prof. Bělohradský: Vzít věk postpravd vážně

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 сен 2024
  • Přednáška prof. Václava Bělohradského se dotýká současného stavu společností, které jsou definovány předponou post.V postmoderní společnosti se póly tradice a modernosti nepředvídatelně prolínají. Minulost už není přítomností překonána, ale je v ní rozváta jako semínka, z nichž vyrůstají nepředvídatelné hybridy. A to platí i o budoucnosti.
    Můžeme vzít vážně formuli „postpravda“? Rozvíjí nějak sémantiku předpony „post“, nebo je jen výrazem bezradnosti intelektuálů ve společnosti komunikační hojnosti? Znamená snad, že boj mezi osvícenými aparáty pravdy a temnými aparáty mýtů sám byl mýtem, který pominul? Je nějaký způsob, jak slovo „postpravda“ vzít vážně?
    PANELISTA: prof. Václav Bělohradský
    ______________________________________
    Lecture of prof. Václav Bělohradský touches on the current state of the societies which are defined by prefix post. The poles of tradition and modernity blend unpredictably in postmodern society. The past is no longer overcame by the presence but is scattered as the seeds from which the unpredictable hybrids grow up. The same goes for the future.
    Can we take seriously the formula "post-truth"? Does it somehow develop the semantics of the prefix "post" or is it just an expression of the helplessness of intellectuals in the society with communication abundance? Does it mean that the struggle between enlightened devices of truth and dark devices of myths was also just a myth that passed? Is there any way how the word "post-truth" takes seriously?
    SPEAKER: prof. Václav Bělohradský
    ______________________________________
    Web ‣ politikaspolecn...
    Facebook ‣ / politikaspol. .
    Twitter ‣ / institutps

Комментарии • 4

  • @lukasflax8824
    @lukasflax8824 7 лет назад

    Dobrý den, pan profesor v čase 24:00 mluví o sociologovi a teoretiku médií jménem "Manžů". Zřejmě kvůli nezkušenosti se jmény zahraničních autorů se mi nedaří tohoto autora na internetu dohledat. Mohl by prosím někdo poučenější poskytnout odkaz na vědecký profil či jen napsat jak se jména autora skutečně píše? Děkuji.

    •  7 лет назад +3

      Dobrý den,
      teoretik, kterého pan profesor Bělohradský zmiňoval, se jmenuje Farhad Manjoo a kniha o
      níž mluvil se jmenuje "True Enough: Living in a Post-fact Society”.
      Děkujeme za Vaši přízeň!

