Panie Jacku, aż prosi się o książkę "Staropolska Sztuka Wojenna". Połączenie Pańskiej wiedzy wraz z erudycja historyczną Pana Komudy może dać fenomenalny efekt przybliżenia tematu. Czytałbym ;)
Jak zwykle poziom materialu, wiedza i sposób przekazu poziom high. Dzięki panie Jacku. Marzy się materiał z Panem Sikorą o husarii. To byłby sztos. Pozdro dla wszystkich.
Niesamowite! Z zamkniętymi oczami przenoszę się na dzisiejszą Ukrainę i czuję tętno tej wojny. Czekam na kolejne wehikuły myśli i czasu. Jestem pod wrażeniem. Dziekuję.
Dziękuje za materiał. Przypominały mi się czasy gimnazjum kiedy po lekcjach spotykaliśmy się z chłopakami i nauczycielem historii, rysowaliśmy takie mapy i omawialiśmy całe kampanie wojenne. Czekam na kolejne materiały.
Jak my mało wiemy o wlasnej historii. To jest masakryczne. Takie rzeczy powinny byc wspominane w szkolach. Pan Jacek Bartosiak robi tyle dobrego dla wlasnego kraju. Szkoda, ze tacy ludzie nigdy nie pojdą do polityki. Swietny material.
Tak, Pan Jacek Komuda słusznie prawi o tych współczesnych ekspertach. Sam wielokrotnie o tym czytałem. Nie jak w tym filmie, gdzie wyjaśnia się dlaczego takie, a nie inne taktyczne założenia. Szacunek dla naszych przodków wymaga więcej pokory do materii, o której się peroruje.
Coś pięknego. Dziękuje Panie Jacku, mam nadzieje, że to nie ostatni tego typu film o XVII wieku. Oczywiście pozdrawiam również Pana Jacka Komudę - dużo wiedzy przekazanej w sposób ciekawy i z widoczną, wielką pasją.
Ostatnio natrafiłem na twórczość Jacka Kowalskiego, Duma Rycerska czy "Pieśń o Żołnierzu Tułaczu" to arcymistrzostwo. Wzrusza a zarazem podnosi na duchu. Polecam też wyszukać Starosielskie Bractwo Śpiewacze, tutaj "Koło Rycerskie" również wymiata.
@Zarys Cała polityka Rosji dogłębnie pokazała i nadal pokazuje, że pojęcie "Prawdy" jest bardzo płynne, a najczęściej odwołują się do niej Ci, którzy najchętniej chcieliby ją ukryć :)
Arcyciekawy temat, świetna rozmowa, bardzo dobrze się panowie uzupelnialiscie, zdecydowanie mam nadzieję że będzie więcej materialow z dwoma Jackami nad Jackami 😉👊 pozdrawiam serdecznie
Rewelacyjny materiał!!! Podnosi na duchu ! Kurcze… ten mikrofon słabo zbiera JB … , ale to mały szczegół … choć gdyby tylko ten element poprawić … ech …
W odróżnieniu od Batohu 1652, pod Mątwami 1666 nie zginął kwiat armii polskiej. Zginęło mnóstwo weteranów wśród dragonów, ale jednak kadra oficerska i gros reszty wojska pozostały w większości nietknięte.
Nie zgodzę się z Jackiem Bartosiakiem. Siłę armii nie można bezpośrednio oceniać wysokością budżetu, ale należy dokonać analizy retrospektywnej i podsumować ile w ostatnich latach wydano na armie na uzbrojenie, na szkolenia kadry itd., ile wydano na świadczenia emerytalne rentowe i mieszkania. WYDAJEMY NA WOJSKO Z ROKU NA ROK CO RAZ WIECEJ. JEDNYM ROCZNYM BUDZETEM NIE STWORZY SJE SILNEJ ARMII, TO JEST DLUGOLETNI PROCES. W POLSCE CO ROKU EMERYTURY WOJSKOWE, EMERYTURO RENTY SĄ WALORYZOWANE. , RZĄD TUSKA UKRUCIŁ MOŻLIWOŚĆ PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ W WIEKU 33 LAT!!!! Efektem tego jest wzrost w strukturze wydatków na armie na sferę socjalno-mieszkaniową, kosztem uzbrojenia, szkolenia i wszystkiego to co wpływa na siłę armii. Jakim sprzetem i wyszkoleniem dysponuje nasza armia? Zlikwidowano powszechny pobor. Co prawda stworzono WOT, ale to i tak wciaz jest za malo. Ogladajac dyskusje dra Bartosiaka i Piotra Zychowicza z Sikorskim z przykroscia, zazenowaniem stwierdzam nie mamy polityki wschodniej. W tej dyskusji przerazila mnie celna riposta Piotra Zychowicza do sikorskiego cyt. Jak ma Pan ten plakatto niech pan go schowa chodzilo o pewien plakat ktorym Sikorski chwalil sie w Brukseli.
