Rezygnuję z grawitacji - z wielką pompą
HTML-код
- Опубликовано: 7 фев 2025
- ✅ Link aktualny w 2025✅
mubi.pl/zachar
Najtańsze OC +150 zł cashback +do 2000 zł premii
Postanowiłem na swojej farmie zrezygnować z grawitacji - oto co z tego wyszło.
Film opowiada o ostatnich zmianach na działce, a w szczególności o nowym pomyśle na irygację.
#irygacja #FarmaZachara
Tanie OC z cashback 150 zl
mubi.pl/zachar
Postanowiłem na swojej farmie zrezygnować z grawitacji - oto co z tego wyszło.
Film opowiada o ostatnich zmianach na działce, a w szczególności o nowym pomyśle na irygację.
#irygacja #FarmaZachara
Mi się te Twoje filmy z "nowego życia" podobają najbardziej. Pozdrawiam i czekam na więcej :)
Zachar, próbuj ściółkować, osłonić agrowłókniną, stosować rośliny osłonowe, aby jak najwięcej wody pozostało w ziemi a nie parowało. Ściółkować możesz np. ściętą trawą. Glebę zbadać na zawartość mikro i makroelementów, stosować nawozy magnezowe które budują strukturę gruzełkowatą i dzięki temu więcej wody pozostanie w glebie. Takie tam, triki;-)
Można też słomą, tak jak mówisz, więcej wilgoci zostanie w glebie i chwasty tak nie rosną.
Świetna seria! Zachar to przeinteligentny facet, bardzo chętnie obejrzalbym wiecej odcinkow z tej serii ale rozumiem, ze musisz miec tez czas na prace i odpoczynek od youtube :) Pozdrawiam, sam chetnie zaserwowalbym sobie takie "wakacje"!
Farma Zachara to dla mnie najciekawsza seria. Fajnie się patrzy na perypetie człowieka który nigdy nie miał z tym wcześniej do czynienia :))
Cześć. Widać że na własnej skórze doświadczyłeś tego że na gospodarstwie ZAWSZE jest co robić. Pozdrawiam
Od początku coś mi się nie zgadzało. Rolnicy narzekają, że kupa roboty od świtu do nocy i bieda, a tu wjeżdża Zachar na jednorożcu i mówi, że przerzuca się na farming, żeby zwolnić i odpocząć :D
@@chmuragan jest różnica czy żyjesz z farmy czy farma to twoja pasja w której spędzasz czas a niekoniecznie musisz się utrzymać z zysku ;)
@@chmuragan Zachar ma hajs, żeby dokładać do zabawy w gospodarstwo. Gdyby musiał z tego utrzymać rodzinę to wyglądałoby to zupełnie inaczej
Popieram jak najbardziej takie filmiki , dzięki i czekamy na następne . Pozdrawiam
Zachar bardzo mi się podoba nowa koncepcja luźnych filmów, prawdopodobnie dlatego, że sam przed 40tka planuje spakować rodzinę i przeprowadzić się do Portugalii. Czy jest szansa żebyś poświęcił jeden lub więcej filmów na takie q&a związane z przesiedleniem, zakupem i organizacją życia w Portugalii? Skoro przetarłeś już szlak to dlaczego inni nie mieli by się uczyć na Twoich ewentualnych błędach(doswiadczeniach)? :)
Ja na razie jestem jedną nogą tu drugą tam. To bardziej dacza, niż nowy jedyny dom, a decyzje rozciągnięte na wiele lat, więc moja opowieść nie byłaby pewnie aż tak pouczająca.
Grawitacja była lepsza od tego co masz teraz. A wystarczyło tylko zastosować stałe zasilanie - obecnie już jest i czujnik poziomu w zbiorniku grawitacyjnym, który sterowałby pracą pompy w studni.
Jeszcze wykopiesz ten zbiornik i postawisz go na wieży.
Mega ciekawe ! Wrzucaj jak najwięcej filmów tego typu. Trzymam kciuki i życzę wytrwałości 👍
My też rozzielenilismy w tym roku ogród, Grawitacja mnie zupełnie zaskoczyła. podstawowa wiedza z fizyki się nie sprawdziła, ale pompę mam na szczęście kupioną jakiś czas temu, problemem są dla mnie czujniki puki co. Ale cośtam się zaimportuje. Trzymam kciuki. mamy nadzieję kiedyś podążyć Waszymi śladami.
