CZYTAMY SYGNAŁY NA SEMAFORACH W PRAKTYCE
HTML-код
- Опубликовано: 9 фев 2025
- Była teoria, teraz czas na praktykę. Powiemy sobie jak w praktyce czytać sygnały na semaforach. Aby było jeszcze bardziej praktyczniej pokaże wam to na przykładzie semafora wjazdowego i wyjazdowego. Poniekąd taki materiał był. Poniżej link i dajcie znać, który film jest lepszy. Zapraszam :)
Współpraca semafora wjazdowego i wyjazdowego
• WSPÓŁPRACA SEMAFORA WJ...
Dla przypomnienia materiał sprzed tygodnia. Wstęp do czytania sygnałów na semaforach
• JAK CZYTAĆ SYGNAŁY NA ...
@MichalPiatkowski
Bardzo jasno i zrozumiałe wytłumaczone. Świetna robota. Dziękuję
Dzięki wielkie :)
Bardzo dobry materiał. Brakowało tego na kolejowym YouTubie 😁
P.S. nie zawsze semafor wyjazdowy, nawet w przypadku braku dodatkowo semafora grupowego będzie nie powiązany z niczym. Istnieją posterunki na tyle blisko siebie, że wszystkie semafory są ze sobą powiązane. Przykładem jest fragment linii 131 i łącznicy 165. Od posterunku odgaleznego Bytom północ w drodze hamowania znajduje się semafor wjazdowy Bytom Karb, a następnie w odległości hamowania do wyjazdowego z Karbia znajduje się semafor wjazdowy Bytom Bobrek. I wszystkie semafory w obrębie tych 3 posterunków są ze sobą powiązane. Ale to taka ciekawostka tylko bo w 99% przypadków jest dokładnie tak jak mówisz. Super film 👌
Dzięki :) Owszem może tak być. To co napisałeś wydaje mi się bardzo ciekawe. Daj znać czy dobrze rozumiem. Mamy semafor na podg. Bytom Północ, potem jest wjazdowy Bytom Karb i potem jest wyjazdowy z Karbia i potem znowu wjazdowy Bytom Bobrek ? Dobrze to rozumiem.
Wszystko bardzo super, ale zdecydowanie za dużo TAK :D
Czasami są takie ruchy niekontrolowane :)
Nie zostałem kolejarzem lecz elektronikiem ale buduję makiety sterowane elektronicznie i wiedza pokazana na kanale rozwiewa moje wątpliwości i umożliwia wierną budowę sterowanie modelami.
Bardzo się cieszę, że mogę pomóc :) Powodzenia w budowie makiet !
Bardzo się podobało 😊
Świetny materiał 😊
Dzięki :)
Dziękuję za film.😊🚂🚂🚂
Do usług :)
Jestem w trakcie nauki na licencję i Twoje materiały nasza grupa bardzo ceni :) Sygnalizacja to już pikuś, gorzej z rozkazami...to jest meksyk ale bez nauki na żywo nie da się ogarnąć :)
Pozdrawiam
Spokojnie, uwierz mi, że wejdzie szybciej niż myślisz :)
Podobało się
Dzięki :)
Naprawdę super wyjasniasz to. Jeszcze żeby w realu coś tylko nie pomieszać bo kombinacji jest dużo fakt. Pozdro
Spokojnie, wejdzie w praktykę jak krew :)
Ludzie nie czytają IE1, jak czytają to nie rozumieją, a jak zrozumieją, to natychmiast zapominają!
Dlatego Ie-1 ma sens kiedy wdroży się to w praktyce albo po prostu to się zobaczy w terenie
15:50 tu chyba po semaforze wjazdowym nie v-max tak do końca bo już trzeba zacząć hamować by przejeżdżając za semafor wyjazdowy już była prędkość 40 lub 60km/h czy dobrze tu rozumiem Michale?
@@rafel1878 możesz jechać vmax, nikt Ci nie zabroni, ale masz tak regulować prędkość aby wyhamować do tych 40 lub 60
@@MichalPiatkowski rozumiem, dzięki.
Mam pytanko.Czy maszynista powinien być karany przez to że zatrzymał się przy czerwonym świetle jeżeli to coś groźnego spowodowało? I czy musi się upewniać że przez to nie będzie katastrofy.
Jeżeli semafor wskazuje sygnał S1, czyli stój to maszynista jak najbardziej musi się zatrzymać. Może chodziło o to, że jeżeli się nie zatrzyma ?
