Budowa ROZRUSZNIKA. Jak działa i dlaczego akumulator jest ważny. Rezystancja nie istnieje. S5E045

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 июл 2023
  • Fantastyczna rozmowa z inżynierem Bolesławem Jarosińskim i Sebastianem Rombalskim przed którymi rozrusznik nie ma tajemnic. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu oraz dzięki całej ekipie z Lubichowa, mogłem na własne oczy zobaczyć jak działa i jest zbudowany rozrusznik. A teraz widzowie kanału ‪@mrAkumulator‬ mogą przeżyć to razem ze mną ponownie.
    Rozrusznik w samochodzie jest niezbędnym elementem systemu zapłonu, bez którego nie moglibyśmy uruchomić silnika. Jest to urządzenie, które działa na zasadzie silnika elektrycznego, a jego głównym zadaniem jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną, co umożliwia obrót wału korbowego i start silnika.
    Rozrusznik składa się z kilku podstawowych elementów, takich jak silnik elektryczny, przekładnia zębata, czy sprzęgło jednokierunkowe. Przy włączeniu zapłonu, prąd z akumulatora samochodowego jest kierowany do silnika elektrycznego rozrusznika. Ten z kolei, poprzez przekładnię zębatą, napędza koło zamachowe silnika, inicjując jego pracę.
    Bez sprawnego rozrusznika, uruchomienie silnika staje się niemożliwe. Dlatego tak ważne jest monitorowanie jego stanu. Symptomy uszkodzenia rozrusznika mogą obejmować problemy ze startem samochodu, słyszalne tylko kliknięcie przy próbie uruchomienia, lub brak jakiejkolwiek reakcji. W takim przypadku najczęściej konieczna jest wymiana na nowy.
    Rozrusznik jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania samochodu. Regularne serwisowanie i dbanie o jego stan techniczny to klucz do bezproblemowego uruchamiania silnika, co jest szczególnie ważne w chłodne, zimowe dni, kiedy uruchomienie silnika może być trudniejsze. Pamiętaj więc o swoim rozruszniku - to, co niewielkie, ma wielką moc!
    as-pl.com/pl
    AS-PL Sp. z o.o. jest europejskim przedsiębiorstwem prężnie działającym w branży rozruszników i alternatorów. Firma została założona w Gdańsku w 1992 roku jako Auto-Starter. Obecnie Spółka zatrudnia ponad 300 osobową profesjonalną kadrę wykwalifikowanych pracowników. Firma współpracuje z dystrybutorami oraz hurtownikami części zamiennych z całego świata w obszarze rynku aftermarket, czyli dystrybucji części zamiennych i akcesoriów do pojazdów.
    Wieloletnie kontakty handlowe i sprzedaż do około 100 krajów na całym świecie sprawia, że Spółka znajduje się w czołówce wiodących dostawców części i podzespołów elektrycznych do pojazdów.
    Zapraszam i pozdrawiam
    Robert Mazurek
    Vlog firmy: / Świat akumulatorów
    Vlog english: / @thebatterychurch
    🏪 Mój tradycyjny sklepy z akumulatorami to:
    "Świat Akumulatorów" Szczecin ul. Gryfińska 106
    🛒 Moje sklepy internetowe z akumulatorami:
    Sklep internetowy: www.e-moto.pl/
    Elektryka do kamperów: www.mrKapitan.pl
    Robert Mazurek, twórca kanały @mrAkumulator i firmy Świat Akumulatorów oraz portalu AKUBIZ a także jednego z pierwszych sklepów internetowych z akumulatorami w Europie www.e-moto.pl
    #rozrusznik #aspl
    #Akumulatory #RobertMazurek #ŚwiatAkumulatorów
  • Авто/МотоАвто/Мото

Комментарии • 29

  •  Год назад +16

    Jeśli chodzi o uwagi do filmu:
    12:27 - na zapłonie tam się nic nie dzieje, dopiero jak trzymamy drugą pozycję stacyjki, która kręci rozrusznikiem - to załącza cewkę/cewki rozrusznika i automatycznie wszystko się dzieje po kolei - wyrzut bendiksa i potem zwarcie styków zworą
    17:32 - smary są bardziej lepkie nie gęstsze - gęstość odnosi się do ciężaru 😉
    Na pochwałę zasługuje świetny sposób wytłumaczenia przez Pana Bolesława, że nie istnieje rezystancja wewnętrzna i że to tylko model 👍

