Ten výraz finanční pornografie je vážně trefný. Některé weby ohledně investování jeden týden napíší něco a druhý týden přesný opak. Jak říkáš ty, je to jen šum.. Díky za tvou tvorbu 👍
Já tedy tvá videa sleduji kvůli dopaminu, který získávám skrze konfirmační zkreslení :) 15 minut si říkat, že to je fajn, jak postupuji správně má dobrý vliv na psychiku. Lepší, než koukat na zprávy a 15 minut kývat, že přeci už dávno vím, jací jsou někteří lidi dacani a celou dobu se tak mračit a hudrovat :)
Ahoj Richarde, pravidelně sleduju veskera tva videa a moc se mi líbí, jak jsi názorově konzistentní. Mnoho ostatních youtuberů po case trošku mění názory nebo vydává videa s velmi akčními popisky s vidinou vyšši sledovanosti.. Také obdivuji, kde stále beres novou inspiraci a že tě stale napadají nové témata.😊 Jen na jediné téma čekám a vyhlížím u všech investičních youtuberů a stále jsem se nedočkala zpracování. Zajímalo by mě, jak se brookeři ( např Degiro nebo XTB) zachovají, pokud jejich klient zemře. Pokud třeba rodina netuší, že dotyčny investoval u brookera, tak ty investice uz navždy zůstanou u brookera? A nebo pokud to treba manžel věděl, ze manželka investovala treba u Degira, ale nemá žádne heslo nebo přístupové údaje, vydá brooker investice na základě úmrtního listu? A nebo třeba dojde k rozvodu maželství a manželka treba neměla tušení o tom, ze manžel investuje. Může se toho nějak dopátrat behem rozvodového řízení? A pokud ano, bere se v potaz, zda investice proběhly před snatkem nebo az potom? Ja vím, je to smutné téma, ale patri k životu a zatím toto téma nikdo nezpracoval. A me by docela zajímalo.... Děkuji moc😊
Úmrtí: musí se to nějak dozvědět notář. Sám po tom aktivně pátrat nebude. Potom to jde samozřejmě do dědického řízení jako vše ostatní. To samé s rozvodem. Pokud to jeden zatají, tak se druhý samozřejmě nic nedozví, i když to není legální Co se nabylo před svatbou je mimo společné jmění. Ale např. dividendy již spadají do SJM. Je to stejné jak s nemovitostí, kde výnos z nájmu jde do společného, i když byt je jen na jednoho. Na to nepotřebujete samostatnou epizodu.
Podle mě to notář je schopen zjistit, ale asi to není jednoduché. Ideální, když má dotyčný evidenci majetku, což každý rozumný investor má, pokud tedy nemá i/rovnou poslední vůli
Obecně je to řešeno v dědickém řízení. Notář svolá předběžnou schůzku, kde zjišťuje s příbuznými co všechno zemřelý vlastnil. Na základě těchto podkladů pak kontaktuje konkrétní banky (brokery atd.) a zjistí od nich co skutečně zemřelý vlastnil a to pak jde do dedictví. S povrzením od notáře pak u konkrétní banky ( brokera atd.) vyřídíte přepis na sebe. Pokud netušíte, že zemřelý měl účet u brokera tak máte smůlu. Neexistuje žádný seznam všech účtů kde by notář zjistil co zemřelý vlastnil.
Ahoj bramboro, mám naposloucháno velmi hodin o investicích, jak od tebe tak i od ostatních. Přečtené knihy, podcasty. Co se týče pasivního investování naučil jsi mě toho nejvíc. Řekl bych, že tomu začínám rozumět a chápu to a mám už na svůj věk hezky zainvestováno. Jenže pořád mě brzdí v plném investování a to je strach. Ne strach, že akcie klesnou to naopak, ale strach zda prostě XTB,Degiro,IB aby neudělal nějaký podvod. Člověk tam přece investuje těžce vydělané peníze, které zhodnocuje a časem to bude kupa peněz o kterou nechceš přijít. Vim, že brokeři mají regulaci atd a vím, že i banka může padnout, ale pořád s tím dost bojuju zda prostě “jen” aplikacím věřit kde se mi může třeba válet milion o který nechci přijít. Možná je můj strach prostě zbytečný, ale beru to jako blok v plném investování. Co ty jak se k tomu stavíš a věřiš v tyto aplikace? PS: Máš nějaké info kdy XTB zavede dvoufázové ověření? Díky moc 🎉
3 месяца назад+1
