Komunikat z katemedia.pl: „ze względu na diametralna zmianę kursu PLN- USD oraz USD-RMB(Chinska waluta) aktualna cena tej stacji oraz wszystkich innych produktów rośnie” I to jest to o czym mówiłem w filmie. Brać póki jest w niskiej cenie😎 przy czym czy to jest 280 a 300 zł to i tak dalej uważam to za mega niską cenę. Katemedia miało na stanie około 15 tych stacji. Te się sprzedały zaraz po publikacji filmu. Nowe które zamówią - już droższe bo właśnie zmiana kursu na to wpływa. Dla przykładu pod koniec grudnia zamawiałem jakieś graty do JBC i cena była X. Te same graty od stycznia 2022 cena Y, a od lutego 2022 cena Z. Takie mamy już czasy. Wszystko drożeje, paliwo, transport, chleb, olej. Mamy w PL dodatkowo Polski Ład co nie pomaga a utrudnia sprawę i podwyższa koszty. Ps. Wideo nagrane po to aby ukazać fajny i tani sprzęt do lutowania. Katemedia.pl nie wiedziało że taka publikacja nastąpi 😎 Dostali surprise z mojej strony 🤫🤫😉
Mam tą lutownice i także ja polecam, tanie groty i kilka fajnych opcji do skonfigurowania. Dla początkujących całkiem dobry sprzęt :) 6:22 gdy grot jest nowy, musi się wygrzać, dlatego moc tak skacze, ale gdy grot jest już wygrzany wtedy dogrzewanie jest stabilne na poziomie 5% :)
Też mam i polecam ze względu na moc i szybkość rozgrzewania. Nie wiem jak twoja ale moja ma taką przypadłość że jak się uśpi to po wybudzeniu wyświetla error i nie grzeje.
@@matolek26b w mojej nie mam tego problemu. A próbowałeś przywrócić do ustawień fabrycznych i skonfigurować od nowa? Ja jedyny bląd jaki mam, to ja jednym z grotów, tak jakby go w ogóle nie widziała.
1. Brak uziemienia w kolbie (w zależności od wersji może być potencjał nawet 80V!). 2. Tranzystory i diody przyklejone na silikon do radiatorów zamiast pastą termo. Poza tym sprzęt git.
Polecam użyć cienkiej igły (takiej jak do topnika) do prostowania pinów procesora. Dzięki temu mamy dużą precyzję, a zarazem siłę z racji tego, że igła jest długa. Wtedy nawet amator poradzi sobie z prostowaniem pinów. Pozdrawiam.
Wow, nie spodziewałem się takiego filmu u Ciebie, ze swojej strony też mogę polecić tą stacje, kosztuje niewiele, dodatkowo groty też smiesznie tanie. Jest jeszcze podobna stacja o oznaczeniu t210 i jest ona na groty c210, czyli można zakładać do niej groty JBC 😎, no ale wtedy za dwa groty mamy całą stacje :)
T12 to rodzaj grotów i faktycznie oryginały są od Hakko. Chińskich stacji wyglądających podobnie jak ta z filmu, jest ostatnio masa na rynku. Wszyscy prawie pakują owe "T12" do nazwy (np. właśnie KSGER T12; tą się "bawiłem" - daje radę). Są też ciekawsze wynalazki. Stacja AiXun T3A (~580PLN), która używa rączki klona JBC T245 (ale są warianty też z rączką T12 oraz z 936). Najlepsze jest to, że można do niej wkładać oryginalne groty JBC. Wtedy masz porządne groty przy taniej stacji. Kolejny wynalazek - AiXun T3B albo KSGER CNB 210 - te znów na rączce klonie JBC T210. Do wyboru, do koloru. Salmiak... jest agresywny chemicznie i szkoda mi by było orać tym groty (i niszczyć ich powłokę).
Nie wiem jaki soft tam siedzi w OSS-T12 X i co jest w srodku, ale wizualnie to KaiLiwei, w PL sprzedawana pod marka np. Techrebal ;) Nowe groty musza się wygrzać, dlatego miałeś ten efekt "wariowania" stacji ;) Groty mozna oryginalne od Hakko, albo np KSGERy (~120zl - za 10 sztuk grotow do roznych zastosowań na alliexpress).
Używam jako drugiej lutownicy tylko KSGER, ale to jest to samo z tego co widzę. Naprawdę daję radę. Czasami brakuje jej mocy przy sporych płytach nawet dużymi grotami ale za tą kasę to naprawdę chyba najlepsza opcja z tanich lutownic. Co najważniejsze są relatywnie tanie groty i łatwo dostępne. Pasują oryginalne t12 z hakko. Wszystkie nowe groty, pierwszy raz użyte muszą się "zaadoptować" i wyskakuję error na przemian z temperaturą. Po minucie czy dwóch jest ok i potem działają normalnie. Warto tą lutownicę skalibrować na każdym grocie (bo się da xD) i zapisać dany typ do pamięci. Pozdro.
Kupiłem ostatnio JBC DDU z rączkami t245 i termoszczypcami i z ciekawości drugą z ali JCID AIXUN T3B z rękojeścią serii T115/T210. Jakby AIXUN przyszedł wcześniej to nie wiem czy zdecydowalbym się na JBC. Naprawde polecam. Jest też model T3A na groty T245.
Mam identyczną lutownice ( kseger T12) Każdy grot ma swoje odchyłki wchodząc w menu da się skalibrować by temperatura na lutownicy była analogiczna do temperatury grotu. Jeśli chodzi o tryby standby, sleep, normalny i turbo. Wszystko da się ustawić ( temperatury i czas ). Tylko trzeba poszukać jak zmieniać opcje. Aaa i jeszcze jedno, obejrzyj sobie jakiś film z ustawieniami w menu. Każdy nowy grot powinno się dodać ( jest lista wszystkich i zaznacza się tylko te które się posiada, by lutownica wiedziała jakie groty może mieć włożone) dodatkowo dla danego grota powinno sie zrobić kalibrację. Jak ustawi się wszystko tak jak trzeba to wtedy pokaże ci się pazur! Dodatkowo da się przerobić ją na zasilanie z baterii ( takiej jak z wkrętarek)
@@paweszymczak5439 fajny sprzęt, bez problemu mnie na niego stać do codziennych amatorakich napraw ale pytanie do Ciebie czym i jak mierzyć temperaturę na końcówkach grotów? Chodzi o jak najbardziej efektywną pracę takiego urządzenia. Czy trzeba mieć jakis specjalistyczny sprzet do wykonania takiej kalibracji?
@@Tarvezz czym?- dużo multimetrów ( popularne mierniki do prądu, napięcia i rezystancji) ma dołączony termistor ( podpinasz i masz pokazaną temperaturę) Jak?- jest tryb do kalibracji w mojej wersji 3 etapowy nagrzewa do temp 450/400/350 i pyta o rzeczywistą temp grotu. Lutownica sama koryguje. Oczywiście nie ma sensu ustawiać co do 1C ale tolerancja +-5 mile widziana ;)
#WIELKIELEKTRONIK Właśnie dzięki naukom które wyciągnąłem z twoich filmów, oraz tej lutownicy KSGER + mikroskop z Ali, udało mi się naprawić gniazdo USB z powyrywanymi wszystkimi pinami. Właśnie przez to wyrwane złączę zacząłem cię oglądać. Robisz świetne filmy. Dzięki wszystkiemu co nam przekazujesz zaoszczędziłem naprawdę ciężkie pieniądze. A to co w głowie zostało jeszcze więcej dla mnie znaczy. Dziękuję.
Zgadzam się, lutownica na T12 jest świetna, ja miałem okazję kupić z Ali jakieś 2-3lata temu lutownicę firmy Quicko za 160zł, świetnie działa, grotów mnóstwo nie są drogie, sama lutownica nagrzewa się błyskawicznie, boost temperaturowy działa idealnie jedno kliknięcie i temp rośnie o 50 stopni więcej(możliwość ustawienia). Minusy jakie ja zauważyłem, temperatura w Quicko jest niestabilna potrafi się wahać jak jest ustawione 360 stopni to o 15-30 stopni potrafi lecieć do dołu i skakać. Rączka potrafi się nagrzewać ale to norma, moc ma potężną jak za te pieniądze.
Dzięki za testowanie ostatnio czegoś szukam do lutowanie i chętnie kupię taka lutownice ty bardziej że cena jest bardzo dobra mega robota pozdrawiam 😀😀😀
Cześć! Pozdrowienia z Australii :-} Dopiero odkryłem Twój kanał (to drugi filmik, który oglądam). Od jakiś 2 lat mam dwie stacje KSGER T12 (ze względu na niską cenę i żeby ciągle nie wymieniać grotów, co może po jakimś czasie trochę nadwyrężyć kontakty w rączce). Muszę przyznać, że polecam je każdemu, z kim rozmawiam na ten temat. Ten zakrzywiony grot (typ J02) jest moin ulubionym, ale ja używam go nieco inaczej niż Ty pokazywałeś. Ja używam go głównie bokiem, co pozwala mi przykładać zarówno środkową (grubszą) częśc jak i sam czubek - zależnie od potrzeby. Taka sytuacja jak HDMI Port (lub wielopinowy czip) jest wręcz idealna dla J02, kiedy można błyskawicznie lutować kilka pinów na raz, przeciągając grot wzdłuż wszystkich pinów z jednej strony na drugą (tzw. technika "drag" - ang. "ciągnąć"). Właśnie zamówiłem na stronie Banggood.com pięć następnych. Używam ich non-stop, bo mam mały zakład naprawy płyt drukowanych (w domu) i mnóstwo zamówień z całej Australii. Czsem wydaje mi się, że jestem jedynym w tym kraju naprawiającym płytki drukowane. Od 2 lat szukam bezskutecznie chętnego, którego mógłbym za darmo nauczyć i nawet pomóc mu założyć własną firmę, a także wręcz zalać robotą. Brak chętnych... Zaciekawiła mnie Twoja technika "re-balling". Przyznam, że do tej pory ja prawie zawsze używałem pasty lutowniczej, a nawet w wypadkach użycia kuleczek, roztapiałem je w matrycy, ciągle obecnej na procesorze. Rozumiem Twój problem (źle wycięte otwory) i podziwiam inwencję, żeby to obejść. Przy najbliższej okazji sam spróbuję Twojej techniki. Przy okazji zapraszam na swój kanał RUclips "All Electronics Repairs". Do usłyszenia Jarek.
