Ta pompa ciepła nie dała sobie rady i zamieniła się w lód! | CZĘŚĆ 1/2

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 сен 2024
  • 🔴 SUBSKRYBUJ KANAŁ!
    🔵 OPIS: Zobaczcie idealny przykład, który pokazuje, że nieodpowiednie obliczenia instalacji lub ich brak mogą wywołać wiele późniejszych niepotrzebnych wydatków. Źle wykonana instalacja ogrzewania podłogowego to dopiero początek problemów, w tym przypadku skutkowało to porządnym zaszronieniem się pompy ciepła i paraliżem ogrzewania w budynku.
    #pompaciepła #podłogówka #ogrzewanie #zaszroniona #zamarznięta

Комментарии • 123

  • @budujzinzynierem
    @budujzinzynierem  Год назад +2

    🔴 Nawiązując do waszych komentarzy: Faktycznie bufor, a właściwie jego brak nie jest w tym przypadku przyczyną zamarzniętej pompy ciepła. Przepraszam za taką sugestię. Wkrótce wyjaśnienie i prawdziwa przyczyna w nowym filmie z tymi samymi bohaterami (pompami) Błędne fragmenty filmu zostały usunięte tak, aby nie wprowadzały w błąd.

    • @pawekobylarz2502
      @pawekobylarz2502 Год назад +3

      Całe szczęście opanowałeś się we własnych wnioskach, co może pomoże Ci obronić tytuł inżyniera. W pierwotnej formie tego filmu to Boże chroń Polskę przed takimi inżynierami!!
      Podziwiam ludzi, którzy nie mając zielonego pojęcia ani wiedzy, wytykają błędy. Czy aż takie jest otępiałe społeczeństwo w Polsce? Jeśli chcesz być influencerem poszukaj innej dziedziny bo w tej rozgłosu nie zyskasz, a nawet się ośmieszasz i przynosisz wstyd tytułowi „inżynier”

  • @jrog757
    @jrog757 Год назад +38

    W domu nieocieplonym jak ten nie pomoże nawet 1000 litrowy bufor!!!! Po prostu budynek nie zamknięty ma zapotrzebowanie na ciepło powiedzmy 20 kW i każda pompa zamarznie !!!! I nie pomoże tu żaden projekt jak budynek jest otwarty !!!! Ale każdy może opowiedzieć nawet największą bzdurę i niektórzy uwierzą....niestety.

    • @PolandRepublicOf
      @PolandRepublicOf Год назад

      Tak ci się tylko wydaje. Ale jeśli piszesz o pompie ciepła to masz w pełni rację.

    • @darek_es
      @darek_es Год назад +4

      Ja mam niocieplony dom, bufor 100 ltr, brak grzałki do defrostu i wszystko śmiga. Tu problemem jest otwarty dach przy murłatach na całej powierzchni poddasza.

  • @pietruszkasebastian
    @pietruszkasebastian Год назад +22

    Jedyny błąd to przeciąg na strychu

  • @MegaApib
    @MegaApib Год назад +19

    Nie pokazałeś Pan efektów swoich mądrości. Zamiast zrobić ten bufor i odpalić instalację zlałeś ją ciepłym wężem. Bufor i metry na sekundę na pascal tu nic nie dadzą, pompa nie weszła w kopertę pracy. Wypiździona budowa + mróz tak się kończy bez bufora i z buforem.

    • @MegaFafa91
      @MegaFafa91 Год назад

      dokladnie ;d

    • @jerzydawid7819
      @jerzydawid7819 7 месяцев назад

      Nakręciłes film który nic nie wnosi. Znasz się na tym?

  • @janekkos1254
    @janekkos1254 Год назад +8

    Na poddaszu brak izolacji, między krokwiami wiatr hula jak chce i załączają pompę??? Powinna wam ta podłogówka zamarznąć i się rozjebać, byście mieli następny materiał jak wymienić rozjebaną podłogówkę!

