Brata z trudem namówiłem na kominek - do dziś pamiętam jak na mnie nawrzeszczał, że nie będzie robił z salonu kotłowni. Zgadnijcie jakie teraz ma ulubione zajęcie w domu :)
Witam. Też robiłem testy i wychodzi na to,że jednak górne odpalanie jest sprawniejsze. Po pierwsze mniej się dymi i dłużej się pali. Wogole jest lepszy efekt palenia. Taka rada. Jak odpalamy w kominku to wtedy otwieramy na maksa dopływ powietrza i można również uchylić drzwi. Nie robi cofki do pomieszczenia. W każdej instrukcji kominka tak jest napisane. Reasumując. Ja już zostanę przy odpalaniu górnym,bo jest też wygodniejsze. Poz🙂
Znacznie dłużej jest przy rozpalamiu od góry, tylko trzeba dopasować ustawienia dopływu powietrza od dołu I odpowiednio ustawic przepustnice w rurze spalinowej. Dziś rozpaliłem od góry drewno akacjowe czas palenia i oddawaniu ciepła w postaci żaru wszystko trwało 8h.
No sąsiad ma piec na drewno palony od góry to też ma dłuższe spalanie, ale i wsad większy. U mnie maks pewnie by było 3, możliwe że jakbym zmniejszył dopływ powietrza byłoby lepiej.
witam serdecznie, palenie od góry ma duże znaczenie w kotłach c.o, zaoszczędzamy na opale ok 20-30 %, tak mówią pewne źródła, a przede wszystkim sadzy jest dużo mniej, ponieważ gazy powstałe w wyniku wysokiej temperatury przelatują przez ogień i są spalane, czyli w komin ulatuje mniej szkodliwych substanci, przez co widzimy na zewnątrz prawie bezbarwny dym, pozdrawiam Spółdzielnia KOMINIARZ z Ełku
Też tak kiedyś myślałem mając kopciucha, ale zmieniłem zdanie odkąd mam kominek i widzę jak wygląda cały proces spalania. Kwestia poprawnego ułożenia drewna (tak żeby nie było za dużych szpar) i przy rozpalaniu od góry w kominku ogień jest dużo dłużej, zazwyczaj szybka jest czysta, a na szamocie nie ma brudu.
@@Dzidek1 Drewno jako tako się nie pali, palą się gazy, które są wytwarzane z drewna. Chodzi o to aby było spalanie stechiometryczne. Niestety palenie od dołu jest dalekie od ideału. Średnia prędkość spalania drewna to 4cm/h. Dzidku jeżeli nie ważyłeś drewna do tych prób to chyba przy dolnym spalaniu miałeś 7 kawałków a od góry 6. Kolejny film, który się fajnie oglądało.
@@radosawsawicki3521 To jest logiczne. Pali się nie samo drewno ale gazy które się z niego wydobywają pod wpływem temperatury. Paląc od dołu podgrzewa się ten materiał co jest u góry i te gazy (ich część) zamiast się spalić to ulatniają się wraz z dymem. Paląc od góry spala się wszystko. Dym jest bardziej czysty i czas palenia też dłuższy - bo spala się więcej tych gazów. Efektywność jest większa i ten sam efekt osiąga się zużywając mniej paliwa. Czyli grzanie jest tańsze :) nie wiem jak jest w przypadku drewna ale przy węglu, o ile dobrze pamiętam, różnica może sięgać 30%.
@@piotrfi6613 wszystko w punkt tylko trzeba pamiętać gdzie jest wylot komina z pieca bo jeśli jest u dołu w komorze spalania to prawidłowo jest zapalać od dołu🙂👍
Do rozpałki polecam takie łamane trocinowe kawałki- 40 szt ok 7 pln. Jedna zapałka, 1 kawałek trocin plus rozpałka pare szczapek drewna. Przy dokładaniu odgarnij żar na bok i drewno kładź obok wtedy masz palenie kroczące, brak dymu.
