Naprawiam przepalony Komputer sterujący linią produkcyjną w ogromnej Hucie Stali !!
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- Zgłoszenia serwisowe kierujcie tutaj: rakowieckiserw...
Promocja w Komputronik: www.komputroni...
Okazja dnia: www.komputroni...
-------------------------------------------------------------------------------
Razem z Aleksandrem Kałużą założyliśmy nową firmę - serwis elektroniki przemysłowej Aldatech. Zajmujemy się szerokim spektrum sprzętu, od wózków widłowych po sprzęt medyczny i statki. W Aldatech oferujemy kompleksową obsługę sprzętu przemysłowego. Więcej o nas znajdziecie na stronie www.aldatech.pl/
Dołącz do naszego zespołu Aldatech: aldatech.pl/ka...
-------------------------------------------------------------------------------
INFORMACJE O MNIE:
Moja Platforma Szkoleniowa: rakowiecki.pl/
drako4service@gmail.com - preferowany kontakt do mnie w celu biznesowym.
PATRONITE: patronite.pl/r...
Instagram: / rakowiecki_i_spolka
-------------------------------------------------------------------------------
SPRZĘT NA KTÓRYM PRACUJĘ:
Stacja bazowa lutownicy kolbowej + szczypce: tiny.pl/r5mr9
Kolba: tiny.pl/r5m98
grot cienki SMD: tiny.pl/r5m93
grot gruby SMD: tiny.pl/r5mwg
grot minifala: tiny.pl/r5mw9
grot do zdejmowania KBC: tiny.pl/r5mwc
grot do BGA szeroki: tiny.pl/r5mw5
Szczypce: tiny.pl/r5mw1
Hot Air na którym pracuję: tiny.pl/r5mw2
Hot Air który polecam ze względu na cenę/jakość: tiny.pl/r5mcq
Automat. czyścik grotów: tiny.pl/r5mcn
Multimetr: tiny.pl/r5mcz
Rozlutownica tiny.pl/r59vt
Precyzyjny miernik LCR www.lcrresearc...
Okulary do pracy NoBlue: tiny.pl/cdnkv
Stół warsztatowy: tiny.pl/9lf4t
Fotel biurowy "Shine": tiny.pl/9lf49
Stabilny regał: tiny.pl/9lf4f
Elzap: Rabat 12% na CAŁY asortyment z kodem: DR12
Jak zwykle nic z tego nie rozumiem ale fajnie ogląda się człowieka który ma pojęcie o czym mówi a mówi o skomplikowanych rzeczach niepojętych dla zwykłych śmiertelników
Te filmy to doskonały bodziec. Kiedyś rozumiałbym więcej, z racji szkoły i dobrych nauczycieli, ale lata minęły... Dzięki takim filmom młodzi nie dość, że nie utracą, to znacznie zyskają, ponieważ Daniel ma dar rzadki mówienia i przypadkiem podsycania chęci do nauki. Gdybym miał kogoś takiego na wyciągnięcie ręki za małego, uwierz mi, pracowałbym nasiąknięty inną pasją niż teraz.
Mam to samo. Za cholerę nie wiem o co chodzi ale super się Daniela ogląda😁😁
Ja też oglądam nie mając pojęcia o elektronice ale fajnie jest popatrzeć na fachowca w tej dziedzinie.
dokładnie to samo :)
Nanocolumby
Coś czuję, że kolejny film będzie dotyczył naprawy w nowym bloku elektrowni Jaworzno:D
tia, i trzymając się konwencji "naprawiam coś małego z czegoś bardzo drogiego" to będzie domofon na wejściu do elektrowni
Albo Tanie Linie Lotnicze 😫🐎🐎🐎
Eeee tam nie tylko to! Daniel naprawi elektrownię Czarnobyl w Prypeci po 36 latach bezczynności. Z tym, że tak, że będzie ultra stabilna! Tam tylko mikro korozje są. I małe zalania od strażaków i warunków atmosferycznych. Co to dla Daniela?! Dla niego to tyci problem. 🤏
Albo do NASA go wezmą.
Takich idiotów to nie
Coraz ciekawsze naprawy dostajesz, ładnie się rozwijasz, brawo Ty, tak trzymaj 👍
Na Biotad Plus lecimy???
@Daniel Rakowiecki
Ledy to elementy mocno nieliniowe. W Twoim przypadku (zakładając z 10 ledów na linię), do 25V napięcia zasilania nie przewodzą, przy 26V ciągną 1A, a przy 27V ciągną 60A. Ta przetwornica nie jest przetwornicą stałoprądową, bo mierzy tylko prąd klucza by go nie spalić. Prądem stringów sterują już osobne nóżki (na schemacie dolne). Ma na wyjściu stałe napięcie (ew. zmieniające się w długim czasie przez różne czynniki, nie chce mi się datasheetu sprawdzać). I przykładowo miała mieć 26V przy których ledy ciągną 1A na linię, a przez uszkodzony kondensator napięcie wyjściowe skakało ponad 30V przy których ledy są już praktycznie zwarciem. Ciągnęły wielki prąd czego nie przeżył klucz.
Ogólnie w przetwornicach wyschnięte kondensatory elektrolityczne lubią niszczyć rzeczy :)
Już myślałem, że nikt tego nie wyjaśni, a przy przetworznicach STEP UP jak wiadomo mamy bezpośrednie podłączenie do źródła zasilania. Więc jak kolega napisał, niepracujący poprawnie kondensator z wysokim ESR i niską sprawnością nie mógł odbierać energii od naładowanej cewki. Powodowało to wzrost napięcia powyżej normalnego napięcia pracy i diody mogły pociągnąć dużo więcej prądu niż powinny. Na szczęście układ ma też zabezpieczenie OVH i wystarczająco szybko odcinało zasilanie, że diody dawały rade przetrwać. Przy spalonych mosfetach warto zmierzyć dokładnie rezystor bramkowy. Naprawiam ESC w dronach i w 95% przypadków przy padzie mosfeta leci z nim rezystor bramkowy. Szczególnie przy przebiciu do bramki.