Tak zareklamowałeś, że mam ochotę się przeprowadzić do Australii i uczyć fachu, jeśli popyt jest, a ja już miałem do czynienia z lutowaniem, to nic, tylko migrować
Popyt to mało powiedziane! To jest istne wariactwo! Ja nistety musiałem zamknąć biznes ze względu na pogarszający się stan zdrowia, ale i tak co dzień mam nowe telefony, nie mówiąc o starych klientach, którzy albo sami wracają, albo polecają innym.@@TenInfi
Ta stacja ma kolor pudełka jak ten mikroskop Minionek 😂 w każdym razie szukałem czegoś takiego i pyk już zamówienie złożone 😉 Dziękuję Ci za fajny odcinek pozdrawiam .
Hej, tak oglądam twoje filmy i mam jedno pytanie: jak kiedyś dawno temu się troszkę bawiłem w elektronikę to zawsze trzeba było się martwić przy lutowaniu półprzewodników żeby ich nie usmażyć, bo miały niską tolerancję na temperaturę, ale widzę że np. jak wylutowujesz jakieś chipy to je grzejesz hotem do dużej temperatury, aż lut się stopi i w ogóle się tym nie przejmujesz. Czy coś się tutaj zmieniło w międzyczasie (jakimś 25-cio letnim :-) )
Mnie zawsze dziwi, że w latach 2020 kawałek grzałki z odczytem temperatury podpiętym do zasilacza sterowanego jakimś chipem za grosze jest uznawany za hi-teh. Co tam niby ma kosztować więcej? To nie cpu czy gpu. 300pln to uczciwa cena bez zadęcia .
Wasz elektronik wzbija się na coraz wyższe poziomy. Niebawem wmówi Wam, że najlepsza lutownica to kawałek miedzianego gwoździa, obcęgi i źródło ognia! 😂😂😂
@@EkoKolo_Katowice Tak samo gadałem. Po co mi jakaś stacja, jak pistoletówka działa świetnie i wszystko co potrzebuję zrobię. Przestałem tak gadać, gdy kupiłem stację i od tamtej pory pistoletówka leży w szafie. Przydaje się tylko jak trzeba coś np. w samochodzie zrobić, na biurku stacja sprawdza się wiele lepiej i dziś nie wyobrażam sobie że musiałbym wrócić do pistoletu.
Dzięki temu kanałowi kupiłem dokładnie tą lutownicę, muszę przyznać że robi robotę, nie będę lutował układów scalonych ale cienkich kabli jest po prostu bajka, parę rzeczy już lutowałem, czas nagrzewania około 10s i jest naprawdę mocna, nawet grube kable grzeje
Kupiłeś mnie tym jak paczkę żelków ,właśnie zamówiłem lutownicę z filmiku, przez tyle lat lutowałem nawet smd starą transformatorówką a powiem szczerze że mój kolega był zdziwiony że da się micro usb tak wlutować i mam jeszcze hot-air'a za 180 zł i mimo braku wyświetlacza sprawdza się nieźle, pozdrawiam
#WielkiElektronik jak widać nie wszystko złoto co się świeci. Sam działam na Yihua 992D i daje sobie świetnie radę 😉 chociaż do tych moich prac wystarczyłaby nawet ta z powyższego materiału, TX12
Bardzo dobry temat na film! Gorąco popieram propozycję kolegi. Sprawdzić i porównać jak wypada ten ulubiony przez autora i bardzo drogi topnik Warthon kontra tanie topniki z AG Pasty ale też te bardzo popularne podróbki Amtecha z aliexpress, które o dziwo wielu ludzi chwali, mimo że wiedzą już w momencie zakupu, że to podróbki.
Spoxie czy w twoim egzemplarzu występuje napięcie na grocie ? Podobno te lutownice mają taką wadę ze nie są uziemione dobrze i różnica potencjałów wynosi od 30 nawet do 90 V pradu zmiennego
Spox jestem pod wrazeniem tej lutownicy,sam dzialam w pracy na JBC ale jak w uk moglbym zamowic taka to kupie .Zaraz lece sprawdzic ,super odcinek pozdrawiam cie mistrzu👊
Matko ! Gdzieś Ty się uchował ? 🙂 pół Świata na tym lutuje, już od dawna. Nie czytasz co ludzie piszą w komentarzach, bo już o tych grotach ktoś dawno temu wspominał.🙂 To jest bezsprzecznie jedna z lepszych alternatyw do markowych lutownic. Szczególnie jak ktoś nie zarabia na serwisie i nie może w koszty wsadzić 2-3 tysiące. A propos. Jak JBC nie bierze mocy w uśpieniu to też stygnie. Nie ma innej możliwości. Żeby PID utrzymał zadaną temperaturę to musi raz po raz wstrzyknąć trochę mocy. Co prawda jak oglądam Twoje reakcje, to zaraz przypomina mi się, jak sam podskakiwałem z radości, po przejściu na tą stację t12 ze stacji ZD931 z grzałką i termistorem w kobie. Jest różnica ogromna i wszystkim wahającym się polecam ten zakup. Małym kosztem można sprawdzić czy nam pasuje. Oczywiście dużo zależy od samej stacji - tutaj zasilacz to przetwornica z 230V i jakiś PID ( nie trafo ). To od niej zależy sposób dystrybucji mocy do grota. Prawdopodobnie w markowych stacjach jest to opracowane i zrobione lepiej niż u chińczyka, ale działa bardzo podobnie. To w ogóle jest specyfika chińskich urządzeń, które najpierw mają być podobne i podobnie wyglądać i podobnie działać , ale co mają w środku no to już wiara użytkownika 🙂. Jednak równie dużo zależy od samych grotów. Oryginalnie to japoński HAKKO, ale podróbek jest multum i można też słabo trafić. Jeżeli ktoś jest miłośnikiem JBC to jest również kilka alternatyw na ich ( lub podrabiane ) groty c245, 210, 115. Jest na przykład stacja Aixun T3a, T3b na te groty. ( cena poniżej 1000 zł) Osobiście mam obydwie stacje i tą z filmu na t12 i Aixun T3A na c245. Obie są świetne, ale oprogramowanie dla T3A podoba mi się bardziej. Dodatkowo jest aktualizacja oprogramowania przez USBC. No i nagrzewanie grotów T245 do 360 stopni to kilka sekund z uśpienia np. 180 stopni. W tej z filmu t12 trochę upierdliwe jest przechodzenie do usypiania bo zależy od czujnika ruchu, który potrafi uśpić lutownicę w trakcie lutowania. Wiem, można to ustawić "czasem przechodzenia", ale w T3A jest to zrobione lepiej przez kontakt czujnika przy odkładaniu na statyw. No i groty t12 są dużo tańsze a rodzajów podróbek jest więcej niż JBC. Ogólnie polecam stacje z grzałką i termoparą w grocie. Dynamika nagrzewania jest rewelacyjna. pozdrawiam
No i co z tego że jakiś grot jest tańszy od JBC?? 😀 Wiesz ile razy zmieniłem grot przez 4 lata około 2000h ? (nie standby tylko, samego lutowania). Jeden raz:) tylko dlatego że się mechanicznie przetarł. Dotyczy to najczęściej używanego grotu. Kilka pomocniczych grotów np. minifale, ścięte noże itp. są do tej pory. Nie wsadzę w rączkę podróbki nawet za darmo.
Mam podobną lutownice Quicko kupiona chyba z 2 lata temu lutuję nią trochę większe rzeczy w audio wzmacniacze itp działa bardzo fajnie. Groty T12 maja wbudowany czujnik temperatury i masz cały czas dokładny odczyt z grota:)
Minęło trochę czasu, w międzyczasie ujawnione zostały niedoskonałości tej stacji ale kilka dni temu zamówiłem ta stacje w wersji poprawionej wraz z zestawem grotów. Świetne urządzenie a lutowanie nim to przyjemność. Do tej pory używałem 20 letniego Solomona SL-20
#WielkiElektronik 23:35 No tak wart trochę z półtora tysiąca, dla mnie np. trochę dużo. Naprawdę ciekawa ta lutownica, tania i dobra. Mały grot robi robotę!
Wpadłem na ten materiał i na tyle zainteresowała mnie ta stacja lutownicza, że chyba ją kupię :) No i tak przeglądając oferty trafiłem na bardzo niepokojącą opinię na Allegro dotyczącą tej stacji lutowniczej. Pozwolę sobie zacytować "Zalety stacji omówione przez innych są niepodważalne. Kolba jest ergonomiczna, łatwo wymienić grot. Przejdę do wad: 1 punktowa kalibracja grotów to za mało dla tanich (25 zł) grotów chińskich i brak pamięci dla ich różnych typów -pamięć jest w np. w KSGER, występują naprawdę spore różnice temp. zadanej z rzeczywistą. Tani chiński procesor STC zapewne ogranicza ilość opcji, zaletą jest tu intuicyjność menu. Niedopuszczalny jest natomiast brak połączenia alum. obudowy stacji z PE instalacji, produkt nie spełnia naszych norm. Wspomnę jeszcze o braku uziemienia grotu (, na którym zresztą ja ( i nie tylko ja) zmierzyłem ok. 80V napięcia zmiennego (zresztą czuje się lekkie mrowienie po dotknięciu chłodniejszej części grota). Napięcie to może to "zabić" lutowany układ ! Nie można samemu usunąć tych wad (plomby gwarancyjne).". Czy mógłbyś się jakoś do tego odnieść? Brzmi co najmniej zniechęcająco ;)
Gdy Spox robi takie rzeczy to wygląda to bajecznie proste. Każdy laik jak ja powie "kurna tez dam rade". No i się człowiek może przeliczyć 🙂 wiedza i doświadczenie, tego człowiek nie nadrobi w moment. Pozdrowienia dla Spoxa i calej załogi. Jak zawsze swietna praca i szkolenie laikow jak ja 😁 pozdrowki
Polecam w tych lutownicach (na pewno w ksger t12) wymienić rezystor r19(jeżeli ma 2,32k) od tl431 na rezystor 1,96k możemy zwiększyć moc o około 20-25wat.Może komuś się przyda ;)
@@grimfandangox co podają to zasilacz jest 24v 5a i po modyfikacji bierze około 3,2-3,4A przy załączaniu więc nie powinno być problemów. Ja mam modyfikacje od miesiąca i wszystko jak narazie działa.
@@jakubwarloch899 jeżeli grzałką jest przewidziana na 75W, a ty podbijesz napięcie i zrobisz z tego 100W to skracasz żywotność grota. Pytanie na ile ci potrzebne te 100W przy lutowaniu żeby obciążać na tyle grzałkę. To stacja do małych elementów a nie do lutowania kabli 16mm2.