Ma ogromną różnicę. Pal rok od dołu i rok od góry i co roku czyść komin. Zobaczysz jak wygląda. Przy rozpalaniu wyjdź i obserwuj komin. Od góry ok 30% opału mniej idzie.
palenie od góry jest bezprecedensowo bardziej ekologiczne. 8 lat na ekogroszku, retorta podaje węgieł od dolu a żar jest na górze, wszystko musi przejść przez pole żaru a nie jak babcia paliła, rzucając na żar mokry węgiel i siwy dym gwarantowany. Bardzo fajny film. Od tego sezonu na gazie ale przez ostatnie 8 lat miałem wiele pytań dlaczego nie widać dymu z mojego komina jak palę węglem... P.S. Lubię oglądać Twoje filmy bo mam Teścia budowlańca co pracował w Niemczech a teraz w Danii ale zaraz emerytura. Dzięki niemu wyremontowałem 100 letni poniemiecki dom, człowiek się zajechał na dachach ale nie ma roboty jakiej się nie podejmie i nauczył mnie że nawet samemu można wiele zrobić. Pozdrawiam serdecznie.
W przypadku spalania drewna lub innej biomasy jedynie kocioł zgazowujący jest na tyle efektywny aby zaoszczędzić na opale, ale rozruch takiego pieca zazwyczaj jest dość trudny. Natomiast kominek wypromieniowuje dużą ilość podczerwieni i można przy nim miło spędzić wieczór z e-bookiem w dłoni.
I tu się mylisz wcale kotły zagazowujace nie są takie dobre,kocioł starej daty zbudowany z akumulacja ciepła ze spalin jest dużo lepszy.mialem nowy zagozyeujacy i do pięt nie dorastal do starego, Wróciłem do starego żeliwnego z lat 60 ,bo wydajniejszy ,dużo bardziej sprawny,a poza tym żeliwny,no i ruszta wodne ma .Palę zrębka i dużo mniejspalam niż na nowym,szczęście że nie wywaliłem go
2:14, kurcze też mam kominek z zamkniętą komorą spalania i mi się drzwiczki same nie zamykają. Jest Pan pewien, że przyczyną ich zamykania nie jest np ich złe zamontowanie i/lub brak pionu?
Witam, mam pytanie. Buduje dom 100% podłoguwka pompą ciepła. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Zastanawiam się nad montażem kominka narożnego. Czy w okresach przejściowych ogrzewanie kominkiem się sprawdza? Czy w duże mrozy dogrzewanie kominkiem ma sens czy lepiej zostawić żeby pompa nie wariowała? Słyszałem że rekuperacja fajnie rozprowadza ciepło z kominka po całym domu. Możesz to potwierdzić? Czy wg. Ciebie warto inwestować w akumulację i więcej szyb w kominku przy ogrzewaniu nim?
Drewno jako tako się nie pali, palą się gazy, które są wytwarzane z drewna. Chodzi o to aby było spalanie stechiometryczne. Niestety palenie od dołu jest dalekie od ideału. Średnia prędkość spalania drewna to 4cm/h. Kolejny film, który się fajnie oglądało.
Nie żebym się czepiał, ale przy okazji palenia z dołu czy z góry, to wzrost temperatury tylko o jeden stopień to coś tu nie pracuje. Może czujka temperatury za daleko od kominka.
W moim pieco-kominku zawsze ogień przenosi się na dolne części drewna . Na długość czasową palenia ma wpływ rodzaj drewna, stan wilgotności drewna i ilość dopływu i odpływu powietrza.. jest wiele czynników. Fajne jest patrzenie w ogień.
Masz rekuperację. Nie wiem jakie opcje ma Twój sterownik, ale sprawdź czy czasem nie ma opcji -Kominek- . Opcja robi nadciśnienie wewnątrz domu poprzez chwilowy większy dolot niż wyciąg z wnętrza domu. Nie trzeba otwierać okna czy drzwi. Działa.
Dokładnie bo to najlepiej obrazuje różnicę. Jeżeli brudny dym to paliwo, które powinno być spalone to przy górnym paleniu praktycznie go nie ma. Od dołu walimy paliwo (toksyczne nota bene) w powietrze. Kasa leci z dymem...
