Bizony, amikor nersevik propaganda bohócot hívsz az meg éppen szénné ég vele mennyire 0 a történelem tudása. A csatorna helyébe levenném mert így csak egy negatív bélyeg rájuk nézve. Madarat tolláról.....
Ezt még órákig el tudtam volna nézni, remélem lesz még videó a témában. Például ami engem nagyon érdekelne, hogy amit az Egri csillagokban olvashattunk / láthattunk, az a valóságban hogy zajlott? Olvastam valahol, hogy abban a korban már nagyon túlléptek a filmben / regényben ábrázolt védekezési módon, és sokkal több szerepe volt a puskáknak. Szóval ha Bálint újra jön, akkor ezt is fel lehetne dolgozni :)
hú ha ! ez nemcsak ,hogy kiváló és lebilincselő előadás ,hanem érzi a néző ,hogy valóban ez így lehetet a valóságban is -ahogy a Somkuti mondja ! Erre csak annyit mondok ,hogy 1baj van a Sonkutival ,hogy csak egy van belőle😀 . köszönöm ezt a műsort Somkutinak és a készítőknek !
Köszönjük! Már több, ebben a témában készült angol nyelvű videót megnéztem. A legjobb ez volt. Ez volt a leghosszabb, így a részletek kibontására is volt lehetőség bizonyos mértékben. Annak is örültem, hogy az 1-10-ig pontozásra sem került sor.
Nagyon jó lett! Még sok ilyet! Sok történelmi és fantasy film van még bőven vagy akár sorozat! :) Sok történelem tanár ismerősöm szerint is a Nagy Sándor filmek csatái a leghitelesebbek még. Mennyei királyságból a bővített a jó csakis!
Legyen még ilyen, ez nagyon jó volt, nem kell mindig más, az úriembert is tudnám még sokat hallgatni. Láttam ilyen expert react videót de ez magyarul is nagyon jol működik
Nagyon tetszett, remélem lesz még több rész is belőle. A Mennyei Királyság mondjuk egy óriási f...sággal indít mikor a kovács főszereplő simán megöl 3 templomost. Azok az emberek 30 éven át kiképzésen átesett katonák voltak, olyan nincs hogy egyszerű kovács leveri mind a 3-at. Jó persze valahogy fel kell vezetni a hőst.... A Kenyérmezei csatában Kinizsi harcolt és cserélt páncélt. A 2. Rigómezei csatában csinált ilyet Hunyadi is ha jól emlékszem, bár ott sajna a csatát elvesztettük. Lehetne még téma a Gladiátor, a Ryan közlegény megmentése vagy a Halál 50 órája, illetve a Trónok harcából is van több jó csatajelenet is....
Thanks. Kiváló hadtörténeti elemzés és bemutatás a filmeken keresztül. Köszönőm Bálintnak! (Annyiszor hallgattam már elemzéseit h szinte régi ismerősöm. Igaza csak ő nekem. 🙂)
Nagyon jó videó volt, jó, hogy helyretett bizonyos dolgokat. És hát egyértelmű, hogy minden hadsereg rémálma a városi harc. Talán ezért döntöttek most úgy az oroszok, hogy ezt úgy kerülik el, hogy felszámolják - a várost. Ha nincs város - nem lesz városi harc sem. Ismerjük el, van ebben némi logika... :)))
Köszönöm a mélyreható elemzést ! Ezek után gyakorlatilag ordít, hogy a következő rész a játékok (stratégiai) szemszögét is elemezd ! Köszönöm mégegyszer !
Szép napot! Élvezettel néztem, végig a videót (meló közben ).Felkészült, összeszedett és tanulságos volt számomra. A mai ember sokszor azt hiszi, hogy , az elöttünk élt emberek ostobák voltak... Már a Neandervölgy ember , vagy a Gyenyiszovai ember is képes volt taktikusan gondolkodni, és ez alapján vadászni, harcolni. jómagam harcoltam katonaként a Balkán háborúban, és sok esetben tapasztaltam a tisztek és a hadvezetés alkalmatlanságát egy modern hadviselésben. Ha ismered ellenséged szokásait, ha tudod hol alszik, hol a búvóhelye, ha ismered gyengéit, szükségleteit.... Tudod hol, és hogyan, árts neki úgy, hogy elvedd a kedvét a harctól, ez egy nagy ember mondása volt, de ez igaz akkor is , ha vadászol.. Szóval.... elődeink nem voltak ostobák, komoly taktikai tudás birtokasi voltak.
