Erősítő + Hangsugárzó párosítás... Műszaki szempontok...

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 1 янв 2025

Комментарии • 83

  • @gamejean007
    @gamejean007 Год назад +7

    Hiánypótló adás volt! Köszi!

  • @gaborsumegi8072
    @gaborsumegi8072 Год назад +3

    Köszönjük!

    • @RTH
      @RTH  Год назад +1

      Én köszönöm! :)

  • @gaborsumegi8072
    @gaborsumegi8072 Год назад +5

    Ezek a Quadralok nagyon jól néznek ki, brutális hangjuk is lehet. Remélem, érkezik teszt róluk hamarosan. 🙏
    Király adás volt, megy a szuperkoszi

    • @RTH
      @RTH  Год назад +4

      Hát azt sajnos bonyolult lenne leszervezni, de nyálcsorgatásra valóban jók :)

    • @TheStokr
      @TheStokr Год назад +6

      Sajnos a német iskola nagyon messze van az ember fülének kívánatos hnagzástól - pedig már 60 éve élek - de ha valaki jó hangzásra vágyik - tudom ajánlani a angol iskolát - pld. Rogers, Spendor, Bower-Wilkins a volt Tannoy - máma a Retro-Tech-Hungary kedves és precíz mérnökének is ilyesmi van. Ami a német suli baja, sokkolóan kiemelt mély tartomály és oriási magas kiemelés - közép sehol - ha van, akkor kevés - pedig itt van a részünkre a legtöbb információ - ez egy szubjektív vélemény, de hát 55 éve evell foglalkozok - pardon a rosz magyar helyesírásom-ért.

  • @gyuri187
    @gyuri187 Год назад +8

    Szia! Nagyon tetszenek az ilyen oktató jellegű videóid, főleg az olyan részek, ahol különböző mérési és szűrési eljárásokról esik szó. Jó látni, ha valaki nem csak üres számokkal dobálózik, hanem tisztában van azok értelmével, és ezeket közérthetően el is tudja magyarázni. Szívesen látnék egy összefoglaló videót a hangszórókról is. Része lehetne egy részletesebb bemutatása a különböző konstrukcióknak, akár a tölcséresektől az elektrosztatikusokig. Aztán jó lenne kitérni, hogy a konstrukció jellemzői (átmérő, membrán, perem, mágnes, huzalvastagság, menetszám, felhasznált anyagok, stb.) hogyan befolyásolhatják a hangszóró mérhető tulajdonságait (frekvenciamenet, érzékenység, harmonikus torzítás, impedancia spektrum, maximális teljesítmény, irányítottság, stb.). Aztán ezen túlmenve a hangdobozokról is lehetne pár szót ejteni. Milyen típusú hangdobozok léteznek és mik a hangdoboz építés iskolái. Aztán egy rövid összefoglalás arról, hogy egy otthoni sztereó rendszer megtervezésénél mit érdemes szemelőtt tartani hangszóró választáskor. Ez akár hasonló stílusban is mehetne, mint a hanghordozók bemutatóvideóiban, egy történelmi áttekintésre felfűzve. Nyilván ez a tőled megszokott precizítással és felkészüléssel egy elég nagy munka lenne, és nem is egy 10 perces anyag lenne a végeredmény. Szerintem ez inkább a te stílusod, mint egy tizedik dac kipróbálása ami igazából majdnem ugyanolyan, mint az előző kilenc. Azokat majd megnézem Gedeonnál. :D Persze ez a legvége nyilván több szempontból is erős sarkítás és egy kis baráti piszkálódás, de engem érdekelnek a "dolgok a mérnök szemével", ezt pedig hifis témában magyar nyelven eddig csak nálad találtam meg. Mindenesetre bármilyen témában is jönnek ki a további videóid, várom őket.