Jestem na etapie kupna kominów. Jeden pod kominek. W innym Twoim filmie mówiłeś że komin ma 18cm średnicy. Ogólnie wydaje mi się że to wystarczająco ale nie wiem jaki będzie kominek doradzają mi żeby kupić 20cm. Raz że drożej a po drugie nie wiem czy tak duży przelot nie będzie niekorzystny. Jak to widzisz?
Mam kominek wolnostojący, i małą ale wysoką komorę spalania , odpalam zawsze od góry, jedna zakładka i to pali 3-4 godziny, powietrze podaje tylko z owiewa szyby i wszystko czyste i długo pali i mało popiołu
Żeby próba dobrze się udała tak myśle ze kominek powinien byc pełny . Drzewo ułożone jedno na drugim do samej gury z przerwa mała od gory i wtedy zacząć palenie od gory .
Ja paląc węgiel w piecu metodą spalania od góry widzę radykalną różnicę w spalaniu, myślę że min 20% wolniej węgiel się spala a co najważniejsze z komina dym idzie tylko przy rozpalaniu a później nic ....
Ja łącze obie metody, układam dwa trzy kawałki drewna na to rozpałka i kolejne dwa trzy kawałki, zależne oczywiście od rozmiaru. Szybko się rozpala, a czy to coś zmienia to nie wiem 😜
No w kominku według prawa też nie, ale te zakazy jak dobrze pamietam nie dotyczą wszystkich części Polski, a poza tym musi być słaba jakosć powietrza, czyli przekroczone normy pyłu zawieszonego ( czy jakoś tak).
W starej chałupie mam śmieciucha ,w którym palę węglem od góry . Sąsiedzi pytają czym ogrzewam,bo dymu nie widać z komina . Opału przy paleniu od góry idzie około 30 % mniej. Pozdrawiam .
ja żałuję, że zrobiłem kominek w zabudowie - przy podłogówce zupełnie nie używam kominka a kasa wydana - gdybym teraz budował to zostawiłbym zabezpieczony ciąg kominowy i w razie potrzeby zainstalował nowoczesny piec typu koza, optycznie nie zajmuje tyle miejsca a zrobi to samo (przy grawitacyjnym rozprowadzeniu ciepła, bo płaszcze wodne i takie tam, to inna bajka) - ale to tylko w razie potrzeby, na razie taka potrzeba nie zainstniała, włączam podłogówkę i zapominam o temacie ogrzewania
Bo piec nie ma dopływu powietrza od góry, i przeciska się przez opał ,zrób test uchyl troszkę drzwiczki te górne ,tylko popielnik wtedy zamknięty, bo może się dymić, opał nie dawać blisko drzwiczek.
Rozpalić od góry w kominku może i się da ale dokładać już nie. Wiec co z tego skoro to tylko zabawa na 2h. O paleniu id góry się dużo mówi bo jest dużo wymian pieców na te nowszej klasy. W kominku takie palenie myślę to masochizm
Dokładnie do rozpalonego, rozgrzanego kominka powoduje, że gazy spalają się bardzo dobrze. To jest ta różnica. W kominku takie palenie to mało sadzy, bezpieczny czysty komin i czysta szyba.
Siema a ja może z drugiej beczki bo wszyscy tak słodzą a ja już nie wytrzymuję po co palić w kominku skoro pompa ciepła jest taka super i jeszcze darmowy prąd👇z fotowoltaiki połóż się na kanapie i chrzań wszystko pozdrawiam 😜
Problem w tym że każdy mówi, lepiej od góry, a nie mówi dlaczego, jaki jest powód takiego palenia. Ludzie myślą że od góry jest lepiej zawsze i w każdych warunkach a to bzdura, od góry palimy w kotłach które mają wylot spalin na górze, jak mają na dole to palimy od dołu, a w kominkach ponieważ zwykle ładujemy do nich małą ilość drewna(jak na filmie) to palimy od dołu, bo to jest jakby ognisko, gdyby ten kominek załadować drewnem do pełna wtedy zachowywał by się jak kocioł CO górnego spalania i palenie od góry byłoby dużo, dużo lepsze.