@@truebrujah2127 groty do lutownicy kosztują 12zł więc jak już to nie taka duża strata.Narazie nic się nie dzieje i wszystko działa. Za cenę grotu jbc mam nową lutownice ;)
BARDZO ISTOTNA SPRAWA DLA OGLĄDAJĄCYCH TA STACJA MA LEKKI FELER NASZEGO BEZPIECZEŃSTWA (ale bardzo łatwo można to poprawić ) na grocie może pojawić się potencjał 80 v i jeżeli jesteś uziemiony możesz to odczuć ! bez paniki co należy wykonać rozbieramy obudowę 6 ramienny mały torx dolny pin od naszej kolby to uziemienie nie jest on połączony z uziemieniem przy 230 v wiec przewód 2.5 zółty :) lutujemy od uziemienia ( najlepiej w miejscu gdzie zbiega się uziemienie dodatkowe które wtykamy do stacji jako gniazdo bananowe z uziemieniem z gniazda . W to miejsce lutujemy przewód i prowadzimy aż pod sam wyświetlacz tam gdzie jest złączę grotu dolny pin to masa jest on oznaczony oczywiście termokurczki i skręcamy całość . gotowe :)
Ostatnio stałem przed wyborem nowej lutownicy, w ostatniej chwili usłyszałem od Ciebie o tej lutownicy w filmie dla patronów, gdy o niej wspomniałeś. Od razu ją zamówiłem, powiem tyle - jest mega.
@@WielkiElektronik to się okaże 😁 jeśli ich nie zabraknie to zamówię z ciekawości i sprawdzę czy te 72W ("jest moc") poradzą sobie z lutowaniem modułu IGBT BSM150GT120DN2.
@@sinuserwis_pl do lutowania IGBT to możesz używać 200W lutownicy a nie sprzętu który służy do jakby nie patrzeć - amatorskich zastosowań 😎 Ps. Lutownica JBC z rączką T245 ma około 40W mocy na grocie 🤗
@@WielkiElektronik Jeśli coś jest głupie ale działa to nie jest głupie i do profesjonalnych napraw też się nada. Od jakiegoś czasu oglądam Twój kanał na YT podczas swoich napraw 😂 (jako odrywnik dla oczu od elektroniki) i jednego nie mogę zrozumieć: dlaczego męczysz się ręcznym odsysaczem do cyny przy wylutowywaniu elementów THT. Jakąś kasę masz z serwisu konsol i laptopów (widać po sprzęcie serwisowym i przemiale) może zainwestuj w stację rozlutowniczą np Weller WR2002 lub poszukaj tańszych używek z serii WMD. A tak poza tym to pełen szacun za to, że chce Ci się to wszystko nagrywać i tu wrzucać. Zapewne nie jeden wypowiedziany "kulson" zostaje wycięty z nagrań. Może przy następnym filmiku, ktoś z ekipy montującej materiał policzy ile razy padło "bipp"? Pozdro.
@@sinuserwis_pl miałem na testy drogą rozlutownice od JBC, znajomy ma tez drogą rozlitownice od Wellera. Żaden z tych sprzętów nie był w stanie odessać cynę z pól masowych od konsoli PS4 Pro. Skoro sobie z tym nie radzą to po co to używać jak Hot Air w reke i 1min Max i robota zrobiona na 5+.
Szkoda ze tego filmu nie widzilem wczesniej bo wlasnie wczoraj kupilem inna stacje. az mnie serce boli. a dzieki Tobie zaczalem interesowac sie elektronika. Pozdrawiam.
w Katemedia juz podniesli cenę lutownicy o 20 zł. Mimo, że od rana w koszyku mialem po "starej cenie" na paragonie po zakupie wieczorem mam juz 299zł. Słabo.
Kiedyś chciałem kupić tą stację lutowniczą ale ostatecznie wybrałem Aixun T3B z systemem grotów JBC. Co prawda była ona droższa od tego Ksgera ale ma też więcej zalet znanych z lutownic JBC. A jeśli chodzi o zmywanie pasty z procesorów to moim zdaniem najlepiej radzi sobie zmywacz cytrusowy. Ja używam R505 i daje radę rozpuścić nawet mocno zaschniętą pastę.
Tak, to jest szaleństwo. Gdy kupowałem parę lat temu spawarkę MMA na tranzystorach IGBT to zdębiałem widząc cenę, wtedy 400 zł (dziś nawet mniej). Czytałem na forum, że sam komplet takich tranzystorów kosztuje u nas więcej, a gdzie jeszcze reszta bebechów, osprzętu i robocizny? Ktoś na forum pisał że do tego dopłacają komuniści chińscy. Muszą być bardzo bogaci, bo dopłacili też Chińczykom by ci się przesiedli z rowerów na samochody. Tak to jest, gdy się żyje w błogosławionym raju w którym blogoslawieni synowie kościoła od 33 lat podnoszą podatki i stale, dla naszego dobra, mnożą ich ilość, a potem dowiadujemy się że ,,nasz śmiertelny wróg nas napadł!" i wieziemy ,,do braci" 50 mld złotych, a NBP skupuje hrywnę generując dalszych 17 mld strat. Stać nas! A to jeszcze nie koniec bo fabryka broni wyprodukowała 20 mln szkaplerzy z Madonną dla nas, żebyśmy mogli się pokrzepić w okopach.
#WieliElektronik Kupując tani sprzęt zazwyczaj trzeba liczyć się z tym, że albo nie będzie nawet w 1/10 dorównywał innemu (drogiemu i markowemu), albo po prostu krótko będzie działać. Są jednak sytuacje, kiedy nieznany producent dwoi się i troi aby jak najmniejszym nakładem kosztów zrobić sprzęt, który naprawdę można polecić. Super, że trafiłeś na taką lutownice, bo właśnie takie sprzęty warto promować ;] Sam osobiście, niejednokrotnie już zakupiłem sprzęt firm trzecich, który był tańszy o ponad połowę, a sprawuje się do dzisiaj nie gorzej niż markowe. Ale mając taki serwis jak Twój trzeba liczyć się ze wszystkim, więc wiadomo sprzęt za kilka tysi nie dość, że jednak podnosi komfort pracy, to również renomę samego serwisu. Ja osobiście byłem zaskoczony jak kilka razy wymieniłeś cenę swojego sprzętu - a sam zaglądałem czasami na inne kanały tematyczne o naprawie i serwisie, to tam wszyscy używali zwykłych narzędzi po 4-5 stówek. Sporą część udało się takim sprzętem naprawić, ale jednak mając do wyboru serwis, który posiada takie narzędzia pracy , a taki który idzie bardziej w pro... no wiadomo, gdzie chętniej się wysyła sprzęt.
Używam od roku. Jest ok. Dużo zależy od grotów i właśnie z nimi jest związana ich największa wada: plastikowy czop na grocie potrafi zostać w kolbie (trzeba rozebrać kolbę i poodginać styki aby go wyciągnąć). Najważniejsze by mieć dobre groty T12. Na początku pokusiłem się o tańsze i trochę się męczyłem, np. cyna nie trzymała się czubka grota, tylko wędrowała wyżej do grzałki. Temeratury na grocie mam stabilne i w zasadzie pokrywają się ze wskazaniami wyświetlacza, jeśli oczywiście mój miernik mnie nie oszukuje😉
👍 dobra wentylacja i odciąg to podstawa... zwłaszcza jeśli pół dnia lutujesz pochylony nad... czoło potrafi być lepiące od oparów topnika a co dopiero płuca. (szkodliwość topników opisana jest w ich karcie charakterystyki produktu - MSDS- warto się zapoznać). Jedyne co, to może przeszkadzać hałas lub sama obecność wlotu odciągu w polu roboczym, a taki mini odciąg montowany przy kolbie w chińskich stacjach tym bardziej przeszkadza.
#WielkiElektronik mimo, że z branżą serwisową nie mam nic wspólnego, normalnie się cieszyłem, jak ta lutownica(czy bardziej lutowniczka) sprawiała ci radość :)
Dzisiejsza akcja pokazała prawdziwe oblicze tego "świetnego" sklepu katemedia. Stacja kosztowała 279,99 zł zarówno gdy Spox nagrywał odcinek, jak i chwilę po publikacji, ale gdy tylko zwęszyli biznes po pozytywnej recenzji/reklamie produktu już podnieśli cenę o 2 dychy. Kompletna żenada...
@@cfyloza nie chodziło o kwotę, tylko o samo zachowanie sklepu. Spox zrobił darmową reklamę zarówno produktu jak i sklepu, a oni zamiast się z tego cieszyć to postanowili jeszcze bardziej to wykorzystać zwiększając nagle cenę.
Ja kupiłem swoją T12 brandowaną jako Quicko z 5 grotami za 41dolarow. Do tego kupiłem na zapas 10 grotów różnej wielkości i krzatałtu za 18dolarow. Chciałem w domu coś czym się da lutować bo tanie lutownice to katorga. Jak dla mnie rewelacja. I jeszcze podwójne zasilanie z 24V i 230V. Kabel komputerowy więc nie trzeba osobnego kabla bo wystarczy że drukarkę odepnę podepne małe pudełeczko i jest stacja lutownicza. Zapewne nie ma to takiej trwałości jak Ersa czy inne konstrukcję przeznaczone do tyrania dzień w dzień i czasem na 2-3 zmiany. Ale dla domowego elektronika według mnie super.
To co mają w kate medja to, to samo można kupić gdzie indziej za 1/3. Jestem pierwszy raz na twoim kanale i podejżewam że ostatni. Nie lubie typów którzy za pare grosy stają sie farmazoniażami.
#WielkiElektronik Super odcinek niesamowite jak lutownica w tak przystępnej cenie jest w stanie sobie poradzić. Materiał jak zwykle pierwszorzędny i czekam na więcej :)
Ja tam czekam na sugona co miałeś w bagażniku ;) Sam używam t26 na groty T210 i... Pomimo że stacją jest świetna, to żałuję że nie wziąłem czegoś na t245. Teraz mam dylemat, axiun t3a czy sugon (aifen) a9... Uwielbiam Twoje testy sprzętu. Jesteś najlepszy.
@@michalwasik1767 za a9 przemawia to, że możemy rączkę 210 i 245 założyć. ALE - po zmianie trzeba przeprowadzać kalibrację temperatury na grocie. Za axiunem moc. Ja to zamówiłem jeszcze jeden grot, nożowy do 210. Może ten t26 wystarczy jednak... A do grubszych spraw bakon jest z grubymi grotami i większym wyborem. Właśnie w 210 to mnie ten wybór grotów boli. Człowiek za późno się zorientował...
Korzystam z ksegera 3 lata mnóstwo grotów wszystko nią robie. Jest świetna w tej cenie , da się na niej zarabiać jak najbardziej wiem co pisze. A groty do wyboru do kolory mam ponad 30 różnych nawet do łopatki.