Ha a játékokra jut a sor, kérlek foglalkozz a Ghost of Thushimával, a fejlesztők elvileg valami kitüntetést is kaptak a sziget vezetőségétől annyi történelem hű
Nagyon jó lett a videó, nyugodtan fogalmazhatnál kevésbé finoman, a filmiparban elképesztően sok ökörség van. Ahogy eddig tapasztaltam, a történelmi filmeknél az első áldozat a korhűség. Hunyadi páncélcserés trükkje a szebeni csatában történt, ahol Mezid béget győzte le. A helyes megoldást csak egyvalakinél láttam :(
Nagyon jól sikerült, tetszett az, hogy Bálint nem várt dokumentum filmes hűséget egy szórakoztató ipari terméktől. Én még nagyon kíváncsi lennék egy Gyűrűk Ura elemzésre. Az eredeti trilógia uruk-hai orkjai milyen stílusokat és korszakokat vegyítve működtek, A hobbit farkas lovas üldöző csapatai, vagy épp az 5 sereg csatájában hány és hány harcmodor találkozik. Bár ezt a témakört már a Wun Wun csatorna kiválóan bemutatta, kíváncsi lennék, egy lelkes hobbista és egy szakértő észrevételei közötti különbségre, illetve, hogy miképpen köthető a valósághoz. Tolkien saját bevallása szerint is saját első világháborús élményeit is belevitte a dologba, vagy például a Helm szurdoki csata bombájához hasonlóan milyen lehetett először találkozni, a filmet idézve "a tűzzel mely elemészti a követ"
Végre van magyarul is ilyen! Ment az instant like és a feliratkozás. Remélem még folytatni fogjátok, mert tényleg hiánypótló (számomra) UI.: Ha folytatjátok. Egy technikai tipp. Amikor a szakértő beszél, a sarokba nem ártana egy kis állókép, hogy éppen miről van szó. Nem élet halál kérdés, de ha 5mp-re van bevágva egy jelenet, akkor segít felfogni a nézőnek, hogy miről van szó (legalábbis az olyan korlátoltabbaknak, mint én)
Az ókori jelenetekhez tegyünk hozzá annyit, hogy az íjász alakulatoknál, amíg íjat mint fegyvert használtak a feszíts, célőzz, lőjj parancssor nem létezett soha. Egy egyszeri ''tűz'' parancs után mindenki a saját tempójában nyilazott amíg túl közel nem ért az ellenség, pont azért mert egyik íjász lassabban, másik gyorsabban lőtt, és így tudták a legjobban felhasználni az erejüket mivel eléggé nagy igénybevételt jelentett az akkori (90-100 fonttól kezdődő) húzóerejű háborús íjakkal huzamosabb ideig nyilazni. Egy kicsit az is elszomorított hogy nem emelted ki hogy szinte sosem lőttek ''felfele'' az ég felé ahogyan azt láthatjuk a Trójában is vagy éppen utána a perzsák esetében, ugyanis a félkör pályát leíró nyilvessző ennek a félkör, félhold alakú pályának a vége felé elveszti minden energiáját, hiszen akkor már ''csak esik'' lefele az égből, az ilyen vesszőket egy kicsit vastag bőrmellény/kabát vagy hasonló ruhadarab is megakasztotta volna :D. Ezért is volt fontos az íjászoknak a várfal/magaslat használata, mert akkor vagy ''lefele'' vagy egyenesen, vízszintesen lőttek, így már íjaik erejét teljesen kihasználva elég hatásos megállító erővel. Egyébként baromi jó hogy ezt elkezdtétek magyar nyelven, így tovább!
A felfele elhajított test pontosan olyan sebességgel ér vissza mint amekkorával kilőtték. Különben az energiamegmaradás törvénye nem érvényesülne. A legnagyobb hatótáv pedig akkor érhető el, ha pontosan 45 fokban felfelé lőnek. www.fizikakonyv.hu/019.pdf 10. oldal vége
Nagyon jó volt a videó tisztelt Bálint én már csak egyvalamit nem értek. Az esetek túlnyomó részében a borzasztó szakmai fordítást. "Táncolnak előttem - Tango in sight" "Alpha Mike - alfa margó" "Descent flight level one one zero - süllyessze a repülés szintjét egy egy nullára" Ilyenkor miért nem kérnek segítséget egy hozzáértő szakembertől mint például ön?🤔😀
üdv. a héten láttam egy riportot Koltai Gábor filmrendezőtől ,ahol a ,,Tündérkert,, cimű magyar sorozattal kapcsiban. És azt merte mondani ,hogy ,, nem szabad a filmekben a történelmet követni ,, bennem megállt az ütő a méregtől és a megdöbbenéstől ! hogy mondhat bárki ilyen marhaságot ,főleg ,egy filmrendező ,ha bár ettől fogva már nem az ! A nézőt az érdekli ,hogy igen is kövesse a történelmet ! 1x egy igazi világon elismert rendező azt mondta ,,, az életben sokkal izgalmasabb történetek történtek meg ,mint amit én valaha is kitudnék találni !