  • @gwiezdnymuczaczo
    @gwiezdnymuczaczo Год назад +12

    No ciężko się tego słucha. Jakoś masa inwerterowych pomp działa często nawet bez sprzęgła i nie ma takiego efektu. Moja pracuje na 60l buforze (do 140m) i nie zawala się tak. Cwu w ogóle omija bufor. Jak dla mnie w tym domu problemem jest to że włączono pompę na wychłodzonym domu i to w mróz. Podłoga nie miała skumulowanego ciepła i tyle. W takiej sytuacji sam bufor nic nie pomoże. No chyba że w środku będzie grzałka elektryczna która pomoże rozgrzać wstępnie dom.

  • @bernardukasik1101
    @bernardukasik1101 Год назад +7

    Czy pan wie jakie bajki opowiada

  • @leszeklebor
    @leszeklebor Год назад +9

    Mam budynek 150m. 100% podłogówka bez bufora i zbędnych grzałek plus zbiornik na cwu. Pompa 5kw, działa bez problemu już trzeci sezon. Temperatura w domu 23 stopnie.

    • @anteksolok
      @anteksolok Год назад

      PC ma grzałkę pod wymienikiem zewnętrznym pewnie fabryczną

  • @dzemikdzemikus6872
    @dzemikdzemikus6872 Год назад +6

    Drogi Panie nie ma potrzeby stosowania bufora ciepła przy ogrzewaniu podłogowym - nie ma większego akumulatora ciepła niż kilka m3 betonu :) ale jeżeli oczywiście przy pierwszym uruchomieniu zachowamy pewną procedurę wygrzewania posadzki. Najprostsza rzecz jeżeli chcemy być pewni, że posadzka wygrzeje się równomiernie, a temperatura na zewnątrz oscyluje w okolicach 0 bądź jest na minusie uruchamiamy po kolei pomieszczenia zaczynając od pomieszczeń najbliższych od rozdzielacza patrząc - zazwyczaj jedna, dwie pętle i dokładamy kolejne. Proces ten może trwać do kilku dni przy takich warunkach jak na filmie. W momencie uzyskania takiej samej temperatury na wszystkich pętlach możemy przystąpić do podnoszenia temperatury zgodnie z procesem wygrzewania dla danej posadzki. Ja wygrzewałem posadzkę przy -2 do-5 bez najmniejszego problemu dom 1,1 km podłogówki bez bufora i grzałek w PC. Niestety przystępując do wygrzewania posadzki wiele osób nie zdaje sobie sprawy ile energii potrzeba dostarczyć do takiej masy betonu, który dość szybko z rurek ją odbiera Pzdr. Przemek

    • @eloelo686
      @eloelo686 8 месяцев назад

      Ma Pan racje, budynek pewnie wygrzewany na wszystkich otwartych układach przy niskich temperaturach... to nie mogło się udać.

  • @arekglu3507
    @arekglu3507 Год назад +5

    Problemem było to że odpalili wszystko na raz przy wychlodznym budynku... w związku z czym pompa nie miała skąd pobrać energii do rozmrożenia wymiennika. Tu nawet bufor nie pomoże. Gdyby każda pętla była po kolei puszczoną i po rozgrzaniu następna jakoś by to ruszyło a tak macie Cyrk. Zaś odpalenie wszystkich obiegów wraz z wysuszaniem jastrychu nie mogło się skończyć inaczej jak na tym przykładzie. Bufor nie ma tu nic do rzeczy bo on nie wyprodukuje i nie zmagazynuje ciepła z powrotu jak dom jest wyziębiony i częściowo nieocieplony. Mistrzostwo

  • @WrOnG1984
    @WrOnG1984 Год назад +5

    Jestem instalatorem amatorem. Innymi słowy zainstalowałem wlasnorecznie monobloka Panasonica 9kW z niewielkim buforem 60l (całkowity zład wody ok 180l) Pompa chodzi od 6 grudnia i nie ma problemów z defrostem choć jak śnieg mocno zacinał bałem się, że zamieni się w bałwana. Defrosty robi bez grzałki ale w ciągu pierwszych kilku dni faktycznie brakowało jej ciepła na defrost i wspomagała się grzałką. Zużyła sumarycznie 2,2 kW na grzałce. Tam chyba ktoś za bardzo chce oszczędzać albo jakiś dziwny produkt.

  • @puzon1313
    @puzon1313 Год назад +5

    Co Cię tak ilość pętli boli?
    O jakim ty błędzie mówisz?
    Jak już postawisz właściwą diagnozę to nagraj poprawkę bo marne te twoje argumenty.