Ahoj. Díky a na to, že jsem jako malý nechtěl být učitel (oba rodiče učitelé), tak se ze mě asi stal dobrý učitel :-D Co investice přes banku? Tam by to šlo? Protože do ETF lze investovat i přes celou řadu bank - jen je to většinou dražší. Začátkem roku jsem dělal video přesně pro ty, kteří se bojí investovat u brokera: "Jak investovat do ETF přes svou banku? Přehled aktuálních nabídek" ruclips.net/video/ZXtVKfy0Q-w/видео.html Další možnost jsou roboporadci...ale to máš vlastně podobné "appky" jako brokeři, takže nevím, jaká je tvá důvěra v ně. Každopádně i o roboporadcích mám video: Srovnání robo-poradců: Portu, Finax, Fondee a Indigo ruclips.net/video/NCdO37neo2U/видео.html Pozor na to, že v obou případech se mohli podmínky od té doby trochu změnit. A pokud chceš investovat u brokerů, jen nevíš, jak překonat svůj strach, tak zkus prostě diverzifikovat. Investuj ze začátku menší částky u více brokerů. Je velice nepravděpodobné, že by zkrachovali všichni. Obecně jsou krachy brokerů velice nepravděpodobné. A i když se to stane, pořád je zde segregace aktiv a i když ta selže, je zde stále pojištění 20 000 EUR u každého z nich. Prostě začni pomalu a s menšími částkami a postupně si buduj důvěru. Jinak jestli nechceš přijít o peníze, tak tím, že si je necháš na běžném (nebo i spořícím účtu) o ně dlouhodobě kvůli inflaci přicházíš tak jako tak, takže ani teď je nemáš v bezpečí. Naopak máš garantované, že dlouhodobě ztratí velkou část své kupní síly. A co se dvoufázového ověření u XTB týče: zahlédl jsem dnes ráno post, že už ho zmiňují ve svých nových podmínkách. Tak už je snad na cestě.
Ahoj, určitě v tom pokračuj. Líbil se mi, že na investování nahlížíš z více stran. Také jsem o tom přemýšlel a nakonec jsem došel k závěru, že je to spíše pocitová oblast. Člověk více věří bankám jen z toho důvodu, že jsou více začleněné do společnosti a jsou vlastně “vidět”. Jinak poplatkovost je bohužel horší než u brokerů. Sám investuju u XTB a jsem spokojený. Jen prostě byl strach, že je to prostě aplikace v mobilu a lidé v tom nemají takovou důvěru z důvodu, protože je to u nás přece jen nové. Zvolil jsem taktiku, že jsem otevřel ještě jednoho brokera. Konkrétně IB a budu kupovat ještě u jednoho brokera, ať se lépe spí😀 dle mého je to nejlepší řešení. Jinak zajímavou nabídku co se týká investování má aktuálně Airbank, ale i Airbank kupuje akcie přes IB. Tudíž moje volba byla jasná :) Jinak ano. Hodně lidí myslí, že peníze v bance jsou v bezpečí, ale přitom inflace se neptá Každopádně děkuju, že jsi si udělal čas a odepsal. Pokud by jsi někdy hledal tip na téma videa. Bylo by super natočit téma: Ztracená dekáda. Jaké investování bylo v té době, když nastala😄 Děkuju moc, ať se daří!💰
Pro mě bohatství znamená , mít tolik peněz z investic , které generují vic než utratím. Tzn nejdete do práce měsic a víte , že neumřete , protože máte alternativni zdroj příjmu, tak to pro mě znamená být bohatý. Nikoli mít lambo , které ani neuživíte . V praxi to funguje tak , že můj nastavený lifestyle je 20 000 měsíčně. Tzn cokoli nad 20 001 , když mi bude chodit ze sveho jmění, tak jsem bohatý, protože mi zůstavá něco, co dál reinvestuji a budu tím zvyšovat příjem, aniž by to omezilo můj standart.
Ahoj Richarde, díky za další parádní video! Chtěl bych se tě zeptat, jaký máš názor na ETF iShares MSCI World Small Cap neboli IUSN jakožto doplněk k FTSE All World pro začlenění menších firem do portfolia? Nebo máš jiného favorita, než je IUSN? Díky a ať se daří!
3 месяца назад
Ahoj. Může to být dobrý doplněk. Osobně však když už small cap, tak raději beru rovnou small cap value, čili malé hodnotové firmy (ETF ZPRV a ZPRX). A tam je důležitý právě ten příklon k hodnotovým firmám. iShares MSCI World Small Cap tento příklon nemá. Může to být i tak dobrý doplněk k VWCE, ale mě osobně to za to nestojí a nepoužívám ho.
Richarde opět fajn video :) Chci se zeptat jak se díváš na problematiku amerického státního dluhu. Řada lidí i známých osobností (vč. Raye Dalio) tvrdí že dluh je dlouhodobě neudržitelný. Vzhledem k tomu že USA zabírá asi 60% tvého oblíbeného VWCE, je to něco co tě znepokojuje? A jak si myslíš že to Američani vyřeší? Díky
2 месяца назад+1
Každý tvrdí něco jiného, Ray Dalio předpovídá krizi, propady a problémy už od 90. let a občas má pravdu, stejně jako rozbité hodinky ukazují dvakrát denně správný čas. Řada lidí s vyšším dluhem USA nemá problém - je podložen silným hospodářstvím. Já ač mám vystudovanou ekonomii, na tohle nemám názor, protože do toho nevidím. Nakonec bych nechal trhy, ať se o to postarají. Když budou investoři vnímat USA kvůli dluhu jako rizikovější, přelije se kapitál jinam a zastoupení amerických akcií na globálních trzích klesne. Zatím je to přesně naopak - důvěra v USA je snad nejvyšší, co kdy byla, dluh nedluh. Tak buď všichni investoři na světě rizika přehlížejí, nebo to kritici prostě jen přehánějí a dělají z komára velblouda a média jim dávají větší prostor, než si zaslouží, protože špatné zprávy se dobře prodávají.