@@marsma18 Wydaje mi się, że nawet bez OVH nic by im nie było. Ustalając odpowiedni limit prądu zasilacza limitujemy de facto dostarczaną moc do diod. A przy takich diodach możemy i 50A w piku puścić, byleby sobie po nim chwilę odpoczęły. Prąd średni musi się zgadzać, a jest on limitowany przez ograniczenie zasilacza.
Doceniam filmy Daniela, a teraz jego widzów :)
@@wesolyyyy3501 Malo ktore diody wytrzymaja 5A w piku nawet chwilowo. Struktura by wyparowala. 400mA wedlug mnie to duzy fart ze diody nie wyparowały. Spojrzalem na jakies ledy w rozmiarze ktory wystepuje w podswietleniach i peak pulsed current sa wskazane na 350mA. Dlatego dobierać prad do takich napraw trzeba z glowa. i na szybko policzyc najgorsze warunki
@@marsma18 zależy w jakim piku. Najczęściej podają przy 1kHz i wypełnieniu 10%. Czyli przy 100us X 1kHz, a to długi czas piku, i bezsensownie długi czas odpoczynku. Przetwornica w matrycy pracuje przy setkach kiloherców, powiedzmy 500kHz, i pik w niej trwałby no maksymalnie 5% (trzebaby przyjąć jakieś napięcia przewodzenia stringu i energię zmagazynowaną w cewce w jednym cyklu), co daje 100ns. Czyli impuls trwa tysiąc razy krócej niż zakłada datasheet.
"Ripple", przetłumaczyłbym: zakres wahań, przedział wahań - oczywiście w tym wypadku napięcia. Ripple to częściej falowanie, ale również wahanie czegoś; poziomu cieczy, wartości napięcia czy prądu ale z zastrzeżeniem, że istnieje jakiś poziom nominalny. Dlatego "zakres wahań" wydaje mi się najbardziej logicznym tłumaczeniem. Niezależnie od wszystkiego jest polskie określenie tego parametru - tętnienia. Czy od sieci, czy od przetwornicy o częstotliwości 100 kHz. Skąd taki prąd? Przetwornica nie miała czego naładować i układ rozpaczliwie chciał "napompować" napięcie na siłę, kosztem energii z zasilacza. Bo przecież ESR ponad 100 omów? Tego elektrolitu właściwie NIE BYŁO! Więc sterowanie zamykało MOSFETa na dłużej niż norma i bidak poszedł się paść. "Nowy", odporniejszy jakoś to zdzierżył ale prąd szarpał z zasilacza ile wlezie!
Gratuluję naprawy. Odważne podejście podparte doświadczeniem i wiedzą prowadzi do słodkich owoców sukcesu... W tym wypadku chyba bardzo słodkich! :)))
ogladasz film rakowieckiego ktory w 15 minucie znajduje uszkodozny moss, ale sprawdzasz ze do konca filmu jeszcze 25 minut wiec wiesz ze cos sie bedzie jeszcze dzialo👍 tak trzymaj, lece ogladac dalej :D
Mam te same spostrzezenia xD
Normalnie jakby jakiś thriller oglądał. Ale z drugiej strony możliwość sprawdzenia długości filmu trochę psuje zabawę. ;)
@@89Schultz It's never MOSFET
Widzę, że wielu nas, którzy nic z tego nie rozumieją, ale oglądają, bo ciekawie opowiada. Pozdrawiam serdecznie
Magia filmu. Daniel żartuje że nie pomyślał o prostych kondensatorach co jest standard w przetwornicy. Tak myśle... :P
Daniel!! nie znam sie, nie zajmuje sie elektronika. Ale ogladam kazdy Twoj film bo bardzo ciekawie nagrywasz. Ciekawie i merytorycznie opowiadasz. Dzieki i czekam na nastepny film :)
Mam tak samo!!!😁
@@mariuszka5040 A do moich osiagniec zalicza sie wymiana bateri BIOS.mow mi mistszu
Zgadzam się. Wprawdzie oglądając pierwszy raz jakiś losowy film miałem mylne pierwsze wrażenie, że to jakiś domorosły amator, bo w tak prosty sposób opowiadał o elektronice i jej naprawach. Potem jednak okazało się, że ma dużą wiedzę na temat elektroniki, a jednak potrafi o niej opowiadać w przystępny sposób. Mówię to jako inżynier-programista, który od czasu do czasu amatorsko pobawi się lutownicą.
Pełen szacun za analizę poszczególnych obwodów. Po nitce do kłębka, ale... Sam obstawiałem też driver, bo uszkodzenie tego drivera mogło być poprzez uszkodzenie mosfeta, a nie zostało sprawdzone to co najprostsze czyli ten kondensator wyjściowy. Pomimo tego błędu pokazujesz jak należy rozumować i wyciągać wnioski z poszczególnych obwodów. SZACUN I UKŁON. Podaje rękę na przywitanie dla SUPER EXPERTA. Pozdrawiam.
Szacunek, że nagrywałeś film przy zleceniu ekspresowym. Szanuję i doceniam. Dzięki!
Brawo TY !! Stara szkola serwisantów mówi, że niejednokrotnie ..... w sprzętach pracujacych non stop i w szczególnych warunkach KONDZIORY elektrolity "padają jak muchy". Nie mierz ich, a od razu nie zastanawiając się wymieniaj na nowe.