  • @krzysztof4030
    @krzysztof4030 Год назад +4

    Bufor buforem ale wygrzewanie posadzki, brak ocieplenia na poddaszu, tem około 0 stopni i efekt wpisać - zamrożona pompa

  • @karolkrecik9664
    @karolkrecik9664 Год назад +6

    Głupoty opowiadasz chłopie.

  • @piotrp3909
    @piotrp3909 Год назад +6

    A czsem nie jest tak że ktos dla oszczędności wyłaczył grzałkę. Ona jest po to między innymi by zabezpieczyc przed taka sytuacja gdy w obiegu mamy niśką temperature i mogło by zabraknąć energii na defrost

  • @mirekb.8548
    @mirekb.8548 Год назад +1

    z budowlańcami problem jest taki, że pierwszy jak przychodzi to opowiada jaki to on fachowiec i jak się powinno robić a potem robi swoje, potem przychodzi następny zaczyna od krytykowania poprzednika, opowiada jaki to on fachowiec i jak się powinno robić a potem robi swoje i.t.d.; moim zdaniem przyczyna tkwi w wadliwie działającym systemie prawnym który nie pozwala w rozsądnym czasie pociągnąć do odpowiedzialności odszkodowawczej tego który spartolił robotę, gdyby tak było można "puścić w skarpetkach" kilku partaczy to cała reszta miała by się na baczności a być może i nawet trochę poduczyła.

  • @miron5850
    @miron5850 Год назад +10

    Dawno takich bredni nie słyszałem Panie inżynierze, jak pompa 6 kw miała ogrzać dom 130m2 który nie ma izolacji dachu? No jak?
    Tam przy mrozach pewnie posadzki miały kilka stopni to jak to miało nie zamrozić pompy, bufor ani 3 nic kompletnie by tu nie zmieniły, radzę wrócić na uczelnię i się doszkolić.
    Pozdrawiam

  • @Amfan75
    @Amfan75 Год назад +4

    Brak izolacji dachu aż przebija słońce przez szczeliny . Zamontowałem koledze klimę 6,5 kw w domu o podobnym stanie tylko że parterowy. Ma 27C i mówi ,że jakby chciał to mogłby mieć 30

  • @ziemowitdybilas2860
    @ziemowitdybilas2860 Год назад +2

    Kiedy patrzę na otwory pomiędzy dachem i ścianami... rozumiem, że inwestor dogrzewa miasto? Tam żaden bufor nie pomoże.

  • @pompycieplaht
    @pompycieplaht Год назад +5

    Proponował bym zapoznać się z instrukcją urządzenia a potem omawiać jej części. Nie trzeba być inżynierem by stwierdzić, że czerwone naczynie jest od CO. Wymiennik zamarzł pewnie z braku energii do odszronienia a brak energii wynika z braku izolacji w domu. Brawo dla instalatora za uruchomienie instalacji przy takich stratach ciepła. Myślę, że za dużo terapii w tej przypowieści. Czekam na realizację poprawek i film jak działa nowy system. Warto byłoby nakręcić film po modernizacji ale przy takich samych warunkach. Ta instalacja ma prawo działać bez bufora ale nie przy takich stratach ciepła.

    • @sawekzielnik7239
      @sawekzielnik7239 Год назад

      Bufor to wymysł jeśli odbiór jest stały, mała pompa to najwidoczniej bubel bo nie ogarnęli rozdziału czynnika w wymienniku i stąd zamieniła się w iglo i nie chodzi oto że jest za mała, ona nie potrafi się rozmrażać, natomiast w dużym układzie 4 razy większe straty powodują rotametry niż ten skromny rozdzielacz (testowane), w ogóle jak można do rozdzielacza z PC montować rotametry już lepiej się w pusty łep walnąć.

    • @pompycieplaht
      @pompycieplaht Год назад

      @@sawekzielnik7239 Rotametry czemuś służą. Jak by ich nie było to "na oko" tylko regulacja przepływów pozostaje.