Świetny materiał. Proszę o więcej takich filmów. Smutne jest tylko to jak słaba wiedzę mamy o czasach gdzie potrafiliśmy pokonać liczniejsze armie od nas. Tym większe dzięki za przybliżenie tematu.
Świetny odcinek! Osobiście uważam, iż wybór pola bitwy zawsze w tamtych realiach miał olbrzymie znaczenie. Ta bitwa jest jednym z najlepszych tego przykładów. W sumie przykład Radziwiłła pod Szkłowem też genialnie to potwierdza.
Panie Jacku, nie wiem jak u Was z finansami ale trzeba zainwestować w sprzęt (porządne mikrofony przede wszystkim) i kogoś kto to ogarnia (także pod względem wizualnym) - to nie są drogie rzeczy jak na skalę organizacji a jest to coś co znacznie podniesie jakość przekazu, bo niestety o ile merytorycznie bardzo wysoki poziom, to "prezencja" filmów nie przystaje do dzisiejszych standardów a to bardzo istotny element w rozwoju i docieraniu do odbiorców. Ci którzy już są zainteresowani nie uciekną ale wielu nowych może się zwyczajnie nie przebić
Trudno to nazwać zwycięstwem, bo takiego przecież nie było. Tatarzy wrócili z tym poco 'przyszli', czyli z jasyrem i to w dodatku przez nikogo nie nękani. Sobieski z wojskiem zdołał się raczej obronić ... a to nie jest jeszcze żadne zwycięstwo.
Mega interesująca dyskusja...Panie Jacku, proszę o omówienie jak starciliśmy granice na rzece Ugra, to mnie ciekawi, bo przecież wmawia się nam jakie to państwo Jagiellonó było przepotężne...
Sobieski gdy był młodszy był dobrym dowódcą. Na starość uwikłał się w wojny w Mołdawii i tu niczym dobrym się nie wykazał. Politykiem, królem, a także ojcem był tragicznym - jeden. z gorszych królów Polski
Słuchając odrabiam zaległości z lekcji historii. Szkoda że nie miałam szczęścia do takich wykładowców. Wnioski z historii oczywiście powinny być podstawą do współczesnych decyzji , na tym polega inteligencja , mądrość nie pozwala popełniać tych samych błędów .
W kraju sąsiadującym z Polska może dojść do konfliktu ( wojny ) na pełna skale z krajem który jak Pan często mówi zagraża bezpieczeństwu Polski (Rosja), Czy będzie jakaś szczegółowa analiza tego co może wydarzyć się na Ukrainie konkretnie na mapach co z punktu widzenia Rosjan jest istotne , co znaczy zająć Ukrainę po co itp itd , co to da Rosji co będzie znaczyć dla Europy, dla stanów ? Na naszych oczach może tworzyć się historia, a co jak Putin nie zatrzyma się na Ukrainie jak Hitler na Czeskich Sudetach ?
prośba: mapa w pion, kolorowe pisaki i lepsze światło. Materiał jakby na szybko improwizowany, ale merytorycznie doskonały. Może cykl o wygranych bitwach w opozycji do mnogości materiałów o przegranych powstaniach?
... gdzie był ten problem, gdzie był ten grzech (00.59.25) Wspaniały cykl J&J w S&F. Też uważam, że tylko zachowując proporcje miedzy własną kulturą i jej specyfiką, a kulturą dominującą, możemy wydobyć z siebie pełnię możliwości, a teren Rzeczypospolitej bez Władywostoku i Lizbony da więcej niż uzyskuje to Ruś moskiewska. Ale fundament, choćby najlepszy, musi się oprzeć o mocny grunt. Dlatego pytanie - gdzie był ów problem, gdzie ów grzech - kiedy mieliśmy wszystko, jest najważniejsze. O ile chcemy odbudować nasz dom.
Izaj. 44.6-9 6. _Tak mówi Pan, Król Izraelski i jego Odkupiciel, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja jestem ostatni, a oprócz mnie nie ma Boga._ 7. _I kto jest mi równy? Niech zawoła, niech to zwiastuje i niech mi to przedstawi. Kto zwiastował od dawien dawna przyszłe rzeczy? A to, co ma nastąpić, niech nam zwiastują_ 8. _Nie trwóżcie się i nie lękajcie się. Czy wam tego już dawno nie opowiedziałem i nie zwiastowałem? I wy jesteście moimi świadkami. Czy jest bóg oprócz mnie? Nie, nie ma innej opoki, nie znam żadnej._ 9. _Wytwórcy bałwanów są w ogóle niczym, a ich ulubione wytwory są bez wartości, ich czciciele są ślepi, a oczywista ich niewiedza naraża ich na hańbę._ Kiedy Bizancjum zaczęł uginać się pod naporem jeźdźców z pustyni spod znaku Allaha, elita wojskowa postanowiła, że skoro mienią się wspólnotą Bożą, powinni przestrzegać zaleceń, które przedłożył Bóg, by dobrze im się działo. Rozpoczęto kampanię ikonoklastyczną, zwalczania tego, co u pogan było normą, a w Izraelu prowadziło do najazdów, porażek, w końcu utraty państwowości.