Co do upewnienia się - maszynista ma w obowiązkach sprawdzać m.in drogę jazdy, sygnały na sygnalizatorach oraz wiele innych rzeczy. Oczywiście jeżeli coś nie będzie mu pasowało to odpowiednio musi zareagować
@@MichalPiatkowski Znam przypadek w którym zatrzymać się nie powinien.Jeżeli ma 2 wyjścia- pojechać niezgodnie z prawem czy spowodować katastrofę to co powinien zrobić?Czy maszynista ma obowiązek sprawdzenia że zatrzymanie się na światłach nie spowoduje problemu i w razie czego on ma być karany? Mam wrażenie że to naciągane ale ja uważam że baca nie powinien się zwracać do sądu sprawiedliwość bo tam jest tylko sąd.
@@MichalPiatkowski A to coś nie pasowało to co to ma znaczyć jeżeli nie może tego sprawdzić?Widzę że bardzo wielu ludzi upraszcza w sposób niedopuszczalny pewne sprawy.A czasami co gorsze karygodny.I radzę pomyśleć co może się stać przez to że pociąg zatrzyma się przed semaforem w wszystkich możliwych przypadkach nawet pomijając niespodzianki typu zamach bombowy czy trąba powietrzna .Chodzi o to o czym mogą decydować kolejarze.A sędzia może mieć inne zdanie i skazać za to że zatrzymał się przed semaforem.Oczywiście taki sędzia właściwego wyjścia by nie podał.
Jaśniej już się nie da! Może tak dla urozmaicenia, w formie ciekawostki, podobny materiał z semaforami kształtowymi?
W sumie to dobry pomysł :) Dzięki za podpowiedź. Postaram się coś nagrać
Czy automatyk sterowania ruchem kolejowym prowadzi szkolenia dla pracowników odpowiedzialnych za ruch pociągów szkolenia itd ?
Jeśli mowa o instruktorze od automatyki to owszem prowadzi on zajęcia dla wszystkich pracowników odpowiedzialnych za ruch, oczywiście tematyka to automatyka. Te szkolenia to m.in kursy i pouczenia. Sam automatyk SRK może jedynie na posterunkach lub w terenie coś pokazać, wytłumaczyć pracownikom w ramach po prostu szkolenia.
Druga sprawa. Semafor przed sygnałem S1 Stój nie zawsze będzie miał S5. Po remontach bywają sytuacje gdzie semafor ogranicza prędkość, nawet gdy nie ma jazdy zwrotnej.
Owszem, ograniczenie prędkości dla jazdy na wprost może wynikać m.in braku drogi hamowania pomiędzy jednym a drugim semaforem. Tłumaczę to wszystko w podstawach, w warunkach normalnych.
Panie michale mógłby pan zrobić film o zamknięciu nastawczym hakowym i ryglowym w rozjeździe ich budowa i zasada działania oraz o oględzinach rozjazdów na co należy zwracać uwagę?.i jeszcze jak by dało radę szczegółowe budowę rozjazdu kolejowego
Te filmy mam nagrane. Niestety chwilowo musiałem je ukryć :(
@@MichalPiatkowskiczemu
@@loczekrol tutaj jest odpowiedź niestety
kolejowyportal.pl/pkp-plk-karca-swojego-pracownika-za-rozpowszechnianie-wiedzy-o-kolei/
Filmy ponownie już są na youtube. Wpisz co chcesz to wyskoczy :)
Przykład od 25 minuty, wjazd na SZ wyjazd Vmax. Wjeżdzamy 40km/h do semafora wyjazdowego czołem poć. a potem Vmax czy całym składem? Czy jest to gdzieś w jakiejś instrukcji wyjaśnione?
Wjeżdżamy na sygnał zastępczy z prędkością do 40 km/h i ta prędkość obowiązuje do semafora wyjazdowego, ale całym składem a nie tylko czołem. Czołem obowiązuje w przypadku semaforów SBL na szlaku. Przeczytaj Ie-1 końcówka strony 17 i początek strony 18 gdzie jest mowa, że jazda obowiązuje do następnego semafora. Rozumiemy to tak, że cały skład musi z tą prędkością minąć ten semafor, zaś dalej jest napisane tak co do semaforów SBL gdzie tu obowiązuje tylko czoło
Wyjazd pociągu na szlak z blokadą samoczynną na podstawie sygnału zastępczego, rozkazu pisemnego doręczonego drużynie pociągowej lub przekazanego za pomocą urządzeń łączności
powinien odbywać się ze szczególną ostrożnością, tak aby maszynista mógł w każdej chwili zatrzymać pociąg w razie nagłego zauważenia przeszkody, przy tym prędkość jazdy nie może przekraczać 20 km/h; jazda pociągu z ostrożnością obowiązuje do czasu minięcia przez czoło pociągu semafora wskazującego sygnał zezwalający na jazdę, o ile maszynista nie otrzymał rozkazu pisemnego z informacją, że samoczynne semafory odstępowe są nieważne.