Ahoj, jak je na tom ted Degiro? Stále jej můžeš doporučit? Je nějaký postup pro to, jak dostat své etf pryč, pokud by Degiro třeba končilo? Díky. Videa jsou super.
3 месяца назад+2
Ahoj. Degiro je na tom od posledního roku stále stejně. Kvůli regulaci chybí celá řada ETF, zejména od Vanguardu a SPDR. Naopak od iShares je nabídka skoro kompletní. Dá se tam stestavit kvalitní dlouhodobé portfolio, ale nenajdeš tam prostě všechny ETF. Postup pro převod k jiném brokeru je zde: www.degiro.cz/helpdesk/trading-possibilities/how-do-i-transfer-my-degiro-portfolio-another-broker Nikde jsem neslyšel nic o tom že by končili, takže mi přijde zbytečné to řešit. Velice pravděpodobně by je v takové situaci stejně přejal jiný broker a aktiva by se přesunula tam.
Poprosim tě na XTB je těch FTF Vanguard FTSE ALL world více nevím které to přesně je . Napiš prosím celý název . Díky
2 месяца назад+2
A jaký chceš? Rozdíly jsou akumulační vs distribuční a pak obě dvě verze v různých měnách (EUR, USD, GBP). Já investuju do akumulačního v EUR a to je VWCE.DE. Když tohle zadáš do hledání, vyskočí ti jenom jeden.
Ahoj, super videa, která mi pomáhají při začátcích investování. Zajímal by mě prosímtě tvůj názor na ETFka typu Physical Gold a Bitcoin. Jestli zařadit do portfolia pro řízení rizika/ větší diverzifikaci? Portfolio mám složené z 90 % akciových ETF a zbytek v dluhopisovém ETF od Vanguardu. Děkuji a ať se daří!!
3 месяца назад+2
Ahoj a díky. Mě zlato ani Bitcoin smysl nedávají, ale diverzifikaci nepochybně poskytují. Dát jim menší díl portfolia nemusí být na škodu, pokud tobě smysl dávají. Ale nepřeháněl bych to s nimi. Na druhou stranu dávat jim třeba jen 2,5 % je tak málo, že to ani nemusí mít žadný vliv.
Ahoj mám něco od tebe naposloucháno a chtěl bych začít investovat . Něco už investuji ale pořád to oťukávám zatím přes XTB do SaP 500 . Nevim do kterého ETF to investovat jestli je lepší globální nebo nepřemýšlet a sypat to do SaP . Mám v plánu investovat na deset let větší částky . Poradiš které ETF? Díky za odpověď
3 месяца назад+2
Ahoj. Osobně se kloním spíše ke globálnímu ETF obsahujícímu jak vyspělé, tak rozvojové trhy. To je podle mě výchozí bod pro investování - celý akciový trh. Vše ostatní je odklon od výchozího stavu a nějaká aktivní sázka. S&P 500 je sázka pouze na velké akciové firmy z USA a ignorujeme tím středně velké firmy a tisíce dalších akciových firem ze zbytku světa. O otázce jestli S&P 500 nebo globální ETF mám tato videa: Mám investovat do S&P 500 nebo je lepší globální portfolio? ruclips.net/video/bJBRoIM_8AY/видео.html Proč NEinvestovat pouze do S&P 500┃Další argumenty pro globální diverzifikaci ruclips.net/video/Wzl-8hEkCac/видео.html
A ještě poprosim o nazev toho oblíbeného ETF globálního.
3 месяца назад+2
Mám video, kde dělám srovnání hned několika globálních ETF: ruclips.net/video/Sy0hc1uLjao/видео.htmlsi=HFwmt9FMxMRyzo02 Mé nej je však Vanguard FTSE All World akumulační.
Ahoj brambůrko, tak jsem trochu narazil kromě xtb a tradergo jsem dostal chuť na etoro a umožňují pro evropany pouze cfd, můžeš mi doporučit nějaké brokery kteří bez poplatku nebo za málo umožňují nákup obyčejných akcií a etf na spx500....moc děkuju a klaním se
3 месяца назад+1
No právě XTB bych doporučil. Ještě můžeš zkusit Degiro, ale je tam omezená nabídka. SRX8 (ETF na S&P 500 od iShares) tam však najdeš a mají ho na seznamu oblíbených ETF, které se dají nakoupit s poplatkem 1 EUR. Nebo mrkni na Trading212. eToru se vyhni. Já aktuálně nakupuji na Interactive Brokers, ale ti jsou čistě Anglicky a za nákup platím většinou 1,25 EUR plus občas něco navíc za objem. Širší nabídku ETF už nikde jinde jen tak nenajdeš.
