Jak NAPRAWDĘ precyzyjnie zrobić side-chaining stopy i basu?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 19 янв 2025

Комментарии • 25

  • @-Fau2020-
    @-Fau2020- 2 месяца назад

    09:42, czy ja dobrze słyszę, doszłeś do wniosku, WHAAAT?

  • @NeoNezz4217
    @NeoNezz4217 2 месяца назад

    Umiejętności poziom ultra 💪⚡💥

  • @musikstudio1642
    @musikstudio1642 2 месяца назад +1

    Super

  • @DJADAMS1976
    @DJADAMS1976 2 месяца назад

    Super.

  • @DJClubRevolution
    @DJClubRevolution 2 месяца назад +1

    Hej Musoneo mam pytanie czy warto jest sie przesiasc z focusrite na rme ? i bedzie to mialo sens w latencji czy lepiej najpierw zaczac od upgradu peceta , narazie dzialam na 16 gb ram i7 a planuje cos zeby mi nie rwalo na wiekszych projektach , slyszalem ze rme ma dobre sterowniki ale to tyle z mojej wiedzy nie mialem okazji testowac dlatego pytam , z gory dzieki za info pozdro 🔥⛔😍 🍺🔥😍 ✅💙🎶

    • @musoneo
      @musoneo  2 месяца назад

      lepiej upgrade PC, generalnie wydajność interfejsów jest bardzo zbliżona, faktycznie RME jest jeszcze ciut stabilniejsze i przy tym samym obciążeniu/wielkości bufora można liczyć na 1-2ms mniej latencji, ale jeśli komputer jest przeciążony, to nawet najlepszy interfejs nie pomoże:( Polecam też interfejsy Antelope Audio, bardzo niska latancja, podobnie jak w RME i kosmiczna jakość dźwięku w niższej cenie.

  • @noradrenalinrecords
    @noradrenalinrecords 2 месяца назад +1

    Bardzo dobry poradnik. Poziomy w ablu mogą być stopa i bass max na zielono bez przesteru? ja zazwyczaj mniejsze poziomy ustawiam, aby było więcej miejsca w mixie na inne elementy.

    • @musoneo
      @musoneo  2 месяца назад

      To bardziej złożona kwestia, liczy się dobór brzmienia stopy, jej obwiednia, a nawet wysokości dźwięku vs bas itd. To wszystko omawiam bardziej szczegółowo w kursie. Programy DAW przetwarzają dźwięk zmienno przecinkowo z 32/64-bitową precyzją więc "przstery" pomiędzy ścieżkami teoretycznie nie mają znaczenia, bardziej chodzi o trzymanie odpowiedniej struktury gain stagingu, żeby w odpowiedni sposób wszystko kontrolować i nie przekompresować na sumie/grupie.

  • @maras1988666
    @maras1988666 2 месяца назад

    a subbass np przy dub'ie? Sub buja przy tego typu muzyce. Sidechain nie zniweluje podstawy utworu?

    • @musoneo
      @musoneo  2 месяца назад +1

      Głeboki bas ma często ogromnie wiele energii, więc taki zabieg może być wręcz konieczny - tyle że delikatniej, z krótszym czasem powrotu (zresztą w dubie też stopa ma zwykle krótszą obwiednię). Ale tak, zgadzam się że wyraźne pomopowanie może nie być wskazane.

  • @radioholicy
    @radioholicy 2 месяца назад

    No ok... Ale teraz zniknął ten basowy groove i zostało samo umpa umpa... Czy o to chodziło? Bo jesli tak to łatwiej po prostu wstawić bas pomiędzy stopę i już. Czy czegoś nie zrozumiałem?

    • @musoneo
      @musoneo  2 месяца назад +1

      Byłoby łatwiej, ale brzmiałoby to inaczej. Teraz wciąż jednak wciąż słychać że ten Groove jest ósemkowy - Gdybym zrobił tak jak mówisz natychmiast usłyszał byś różnicę:) Ten boss nie zanika wcale aż tak jak wskazują na to Mierniki, bo jego ogon wciąż jest dość wyraźny

    • @BonkerZ.
      @BonkerZ. 2 месяца назад +2

      Warto bass rozdzielić na sub bass i wyższe częstotliwości. Sub robimy w mono i agresywnie kompresujemy sidechain, a wyższe częstotliwości już mogą zawierać więcej informacji w stereo i nie musimy ich kompresować w 100%. W ten sposób dół pracuje bez żadnych przesterów, a wszystko wyżej zachowuje groove.
      Tak agresywnie jak na filmie powinno się kompresować tylko sub bass. Wszystko powyżej (mid bassy, leady, itp) powynny być kompresowane w mniejszym stopniu.