@Zarys Miliony giną, stają się niewolnikami, gdy brakuje obrońców, kiedy w czasie wojowania, nawołuje się do pokoju. W naszym rejonie jest jeden taki, który więcej od pozostałych pogardza własnością, prawem i życiem innych narodów.
Organizacja i dyslokacja podczas Kampanii Napoleona (do inwazji na Rosję) w dużo mniejszej skali. Można uznać Sobieskiego prekursorem nowoczesnego pola walki?
Tak czytam komentarze, jest już marudzenie że to że tamto - ciekawi ilu z marudzących ma taką perfekcyjne zdolności retoryczne i przy tym specjalistyczną wiedzę.
O ile się nie mylę to sztukę taktyki i strategii dla Sobieskiego wykładał mieszkający w Krzemieńcu prapradziad założyciel federacji konstytucyjnych księstw w dzielnych Parlamentu Europejskiego
@@Sebastianek1990 Dźwięk jest średniej jakości i każdy głos słychać osobno. Pana Komodę głównie w lewej słuchawce, a Jacka Bartosiaka w prawej. Słucham akurat przy szlifierce, ale w dobrych słuchawkach xd
Aż się prosi aby powstały gry strategiczne oparte na naszej historii taki symulator polityczno-wojskowy tyle że fabularyzowany naszej dawnej Rzeczypospolitej stworzony przez Polaków, Litwinow, Białorusinów, i Ukraińców.. ;) To by dużo dało dla odnowienia dawnych zależności i mogło być niezłym oddziaływaniem na umysły młodych ludzi z tych ludów.. ;)
dzwiek ????!!!!!!!!!!!!! nie dosc ze za cichy to osobne kanaly........ . no ale w porownaniu z poprzednimi wywiadami z p Komudą i tak postep i to spory.
6:44 Ten blondas ma fatalną niezrozumiałą dykcję i mówi, jak katarynka; przeciwieństwo p. Bartosiaka. Już Panom podziękuję, ale nie da się, choć temat b. ciekawy.
Wiem, że mój komentarz będzie nie związany z tematem, ale nurtuje mnie jedna rzecz. W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej. Pan Duda często odwiedza Chiny, a o tym się w ogóle nie mówi u nas. Czy sądzi Pan, że chodzi o sojusz/ochronę przed Rosją? Taki sojusz byłby oczywiście nie za darmo... Wiem, że myśl może wydawać się jak z kosmosu, ale może jednak nie? Szczerze mówiąc komuna chińska mnie nie pociąga, ale ich rozwój technologiczny już tak. Proste to to nie jest. Dziękuję, jeśli zechciałby Pan się odnieść do tego.
Ciekawsze Panie Bartosiak było by studium operacji sowieckich sierpień 43 marzec 44 Oraz Bagration To był szczyt umiejętności manewrowych Armi czerwonej Jeśli Rosjanie będą z czegos czerpać to tez z tej spuścizny
@@michamazur8705 Niewątpliwie tak ale liczy się podejście do przeszkód terenowych, drogi wybierane przez szybkie zgrupowania pancerne, miasta zdobywane i omijane. rozmieszczenie punktów ciężkości, trasy i punkty logistyczne Dla mnie jako hobbysty - laika czytającego np. Glantza czy Pritta-Buttara w originale takie rzeczy są oczywiste. A i tak szacunek dla autorów za przybliżane naszej chwalebnej histroii
@Zarys Wygraliśmy powstanie wielkopolskie i III sląskie,bezkrwawo wygraliśmy z komuną i dzięki temu mieliśmy okres 30 lat bezprecedensowego rozwoju. Tak złe nie jest jesteśmy w UE i NATO.
@Zarys ta to wasza petersbusko moskiewska wersja historii rozumiem tawariszcz W wielkoplsce w walkach uczestniczylo ok 20 tys ludzi Na slasku no nie wiem jak WP moglo brac w tym udzial jak bylo zajete na wschodzie walka z wami. Na koniec granica panstwowa z 22 r. Odzwieciedlala kto gdzie wygral plebiscyt innymi slowy czesc slaska przypadla Polsce
Strasznie się tego słucha: jaki pożytek z wiedzy, gdy się ją podaje w takim tempie mówienia, jakie stosuje Jacek Komuda. Można się zmęczyć samym słuchaniem.