Somkuti Bálint nekem olyan karakter mint Kiss László csillagász, a különbség, hogy Kiss László több humorbombát használ . Nem csak élvezi a témát és érti is, de azt is élvezi, hogy magyarázhat. Kb egy minden tanárnak ilyennek kéne lennie.
Voltak olyan katonai vezetők, akik nem viseltek sisakot, vagy védőeszközt. Bár ezeket beszámolókból tudjuk (pl. Sebő Ödön), hogy miért történt (lazaság, merészség stb.) az persze más kérdés. Amúgy szuper volt, remélem lesz még ilyen rész.
A nagyszebeni csata előtt cserélt Hunyadi páncélt Kamonyai Simonnal 1442 március 25-én,míg a vaskapui csata szeptember 6-án zajlott le!A videó nagyon jó volt,ment is a like! 😊
Köszi, nagyon jó, végre van ilyen magyarul is! A sisakkal már több, a témával foglalkozó angol nyelvű csatorna foglalkozott. Sisakja még a legutolsó, legszegényebb talpas gyalognak is volt. Ugyanis a halálos sérülések döntő része fejsérülés volt. A másik hálivudi agymenés a háton hordott kard mémje. Erről is lehetne esetleg beszélni, hogy létezett-e valaha ilyen.
Achilleus a monda szerint serthetetlen volt, a sarkat kiveve, ahol az anyja tartotta. Nyugodtan mehetett csataba sisak nelkul. Persze kerdes, miert kellett neki pancelzat akkor egyaltalan. Errol Homeroszt kene megkerdezni. Nyilvan az egesz csak mese (persze Troja letezett, csak nem igy)
@@Reptile1971 A mondát a film nem veszi figyelembe, Akhilleusz amint először megjelenik, négy mondattal később kimondja, hogy a sebezhetetlensége csak szóbeszéd.
Nagyon jó Gratulálok! Annyit tennék hozzá, hogy nem a Kenyérmezei csatánál, hanem a Szebeni csatánál 1442-ben cseréllt lovat és páncélt Hunyadi az egyik barátjával. Ennek trüknek a segítségével tudta legyőzni Mezid béget.
Egy fiatal koromban olvasott könyvben úgy hívták a Macedón lovasságot, hogy a Barátok lovassága. Gondolom (vagy írták) ők gazdag Macedón nemesek lehettek, jól felfegyverzett, jó lovakon ülő, nagy harcértékű csapatot alkottak, akik halálig kitartottak Alexandrosz és korábban az apja mellett a csatákban. Akkoriban az Európai közkatonák szinte mind gyalogosak voltak. A műsor nagyon jó, a magyarázatok érthetőek, a hangulatot tökéletesen visszaadja. Köszönöm az élményt.
Ők voltak a hetairoszok, amely szó "társakat" jelent. A makedón elitből kerültek ki, és valóban voltak közös lakomáik és vadászataik mind Philipposszal, mint Alexandrosszal, így feltételezhető egy ismeretségi vagy baráti viszony.
egy kérdésem lenne: van ügye a könnygáz, amit előszeretettel alkalmaz az állam békeidőben a saját polgáraival szemben :) na most ügye háborúban ha jól tudom mindenféle vegyi fegyver tiltva van, a könnygáz is. miért? :)
Most néztem meg a Disney + -on Denzel Washington főszereplésével Az utolsó esély című 1995-s filmet, ami nálam a TOP 3-ban van ami a háborús filmeket illeti annyira lekötötte a figyelmemet! Ha esetleg látta Bálint akkor lehetne erről is egy videó, hogy mennyire hitelesek a látottak! :)
Bocsánat, de Hunyadi János testőre nem a Kenyérmezei csatában, hanem az úgynevezett "Vaskapu szurdok" csatában vesztette az életét és a védőt Kamonyai Simonnak hívták. Egszerűen úgy, mint I. Károlynál, ott is a védő páncélt cserélt.