  • @daliborbartos1396
    @daliborbartos1396 7 лет назад +2

    čas videa 14:23 slovo postindustriální
    ...definuje Bělohradský jako boj mezi kapitálem a prací, tedy že tento boj je u konce...to je velmi nepřesný odhad. Postindustriální znamená, že není potřeba tolik průmyslu jako dříve, a že průmysl přestává mít v jistých zemích velikou váhu.....podobně jako se zmenšují počty pracovních míst v zemědělství....v roce 1990 cca 20 a více % u nás v zemědělství a dnes jen asi tak 1.6%, v USA to bylo před 30 lety cca 4% A DNES JEN 0,5%, a podobný trend je vidět u v průmyslu. V některé zemi více v jiné méně, ale trend je daný. Rozhodně se nezdá, že by se dnes v naší tak propagované postindustriální době, daly problémy mezi kapitálem a prací vyřešit dohodou....protože i název kapitál a práce zastírá pravou podstatu jevu, jedná se o nikdy nekončící a již mnoho tisíc let trvající spor mezi vládnoucím kruhy a jejich poddanými, ať se jim v kterékoliv době říká jakkoliv...Dnes se tento problém přesouvá do služeb a do sociální sféry, a tak vzniká dojem, že je vše vyřešeno, či, že se našla nová metoda řešení problému...jenže tomu tak není.
    14:41 slovo postmateriální..opět Bělohradský tomuto slovu nerozumí, jde o podstatu vysoké zásobenosti obyvatelstva domácími pomocníky, od pračky, přes lux, ledničku atp, a další potřeba nevzniká, vzniká jen potřeba po nějakém vylepšení..jako lepší TV s lepším obrazem a k tomu tedy i odpovídající technologie vysílání takového obrazu, což opět nutí lidi si kupovat nové set top boxy, ale nikdo nepotřebuje 13 televizorů, 15 praček, 8 ledniček a tak podobně...takže tento spotřební trh je naplněn a tak vzniká dojem že lidé tyto předměty, jako skříně, stoly, židle postele a tak podobně již nechtějí kupovat....opět nedokonalé interpretace slova
    Boj o více peněz a i boj mezi kapitálem a pracujícími pokračuje vesele dál...
    Uhlí.....velmi těžko se budeme vracet k uhlí...Thatcherová dala střílet do horníků, když protestovali proti zavírání dolů v UK, my jsme měli obrovské problémy s omezením těžby jak na Ostravsku tak i v severních Čechách...
    Kontejnery a vzpoura přístavních dělníků v USA není nic jiného, než projev lidí pracujících převážně rukama, tedy prodávajících svou ruční minimálně kvalifikovanou práci , kterou ztratili, protože kus jejich práce byl nahrazen nějakou mašinou..a to nás čeká při vlně robotizace velmi brzo...sice postupně ale velmi rychle....a ví se o tom, již od dob průmyslové revoluce v Anglii....objem práce vykonávaný lidmi s nízkým vzděláním bude neustále klesat, protože to jsou práce, které se robot naučí velmi snadno a dokáže snadno člověka nahradit....viz moje články o robotizaci a o autonomních vozech bez potřeby řidičů...ti budou brzo bez práce většinou a začne to tam, kde lidská práce bude dražší než cena robota . Tam , kde práce řidiče bude levnější než práce robota, zůstanou řidiči v práci déle...ale ne o moc déle, robotizace se prosadí ve všech vyvinutých státech velmi rychle.
    23"00 slovo postpravdivý
    není to slovo popisující , že se nějaké kolo točí zpět. Jde o jiný způsob ovládání mas pomocí jiných forem projevu působení na emoce lidí a zastírání pravdy po mocí dezinformací všeho možného druhu. A tak je nutné se velmi pevně držet faktických zjištění, a ty pak aplikovat. USA odtajňuje čas od času nějaké dokumenty, sice je v nich něco začerněného, ale podstatu se člověk dozví. A tak víme, jak to bylo s pučem, který svrhl Nossadegha, a že to celé připravovala CIA. 1953 a šlo jen o ropu. Ale víme to až dnes s jistotou po více než 60 letech. Přesto lze s úspěchem předpokládat a v mnoha případech i doložit pomocí indicií, že takto koná USA a její tajné služby neustále a to i dnes...A TAK slovo POSTPRAVDIVÝ nepopisuje nějaké kole, které se točí zpět, ale skutečnost, že jsme velmi sofistikovaně obelháváni.
    24"50 Sociální stát
    Sociální stát podle Klause vůbec neexistuje a to i když Němci měli tento název přímo jako doktrínu vývoje společnosti Sociální stát nedává lidem víru v kapitalizmus ale zabraňuje velikým rozdílům ve společnosti a tím i závisti a tím přispívá k sociálnímu smíru a klidu ve společnosti a společnost se může soustředit na vývoj podstatných jevů, věcí, výrobků, služeb a směru vývoje, je klid na přemýšlení i na práci. Lidé totiž nejsou roboti a vnímají především emocemi. Většina národa toho málo ví, ale většinou velmi správně cítí.
    V dnešní době máme zásadní problém a to, že lidé nevěří, protože cítí, že vše co člověk dokáže vymyslet jako pomůcku pro člověka, lze i použít na zničení člověka. omylem či úmyslem...a velmi často se úmysl vydává za omyl, a tak lidé přestávají věřit....práv nyní mne napadá, že když lidé si navzájem nemohou věřit, pak možná je to bude hnát k jiné víře...a to by byla pěkná katastrofa.
    Na této přednášce jsem byl, chtěl jsem Bělohradského zkritizovat bohužel jsem se nedostal ke slovu..nebo bohudík pro Bělohradského, jak se to vezme
    Takže zde jen několik mých výtek vůči slovům a myšlenkám páně Bělohradského. Možná někdy i více. podle mne problém pana Bělohradského je, že je sice velmi sečtělý filozof, ale nevidí pravou podstatu, tedy nevidí že podstatou lidské evoluce je evoluce lidských skupin a evoluce lidských ekonomických aktivit a jejich dopad na společnost a její organizaci....tedy jednoduše řečeno...ekonomie vládne světu....ať se to někomu líbí nebo nelíbí....

  • @JSDuse
    @JSDuse 3 года назад

    Macháčka to moc nebavilo.