    • @ferenchorvath5311
      @ferenchorvath5311 Год назад +1

      Már három hónapja írtál és nem kaptál választ. Én most olvastalak így most válaszolok. Hangszórók 1920-as felfedezése óta sok-sok ismeret halmozódott fel, 10 perces filmben lehetetlenség erről beszélni. Szakkönyveket ajánlok elolvasásra. Lamoth Emil: Hangszórók, H.H. Klinger: Hangdoboz építés, Horváth Ferenc Horváth Sz.Péter: Rendezvény- épülethangosítás, és Hangtechnika működése. Az első az ötvenes évek végén, a másik kettő az utóbbi évtizedben jelent meg. Ezért könyvtárakban megtalálható, vagy könyvtárközi kölcsönzéssel elérhetők. Az utólsó könyv írója vagyok. A könyv 70 oldalon át hangszórókkal foglalkozik. Elsősorban a tér-és terem hangosítás szempontjából! Írok a mikrofonokról, erősítőkről, hangszóró illesztésről az ohmos és 100 voltos rendszeren, hangszóró vezetékekről, gerjedések megelőzéséről, búgásról, Hangrendszer telepítéséről és javításáról, ... stb. A könyv első részében tér- és teremakusztikáról, emberi hallásról, akusztikai jelenségekről írtam. Egyetemi szintű szakkönyveket haszáltam felsőfokú végzettségemmel. Elnézést, de nem reklámozni akarom a könyvemet, csak segítségként írom. Igyekeztem a szakmát összefoglalni egy könyvben, így segíteni a plyakezdőket.

    • @panblue43
      @panblue43 Год назад

      Végtelen történet le(het) nne

  • @krisztiankorosi7752
    @krisztiankorosi7752 Год назад +2

    Menetzárlatos hangszóró, mint láncreakciószeme, ez nagyon sok kérdést megmagyaráz a múltból, illetve ment meg későbbi erősítőket. 🤟

  • @zoltanm6034
    @zoltanm6034 Год назад +1

    Szuper oktató anyag lett ez is! Annyit fűznék hozzá, h a szorzás jele nem az "x"! 7:23 Főleg, ha ellenállások is érintettek a témában! Ilyenkor a REPLUSZ művelet jele az "x"! (A replusz az elektronikában használt speciális matematikai művelet, ami párhuzamosan kötött ellenállások, párhuzamosan kötött induktivitások vagy sorba kötött kapacitások eredőjének kiszámolásánál alkalmazható.) Köszike!

  • @sarkanyp
    @sarkanyp Год назад +3

    Nagyon jó anyag, köszöni a nép!
    Én saját - tragédiába nem fordult - tapasztalat miatt kezdtem utána olvasni a videóban ecsetelt összefüggéseknek, ugyanis az új (nehezen hajtható) hangfalam majdnem megsütötte a lassan ~20 éves Sony belépő házimozi erősítőmet úgy, hogy annak tetején lévő lejátszó felső borítása is tűzforró volt :D de megúsztuk!

  • @sandordeli9143
    @sandordeli9143 Год назад +4

    Szia ! Ez az új videó többet ért, mint az előző öt kb !!!
    Tudom, nem egyszerű tartalmat gyártani, és a dakok, stb is fontos dolgok !
    De most azt éreztem, olyan infót kapok megint, amiért feliratkoztam !!!!!!!!!
    Köszi !😀

  • @kahon82
    @kahon82 Год назад +3

    Már vártam.
    Köszi 😉

  • @pacsutapeter
    @pacsutapeter Год назад

    Erre a videóra várok régóta! Köszönöm szépen, hiánypótló!

  • @istvanszeredai0323
    @istvanszeredai0323 Год назад +1

    Szia
    Mi a véleményed egy Topping MX3S és két Acoustic Energy Ae 100mk2 megállna a helyét az erősitő?