Fajnie by było żeby jeszcze nasze trepiątka posłuchały... zamiast chlać w koszarach to byście z nudów od tego opierdalania wyłączyły tiktoczki i posłuchały szanownych Panów ekspertów... a może, któryś "mundrzejszy" by nawet książkę do ręki wziął.
Słabe państwo bez administracji i systemu podatkowego, bez szkół wojskowych, garnizonów i stałego zaopatrzenia, bez żołdu dla wojska i zgodnego sprężystego dowództwa, targane konfliktami politycznymi, sporami magnackimi, wojną domową prowadziło działania wojenne ze zmiennym skutkiem w latach 1648 - 1667. W efekcie utraciło 1/3 terytorium oraz zwierzchność nad Prusami.
Panie Jacku, aż prosi się o książkę "Staropolska Sztuka Wojenna". Połączenie Pańskiej wiedzy wraz z erudycja historyczną Pana Komudy może dać fenomenalny efekt przybliżenia tematu. Czytałbym ;)
Ojj tak, ich wspólna książka to byłoby coś co bym czytał.
Cholera, Pan chyba trafił w punkt.
Popieram, taka pozycja książkowa była by super
@Zarys Pierdolisz jak potłuczony. Powstanie wilekopolskie. Wojna Polsko-Ukraińska. "Bunt" Żeligowskiego. Trochę tego było.
Jak zwykle poziom materialu, wiedza i sposób przekazu poziom high. Dzięki panie Jacku. Marzy się materiał z Panem Sikorą o husarii. To byłby sztos. Pozdro dla wszystkich.
Niesamowite! Z zamkniętymi oczami przenoszę się na dzisiejszą Ukrainę i czuję tętno tej wojny. Czekam na kolejne wehikuły myśli i czasu. Jestem pod wrażeniem. Dziekuję.
Dziękuje za materiał. Przypominały mi się czasy gimnazjum kiedy po lekcjach spotykaliśmy się z chłopakami i nauczycielem historii, rysowaliśmy takie mapy i omawialiśmy całe kampanie wojenne. Czekam na kolejne materiały.
Gdzieś ty się chłopie chował :) rzecz jasna czapki z głów.
Chwalić takich nauczycieli 😉
Jak my mało wiemy o wlasnej historii. To jest masakryczne. Takie rzeczy powinny byc wspominane w szkolach. Pan Jacek Bartosiak robi tyle dobrego dla wlasnego kraju. Szkoda, ze tacy ludzie nigdy nie pojdą do polityki. Swietny material.
Może lepiej, by tacy ludzie mieli wpływ na kształtowanie ludzi idących do polityki. Taka multiplikacja Jacka Bartosiaka... ;-)
Jest pelno książek i opracowan wystarczy czytac
@@kwestionariusz1 niestyety nie jest pełno dobrych książek, i są też drogie...
@@grzesieeeeeeeek No widzac twoj analfabetyzm to napewno książki sa dla ciebie drogie i niedostepne. Co innego wóda i fajki🤣
@@kwestionariusz1 no i wiemy już że jesteś z patologicznej rodziny ;) zapisz się do psychologa😛
Tak, Pan Jacek Komuda słusznie prawi o tych współczesnych ekspertach. Sam wielokrotnie o tym czytałem. Nie jak w tym filmie, gdzie wyjaśnia się dlaczego takie, a nie inne taktyczne założenia. Szacunek dla naszych przodków wymaga więcej pokory do materii, o której się peroruje.
@Zarys Na MITACH, to co innego choć skutek podobny.
Coś pięknego. Dziękuje Panie Jacku, mam nadzieje, że to nie ostatni tego typu film o XVII wieku. Oczywiście pozdrawiam również Pana Jacka Komudę - dużo wiedzy przekazanej w sposób ciekawy i z widoczną, wielką pasją.
Bardzo ciekawa inicjatywa. Więcej takich filmów.
Super są te historyczne rozważania. Bardzo interesujące. Tak powinna być nauczana historia Polski w szkołach.
Ostatnio natrafiłem na twórczość Jacka Kowalskiego, Duma Rycerska czy "Pieśń o Żołnierzu Tułaczu" to arcymistrzostwo. Wzrusza a zarazem podnosi na duchu. Polecam też wyszukać Starosielskie Bractwo Śpiewacze, tutaj "Koło Rycerskie" również wymiata.
Jacki to dobre chłopaki po prostu
Warto też przypomnieć sobie Kaczmarskiego, swoją drogą występowali również w duecie ;)
@Zarys Cała polityka Rosji dogłębnie pokazała i nadal pokazuje, że pojęcie "Prawdy" jest bardzo płynne, a najczęściej odwołują się do niej Ci, którzy najchętniej chcieliby ją ukryć :)
Bardzo ciekawe. Dziękuję.