Już nie mogłem się doczekać :)
Super Zachar że odnajdujesz się w tej rzeczywistości. Jak zawsze ogląda się fajnie. Pozdrowienia dla Ciebie. Michal :)
Zachar!! Twoja metamorfoza jest świetnym materiałem na program w National Geographic, Życie na pustkowiu. Oczami wyobraźni widzę jak oprowadzasz prowadzącego Bena Fogla po swojej farmie pokazujesz mu swój traktor rosliny zwierzęta, i opowiadasz o dawnych czasach z autocentrum i nagraniach z parku skawińskiego.
Pozdrawiam z Krakowa 👍
Widać w materiale, ten fan z nauki ,, farmerstwa ,, do tego dalej odzywa się nuta inżyniera z wykształcenia :) i rozwiązywanie problemów. Pozdrawiam naszego polskiego farmera w Portugalii:). Tak dodatkowo, jak by zakopać te zewnętrzne zbiorniki i je połączyć z tym nowym to wydatnie zwiększył by się zasób wody :).
Mam podlewanie ogrodu i trawników poprzez 24 sekcje - obszary podlewania.Ogród ,czyli krzewy,rabaty kwiatowe,trawniki zajmują około 50 arów.Mam identyczny podciśnieniowy włącznik ,tyle że on bezpośrednio jest zamontowany na rurze tłocznej idącej od pompy głębinowej i podaję lub odcina zasilanie tej pompy.
System jest automatyczny bo jest zamontowany programator podlewania ,gdzie ustawiam czas startu podlewania ,czas działania poszczególnych sekcji ewentualnie dni kiedy ma być podlewanie lub nie. W razie deszczu prosty czujnik nie pozwala uruchomić się podlewania bo po co.Programator otwiera kolejno elektrozawory do kolejnych sekcji , a wtedy wyłącznik podciśnieniowy w reakcji na brak ciśnienia po stronie odbioru włącza pompę głębinową.Po podlaniu jednej sekcji programator zamyka pierwszy elektrozawór ,otwiera elektrozawór drugiej itd.Podlewanie odbywa się w nocy ,wtedy woda nie odparowuje natychmiast i jest bardziej skuteczne.Aby całkowicie zautomatyzować Twoje podlewanie przydałyby się elektrozawory i sterownik.
Taki jest plan, jestem na etapie kupowania rainbirda i 1500m rur 32mm😁
Mega inspirująca cała farmerska seria i popychająca do własnego działania.
Rozważ montaż czujników wilgotności gleby albo włączników czasowych. Powodzenia :)
Kurde, tam jest sam piach. Życzę dużo cierpliwości, na pewno się przyda.
Kurde chłopa to zawsze ciągnie do rolnictwa. Ja ostatnio też o tym myślę i czytam dużo o glebach i uprawie. Pozdrawiam serdecznie
Jeśli ciśnienie grawitacyjne jest zbyt małe to należy podnieść zbiorniki wyżej albo podzielić instalację na więcej sekcji i nawadniać działkę sekwencyjnie sekcja po sekcji.
Do pomidorów daj zwykłe paliki i zwiąż sznurkiem w kilku miejscach będzie git. Pamiętaj też o podcinaniu nadmiaru liści, żeby w owoc szło
Odrazu przypomniało mi się jak byłem na Teneryfie na finkach tzn działkach 😁😁👍👍😉
Aby do przodu 🙃 i z górki👌
zacznnij uzywac agrotkanine i sadz na niej wszystkie rosliny bo wygląda to jak ugór
Lepiej było zrobić naczynie przeponowe (hydrofor) zamiast tej drugiej pompy i by to jeszcze lepiej działało, ale i tak szacunek za zapał do pracy.