    • @sawekzielnik7239
      @sawekzielnik7239 Год назад

      @@pompycieplaht Kamera termowizyjna najlepsza, ja tylko raz uruchomiłem na rotametrach, skutek brak wystarczającego przepływu, wyciągnąłem jeden rotametr zobaczyłem otworek do przepływu i na tym skończyła się moja przygoda z rotametrami, wywaliłem wszystkie powkręcałem korki 1/2 i dopiero zaczęło to pracować, oczywiście podłogówkę robiła inna firma, miały być obwody 66m a jak było w realu to tylko oni wiedzą.

    • @pompycieplaht
      @pompycieplaht Год назад +1

      @@sawekzielnik7239 A co kamerą można zdziałać w ustawieniu przepływów? Przepływy widać właśnie na rotametrach. Jeśli mamy różne długości pętli to są różne opory. Jeśli nie ma nad tym kontroli to woda płynie gdzie jej wygodniej. Idąc w Twoją teorią to okazuje się, że producenci rozdzielaczy z przepływomierzami robią badziewne produkty.

    • @sawekzielnik7239
      @sawekzielnik7239 Год назад

      @@pompycieplaht Jak mam kamerę to co mi więcej potrzeba do ustawienia równych temperatur powrotów ?, trochę cierpliwości ?

  • @MegaFafa91
    @MegaFafa91 Год назад +1

    jako osoba z branży - na tej pompie jest masa błędów ale jeden jest najważniejszy - czemu urządzenie zamarzło ? raz że wszystkie pętle na raz przy wygrzewie otwarte (stopniowo się je otwiera) a dwa tak się objawia brak grzałki tacy ociekowej ;d

  • @sawomirkrzemien8520
    @sawomirkrzemien8520 Год назад +7

    Świetny pomysł, aby zostawić wolną przestrzeń między murłatą a krokwami. Powietrze podczas suszenia budynku swobodnie wydostaje się na zewnątrz. Można też takie wygrzewanie wykonać przed montażem okien i drzwi. Ważne przy tym, aby na zewnątrz było około -10 st. Jednak brak bufora kładzie całą robotę 🤦

  • @mateuszswierczynski3557
    @mateuszswierczynski3557 9 месяцев назад +1

    Duża ilość obiegów wcale nie jest błędem. Dzięki mniejszym odległościom miedzy rurkami można ogrzewać czynnikiem o niższej temperaturze co wpłynie pozytywnie na zużycie energii. Doucz się pANIE iNŻYNIERZE.

  • @sebastianszczap6419
    @sebastianszczap6419 Год назад +1

    Bufor 300L. Dla układu podłodówki i dobrze dobranej pompy inwerterowej to zbędny wydatek. Dodatkowo proszę sprawdzić czy naczynie przeponowe w pompie ciepła - to czerwone służy napewno do CWU, jak Pan twierdzi. Największym błędem tej instalacji jest nie wpełni prawdopodobnie ocieplony budynek i wygrzewanie go w niskich temperaturach.

  • @arturw7411
    @arturw7411 Год назад +6

    jakim cudem u mnie działa od 4 lat bez buforu 😱🤔

    • @jakub3612
      @jakub3612 Год назад +3

      Bo z niego taki fachowiec, nie można tego oglądać. Podstawa to otwarte obiegi na stałe z odpowiednią ilością wody na defrost, bufor na podłogówce to strata energi

  • @NataliaKrubnik-lv4fd
    @NataliaKrubnik-lv4fd Год назад +1

    Współczuję ludziom którym pomagasz i projektujesz instalacje.
    Przyczepiłeś się do ilości pętli i rozstawu rur w podlogówce a nie zauważyłeś braku ocieplenia poddasza oraz wielkiej dziury między ścianą a połacią dachu
    Równie dobrze mogło by nie być okien i drzwi a ty byś mówił że pompa ciepła zamarzła bo za dużo pętli położyli.
    Ewidentnie za bardzo spieszył się inwestor i kazał wylać posadzkę i włączyć pompę ciepla zanim zostało ukończone ocieplenie poddasza i trwające ocieplenie elewacji
    Co do błędów to można by było asekuracyjnie zamontować bufor max 100l choć przy tej ilości rur i pętli ogrzewania podłogowego jest zapewne wystarczająca ilośćczynniks

  • @Kichu4888
    @Kichu4888 Год назад +1

    Brak przygotowania z Pana strony pod względem merytorycznym to coś co zniszczyło mnie już na samym początku. Proszę pana proszę następnym razem poczytać więcej i zapoznać się z kolorami chociażby naczyń przełomowych ale nie zapomnij również doczytać o zasadach działania i pracy pompy.