Ja od roku używam KSGER T12 z Ali z oficjalnego sklepu KSGERa. W komplecie z 5 grotami do wyboru kosztował 179zł (teraz 268) jestem zadowolony groty też fajne. Nie mam sprzętu żeby je skalibrować z lutownicą ale mają mniej więcej pokazaną temperaturę. Można do niej założyć klon kolby jbc i pracować na ich grotach ale na moje potrzeby wystarcza to co mam. Na stronie hakko po w pisaniu w wyszukiwarkę t12 dostępnych jest pierdyliard grotów do każdego zastosowania. Swoją drogą mogę ci ją pożyczyć na testy do porównania :)
Dobra lutownica do działania w terenie, wiesz ze coś gdzieś będziesz dłubał, bierzesz taka lutownice do kieszeni, cynę do kieszeni, groty do kieszeni, kabel w łapę, jadę na miejsce i robię robotę :) przydałaby mi się taka np. Na wesela jak gramy z chłopakami, czasami jakiś kabel nie domaga, czy coś się stanie, rozbierasz wyciągasz z case takiego robaczka i działasz :) dobry sprzęt!
Mam KSGER'a na groty t12 i każdy z osobna sobie wyregulowałem z czujnikiem temp do grotów. Jak wybierałem groty to jest bardzo dużo możliwości, każdy grot jest w 2 wersjach (przyciągający cynę i nie), oraz wersje premium grotów. Co do usypiania trzeba mieć rączkę z czujnikiem ruchu i działa, ale lekko się szturchnie i znowu grzeje. Ciekawostka są przeróbki tego na groty JBC xD. I jest dużo kopii tych stacji, a różnią się oprogramowaniem menu i niektóre się częściej wieszają. I co ważne teoretycznie nie można wypinać grotów od tak, tylko powinno się przejść na menu wyboru grotu i dopiero wtedy zmieniać.
Też mam KSGER'a i sobie bardzo chwalę. Groty wymieniam ''w locie'' i nic się nie dzieje. Używam od ponad dwóch lat. Prezentowana stacja to kopia KSGER'a, nie wiem czy z tych gorszych czy lepszych, ale jak widać daje radę.
Dzięki tobie kupiłem tą lutownicę do swoich amatorskich prac. Po kilkunastu latach lutowania zwykłą kolbą jest efekt WOW, szczególnie kiedy mam do zrobienia dosłownie jeden lut i nie czekam kilku minut aż się lutownica rozgrzeje. Wielki szacun że dzielisz się wiedzą, tak że ja też się podzielę swoją i wyślę Ci opis jak w dosłownie 30 minut przerobić tą lutownice na szybką wymianę grotów bez użycia tej gumy. Możliwe ze to będzie materiał na następny film, ja nie mam sprzętu żeby to nagrać.
@@Kisieluss działa bez problemu, nic nie pękło i nie dostało luzów. U siebie czasem mam do politowania przewody 2.5mm do grubszych pól lutowniczych i grot ścięty 4mm radzi sobie bez problemu ustawiony na 350st. Jeszcze żadnego grotu nie przepaliłem.
Nie wiem po co była by mi ta lutownica, bo generalnie profesjonalnie nie musze niczego lutować a do zwykłych kabelków moja 30 letnia starcza, ale po tym materiale kupuję. Najwyżej będzie stała. Może i nie specjalnie ale reklamę zrobiłeś chyba jedną z lepszych na świecie. 🤣
Sam używam od około roku. Ciężko jedynie o dobre groty. Albo inaczej ujmując. Ciężko kupić 3 szt. które pracują identycznie. I jeszcze problem z cyna na koniuszku, zawsze w wygiętym grocie jest ona ociupinke z tyłu. Tam gdzie ciepłej. Można zostawić pobielony koniec i 0.5 mm od niego zdrapać powłokę wtedy cyna zostanie na koniuszku a nie popłynie w górę. Tak jak w poprzednim filmie mówił "Wielki" fajnie byłoby wpaść i chociaż jeden kbc oblutowac JCB. Chociaż wolałbym spróbować tego SuKona ;) Gdyby nie Wasza przeprowadzka to miałem podjechać się przywitać, bo akurat byłem w okolicy... Chyba 5km od oglądać samochód. Pozdrawiam, Życzę zdrowia!!! I więcej filmów dla Nas jak i Was. Bo jak tak oglądam to widać, że wszyscy czerpiemy z nich przyjemność.
Świetny materiał. Oglądam któryś raz. Każdy materiał o sprzętach na groty T12 jest na plus, gdyż ich cena pozwala na zakup arsenału lutowniczego przez hobbystów, którzy nie chcą inwestować tysięcy. Kupiłem zabawkę Sequre SI012, która okazała się nie być zabawką. Najmniejsze SMD lutuję tak, że nie widać, by była to ręczna robota. W pola masowe również wjeżdża bez problemu. Ostatnio w pewnej azjatyckiej aplikacji zakupowej zaczął pojawiać mi się sprzęt o nazwie Yihua 982, który w zestawie ma rączki na groty C210 i C245 i kosztuje poniżej 200 zł. Są dwie wersje 982 tej samej firmy. Jedna wygląda jak zasilacz z prostym wyświetlaczem i stojakiem na kolbę przymocowanym na górze tegoż zasilacza. Druga - i o nią mi teraz chodzi - wygląda jak pełnoprawna stacja lutownicza z blachą do zdejmowania/zakładnia grotów, dwoma czyścikami, ramieniem na przewód, uchwytem na rolki z cyną i graficznym wyświetlaczem. Chciałbym zobaczyć jakiś pełnoprawny test tej drugiej wersji, bo jestem coraz bardziej przekonany do zakupu, no i chciałbym pobawić się słynnymi grotami C210 i C245.
Też kupiłem tą lutownice Sequre co Ty tylko w wersji pro. Jestem pod wrażeniem. Jakikolwiek zasilacz do 25v albo USB PD i już lutujesz gdzie i co chcesz :)
Komunikat z katemedia.pl:
„ze względu na diametralna zmianę kursu PLN- USD oraz USD-RMB(Chinska waluta) aktualna cena tej stacji oraz wszystkich innych produktów rośnie”
I to jest to o czym mówiłem w filmie. Brać póki jest w niskiej cenie😎 przy czym czy to jest 280 a 300 zł to i tak dalej uważam to za mega niską cenę.
Katemedia miało na stanie około 15 tych stacji.
Te się sprzedały zaraz po publikacji filmu.
Nowe które zamówią - już droższe bo właśnie zmiana kursu na to wpływa.
Dla przykładu pod koniec grudnia zamawiałem jakieś graty do JBC i cena była X. Te same graty od stycznia 2022 cena Y, a od lutego 2022 cena Z. Takie mamy już czasy.
Wszystko drożeje, paliwo, transport, chleb, olej.
Mamy w PL dodatkowo Polski Ład co nie pomaga a utrudnia sprawę i podwyższa koszty.
Ps. Wideo nagrane po to aby ukazać fajny i tani sprzęt do lutowania.
Katemedia.pl nie wiedziało że taka publikacja nastąpi 😎
Dostali surprise z mojej strony 🤫🤫😉
Magazyn pusty :) ale załapałem się, noo Spox to czeka Cię jakiś bonus w katemedia chyba heh
Sam jedną wziąłem. 😉
Dziwna opcja, na Katemedia ta stacja kosztuje 299pln, ale na przykład na alegroszu wszystkie OSSy oferowane są za 2999pln, 10 x wiecej. O co chodzi?
@@albertkuczerepa6099 też to widziałem i sam się dziwiłem
żeby aż 10 krotną przebitkę mieć
może to cena zaporowa żeby nie kupowali tego (braki na magazynie) lub liczą , że jakiś co ma za dużo pieniędzy kupi za 3k
Mam tą lutownice i także ja polecam, tanie groty i kilka fajnych opcji do skonfigurowania. Dla początkujących całkiem dobry sprzęt :)
6:22 gdy grot jest nowy, musi się wygrzać, dlatego moc tak skacze, ale gdy grot jest już wygrzany wtedy dogrzewanie jest stabilne na poziomie 5% :)
Też mam i polecam ze względu na moc i szybkość rozgrzewania. Nie wiem jak twoja ale moja ma taką przypadłość że jak się uśpi to po wybudzeniu wyświetla error i nie grzeje.
@@matolek26b w mojej nie mam tego problemu. A próbowałeś przywrócić do ustawień fabrycznych i skonfigurować od nowa? Ja jedyny bląd jaki mam, to ja jednym z grotów, tak jakby go w ogóle nie widziała.
Nie spodziewałem się, że oglądanie lutowania może być tak ekscytujące! Jak w ogóle tutaj trafiłem!? Bardzo ciekawy materiał!
Ja już parę miesięcy oglądam lutowanie.... :D też nie wiem skąd się tu wziąłem...
😃
1. Brak uziemienia w kolbie (w zależności od wersji może być potencjał nawet 80V!).
2. Tranzystory i diody przyklejone na silikon do radiatorów zamiast pastą termo.
Poza tym sprzęt git.
Mam i korzystam z tego sprzętu.
Czasami się mota oprogramowanie i kalibracja przy zmianach grota.
Ale ma moc jak każda lutownica T12😁👍
Oo siema mistrzu.
Nom, pierwsze zmiany grotów robią zamieszanie, ale potem, kiedy już jakieś zewnętrzne warstwy oksydacji zejdą, to problemu nie ma
Polecam użyć cienkiej igły (takiej jak do topnika) do prostowania pinów procesora. Dzięki temu mamy dużą precyzję, a zarazem siłę z racji tego, że igła jest długa. Wtedy nawet amator poradzi sobie z prostowaniem pinów. Pozdrawiam.
polecam igłę do strzykawek gdyż defacto jest to rurka w którą osadzimy pin i odegniemy tak jak chcemy.
Dobry patent!
@@michaplewa6801 kiedyś udało mi się igłą i lutownicą transformatorową rozlutować scalaki lutowane dwustronnie.
Wow, nie spodziewałem się takiego filmu u Ciebie, ze swojej strony też mogę polecić tą stacje, kosztuje niewiele, dodatkowo groty też smiesznie tanie. Jest jeszcze podobna stacja o oznaczeniu t210 i jest ona na groty c210, czyli można zakładać do niej groty JBC 😎, no ale wtedy za dwa groty mamy całą stacje :)
T12 to rodzaj grotów i faktycznie oryginały są od Hakko. Chińskich stacji wyglądających podobnie jak ta z filmu, jest ostatnio masa na rynku. Wszyscy prawie pakują owe "T12" do nazwy (np. właśnie KSGER T12; tą się "bawiłem" - daje radę). Są też ciekawsze wynalazki. Stacja AiXun T3A (~580PLN), która używa rączki klona JBC T245 (ale są warianty też z rączką T12 oraz z 936). Najlepsze jest to, że można do niej wkładać oryginalne groty JBC. Wtedy masz porządne groty przy taniej stacji. Kolejny wynalazek - AiXun T3B albo KSGER CNB 210 - te znów na rączce klonie JBC T210. Do wyboru, do koloru. Salmiak... jest agresywny chemicznie i szkoda mi by było orać tym groty (i niszczyć ich powłokę).
