie Prof. Dudka, po zapoznaniu się z losowym ,,monologiem’’ Leszka Żebrowskiego, jest jak oddychanie świeżym powietrzem. Profesor Dudek jest konkretny, obiektywny i ma dar przekazywania swej wiedzy. Więcej panie profesorze! Więcej!
Życzę rozkręcenia kanału:)
Ekstremalnie jakościowy kanał
10/10. Szacunek za zwrócenie uwagi na fakt, iż Marzec 1968 był buntem pokolenia, a nie (tylko) inteligencji i studentów.
Marzec 68 to nie byl bunt pokolenia tylko wewnetrzna walka w partii , synowie zydow odsunietych od wladzy wywolalite zamieszki.
Panie Profesorze ile osób wróciło z emigracji roku 68? Świetny materiał jak zawsze 💪
Znasz kawał o Aronku ?
@@skorzeny79 a znacie historię o Salomonie morelu?
@@skorzeny79 chamy i żydy to dwie wtedy walczące frakcje we frakcji żydy było więcej żydów, a we frakcji chamy było mniej żydów. Ale i z jednej strony i z drugiej strony byli żydzi i tak jest do dziś. A historie zakłamują do dziś
@@witekert5443 Nie znam. Wiem kto to był ale historii oraz życiorysu nie.
Świetne takie pigułki wiedzy o historii najnowszej. Żeby tak w trzech zdaniach umieć powiedzieć, czym była afera Oleksego albo Rywina.
Obserwowałem, jak wygląda dostępność książki "Ludzie, fakty, refleksje" na allegro. Przed premierą filmu 10 dostępnych egzemplarzy, teraz już tylko 1. Wygląda na to, że Pan Profesor zdołał zachęcić niektórych nawet do lektury źródeł :) BTW w kontekście Marca '68 i nie tylko bardzo przydałby się odcinek o Bolesławie Piaseckim, prof. Dudek to przecież autor jego najlepszej biografii.
Będzie
Panie Profesorze, co Pan sądzi o książce Jerzego Eislera "Marzec 1968"? Pana kanał zainspirował mnie do powrotu do nieprzeczytanych lektur, które wybrałem na Olimpiadę Historyczną, dobrze ponad dekadę temu... Przyznam się bez bicia, że czeka na mnie również "Reglamentowana rewolucja", zakupiona wówczas jeszcze bezpośrednio od wydawnictwa Arcana 👍 Niestety zabrakło już wtedy czasu, choć wybór tej lektury wzbudził zainteresowanie komisji podczas egzaminu ustnego i na marginesie zapytano mnie, co uważam za "historię" 🥴Przy okazji podpowiadam ciekawy temat na jeden z odcinków: Millenium vs. Tysiąclecie 🙃 Pozdrawiam!
Polecam książkę prof. Eislera "Polski rok 1968".
@@dudekohistorii Dziękuję!
Dziękuję 👍
Wykładoodcinka o Marcu 1968 to się nie spodziewałem. Pewnie dlatego, że większość dotychczasowych wykładoodcinków na kanale Pana Profesora dotyczy historii Polski po 1989 roku. Choć zważywszy na zbliżającą się rocznicę tamtych wydarzeń mogłem to przewidzieć :)
Zapowiadałem, że będą się też stopniowo pojawiać odcinki o epoce PRL...
@@dudekohistorii Owszem. Pan Profesor o tym wspominał. Ale bardzo się przyzwyczaiłem do Pana wykładoodcinków o ostatniej dekadzie PRL (,,Droga do stanu wojennego’’) oraz wydarzeniach roku 1989 i później (np. ,,Wojna na górze’’ lub ,,Narodziny demokracji. Wybory parlamentarne 1991’’). To właśnie stąd moje poczucie, że ten wykładoodcinek nadszedł tak nagle.
@@dudekohistorii Prosze kozystac z opracowan KC PZPR oraz pytan i odpowiedzi z olimpiady w 1984
Ciekawy odcinek.
Panie Antonii
Czy można prosić o materiał scalający wszystkie najważniejsze wydarzenia w Polsce od 45' do 89'? Z zarysem tła historycznego i decyzji podejmowanych przez rząd.
Jako młodzi ludzie nie do końca rozumiemy czym właściwie był PRL. Dawniej opowiadali o tym nasi rodzice, dziś często już oni sami nie byli wychowani w PRL i nie mają o tym pojęcia.
Pozdrawiam
W 30 minut to dla mnie niewykonalne.
@@dudekohistorii To może (nie)mała seria? :)
Moja licealna nauczycielka, opowiadała nam, że pośród aktywu partyjnego rozganiajacego demonstracje młodych, często byli zwiezieni z daleka górnicy, którym powiedziano, że oni tak ciężko pracują a niewdzięczna młodzież zamiast się uczyć to protestuje. Każdego przywieziono autobusem, wręczono pałę i ten już wiedział co miał robić.
Slyszal Pan coś o tym? Czy może moja nauczycielka opowiadała bajki?
Możliwe, ale użyto ich do tłumienia demonstracji w Katowicach.
dziekuje
dla zasięgu.
Nie wiew, czy to z powodu zawiłości opisywanego tematu czy z mojego rozkojarzenia, ale musiałem kilka razy przewijać do początku, by móc zrozumieć cały materiał.
Pozdrawiam.