  • @rafawojtaszczyk1409
    @rafawojtaszczyk1409 Год назад +1

    Panie inżynierze pompa zamarzła bo nie miała buforu w tym przypadku naturalnym buforem jest tu podłoga a jak widać na filmie brak izolacji na poddaszu i wygrzewanie w takich warunkach posadzki nie wiem kto wpadł na taki pomysł ....porostu była za niska temperatura powrotu i nie było czym robić defeostu

  • @paulinakwiatkowska1490
    @paulinakwiatkowska1490 Год назад +3

    Te instalacje miały w ogóle projekty? Doceniam dobór utworu Straussa!

  • @mariusz660
    @mariusz660 Год назад +5

    Jest wyjście z takiej sytuacji, farelke kupić w markecie i na wprost pompy ustawiać w mrozne dni i grzać pompę. 🤷‍♂️🧏‍♂️😉

  • @andrzejkowalczyk1469
    @andrzejkowalczyk1469 Год назад +5

    Co ty gadasz chłopie za głupoty 😁😁😁

  • @janekkos1254
    @janekkos1254 Год назад +2

    Napal ognisko pod pompą to migiem rozmrozisz i jeszcze przy okazji kiełbaski usmarzysz😁, jeszcze bym proponował polać po elektronice bo tam procesor też zamarzł🤣

  • @puzon1313
    @puzon1313 Год назад +3

    Poradnik ala forum muratora.
    Miszcz..

  • @RK-bm9kq
    @RK-bm9kq 9 месяцев назад

    Ktos tu byl fanem komplikowania ogrzewania..

  • @darek_es
    @darek_es Год назад

    Skoro tyle pętli to trzeba było zrobić jeszcze jedną i owinąć nią jednostki zewnętrzne. A na poważnie to chyba trzeba by zacząć od zamknięcia poddasza? Bo teraz to jak ogrzewanie domu w którym jeszcze nie ma okien.

  • @manius356972
    @manius356972 Год назад +3

    Co Ty człowieku pierdolisz bufor jest potrzebny przy grzejnikach bo jest mało wody, pompa 8kw potrzebuje max 100 litrów w obiegu gdzie przy tym segmencie jest więcej bo podłogówka góra i dół. Ta pompa jest zjebana a nie układ źle zrobiony. Ja mam monobloka 16kw bez bufora, bez projektu i grzeje aż miło na zasilaniu 30 stopni tylko.

    • @rafalkimla6606
      @rafalkimla6606 Год назад

      Co fachowiec to swoje. Jedni wszędzie bufory , drudzy bufor tylko do grzejników, masakra jakaś. Nie sądzę aby w tym przypadku brak bufora byłby powodem tego obladzania. Przyczyną jest raczej to że budynek nie jest skończony, przecież tam na poddaszu hula wiatr to ja to ma trzymać temperaturę. Ja mam też tak pompę tylko 8kw pracuje na dwóch obiegach 60%podlogowka 40%grzejniki pow grzania 100m2. Posiadam mały bufor 50l że względu na grzejniki . Pompa działa bez zarzutu

  • @radoslawminiszewski84
    @radoslawminiszewski84 Год назад

    Ten lut to chyba najszybciej i najbezpieczniej było by oczyszczaczem parowym usuwać. Tylko nie wiem ja sama powłoką i obudowa by na to zaragowały.

  • @robertrudnik8121
    @robertrudnik8121 Год назад +2

    Sorry ale włączać ogrzewanie w tak nie ocieplonym domu to myślę że i bufor by nie poradził. Z takimi dziurami na poddaszu to zapotrzebowanie na ciepło szacuję na oko na 150 kW. Pompie o mocy 6 kW żadna dobra instalacja nic nie pomoże, gdy temperatura zewnętrzna będzie niska. Szalony pomysł na katastrofę.