Dziękuję i pozdrawiam
ŚWIETNY !!!! WYKŁAD . Perfekt. Dziękuję,
Arcyciekawy temat, świetna rozmowa, bardzo dobrze się panowie uzupelnialiscie, zdecydowanie mam nadzieję że będzie więcej materialow z dwoma Jackami nad Jackami 😉👊 pozdrawiam serdecznie
Świetna rozmowa, bardzo interesująca i pełna wiedzy. Czekam na więcej.
Bardzo ciekawy program, brawo Panowie!!!
Rewelacyjny materiał!!! Podnosi na duchu ! Kurcze… ten mikrofon słabo zbiera JB … , ale to mały szczegół … choć gdyby tylko ten element poprawić … ech …
Dzieki...Pozdrawiam...
W odróżnieniu od Batohu 1652, pod Mątwami 1666 nie zginął kwiat armii polskiej. Zginęło mnóstwo weteranów wśród dragonów, ale jednak kadra oficerska i gros reszty wojska pozostały w większości nietknięte.
Dziękuję również i czekam na kolejne rozmowy.
Bardzo przyjemny odcinek, więcej!
Dziękujemy i prosimy o więcej.
Nie zgodzę się z Jackiem Bartosiakiem. Siłę armii nie można bezpośrednio oceniać wysokością budżetu, ale należy dokonać analizy retrospektywnej i podsumować ile w ostatnich latach wydano na armie na uzbrojenie, na szkolenia kadry itd., ile wydano na świadczenia emerytalne rentowe i mieszkania. WYDAJEMY NA WOJSKO Z ROKU NA ROK CO RAZ WIECEJ. JEDNYM ROCZNYM BUDZETEM NIE STWORZY SJE SILNEJ ARMII, TO JEST DLUGOLETNI PROCES. W POLSCE CO ROKU EMERYTURY WOJSKOWE, EMERYTURO RENTY SĄ WALORYZOWANE. , RZĄD TUSKA UKRUCIŁ MOŻLIWOŚĆ PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ W WIEKU 33 LAT!!!! Efektem tego jest wzrost w strukturze wydatków na armie na sferę socjalno-mieszkaniową, kosztem uzbrojenia, szkolenia i wszystkiego to co wpływa na siłę armii. Jakim sprzetem i wyszkoleniem dysponuje nasza armia? Zlikwidowano powszechny pobor. Co prawda stworzono WOT, ale to i tak wciaz jest za malo.
Ogladajac dyskusje dra Bartosiaka i Piotra Zychowicza z Sikorskim z przykroscia, zazenowaniem stwierdzam nie mamy polityki wschodniej. W tej dyskusji przerazila mnie celna riposta Piotra Zychowicza do sikorskiego cyt. Jak ma Pan ten plakatto niech pan go schowa chodzilo o pewien plakat ktorym Sikorski chwalil sie w Brukseli.
Świetny materiał. Proszę o więcej takich filmów. Smutne jest tylko to jak słaba wiedzę mamy o czasach gdzie potrafiliśmy pokonać liczniejsze armie od nas. Tym większe dzięki za przybliżenie tematu.
Wspaniały materiał, program... Proszę kontynuować !
Świetny odcinek!
Osobiście uważam, iż wybór pola bitwy zawsze w tamtych realiach miał olbrzymie znaczenie.
Ta bitwa jest jednym z najlepszych tego przykładów.
W sumie przykład Radziwiłła pod Szkłowem też genialnie to potwierdza.
Wreszcie jaki taki dzwięk. Komudę da się zrozumieć.
Może warto zrobić podobny materiał o bitwie pod Cudnowem.
Panie Jacku, nie wiem jak u Was z finansami ale trzeba zainwestować w sprzęt (porządne mikrofony przede wszystkim) i kogoś kto to ogarnia (także pod względem wizualnym) - to nie są drogie rzeczy jak na skalę organizacji a jest to coś co znacznie podniesie jakość przekazu, bo niestety o ile merytorycznie bardzo wysoki poziom, to "prezencja" filmów nie przystaje do dzisiejszych standardów a to bardzo istotny element w rozwoju i docieraniu do odbiorców. Ci którzy już są zainteresowani nie uciekną ale wielu nowych może się zwyczajnie nie przebić
Panowie, drugą kamerą od góry na mapy, jakieś znaczniki i w trakcie opowieści proszę przesuwać. Byłoby dużo ciekawiej.
Bardzo fajny materiał, co dwóch Jacków to nie jeden ;-)
Fantastyczny materjał. Bardzo ciekawe przełożenie historii na czasy współczesne.
Trudno to nazwać zwycięstwem, bo takiego przecież nie było.
Tatarzy wrócili z tym poco 'przyszli', czyli z jasyrem i to w dodatku przez nikogo nie nękani.
Sobieski z wojskiem zdołał się raczej obronić ... a to nie jest jeszcze żadne zwycięstwo.