  • @ferenchorvath5311
    @ferenchorvath5311 Год назад +1

    Kedves Retro Tech !
    Néhány gondolattal szeretném kiegészíteni a filmedet, melyet jónak találom. Gratulálok a munkádhoz!
    Az erősítők impedanciáját a tervező mérnökök az alkalmazott félvezetők adataitól függően tervezik. Vannak tranzisztorok melyek vezérlési karakterisztikájuk egyenes szakasza alacsonyabb feszültségen és nagyobb áramerősségen van. Más tranzisztorok magyobb feszültségű és kisebb áramú módon üzemeltethetők. Ez határozza meg a kimenő impedanciát, nevezetesen 4, 8, 16 ohm, vagy 100 voltos rendszerű.
    Teljesítmény értékeket említesz. Nem írod, hogy melyik szabvány szerint értendők. Széles körben az 1920 évektől használnak erősítőket hangszórókkal a hangosfilm miatt. Akkortól a nemzetközi mértékrendszer szerint egységes teljesítmény megadást vezettek be. Az 1970-es évektől sokféle teljesítmény szabvány és ajánlás terjedt el. Néhányat megemlítek: IEC, DIN, KGMSz, ASA, BS, JIS, RMS, PMPO, PEAK, ... stb. A sort lehet folytetni. Ezek rendkívül eltérőek. Például az IEC 263-5 szabványban megadott érték az IEC 265-5 szerint tízszeres! Konkrétan: két egyforma hangszóró közül az egyik például 5 wattos, de a másik szerint 50 wattos!! Az 1960-as években bevezették az SI mértékrendszert, melyhez Magyarország is csatlakozott. Sok ország nem! Így az importált hangszórók és erősítők sokféle adatokkal érkeznek hazánkba. A teljesítmény megadások teljes káosza jött létre. Általad említett készülékek adatai is teljes valótlanságot takarnak. Sajnos több száz wattos erősítők és hangszórók műszeres méréssel csak a tizedét tudják. Hangfrekvenciás műszerekkel kell megállapítani a teljesítményeket. Említesz több száz wattos, sőt ezer wattos erősítőket. Egy valóban ezer wattos erősítő két ezer wattot vesz fel a hálózatról! Zenekarjaink és diszkósaink több ezer wattos erősítőket sima 2+1 konektorba csatlakoztatják, mely 5-10 amperes bizosítékkal védett! Ez a jelenség is mutatja a valótlan adatközlést.
    Mi 19 évig szervizt müködtettünk, és sokat mértünk hangfrekvenciás műszerekkel. Nagy csalódást éltek át ügyfeleink, mikor méréssel kiderült, hogy a 800 wattos erősítője csak 80 wattos és a hálózatról csk 160-170 wattot veszi fel. Ugyan ez volt az 1200 wattos hangszóróval mely csak 120 wattos az SI szerint. Sok erősítőt és leégett tekercsű hangszórót javítottunk. Minden hangszóró tekercs égésnél bekértük az erősítőt is. Csak hangszórót nem javítottunk, mert ismételten tekercségés volt. Ilyenkor a munkánkat leocsárolták a leégés miatt. Hi-Fisták, diszkósok, popzenekarok szeretnek nagy teljesítmény értékeket mondani, nem törődve a valóság tartalmával. Ebbe a hibába nem szabad bele esned!
    Tisztelettel: H.F.

    • @RTH
      @RTH  Год назад +2

      Kedves Ferenc! Sokmindent lehet még a témakörben mondani, sokmindent másként, sokmindent úgy, hogy ne idegesítse fel a szakembereket, csak akkor ez a videó nem azoknak gyújtogatná a lámpát, akiknek fogalmuk sincs az egészről, hanem azok a szakik értenék csak akinek nincs is szüksége ilyen videóra. Persze engem is zavar, hogy 10 percben kell a lehető legegyszerűbben elmagyarázni valamit, amiről más könyveket ír, de hát ez van, a youtube mint formátum ennyit enged meg, akit meg érdekel a dolog mélyebben, az remélhetőleg elolvassa majd a szakirodalmat is.