Nagyon jo video lett egy dologban nem ertek egyet ... Amikor a 2 tabor egymasnak esett az ujjaszok a falrol siman belottek az ellenseget ugymond tullotek a csatasort es a hatso alegysegeket v tamogato egysegeket vegig szortak ugyanis nem fert oda egyszerre az osszes harcos a csatahoz es amit a filmben nem lathatunk kulonbozo jelzesekre fordultak valamint megadott tavolsagra lottek.
Köszönöm szépen ezt a videót! Nagyon jó volt hallani, hogyan értékeli egy szakértő ezeket a dolgokat, melyekről én, laikus is éreztem, hogy talán nem pontos.
Nagyon bírom Bálintot még nagyon sok ilyet!!! Köszönjük a videót!!!
szereted a propagandistákat?
@@mihalybertalan1403 Itt mi volt propaganda szerinted?!?!?
@@szeleddie olvasd újra. nem mondtam h itt volt.
@@szeleddie neki mindegy,csak ide böföghessen valamit..... de ne haragudj rá,csak ennyit tud szegény....
Szépen öregszik a videó
Bizony, amikor nersevik propaganda bohócot hívsz az meg éppen szénné ég vele mennyire 0 a történelem tudása. A csatorna helyébe levenném mert így csak egy negatív bélyeg rájuk nézve. Madarat tolláról.....
Ez tök jó volt. Angol nyelvű videót láttam már ebben a témában, de így is sikerült újat mondani. Remélem lesz még hasonló.
Tetszett a REALITÁS megmutatása bár a végén a " Fantasy" fölöslegesnek tűnik.....
Nagyon jó!!
Várom a folytatást!!!
300, A szakasz, Katonák voltunk, Fegyvertelen katona pár tipp a következő részre 😅 szuper műsor volt 💚
Kitört belőlem az elektromos. Úgy kezdtem olvasni:
300A szakasz. 😂
Ryan közlegény megmentése, pls 🙏❤️ Biztos van benne pár arany jelenet ebből a szempontból.
@@vioolaflagpl. az elején a cseh katonák?
Ez igen!... Végre valaki aki megmondja!...💯💪😎
Profi volt. 🙂 Feliratkozva.
nagyon jó volt, várjuk a folytatást!
Ezt még órákig el tudtam volna nézni, remélem lesz még videó a témában. Például ami engem nagyon érdekelne, hogy amit az Egri csillagokban olvashattunk / láthattunk, az a valóságban hogy zajlott? Olvastam valahol, hogy abban a korban már nagyon túlléptek a filmben / regényben ábrázolt védekezési módon, és sokkal több szerepe volt a puskáknak. Szóval ha Bálint újra jön, akkor ezt is fel lehetne dolgozni :)
hú ha ! ez nemcsak ,hogy kiváló és lebilincselő előadás ,hanem érzi a néző ,hogy valóban ez így lehetet a valóságban is -ahogy a Somkuti mondja ! Erre csak annyit mondok ,hogy 1baj van a Sonkutival ,hogy csak egy van belőle😀 . köszönöm ezt a műsort Somkutinak és a készítőknek !
Jeé! vannak még normális emberek is! így is lehet videókat csinálni anélkül hogy ripacskodna valaki mint a mint sok más szakértő!!!
Elég random témájában ez a videó erre a csatornára, de nagyon tetszett. Érdekes volt és szórakoztató is.
Köszönjük!
Már több, ebben a témában készült angol nyelvű videót megnéztem. A legjobb ez volt.
Ez volt a leghosszabb, így a részletek kibontására is volt lehetőség bizonyos mértékben. Annak is örültem, hogy az 1-10-ig pontozásra sem került sor.
Köszi, jó volt. Máskor is szivesen meghalgatom az elemzéseidet.
Nagyon tetszett
Várom a folytatást 😁
Nagyon jó volt! Köszönöm. ❤
Szuper volt!
Örülök hogy ez a formátum végre magyarul is készül :) Az angolt is nagyon szeretem.
Még még még Bálint.Zseniális.Profi.
Nagyon jó lett! Még sok ilyet! Sok történelmi és fantasy film van még bőven vagy akár sorozat! :) Sok történelem tanár ismerősöm szerint is a Nagy Sándor filmek csatái a leghitelesebbek még. Mennyei királyságból a bővített a jó csakis!