Pytałem o takie rozwiązanie, ale tu o takim nikt nie słyszał
Pozdrawiam serdecznie I życzę powodzenia
Pozdrawiam serdecznie I
Pozdrawiam
Wydaje mi się za wolny wzrost roślin lub brak u niektórych to ziemia,widać że jest bardzo piaszczysta co bardziej potwierdza duża liczba sosen które się świetne odnajdują w takich warunkach.pozdrawiam serdecznie;)
Ostatnio sentymentalnie oglądałem Twoje filmy z AC. Mógłbyś częściej testować nowe auta bo świetną robote robisz😉
Ja walczę już 3 tygodnie że studnią która nie była używana przez 30 lat :) powodzenia
Cześć pracuje przy wodzie. I zestaw do przepompowania jest ok.ale mała ważna sugestia. Woda w studni na około 4 stopni. A rośliny dużo więcej i może być problem z popazeniem. Roślin. Ja bym używał zbiornika napowiecznego. Żeby woda się ogrzała. Pozdrawiam i czytam kciuki:)
Ja mam dokładnie odwrotne obserwacje że zanim woda do leci po czarnych rurkach do roślin a nieraz jest to i 150 m to jest już zbyt gorąca. Te zewnętrzne zbiorniki łapały dużo słońca i woda w nich miała koło 30 stopni
@@ZacharOFF Masz rację:), ale rozpatrujesz poprzednią sytuację :), z grawitacyjnym podlewaniem, teraz masz wszystko w ziemi :), pompę która tworzy ciśnienie i dużo szybciej dostarcza wodę. Warto sprawdzić, jak kolega pisał, czy temp. nie będzie za niska, choć generalnie dotyczy to podlewania z zraszaczy i w takiej sytuacji jest problem. Pozdrawiam.
@@ZacharOFF Podpowiem może jeszcze :), możesz użyć zaworów np. Gardena programowalnych, czy innych, na 9v baterię, gdzie programujesz jednym przenośnym programatorem zawory, jak mają odpalać sekcję i masz z głowy latanie i przełączanie sekcji :) ręcznie. A i pamiętaj że wydajność sekcji trzeba policzyć:), bo nie równy będzie wydatek wody przy podlewaniu. Pozdrawiam.
Takie rzeczy robi się - jak to mówił mój ojciec - z chlebkiem. Czyli na spokojnie, nie pazernie. Zostałem rolnikiem w zeszłym roku, też wcześniej nie miałem z tym styczności, ale jest pojara z każdego ogarniętego metra ziemi :)
Kto by pomyślał, że na ZacharOFF dowiemy się jak sadzić i podlewać szparagi.
@zachar częściej filmy poproszę ;)
Widać że na tej ziemi nawet trawa nie chce rosnąć. Lepiej było sobie kupić gospodarstwo pod Hrubieszowem i nie miałbyś problemów.
Każda miejscówka ma swoje zalety
Przy jesieni kupiłem ogródek działkowy. Zarośnięty jak dżungla amazońska. Rezonuję z tym materiałem xD
Powodzenia Zachar i też mi życz powodzenia xD
Wzajemnie!
Cześć Zachar. Już 19 lat pracuję w firmie zajmującej się uprawą roślin ozdobnych, oraz projektowaniem i wykonaniem systemów podlewania na przydomowych działkach, trawnikach, polach uprawnych itp... Muszę przyznać że Twoja działka będzie sprawiała zawsze trudności w utrzymaniu jej w odpowiedniej wilgotności z powodu jej składu . Mam na myśli to że jest to bardzo uboga gleba, piaszczysta i gdy Kopałeś dół na zbiornik widać, że głębiej też jest żółty piasek
W skrócie Zakładasz ogród na Saharze.
Gdybyś potrzebował jakiejś porady chętnie zupełnie gratis pomogę tym co wiem
NA szybko podpowiem Ci że do zapanowania nad chwastami możesz użyć geowółkniny ( takiej czarnej plandeki ) którą się wykłada teren gdzie rosną np; róże i przysypać ją korą sosnową .
Chwasty praktycznie nie rosną, a do tego woda tak szybko nie wysycha
Co do nawodnień , można pomyśleć nad rozbiciem tej instalacji na sekcje , dzięki temu pompa będzie podlewać tylko część ogrodu , co podniesie ciśnienie i wszystko lepiej się nawodni.
Sekcje zasilane elektrozaworami uruchamianymi kolejno przez sterownik programowalny .
Każdą sekcję będzie można podlewać przez odpowiedni czas w zależności od potrzeb i o dowolnej godzinie. Podlewanie w nocy jest lepsze , bo woda wolniej paruje i rośliny mają więcej czasu aby ją wchłonąć
W razie pytań Pisz
Pozdrawiam
Dziękuję bardzo, testuję wszystko po kolei!