    • @ferenchorvath5311
      @ferenchorvath5311 Год назад +1

      @@RTH Kedves Kolléga! Dicséretre méltó, hogy a kezdők segítségére tevékenykedik. Ebben teljesen egyet értek Önnel. További eredményes munkát kívánok. Én is évtizedeken keresztül ezt végeztem, akkor még internet nélkül. 40 éven keresztül rádió-barkács szakkört, klubbot vezettem. Sajnos a tapasztalatom az, hogy a fiatalok elszoktak a szakkönyv olvasástól, helyette az interneten várják problémájuk megoldását. Úgy gondolják, hogy 4-5 mondatban leírható a megoldás. (lásd például: hangdoboz, hangfal készítés) Sajnos ez nem így van. Sok témában még fél órás filmben sem lehet válasz adni. Én ezért az utóbbi időben szakkönyveket ajánlok. Jó lenne vissza szoktatni a fiatalokat a szakirodalom olvasására, és ilyen tanulásra. Ezt javaslom Önnek is! Azt nem tarton jó dolognak, amit "Gedeon" csinált. Mármint azt, hogy jelentős százalékban butaságot mondott. Sajnos találkoztam olyan egyénekkel, akik magukról azt hitték, hogy ők a szakma "matadorjai" , és nem fogadták meg más szakemberek javaslatait. Mem tudom, hogy Őn mennyire tart igényt mások szakmai segítségére, de ha igen, akkor szívesen állok rendelkezésére.
      Tisztelettel: H.F.

  • @laszloborsos4993
    @laszloborsos4993 Год назад +3

    Arra lennék kíváncsi, hogy sok gyártó mint például a Heco a hangfalaira 4-8ohm ellenállást ír, ezt hogy lehet értelmezni? Előre is köszönöm a válaszod!

    • @zoltankovacs8243
      @zoltankovacs8243 Год назад +2

      Én ezt úgy tudom, hogy az impedancia terhelés mértékének emelésével csökken, tehát minimális terhelésen 8 ohm, max terhelésen pedig 4 ohm, én így tudom értelmezni. Persze a 8 és 4 ohm között bármennyi lehet terheléstől függően.

    • @RTH
      @RTH  Год назад +3

      Ha 4 ohm-osnak tekinted, akkor nem lősz nagyon mellé…

    • @RTH
      @RTH  Год назад +5

      Ha megnézed a videót figyelmesen, akkor világos lesz, hogy az impedancia frekvencia és nem terhelésfüggő.

    • @gaborozorai3714
      @gaborozorai3714 Год назад +3

      Nincs erre szabvány, a gyártó korrektségére vagyunk utalva. 4-8 ohm valószínűleg olyasmi impedancia-menetet jelent, mint ami a videóban is látható volt: a frekvencia-tartomány nagy részében 8 ohm közelében vagy felette van, de - jellemzően a mély tartományban - leesik 4 ohmra. Mivel amúgyis a mélyek igénylik a legnagyobb teljesítményt, ezt a 4 ohmot tekinteném mérvadónak.

  • @ZsoltMatrai
    @ZsoltMatrai 11 месяцев назад

    Kérdésem lenne. Egy Roksan Blak erősítőm van, 2x150watt/8 ohm. Acoustic Energy AE509-es hangfal,Power Handling: 175w
    • Crossover frequency: 2.9kHz• Impedance: 6ohms. Előfordulhat-e, ha fél,háromnegyed hangerőn hallgatva a magassugárzó lengőtekercse elég?

    • @RTH
      @RTH  11 месяцев назад +1

      Hello. Elméletileg bírnia kellene, mert a hangfal maximális terhelhetősége valamivel nagyobb, mint az erősítő maximális teljesítménye, viszont arra vigyázni kell, hogy nem csak a wattok, hanem a torzítás is öl, továbbá ha nem egy repülőgéphangárba vannak állítva a hangfalak elképzelni sem tudom, hogy miért kellene maximális hangerő közelében hajszolnod őket. Ha fél hangerő fölé nem nagyon kell tekerned, hogy elérd a megfelelő hangerőt, akkor szerintem nem szabadna, hogy bármelyiknek baja essen.

    • @ZsoltMatrai
      @ZsoltMatrai 11 месяцев назад

      Vajon miért csak az egyik ment tönkre?@@RTH

    • @RTH
      @RTH  11 месяцев назад

      @@ZsoltMatrai Hát ennek több oka is lehet. Először is a két hangfal azért még sem teljesen egyforma az utolsó csavarig. Az alkatrészeknek van egy tól-ig tűrése. Aztán az is lehet, hogy az erősítő egyik oldalában térdelt le valami. Szóval azt javaslom, hogy az erősítőt mindenképpen vizsgáltasd be egy műszerésszel, hogy minden oké-e, mert általában ha a hangfal pukkan az viheti magával az erősítőt is. Annak meg nem sok értelme lenne, hogy a javított hangfalat, vagy egy másik hangfalat ugyanúgy elfüstöljön az erősítő. Azt javaslom, hogy ha nincs meg a kellő önkontroll a hangerő használatával kapcsolatban, akkor legközelebb a hangfal maximális terhelhetősége legyen a duplája az erősítő maximális kimeneti teljesítményének. Persze ez sem garancia arra, hogy az erősítő nem rántja magával adott esetben a hangsugárzót, de legalább hamarabb hallja az ember, ha már torzításba lett hajtva és előbb visszaveszi a kakaót.