Mega interesująca dyskusja...Panie Jacku, proszę o omówienie jak starciliśmy granice na rzece Ugra, to mnie ciekawi, bo przecież wmawia się nam jakie to państwo Jagiellonó było przepotężne...
Sobieski gdy był młodszy był dobrym dowódcą. Na starość uwikłał się w wojny w Mołdawii i tu niczym dobrym się nie wykazał. Politykiem, królem, a także ojcem był tragicznym - jeden. z gorszych królów Polski
Słuchając odrabiam zaległości z lekcji historii. Szkoda że nie miałam szczęścia do takich wykładowców. Wnioski z historii oczywiście powinny być podstawą do współczesnych decyzji , na tym polega inteligencja , mądrość nie pozwala popełniać tych samych błędów .
W kraju sąsiadującym z Polska może dojść do konfliktu ( wojny ) na pełna skale z krajem który jak Pan często mówi zagraża bezpieczeństwu Polski (Rosja), Czy będzie jakaś szczegółowa analiza tego co może wydarzyć się na Ukrainie konkretnie na mapach co z punktu widzenia Rosjan jest istotne , co znaczy zająć Ukrainę po co itp itd , co to da Rosji co będzie znaczyć dla Europy, dla stanów ? Na naszych oczach może tworzyć się historia, a co jak Putin nie zatrzyma się na Ukrainie jak Hitler na Czeskich Sudetach ?
Genialna taktyka ale I duzo szczescia! Czemu Po zebraniu wojsk z grodow nie kontynuowa I wyrzznac choc troche kozakow?
prośba: mapa w pion, kolorowe pisaki i lepsze światło. Materiał jakby na szybko improwizowany, ale merytorycznie doskonały. Może cykl o wygranych bitwach w opozycji do mnogości materiałów o przegranych powstaniach?
Piękny dźwięk !!!
Jak zwykle - super👋👋, ciekawe, czy dzisiaj dzieciaki bawią się w podchody w naturalnym terenie? Pamiętam takie zabawy ale mam....lat😜
Dziękuję za film. Historia może być ciekawa jeśli jest w sposób ciekawy opowiedziana z odniesieniem do sytuacji w Europie oraz czasów obecnych.
Podobno z Ukrainy i Polski sprzedano w niewolę 1,5 mln ludzi. Widać to w Bagdadzie gdy się widzi dziewczyny o jasnych włosach i oczach.
Super.
Łebski gość potrafi syntetycznie podać wiedze - fajne 🙋♂️
Dlaczego usuwacie niewygodne komentarze?
... gdzie był ten problem, gdzie był ten grzech (00.59.25)
Wspaniały cykl J&J w S&F. Też uważam, że tylko zachowując proporcje miedzy własną kulturą i jej specyfiką, a kulturą dominującą, możemy wydobyć z siebie pełnię możliwości, a teren Rzeczypospolitej bez Władywostoku i Lizbony da więcej niż uzyskuje to Ruś moskiewska. Ale fundament, choćby najlepszy, musi się oprzeć o mocny grunt. Dlatego pytanie - gdzie był ów problem, gdzie ów grzech - kiedy mieliśmy wszystko, jest najważniejsze. O ile chcemy odbudować nasz dom.
Izaj. 44.6-9
6. _Tak mówi Pan, Król Izraelski i jego Odkupiciel, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja jestem ostatni, a oprócz mnie nie ma Boga._
7. _I kto jest mi równy? Niech zawoła, niech to zwiastuje i niech mi to przedstawi. Kto zwiastował od dawien dawna przyszłe rzeczy? A to, co ma nastąpić, niech nam zwiastują_
8. _Nie trwóżcie się i nie lękajcie się. Czy wam tego już dawno nie opowiedziałem i nie zwiastowałem? I wy jesteście moimi świadkami. Czy jest bóg oprócz mnie? Nie, nie ma innej opoki, nie znam żadnej._
9. _Wytwórcy bałwanów są w ogóle niczym, a ich ulubione wytwory są bez wartości, ich czciciele są ślepi, a oczywista ich niewiedza naraża ich na hańbę._
Kiedy Bizancjum zaczęł uginać się pod naporem jeźdźców z pustyni spod znaku Allaha, elita wojskowa postanowiła, że skoro mienią się wspólnotą Bożą, powinni przestrzegać zaleceń, które przedłożył Bóg, by dobrze im się działo. Rozpoczęto kampanię ikonoklastyczną, zwalczania tego, co u pogan było normą, a w Izraelu prowadziło do najazdów, porażek, w końcu utraty państwowości.
@Zarys Miliony giną, stają się niewolnikami, gdy brakuje obrońców, kiedy w czasie wojowania, nawołuje się do pokoju. W naszym rejonie jest jeden taki, który więcej od pozostałych pogardza własnością, prawem i życiem innych narodów.