Dobra to już wiem co kupić do małych napraw, dzięki za szybką recenzję sprzętu 🔥
Nie wiem jaki soft tam siedzi w OSS-T12 X i co jest w srodku, ale wizualnie to KaiLiwei, w PL sprzedawana pod marka np. Techrebal ;) Nowe groty musza się wygrzać, dlatego miałeś ten efekt "wariowania" stacji ;) Groty mozna oryginalne od Hakko, albo np KSGERy (~120zl - za 10 sztuk grotow do roznych zastosowań na alliexpress).
Używam jako drugiej lutownicy tylko KSGER, ale to jest to samo z tego co widzę. Naprawdę daję radę. Czasami brakuje jej mocy przy sporych płytach nawet dużymi grotami ale za tą kasę to naprawdę chyba najlepsza opcja z tanich lutownic. Co najważniejsze są relatywnie tanie groty i łatwo dostępne. Pasują oryginalne t12 z hakko.
Wszystkie nowe groty, pierwszy raz użyte muszą się "zaadoptować" i wyskakuję error na przemian z temperaturą. Po minucie czy dwóch jest ok i potem działają normalnie. Warto tą lutownicę skalibrować na każdym grocie (bo się da xD) i zapisać dany typ do pamięci. Pozdro.
Mam ją od 2 lat i w tej cenie jest SUPER !! Pozdro dla kanału i oglądających !!
Zero problemów ?
Up, napisz coś więcej, w tej cenie to chyba po 2 latach na siebie zarobiła...
tez posiadam od 2 lat, super lutownica, wejdz w ustawienia to się zdziwisz
Piotr, czy twoja kolba nie wydaje pykającego dzwieku?
@@andrzejyczewski4045 u mnie pyka jak się nagrzewa
Wlasnie otrzymalem procesor. Wszystko smiga, dzwiek znowu dziala. Napewno polecam uslugi, wszystko szybko i profesjonalnie. Dzieki!
Git majonez 😉
Możesz nam wystawić opinie w Google dla Wielki Elektronik Kielce 🔥
Chociaż lutuje raz do roku to i tak mam ochotę kupić tą stacje po Twoim filmie 🤣
#Wielki Elektronik pozdrawiam i czekamy na nowe filmy :) łódzkie jest z Tobą byczku :)
Kupiłem ostatnio JBC DDU z rączkami t245 i termoszczypcami i z ciekawości drugą z ali JCID AIXUN T3B z rękojeścią serii T115/T210. Jakby AIXUN przyszedł wcześniej to nie wiem czy zdecydowalbym się na JBC. Naprawde polecam. Jest też model T3A na groty T245.
Ja mam starszy model tej stacji (T12) od 2 lat i zaplacilem z 130 zl z 3 grotami, i tez jestem bardzo zadowolony
Mam identyczną lutownice ( kseger T12)
Każdy grot ma swoje odchyłki wchodząc w menu da się skalibrować by temperatura na lutownicy była analogiczna do temperatury grotu.
Jeśli chodzi o tryby standby, sleep, normalny i turbo. Wszystko da się ustawić ( temperatury i czas ). Tylko trzeba poszukać jak zmieniać opcje.
Aaa i jeszcze jedno, obejrzyj sobie jakiś film z ustawieniami w menu. Każdy nowy grot powinno się dodać ( jest lista wszystkich i zaznacza się tylko te które się posiada, by lutownica wiedziała jakie groty może mieć włożone) dodatkowo dla danego grota powinno sie zrobić kalibrację. Jak ustawi się wszystko tak jak trzeba to wtedy pokaże ci się pazur!
Dodatkowo da się przerobić ją na zasilanie z baterii ( takiej jak z wkrętarek)
Czekam za filmem jak spox robi kalibrację grotów i wtedy weźmie jakiegoś pacjenta do lutowania 👍
@@Tarvezz no, zdziwi się jak mocna jest to lutownica.
@@paweszymczak5439 fajny sprzęt, bez problemu mnie na niego stać do codziennych amatorakich napraw ale pytanie do Ciebie czym i jak mierzyć temperaturę na końcówkach grotów?
Chodzi o jak najbardziej efektywną pracę takiego urządzenia.
Czy trzeba mieć jakis specjalistyczny sprzet do wykonania takiej kalibracji?
@@Tarvezz czym?- dużo multimetrów ( popularne mierniki do prądu, napięcia i rezystancji) ma dołączony termistor ( podpinasz i masz pokazaną temperaturę)
Jak?- jest tryb do kalibracji w mojej wersji 3 etapowy nagrzewa do temp 450/400/350 i pyta o rzeczywistą temp grotu. Lutownica sama koryguje. Oczywiście nie ma sensu ustawiać co do 1C ale tolerancja +-5 mile widziana ;)
@@paweszymczak5439 czyli to nie takie trudne, dzieki za wyjaśnienie ☺️
1:05 te kolory żółty niebieski, czyli Minionek :) :D
Super odcinek, dużo zdrowia, pozdrawiam!!!
#WIELKIELEKTRONIK
Właśnie dzięki naukom które wyciągnąłem z twoich filmów, oraz tej lutownicy KSGER + mikroskop z Ali, udało mi się naprawić gniazdo USB z powyrywanymi wszystkimi pinami. Właśnie przez to wyrwane złączę zacząłem cię oglądać. Robisz świetne filmy. Dzięki wszystkiemu co nam przekazujesz zaoszczędziłem naprawdę ciężkie pieniądze. A to co w głowie zostało jeszcze więcej dla mnie znaczy. Dziękuję.
Kozacki film, fajny motyw z tą lutownicą, a i o terpentynie słyszę pierwszy raz 😃
Bardzo mi się spodobał dzisiejszy materiał oraz ta lutownica. Namówiłeś mnie zamierzam sobie taką kupić
Posiadam ją już 2 miesiące kupione w katemedia jestem mega zadowolony!! za tą cene malina ;)
Zgadzam się, lutownica na T12 jest świetna, ja miałem okazję kupić z Ali jakieś 2-3lata temu lutownicę firmy Quicko za 160zł, świetnie działa, grotów mnóstwo nie są drogie, sama lutownica nagrzewa się błyskawicznie, boost temperaturowy działa idealnie jedno kliknięcie i temp rośnie o 50 stopni więcej(możliwość ustawienia). Minusy jakie ja zauważyłem, temperatura w Quicko jest niestabilna potrafi się wahać jak jest ustawione 360 stopni to o 15-30 stopni potrafi lecieć do dołu i skakać. Rączka potrafi się nagrzewać ale to norma, moc ma potężną jak za te pieniądze.
#WIELKIELEKTRONIK dobra opcja dla początkujących majsterkowiczów 😁 Zdrowia Spox !
Dzięki,mam co robić teraz w robocie.🙂Fajnie że jesteś znowu z lewej strony ekranu.
#WIELKIELEKTRONIK
Nie wiem co się tu dzieje ale fajnie się ogląda porządną robote :D
Dzięki za testowanie ostatnio czegoś szukam do lutowanie i chętnie kupię taka lutownice ty bardziej że cena jest bardzo dobra mega robota pozdrawiam 😀😀😀
Sztos. Już zamawiam. Jeszcze budżetowy hot i mamy komplet 😁
Warto dodać do budżetowego Hot'a, Udało mi się wyrwać SUGONA 120L za 600zł z chin, sprzęt na lata, tymbardziej w domowym zaciszu ;)
Cześć! Pozdrowienia z Australii :-} Dopiero odkryłem Twój kanał (to drugi filmik, który oglądam). Od jakiś 2 lat mam dwie stacje KSGER T12 (ze względu na niską cenę i żeby ciągle nie wymieniać grotów, co może po jakimś czasie trochę nadwyrężyć kontakty w rączce). Muszę przyznać, że polecam je każdemu, z kim rozmawiam na ten temat. Ten zakrzywiony grot (typ J02) jest moin ulubionym, ale ja używam go nieco inaczej niż Ty pokazywałeś. Ja używam go głównie bokiem, co pozwala mi przykładać zarówno środkową (grubszą) częśc jak i sam czubek - zależnie od potrzeby. Taka sytuacja jak HDMI Port (lub wielopinowy czip) jest wręcz idealna dla J02, kiedy można błyskawicznie lutować kilka pinów na raz, przeciągając grot wzdłuż wszystkich pinów z jednej strony na drugą (tzw. technika "drag" - ang. "ciągnąć"). Właśnie zamówiłem na stronie Banggood.com pięć następnych. Używam ich non-stop, bo mam mały zakład naprawy płyt drukowanych (w domu) i mnóstwo zamówień z całej Australii. Czsem wydaje mi się, że jestem jedynym w tym kraju naprawiającym płytki drukowane. Od 2 lat szukam bezskutecznie chętnego, którego mógłbym za darmo nauczyć i nawet pomóc mu założyć własną firmę, a także wręcz zalać robotą. Brak chętnych... Zaciekawiła mnie Twoja technika "re-balling". Przyznam, że do tej pory ja prawie zawsze używałem pasty lutowniczej, a nawet w wypadkach użycia kuleczek, roztapiałem je w matrycy, ciągle obecnej na procesorze. Rozumiem Twój problem (źle wycięte otwory) i podziwiam inwencję, żeby to obejść. Przy najbliższej okazji sam spróbuję Twojej techniki. Przy okazji zapraszam na swój kanał RUclips "All Electronics Repairs". Do usłyszenia Jarek.
Tak zareklamowałeś, że mam ochotę się przeprowadzić do Australii i uczyć fachu, jeśli popyt jest, a ja już miałem do czynienia z lutowaniem, to nic, tylko migrować
Popyt to mało powiedziane! To jest istne wariactwo! Ja nistety musiałem zamknąć biznes ze względu na pogarszający się stan zdrowia, ale i tak co dzień mam nowe telefony, nie mówiąc o starych klientach, którzy albo sami wracają, albo polecają innym.@@TenInfi
No co to pisać ? fajny filmik :) życzę szybkiego powrotu do zdrowia. Pozdro
Ta stacja ma kolor pudełka jak ten mikroskop Minionek 😂 w każdym razie szukałem czegoś takiego i pyk już zamówienie złożone 😉 Dziękuję Ci za fajny odcinek pozdrawiam .