Świetne
Powojenny bolszewicki rewolucyjny pochód zatrzymał się w Berlinie. Różnego rodzaju mapy polityczne przedstawiają (głównie na czerwono) strefę wpływów ZSRR. Polska na tych mapach malowana jest w całości na czerwono. Nurtują mnie początkowe lata PRL (1945-1950)... Czytam książki historyczne (wydane głównie w latach '70 i '80) oraz te reportażowe dot. owych lat, słucham i oglądam "gadające głowy", które dotykają przeróżnych tematów związanych z powstawaniem PRL, oglądam filmy fabularne (tu już głównie klasyka polskiego najnowszego kina - "Róża", "Katyń", Czarny czwartek", "Jack Strong" etc. I zawsze, ale to zawsze pojawia się motyw "wizytacji i ugaszczania naszych radzieckich pobratymców i przyjaciół". Wpływ polityczny przedstawicieli KPZR na polskie władze wprost bije z tych materiałów po oczach... Dlaczego w takim razie Polska nie stała się (nawet na chwilę) jeszcze jedną socjalistyczną republiką radziecką?? Weto Amerykanów naprawdę było aż tak silne?? Panie Profesorze, jest Pan w stanie omówić kiedyś ów temat w półgodzinnym materiale na kanale "Dudek o Historii"?
Różne są wyjaśnienia tego fenomenu. Polecam poczytać fora historyczne. Jednym mało znanym powodem było to że Stalin jednak trochę żałował Polski i po wojnie postąpił z nią lagodnie
@@GK-jg6pu
"Stalin pożałował Polski"? Moim zdaniem był to ruch czysto strategiczny. NRD ,jako twór powstały z podzielenia Niemiec, nigdy nie dawał gwarancji nieagresji. Natomiast Polska stała się strefą buforową . Proszę pamiętać, że był to okres silnego rozwoju broni nuklearnej.
Stalin wiedział czym kończy się wojna prowadzona na wielu frontach i chciał zabezpieczyć się od zachodu.
¡Gracias!
Panie Profesorze jak zawsze świetny materiał !
Kiedy można spodziewać się powrotu Pańskich książek do księgarni?
Moczar podobno w 1956 pisał artykuły, uważajmy kogo rehabilitujemy :(. Kanał Super niech Pan spróbuję dotknąć początków PRL bo to ciekawy okres.
Oczywiście aby uzupełnić Pana program, nic nie ujmując uwielbiam słuchać Historii Żywej Profesora Andrzeja Nowaka :)
Hasło "uważajmy kogo rehabilitujemy" jest dobre, zwłaszcza uważajmy w kontekście coraz śmiałego i publicznego już niemal kultu takich oddziałów jak brygada świętokrzyska nsz czy takich postaci jak Józef Kuraś. Nie mówiąc już o osobie której data śmierci posłużyła jako dzień "żołnierzy wyklętych", czyli antysemicie Józefie Franczakowi ps. "Laluś".
Poznałem kiedyś redaktora La nazzione z Florencji co wyjechał z Polski w 68. Corngold albo Goldcorn. Jak się dowiedział ,że jestem Polakiem odwrócił się i nie chciał rozmawiać.
20:09 - Hehe, herbatka na mównicy jak Gomółka przemawia. I faktycznie pompki robi na tej mównicy, tak jak Janecki kiedyś skomentował 😆
Dziękuję za kolejny odcinek. Świetnie się Pana słucha. Bardzo ważne jest, żeby daną wiedzę umieć przekazywać, a Pan to robi wzorowo. 👍👍👍
Nieraz była herbatka , a nieraz '' woda '' lecz szklaneczka była zawsze jak i nieodłączne pompki oraz tyrada bez końca !
Łapa w ciemno :D
No cóż, konsekwentnie twierdzę, że jakby coś, to mamy kandydata na ministra edukacji narodowej z prawdziwego zdarzenia. I mówię to mając świadomość, że nie podzielam wielu poglądów Profesora. Wszelako - szacunek za jakość i rzetelność 👍
Jak Pan mnie szanuje, to proszę mi tak źle nie życzyć...
@@dudekohistorii Mam nieodparte wrażenie, że dałby Pan radę, Panie Profesorze, a uczniom oraz studentom, czyli ogólnie społeczeństwu, wyszłoby to na dobre 😀 Na ten moment pozostaje nam czekać na kolejne odcinki, za które z góry dziękuję.
Wyjechać w tamtych czasach z Polski to była bardziej szansa niż wygnanie.
Ciekawe, bo tamci tak nie myśleli. Wyjazd do nowo powstałego Izraela to nie wakacje. Tam nic nie było.
Były kibuce ale nie nazwałbym tego rajem do zycia
@@Lurker01Tylko oni wcale nie jechali do Izraela a zostawali w krajach zachodniej Europy a także za ocean bo w Izraelu trzeba było robić fizycznie
Bilet w jedną stronę to był przywilej kto chciał to jechał ale nie było przymusu Ci starsi zmienili nazwiska i zachowali stanowiska nie wiem czy słyszałeś starozakonnika który o tym dobrze powiedział na You Tube Marzec 1968 nieznana prawda Bolesław Szenicer
Dobry kanał i dobre audycje, ale zrób Pan coś z tym światłem, żeby nie siedzieć po ciemku
Tu się w końcu coś dowiedzialem o tym osławionym Moczarze. Co do tematu marca 68 zastanawiam się dlaczego Duda przepraszał za niego w imienu Polaków. Chyba nie w imieniu tych wszystkich pomordowanych przez komunistów Polaków.
Panie profesorze mam jedno pytanie, czy uczestnicy wydarzeń marcowych którzy wyjechali z dokumentami podróży, mogli później przyjechać już do Polski posiadając już oczywiście inne obywatelstwo np odwiedzić poprostu kraj, przyjaciół ???? Czy wogole były takie przypadki???
Mogli, jeśli władze PRL ich wpuściły. Do 1980 raczej nie wpuszczano, później było z tym lepiej zwłaszcza w l. 80-81 i drugiej połowie lat 80.