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 Год назад +1

      Drugą lub trzecią pozycję stacyjki, bo rozruch jest na drugiej lub trzeciej pozycji. Smary, a właściwie oleje, słuszna uwaga, są bardziej lepkie a nie gęstsze, gęstość odnosi się do masy i objętości. Co do rezystancji wewnętrznej akumulatorów, to się fundamentalnie nie zgodzę, istnieje realnie w każdym akumulatorze i zresztą w każdym realnym źródle napięcia rezystancja wewnętrzna, dlatego też przy przepływie prądu mamy spadek napięcia na akumulatorze, czyli na jego rezystancji wewnętrznej. Po prostu bez rezystancji wewnętrznej nie byłoby spadku napięcia, a każdy wie że taki spadek jest. Nawet idealne źródło napięcia ma rezystancję wewnętrzną, tyle że wynosi ona zero. Kwestia pomiarów czy szacowania tej rezystancji to inna rzecz, ale taka rezystancja w każdym aku występuje. Nie wiem skąd się wzięło Panu Bolesławowi że to jakiś model.

    • @marcinmotylinski1796
      @marcinmotylinski1796 Год назад

      @@adamnowak3374 Różnica jest taka, że na rezystorze w szereg z źródłem idealnym wydziela się ciepło Dżula o mocy proporcjonalnej do kwadratu prądu. W przypadku baterii część tej mocy z modelu się nie wydzieli, bo nie mamy spadku na rezystorze, tylko reakcje elektrochemiczne zachodzą w skończonym tempie, co powoduje spadek napięcia vs nominalnej siły elektromotorycznej.

    • @KrzysztofWaga-bm1ep
      @KrzysztofWaga-bm1ep Год назад

      Witam jest Pan taki dokładny A nie wie Pan że nie ma takiej części w rozruszniki jak Babicz.... Pozdrawiam.

    • @KrzysztofWaga-bm1ep
      @KrzysztofWaga-bm1ep Год назад

      Ach ten słownik ... Bendix

    • @kwiateg
      @kwiateg 5 месяцев назад

      ale potocznie mowi się "gęstsze" i nic w tym zlego panie Einstein.

  • @michak.5036
    @michak.5036 Год назад +1

    Bardzo szanuję ludzi z POZYTYWNĄ energią! :) Miłego dnia!

  • @prbart291
    @prbart291 Год назад +1

    Super prezentacja
    Super pokazane podstawy zasady działania rozrusznika
    Pozdrawiam 🙂👍

  • @cameledon
    @cameledon Год назад +1

    Zajefajny gość z tego pana Bolesława. Chciałbym się uczyć się od niego elektrotechniki. Jak mówił o oporności to widać było, że nawet Robert jest pod wrażeniem. Świetny odcinek, oby więcej takich rozmów ze specjalistami.

  • @Lukasz_Czekaj
    @Lukasz_Czekaj Год назад +2

    Świetny film 👍 Prosimy o więcej inżynierów 😊

  • @kowalskitk4
    @kowalskitk4 Год назад +1

    Dzieki za material. Super sprawa.

  • @adamorowski2294
    @adamorowski2294 Год назад

    Świetna robota!

  • @mohavk2441
    @mohavk2441 Год назад

    Ja rozumiem pana Bolesława, ponieważ tłumaczy w taki sam sposób jak robię to ja 😉
    Ale po moim tłumaczeniu każdy mówi że nie rozumie o co chodzi... 😂
    Piona.

  • @tomekbis5499
    @tomekbis5499 Год назад

    Dogrywka z cewkami elektro włącznika istotna. Jednak dla przeciętnego zjadacza prądu to czarna magia 🤣😏.

  • @marcinmotylinski1796
    @marcinmotylinski1796 Год назад

    Pytanie do Prowadzącego: silniki szeregowe mają tę fajną właściwość, że moment na wale jest proporcjonalny do kwadratu płynącego przez uzwojenia prądu. Dzięki temu taki rozrusznik mógł obrócić wałem silnika nawet zimą, bo żeby mieć 4 razy większy moment wystarczy 2 razy większy prąd. Silnik z magnesami trwałymi ma moment proporcjonalny do prądu, co oznacza że akumulator musi mieć mniejszą rezystancję wewnętrzną żeby kręcił tym samym silnikiem zarówno latem jak i zimą. Poza tym magnesy ziem rzadkich mają tendencję do utleniania się, więc ten sam silnik elektryczny po 10-20 latach może mieć już połowę znamionowego momentu obrotowego. Czy "odchudzenie" takiego rozrusznika przez zastąpienie uzwojeń na stojanie magnesami trwałymi kosztem żywotności i potrzebą stosowania mocniejszych akumulatorów ma sens?