  • @inoe6475
    @inoe6475 Год назад

    köszi RTH!

  • @PaulusdeKenezy
    @PaulusdeKenezy Год назад +2

    Jó videó lett! Köszönöm!

  • @dominikt5599
    @dominikt5599 Год назад

    Köszi a videót! Yamaha A720-at szeretnék használni 4 hangfallal, 8 és 4 ohm egyszerre. Az erősítő hátoldala szerint ez megoldható B és C csatornán. Megnéztem a kézi könyvet, ott viszont nem egyértelmű... A hangfalak Radiotehnika S90 4db. Rendben lesznek? köszi!

    • @RTH
      @RTH  Год назад +2

      Hello. Amellett, hogy akusztikai szempontból kevés racionalitás van amögött, hogy két pár eltérő paraméterekkel és akusztikai tulajdonságokkal rendelkező hangfalat használj egyszerre sztereó zenélésre, a 8 és 4 ohm-os hangfalak eredő impedanciája 2.6 ohm, aminek valószínűleg nem fog örülni az erősítő. Ez persze akkor igaz, ha ugyanúgy a front csatorna végfokjaira kerül mind a négy hangsugárzó. Amivel lehet esetleg próbálkozni, hogy átállítod az erősítőt bi-amp módba. Ilyenkor a FRONT kimenetre a baloldali két hangfalat tudod rákötni a SURROUND BACK kimenetre, pedig a jobboldali hangfalakat, de ehhez a beállításokban ezt be is kell állítani. Indulj kis hangerővel és ha nagyon elkezd elmelegedni a cucc, inkább ezt engedd el...

  • @Gyurma77
    @Gyurma77 Год назад +1

    Én is nagyon vártam már egy ilyen részletekbe menő videót a témáról, köszönöm! Az SU-V500-ast végül mégsem nem adtad el? Vagy csak a vágóképek maradtak meg róla? :) Sokat nézegettem, amikor fent volt a hirdetés, mert olyan szép állapotban nagyon ritka, pláne a távjával együtt.

    • @RTH
      @RTH  Год назад +3

      Hello. A V-500-ast eladtam mert egy idő után el kell engedni a dolgokat, máskülönben múzeum vagy raktár lesz a lakásodból. Én nem szeretem, ha a dolgaim csak úgy vannak. Ha valamit nem használok, akkor inkább lelje benne örömét más, minthogy egy szekrény aljában porosodjon.

  • @ferencv.9197
    @ferencv.9197 Год назад

    3:10 20 és 50kHz között. A hangfrekvenciás mérő sávközépi frekvencia 1kHz, amiből következik, oda-vissza, hogy nem lehet 20-20kHz a zenei tartomány, hiszen annak nem 1k a mértani közepe.

  • @Digit_ALF
    @Digit_ALF Год назад

    Na oké, ez egy tök jó és érthető magyarázat volt, viszont mi van akkor, ha a hangfal adatainál az szerepel, hogy 4 - 8 Ohms ... mi ilyenkor a helyes gondolkozás erősítő terén, a kisebb felé vagy a nagyobb felé méretezzen a laikus? (mondjuk ha van az erősítőn Impedance Selector kapcsoló, akkor vélhetően a Low lesz a helyes irány, persze ott is még megkülönböztetik az AorB és A+B verziót, csak, hogy végképp ne értse a halandó :-))
    Fal egyéb adatai: POWER HANDLING (RMS/MAX.) 110 / 180 watts, SENSITIVITY (2.8V/1M) 91 dB, FREQUENCY RESPONSE 31 - 54000 Hz, CROSSOVER FREQUENCIES 2700 Hz/17000 Hz, RECOMMENDED AMPLIFIER OUTPUT> 20 Watts

    • @RTH
      @RTH  Год назад

      Én mindig a kisebb felé méreteznék.