Witam.
Ten entuzjazm i przygoda jaką pozwalasz obserwować, jest inspirujące. Dla mnie to zdecydowanie ciekawsza strona Twojego kanału. Nie powiem, żeby nie interesowały mnie ciekawe rozwiązania techniczne, zwłaszcza przełomowe w motoryzacji, ale takowych nie jest wiele i gdy trafiają do masowej motoryzacji, są już zazwyczaj dobrze znane.
Mówisz foto woltaika, może bio gazownia do zasilania generatora prądotwórczego gazem? Chociaż w Portugalii słońca raczej nie brakuje.
Ukłony, dobrej zabawy, szczęścia i powodzenia. :)
Tu z paneli jest 80% więcej prądu niż w Polsce więc na razie nie rozpatruję planu B. Pozdrawiam
@@ZacharOFF Zważywszy na położenie geograficzne oczywiste. Natomiast w perspektywie dłuższej i przechowywania energii w nocy i dni gorsze jednak chyba droższe, choć na pewno mniej pracochłonne.
Sukcesów w uprawach i czekam na kolejne relacje.
Zrób miejsce na kampery i namioty a ludzie przyjadą i z przyjemnością popracują za darmową miejscówkę.
hej Zachar, fajnie się "bawisz" i super masz zajęcie, ale do rolnictwa to jeszcze daleko :) Kupiłeś sobie większy ogródek działkowy i w typowo mieszczański sposób nim zarządzasz. Proponuję pojechać kawałek za Kraków na nowe Brzesko (i okolice) i popoglądać rolników i uprawy :) jeśli chcesz szybko nabrać doświadczenia, a nie uczyć się na własnych błędach pozdrawiam ;)
Zachar siedzi w Portugalii z tego co wiem.
rolnictwo to złe określenie, wiem, że tak powiedziałem, ale oczywiście nie będę tam uprawiał monokultur na wielką skalę
Czy był film o celu i sposobie działania tych wałów z zakopanym drewnem? chętnie dowiedziałbym się więcej.
o to samo chciałem spytać!
Łapka w górę za przygarnięcie pieska👍
No i dobrze byczqu tak trzymaj
Łapka w górę za miłość do zwierząt. Pozdr.
Ja pierdziele, co za pioch:) życzę wytrwałości
w Polsce drzewka podlewane maja słabszy system korzeniowy, a nie podlewane szukają wody głębiej, tak że . .... czasami podlewaniem robi się im krzywdę. Ale to Portugalia więc może inaczej się nie da.
Też jest podobnie, dlatego wodę dostają co jakiś czas, ale pierwsze dwa lata muszą coś dostać.. Ja przy niektórych drzewkach zrobiłem kółko z linią kroplującą (na 4 punkty) wokół drzewka, zamiast lać centralnie. Roboty przy tym jest o wiele więcej
Kolejny świetny odcinek
Panie Zacharze , lubię Pana za trafne oceny i ciekawe jasne wnioski .Dziękuję za kolejny film , ale zaczynam się martwić. Ziemia płaska , kabel zamiast przewodu , ni witraka , ni panela , ni samochodu specjalnego do budowy ...
Kabel Czy przewód oto jest pytanie🤣.
Panele już mam, wiatraka nie planuję bo w nocy korzystam z baterii
do pomidorów wystarcza solidne kije i podwiązanie sznurkami, najpierw głównej łodygi, a później poszczególnych obciążonych narastającymi owocami pędów/gałęzi.
Dziękuję, tak ostatecznie zrobiłem bo pomidory otoczone taką metalową klatką zaczęły z jakiegoś powodu chorować
@@ZacharOFF obrywaj wilki i dolne liście .
Panie!!! Traktór!!! NA ROPĘ?!?! How dare you?! A na prunt nie łaska? No tośmy pożartowali z poważnego problemu rolnictwa
A teraz kilka uwag chłopa ze wsi:
1. Rekultywacja gleby - to nie tak się robi. Przydało by się douczyć chociaż odrobinę. Jak dotychczas to marnowanie czasu i paliwa.
2. Do pompy zasilającej system nawodnienia trzeba dać zbiornik z "poduszką powietrzną" lub przeponowy minimum 20 litrów. Inaczej pompa długo nie popracuje.