Super video. Nakoupil jste @Richarde teď v týdnu od 5.srpna ve slevě při propadu?
3 месяца назад+19
Nenakoupil. Během prázdnin mám vyšší výdaje (dovolené) a nižší příjmy (lidi se méně dívají na videa a tráví více času venku), takže v červenci jsem pravidelnou investici vynechal, jelikož nebylo moc z čeho. Další pravidelná investice bude koncem srpna. Trh nečasuju. Kupuju vždycky koncem měsíce bez ohledu na cenu. Kolem současného propadu je naprosto zbytečné haló. Finanční média asi nemají co jiného lepšího řešit, než naprosto běžné a časté kolísání trhu. Jestli pravidelný dlouhodobý investor nakoupí jednou o pár procent levněji a jindy a trošku dráže bude mít skoro nulový dopad na konečnou hodnotu jeho majetku.
Hypoteticky, pokud by propad trhu o 10 procent či vice nastal např. 1x za 5 let... A pak by jednotlivec prikoupil v ramci své strategie DCA např. za 3nasobek sve bezne mesicni investice, pak by teoreticky udelal cca 3/63 obchodu za 5lete obdobi navic. Tzn cca 4,7% obchodu navíc. Pokud bychom brali investiční horizont 30 let a udelali takove obchody v časech rok 0, 5, 10, 15, 20, 25 a 30 , tak je to celkem 7x3 = hypoteticky jakoby 21 mesicnich nákupů navíc. (Samozrejme pokud máme kapitál k takovému mimořádném nákupu). Na konci bychom tedy mohli být odhadem na pozici jakobychom investovali nikoliv 30 let, ale 31 let a 9 mesicu. To by mohl byt nakonec pomerne velky rozdíl... Asi neni od veci to zkusit obcas udelat... Souhlasíte Richarde?
3 месяца назад+5
@k_s_cz Nesouhlasím. Nezainvestivsný kapitál, který čeká na propad, nám nic nepřináší. Váš výpočet tedy ignoruje ušlé výnosy. Na historických datech se dá dopočítat, jak by si takové vyčkávání na propad vedlo a ve většině připadů by investor dosáhl horšího výsledku, než kdyby investoval ihned a na propad nečekal. Řeším to v tomto nedávném videu: ruclips.net/video/xJJCqH0lLg0/видео.htmlsi=mzIkUr6Lx39M0Orp
Jsem si vědom toho, ze v 66procentech historických případů je lepší vložit peníze rovnou. Já ale myslim v mém příspěvku situaci, kdy bych jen investoval kazdy mesic stejnou castku vs. situace, kdy bych prikoupil pri propadu za uroven 3nasobku bezneho mesicniho nakupu. Myslim to ve vypoctu tak, že bych jinak ty mimořádné investice vubec neudelal a mel penize jinde, treba i na beznem ucte nebo sporicim jako rezervu, ktera by treba byla zbytecne velka. Byla by pak má úvaha teoreticky spravná?
3 месяца назад+5
To jsou ale pořád peníze bokem. Proč leží ladem a proč je rezerva zbytečně velká? Jestli mám na to, abych měsíčně investoval 3x více, tak proč bych to neudělal, když ty peníze v blízké době nepotřebuji? To mi nedává racionálně žádný smysl. Proč s tím čekat na propady, když to můžu udelat kdykoliv a ještě mám větší pravděpodobnost, že dosáhnu lepšího výsledku? Jasně, za vámi daných předpokladů, kdy ignoruju ušlé výnosy, vydělám tímto způsobem více. Ale ušlé výnosy a kapitál ležíci ladem nejde racionálně ignorovat. To pak taková matematika nedáva smysl, protože si můžu vymyslet jakékoliv předpoklady.
Důchod není cíl, ale prostředek k tomu, abychom měli čas na smysluplnější aktivity, než je práce pro peníze. Samozřejmě i práce pro peníze může být smysluplná, jen statistiku ukazují, že velká část zaměstnanců to tak necítí.
no v důchodu ... kdo začne třeba ve 20 a bude tam cpát dost peněz, může si začít ty peníze užívat ve 35, ve 40, ve 45 ... a nemusí čekat 35 let na důchod...
Ten výraz finanční pornografie je vážně trefný.
Některé weby ohledně investování jeden týden napíší něco a druhý týden přesný opak. Jak říkáš ty, je to jen šum..
