Fika na języku. Wieloznaczność

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 ноя 2024
  • Bogactwo wieloznaczności. Metafory (baśniowe).
    Wieloznaczność - wypowiedź, którą można zinterpretować na więcej niż jeden sposobów.
    Wieloznaczne wypowiedzi - wieloznaczności leksykalne:
    hononimia: identyczność brzmienia i pisowni wyrazów mających różne znaczenia i zwykle też różne pochodzenie, np. „Nim pomyślicie o miłosnej uczcie, Pierwej się uczcie.” (Sztaudynger, Oda do młodości);
    polisemia: wyrażanie różnych treści za pomocą jednego środka językowego, powiązanie znaczeniowe, wspólne pochodzenie, wynika z sensu podstawowego, np.: język - organ ciała, mowa; chodzić - spacerować, chodzić ze sobą (Łukasz od dwóch godzin chodzi z Anią);
    znaczenia obrazowe, metaforyczne oraz idiomatyczne; „Zdenerwowany Jaś przewrócił biurko, podeptał zeszyty i kopnął w kalendarz.”
    Wieloznaczności składniowe (amfibolie - wypowiedzi, które mogą być rozumiane na co najmniej dwa sposoby, na skutek wady składni.):
    Dzieci zjadły wilki.
    Zaginął czarny pudel, do którego była przywiązana jego właścicielka.
    Poszukiwanie źródeł zakazu zabijania może wytłumaczyć, na czym polega jego zło.
    Uczeń nie zgadza się z oskarżeniem dyrektora.
    Jan zakopał skarb wraz z żoną i teściową.
    Joanna chce porozmawiać o uczniach palących papierosy z dyrektorem szkoły.
    Metafora, zwana też przenośnią, to językowy środek stylistyczny, w którym obce znaczeniowo wyrazy są ze sobą składniowo zestawione, tworząc związek frazeologiczny o innym znaczeniu niż dosłowny sens wyrazów, np. „od ust sobie odejmę”, „podzielę się z wami wiadomością” lub „złote serce”. Metafora to typowy środek artystyczny, występujący w utworach zwłaszcza poetyckich, gdzie służy jako środek obrazowania, choć utrwala się również w stylu potocznym i publicystycznym. Odgrywa istotną rolę w ewolucji zasobu słownego języka.
    Rozmawiały: filozofa Katarzyna Ciarcińska i księgarka Małgorzata Narożna - autorski projekt: "Fika na języku""Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa narodowego i Sportu pochodzących z funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego".

Комментарии •