Odcinek na jaki od dłuższego czasu czekałem. Super. Dobre 40 minut wykorzystane przed snem. 😉
Danielu, kluczem do rozwiązania zagadki 4,5A w obwodzie jest mocno zaniżona pojemność kondensatora na wyjściu przetwornicy. W pierwszym stanie po włączeniu zasilania obwodu pomijając sterownik napięcie na kondensatorze wyjściowym jest pomniejszone tylko o spadek napięcia na diodzie. Następnie następuje start przetwornicy która poprzez załączanie mosfeta gromadzi energię w cewce po wyłączeniu tegoż mosfeta energia gromadzona jest w kondensatorze wyjściowym. Z racji zanizonej pojemności układ chcąc uzyskać określony prąd (w więc i napięcie określone jako ripple) w paskach led, na dłuższy czas załącza mosfet (zwiększa się współczynnik wypełnienia impulsu - dąży do zgromadzeni większej energii w cewce), dochodząc prawie do 100% - nie mogąc uzyskać określonego prądu ledów wyłącza się i lub pali mosfeta przywieranego do masy. Pomijam wpływ esr który też swoje miesza przy narastaniu i opadaniu impulsów.
Sterowniki tego typu mają w kartach katalogowych podaną minimalną pojemność wyjściową Cout przy której są w stanie pracować normalnie.
Znowu naprawa skończona w jednym odcinku, brawo !!!
Kondensator na wyjściu jest uszkodzony -> napięcie wyjściowe nie wzrasta -> kontroler stara się bardziej zwiększyć napięcie wyjściowe - kluczuje o wiele bardziej niż trzeba M2 -> prąd wejściowy jest bardzo duży, bo jest ograniczony tylko przez współczynnik wypełnienia sterowania kluczy (który idzie w okolice 1), przez oba klucze, cewkę L1 oraz Rsense.
Aby to sprawdzić, możesz na chwilę wylutować kondensator wyjściowy i wpiąć się oscyloskopem na klucz M2. Tak wiem, raczej już za dużo z tym roboty, bo klient czeka :-).
Przy okazji wiesz już, dlaczego pierwszy tranzystor się spalił.
Prawie wszystko co mówisz to dla mnie czarna magia, ale fajnie jest się nauczyć czegoś nowego o tematyce totalnie niezwiązanej z moim zawodem (programista takich maszyn właśnie).
dlamnie proste, przetwornica probowala ładowac, dawała prad, ale ze kondensator tego pradu/napiecia nie stabilizował, to boostowała mocniej i mocniej, przez co pociagło duzy prad z zasilacza. ale ze to ma zabezpieczenie przeciazeniowe prawdopodobnie, to driver wylaczył obwod zabezpieczajac ledy przed spaleniem i uszkodzeniem nawet samego siebie.
ale tak patrzac wstecz to tez bym pomyslal ze driver uszkodzony a nie zuzyty kondensator.
a taki efet jak opisalem czesto widuje w zasilaczach impulsowych gdzie juz kondensatory wyzionely ducha. zasilacz sie wlacza i wylacza na ulamek sekundy.
ogolnie bardzo dobra robota i nowe doswiadczenie :)
Profi robota, masz wiedzę i umiejętności, a do tego nie boisz się z nich korzystać! Tacy ludzie to skarb w dzisiejszym świecie, życzyłbym wszystkim aby takich fachowców mieli w kontakcie, a Tobie życzę dalszych sukcesów!
My zwykli zjadacze chleba na przeciw elektroniki jesteśmy tacy mali.Mało jest fachowców którym się chce naprawić.Więcej jest wymieniaczy układów bez wnikania w szczegóły. Pan Daniel to FACHOWIEC FASCYNAT. Takich nam potrzeba a nie tylko kupić i po gwarancji gdy się zepsuje to do kontenera i kupić nowy. Panie Danielu wielki szacunek. Życzę zdrowia najwięcej🙂
ODPOWIEDZ
2:37 logo Komputronik się zmienia na stare 👍🏻
Stare logo lepsze. Niestety strona komputronika jest przestarzała. I o to przyczyna jego problemow.
Dla mnie oglądanie twoich filmów to czysta przyjemność, trzeba oglądać do końca jak w ksiązkach Alistair MacLean, dreszczyk emocji jest. Żaden ze mnie spec z elektroniki, ale oglądam z zainteresowaniem! Pozdrawiam i powodzenia!
nie nalezy nikomu niczego zazdroscic ale tak Ci zadzroszcze talentu i sprzetu ze poezja szkoda ze za gowniaza nie mialem takiego inspiratora :D wielkie pozdrowionka dla calej rodzinki i Ciebie Danielu Szczerze Duma Rozpiernicza ze mamy w PL Takie Talenty Piekna Sprawa PZDR
4,5A szło przez mosfet i rezystor pomiarowy do masy. Kondensator o zbyt małej pojemności zbyt szybko osiągał napięcie. W efekcie mosfet częściej był załączony niż wyłączony. To nie była normalna praca dlatego ciężko to sobie wyobrazić ale na termowizji masz potwierdzenie - to ten rezystor się grzał.
switch noise - szum przełączania
ripple - falowanie napięcia.
Właśnie, jaki wynik naprawy lasera?
Switching noise - szumy przełączania, ripple - tętnienia napięcia na kondensatorze wyjściowym ;)
Pozdrawiam
40:24 impedancja to "rezystancja prądu zmiennego". Im częstotliwość rośnie, tym rośnie opór jaki kondensator stawia w obwodzie prądu zmiennego. Jak dla mnie zupełnie możliwe że pierwsze ładowanie tego kondensatora musiało odbyć się gigantycznym prądem, na tyle wysokim że driver się poddał a zasilacz stwierdził że OCP.