Oglala cie juz chwile I widze ze nie masz juz o czym robic filmiw zeby kase trxepac z you Tobe tylko takie pierdoly. Kazdy order jak moze. Wiadomo ze ogien sie pali od du do gory
Telefonik w sieci u naszego niemieckiego okupanta. Gdzie ta świadomość konsumencka i walka o pokój w Europie tak zależny od niemieckiego sąsiada. Jak ten okupant nie poczuje jak traci kasę to nic się nie zmieni.
Jan a co zrobić jak jako jedyny operator w miarę działa u mnie, a Plus bo chyba tego operatora masz na myśłi to moje rewiry ma głęboko w nosie, że tak się wyrażę.Pozdrawiam.
@@Dzidek1 Ciekawe czy jeździ Polonezem. Może Syreną. Ja też mam telefon u tzw. okupanta i tylko ich jest zasięg. Polski już dawno nie ma. Jedyne co polskie to naród pozostał. Nic więcej.
Brata z trudem namówiłem na kominek - do dziś pamiętam jak na mnie nawrzeszczał, że nie będzie robił z salonu kotłowni. Zgadnijcie jakie teraz ma ulubione zajęcie w domu :)
Ma pan bardzo ładnie urządzony dom pozdrawiam
Kominek działa jak gadżet dobry film na wieczór i lampka dobrego wina
Pozdrawiam
Zgadzam się w 100 procentach. Pozdrawiam.
Witam. Też robiłem testy i wychodzi na to,że jednak górne odpalanie jest sprawniejsze. Po pierwsze mniej się dymi i dłużej się pali. Wogole jest lepszy efekt palenia. Taka rada. Jak odpalamy w kominku to wtedy otwieramy na maksa dopływ powietrza i można również uchylić drzwi. Nie robi cofki do pomieszczenia. W każdej instrukcji kominka tak jest napisane. Reasumując. Ja już zostanę przy odpalaniu górnym,bo jest też wygodniejsze. Poz🙂
Zawsze paliłem od dołu, ale ostatnio palę od góry i jest dużo lepiej.
Znacznie dłużej jest przy rozpalamiu od góry, tylko trzeba dopasować ustawienia dopływu powietrza od dołu I odpowiednio ustawic przepustnice w rurze spalinowej. Dziś rozpaliłem od góry drewno akacjowe czas palenia i oddawaniu ciepła w postaci żaru wszystko trwało 8h.
No sąsiad ma piec na drewno palony od góry to też ma dłuższe spalanie, ale i wsad większy. U mnie maks pewnie by było 3, możliwe że jakbym zmniejszył dopływ powietrza byłoby lepiej.
Jak ustawić przepustnice?
Super, jest co oglądać na wieczór
Zawsze fajnie opowiedziane, wytłumaczone-Pozdrawiam
Dzięki, pozdrawiam.
Pozdrawiam pana . Fajnie się ogląda
Dzięki i również pozdrowienia.
@@Dzidek1 również z Mazur 😊
Super ,piękny koteczek przemknął koło piecyka.
Dzięki, pilnował abym domu nie spalił. Pozdrawiam.
witam serdecznie, palenie od góry ma duże znaczenie w kotłach c.o, zaoszczędzamy na opale ok 20-30 %, tak mówią pewne źródła, a przede wszystkim sadzy jest dużo mniej, ponieważ gazy powstałe w wyniku wysokiej temperatury przelatują przez ogień i są spalane, czyli w komin ulatuje mniej szkodliwych substanci, przez co widzimy na zewnątrz prawie bezbarwny dym, pozdrawiam Spółdzielnia KOMINIARZ z Ełku
Tak nie do końca jest z tym paleniem od góry,jak w kotle są ruszta wodne to ekonomiczniej jest palić od dołu.Szybciej łapie temperaturę
A u siebie sprawdziłem czy rozpale od gór czy od dołu to i tak z komina prawie nic nie leci,nie ma żadnej różnicy.Wsxystko zależy od konstrukcji kotła
@@piotrjuralewicz1238 szybciej łapie bo szybciej opał znika 😅
Po spaleniu drewna polecam przesunąć żar na tylną ścianę i dokładamy drewno od przodu, wtedy mamy takie spalanie pomiędzy górnym a dolnym. Pozdrawiam.