  • @meszarosistvan197603
    @meszarosistvan197603 Год назад +3

    Protonok nem nagyon áramlanak....csak hogy kötöszködjek....az ionok is elég ritkán....impedancia=váltakozó áramú ellenállás....

  • @janosnagy4382
    @janosnagy4382 Год назад +4

    10 litert fogyaszt az autóm, akarok egy olyat ami 20 litert fogyaszt.
    Na ez pont akkora sületlenség, minthogy 1000 wattos PA rendszert akar valaki.
    Hangosításnál nem wattokat szeretnénk, hanem decibeleket. Lehetőleg minél több decibelt, minél kevesebb wattal...
    Egy Skytech kategóriájú csoda mélynyomó elérheti akár a csodálatos 82dB-es érzékenységet is. Nekem meg van egy pár félméteres hangszóróm, amik 102dB érzékenységűek, igaz társul melléjük 24kg súly. (egy hangszóró 24kg magában, nem a hangfal.)

    • @PaulusdeKenezy
      @PaulusdeKenezy Год назад +3

      A videó nem a PA-ról szól, az csak összehasonlításként lett megemlítve.

    • @janosnagy4382
      @janosnagy4382 Год назад

      @@PaulusdeKenezy Én meg csak megemlítettem, hogy nem úgy van...

    • @RTH
      @RTH  Год назад +4

      Egy PA rendszernél sok olyan szempontot kell figyelembe venni, amit a HIFI-nél nem. Természetesen lehet vitát nyitni róla, de a PA nem témája ennek a videónak, csupán arra szolgál ez a rész, hogy rávilágítson arra, hogy ez más világ. Én örülnék neki, ha csinálna valaki egy korrekt videót a PA rendszerek tervezésének a céljairól.

    • @istvangal7856
      @istvangal7856 Год назад +3

      Ez a video pont kibontotta azt amit már tapasztaltam jómagam is, hogy a torzitás miatt kell túlméretezni inkább az erősítőt illetve a hangfal jobban elviseli a pillanatnyi "túlterhelést" mint a folyamatos torzított hang megszolaltatását azért is tűntetik fel a hangsugárzókon két értéket.
      Hamár szóba került a PA. Én D osztályú PA erősítőket használok a mozi részlegen 8 ohm 300w per csatorna 5x ehhez képest a háttérsugárzóm 80w és 86db érzékenységű amihez kell a kakaó. Mondanom sem kell hogy elviseli a wattokat amiket kap persze, a hangerőt az AVRen egy bizonyos szinten lekorlátoztam. Határtalan dinamika tiszta precíz torzításmentes hang pont amire mozinál szükség van... és fillérekből kijön egy AB osztályú audiofile házimozi végfokhoz képest ami ekkora wattokkal könnyen millió fölé ugrana.
      Egyébként az autós példára visszatérve nem az üzemanyagfogyasztásra hegyezném ki hanem a sebeségre...
      Nem mindegy hogy egy olyan autóval megyünk 100km/h val aminek az a vége is vagy egy olyannak ami képes 300al is menni.
      Egyébként meg közelsem biztos hogy több áramot fogyasztanál egy 70w erősítővel mint egy 200w al mert terhelésfüggő a fogyasztás de ez szintén kiderül a videóból. Ami viszont az árakat illeti inkább ott van a kutya elásva mert könnyen találni egész jó árakon mondjuk 80w ig erősítőket de 150w környékén má elég zsebbenyúlós

    • @alatomalbeth3947
      @alatomalbeth3947 3 месяца назад

      Mi a rosseb az a PA rendszer??🧐🧐🧐🧐

  • @MrTiborSandor
    @MrTiborSandor Год назад

    Nekem a hangsugárzó gyárilag 4-8 ohm van megadva.
    250/500 Watt az ajánlott max. terhelhetősége. 95 db érzékenységgel.
    A végfokon vannak 2, 4, illetve 8 ohm kapcsolók.
    A kettő ohm nyilván nem kell de inkább a 4 mint a 8?