Dodajmy do tego niską pojemność, czyli nawet gdyby kondensator naładował się w wymaganym czasie, to znacznie szybciej rozładowałby się przez ledy i w momencie otwarcia mosfeta ten ostatni musiałby nie, jak normalnie "podładować" kondensator, tylko musiał uciągnąć i ledy i feralny kondensator.
Teoria tym bardziej się klei bo gdy jeszcze parametry kondensatora mieściły się w dolnym zakresie tolerancji to mosfet z każdym cyklem musiał ładować cały obwód większym prądem do momentu aż się wyjarał. Także klasyka SMPSów - wyschnięty kondensator i najbliższy mu element posyłają do piachu cały obwód (tu: zasilacz ledów) a nierzadko i całe urządzenie.
Podsumowując: kozak naprawa, jeszcze bardziej kozak materiał bo o ile wiedziałem "mniej więcej" jak działa źródło prądowe do ledów o tyle wytłumaczyłeś to na tyle przystępnie że całość nie ma tajemnic. Pozdro i więcej takich przypadków!
PS: rozumiem zdziwienie i niedowierzanie że "gdzie odłożyło się te 4.5A". Otóż tą termowizją co masz nie ogarniesz tego (a być może i żadną z obecnie dostępnych), ale taki krótki impuls energii na taką długość przewodnika (okładziny) w kondensatorze podgrzeje go może o 0.1 stopnia na całej długości po czym przetwornica ogarnie za wysoki pobór i wyłączy się nim dojdzie do katastrofy.
4.5A to duży prąd i masa energii, ale tak samo jest z femtosekundowymi laserami kosmetycznymi zasilanymi po prostu z gniazdka. Sama pompa optyczna zasilana jest setkami tysięcy woltów ale przez bardzo krótki czas przez co ta energia dostarczana jest w czasie na tyle krótkim że normalne gniazdko elektryczne spokojnie dostarczy tę energię i nawet się przy tym nie spoci ;)
W przypadku kondensatora wraz ze wzrostem częstotliwości opór nie rośnie a maleje. Wynika to z wzoru na reaktancje pojemnościową, gdzie pulsacja jest w mianowniku.
@@wojciechczech2738 kurde masz rację. ale wtopa a już nie mogę edytować komentarza :c niemniej dalsza część pozostaje bez zmian, bo to co się dzieje w obwodzie nie ulega zmianie.
Szumy przełączania - switching noises. :)
Masz jeszcze ten kondensator? ;) Mógłbyś go rozładować i podłączyć pod zasilacz serwisowy czy robi zwarcie w czasie ładowania ;) Żeby było dokładniej przystawka cęgowa do pomiaru prądu do oscyloskopu by się przydała ;p Pozdrawiam ;)
Jestem mechanikiem samochodowy.
Przypadkiem wpadłem na ten kanał.
Jesteś gigant👏👏
człowiek siedzi ogląda gówno wie a ciekawe i ogląda jak mechanikę samochodową jeszcze jako tako ogarniam bo się miało parę swoich i uczyli ;-)to tego nic
Takiego nauczyciela chciał bym mieć który z radością wszystko wytłumaczy w dobry sposób i wogole miło się ogląda planujesz jakieś lekcje albo e spotkania w których możesz trochę podszkolić albo uczyć?
wreszcie poprawna długość odcinka :)
Zazwyczaj nie komentuje a tylko oglądam, ale oprawa muzyczna jest zacna milordzie przy tym materiale! Co to za ścieżka dźwiękowa?
Panie Danielu - może sprawdzenie tego wyschniętego kondka na przebicie ( przy napięciu nieco wyższym od nominalnego wyjściowego ) rozwiązałoby tajemnicę wysokiego poboru prądu ? Istnieją jeszcze inne alternatywne możliwości które moża by było zobaczyć na oscyloskopie przed wykonaniem naprawy. A tak by the way - kondki nie slużą to stabilizacji napięcia ( jak się Panu wymskło) tylko do jego filtrowania (właśnie tych ripple czyli chwilowych cyklicznych spadków lub pików ) - a to jest jednak zupełnie coś innego (w elektronicznej nomenklaturze ) niż stabilizacja. Fajne filmiki Pan robi - gratulacje, Więcej podobnych usterek Panu życzę za niezłą kaskę ;)
Ciężko, żeby huta za granicą miała naklejki z napisem "gwarancja" 😛
To jakieś pomówienie
@@paweltodudek Otóż to. Krajowe huty i tak są zagraniczne (główne Ac. Mit.- oddz. Wwa, Kato, Krk, itp.)
"Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym kożuchu i w nim wychodzi."
W Sosnowcu to możliwe 🤪
@@MxKxz Oj tam oj tam, ale na terenie naszego kraju! Powiem więcej najprawdopodobniej widać na filmie nawet z jakiego oddziału pochodzi ta część :D
Jeśli to pracuje w hucie - to pewnie musi być tam gorąco, następnym razem gdy panel znów zgaśnie to szybciej zrobi Pan ten ekspres - wiadomo od czego zaczynać. Wymiana 22u na 47u by nie zaszkodziła albo dołożenie tantalowego gdzieś z boku jeśli jest miejsce pod obudową. Seryjne elektrolity po prostu wysychają po kilku tysiącach godzin ,a gdy pod obudową jest gorąco to tych tysięcy może być mniej. Gdy padnie jeszcze taki mosfet który spowoduje dodatkowe obciązenie ( zanim jeszcze całkiem padnie lub później ) - to kondek dobrany na styk przez projektanta po prostu jeszcze szybciej się wyjara. Choć tutaj być może kondek wysechł wcześniej a skutkiem tego poleciał mosfet.