Palenie też kroczące 😊
Ooo!Brzuszek zniknął.Brawo!👍Pozdrawiam❤
Też mi się tak wydaje,że wiele nie daje z której strony się zapala...Najważniejsze to aby drewno miało odpowiednią wilgotności 👍
Też tak kiedyś myślałem mając kopciucha, ale zmieniłem zdanie odkąd mam kominek i widzę jak wygląda cały proces spalania. Kwestia poprawnego ułożenia drewna (tak żeby nie było za dużych szpar) i przy rozpalaniu od góry w kominku ogień jest dużo dłużej, zazwyczaj szybka jest czysta, a na szamocie nie ma brudu.
@@radosawsawicki3521 No też tak myślę że jak rozpalamy od góry to trzeba dobrze drewno ułożyć. Pozdrawiam.
@@Dzidek1 Drewno jako tako się nie pali, palą się gazy, które są wytwarzane z drewna. Chodzi o to aby było spalanie stechiometryczne. Niestety palenie od dołu jest dalekie od ideału. Średnia prędkość spalania drewna to 4cm/h. Dzidku jeżeli nie ważyłeś drewna do tych prób to chyba przy dolnym spalaniu miałeś 7 kawałków a od góry 6. Kolejny film, który się fajnie oglądało.
@@radosawsawicki3521 To jest logiczne. Pali się nie samo drewno ale gazy które się z niego wydobywają pod wpływem temperatury. Paląc od dołu podgrzewa się ten materiał co jest u góry i te gazy (ich część) zamiast się spalić to ulatniają się wraz z dymem. Paląc od góry spala się wszystko. Dym jest bardziej czysty i czas palenia też dłuższy - bo spala się więcej tych gazów. Efektywność jest większa i ten sam efekt osiąga się zużywając mniej paliwa. Czyli grzanie jest tańsze :) nie wiem jak jest w przypadku drewna ale przy węglu, o ile dobrze pamiętam, różnica może sięgać 30%.
@@piotrfi6613 wszystko w punkt tylko trzeba pamiętać gdzie jest wylot komina z pieca bo jeśli jest u dołu w komorze spalania to prawidłowo jest zapalać od dołu🙂👍
Oooo widzę Pani Ania dużo młodsza od Pana.Fajnie macie w domu bardzo elegancko.
Ja zainwestowałem w Jotul. I ciągnie jak zło. Polecam wszystkim niezdecydowanym 😉
Dzidek jak zawsze wpadka z fonia ale za to między innymi lubię ten kanał i tego gościa :)
Pozdrowienia serdeczne dla Ciebie Dzidek i dla Pani Ani 😀
Dzięki w imieniu swoim i Ani. Pozdrawiam.
Do rozpałki polecam takie łamane trocinowe kawałki- 40 szt ok 7 pln. Jedna zapałka, 1 kawałek trocin plus rozpałka pare szczapek drewna. Przy dokładaniu odgarnij żar na bok i drewno kładź obok wtedy masz palenie kroczące, brak dymu.
Kominek dobra rzecz romantycznie. ;)
Kominek niby niepotrzebny w nowym domu lecz jednak dobrze mieć w razie co.
No jako alternatywa wiadomo. Pozdrawiam.
pozdrawiam i ladny koteczek🦝🦝
Dzięki i również pozdrawiam. A kota dostaliśmy kiedyś na kilka dni (potem się przedłużyło) i tak został z nami na stałe.
Dzień dobry, słychać dobrze, rozpalam od gory a później samoistnie przechodzi w dolne spalanie.
A dolne przechodzi w górne jak jest pełno żaru😅
Dla zasiegu
Dzięki i pozdrawiam.
Ma ogromną różnicę. Pal rok od dołu i rok od góry i co roku czyść komin. Zobaczysz jak wygląda. Przy rozpalaniu wyjdź i obserwuj komin. Od góry ok 30% opału mniej idzie.
palenie od góry jest bezprecedensowo bardziej ekologiczne. 8 lat na ekogroszku, retorta podaje węgieł od dolu a żar jest na górze, wszystko musi przejść przez pole żaru a nie jak babcia paliła, rzucając na żar mokry węgiel i siwy dym gwarantowany. Bardzo fajny film. Od tego sezonu na gazie ale przez ostatnie 8 lat miałem wiele pytań dlaczego nie widać dymu z mojego komina jak palę węglem...