Legyen még ilyen, ez nagyon jó volt, nem kell mindig más, az úriembert is tudnám még sokat hallgatni. Láttam ilyen expert react videót de ez magyarul is nagyon jol működik
Nagyon tetszett, remélem lesz még több rész is belőle. A Mennyei Királyság mondjuk egy óriási f...sággal indít mikor a kovács főszereplő simán megöl 3 templomost. Azok az emberek 30 éven át kiképzésen átesett katonák voltak, olyan nincs hogy egyszerű kovács leveri mind a 3-at. Jó persze valahogy fel kell vezetni a hőst.... A Kenyérmezei csatában Kinizsi harcolt és cserélt páncélt. A 2. Rigómezei csatában csinált ilyet Hunyadi is ha jól emlékszem, bár ott sajna a csatát elvesztettük. Lehetne még téma a Gladiátor, a Ryan közlegény megmentése vagy a Halál 50 órája, illetve a Trónok harcából is van több jó csatajelenet is....
Thanks. Kiváló hadtörténeti elemzés és bemutatás a filmeken keresztül.
Köszönőm Bálintnak! (Annyiszor hallgattam már elemzéseit h szinte régi ismerősöm. Igaza csak ő nekem. 🙂)
Nagyon jó videó volt, jó, hogy helyretett bizonyos dolgokat. És hát egyértelmű, hogy minden hadsereg rémálma a városi harc. Talán ezért döntöttek most úgy az oroszok, hogy ezt úgy kerülik el, hogy felszámolják - a várost. Ha nincs város - nem lesz városi harc sem. Ismerjük el, van ebben némi logika... :)))
Zseniális! Mindig lenyügöz, ha valaki ilyen szenvedéllyel, hiteleséggel és alaposággal áll hozzá egy témához.
Ez nagyon érdekes volt. Köszi! Várom a következő adást!
Zseniális Bálint, köszönjük!
Köszi szépen Bálint. Remekül szórakoztam.
Magyar filmekkel kapcsolatban is szívesen megnéznék egy ilyen elemzős részt! A jelenlegiekhez gratulálok!
Nagyon jó volt, remélem lesz még sok ilyen rész!
Ez nagyon jó volt! Csináljatok még ilyen videókat!😊🎉
Köszönöm a mélyreható elemzést ! Ezek után gyakorlatilag ordít, hogy a következő rész a játékok (stratégiai) szemszögét is elemezd ! Köszönöm mégegyszer !
Nagyon jó!!! Köszönöm!!!
Szuper, nagyon jó.😊
Szép napot! Élvezettel néztem, végig a videót (meló közben ).Felkészült, összeszedett és tanulságos volt számomra. A mai ember sokszor azt hiszi, hogy , az elöttünk élt emberek ostobák voltak... Már a Neandervölgy ember , vagy a Gyenyiszovai ember is képes volt taktikusan gondolkodni, és ez alapján vadászni, harcolni.
jómagam harcoltam katonaként a Balkán háborúban, és sok esetben tapasztaltam a tisztek és a hadvezetés alkalmatlanságát egy modern hadviselésben. Ha ismered ellenséged szokásait, ha tudod hol alszik, hol a búvóhelye, ha ismered gyengéit, szükségleteit....
Tudod hol, és hogyan, árts neki úgy, hogy elvedd a kedvét a harctól, ez egy nagy ember mondása volt, de ez igaz akkor is , ha vadászol..
Szóval.... elődeink nem voltak ostobák, komoly taktikai tudás birtokasi voltak.
Oh. Na erre nem számítottam. Mármint hogy külföldi mintára idehaza is csinálnak ilyet. Szerintem ebből többet is lehetne csinálni
Nagyon jó volt . ❤❤❤❤❤
Régóta nem láttam ilyen értelmes videót már köszönöm ,hogy megnézhettem :)
Erderkes informaciok, elvezet hallgatni es megerteni dolgokat. Koszonom.
Ez remek volt.
Szakmai szemmel,professzionálisan.
Ez tényleg nagyon érdekes volt.
Vegre valaki! Köszönöm
Ha a játékokra jut a sor, kérlek foglalkozz a Ghost of Thushimával, a fejlesztők elvileg valami kitüntetést is kaptak a sziget vezetőségétől annyi történelem hű
Számomra az utóbbi évek egyik legjobb játéka lett. Imádtam minden egyes másodpercét. Alig várom a második részt.
Nagyon jó video!
Szívesen néznek meg többet is!
Remek volt, Bálint nagy király! 😊
Ez kurva jó volt!❤
Nagyon jó volt! 👍
Szívesen Meghallgatnám a Legjobbak a pokolban c film-ről is Bálintot!