Cześć Mistrzu, jestem po prostu oczarowanym gdy widzę jak naprawiasz te cacka. Zawsze czekam na nowy filmik. Powodzenia.
Danielu, wg norm IPC-A-610, jeśli lutujesz element THT, to nóżki obcinasz przed lutowaniem. Jeśli chcesz obciąć po lutowaniu, to musisz ponownie rozgrzać lutowie na nóżkach, bo bez tego prosta droga do powstania zimnych lutów.
To się lepiej oglądało niż nowy TopGun 😛💪😍 zastanawiam się co będzie dalej...
Komputery z wiertnicy na morzu północnym?
Komputer z ISS?
Tak trzymaj, dobra robota 💪💪💪
Sterownik z Baltic Pipe, ale ale w okolicach 20 września będzie tablet sterujący przeprawą na przekopie mierzei 😉
I usunięcie awaria polegające na wymianie opornika 0 Ohmów za 20 groszy - co przy wartości sprzętu równa się 16 tysiakom.
Ty jako Guru takich napraw idziesz od razu w trudne diagnozy. Ja bym zaczął od twardego dysku który mógł robić zwarcie itd kiedy to przetwornica jest wyliczona mocowo.
No i jednak warto wylutować i pomierzyć kondensatory. W buck nie mają większej roli, ale w boost już bardzo dużą rolę.
Pozdrawiam
Tak! Czekałem na niedzielny materiał 👍😁
Scenariusz, muzyka, dramaturgia, kamery no i Ty, wbijający w fotel filmem akcji...
Jeszcze ścieram pot z czoła i powoli dochodzę do siebie😁❤
Pozdrawiam serdecznie💓
Super odcinek, fajnie i przyjemnie się oglądało . Lubię takie długie ciekawe naprawy. Pozdrawiam z Goleniowa 🙂
jak zwykle muzyka swietnie dobrana do sytuacji ;) , pozdrawiam :D
Ten film ogląda się lepiej niż niejeden film czy serial na Netfliksie 😅 Zwroty akcji, narastające napięcie. Oglądałem z zapartym tchem i nawet nie wiem kiedy zjadłem paczkę czipsów 😁
Danielu ty chyba w czepku byłeś urodzony😀😀😀, naprawiam na codzien sprzęt przemysłowy, chciałbym jutro przyjści do pracy, i wymienić kilka kondensatorów, sprzęt naprawiony i do klienta, widząc driver i płytę, to ten komputer może pracować w przemyśle ale gdzieś daleko od ciężkich warunków, tak na uboczu😀, i jeszcze windows... Straszna chińska tania konstrukcja. Brawo dla Ciebie ten kanał robi się coraz ciekawszy. Powodzenia.
Kolego, HMI Siemensa na ten przykład praktycznie wszystkie stoją na jakiejś wersji Win. Starsze to jakiś WinCE, nowsze już mają np. okrojony Win10. Już nie wspomnę o Siemens RTX, gdzie masz na HMI (PC) emulowany CPU S7. Tak samo rozwiązania od Rockwell'a - są HMI, które są zrobione jako urządzenie embedded, ale jest też FactoryTalk Site Edition, gdzie masz serwer dla scady i panele są PCtami z panelami dotykowymi z aplikacją pod Win, która łączy się z tym serwerem - tutaj to komputer i panel dobierzesz sobie dowolnie, bo Rockwell'a interesuje w tym przypadku tylko żebyś kupił od nich licencję ;-)
PS. Astraada to jest tani sprzęt dla dłubaczy, co chcą oszczędzić na HMI od oryginalnych producentów PLC, bo można to pożenić ze sobą i jest taniej (kosztem czasu).
Oczywiście że win się spotyka tylko zawsze z tym systemem były lekkie problemy. W Pixy czy Deuta werke jest spotykany system Linux, na rynku jest tego sporo, wszystko się opiera o licencję, i zasub portfela oraz inwencja twórcza programistów.
No powiem Ci że szacun.
Sprzęty prima sort już dostajesz.
Hajs się zgadza, można działać 😆
Wszystko zrozumiałe, za milion lat jak dla mnie. Podziwiam i trzymam kciuki za kolejne naprawy
Wow, naprawdę fajny sposób pokazywania i omawiania naprawy - taki w stylu show trzymającego w napięciu (to też dzięki dobrze dobranej muzyce w podkładzie). Uznanie. :) Gratuluję. Właśnie znalazłem ten kanał, to pierwszy film jaki tu obejrzałem. Sam lubiłem dociekać podobnie, lecz znalazłem inne powołanie, a jak naprawiam hardware to dla siebie. Cieszę się widząc, że ktoś taki dobry show zrobił z napraw elektronicznych. Czad. :D Zdrawiam.
Wreszcie działa tak jak powinien. Dzięki za ułatwienie nam pracy
Spoko
Pan Daniel buduje polskie PKB stawiając kolejne zakłady na nogi 🤣👍
PKB jest wskaźnikiem dla naiwnych.
PKB może być duże a zarobki jak w Somalii.
@@tomaszkluska6419 okej
Mimo że mają najwyższej klasy specjalistów składających się z całych rodzin, kuzynów, bratanków...itd
@@tomaszkluska6419 jaki Donek taki klimat💀
@@jankos4910 ?