    • @RTH
      @RTH  Год назад +2

      Inkább 4.

  • @panblue43
    @panblue43 7 месяцев назад

    1.impedancia illesztés
    2.teljesítmény és hangnyomás illesztés
    3.karakterisztika illesztés

  • @zsoltkovacs4373
    @zsoltkovacs4373 Год назад

    Szia! A hangfalaknak mindig nagyobb teljesítményűnek kell lennie, mint az erősítőének, igaz? Például egy 50 wattos erősítőhöz jó egy 80 wattos hangfal? Köszönöm a választ.

    • @RTH
      @RTH  Год назад +1

      Ha a biztonságra játszol, akkor igen.

  • @csszabi8779
    @csszabi8779 Год назад

    Focal 1038BE névleges impedanciája 8Ohm, de a minimum impedanciája 3,3Ohm! (Gyártó által között adatok).
    Kinki M1+ jól elboldogul vele.

  • @robertmolnar9637
    @robertmolnar9637 Год назад

    Azé az a tuti ha megméred a hsugárzó impmenetét,mert lehet meglepetés.Kitérésre mélyhangszórónál vigyázni,könnyen sérülhet.

  • @BH-dy1wk
    @BH-dy1wk Год назад +1

    Az elektomos áram az elektronok áramlása. A protonoknak és ionoknak közvetlenül semmi köze az elektromos áramhoz, így az ellenálláshoz sem!
    (Most kaptál egy baráti ejny-bejnyét egy másik villamos mérnöktől.)
    Egyébként nagyon jó vagy, csak így tovább!

    • @RTH
      @RTH  Год назад +3

      Hello. Akkor ajánlom a figyelmedbe a kapcsolódó wikipedia szócikket. Ha úgy gondolod, hogy valótlanságot állít, akkor javasold a módosításokat:
      hu.m.wikipedia.org/wiki/Elektromos_ellen%C3%A1ll%C3%A1s
      Én csak egy elektronikai műszerész vagyok… annak is kutyaütő :)

    • @gyuri187
      @gyuri187 Год назад +3

      Az elektromos ellenállás az elektronok és az ionrács kölcsönhatásából adódnak, szóval a protonoknak és az ionoknak közvetlen hatása van az elektronok áramlására, bár ez már inkább részecske fizika, mintsem villamosmérnöki terület.

  • @spyware1100
    @spyware1100 Год назад +1

    Apám mindig azt az "ökölszabályt" emlegette, hogy az erősítőhöz képest 20%-al nagyobb teljesítményű hangszórót használjunk, tehát 50W erősítőhöz 60W hangszóró, 100W erősítőhöz 120W, stb.

    • @rga7482
      @rga7482 Год назад +1

      és igaza volt, vagy annál nagyobbat. Jókora baromság a nagyobb telj erősitő, ugyanis nem felnőttség kérdése, higy mennyire tekerjük fel a hangerőt, vannak csúcsok is amiket észre se veszünk, lehetnek véletlen (zaj) lökések, amik kilövik a hangszórót.
      Azt mondja torzit... Ja, ha akarok 100 W nyomni, akkor nem 100 W erősitőt veszek az oké, veszek egy 150-170 Wattosat. De nem 100 Wattos hangfalat teszek rá, hanem legalább 200 Wattosat azaz nem csak az erősitőből veszek nagyobb teljesitmlnyt, hanem hangfalból is.

    • @KriszOliDJ
      @KriszOliDJ Год назад

      Akkor dobjátok ki az ablakon a rendszer hatékonyságát. Majd csak valaha meg tanulják hogy mit jelent a 30 watt stb... 🤫

    • @spyware1100
      @spyware1100 Год назад

      @@KriszOliDJ Hatékonyság? "Headroom" a lényeg.