Díky za tvou tvorbu 👍
Vážím si tvé tvorby, díky 😉
Já tedy tvá videa sleduji kvůli dopaminu, který získávám skrze konfirmační zkreslení :) 15 minut si říkat, že to je fajn, jak postupuji správně má dobrý vliv na psychiku. Lepší, než koukat na zprávy a 15 minut kývat, že přeci už dávno vím, jací jsou někteří lidi dacani a celou dobu se tak mračit a hudrovat :)
Richarde, jako vždy super. 👏🏻
Ahoj Richarde, pravidelně sleduju veskera tva videa a moc se mi líbí, jak jsi názorově konzistentní. Mnoho ostatních youtuberů po case trošku mění názory nebo vydává videa s velmi akčními popisky s vidinou vyšši sledovanosti.. Také obdivuji, kde stále beres novou inspiraci a že tě stale napadají nové témata.😊 Jen na jediné téma čekám a vyhlížím u všech investičních youtuberů a stále jsem se nedočkala zpracování. Zajímalo by mě, jak se brookeři ( např Degiro nebo XTB) zachovají, pokud jejich klient zemře. Pokud třeba rodina netuší, že dotyčny investoval u brookera, tak ty investice uz navždy zůstanou u brookera? A nebo pokud to treba manžel věděl, ze manželka investovala treba u Degira, ale nemá žádne heslo nebo přístupové údaje, vydá brooker investice na základě úmrtního listu? A nebo třeba dojde k rozvodu maželství a manželka treba neměla tušení o tom, ze manžel investuje. Může se toho nějak dopátrat behem rozvodového řízení? A pokud ano, bere se v potaz, zda investice proběhly před snatkem nebo az potom? Ja vím, je to smutné téma, ale patri k životu a zatím toto téma nikdo nezpracoval. A me by docela zajímalo.... Děkuji moc😊
Úmrtí: musí se to nějak dozvědět notář. Sám po tom aktivně pátrat nebude. Potom to jde samozřejmě do dědického řízení jako vše ostatní.
To samé s rozvodem. Pokud to jeden zatají, tak se druhý samozřejmě nic nedozví, i když to není legální
Co se nabylo před svatbou je mimo společné jmění. Ale např. dividendy již spadají do SJM. Je to stejné jak s nemovitostí, kde výnos z nájmu jde do společného, i když byt je jen na jednoho.
Na to nepotřebujete samostatnou epizodu.
Podle mě to notář je schopen zjistit, ale asi to není jednoduché. Ideální, když má dotyčný evidenci majetku, což každý rozumný investor má, pokud tedy nemá i/rovnou poslední vůli
Obecně je to řešeno v dědickém řízení. Notář svolá předběžnou schůzku, kde zjišťuje s příbuznými co všechno zemřelý vlastnil. Na základě těchto podkladů pak kontaktuje konkrétní banky (brokery atd.) a zjistí od nich co skutečně zemřelý vlastnil a to pak jde do dedictví. S povrzením od notáře pak u konkrétní banky ( brokera atd.) vyřídíte přepis na sebe. Pokud netušíte, že zemřelý měl účet u brokera tak máte smůlu. Neexistuje žádný seznam všech účtů kde by notář zjistil co zemřelý vlastnil.
Ahoj bramboro, mám naposloucháno velmi hodin o investicích, jak od tebe tak i od ostatních. Přečtené knihy, podcasty. Co se týče pasivního investování naučil jsi mě toho nejvíc. Řekl bych, že tomu začínám rozumět a chápu to a mám už na svůj věk hezky zainvestováno.
Jenže pořád mě brzdí v plném investování a to je strach. Ne strach, že akcie klesnou to naopak, ale strach zda prostě XTB,Degiro,IB aby neudělal nějaký podvod. Člověk tam přece investuje těžce vydělané peníze, které zhodnocuje a časem to bude kupa peněz o kterou nechceš přijít.
Vim, že brokeři mají regulaci atd a vím, že i banka může padnout, ale pořád s tím dost bojuju zda prostě “jen” aplikacím věřit kde se mi může třeba válet milion o který nechci přijít.
Možná je můj strach prostě zbytečný, ale beru to jako blok v plném investování.
Co ty jak se k tomu stavíš a věřiš v tyto aplikace?
PS: Máš nějaké info kdy XTB zavede dvoufázové ověření?
Díky moc 🎉
Ahoj. Díky a na to, že jsem jako malý nechtěl být učitel (oba rodiče učitelé), tak se ze mě asi stal dobrý učitel :-D
Co investice přes banku? Tam by to šlo? Protože do ETF lze investovat i přes celou řadu bank - jen je to většinou dražší. Začátkem roku jsem dělal video přesně pro ty, kteří se bojí investovat u brokera: "Jak investovat do ETF přes svou banku? Přehled aktuálních nabídek" ruclips.net/video/ZXtVKfy0Q-w/видео.html
Další možnost jsou roboporadci...ale to máš vlastně podobné "appky" jako brokeři, takže nevím, jaká je tvá důvěra v ně. Každopádně i o roboporadcích mám video: Srovnání robo-poradců: Portu, Finax, Fondee a Indigo ruclips.net/video/NCdO37neo2U/видео.html
Pozor na to, že v obou případech se mohli podmínky od té doby trochu změnit.