@@MichalPiatkowski Ok też tak uważam ale z tymi stronami to kicha bo mam ie1 z 136 stron a inna z 229 str. raczej paragraf, ustęp punkt, itp
@@barnababarabasz3579 dokładnie rozdział 2, paragraf 3, ustęp 13 punkt 18 lit. a i b. Tam gdzie masz o sygnale zastępczym
@@MichalPiatkowski Dlaczego o to zapytałem? Opiszę to najkrócej jak się da by maszyniści i dyżurni wiedzieli:
Wjeżdżam poć tow. 600 m długości na SZ na stacyjną jedynkę ale wyjazdu nie mam bo wyprzedza mnie poć ratunkowy. Gdy jest już po nim dojście dostaję wyjazd i wyjeżdzam mimo że na sem. wyj. jest jedno światło zielone 40km/h całą długością składu na co dyżurny wyzywa mnie dlaczego tak powoli jadę skoro mam v-max i że się nie znam i taki inne temu podobne.
Panie Michale, a zrobi Pan film, w którym zostaną omówione fazy przekładania rozjazdu? Czy już taki film istnieje?
Omawiał to w filmie "zamknięcie nastawcze suwakowe"
Tak omawiałem tam, chwilowo ten film musiałem ukryć :(
Jak coś film ponownie się pojawił. Wystarczy wpisać jak działa napęd mechaniczny ręczny albo zamknięcie nastawcze suwakowe.
24:05 a gdzie pozostałe dozwolone kombinacje, czyli z ograniczeniem prędkości do 40, 60 lub 100 km/h.
Czemu przy promieniu rozjazdu nie uwzględniłeś również 100 km/h a jedynie 40 i 60
Akurat w tym przypadku nie ma żadnego znaczenia bo chciałem pokazać, że górna część nie pokaże, że na następnym jest wyświetlony sygnał zastępczy.
Też tu nie ma żadnego znaczenia bo tak naprawdę są takie promienie rozjazdów gdzie można pojechać z prędkością prawie każdą np. 40, 50, 60, 70 itp tylko wtedy w niektórych wymaga zastosowania wskaźnika W21
Semafory są prędkościowe i widziałem miejsca, gdzie jadąc po rozjazdach był sygnał z jednym światłem. Ba na Warszawa Zachodnia jest sytuacja, gdzie jadąc na wprost jest sygnał S13, a jadąc po rozjazdach w kierunku zwrotnym sygnał S2. Niestety PLK ostatnio sama wprowadza zamęt.
Wszystko może zależeć od stałych prędkości drogowych. Owszem też znam stacje gdzie sygnał S2 jest dla jazdy po rozjeździe na kierunek zwrotny i to przy małym promieniu. Wynika to z tego, że prędkość drogowa nie przekracza 40 km/h
@@MichalPiatkowski No tak, ale tu jest sytuacja, że jedziesz po rozjeździe na bok i masz na raz, a jak jedziesz prosto, to na dwa. Całkowicie na odwrót.
@@Arghon_PL to akurat ciekawy przypadek, pytanie jaki dokładnie to przebieg, pamiętasz może wyjazd/wjazd z jakiegoś toru itp ?
@@MichalPiatkowski Tak, tor nr. 2 wyjazd z peronów Warszawa Zachodnia Peron 9. Na dwa masz w kierunku Warszawa Aleje Jerozolimskie i na tory tak zwane dwusetki, na raz masz po torze 211. Spytaj Krzyśka, będzie wiedział o co chodzi.
Bardzo Cię przepraszam, ale nie mów, że jak jest jedno światło na semaforze, to tak jakby na dole było zielone. Ktoś potem zobaczy semafor, tarczę, czy powtarzacz z zielonym na dole i będzie go źle interpretował.
Co innego semafor a co innego tarcza czy sygnalizator powtarzający. Miałem na myśli prędkość - jeżeli mamy semafor z jednym światłem (za wyjątkiem czerwonego) to możemy na pierwszej drodze przebiegu jechać vmax bo te światło pokazuje dopiero co jest na następnym semaforze. Często zadaje pytania o semafory z jednym światłem i z jaką prędkością można jechać mijając go - odpowiedzi są różne i myli właśnie jedno światło pomarańczowe lub pomarańczowe migające. Co do zielonego na dole jest owszem taki sygnał ważny do odwołania, ale to jest wyjątek - ja omówiłem warunki podstawowe
@@MichalPiatkowski Prosta zasada, sygnał składający się z jednego światła Vmax przy nim, z wyjątkiem czerwonego. Bo ktoś do serca weźmie sobie Twoje powiedzenie, że na dole jak zielone, zobaczy dwa zielone i zdębieje.
3
Ważne że nie pierwszy :)
Drugi
Pierwszy!
Siema .Zrób szczegółowy odcinek o semaforach wyjazdowych grupowych . To dopiero bałagan będzie hehe .
Siemka. Nawet już jest :) A kombinacje z grupowym będą już wkrótce :)
ruclips.net/video/xmgK1qFnH9M/видео.html