#WielkiElektronik Kurde dobrą robotę się fajnie ogląda chyba też sobie taką lutownice kupię dzięki w dobrej cenie dobra lutownica.Pozdrawiam
Też mam T210 jest super szczególnie te 2s do 350 stopni😁ogień
Wow naprawdę świetny pomocny film. Piękna robota experta. Podziwiam talent ;)
Wszystko super szymon!! czekam na polecenia jakiegoś tańszego mikroskopu i jego testu. Pozdrowionka
Nowy odcinek wleciał I trzeba od razu obejrzeć 😁
Mi udało się zamówić. Z 5 grotami niecałe 400 PLN Dostawa gratis. Dzięki za ten film. Pozdro i powodzenia.
Dzięki za kolejną porcję wiedzy i rzycze zdrówka!
Hej, tak oglądam twoje filmy i mam jedno pytanie: jak kiedyś dawno temu się troszkę bawiłem w elektronikę to zawsze trzeba było się martwić przy lutowaniu półprzewodników żeby ich nie usmażyć, bo miały niską tolerancję na temperaturę, ale widzę że np. jak wylutowujesz jakieś chipy to je grzejesz hotem do dużej temperatury, aż lut się stopi i w ogóle się tym nie przejmujesz. Czy coś się tutaj zmieniło w międzyczasie (jakimś 25-cio letnim :-) )
Witam ja dziś dostałem stacje wep 852d+ wiem że to do firmy się może nie nadawać ale jak ktoś sporadycznie się bawi ciekawa zabawka pozdro
Mnie zawsze dziwi, że w latach 2020 kawałek grzałki z odczytem temperatury podpiętym do zasilacza sterowanego jakimś chipem za grosze jest uznawany za hi-teh. Co tam niby ma kosztować więcej? To nie cpu czy gpu. 300pln to uczciwa cena bez zadęcia .
Wasz elektronik wzbija się na coraz wyższe poziomy. Niebawem wmówi Wam, że najlepsza lutownica to kawałek miedzianego gwoździa, obcęgi i źródło ognia! 😂😂😂
@@roberttata8104 Transformatorową lutowałem wtyk hdmi . Też da się i dziala kilka lat .
@@EkoKolo_Katowice Ja wbijałem gwoździe kawałkiem deski. Też można i też się wbiły. Można, tylko po co.
@@wolo bo się da , bo umiem , bo sobie nie radzisz , bo taniej .
@@EkoKolo_Katowice Tak samo gadałem. Po co mi jakaś stacja, jak pistoletówka działa świetnie i wszystko co potrzebuję zrobię. Przestałem tak gadać, gdy kupiłem stację i od tamtej pory pistoletówka leży w szafie. Przydaje się tylko jak trzeba coś np. w samochodzie zrobić, na biurku stacja sprawdza się wiele lepiej i dziś nie wyobrażam sobie że musiałbym wrócić do pistoletu.
Dzięki temu kanałowi kupiłem dokładnie tą lutownicę, muszę przyznać że robi robotę, nie będę lutował układów scalonych ale cienkich kabli jest po prostu bajka, parę rzeczy już lutowałem, czas nagrzewania około 10s i jest naprawdę mocna, nawet grube kable grzeje
Mam 2 sztuki tych lutownic jako mobilne - zajebista sprawa do szybkich napraw u klienta. Wcześniej miałem BAKONa.
Dlaczego zmieniłeś Bakona?
@@makaron2514 Padła ATMEGA
Kupiłeś mnie tym jak paczkę żelków ,właśnie zamówiłem lutownicę z filmiku, przez tyle lat lutowałem nawet smd starą transformatorówką a powiem szczerze że mój kolega był zdziwiony że da się micro usb tak wlutować i mam jeszcze hot-air'a za 180 zł i mimo braku wyświetlacza sprawdza się nieźle, pozdrawiam
A właśnie się rozglądałem za jakąś sensowną tanią lutownicą. Dzięki !
Dokładnie jak ja, dzięki ;]
Nie ma co kupować, szrot totalny, jakość wykonania tragiczna
Sprawdź Bakon 950d. Poniżej 200 PLN ;)
@@SerwisElektroniki-XD Ja mysle o 969D+
#WielkiElektronik jak widać nie wszystko złoto co się świeci. Sam działam na Yihua 992D i daje sobie świetnie radę 😉 chociaż do tych moich prac wystarczyłaby nawet ta z powyższego materiału, TX12
Czekam na testy tanich topnikow :)
Bardzo dobry temat na film! Gorąco popieram propozycję kolegi. Sprawdzić i porównać jak wypada ten ulubiony przez autora i bardzo drogi topnik Warthon kontra tanie topniki z AG Pasty ale też te bardzo popularne podróbki Amtecha z aliexpress, które o dziwo wielu ludzi chwali, mimo że wiedzą już w momencie zakupu, że to podróbki.
Spoxie czy w twoim egzemplarzu występuje napięcie na grocie ? Podobno te lutownice mają taką wadę ze nie są uziemione dobrze i różnica potencjałów wynosi od 30 nawet do 90 V pradu zmiennego
Spox jestem pod wrazeniem tej lutownicy,sam dzialam w pracy na JBC ale jak w uk moglbym zamowic taka to kupie .Zaraz lece sprawdzic ,super odcinek pozdrawiam cie mistrzu👊
Matko ! Gdzieś Ty się uchował ? 🙂 pół Świata na tym lutuje, już od dawna. Nie czytasz co ludzie piszą w komentarzach, bo już o tych grotach ktoś dawno temu wspominał.🙂 To jest bezsprzecznie jedna z lepszych alternatyw do markowych lutownic. Szczególnie jak ktoś nie zarabia na serwisie i nie może w koszty wsadzić 2-3 tysiące.
A propos. Jak JBC nie bierze mocy w uśpieniu to też stygnie. Nie ma innej możliwości. Żeby PID utrzymał zadaną temperaturę to musi raz po raz wstrzyknąć trochę mocy.
Co prawda jak oglądam Twoje reakcje, to zaraz przypomina mi się, jak sam podskakiwałem z radości, po przejściu na tą stację t12 ze stacji ZD931 z grzałką i termistorem w kobie. Jest różnica ogromna i wszystkim wahającym się polecam ten zakup. Małym kosztem można sprawdzić czy nam pasuje.
Oczywiście dużo zależy od samej stacji - tutaj zasilacz to przetwornica z 230V i jakiś PID ( nie trafo ). To od niej zależy sposób dystrybucji mocy do grota. Prawdopodobnie w markowych stacjach jest to opracowane i zrobione lepiej niż u chińczyka, ale działa bardzo podobnie.
To w ogóle jest specyfika chińskich urządzeń, które najpierw mają być podobne i podobnie wyglądać i podobnie działać , ale co mają w środku no to już wiara użytkownika 🙂.
Jednak równie dużo zależy od samych grotów. Oryginalnie to japoński HAKKO, ale podróbek jest multum i można też słabo trafić.
Jeżeli ktoś jest miłośnikiem JBC to jest również kilka alternatyw na ich ( lub podrabiane ) groty c245, 210, 115.
Jest na przykład stacja Aixun T3a, T3b na te groty. ( cena poniżej 1000 zł)
Osobiście mam obydwie stacje i tą z filmu na t12 i Aixun T3A na c245. Obie są świetne, ale oprogramowanie dla T3A podoba mi się bardziej. Dodatkowo jest aktualizacja oprogramowania przez USBC. No i nagrzewanie grotów T245 do 360 stopni to kilka sekund z uśpienia np. 180 stopni.
W tej z filmu t12 trochę upierdliwe jest przechodzenie do usypiania bo zależy od czujnika ruchu, który potrafi uśpić lutownicę w trakcie lutowania. Wiem, można to ustawić "czasem przechodzenia", ale w T3A jest to zrobione lepiej przez kontakt czujnika przy odkładaniu na statyw. No i groty t12 są dużo tańsze a rodzajów podróbek jest więcej niż JBC.
Ogólnie polecam stacje z grzałką i termoparą w grocie. Dynamika nagrzewania jest rewelacyjna.
pozdrawiam
No i co z tego że jakiś grot jest tańszy od JBC?? 😀 Wiesz ile razy zmieniłem grot przez 4 lata około 2000h ? (nie standby tylko, samego lutowania). Jeden raz:) tylko dlatego że się mechanicznie przetarł. Dotyczy to najczęściej używanego grotu. Kilka pomocniczych grotów np. minifale, ścięte noże itp. są do tej pory. Nie wsadzę w rączkę podróbki nawet za darmo.
Mam podobną lutownice Quicko kupiona chyba z 2 lata temu lutuję nią trochę większe rzeczy w audio wzmacniacze itp działa bardzo fajnie. Groty T12 maja wbudowany czujnik temperatury i masz cały czas dokładny odczyt z grota:)
17:36 "o tak, o tak" zabrzmiało prawie jak porno ;) elektroniczne porno ;)
Minęło trochę czasu, w międzyczasie ujawnione zostały niedoskonałości tej stacji ale kilka dni temu zamówiłem ta stacje w wersji poprawionej wraz z zestawem grotów. Świetne urządzenie a lutowanie nim to przyjemność. Do tej pory używałem 20 letniego Solomona SL-20
jaka to wersja poprawiona, bo jestem zainteresowany
@@szysza4640 T12-X PLUS
Pamietajcie!
Nie wazne kto ma jaki sprzet,
Wazne kto co na nim potrafi.
#WielkiElektronik 23:35 No tak wart trochę z półtora tysiąca, dla mnie np. trochę dużo. Naprawdę ciekawa ta lutownica, tania i dobra. Mały grot robi robotę!
Witam Mistrzu !
Krótkie pytanko
Kiedy można się spodziewać naprawy padów od Xboxa wersji Elite 2 ?