@Zarys Dlaczego w '45 oczekiwaliśmy nad Wisłą armii zachodnich, nie sowieckiej? Dlaczego z Berlina wschodniego uciekano do zachodniego, nie odwrotnie?
Czytałem na ten temat tekst pana Jacka Komudy w ostatnim numerze DoRzeczy. Z przyjemnością obejrzę rozmowę z panem Bartosiakiem :)
Organizacja i dyslokacja podczas Kampanii Napoleona (do inwazji na Rosję) w dużo mniejszej skali. Można uznać Sobieskiego prekursorem nowoczesnego pola walki?
Jakie Abramsy takich zwierzat nie ma I nie bedzie, wilcze doly.....
Bardzo ciekawa a zarazem potrzebna wiedza
Tak czytam komentarze, jest już marudzenie że to że tamto - ciekawi ilu z marudzących ma taką perfekcyjne zdolności retoryczne i przy tym specjalistyczną wiedzę.
Bartosiak nie lubię, ale rozmowa bardzo ciekawa. Genialna. Uczta!
Ale Strategy&Future nas dziś rozpieszcza. Dwa kozackie materiały do oglądania. Szacun.
Pomyślnie o listowaniu pod filmikami książek/opracowań, które polecacie. Ciekawy temat. Dziękuję.
Przydałaby się kamera nad mapą, albo (marzenie) animacja prezentująca omawiane ruchy wojsk.
Pozdrawiam
Niema co ukrywać Dr Barosiak i jego ekipa daje nadzieje
tych panów Jacków to bym słuchał godzinami
Czekam na kanał na RUclips Pana Jacka Komudy gdzie takie filmy byłyby wrzucane co tydzień gdzie opowiadałby o Polsce szlacheckiej.
To może teraz o Chocimiu w 1621? ;)
Super, dziękuję, tylko proszę następnym razem gdyby Jacek Komuda mówił troszeczkę wolniej to było wspaniałe.
Troche sie ta narracja nie klei gosc mowi ze Sobieski mial ok 8000 ludzi a potem mowi ze rozdzielil ich na kilkanascie grup po 1000-2000ludzi😂
Pan Komuda opowiada doskonale, ale troche za szybko (:
O ile się nie mylę to sztukę taktyki i strategii dla Sobieskiego wykładał mieszkający w Krzemieńcu prapradziad założyciel federacji konstytucyjnych księstw w dzielnych Parlamentu Europejskiego
Mapa do pionu prosimy!
wincej!
Świetnie! Będzie co oglądać po szkole!
Panowie może wspólna książka ?
Należałoby popracować nad jakością dźwięku np stosując mikrofony krawatowe lub jeden pojemnościowy na stole
Wszystko było dobrze słychać. Podgłoś nagranie albo nie słuchaj przy tokarce.
@@Sebastianek1990 Dźwięk jest średniej jakości i każdy głos słychać osobno. Pana Komodę głównie w lewej słuchawce, a Jacka Bartosiaka w prawej. Słucham akurat przy szlifierce, ale w dobrych słuchawkach xd
Przy takim dźwięku aż prosiłoby się o spłaszczenie dźwięku do mono - przyjemniej by się słuchało.
Jak Pan Bartosiak zaczyna tłumaczyć Pana Komudę na język XXI wieku to mam wrażenie, że bardziej rozumiem język XVI wieku 😄
Aż się prosi aby powstały gry strategiczne oparte na naszej historii taki symulator polityczno-wojskowy tyle że fabularyzowany naszej dawnej Rzeczypospolitej stworzony przez Polaków, Litwinow, Białorusinów, i Ukraińców.. ;) To by dużo dało dla odnowienia dawnych zależności i mogło być niezłym oddziaływaniem na umysły młodych ludzi z tych ludów.. ;)
województwo Ruskie sięgało Rzeszowa , powiat rzeszowski należał do województwa ruskiego
Ta kampania to takie nasze "defeat in detail". Jakieś 140 lat przed Napoleonem.
Gada tak szybko że nic nie rozumiem
Nowe spojrzenie na przeszłe wydarzenia.
Niesamowite.
Panie Jacku mikrofon troche za nisko
WINCYJ!
👍
👍👍👍
juz sie nie moge doczekac na nastepne odcinki
dzwiek ????!!!!!!!!!!!!! nie dosc ze za cichy to osobne kanaly........ . no ale w porownaniu z poprzednimi wywiadami z p Komudą i tak postep i to spory.
@23:30 widac nerwica wjezdza na pelnej
Dragon= Kawalerzysta
Dragon muszkieter na koniu
6:44 Ten blondas ma fatalną niezrozumiałą dykcję i mówi, jak katarynka; przeciwieństwo p. Bartosiaka. Już Panom podziękuję, ale nie da się, choć temat b. ciekawy.
Czy Pan ma za to zdolności oratorskie i specjalistyczną wiedzę w temeacie?