    • @francmauer4473
      @francmauer4473 10 месяцев назад

      Z punktu widzenia firm z branży motoryzacyjnej ma to sens... Założenia są takie, że współczesny pojazd ma wytrzymać do końca gwarancji. Później użytkownik pojazdu ma zostać stałym klientem stacji serwisowych... ;)

  • @ShadowManpl666
    @ShadowManpl666 Год назад +5

    Mam złe doświadczenia z częściami z tej firmy.

  • @kazimierzgawe2843
    @kazimierzgawe2843 Год назад

    Trochę to topornie tłumaczone. Włącznik jest elektromagnesem. Wciągając metalowy rdzeń wrzuca bendix w wieniec zębaty koła zamachowego i zworą załącza prąd na szczotki. We włączniku są dwa uzwojenia. Główne i podtrzymujące.

  • @user-nj5ji1nr9s
    @user-nj5ji1nr9s Год назад

    Filmik jako edukacyjny bardzo ciekawy, tylko w tym sprzęcie coś dużo plastiku widać 😉

  • @robertjarocha9887
    @robertjarocha9887 Год назад +1

    Dziś już nie ma wpływu długość "przekręcenia kluczyka" albo przyciśnięcie startu. Tak mi się wydaje.Miłego dnia.

    • @TadekMarczuk
      @TadekMarczuk Год назад +3

      ...albo w maluchu długość trzymania kija od szczotki przy rozruszniku.

    • @adamkrzyzowski9193
      @adamkrzyzowski9193 9 месяцев назад

      Nie masz racji, temat na cały referat żeby to omówić i nie chce mi się tutaj rozpisywać w tym temacie.

  • @adamnowak3374
    @adamnowak3374 Год назад

    Może jeszcze ogólnie napiszę, że rezystancja wewnętrzna występuje realnie w każdym akumulatorze. To rzeczywisty parametr każdego źródła napięcia, a nie model.

    • @roper123
      @roper123 Год назад

      To w którym miejscu akumulatora podłączyć omomierz żeby go rzeczywiście/realnie zmierzyć? Jak wytłumaczyć zależność rezystancji wewnętrznej od stopnia naładowania akumulatora? I w granicznym przypadku jak parametr ten zmierzyć dla rozładowanego akumulatora?

    • @adamnowak3374
      @adamnowak3374 Год назад +1

      @@roper123 Rezystancję wewnętrzną źródeł napięcia mierzymy miernikami rezystancji wewnętrznej do tego przystosowanymi, występują samodzielnie bądź w testerach akumulatorów. Miernik podłączamy do biegunów akumulatora. Akumulator to elektrochemiczne źródło napięcia, stopień naładowania zmienia praktycznie wszystkie parametry tego źródła, w tym rezystancję wewnętrzną. Dla rozładowanego mierzymy tak samo, jak dla naładowanego. Rezystancję wewnętrzną można też zmierzyć metodą techniczną i wyliczyć ze wzoru. Zresztą każdy podręcznik do podstaw elektrotechniki omawia temat rezystancji wewnętrznej.

    • @krisk1236
      @krisk1236 Год назад

      @@roper123 Bezpośrednio możesz tylko zmierzyć prąd i napięcie. Rezystancję możesz wyliczyć z magicznego I=U/R

  • @francmauer4473
    @francmauer4473 10 месяцев назад +1

    Doceniam wkład i trud jaki P. Robert wnosi w edukację widzów ale znów widzę pewne nieścisłości. Nie ma co filozofować, rozrusznik silnika spalinowego to "zwykły silnik elektryczny prądu stałego"(uogólniając). Żeby nie było tak prosto oprócz tzw. włącznika elektromagnetycznego, może wystepować włącznik mechaniczny, znany na przykład ze starych wersji popularnego Malucha o którym nikt nie wspomniał. Często też we wnętrzu rozrusznika zabudowana jest przekładnia redukcyjna (planetarna) zwiększająca moment obrotowy na zębatce bendixa. A co do akumulatorów czyli galwanicznych źródeł prądowych to Pan ekspert opowiada głupoty bez urazy. Oporność wewnętrzna istnieje, jest mierzalna i realnie wpływa na wydajność prądową danego akumulatora. Pozdrawiam serdecznie.

  • @harryhaller6998
    @harryhaller6998 10 месяцев назад

    Tak patrząc od 7 minuty nie mogę uwierzyć, że tak fundamentalnie nie miałeś pojęcia, jak działa rozrusznik.