A pokud chceš investovat u brokerů, jen nevíš, jak překonat svůj strach, tak zkus prostě diverzifikovat. Investuj ze začátku menší částky u více brokerů. Je velice nepravděpodobné, že by zkrachovali všichni. Obecně jsou krachy brokerů velice nepravděpodobné. A i když se to stane, pořád je zde segregace aktiv a i když ta selže, je zde stále pojištění 20 000 EUR u každého z nich. Prostě začni pomalu a s menšími částkami a postupně si buduj důvěru.
Jinak jestli nechceš přijít o peníze, tak tím, že si je necháš na běžném (nebo i spořícím účtu) o ně dlouhodobě kvůli inflaci přicházíš tak jako tak, takže ani teď je nemáš v bezpečí. Naopak máš garantované, že dlouhodobě ztratí velkou část své kupní síly.
A co se dvoufázového ověření u XTB týče: zahlédl jsem dnes ráno post, že už ho zmiňují ve svých nových podmínkách. Tak už je snad na cestě.
Ahoj, určitě v tom pokračuj. Líbil se mi, že na investování nahlížíš z více stran.
Také jsem o tom přemýšlel a nakonec jsem došel k závěru, že je to spíše pocitová oblast. Člověk více věří bankám jen z toho důvodu, že jsou více začleněné do společnosti a jsou vlastně “vidět”. Jinak poplatkovost je bohužel horší než u brokerů.
Sám investuju u XTB a jsem spokojený. Jen prostě byl strach, že je to prostě aplikace v mobilu a lidé v tom nemají takovou důvěru z důvodu, protože je to u nás přece jen nové.
Zvolil jsem taktiku, že jsem otevřel ještě jednoho brokera. Konkrétně IB a budu kupovat ještě u jednoho brokera, ať se lépe spí😀 dle mého je to nejlepší řešení.
Jinak zajímavou nabídku co se týká investování má aktuálně Airbank, ale i Airbank kupuje akcie přes IB. Tudíž moje volba byla jasná :)
Jinak ano. Hodně lidí myslí, že peníze v bance jsou v bezpečí, ale přitom inflace se neptá
Každopádně děkuju, že jsi si udělal čas a odepsal.
Pokud by jsi někdy hledal tip na téma videa. Bylo by super natočit téma: Ztracená dekáda. Jaké investování bylo v té době, když nastala😄
Děkuju moc, ať se daří!💰
Pro mě bohatství znamená , mít tolik peněz z investic , které generují vic než utratím. Tzn nejdete do práce měsic a víte , že neumřete , protože máte alternativni zdroj příjmu, tak to pro mě znamená být bohatý. Nikoli mít lambo , které ani neuživíte . V praxi to funguje tak , že můj nastavený lifestyle je 20 000 měsíčně. Tzn cokoli nad 20 001 , když mi bude chodit ze sveho jmění, tak jsem bohatý, protože mi zůstavá něco, co dál reinvestuji a budu tím zvyšovat příjem, aniž by to omezilo můj standart.
Ahoj Richarde, díky za další parádní video! Chtěl bych se tě zeptat, jaký máš názor na ETF iShares MSCI World Small Cap neboli IUSN jakožto doplněk k FTSE All World pro začlenění menších firem do portfolia? Nebo máš jiného favorita, než je IUSN? Díky a ať se daří!
Ahoj. Může to být dobrý doplněk. Osobně však když už small cap, tak raději beru rovnou small cap value, čili malé hodnotové firmy (ETF ZPRV a ZPRX). A tam je důležitý právě ten příklon k hodnotovým firmám. iShares MSCI World Small Cap tento příklon nemá. Může to být i tak dobrý doplněk k VWCE, ale mě osobně to za to nestojí a nepoužívám ho.
👌
Richarde opět fajn video :) Chci se zeptat jak se díváš na problematiku amerického státního dluhu. Řada lidí i známých osobností (vč. Raye Dalio) tvrdí že dluh je dlouhodobě neudržitelný. Vzhledem k tomu že USA zabírá asi 60% tvého oblíbeného VWCE, je to něco co tě znepokojuje? A jak si myslíš že to Američani vyřeší? Díky
Každý tvrdí něco jiného, Ray Dalio předpovídá krizi, propady a problémy už od 90. let a občas má pravdu, stejně jako rozbité hodinky ukazují dvakrát denně správný čas. Řada lidí s vyšším dluhem USA nemá problém - je podložen silným hospodářstvím. Já ač mám vystudovanou ekonomii, na tohle nemám názor, protože do toho nevidím. Nakonec bych nechal trhy, ať se o to postarají. Když budou investoři vnímat USA kvůli dluhu jako rizikovější, přelije se kapitál jinam a zastoupení amerických akcií na globálních trzích klesne. Zatím je to přesně naopak - důvěra v USA je snad nejvyšší, co kdy byla, dluh nedluh. Tak buď všichni investoři na světě rizika přehlížejí, nebo to kritici prostě jen přehánějí a dělají z komára velblouda a média jim dávají větší prostor, než si zaslouží, protože špatné zprávy se dobře prodávají.