    • @sawomirryskiewicz2215
      @sawomirryskiewicz2215 Год назад

      Mam taką samą tylko grzejniki w sumie 6 blaszane domek mały 80m
      Przy minus 11 bez grzałek maksymalna temperatura 47 domek stary słabo ocieplony defrost bez problemu grzejniki 5 60na 100i łazienkowy drabinka czyli wody nie zaduzo cała instalacja miedz

  • @turbotykal9755
    @turbotykal9755 Год назад +1

    Kolejny dobry film. Sześć obiegów na salon to rzeczywiście radosna twórczość. Bufor pełni rolę sprzęgła szczególnie przy modernizowanych instalacjach ale również zwiększa zład wody i niweluje taktowanie pompy przy nadwymiarowym doborze. Pozdrawiam 👍

    • @manius356972
      @manius356972 Год назад +2

      Możesz założyć i 16kw na 200 metrów i nie będzie taktowała, wszystkie nowe pompy są inwerterowe i schodzą do bardzo niskiej mocy rzędu 800w gdy dobiją do zadanej i ją utrzymują.

    • @turbotykal9755
      @turbotykal9755 Год назад

      @@albertos3868 a o ile bufor powoduje większe zużycie prądu?

    • @turbotykal9755
      @turbotykal9755 Год назад

      @@albertos3868 no chyba, że zamontujesz bufor na dworzu.

    • @turbotykal9755
      @turbotykal9755 Год назад

      @@albertos3868 a to ciepło z bufora to gdzie się dostaje? Jak masz bufor w domu to gdzie te straty? Jak pompa przełącza się na grzanie CWU to co grzeje dom? Osobiście uważam, że bufor ma więcej zalet niż wad. A głupoty to ty wypisujesz.

    • @turbotykal9755
      @turbotykal9755 Год назад

      @@albertos3868 w instalacji grzejnikowej dasz bufor czy nie?

  • @edwardmadry4299
    @edwardmadry4299 Год назад

    18:50 czy zasilenie tego rozdzielacza centralnie (trójniki w połowie) też będzie błędem? Nie bardzo rozumiem dlaczego w rozdzielaczu nie może być tak wysoki przepływ? Jakie są konsekwencje? Brak bufora zrozumiałe: zład wody = zład energii do odladzania.

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  Год назад

      Trojnik w połowie rozwiązuje sprawę (czyli rozkręcić nypel i dwa rozdzielacze połączyć trójnikiem na środku tworząc odwróconą literę „T”). Dlatego ze duża prędkość w rozdzielaczu powoduje ze nie wszystkie obiegi dostaną przepływ wymagany. Zaleca się ruch laminarny w rozdzielaczu, aby jeden drugiemu nie podbierał. Rotametry szczególnie pierwsze mogą mieć taki efekt „on” „off” przez te prędkości. Mogą-nie muszą.

  • @TadeuszSzymborski
    @TadeuszSzymborski Год назад

    Naj większy błąd tutaj to jest praca układu z pompą ciepła w otwartym nieocielonym budynku!!!! brak ocieplenia poddasza, przewiew nad murłatą to jest największy problem. Pompa nie była dobrana do takich warunków!!!!
    W normalnych warunkach nie jest tu potrzebny żaden bufor.
    Rozłożenie pętli to jakaś porażka.

  • @perfectrider7363
    @perfectrider7363 Год назад +2

    Chłopie liźnij ty trochę hydrauliki i informacji odnośnie pomp ciepła a w szczególności atlantica bo szkoda internetu na takie treści

  • @teamsolar6078
    @teamsolar6078 Год назад

    Przepraszam, czy ten kanał i te wszystkie treści jakie tu można znaleźć to taki kabaret budowlany, taki był zamysł?