    • @radioholicy
      @radioholicy 2 месяца назад

      @@musoneo ok będę kombinować

    • @musoneo
      @musoneo  2 месяца назад

      Można oczywiście tak zrobić jak piszesz, ale unikałbym sformułowania powinno się - w elektronice często taki efekt pompowania jest bardziej pożądany, co innego w przypadku muzyki akustycznej, gdzie liczy się bardziej naturalne brzmienie, wówczas technika o której piszesz to zapewni. Nie zawsze też wszystko powyżej warto kompresować, bo traci się oryginalną obwiednię i transienty. Pisałeś też coś o Soothe: Soothe tylko w wersji 2 ma sidechain i to supresor rezonansów, działa na trochę innej zasadzie niż kompresor, choć można go w tej roli używać. A to o czym piszesz pokazuję w wielu kursach miksu, też w ostatnim kursie Neutrona:)))

    • @BonkerZ.
      @BonkerZ. 2 месяца назад

      ​@@musoneo W 100% kompresować powinno się tylko sub. Wszystko powyżej w 90, 70, 50, 30 czy 10. Efekt pompowania też uzyskasz jeśli chcesz, a nie uwalisz ordynarnie dynamiki wyższych pasm. Nie wyobrażam sobie w 100% kompresować np leadów czy wokali jeśli nie używamy ich w roli FX. Tak się nawet w tych najbardziej vixiarskich pompach nie robi.

  • @taissmusic7218
    @taissmusic7218 2 месяца назад

    Git :)

  • @mickydjofficial
    @mickydjofficial 2 месяца назад

  • @disjean47
    @disjean47 2 месяца назад

    Najprecyzyjniej można zrobić Shaperboxem czy tam Volume Shaperem 😊

    • @musoneo
      @musoneo  2 месяца назад

      Jasne, też mam shaperboxa - Ale po pierwsze trzeba go mieć🤣 a po drugie taka konfiguracja w której on faktycznie reaguje na dźwięk stopy, wymaga podłożenia triggera itd., jest to znacznie bardziej skomplikowane a ten zabieg mogą wykonać wszyscy w każdym DAW znacznie szybciej. Osobiście Shaperboxa używam do bardziej złożonych modulacji:)

    • @BonkerZ.
      @BonkerZ. 2 месяца назад +1

      Dowolna obwiednia zrobi robotę z kickiem i bassem. Tu nie potrzebujesz idealnego sterowania, a tylko chamskiego oddzielenia kicka od sub bassu. Równie dobrze możesz wyznaczyć prostą, sinusoidalną obwiednię w dowolnym LFO i odwrócić jej przebieg dla bassu.
      Tylko warto też zwrócić uwagę na fazę, bo to kolejna fundamentala rzecz w mixie low endu, a zabrało tej informacji w filmie.

    • @musoneo
      @musoneo  2 месяца назад

      Wiesz, to tylko filmik na temat najprostrzej techniki, to o czym piszesz i znacznie więcej poruszam w kilkugodzinnyuch kursach Stopa i bas LEVEL PRO ;)

    • @przemekfirek3349
      @przemekfirek3349 Месяц назад

      ​Właśnie nie triggerowac sygnałem, skoro stopa ma taki sam przebieg zawsze to po co jej sygnał pobierać w czasie rzeczywisty,. można ten sygnał "zamodelować" po prostu odrysowując jego ksztalt volume shaperem, poza tym ciężko ustawić kompresję a graficznie kształt widać i słychać, i można ustawić nie koniecznie tak jak kształt stopy a eksperymentować z kształtem żeby brzmiało tak jak chcemy😊​@@musoneo

    • @musoneo
      @musoneo  Месяц назад +1

      @@przemekfirek3349 No wiadomo:) Jak też mam Kick 2 NR i ShaperBoxa, ale nie wszystkie DAWy mają takie narzędzia (chyba tylko Cubase i FL Studio), więc chciałem pokazać jak zrobić to za pomocą kompresora, który ma każdy.