Co to takiego Sobieski zrobił pozastandardowego to się jakoś nie przebiło.
Panowie , tego nie da się oglądać. Nic nie słychać na maximum,nie każdy ma czas zamknąć się w gabinecie lub sluchać na słuchawkach
Muszę zamieścić, bo uważam, że trzeba mówić. Szczególnie polecam od 1:19:24
ruclips.net/video/KXGqr3YV7R4/видео.html
Jacek Komuda to spoko koleś.
ANW Bartosiaka to nierealna koncepcja
Wiem, że mój komentarz będzie nie związany z tematem, ale nurtuje mnie jedna rzecz. W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej. Pan Duda często odwiedza Chiny, a o tym się w ogóle nie mówi u nas. Czy sądzi Pan, że chodzi o sojusz/ochronę przed Rosją? Taki sojusz byłby oczywiście nie za darmo... Wiem, że myśl może wydawać się jak z kosmosu, ale może jednak nie? Szczerze mówiąc komuna chińska mnie nie pociąga, ale ich rozwój technologiczny już tak. Proste to to nie jest. Dziękuję, jeśli zechciałby Pan się odnieść do tego.
Lubomirski na szczescie zmarl w 1766 roku ;) redaktor Stanislaw Michalkiewicz by powiedzial ze Lubomirski taktownie zmarl ;)
Ciekawsze Panie Bartosiak było by studium operacji sowieckich sierpień 43 marzec 44
Oraz Bagration
To był szczyt umiejętności manewrowych Armi czerwonej
Jeśli Rosjanie będą z czegos czerpać to tez z tej spuścizny
Jak rozumiem, te operacje były możliwe tylko z ogromnymi ogonami logistycznymi. Ciężko byłoby to powtórzyć, skoro teraz logistykę łatwiej atakować.
@@michamazur8705 Niewątpliwie tak ale liczy się podejście do przeszkód terenowych, drogi wybierane przez szybkie zgrupowania pancerne, miasta zdobywane i omijane.
rozmieszczenie punktów ciężkości, trasy i punkty logistyczne
Dla mnie jako hobbysty - laika czytającego np. Glantza czy Pritta-Buttara w originale takie rzeczy są oczywiste.
A i tak szacunek dla autorów za przybliżane naszej chwalebnej histroii
@@michamazur8705 Wtedy też można było logistykę atakować. Było już lotnictwo, artyleria.
@Zarys Wygraliśmy powstanie wielkopolskie i III sląskie,bezkrwawo wygraliśmy z komuną i dzięki temu mieliśmy okres 30 lat bezprecedensowego rozwoju. Tak złe nie jest jesteśmy w UE i NATO.
@Zarys ta to wasza petersbusko moskiewska wersja historii rozumiem tawariszcz
W wielkoplsce w walkach uczestniczylo ok 20 tys ludzi
Na slasku no nie wiem jak WP moglo brac w tym udzial jak bylo zajete na wschodzie walka z wami.
Na koniec granica panstwowa z 22 r. Odzwieciedlala kto gdzie wygral plebiscyt innymi slowy czesc slaska przypadla Polsce
A to gosciu co przy Wiedzminie pracowal
Jest mapa, ale my jej Nie widzimy! Fascynujący temat, natomiast prezentacja totalna improwizacja.
Strasznie się tego słucha: jaki pożytek z wiedzy, gdy się ją podaje w takim tempie mówienia, jakie stosuje Jacek Komuda. Można się zmęczyć samym słuchaniem.
KOCHAM POLSWJE
Wow moi ulubieni twórcy 😀❤
Fajnie by było żeby jeszcze nasze trepiątka posłuchały... zamiast chlać w koszarach to byście z nudów od tego opierdalania wyłączyły tiktoczki i posłuchały szanownych Panów ekspertów... a może, któryś "mundrzejszy" by nawet książkę do ręki wziął.
Prędkość 0,75 😀
Słabe państwo bez administracji i systemu podatkowego, bez szkół wojskowych, garnizonów i stałego zaopatrzenia, bez żołdu dla wojska i zgodnego sprężystego dowództwa, targane konfliktami politycznymi, sporami magnackimi, wojną domową prowadziło działania wojenne ze zmiennym skutkiem w latach 1648 - 1667. W efekcie utraciło 1/3 terytorium oraz zwierzchność nad Prusami.
Świetny odnośnik 🙄
Nie sa potrzebne siły ale liczy sie sztuka:).... Bezcenne
@@0000marcin najlepszą i bezcenną sztuką jest wyprowadzanie kasy z budżetu, zwłaszcza w miejscach tajne/poufne 🤣🐑🐑
@@stanislawaprzybylska2410 Sun Tzu czy Bartosiak ;)?
@@0000marcin pardon, ale pegaza nie hoduje 🤣