  • @zdenzden38
    @zdenzden38 Год назад +1

    2. Czym skutkuje rozstaw co 10 centymetrów przy podłogówce? w jakim momencie ten temat jest poruszany ?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  Год назад +2

      Już w najbliższy czwartek będzie film o tych rozstawach i jaki rozstaw czym skutkuje i ile ciepła można z niego uzyskać. Pozdrawiam :)

    • @jerry7376
      @jerry7376 Год назад +4

      Pomieszanie z poplątaniem panie inżynierze.
      Rozstaw rur oraz ilość obwodów przy ogrzewaniu podłogowym jak również rur zasilających rozdzielacze wynika z obliczeń, zawartych w projekcie.
      Opowiadanie bzdur o tym że średnica fi 32 w pexie wychodzących z jednostki wewnętrznej pompy jest wystarczająca do zasilenia 22 obwodów w dwóch rozdzielaczach jest tak samo prawdziwa jak pogląd że pełnia księżyca ma wpływ na miesiączkowanie pingwinów.
      Jak najbardziej uważam że bufor zwłaszcza przy pompach powietrznych jest elementem niezbędnym .
      Nie tylko na potrzeby rozmrażania jednostki zewnętrznej ale również jako sprzęgło hydrauliczne.
      Gdyby wewnętrzna instalacja ogrzewania podłogowego była wykonana prawidłowo czyli np. główne rury zasilające wychodzące z jednostki zewnętrznej do zasilania rozdzielaczy miały średnicę w pex fi 40 mm do rozdzielenia na dwa rozdzielacze po 32 mm to przypuszczalnie to jednostka zewnętrzna też bym sobie poradziła z rozmrażaniem.
      Natomiast prawidłowy układ podłączenia takiej pompy to:
      Zastosowanie bufora (niekoniecznie 200 a już na pewno nie 300 litrów) 6kW x 25 l. na 1kW przy pompach on-of a przy modulowanych od mocy minimalnej w tym wypadku około 2 kW, czyli 100 l całkowicie wystarczy.
      Ta pojemność wynika przede wszystkim z tego że po urychomieniu pompy ciepła i braku odbioru na instalacji pompa ciepła mogłabym zacząć taktować co może doprowadzić do jej uszkodzenia.
      Temat jest bardzo szeroki nie da się tego mówić w paru zdaniach.
      Natomiast nie można tego wszystkiego sprowadzać do rozstawu rur w podłogówce i nieprawidłowości w dobraniu średnic zasilających rozdzielacz.

    • @k.j.4347
      @k.j.4347 Год назад +1

      ​@@jerry7376 Zanotowałem pompę w układzie mieszanym podłogówka 50% grzejniki 50% wszystko na jednej strefie tj zasilaniu rurą PP32 dom 200m2 z 2005r bez bufora moc pompy 10 kW. Instalacja zastana nie chciałem kuć pół domu by doprowadzić 2 strefę do rozdzielacza grzejnikowego i mimo tego wszystko działa dobrze i nie tankuje grzejniki okazały się przewymiarowane i jeden parametr zapewnia ciepło w domu. Mimo braku tankowania ustawiłem zabezpieczenie w postaci czasu postoju przed ponownym uruchomieniem genialne w swojej prostocie. Wszędzie ciepło i komfortowo czy przy + czy -. Tu brakło myślenia wygrzewanie w domu bez izolacji dachu ciepło uciekało więc nie było skąd go brać do defrotu a może i grzałka odłączona? Pompę mam tej samej marki i nie mam problemów ba jestem zachwycony całość z częściami do motażu 24000 zł pompa Fujitsu Atlantic z zasobnikiem CWU 190l All in One wymiennik współosiowy niewrażliwy na zanieczyszczenia w starych instalacjach.

  • @MaciejGawroński-q5j
    @MaciejGawroński-q5j 11 месяцев назад

    I co? Jakie jest rozwiązanie?

  • @piotrkukiela4398
    @piotrkukiela4398 Год назад

    Witam mam pompę split 7kw i mam dom 120m same grzejniki plus łazienki w podłogowka mam bufor 200l jest on doby wielkością czy za mały na takie ogrzewanie dom jest budowany 2013r dobrze ocieplony zaporltrzebowanei mam 85kw na m2 rok

  • @artursmulski3493
    @artursmulski3493 Год назад +3

    U mnie wszystko działa jak należy bez żadnych buforów, Grzałki załatwiają sprawę.