Pozdrawiam
Wpadłem na ten materiał i na tyle zainteresowała mnie ta stacja lutownicza, że chyba ją kupię :) No i tak przeglądając oferty trafiłem na bardzo niepokojącą opinię na Allegro dotyczącą tej stacji lutowniczej. Pozwolę sobie zacytować "Zalety stacji omówione przez innych są niepodważalne. Kolba jest ergonomiczna, łatwo wymienić grot. Przejdę do wad: 1 punktowa kalibracja grotów to za mało dla tanich (25 zł) grotów chińskich i brak pamięci dla ich różnych typów -pamięć jest w np. w KSGER, występują naprawdę spore różnice temp. zadanej z rzeczywistą. Tani chiński procesor STC zapewne ogranicza ilość opcji, zaletą jest tu intuicyjność menu. Niedopuszczalny jest natomiast brak połączenia alum. obudowy stacji z PE instalacji, produkt nie spełnia naszych norm. Wspomnę jeszcze o braku uziemienia grotu (, na którym zresztą ja ( i nie tylko ja) zmierzyłem ok. 80V napięcia zmiennego (zresztą czuje się lekkie mrowienie po dotknięciu chłodniejszej części grota). Napięcie to może to "zabić" lutowany układ ! Nie można samemu usunąć tych wad (plomby gwarancyjne).". Czy mógłbyś się jakoś do tego odnieść? Brzmi co najmniej zniechęcająco ;)
trafilem przypadkiem i już zostanę super filmik 🤜🤛
Gdy Spox robi takie rzeczy to wygląda to bajecznie proste. Każdy laik jak ja powie "kurna tez dam rade". No i się człowiek może przeliczyć 🙂 wiedza i doświadczenie, tego człowiek nie nadrobi w moment. Pozdrowienia dla Spoxa i calej załogi. Jak zawsze swietna praca i szkolenie laikow jak ja 😁 pozdrowki
Również zamówione.. 😁 Trochę wymiotło towaru w katemedia.. 😲
Jesteś tak fajnym gościem że masz mojego syna !!! Będę oglądał żałuję że wcześniej nie znalazłem kanału, super się ciebie ogląda .
Polecam w tych lutownicach (na pewno w ksger t12) wymienić rezystor r19(jeżeli ma 2,32k) od tl431 na rezystor 1,96k możemy zwiększyć moc o około 20-25wat.Może komuś się przyda ;)
Ksger ma też oryginalnie 70-75Wat? Czyli po wymianie może mieć około 100Wat?
@@piotrbukowski1372 Pytanie co z zasilaczem? Podoła? Kiedy coś się zjara?
@@grimfandangox co podają to zasilacz jest 24v 5a i po modyfikacji bierze około 3,2-3,4A przy załączaniu więc nie powinno być problemów. Ja mam modyfikacje od miesiąca i wszystko jak narazie działa.
@@jakubwarloch899 jeżeli grzałką jest przewidziana na 75W, a ty podbijesz napięcie i zrobisz z tego 100W to skracasz żywotność grota. Pytanie na ile ci potrzebne te 100W przy lutowaniu żeby obciążać na tyle grzałkę. To stacja do małych elementów a nie do lutowania kabli 16mm2.
@@truebrujah2127 groty do lutownicy kosztują 12zł więc jak już to nie taka duża strata.Narazie nic się nie dzieje i wszystko działa. Za cenę grotu jbc mam nową lutownice ;)
BARDZO ISTOTNA SPRAWA DLA OGLĄDAJĄCYCH TA STACJA MA LEKKI FELER NASZEGO BEZPIECZEŃSTWA
(ale bardzo łatwo można to poprawić ) na grocie może pojawić się potencjał 80 v i jeżeli jesteś uziemiony możesz to odczuć ! bez paniki co należy wykonać rozbieramy obudowę 6 ramienny mały torx dolny pin od naszej kolby to uziemienie nie jest on połączony z uziemieniem przy 230 v wiec przewód 2.5 zółty :) lutujemy od uziemienia ( najlepiej w miejscu gdzie zbiega się uziemienie dodatkowe które wtykamy do stacji jako gniazdo bananowe z uziemieniem z gniazda . W to miejsce lutujemy przewód i prowadzimy aż pod sam wyświetlacz tam gdzie jest złączę grotu dolny pin to masa jest on oznaczony oczywiście termokurczki i skręcamy całość . gotowe :)
Ostatnio stałem przed wyborem nowej lutownicy, w ostatniej chwili usłyszałem od Ciebie o tej lutownicy w filmie dla patronów, gdy o niej wspomniałeś. Od razu ją zamówiłem, powiem tyle - jest mega.
Jest moc 😂😉
@@WielkiElektronik to się okaże 😁 jeśli ich nie zabraknie to zamówię z ciekawości i sprawdzę czy te 72W ("jest moc") poradzą sobie z lutowaniem modułu IGBT BSM150GT120DN2.
@@sinuserwis_pl do lutowania IGBT to możesz używać 200W lutownicy a nie sprzętu który służy do jakby nie patrzeć - amatorskich zastosowań 😎
Ps. Lutownica JBC z rączką T245 ma około 40W mocy na grocie 🤗
@@WielkiElektronik Jeśli coś jest głupie ale działa to nie jest głupie i do profesjonalnych napraw też się nada. Od jakiegoś czasu oglądam Twój kanał na YT podczas swoich napraw 😂 (jako odrywnik dla oczu od elektroniki) i jednego nie mogę zrozumieć: dlaczego męczysz się ręcznym odsysaczem do cyny przy wylutowywaniu elementów THT. Jakąś kasę masz z serwisu konsol i laptopów (widać po sprzęcie serwisowym i przemiale) może zainwestuj w stację rozlutowniczą np Weller WR2002 lub poszukaj tańszych używek z serii WMD. A tak poza tym to pełen szacun za to, że chce Ci się to wszystko nagrywać i tu wrzucać. Zapewne nie jeden wypowiedziany "kulson" zostaje wycięty z nagrań. Może przy następnym filmiku, ktoś z ekipy montującej materiał policzy ile razy padło "bipp"? Pozdro.
@@sinuserwis_pl miałem na testy drogą rozlutownice od JBC, znajomy ma tez drogą rozlitownice od Wellera.
Żaden z tych sprzętów nie był w stanie odessać cynę z pól masowych od konsoli PS4 Pro.
Skoro sobie z tym nie radzą to po co to używać jak Hot Air w reke i 1min Max i robota zrobiona na 5+.
Ostatnio szukałem jakiejś taniej lutownicy i dzięki Twojemu filmowi widzę, że mój wybór był trafny 😉🍻
Szkoda ze tego filmu nie widzilem wczesniej bo wlasnie wczoraj kupilem inna stacje. az mnie serce boli. a dzieki Tobie zaczalem interesowac sie elektronika. Pozdrawiam.
w Katemedia juz podniesli cenę lutownicy o 20 zł. Mimo, że od rana w koszyku mialem po "starej cenie" na paragonie po zakupie wieczorem mam juz 299zł. Słabo.
Na Ali ten sam zestaw za 236 zł z przesyłką :)
Kiedyś chciałem kupić tą stację lutowniczą ale ostatecznie wybrałem Aixun T3B z systemem grotów JBC. Co prawda była ona droższa od tego Ksgera ale ma też więcej zalet znanych z lutownic JBC. A jeśli chodzi o zmywanie pasty z procesorów to moim zdaniem najlepiej radzi sobie zmywacz cytrusowy. Ja używam R505 i daje radę rozpuścić nawet mocno zaschniętą pastę.
#WielkiElektronik
Świetny test pokazujący że nie trzeba dużo wydać żeby mieć dobry sprzęt , ps zdrówka życzę.
Dziekuje za material juz mam u siebie nową sztunie :)) tylko nie z katemedia a z Aliexpress :)
Tak, to jest szaleństwo. Gdy kupowałem parę lat temu spawarkę MMA na tranzystorach IGBT to zdębiałem widząc cenę, wtedy 400 zł (dziś nawet mniej). Czytałem na forum, że sam komplet takich tranzystorów kosztuje u nas więcej, a gdzie jeszcze reszta bebechów, osprzętu i robocizny? Ktoś na forum pisał że do tego dopłacają komuniści chińscy. Muszą być bardzo bogaci, bo dopłacili też Chińczykom by ci się przesiedli z rowerów na samochody. Tak to jest, gdy się żyje w błogosławionym raju w którym blogoslawieni synowie kościoła od 33 lat podnoszą podatki i stale, dla naszego dobra, mnożą ich ilość, a potem dowiadujemy się że ,,nasz śmiertelny wróg nas napadł!" i wieziemy ,,do braci" 50 mld złotych, a NBP skupuje hrywnę generując dalszych 17 mld strat. Stać nas! A to jeszcze nie koniec bo fabryka broni wyprodukowała 20 mln szkaplerzy z Madonną dla nas, żebyśmy mogli się pokrzepić w okopach.
#WieliElektronik
Kupując tani sprzęt zazwyczaj trzeba liczyć się z tym, że albo nie będzie nawet w 1/10 dorównywał innemu (drogiemu i markowemu), albo po prostu krótko będzie działać. Są jednak sytuacje, kiedy nieznany producent dwoi się i troi aby jak najmniejszym nakładem kosztów zrobić sprzęt, który naprawdę można polecić. Super, że trafiłeś na taką lutownice, bo właśnie takie sprzęty warto promować ;] Sam osobiście, niejednokrotnie już zakupiłem sprzęt firm trzecich, który był tańszy o ponad połowę, a sprawuje się do dzisiaj nie gorzej niż markowe. Ale mając taki serwis jak Twój trzeba liczyć się ze wszystkim, więc wiadomo sprzęt za kilka tysi nie dość, że jednak podnosi komfort pracy, to również renomę samego serwisu. Ja osobiście byłem zaskoczony jak kilka razy wymieniłeś cenę swojego sprzętu - a sam zaglądałem czasami na inne kanały tematyczne o naprawie i serwisie, to tam wszyscy używali zwykłych narzędzi po 4-5 stówek. Sporą część udało się takim sprzętem naprawić, ale jednak mając do wyboru serwis, który posiada takie narzędzia pracy , a taki który idzie bardziej w pro... no wiadomo, gdzie chętniej się wysyła sprzęt.
,,Moc w tej lutownicy silna jest''
brzmi jakby to powiedzial mały jegomość ze spiczastymi uszami 😉
@@balsagothatlanteankodex Rację masz młody padawanie.
Silna moc 🥸
#WIELKIELEKTRONIK
Dobra rzecz dla początkujących. Czekam z niecierpliwością na naprawę tej konsoli z 2. planu 😀
Dzięki Spox za test lutownicy - czegoś takiego szukałem :D
I minus dla Pana z katemedia za podbicie ceny o 21 ziko po pojawieniu się filmu...
Używam od roku. Jest ok. Dużo zależy od grotów i właśnie z nimi jest związana ich największa wada: plastikowy czop na grocie potrafi zostać w kolbie (trzeba rozebrać kolbę i poodginać styki aby go wyciągnąć). Najważniejsze by mieć dobre groty T12. Na początku pokusiłem się o tańsze i trochę się męczyłem, np. cyna nie trzymała się czubka grota, tylko wędrowała wyżej do grzałki. Temeratury na grocie mam stabilne i w zasadzie pokrywają się ze wskazaniami wyświetlacza, jeśli oczywiście mój miernik mnie nie oszukuje😉
Zainstaluj sobie odciąg, kumpel miał serwis i lutował non stop i wdychał te opary a teraz ma problemy z płucami.