A tudás hatalom. És tök jó hogy nem csak az Ukrán fronton halljuk.
Tökéletesen összefoglalva és kielemezve. Nagyon szeretem az ilyen szakértői videókat!
Még, ilyent!
Nagyon jó lett a videó, nyugodtan fogalmazhatnál kevésbé finoman, a filmiparban elképesztően sok ökörség van. Ahogy eddig tapasztaltam, a történelmi filmeknél az első áldozat a korhűség. Hunyadi páncélcserés trükkje a szebeni csatában történt, ahol Mezid béget győzte le. A helyes megoldást csak egyvalakinél láttam :(
Hát ez tök jó volt, lehetett volna hosszabb.
Nagyon jól sikerült, tetszett az, hogy Bálint nem várt dokumentum filmes hűséget egy szórakoztató ipari terméktől. Én még nagyon kíváncsi lennék egy Gyűrűk Ura elemzésre. Az eredeti trilógia uruk-hai orkjai milyen stílusokat és korszakokat vegyítve működtek, A hobbit farkas lovas üldöző csapatai, vagy épp az 5 sereg csatájában hány és hány harcmodor találkozik.
Bár ezt a témakört már a Wun Wun csatorna kiválóan bemutatta, kíváncsi lennék, egy lelkes hobbista és egy szakértő észrevételei közötti különbségre, illetve, hogy miképpen köthető a valósághoz.
Tolkien saját bevallása szerint is saját első világháborús élményeit is belevitte a dologba, vagy például a Helm szurdoki csata bombájához hasonlóan milyen lehetett először találkozni, a filmet idézve "a tűzzel mely elemészti a követ"
A másidik részben foglalkozik a Gyűrűk Urával.
@@kalmanbukovszkij8293 azóta láttam én is, csak a helm szurdoki csata fért bele, én még a törp falanxra kíváncsi lettem volna
Kérem a következőt! ...
Eddig amit láttam mint hagyományőrző, a legjobb volt. Lényeges dolgokat tisztáz.
Jöhetne még ilyen!!
Bravo,kitűnő!👍
Legközelebb legyen Gyűrűk ura is, egyébként nagyon jó volt, érdekes
Ez nagyon jó lett Bálint!! Gratulálok!
úgy gondolom, hogy mindegy, hogy volt -e sisak achilleuszon vagy sem - az ipsének csak a sarka volt sebezhető
Végre van magyarul is ilyen! Ment az instant like és a feliratkozás.
Remélem még folytatni fogjátok, mert tényleg hiánypótló (számomra)
UI.: Ha folytatjátok. Egy technikai tipp. Amikor a szakértő beszél, a sarokba nem ártana egy kis állókép, hogy éppen miről van szó. Nem élet halál kérdés, de ha 5mp-re van bevágva egy jelenet, akkor segít felfogni a nézőnek, hogy miről van szó (legalábbis az olyan korlátoltabbaknak, mint én)
Köszi
Az ókori jelenetekhez tegyünk hozzá annyit, hogy az íjász alakulatoknál, amíg íjat mint fegyvert használtak a feszíts, célőzz, lőjj parancssor nem létezett soha. Egy egyszeri ''tűz'' parancs után mindenki a saját tempójában nyilazott amíg túl közel nem ért az ellenség, pont azért mert egyik íjász lassabban, másik gyorsabban lőtt, és így tudták a legjobban felhasználni az erejüket mivel eléggé nagy igénybevételt jelentett az akkori (90-100 fonttól kezdődő) húzóerejű háborús íjakkal huzamosabb ideig nyilazni. Egy kicsit az is elszomorított hogy nem emelted ki hogy szinte sosem lőttek ''felfele'' az ég felé ahogyan azt láthatjuk a Trójában is vagy éppen utána a perzsák esetében, ugyanis a félkör pályát leíró nyilvessző ennek a félkör, félhold alakú pályának a vége felé elveszti minden energiáját, hiszen akkor már ''csak esik'' lefele az égből, az ilyen vesszőket egy kicsit vastag bőrmellény/kabát vagy hasonló ruhadarab is megakasztotta volna :D. Ezért is volt fontos az íjászoknak a várfal/magaslat használata, mert akkor vagy ''lefele'' vagy egyenesen, vízszintesen lőttek, így már íjaik erejét teljesen kihasználva elég hatásos megállító erővel. Egyébként baromi jó hogy ezt elkezdtétek magyar nyelven, így tovább!