3. Ja bym tych zbiorników na wodę tak po prostu nie zasypywał... no ale ja to truskawki cukrem posypuję.
Powodzenia w każdym razie
Fajne rozwiązanie 👍👌
Zachar, a jak Ty załatwiasz tam takie sprawy? Mam na myśli język :D Po angielski czy już opanowałeś portugalski? :)
Zrobilem z mauzera 1000L hydrofor I dziala na kompresorze super. Minimalizm.
W krakowie otworzył sie punkt sprzedazy firmy milex, nikt lepiej od nich nie ogarnia nawadniania w tym kraju nad wisłą wiec uderz do nich, mam instalacje na pigwie i boròwce od nich, doradza co i jak. Moze wystarczy linia z kompensacja ciśnienia.
Zachar, może będziesz tworzył biomasę zrębkując okoliczne drzewa i krzewy. Taka biomasa po kilku latach wydatnie utrzyma wilgoć
Taki jest plan, bioreaktory itd
Zachar masz Koparkę Wykop sobie staw . Będziesz miał wody pod dostatkiem .Rybki kaczki poprostu bajka
Jest to pomysł :), ale nie wszędzie da się to ogarnąć, jak tam taki piach i nie ma warstwy z gliny, to nie nadąży pompować tej wody przy stratach na stawie, takie moje zdanie :). Pozdrawiam.
tylko folia na dnie ma jakiś sens. Tyle, że czarna przyciąga słońce i robi się zupa
@@ZacharOFF Trzeba zaprosić geologa i zbada grunt .
@@ZacharOFF Folia nie musi być czarna :) , ale fakt w Portugalii, może być problem z klarownością wody, kwestia jak szybko następuje wymiana : wydatek na podlewanie/ dostarczanie wody ze studni. W takim klimacie musiało by to być policzone. A i budowa czegoś sensownego z folii, też nie jest prosta :) ,, wykopiesz dół, wrzucisz wolię i będzie,, w takiej opcji, wywalenie kasa :/. Pozdrawiam.
No i teraz do kompletu przy każdej lini elektrozawór z czasówką i wszystko „samo” się robi 😉 👍
To następny krok, tylko nie wiem jak długi może być kabel do elektrozaworu
@@ZacharOFF montujesz skrzynkę „na środku” farmy i więcej jak 50m nie będziesz miał. Przy kablu 2x0,75 nie powinno być problemu do 100mb. Przy większych odległościach 2x1 i po temacie 😁 powyżej 150 m to warto rozważyć drugą skrzynkę i drugi sterownik.
😊👍👍👍✌
witaj, za bardzo się strasz, podchodzisz do każdej rośliny zbyt indywidualnie. Wyobraź sobie teraz gospodarstwo 100 ha . Po prostu ułatwiaj sobie pracę sadź rośliny i daj wodę a one same będą rosły. bez tych kopców :) Stosuj stymulatorów na bazie alg morskich rośliny szybciej się zadomowią :) Pozdrawiam
sprawdzę te algi, dziękuję!
Zahar
W jakim.wojewudztwie znajduje się farma?
Dlaczego nie kupiliście dziełki z ziemią
Zachar jak się sprawuje traktor? używasz go często wraz z przystawkami. czy jakieś awarie lub słabe rozwiazania się objawiły w toku eksploatacji? pozdrawiam
Tak, używam kilka razy w tygodniu, kopanie, oranie, czyszczenie, noszenie na paletach. Na razie prócz jednego incydentu (straciłem wał napędzający przystawkę) jest git
Co by nie mówić, to jednak mamy w Polsce znacznie lepsze okoliczności jeśli mowa o glebie.