👍 dobra wentylacja i odciąg to podstawa... zwłaszcza jeśli pół dnia lutujesz pochylony nad... czoło potrafi być lepiące od oparów topnika a co dopiero płuca. (szkodliwość topników opisana jest w ich karcie charakterystyki produktu - MSDS- warto się zapoznać). Jedyne co, to może przeszkadzać hałas lub sama obecność wlotu odciągu w polu roboczym, a taki mini odciąg montowany przy kolbie w chińskich stacjach tym bardziej przeszkadza.
#WielkiElektronik
mimo, że z branżą serwisową nie mam nic wspólnego, normalnie się cieszyłem, jak ta lutownica(czy bardziej lutowniczka) sprawiała ci radość :)
Dzisiejsza akcja pokazała prawdziwe oblicze tego "świetnego" sklepu katemedia. Stacja kosztowała 279,99 zł zarówno gdy Spox nagrywał odcinek, jak i chwilę po publikacji, ale gdy tylko zwęszyli biznes po pozytywnej recenzji/reklamie produktu już podnieśli cenę o 2 dychy. Kompletna żenada...
Eee… A widziałeś, żeby coś ostatnio nie drożało?
@@sosik1 no tak, wiadomo że środek soboty to najlepszy czas na ogólną podwyżkę cen, na pewno bez żadnego związku z tym filmem :)
O mój Boże 20 zł drożej
@@cfyloza nie chodziło o kwotę, tylko o samo zachowanie sklepu. Spox zrobił darmową reklamę zarówno produktu jak i sklepu, a oni zamiast się z tego cieszyć to postanowili jeszcze bardziej to wykorzystać zwiększając nagle cenę.
Ja kupiłem swoją T12 brandowaną jako Quicko z 5 grotami za 41dolarow. Do tego kupiłem na zapas 10 grotów różnej wielkości i krzatałtu za 18dolarow. Chciałem w domu coś czym się da lutować bo tanie lutownice to katorga. Jak dla mnie rewelacja. I jeszcze podwójne zasilanie z 24V i 230V. Kabel komputerowy więc nie trzeba osobnego kabla bo wystarczy że drukarkę odepnę podepne małe pudełeczko i jest stacja lutownicza. Zapewne nie ma to takiej trwałości jak Ersa czy inne konstrukcję przeznaczone do tyrania dzień w dzień i czasem na 2-3 zmiany. Ale dla domowego elektronika według mnie super.
To co mają w kate medja to, to samo można kupić gdzie indziej za 1/3. Jestem pierwszy raz na twoim kanale i podejżewam że ostatni. Nie lubie typów którzy za pare grosy stają sie farmazoniażami.
A mógłbyś coś polecić ?
#WielkiElektronik
Super odcinek niesamowite jak lutownica w tak przystępnej cenie jest w stanie sobie poradzić. Materiał jak zwykle pierwszorzędny i czekam na więcej :)
Ja tam czekam na sugona co miałeś w bagażniku ;)
Sam używam t26 na groty T210 i... Pomimo że stacją jest świetna, to żałuję że nie wziąłem czegoś na t245. Teraz mam dylemat, axiun t3a czy sugon (aifen) a9...
Uwielbiam Twoje testy sprzętu. Jesteś najlepszy.
Tez czekam na tego sugona ;) Tez się zastanawiam nad sugonem a9 i chyba się na niego skuszę 😬
@@michalwasik1767 za a9 przemawia to, że możemy rączkę 210 i 245 założyć.
ALE - po zmianie trzeba przeprowadzać kalibrację temperatury na grocie.
Za axiunem moc.
Ja to zamówiłem jeszcze jeden grot, nożowy do 210. Może ten t26 wystarczy jednak... A do grubszych spraw bakon jest z grubymi grotami i większym wyborem.
Właśnie w 210 to mnie ten wybór grotów boli. Człowiek za późno się zorientował...
#WielkiElektronik Super odcinek jak zwykle. Ciekawe te naprawy aż chyba się zaraziłem.
Super filmik 👷👍
Korzystam z ksegera 3 lata mnóstwo grotów wszystko nią robie. Jest świetna w tej cenie , da się na niej zarabiać jak najbardziej wiem co pisze. A groty do wyboru do kolory mam ponad 30 różnych nawet do łopatki.
Ja od roku używam KSGER T12 z Ali z oficjalnego sklepu KSGERa. W komplecie z 5 grotami do wyboru kosztował 179zł (teraz 268) jestem zadowolony groty też fajne. Nie mam sprzętu żeby je skalibrować z lutownicą ale mają mniej więcej pokazaną temperaturę. Można do niej założyć klon kolby jbc i pracować na ich grotach ale na moje potrzeby wystarcza to co mam. Na stronie hakko po w pisaniu w wyszukiwarkę t12 dostępnych jest pierdyliard grotów do każdego zastosowania. Swoją drogą mogę ci ją pożyczyć na testy do porównania :)
Dobra lutownica do działania w terenie, wiesz ze coś gdzieś będziesz dłubał, bierzesz taka lutownice do kieszeni, cynę do kieszeni, groty do kieszeni, kabel w łapę, jadę na miejsce i robię robotę :) przydałaby mi się taka np. Na wesela jak gramy z chłopakami, czasami jakiś kabel nie domaga, czy coś się stanie, rozbierasz wyciągasz z case takiego robaczka i działasz :) dobry sprzęt!
+ topnik do kieszeni i wezmą Cię za ćpuna z strzykawką 😂
Mam KSGER'a na groty t12 i każdy z osobna sobie wyregulowałem z czujnikiem temp do grotów. Jak wybierałem groty to jest bardzo dużo możliwości, każdy grot jest w 2 wersjach (przyciągający cynę i nie), oraz wersje premium grotów. Co do usypiania trzeba mieć rączkę z czujnikiem ruchu i działa, ale lekko się szturchnie i znowu grzeje. Ciekawostka są przeróbki tego na groty JBC xD. I jest dużo kopii tych stacji, a różnią się oprogramowaniem menu i niektóre się częściej wieszają. I co ważne teoretycznie nie można wypinać grotów od tak, tylko powinno się przejść na menu wyboru grotu i dopiero wtedy zmieniać.
Z wymianą grotów aż dziwne.
Zapewne orig stacja Hakko ma plug and play.
Też mam KSGER'a i sobie bardzo chwalę. Groty wymieniam ''w locie'' i nic się nie dzieje. Używam od ponad dwóch lat. Prezentowana stacja to kopia KSGER'a, nie wiem czy z tych gorszych czy lepszych, ale jak widać daje radę.
#WielkiElektronik
Fajnie się Pana ogląda szczególnie superowa sprawa że przy okazji można się pouczyć masterkowania. Zdrowia życzę!!
Dzięki tobie kupiłem tą lutownicę do swoich amatorskich prac. Po kilkunastu latach lutowania zwykłą kolbą jest efekt WOW, szczególnie kiedy mam do zrobienia dosłownie jeden lut i nie czekam kilku minut aż się lutownica rozgrzeje. Wielki szacun że dzielisz się wiedzą, tak że ja też się podzielę swoją i wyślę Ci opis jak w dosłownie 30 minut przerobić tą lutownice na szybką wymianę grotów bez użycia tej gumy. Możliwe ze to będzie materiał na następny film, ja nie mam sprzętu żeby to nagrać.
Witam i jak po roku użytkowania? Warto było?
@@Kisieluss działa bez problemu, nic nie pękło i nie dostało luzów. U siebie czasem mam do politowania przewody 2.5mm do grubszych pól lutowniczych i grot ścięty 4mm radzi sobie bez problemu ustawiony na 350st. Jeszcze żadnego grotu nie przepaliłem.
Heh, już wiem jaki sobie zrobię prezent na 40-te urodziny :D
25:41 Czy przypadkiem plecionka nie łyknęła trochę cyny z innego pinu w pobliżu?
Dzięki tobie poradzilem sobie sam z oczyszczeniem PS4
Dziękuję bardzo
Nie wiem po co była by mi ta lutownica, bo generalnie profesjonalnie nie musze niczego lutować a do zwykłych kabelków moja 30 letnia starcza, ale po tym materiale kupuję. Najwyżej będzie stała. Może i nie specjalnie ale reklamę zrobiłeś chyba jedną z lepszych na świecie. 🤣
Dziękuję własnie czegoś takiego szukałam 😉
Sam używam od około roku. Ciężko jedynie o dobre groty. Albo inaczej ujmując. Ciężko kupić 3 szt. które pracują identycznie. I jeszcze problem z cyna na koniuszku, zawsze w wygiętym grocie jest ona ociupinke z tyłu. Tam gdzie ciepłej. Można zostawić pobielony koniec i 0.5 mm od niego zdrapać powłokę wtedy cyna zostanie na koniuszku a nie popłynie w górę.
Tak jak w poprzednim filmie mówił "Wielki" fajnie byłoby wpaść i chociaż jeden kbc oblutowac JCB. Chociaż wolałbym spróbować tego SuKona ;)
Gdyby nie Wasza przeprowadzka to miałem podjechać się przywitać, bo akurat byłem w okolicy... Chyba 5km od oglądać samochód.
Pozdrawiam, Życzę zdrowia!!! I więcej filmów dla Nas jak i Was. Bo jak tak oglądam to widać, że wszyscy czerpiemy z nich przyjemność.
Świetny materiał. Oglądam któryś raz. Każdy materiał o sprzętach na groty T12 jest na plus, gdyż ich cena pozwala na zakup arsenału lutowniczego przez hobbystów, którzy nie chcą inwestować tysięcy. Kupiłem zabawkę Sequre SI012, która okazała się nie być zabawką. Najmniejsze SMD lutuję tak, że nie widać, by była to ręczna robota. W pola masowe również wjeżdża bez problemu.
Ostatnio w pewnej azjatyckiej aplikacji zakupowej zaczął pojawiać mi się sprzęt o nazwie Yihua 982, który w zestawie ma rączki na groty C210 i C245 i kosztuje poniżej 200 zł. Są dwie wersje 982 tej samej firmy. Jedna wygląda jak zasilacz z prostym wyświetlaczem i stojakiem na kolbę przymocowanym na górze tegoż zasilacza. Druga - i o nią mi teraz chodzi - wygląda jak pełnoprawna stacja lutownicza z blachą do zdejmowania/zakładnia grotów, dwoma czyścikami, ramieniem na przewód, uchwytem na rolki z cyną i graficznym wyświetlaczem.
Chciałbym zobaczyć jakiś pełnoprawny test tej drugiej wersji, bo jestem coraz bardziej przekonany do zakupu, no i chciałbym pobawić się słynnymi grotami C210 i C245.
Też kupiłem tą lutownice Sequre co Ty tylko w wersji pro. Jestem pod wrażeniem. Jakikolwiek zasilacz do 25v albo USB PD i już lutujesz gdzie i co chcesz :)