A felfele elhajított test pontosan olyan sebességgel ér vissza mint amekkorával kilőtték. Különben az energiamegmaradás törvénye nem érvényesülne. A legnagyobb hatótáv pedig akkor érhető el, ha pontosan 45 fokban felfelé lőnek.
www.fizikakonyv.hu/019.pdf 10. oldal vége
Én úgy tudom hogy a "tűz" vezényszó csak a lőporos fegyverek elterjedése után lett alkalmazva
Ez kurva jó, azt hittem a képről valami külföldi videó feliratozva vagy ilyesmi, de ez remek saját tartalom. Gratula
Kedves Bálint! Köszönöm a videót, igazán érdekes volt! Remélem lesz folytatás!
Nagyon jó volt a videó tisztelt Bálint én már csak egyvalamit nem értek. Az esetek túlnyomó részében a borzasztó szakmai fordítást. "Táncolnak előttem - Tango in sight"
"Alpha Mike - alfa margó"
"Descent flight level one one zero - süllyessze a repülés szintjét egy egy nullára"
Ilyenkor miért nem kérnek segítséget egy hozzáértő szakembertől mint például ön?🤔😀
üdv. a héten láttam egy riportot Koltai Gábor filmrendezőtől ,ahol a ,,Tündérkert,, cimű magyar sorozattal kapcsiban. És azt merte mondani ,hogy ,, nem szabad a filmekben a történelmet követni ,, bennem megállt az ütő a méregtől és a megdöbbenéstől ! hogy mondhat bárki ilyen marhaságot ,főleg ,egy filmrendező ,ha bár ettől fogva már nem az ! A nézőt az érdekli ,hogy igen is kövesse a történelmet ! 1x egy igazi világon elismert rendező azt mondta ,,, az életben sokkal izgalmasabb történetek történtek meg ,mint amit én valaha is kitudnék találni !
Somkuti Bálint nekem olyan karakter mint Kiss László csillagász, a különbség, hogy Kiss László több humorbombát használ .
Nem csak élvezi a témát és érti is, de azt is élvezi, hogy magyarázhat.
Kb egy minden tanárnak ilyennek kéne lennie.
Voltak olyan katonai vezetők, akik nem viseltek sisakot, vagy védőeszközt. Bár ezeket beszámolókból tudjuk (pl. Sebő Ödön), hogy miért történt (lazaság, merészség stb.) az persze más kérdés. Amúgy szuper volt, remélem lesz még ilyen rész.
27:20-hoz: nem Kenyérmező,hanem Vaskapu. Kamonyai Simonnak hívták a vezérét,akivel páncélt cserélt.
Pontosan
köszönöm, szemlátomást nem voltam benne biztos.
A nagyszebeni csata előtt cserélt Hunyadi páncélt Kamonyai Simonnal 1442 március 25-én,míg a vaskapui csata szeptember 6-án zajlott le!A videó nagyon jó volt,ment is a like! 😊
Köszi, nagyon jó, végre van ilyen magyarul is! A sisakkal már több, a témával foglalkozó angol nyelvű csatorna foglalkozott. Sisakja még a legutolsó, legszegényebb talpas gyalognak is volt. Ugyanis a halálos sérülések döntő része fejsérülés volt. A másik hálivudi agymenés a háton hordott kard mémje. Erről is lehetne esetleg beszélni, hogy létezett-e valaha ilyen.
Achilleus a monda szerint serthetetlen volt, a sarkat kiveve, ahol az anyja tartotta. Nyugodtan mehetett csataba sisak nelkul. Persze kerdes, miert kellett neki pancelzat akkor egyaltalan. Errol Homeroszt kene megkerdezni.
Nyilvan az egesz csak mese (persze Troja letezett, csak nem igy)
@@Reptile1971 A mondát a film nem veszi figyelembe, Akhilleusz amint először megjelenik, négy mondattal később kimondja, hogy a sebezhetetlensége csak szóbeszéd.
27.20 Kenyérmező 1479., Hunyadi már nem lehet ott!!! Egyébként gratu, élvezetes és hasznos videó!
Rigómező volt, ahol páncélt cseréltek?
@@somkutibalint 1442 márciusában volt, valahol Nagyszeben mellett. A katonát Kamonyai Kemény Simonnak hívták.
Igen, Kinizsi volt ott, a nehézlovasságával gyakorlatilag bedarálta a török haderőt.
Hunyadi 1442-ben a nagyszebeni csatában cserélt páncélt Kamonyai Simonnal.