Na takim piachu to chyba tylko sosny rosną
U nas też tak bywa. Pozdrawiam okolice Pustyni Błędowskiej i generalnie Zagłębie Dąbrowskie - tereny po piaskarniach 😉
Zachar, fajnie tam macie jednak powiem szczerze, słabo to widzę i nie dlatego że nie lubisz pracować czy że to was przerośnie ale pochodzę z rolnictwa i jak widzę tą ziemię to naprawdę końca niewdzięcznej pracy nie widzę. Pomysł z automatyzacją nawodnienia jest dobry. Problem jest taki że z nieosłoniętej ziemi wokół "uprawnych" roślin woda paruje jak szalona a co nie wyparuje momentalnie idzie w przeciwną stronę:(. To trochę jak podlewanie pustyni. Ale Arabom czasami się udaje tylko że to kosztuje niewyobrażalnie dużo wody. U nas tego rodzaju grunty zasadzaliśmy lasem bo to najefektywniejsza metoda "uprawy" takiej ziemi. Inna sprawa że u nas były hektary i wtedy inaczej się patrzy. Może posadźcie drzewa które dadzą cień a nie wysuszą ziemi ( bo są takie że w promieniu kilkudziesięciu metrów robią pustynię). Popytaj jakiegoś speca od upraw co by tam się nadało:). Odnośnie podlewania to nasz kuzyn w US ma sporą firmę oferującą rolnikom urządzenia sterujące i oprogramowanie do podlewania upraw. Działa to na IoT. Czyli czujnik w ziemi mierzy wilgotność i podaje tę informację w czasie rzeczywistym do sterowników które włączają i wyłączają odpowiedni kroplownik lub deszczownię. Oczywiście jak dodasz odpowiednie sądy/ czujniki to mogą ci mierzyć skład mineralny gruntu i dozować odpowiednie nawozy lub składniki do nawadniającej wody. Wszystkie dane są przekazywane z czujników do chmury tam odpowiednim oprogramowaniem możesz to obrobić ( na przykład uwzględnić nadchodzący deszcz czy fazę wzrostu roślin) , następnie obrobione dane są przekazywane do sterowników. Masz podgląd i możliwość zmiany parametrów w chmurze co pozwala optymalizować koszty i efekty. Nigdy nie pytałem jak to działa na tak małych areałach ale w gospodarstwach po kilka tysięcy hektarów działa bardzo dobrze. Nie pisze by się pochwalić a raczej podsunąć pomsł na zmniejszenie pracy. Bo sama woda jest dobra na żyznych ziemiach ale na piachy to stanowczo za mało:(. Wiem, nie jest to ekologiczna uprawa ale ekologiczne uprawy kwitną w większości przypadków na dobrych ziemiach to jest jeden z powodów dla jakich u nas na podlaskich piachach ekologicznych gospodarstw jak na lekarstwo:(. Po prostu pracę i marzenia trzeba dopasować do realiów:) A tak na marginesie to wydaje się że lubisz "gadżety" jak sam mówisz:) Powodzenia i decyzji ułatwiających życie: a pracy nie zabraknie).
Zrobiłbys odcinek o robieniu gleby z tego piachu
💪👍Świetna robota - tylko za mało odcinków
Truskawki odbija ci się bokiem 😄
Zachar, nie potrzebujesz czasem pracownika :-) chętnie rzucę to wszystko i wyjadę do Portugalii ;-)
Szczerze mówiąc na dłuższą metę bez wsparcia się nie obejdzie :-)
Ja już myslalem ,że Zachar nie ma grawitacji na działce. I co by było z traktorkiem ? 😉
Proponuję rozważyć zasadność hodowli pszczół i mrówek.
Czemu staneło i nie ma nowych odcinków?
Chyba ciężko uprawiać cos w piachu bo to raczej bardzo słaba ziemia ale kibicuje
jest trochę roślin, które lubią piach, ale my lubimy też inne rośliny, więc będziemy pracować nad zmianą gleby
Zachar to jest kozak 🙌
gdzie mieszkasz? w sensie nie gdzieś na tym polu?
nie, tamten domek to ruina
ta działka jest w Portugali?
Wytłumaczy ktoś po co są te wały? Lub powie jak to się fachowo nazywa żebym mógł doczytać :)
Słowo kluczowe hugelkultur, ale odmiana portugalska jest z drewnem w rowie. Wały =swales
🙂👍
gdzie on tą działke ma?
👍👍❗❗😊😊
A moze by tak jadalny las? Bo z warzywami to co roku zabawa...
w Polsce ta farma ? bo ta ziemie to pustynia... na takim stepie to z wodą słabo to wygląda.
Twoja integracja z naturą, przyrodą jest dużo ciekawsza niż fascynacja motoryzacją, a samowystarczalność może okazać się bardzo użyteczną umiejętnością. Wszystkiego dobrego. Pozdro 👍
A mówiłeś kiedyś czemu nie masz prądu? Jakieś lokalne przepisy?