P.S. Lubię oglądać Twoje filmy bo mam Teścia budowlańca co pracował w Niemczech a teraz w Danii ale zaraz emerytura. Dzięki niemu wyremontowałem 100 letni poniemiecki dom, człowiek się zajechał na dachach ale nie ma roboty jakiej się nie podejmie i nauczył mnie że nawet samemu można wiele zrobić. Pozdrawiam serdecznie.
W przypadku spalania drewna lub innej biomasy jedynie kocioł zgazowujący jest na tyle efektywny aby zaoszczędzić na opale, ale rozruch takiego pieca zazwyczaj jest dość trudny. Natomiast kominek wypromieniowuje dużą ilość podczerwieni i można przy nim miło spędzić wieczór z e-bookiem w dłoni.
I tu się mylisz wcale kotły zagazowujace nie są takie dobre,kocioł starej daty zbudowany z akumulacja ciepła ze spalin jest dużo lepszy.mialem nowy zagozyeujacy i do pięt nie dorastal do starego, Wróciłem do starego żeliwnego z lat 60 ,bo wydajniejszy ,dużo bardziej sprawny,a poza tym żeliwny,no i ruszta wodne ma .Palę zrębka i dużo mniejspalam niż na nowym,szczęście że nie wywaliłem go
Myślę że Dzidek jest dobrym człowiekiem
Dzięki i pozdrawiam.
fajny kontent
2:14, kurcze też mam kominek z zamkniętą komorą spalania i mi się drzwiczki same nie zamykają. Jest Pan pewien, że przyczyną ich zamykania nie jest np ich złe zamontowanie i/lub brak pionu?
Witam, mam pytanie. Buduje dom 100% podłoguwka pompą ciepła. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Zastanawiam się nad montażem kominka narożnego. Czy w okresach przejściowych ogrzewanie kominkiem się sprawdza? Czy w duże mrozy dogrzewanie kominkiem ma sens czy lepiej zostawić żeby pompa nie wariowała? Słyszałem że rekuperacja fajnie rozprowadza ciepło z kominka po całym domu. Możesz to potwierdzić? Czy wg. Ciebie warto inwestować w akumulację i więcej szyb w kominku przy ogrzewaniu nim?
Rozpalanie od góry pełen dopływ powietrza.warto również takie klocki przełupać. Ciśnienie ważnie oraz wygrany komin
Drewno jako tako się nie pali, palą się gazy, które są wytwarzane z drewna. Chodzi o to aby było spalanie stechiometryczne. Niestety palenie od dołu jest dalekie od ideału. Średnia prędkość spalania drewna to 4cm/h. Kolejny film, który się fajnie oglądało.
Strażak? Czy uważny uczeń na szkoleniach? 😜
Nie żebym się czepiał, ale przy okazji palenia z dołu czy z góry, to wzrost temperatury tylko o jeden stopień to coś tu nie pracuje. Może czujka temperatury za daleko od kominka.
W moim pieco-kominku zawsze ogień przenosi się na dolne części drewna . Na długość czasową
palenia ma wpływ rodzaj drewna, stan wilgotności drewna i ilość dopływu i odpływu powietrza.. jest wiele czynników. Fajne jest patrzenie w ogień.
I jedno z lekarstw na przeziębienia , dlatego chcą zakazać
Ja rozpalam od góry, a później dorzucam, więc efekt i taj jak psu w dupe ;)
Szkoda że Pan nie sprawdzał na zewnątrz czy była różnica z dymem
Masz rekuperację. Nie wiem jakie opcje ma Twój sterownik, ale sprawdź czy czasem nie ma opcji -Kominek- . Opcja robi nadciśnienie wewnątrz domu poprzez chwilowy większy dolot niż wyciąg z wnętrza domu. Nie trzeba otwierać okna czy drzwi. Działa.