Z jednej strony dobrze mi się ogląda naprawy konsol i laptopów przez Wielkiego Elektronika który doskonale wie co robi ale z drugiej uwielbiam jak pokazujesz różne ciekawe sprzęty i działasz częściowo po omacku co jest normalne bo nikt nie ma doświadczenia w naprawianiu np takich linii
Ale Daniel żadnej linii nie naprawił, to tylko komputer operatora
Świetny odcinek. Nie wiem o co chodzi ale nie mogę przestać oglądać!
Wartość napięcia na wyjściu zależy od współczynnika wypełnienia ( a wiec stosunku czasu trwania włączenia do wyłączenia klucza - tranzystora ) . Jeżeli czas włączenia będzie krótszy to ładunek magnetyczny cewki będzie mniejszy i tym sama mniejsza wartość napięcia indukowanego na cewce po wyłączeniu klucza, która to zsumowana z napięciem zasilania zostanie przekazana na wyjście ładując kondensator wyjściowy gromadzący ładunek zależny od wartości jego pojemności. Maksymalna wartość indukowana w cewce w momencie rozłączenia klucza zależy od parametru indukcyjnośći cewki . Prąd był wysoki gdyż obwód na wyjściu dysponował pojemnością praktycznie 4x mniejszą niż wymagana do zgromadzenia odpowiedniego ładunku przy którym napięcie na wyjściu wymusza odpowiedni prąd zasilania LED. Jeżeli pojemność spadła teraz do 4.7uF a ESR wzrosło do 100ohm to taki kondensator ładował się w dłuższym czasie niż sprawny gdyż ładował się poprzez pasożytniczą rezystancję szeregową ESR=100ohm i przez taką rezystancję również był połączony z obciążeniem. Przy takich warunkach zapewnienia odpowiedniego prądu zasilającego diody LED wymagało aby czas włączenia klucza był dłuższy niż przy pojemności 22uF a to spowodowało jego przegrzanie i uszkodzenie bo czas włączenia klucza determinował dłuższy czas przepływu prądu przez cewkę i klucz. Dodanie pasożytniczej rezystancji ESR=100ohm w momencie uszkodzenia kondensatora wyjściowego spowodowało bardzo wysokie tętnienia na wyjściu.
Nadal nic nie czaję z elektroniki, dalej oglądam 🤝
Nie chodzi tu o kondensator - przetwornica step up stara się uzyskać wysokie napięcie na wyjściu zwierając cewkę do masy i ładując ten kondensator na wyjściu przepięciami z tej cewki - jeżeli nie ma tej pojemności to napięcie nie wzrośnie i przetwornica ustawi spory PWM na tej bramce, może nawet nasycić rdzeń i prąd płynie jak przy zwarciu. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia tego mosfeta warto zmierzyć cewkę - dla step up ma ona dużo większą indukcyjność a co za tym idzie więcej zwoji cieńszym drutem, gdy mosfet się zewrze często izolacja na tym druciku się stopi i powstają zwarcia międzyzwojowe.
Jest Daniel? Nie ma nudnego wieczora! I od razu pozytywny kop na przyszły tydzień. 👍👍👍
Daniel trochę sąłobo ja obstawiałem uszkodzone listwy led a od nich oszkodzony mos. Uszkodzenia drivera prawie w góle nie obstawiałem, gdyż do do takich uszodzeń dochodzi najczęsciej przy mosach wysokiego napięcia. Kondensatory bym zmierzył od razu po wylutowaniu mos-feta. Ale za to chylę czoła za podjęcie stresującej roboty :)
Świetny materiał - Twoje filmy są coraz lepsze
bardzo miło się patrzy jak ten kanał się rozwija. aż cieplutko na sercu
I pomyśleć że jesteś jednym z najlepszych( bądź najlepszych) na polskim YT. Śledzę kanał już od długiego czasu i zasługujesz na ocenę 10/10 brawo 👏👏👏 to co robisz jest na prawdę niesamowite. Życzę jak najwięcej sukcesów!
Podczas naprawy monitorów LCD/LED w 99% przypadków wymiana kondensatorów elektrolitycznych (wymieniam wszystkie elektrolity) reaktywuje sprzęt bez dodatkowych ingerencji. Fajny odcinek. Pozdrawiam
Miałem ochotę na kondensator :))))) Ja zawsze na stejk ! Piona!
Daniel jesteś wielki. Wracając do kondensatorow pamiętam że szef na praktykach w serwisie RTV zawsze mówił mi żebym zaczynał od wymiany elektrolitów. Szkoda że tak dawno kończyłem szkole wtedy takie sprzęty nie trafiały na serwis bo ich poprostu nie było jeszcze. Pozdrawiam
Super ! A dzisiejsze wdzianko, sztos xD Pozdrawiam 🙂
P.S.
Pracuję również w elektrostalowni, jako automatyk- informatyk (praca 4-brygadowa, piątki-świątki), w 1995 roku była najnowocześniejszą elektrostalownią w Europie! I powiem Ci szczerze, iż taki zestaw jest co najmniej ryzykowny. Całą wizualizację mamy opartą na poczciwych pc-tach, za nieduże pieniądze skopiowane blaszaki na wszystkich odcinkach produkcji. Tu ustalenie przyczyny jest banalne - pc (soft or hardware), lub monitor...🙂
W której części naszego kraju pracujesz na Elektrostalowni ? Tak się składa, że pracuję na tym samym wydziale (również 4-brygady) a wcześniej na na COS-ach w innej bardzo znanej Huty w polsce a kiedyś potężnego kombinatu metalurgicznego ;)
Zaletą jest szybki serwis: podmieniasz pcta i wszystko wstaje. Standaryzacja ma sens.