Pasivní investování že je nuda? Od 4/21, kdy jsem začal, tak je VWCE o 35% nahoře, tak snad to za dalších 10 let bude alespoň na 100% :)
A započítal jste inflaci?
@@jandobes8970 proč?
Ahoj, jak je na tom ted Degiro? Stále jej můžeš doporučit? Je nějaký postup pro to, jak dostat své etf pryč, pokud by Degiro třeba končilo? Díky. Videa jsou super.
Ahoj. Degiro je na tom od posledního roku stále stejně. Kvůli regulaci chybí celá řada ETF, zejména od Vanguardu a SPDR. Naopak od iShares je nabídka skoro kompletní. Dá se tam stestavit kvalitní dlouhodobé portfolio, ale nenajdeš tam prostě všechny ETF. Postup pro převod k jiném brokeru je zde: www.degiro.cz/helpdesk/trading-possibilities/how-do-i-transfer-my-degiro-portfolio-another-broker
Nikde jsem neslyšel nic o tom že by končili, takže mi přijde zbytečné to řešit. Velice pravděpodobně by je v takové situaci stejně přejal jiný broker a aktiva by se přesunula tam.
Poprosim tě na XTB je těch FTF Vanguard FTSE ALL world více nevím které to přesně je . Napiš prosím celý název . Díky
A jaký chceš? Rozdíly jsou akumulační vs distribuční a pak obě dvě verze v různých měnách (EUR, USD, GBP). Já investuju do akumulačního v EUR a to je VWCE.DE. Když tohle zadáš do hledání, vyskočí ti jenom jeden.
Ok díky a ještě myslíš si ze je rozumné investovat jenom u jednoho brokera.?
Ahoj, super videa, která mi pomáhají při začátcích investování. Zajímal by mě prosímtě tvůj názor na ETFka typu Physical Gold a Bitcoin. Jestli zařadit do portfolia pro řízení rizika/ větší diverzifikaci? Portfolio mám složené z 90 % akciových ETF a zbytek v dluhopisovém ETF od Vanguardu. Děkuji a ať se daří!!
Ahoj a díky. Mě zlato ani Bitcoin smysl nedávají, ale diverzifikaci nepochybně poskytují. Dát jim menší díl portfolia nemusí být na škodu, pokud tobě smysl dávají. Ale nepřeháněl bych to s nimi. Na druhou stranu dávat jim třeba jen 2,5 % je tak málo, že to ani nemusí mít žadný vliv.
Ahoj mám něco od tebe naposloucháno a chtěl bych začít investovat . Něco už investuji ale pořád to oťukávám zatím přes XTB do SaP 500 . Nevim do kterého ETF to investovat jestli je lepší globální nebo nepřemýšlet a sypat to do SaP . Mám v plánu investovat na deset let větší částky . Poradiš které ETF? Díky za odpověď
Ahoj. Osobně se kloním spíše ke globálnímu ETF obsahujícímu jak vyspělé, tak rozvojové trhy. To je podle mě výchozí bod pro investování - celý akciový trh. Vše ostatní je odklon od výchozího stavu a nějaká aktivní sázka. S&P 500 je sázka pouze na velké akciové firmy z USA a ignorujeme tím středně velké firmy a tisíce dalších akciových firem ze zbytku světa. O otázce jestli S&P 500 nebo globální ETF mám tato videa:
Mám investovat do S&P 500 nebo je lepší globální portfolio? ruclips.net/video/bJBRoIM_8AY/видео.html
Proč NEinvestovat pouze do S&P 500┃Další argumenty pro globální diverzifikaci ruclips.net/video/Wzl-8hEkCac/видео.html
A ještě poprosim o nazev toho oblíbeného ETF globálního.
Mám video, kde dělám srovnání hned několika globálních ETF: ruclips.net/video/Sy0hc1uLjao/видео.htmlsi=HFwmt9FMxMRyzo02
Mé nej je však Vanguard FTSE All World akumulační.