👍👍👍👍♥️♥️♥️
Kiedy ostatnio były wykonane pomiary elektryczne?
Szkoda że nie porównałeś jaki dym z komina leci przy tych testach.
No dopiero na koniec zajarzyłem o tej sprawie, ale i tak pierwsza próba była wieczorem więc mało by było widać.
Dokładnie bo to najlepiej obrazuje różnicę. Jeżeli brudny dym to paliwo, które powinno być spalone to przy górnym paleniu praktycznie go nie ma. Od dołu walimy paliwo (toksyczne nota bene) w powietrze. Kasa leci z dymem...
Stalewiak zrobił zasięgi. Więc trzeba próbować 🤣🤣
🙂🙂👍👍💪
Jestem na etapie kupna kominów. Jeden pod kominek. W innym Twoim filmie mówiłeś że komin ma 18cm średnicy. Ogólnie wydaje mi się że to wystarczająco ale nie wiem jaki będzie kominek doradzają mi żeby kupić 20cm. Raz że drożej a po drugie nie wiem czy tak duży przelot nie będzie niekorzystny. Jak to widzisz?
👍🇺🇸
Mam kominek wolnostojący, i małą ale wysoką komorę spalania , odpalam zawsze od góry, jedna zakładka i to pali 3-4 godziny, powietrze podaje tylko z owiewa szyby i wszystko czyste i długo pali i mało popiołu
Żeby próba dobrze się udała tak myśle ze kominek powinien byc pełny . Drzewo ułożone jedno na drugim do samej gury z przerwa mała od gory i wtedy zacząć palenie od gory .
Dzidek, masz dobrze poukładane w głowie, opowiedz o swoim domu, gdzie jakie masz podłogi. Widzę w salonie kafle. A pozostałe miejsca?
Jaka zaprawa klej do tych płytek na kominku ?
Palenie drewnem nalezy do pojecia zielonej energi. Roznica dymienia ma na celu zmniejszenie zabrudzenia komina tak na marginesie
Ja paląc węgiel w piecu metodą spalania od góry widzę radykalną różnicę w spalaniu, myślę że min 20% wolniej węgiel się spala a co najważniejsze z komina dym idzie tylko przy rozpalaniu a później nic ....
Ja łącze obie metody, układam dwa trzy kawałki drewna na to rozpałka i kolejne dwa trzy kawałki, zależne oczywiście od rozmiaru. Szybko się rozpala, a czy to coś zmienia to nie wiem 😜
Moze zrobisz odcinek o zakazie palenia w kominkach? Ja np marze o piecu kaflowym i wg prawa nie moge w nim palic
No w kominku według prawa też nie, ale te zakazy jak dobrze pamietam nie dotyczą wszystkich części Polski, a poza tym musi być słaba jakosć powietrza, czyli przekroczone normy pyłu zawieszonego ( czy jakoś tak).
I bardzo dobrze że nie można w kaflokach palić...koniec średniowiecza
@@marekgrys No co Ty. Nie chodzi mi o palenie w starym piecu, tylko zbudowanym przez zduna. Co ma poza tym palenie w piecu kaflowym do sredniowiecza?
@@patrykblabla centralny piec w domach budowanych w średniowieczu potem w 18 i 19 wieku...zapiecek itp
W starej chałupie mam śmieciucha ,w którym palę węglem od góry . Sąsiedzi pytają czym ogrzewam,bo dymu nie widać z komina . Opału przy paleniu od góry idzie około 30 % mniej. Pozdrawiam .
Trzeba było komin sfilmować, czy się dymi
Od góry, tylko komu się chce.
No myślę że od góry jest trochę lepiej, ale dokładnie jest jak napisałeś. Pozdrawiam.
ja żałuję, że zrobiłem kominek w zabudowie - przy podłogówce zupełnie nie używam kominka a kasa wydana - gdybym teraz budował to zostawiłbym zabezpieczony ciąg kominowy i w razie potrzeby zainstalował nowoczesny piec typu koza, optycznie nie zajmuje tyle miejsca a zrobi to samo (przy grawitacyjnym rozprowadzeniu ciepła, bo płaszcze wodne i takie tam, to inna bajka) - ale to tylko w razie potrzeby, na razie taka potrzeba nie zainstniała, włączam podłogówkę i zapominam o temacie ogrzewania
👍👍👍🚁👨✈️
doplyw powietrza z zewnatrz jest lepsza wersja u Pana jest z wewnatrz
Można palić, ale w nocy.