@@Menyrmx Cóż, chyba nie zdradzę tajemnicy zawodowej, Gliwice-Łabędy -Cognor 🙂 Tak, cała linia od hali złomowej począwszy, kończąc na COS-ie 🙂
@@berniibernii2683 czyli tak samo Śląsk 😉 ja aktualnie CMC Poland w Zawierciu na Elektrostalowni a wcześniej Arcelormittal Poland w Dąbrowie Górniczej na COS-ach
@@Menyrmx Domyślałem się, w 95' zwiedzalem nowoczesny, 6-żyłowy COS Danielego... 🙂
Na kanale Reduktor szumu był kiedyś materiał stricte o elektrolitach, Gość też ma mega wiedzę o elektronice i naprawia audio, robi kondensatory w każdym sprzęcie.
Podczas gdy większość woli łatwe naprawy, Daniel lubuje się w wyzwaniach 😃 Tak Trzymać 🍺
Łatwe naprawy to się lubi przez 8godzin pracy zarobkowej a gdy zaczyna się to robić w czasie wolnym dla satysfakcji to sytuacja się drastycznie zmienia.
Obecnie żona się dziwi dlaczego siedzę drugi wieczór przy wzmacniaczu wartym 200zl max. Bogo chce uruchomić i koniec tematu. Do cholery nie znalazłem żadnej serwisowi i cały wieczór siedziałem z oscyloskope i miernikiem żeby rozrysowac sobie port sterujący, bo wzmacniacz w sobie ma tylko panel sterujący i końcówkę z przedwzmacniaczem a procesor dźwięku z przetwornikiem był w drugim brakującym cd. Dzisiaj udało mi się na pająka przerobić sterowanie i podłączyć przetwornik cyfrowo analogowy nie psujac oryginalnej płytki 😂 Opłaca się?
Wcale!
Warto?
Oj tak!
😉
Sa naprawy które się robi dla własnej satysfakcji albo z zawziecia żeby nie dać się maszynie pokonać. Wtedy zyski i koszta się nie liczą😂
Mega,mega dobry odcinek.Długi,mnóstwo informacji i ciekawostek.Na takie właśnie czekamy.pozdr.
Świetny film i ciekawa naprawa.
Dziwne, że nie ma Pan na stanie takich typowych elektrolitów jak 22uF, 220uF, 470uF. Szkoda, że 2 dni stracone na szukaniu drivera, a problem w kondensatorze. Miałem okazję naprawiać diagnoskop bosch z serii KTS, ale tam był akurat problem z baterią architektura bardzo podobna, tam był chyba jakiś intel core 2 duo i dodatkowa karta do komunikacji z samochodami i złączem obd2. Te przemysłowe sprzęty są pancerne, a tutaj jak widać usterki to zazwyczaj starzenie się kondensatorów :D
juz ma, bo jak widac na filmiku, kupil wiecej, niz wymaga tego naprawa ;)
To były kondensatory na wyższe napięcia, więc zdarza się nieraz, że nie ma na stanie w warsztacie.
@@darek098 bo rzadko się kupuje kondensatory na sztuki :D chyba, że jakieś giganty.
Ma na stanie to przecież reklama TME
Daniel na wyjeździe wyszło super. Nic nie musisz w następnych tego typu wypadach robić lepiej. Dlatego jest to wypad i naprawa w terenie by właśnie taką była. Super filmik.
Czytając komentarze stwierdzam że nie jestem sam wśród Twoich fanów który nie ma żadnego pojęcia co Ty robisz ale jaram się każdym nowym filmem i oglądam każdy jeden od "deski do deski". I każdy film dostarczą mi emocji jak przygodówka "Indiana Jones". Hehehe.Sam w to nie wierzę ale tak na prawdę jest. Pozdrawiam i czekam na więcej.
W szkole na zajęciach praktycznych mieliśmy nauczyciela który w epoce Unitry, Diory (tak, te czasy PRLu bez rozpowszechnionych mikroprocesorów) prowadził serwis elektroniczny. I często nam właśnie powtarzał, że większość napraw zaczynał od wymiany elektrolitów na nowe. No i jak widzimy, właśnie od sprawdzania choćby tych elektrolitów powinno się zacząć 😉
I film miałby 5 minut.
Astraada to prawie 100% huta w Polsce, bo nikt za granicą się nie będzie bawił w żenienie tego z Siemensem ;-)
A swoją drogą, to żeby duża firma żałowała 16k na część zamienną to jest zwyczajnie wstyd. A jak nie mają backupu wsadu to wstyd do kwadratu ;-)
@@Alfa.GT.170 a niby taka polska firma ten Astor 😉
Ten układ ma zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem na wyjściu. Jeśli nie było kondensatora (bo tak duża wartość ESR oraz mała pojemność = jego brak :P) to boost już po kilku cyklach osiągał wysokie napięcie wyjścia które popłynęło przez diody, bo z tego co było widać to błysnęły na chwilkę. Stąd tak duży pobór prądu na wejściu.
Twoje naprawy przemysłowej elektroniki są o wiele wiele ciekawsze, przynajmniej dla mnie. Z chęcią oglądam :>
Fajna naprawa, dobre przemyślenia. Tylko proszę, nie mieszajmy prądu z napięciem.. Overvoltage protection ustawiony na 4.5A.. i kilka podobnych kwiatków też było. Pozdrawiam.
Jak zwykle świetny materiał!