    • @davidszep3488
      @davidszep3488 Год назад +1

      Aztán belefutsz egyszer egy tisztességesen megtervezett erősítőbe amire 100W van írva de RMS-be lead 150-et...nyilván nem mindennapi eset, de volt már rá példa. (JCM800)

    • @spyware1100
      @spyware1100 Год назад

      @@davidszep3488 jcm800-at nem használunk hifinek. Nem is arra való ;)
      Persze tudom, lehet medicinlabdával is focizni, csak nem ugyanolyan :D

  • @ferencv.9197
    @ferencv.9197 Год назад

    4:38 uh elkó a hangváltóban, az szép.... hamar kilehet fújatni belőle a jint egy jó SUB-bal.

  • @Anonymous-jh4nr
    @Anonymous-jh4nr 5 месяцев назад

    Azt hiszem a mondanivalodat sokkal konyhaibb nyelven is el lehetett volna mondani, evvel nagyobb celkozonseget is megcelozva. Bar a videoid alaposak szakmaiak de igy csak fokent azok ertekelheik akik ertik is amirol beszelsz. Magyarazatnak a nyelvezet eleg nehezen vagy sehogy sem ertheto egyesek szamara, en lehet megprobalnam ha a tomegnek szol a video konyhaibb nyelven kozerthetobb peldakkal leirni mire es hogyan figyeljen az ember. A hozzaertoknek pedig nyilvan egy parhuzamos videot ha arra is van igeny leadni.

  • @roberthorvath9756
    @roberthorvath9756 Год назад

    Laikusként lehet, hogy most hülyeséget kérdezek, de ha egy erősítőre az van írva, hogy 8 Ohm-on 10W-ig A osztályúkét működik akkor ennek a kihasználásához kizárólag 8 Ohm-os hangfal szükséges vagy pld. egy 6 Ohm-os hangfalon arányosan nagyobb teljesítményig képes A osztályban működni? A videóhoz pedig gratulálok!

    • @RTH
      @RTH  Год назад +3

      Hát ehhez tudni kellene, hogy milyen módon állítják be a munkapontokat, szóval vagy igen vagy nem :)

  • @gtibor9739
    @gtibor9739 Год назад

    Archer - Danger zone :D

  • @spergusz
    @spergusz 10 месяцев назад

    Quad 405.......

  • @petyaur
    @petyaur Месяц назад

    Érthető és precíz, le az összes kalappal.

  • @cseresznyessandor237
    @cseresznyessandor237 11 месяцев назад +1

    ALAPOS JÓ, szellemes igazi útmutató a k9vetkező generáció számára. Itt a HI-FI-ben nem számít milyen gazdag vagy érteni kell hozzá,szeretni fanatikusan.Sajnos kihalü félben levő iparág,most kezdik felfedezni a régi lemezeket,mesterszallagokat,amelyek százszor jobban szólnak a mostani digitális technikánál.Aki ezeket a nőanszokat nem érzékeli ez a videó nem neki való!

  • @thomascroat5718
    @thomascroat5718 Год назад +1

    Ennyi baromságot még életemben nem hallottam !🤣

  • @ferencandras2118
    @ferencandras2118 Год назад

    offtopic. Vettem egy Sabaj A10a 2022 - kis erősítőt, kiváncsi volnék a véleményedre?

    • @RTH
      @RTH  Год назад

      Ezt a konkrét erősítőt még nem volt alkalmam meghallgatni, de pl. az SMSL is csinált ezekkel az Infineon MA12070 chippekkel erősítőket (SMSL AO100, AO200) és nekem a magas-tartománya ezeknek az erősítőknek egy kicsit darabos és karcos, ha érted mire gondolok.

    • @ferencandras2118
      @ferencandras2118 Год назад

      @@RTH értem, köszi. Nekem jók a benyomásaim. Ebben egyébként Infineon Power Amplifier chip MA5332M van, ez más mint ez előző verzió. üdv,

  • @IlleesEndre
    @IlleesEndre Год назад

    Köszönjük!

    • @RTH
      @RTH  Год назад

      Én köszönöm!

  • @vass7071
    @vass7071 Год назад +1

    Köszönjük!

    • @RTH
      @RTH  Год назад

      Én köszönöm! :)

  • @ApartmanVilagos-sv4jm
    @ApartmanVilagos-sv4jm Год назад

    Köszönjük!

    • @RTH
      @RTH  Год назад

      Köszi :)