Przy rozpalaniu od góry dużo dłużej się pali, ale temperatura jest niższa. Przynajmniej mam tak w kotle co.
Bo piec nie ma dopływu powietrza od góry, i przeciska się przez opał ,zrób test uchyl troszkę drzwiczki te górne ,tylko popielnik wtedy zamknięty, bo może się dymić, opał nie dawać blisko drzwiczek.
Trochę za długi wstęp.😅
Rozpalanie na otwartych drzwiczkach należy zamknąć kanał powietrza
Mam rozumieć że powinno się zamknąc dolot? Nigdy tak nie sprawdzałem.
@@Dzidek1 powodzenia
Apani Ania nie pali w kominku?
Zapal zapałkę od dołu i od góry i powiedz z której strony się szybciej spali
Nie mam kominka. Palę w piecu~buk spalony, teraz dębina, a za chwilę pojadę ekogrosikiem.Masz odkurzacz ten jeżdżący, kiedy filmik? 😁
Rozpalić od góry w kominku może i się da ale dokładać już nie. Wiec co z tego skoro to tylko zabawa na 2h. O paleniu id góry się dużo mówi bo jest dużo wymian pieców na te nowszej klasy. W kominku takie palenie myślę to masochizm
Dokładnie do rozpalonego, rozgrzanego kominka powoduje, że gazy spalają się bardzo dobrze. To jest ta różnica. W kominku takie palenie to mało sadzy, bezpieczny czysty komin i czysta szyba.
Siema a ja może z drugiej beczki bo wszyscy tak słodzą a ja już nie wytrzymuję po co palić w kominku skoro pompa ciepła jest taka super i jeszcze darmowy prąd👇z fotowoltaiki połóż się na kanapie i chrzań wszystko pozdrawiam 😜
To drewno a nie te drewno
Kolejny filmik o niczym i bez zadnych wnioskow 🥱
Problem w tym że każdy mówi, lepiej od góry, a nie mówi dlaczego, jaki jest powód takiego palenia. Ludzie myślą że od góry jest lepiej zawsze i w każdych warunkach a to bzdura, od góry palimy w kotłach które mają wylot spalin na górze, jak mają na dole to palimy od dołu, a w kominkach ponieważ zwykle ładujemy do nich małą ilość drewna(jak na filmie) to palimy od dołu, bo to jest jakby ognisko, gdyby ten kominek załadować drewnem do pełna wtedy zachowywał by się jak kocioł CO górnego spalania i palenie od góry byłoby dużo, dużo lepsze.
Ale namachasz się rękami
Bzdura, przy rozpalaniu dopływ powietrza, powinien być otwarty na maxa.
Oglala cie juz chwile I widze ze nie masz juz o czym robic filmiw zeby kase trxepac z you Tobe tylko takie pierdoly. Kazdy order jak moze. Wiadomo ze ogien sie pali od du do gory
Telefonik w sieci u naszego niemieckiego okupanta. Gdzie ta świadomość konsumencka i walka o pokój w Europie tak zależny od niemieckiego sąsiada. Jak ten okupant nie poczuje jak traci kasę to nic się nie zmieni.
Jan a co zrobić jak jako jedyny operator w miarę działa u mnie, a Plus bo chyba tego operatora masz na myśłi to moje rewiry ma głęboko w nosie, że tak się wyrażę.Pozdrawiam.
@@Dzidek1 Ciekawe czy jeździ Polonezem. Może Syreną. Ja też mam telefon u tzw. okupanta i tylko ich jest zasięg. Polski już dawno nie ma. Jedyne co polskie to naród pozostał. Nic więcej.
Super Film dziękuje i zapraszam do siebie ruclips.net/video/TsviJNK3tlY/видео.html