Aczkolwiek czy tylko mi trochę przeszkadza to że przy testowaniu sprzętu gdy jest efekt zbliżania i muzyka w tle to już wiem że zadziała? Trochę to psuje napięcie w oczekiwaniu czy sprzęt zadziała czy nie :)
kompletnie nic nie rozumiem z tego co mówisz, ale to rzecz normalna bo nie siedzę w tym a chciałbym bo wygląda bardzo ciekawie, lecz słucha i ogląda się to naprawdę świetnie oby tak dalej :D
Jeden z niewielu kanałów na YT, na którym oglądam filmy bez używania przyspieszenia 🙂
I chyba jedyny w którym nawet reklamy nie przeszkadzają 🙈 podczas oglądania
Najważniejsze że nie leżał rok w stawie. Generalnie piękna praca.
rok w piecu hutniczym :)
5:27 lewy dolny róg plomba ( GWARANCJA )
W cale nie jest w polskiej huty 😁
Wymieniając na pałę elektrolity dla profilaktyki naprawiasz sprzęt z huty za gruby hajs , naprawa idealna dla poczatkującego 😂
Te 3-4 dni na naprawę to jest express a był sezon urlopowy więc fabryki i huty stały
Dobra robota 👍
Super, ale i długi film, będzie co poogladac, poogladany juz i jestem mega zadowolony ze działa , po tych strasznych wstawkach wiedziałem ze bedzie smigac 😁
Ale podmiana, z super laptopa do sterownika huty... Chyba jesteś pierwszy na świecie!
(btw, w monitorach najpierw wymień kondensatory, a potem naprawa)
To nie moja branża ale super się ciebie ogląda. Po prostu bawisz się tym. Zazdroszczę Ci pozytywnie że znasz się na czymś na prawdę super.
Miłego ze Szczecina sąsiedzie 😇💪
Elektrolity mają zazwyczaj -20% do +10% normy producenta jako nowe, więc 92uF dla 100 zupełnie mieści się w normie i będzie robił robotę. Układ elektroniczny dobrze zaprojektowany musi uwzględniać normy dla elementów. Nikt tam nie przebiera elektrolitów (jak ja). Jak widzę jakość dzisiejszych elektrolitów, to strach do samolotu wsiadać... A ten uszkodzony 22uF mógłby brać na siebie i więcej niż 4,5A pytanie tylko jak szybko zabezpieczenie zadziała. Jeśli szybko, to go nie zjara - ale zdegradowany cieplnie był, to widać po kosmicznym esr.
W końcu film👍
Żadne cuda Danielu w przyśle kondensatory, wszelkie baterie bios to podstawa, od nich się zaczyna i wymienia nawet profilaktycznie, bo praca 24h i niekorzystne warunki mocno skracają żywotność sprzętu.
Marzy mi się odcinek o sterowniku abs lub pompy wtryskowej, taki zanurzony w żelu.
Powiem to jeszcze raz, muuuzyka! Napięcie rośnie!
Pełen sztos, kamerka 9:46 petarda widzieć dwie perspektywy!
Pozdrawiam
Wiedza jest w cenie. Czasami są złote strzały. Gratuluję bonusika, zawsze żone można zasilić jak kondensator..... Finansowo po takim strzale!
Pantofel :)
40:39 Moje przemyślenia. Po pierwsze, dlaczego żaden pasek się nie zaświecał. Na schemacie widzę, że każdy pasek ma dodatkowo osobny driver w układzie. Układ pewnie musi ustabilizować napięcie na wyjściu (za diodą - jest tam nawet dzielnik pomiarowy) a potem odpala paski. Napięcie się nie ustabilizowało, więc pasków nie odpalił. A dlaczego się nie ustabilizowało? W każdym cyklu ładowania kondensatora ten ładował się bardzo długo z powodu dużego ESR, przez co nie uzyskiwał zakładanego napięcia na dzielniku. Więc sterownik coraz bardziej wydłużał czas załączenia klucza by zmagazynować coraz więcej energii w cewce do oddania kondensatorowi. Prąd w cewce narasta liniowo, dłuży czas przepływu prądu, to coraz wyższy ten prąd, aż w końcu dochodziło do wykrycia przeciążenia prądowego za pomocą rezystora pomiarowego. Dalej prądu już nie podnosił. Ten prąd 4,5A to średni prąd płynący który większości płynął przez cewkę/dławik który wchodził w obszar nasycenia a w tym obszarze prąd tam już rośnie niekontrolowanie w górę. Pozdro.
4 lata ciągłej pracy tak mocno degraduje te części czy to jakieś spięcie je uszkodziło, że kondensatory nie trzymają parametrów? 34:07 Nie możesz powiedzieć jaka huta ale można się domyślić, że to któraś w Australii XD
Hahaha, niedoceniony komentarz XD
Fajnie, że ciągle szukasz wyzwań. Gratuluję!
Świetny film, trzyma w napięciu, fajnie wytłumaczone ;) żaden ze mnie elektronik, coś tam wiem, ale to jak z katastrofa w przestworzach. Nie jestem ekspertem lotniczym a fajnie się ogląda. Co z tego wynika? Czekaj na kontakt z National Geographic … a czekaj a może będzie nowym pogromca mitów czyli Discovery Science ;)
super nawet jak by odcinek trwał godzinę. Kolejna ciekawa naprawa SUPER !!!!
I tak znajdzie się pracownik tej huty który wskaże nam jej położenie xD
Coraz ciekawsze łamigłówki dostajesz, za rok będziesz naprawiać łazik marsiański od nasa xD
Oglądam Twój i inne podobne kanały. Padające elektrolity to chyba jedna z częstszych awarii elektroniki. Pozdrawiam
Naprawdę, gdybys był nauczycielem w szkole myśle, ze wyszkolił byś nieliczne grono fachowców. Niesamowity dar opowiadania masz o tym co robisz. 😊
Brawo Ty! Jesteś wielki!
Ps. Przy pierwszym black screenie okrzyk przebitka powinien brzmieć klasycznie: " ciemność widzę, widzę ciemność"