Znasz pewnie kawał z lat 80: Dlaczego nie może Pan 12 marca za 4 lata odebrać nowego Malucha? Bo w tym dniu mam instalację telefonu z TPSA!
Tu są pod wieloma względami takie lata 80. Prąd jest przy drodze, ale jego podłączenie trwa lata (sic!)
@@ZacharOFF tak mi się wydawało, że widzę słupy... Stąd moje zdziwienie. No cóż. Przynajmniej będziesz eko ;D
Że Ci się chce po 40-tce przy małym dziecku (chyba że żona siedzi z małą) bawić w działki te traktory i sadzenie i ten cały bajzel? Przeliczyłeś się. Przecież to wszystko kiepsko wygląda masa roboty jeszcze przed Tobą. Ja tam wracam do bloczku a jak mi się chce natury to jadę na cały dzień do lasu i na tydzień nasycony.
Zachar weź na działkę Majstra wszystko ... "Bedziee chodzić"
Jak rozżucisz gnój to nie polegniesz .
To taki format jak u Clarksona? Farming kwitnie, bardzo oryginalne.
"Znając" Ciebie , raczej nie polegniesz!
Widzę że kryzysu wieku średniego ciąg dalszy. Ale lepiej jakbyś miał kochankę. Twoje dziecko szybko dorośnie, a więc jest sens inwestować tyle, zwłaszcza, czasu w kraju w którym nie będzie chodzić do szkoły? No chyba ze ma to być letnia rezydencja albo uważasz Portugalię za raj na ziemii. Jak dla mnie to trochę taka fanaberią cały ten projekt, ale kto bogatemu zabroni. A wystarczyło nie przegrzać styków, mniej pracować i nie musiałbyś uciekać na drugi koniec Europy. I widzę ze uzależnienie od internetu nadal trzyma mocno. Pozdrawiam ciepło, powodzenia.
Po co te wały?
drewno pod wałami ma akumulować wodę z zimowych deszczy. Sam wał tę wodę zatrzyma (są postawione mniej więcej na konturze) Poza tym północna strona wału ma łagodniejszy klimat.
Czuje się prawie jakbym oglądał majstra 🤣
hydrofor byłby lepszy a tak pompa musi latac non stop jak podlewasz....
W jakim kraju ta farma?
PT
OK, ale nie "machaj" tak kamerą, bo oczopląs uciążliwy...xD
To są matki tak zwane (szparagi)
Tak oglądam i stwierdzam że z to gospodarstwo wpędzi Zachara w bankructwo.
Najdroższe już za mną - zakup ziemi + traktor
Wyluzowane podejście to i chałtura na całego. Zakładam że południowcy innego życia nie znają a ty się aklimatyzujesz pełną gębą :)
Niemiec jak by to zobaczył to by mu się koszmary przez miesiąc śniły.
Ciężko się tak przestawić na taki spontan, luz, tumiwisizm?
my się śmiejemy, że Niemcy mieszkający w Portugalii są zesłani ze robienie wszystkiego byle jak.
@@ZacharOFF 😀 bawcie się dalej i zdrówka życzę.
Co do tej ziemi, a raczej piachu, to zainwestował byś w rozdrabniarkę gałęzi i potem mieszał je z tą ziemią. Nie będziesz wtedy pokoleniami na humus czekał. Klimat masz suchy i zakopane gałęzie nie zgniją bo nie dostają odpowiedniej wilgoci.
A nad warzywami, owocami zamontuj na wysokości 2,5-3 metrów białą fizelinę, będzie wyłapywała wilgoć po nocy i rano długim kijem pacniesz w nią i woda odpadnie na ziemię. Takie nawadnianie kropelkowe w połączeniu z "zadaszeniem" stosuje się w Izraelu a oni mają tam już spore doświadczenie w uprawach na piachu, znaczy ziemi;).
Został prepersem? :O
Ale się wkręciłeś... Fiuuu... Fiuuu...
ruclips.net/video/3Ww2TP_tU7o/видео.html polecam mniej pracy
dzieciarnia siwa Wisłę zawraca ! aż padnie
Programista to i nawet nawadnianie zaprogramuje.