Miała matka synów. I to aż sześciu! Niezwykła historia motocykli Benelli z muzeum Benelli w Pesaro

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 сен 2024
  • Włoskie marki słyną z tego, że często mogą pochwalić się ciekawą historią. Nie inaczej jest w przypadku Benelli, które choć obecnie ma chiński kapitał, to zachowało swojego włoskiego ducha i może się poszczycić ciekawym rodowodem. Miałem okazję przekonać się o tym podczas wizyty w muzeum, które mieści się oczywiście w Pesaro.
    Marka Benelli narodziła się w dość nietypowy sposób, ponieważ Teresa Boni Benelli po śmierci swojego męża chciała zapewnić dzieciom godną i bezpieczną przyszłość. Tak oto Giuseppe, Giovanni, Francesco, Filippo, Domenico i Antonio trafili do branży motocyklowej. Benelli nie od razu produkowało motocykle, ponieważ najpierw firma zajmowała się naprawą motocykli i rowerów. Wyróżnikiem był fakt, że niektóre części zamienne były produkowane na miejscu. Giuseppe i Giovanni zostali wysłani do Szwajcarii, gdzie studiowali inżynierię.
    Firma zdobyła spore doświadczenie przede wszystkim dzięki I wojnie światowej, która sprawiła, że bracia Benelli mieli ręce pełne roboty. W 1920 r. firma zbudowała swój pierwszy własny silnik, a był to dwusuwowy motor o pojemności 75 cm3. Rok później pojemność urosła do 98 cm3 i pierwszy motocykl stworzony przez Benelli był gotowy do zaprezentowania światu. Później powstał silnik czterosuwowy o pojemności 175 cm3 z wałkiem rozrządu nad głowicą. Od 1927 r. motor ten był znakiem rozpoznawczym Benelli. Dowodem na jego doskonałość stały się sukcesy, które Tonino Benelli odnosił w Mistrzostwach Włoch. Swoje tytuły zdobył w latach 1927, 1928, 1930 i 1931. Firma nie spoczywała na laurach i w 1939 r. przedstawiła silnik o pojemności 250 cm3, który był doładowany kompresorem. Celem było Isle Of Man Tourist Trophy, gdzie w tym samym roku Benelli odniosło zwycięstwo używając motocykla z silnikiem bez doładowania. Osiągi 250-tki z kompresorem były imponujące jak na owe czasy, ponieważ maksymalna moc wynosiła 52 KM, a maksymalna prędkość motocykla była szacowana na 230 km/h. Maszyna miała pojawić się w 1940 r., ale wszystko przerwała wojna.

Комментарии • 7

  • @krysz7
    @krysz7 Год назад

    Byłem, w czerwcu tego roku... Niezła kolekcja... i historia.

  • @motomity
    @motomity Год назад

    świetne muzeum, fajny materiał!!!! kciuk w górę!!!

  • @gregs94
    @gregs94 Год назад

    Mojave 360 coś pięknego 👌

  • @harykoziel
    @harykoziel Год назад

    Super muzeum, chętnie bym się tam przejechał 👍😎

  • @odyseusz1251
    @odyseusz1251 Год назад

    Chciałbym poprosić o dwie recenzje. Pierwsza to trójkołowiec Kymco CV3. Informacji na jego temat prawie nie ma. Przydałby się rzetelny test. Drugim tematem jest ostatni flagowy produkt Piaggio - MP3 530. Interesuje mnie to o tyle, że noszę się z zamiarem zakupu takiego pojazdu i o ile do niedawna byłem już zdecydowany na włoską propozycję, o tyle pojawienie się Kymco CV3 trochę mi namieszało w głowie, a w dodatku Włosi też zaproponowali coś nowego. Przydałoby się jakieś porównanie. Czym one się różnią i dla kogo są przeznaczone. Pozdrawiam.

  • @frederick875
    @frederick875 Год назад

    Proponuję test roweru.

  • @306Geni
    @306Geni Год назад

    To ciekawe, jak się zmieniają czasy. Dzisiaj Benelli kojarzą się z produktami made in China, a mi kojarzą się wyłącznie z tymi pięknymi historycznymi konstrukcjami, udziałem w motorsporcie i całkowitym upadkiem biznesowym, którego skutkiem było przejęcie zimnego trupa Benelli przez Q.J.