Na XTB jsou 4 bohužel to nepoznám jaké další označení je za názvem . Díky
Ahoj brambůrko, tak jsem trochu narazil kromě xtb a tradergo jsem dostal chuť na etoro a umožňují pro evropany pouze cfd, můžeš mi doporučit nějaké brokery kteří bez poplatku nebo za málo umožňují nákup obyčejných akcií a etf na spx500....moc děkuju a klaním se
No právě XTB bych doporučil. Ještě můžeš zkusit Degiro, ale je tam omezená nabídka. SRX8 (ETF na S&P 500 od iShares) tam však najdeš a mají ho na seznamu oblíbených ETF, které se dají nakoupit s poplatkem 1 EUR. Nebo mrkni na Trading212. eToru se vyhni. Já aktuálně nakupuji na Interactive Brokers, ale ti jsou čistě Anglicky a za nákup platím většinou 1,25 EUR plus občas něco navíc za objem. Širší nabídku ETF už nikde jinde jen tak nenajdeš.
Super video. Nakoupil jste @Richarde teď v týdnu od 5.srpna ve slevě při propadu?
Nenakoupil. Během prázdnin mám vyšší výdaje (dovolené) a nižší příjmy (lidi se méně dívají na videa a tráví více času venku), takže v červenci jsem pravidelnou investici vynechal, jelikož nebylo moc z čeho. Další pravidelná investice bude koncem srpna. Trh nečasuju. Kupuju vždycky koncem měsíce bez ohledu na cenu. Kolem současného propadu je naprosto zbytečné haló. Finanční média asi nemají co jiného lepšího řešit, než naprosto běžné a časté kolísání trhu. Jestli pravidelný dlouhodobý investor nakoupí jednou o pár procent levněji a jindy a trošku dráže bude mít skoro nulový dopad na konečnou hodnotu jeho majetku.
Hypoteticky, pokud by propad trhu o 10 procent či vice nastal např. 1x za 5 let...
A pak by jednotlivec prikoupil v ramci své strategie DCA např. za 3nasobek sve bezne mesicni investice, pak by teoreticky udelal cca 3/63 obchodu za 5lete obdobi navic. Tzn cca 4,7% obchodu navíc. Pokud bychom brali investiční horizont 30 let a udelali takove obchody v časech rok 0, 5, 10, 15, 20, 25 a 30 , tak je to celkem 7x3 = hypoteticky jakoby 21 mesicnich nákupů navíc. (Samozrejme pokud máme kapitál k takovému mimořádném nákupu). Na konci bychom tedy mohli být odhadem na pozici jakobychom investovali nikoliv 30 let, ale 31 let a 9 mesicu. To by mohl byt nakonec pomerne velky rozdíl... Asi neni od veci to zkusit obcas udelat... Souhlasíte Richarde?
@k_s_cz Nesouhlasím. Nezainvestivsný kapitál, který čeká na propad, nám nic nepřináší. Váš výpočet tedy ignoruje ušlé výnosy. Na historických datech se dá dopočítat, jak by si takové vyčkávání na propad vedlo a ve většině připadů by investor dosáhl horšího výsledku, než kdyby investoval ihned a na propad nečekal. Řeším to v tomto nedávném videu: ruclips.net/video/xJJCqH0lLg0/видео.htmlsi=mzIkUr6Lx39M0Orp
Jsem si vědom toho, ze v 66procentech historických případů je lepší vložit peníze rovnou.
Já ale myslim v mém příspěvku situaci, kdy bych jen investoval kazdy mesic stejnou castku vs. situace, kdy bych prikoupil pri propadu za uroven 3nasobku bezneho mesicniho nakupu. Myslim to ve vypoctu tak, že bych jinak ty mimořádné investice vubec neudelal a mel penize jinde, treba i na beznem ucte nebo sporicim jako rezervu, ktera by treba byla zbytecne velka.
Byla by pak má úvaha teoreticky spravná?
To jsou ale pořád peníze bokem. Proč leží ladem a proč je rezerva zbytečně velká? Jestli mám na to, abych měsíčně investoval 3x více, tak proč bych to neudělal, když ty peníze v blízké době nepotřebuji? To mi nedává racionálně žádný smysl. Proč s tím čekat na propady, když to můžu udelat kdykoliv a ještě mám větší pravděpodobnost, že dosáhnu lepšího výsledku? Jasně, za vámi daných předpokladů, kdy ignoruju ušlé výnosy, vydělám tímto způsobem více. Ale ušlé výnosy a kapitál ležíci ladem nejde racionálně ignorovat. To pak taková matematika nedáva smysl, protože si můžu vymyslet jakékoliv předpoklady.
Super pro ty,co chtějí být v balíku až v důchodu.
Přesně tak! Já chci být v balíku v důchodu... jenom ten důchod budu mít trošku dříve no :)
@@MarekRousek Každý nemá cíl života důchod!
Jo někdo má cíl celý život makat :D
Důchod není cíl, ale prostředek k tomu, abychom měli čas na smysluplnější aktivity, než je práce pro peníze. Samozřejmě i práce pro peníze může být smysluplná, jen statistiku ukazují, že velká část zaměstnanců to tak necítí.
no v důchodu ... kdo začne třeba ve 20 a bude tam cpát dost peněz, může si začít ty peníze užívat ve 35, ve 40, ve 45 ... a nemusí čekat 35 let na důchod...