Ez régóta a legjobb videótok volt. Gratula! Több hasonlót!
Nagyon jó Gratulálok! Annyit tennék hozzá, hogy nem a Kenyérmezei csatánál, hanem a Szebeni csatánál 1442-ben cseréllt lovat és páncélt Hunyadi az egyik barátjával. Ennek trüknek a segítségével tudta legyőzni Mezid béget.
Ez kurva jó volt! Reggelig nézném……
Egy fiatal koromban olvasott könyvben úgy hívták a Macedón lovasságot, hogy a Barátok lovassága. Gondolom (vagy írták) ők gazdag Macedón nemesek lehettek, jól felfegyverzett, jó lovakon ülő, nagy harcértékű csapatot alkottak, akik halálig kitartottak Alexandrosz és korábban az apja mellett a csatákban. Akkoriban az Európai közkatonák szinte mind gyalogosak voltak. A műsor nagyon jó, a magyarázatok érthetőek, a hangulatot tökéletesen visszaadja. Köszönöm az élményt.
Ők voltak a hetairoszok, amely szó "társakat" jelent. A makedón elitből kerültek ki, és valóban voltak közös lakomáik és vadászataik mind Philipposszal, mint Alexandrosszal, így feltételezhető egy ismeretségi vagy baráti viszony.
V. Henrikről szóló azonos című film csata-, illetve párbaj jelenetéről is megnéznék, egy hasonlót!
egy kérdésem lenne: van ügye a könnygáz, amit előszeretettel alkalmaz az állam békeidőben a saját polgáraival szemben :) na most ügye háborúban ha jól tudom mindenféle vegyi fegyver tiltva van, a könnygáz is. miért? :)
mert vegyi fegyver. az ideggázokhoz hasonlóan
❤❤❤❤❤
Ment like!
Remek volt. Néhány filmtipp a következő részhez: 300, Egri csillagok, Rettenthetetlen, Hazafi, Nyugaton a helyzet változatlan, Ryan közlegény.
Gyűrűk urából Helm szurdok, Minas Tirith, Osgiliath és a Fekete kapu ostromáról is legyen ilyen!!!!!!!!
Nagyon jó ötlet ez a fajta elemzés :) Köszönjük
Ebből lesz egy Nessaj reacts, megjósolom!
Üdítő látni itt is Bálint 👌😊
Bálint nagyon jó volt, még több ilyen elemzést szívesen látnék! 🙂
Most néztem meg a Disney + -on Denzel Washington főszereplésével Az utolsó esély című 1995-s filmet, ami nálam a TOP 3-ban van ami a háborús filmeket illeti annyira lekötötte a figyelmemet!
Ha esetleg látta Bálint akkor lehetne erről is egy videó, hogy mennyire hitelesek a látottak!
:)
Köszönjük szépen a podcastot! Nagyon érdekes volt!👍🙂
Nagyon érdekes elemzés, köszönjük!
Bálint, ez csúcs volt, gratulálok!
Egy jó kis bollywoodi csatát is elemezzetek :)
Kedves Bálint, azt kérdezném öntől hogy felajánlotta hadtörténészeti, csaták és az ostromokkal kapcsolatos tudását a rendezők producerek számára?
Tök jó, Fattyak csatáját még meghallgattam volna :D
Annyit mondott volna, hogy az idióta Sanza szólhatott volna az erősítésről a vérfűrdő előtt, hogy húzzák az időt meg fél óráig😅
Bocsánat, de Hunyadi János testőre nem a Kenyérmezei csatában, hanem az úgynevezett "Vaskapu szurdok" csatában vesztette az életét és a védőt Kamonyai Simonnak hívták. Egszerűen úgy, mint I. Károlynál, ott is a védő páncélt cserélt.
300 című filmet kéne elemezni. Elég jó csaták vannak!
Nagyon jo video lett egy dologban nem ertek egyet ... Amikor a 2 tabor egymasnak esett az ujjaszok a falrol siman belottek az ellenseget ugymond tullotek a csatasort es a hatso alegysegeket v tamogato egysegeket vegig szortak ugyanis nem fert oda egyszerre az osszes harcos a csatahoz es amit a filmben nem lathatunk kulonbozo jelzesekre fordultak valamint megadott tavolsagra lottek.
👍👍👍
Szuper volt köszönjük !
Köszönöm szépen ezt a videót! Nagyon jó volt hallani, hogyan értékeli egy szakértő ezeket a dolgokat, melyekről én, laikus is éreztem, hogy talán nem pontos.