    • @michalangrzyk1967
      @michalangrzyk1967 Год назад

      Czyli koszty rosną, grzałki biorą drugie tyle na rozmrożenie co pompa na grzanie. W bufor inwestujesz raz i spokój

    • @artursmulski3493
      @artursmulski3493 Год назад

      @@michalangrzyk1967 A ile kosztuje montaż takiego bufora ? bo to chyba nie jest cena czapki gruszek. Jaki jest czas amortyzacji? Lepiej zapłacić trochę więcej za prąd i mieć spokój. poza tym ja mam na tyle fotowoltaiki że mi to jest obojętne.

  • @marsodtylu4390
    @marsodtylu4390 Год назад

    I cyk łapa w dół za reklamę na samym początku nawet, jak film jeszcze się nie zaczął :) kochany YT
    P.s na tak zamrożoną pompę najlepiej postawić jakiś namiot czy coś w tym stylu i wstawić tam nawet taka nagrzewnice jak miałeś godzinka i jest czyściutka :)

  • @Kichu4888
    @Kichu4888 Год назад

    Chciałeś pokazać błędy innych a sam nie jesteś przygotowany

  • @pablox11NEW
    @pablox11NEW Год назад

    Kurwa jak miało wygrzać podłogę jak nie ma ocieplonego dachu.

  • @imgartpl
    @imgartpl Год назад

    W jaki sposób w tym układzie wyrównasz przepływ pomiędzy pompą PC a zasilaniem podłogi z bufora żeby nie było podmieszania na buforze ?

    • @Primordialburst
      @Primordialburst Год назад

      bufor można podłączyć szeregowo na powrocie a nie równolegle

    • @imgartpl
      @imgartpl Год назад

      @@Primordialburst autor filmu jednoznacznie stwierdza, że będzie to bufor rónoległy 9:20 więc pytam w jaki sposób zlikwiduje straty na takim połączeniu.

  • @zdzisawgrabka9637
    @zdzisawgrabka9637 9 месяцев назад

    Coś ty gościu kupił ,idż do lasu po chrust i rozpal ognisko w domu

  • @marcinszczepaniak4602
    @marcinszczepaniak4602 Год назад

    Co ty gadasz dla pompy ciepła jest dobrze robić co 10 cm druga sprawa nie ocieplony dom podasze tam spierdala ciepło a i czym niejsze obiegi też jest dobrze

  • @sawomirryskiewicz2215
    @sawomirryskiewicz2215 Год назад

    Ten gość opowiada głupoty czemu umnie działa mam 7 grzejników niewielkich pompa identyczna atlantic 6 kw myślę że przyczyną jest gdzis indziej przecież podłogowa to super bufor to umnie tak powinna wyglądać pompa ajest super

  • @sebbbb5066
    @sebbbb5066 Год назад +1

    MAJSTER PO PERWSZE LETNIA WODA A POPA ZAMARZLA BO BYLA ZASNIEZONA DLATEGO ZAMARZLA

  • @wojciechbrzozowski7091
    @wojciechbrzozowski7091 Год назад

    Bez 500 plus do się nie opłaca

  • @hermionablokad5326
    @hermionablokad5326 Год назад

    A taka ładna była, amerykańska. Jeżeli COP spada do zera to pobór mocy ile wynosi ?

  • @grzegorzprotasiuk2366
    @grzegorzprotasiuk2366 Год назад

    Chętnie z Panem porozmawiam, moim zdaniem treść tego filmu jest niekompletna. Przemycił Pan trochę informacji prawdziwych i niestety też mało prawdziwych. Proszę przeczytać o ekwiwalencie podłogi na potrzeby bufora. To jest nieprawidłowo poskładane i słabo przemyślane. Ogólnie projekt leży. a przepływy o których Pan mówi to też należy trochę to przemyśleć i inaczej trzeba było podejść do wytłumaczenia błędów. Kilka spraw Pan pominą. A program wygrzewania jastrychu to w tym przypadku nieporozumienie. Ale film obejrzałem z ciekawością, dawno nie widziałem takich teorii, część raczej bez pokrycia. A co Pan powie o górnym źródle (obiegu) w tym przypadku, nie dało to Panu nic do myślenia? PC be przepływu też działa, ciepło właściwe lodu to fakt. Proszę zobaczyć jak pracuje Zubadan zalodzony, jemu to nie przeszkadza.

  • @andrzejkinast3803
    @andrzejkinast3803 Год назад

    Miałem podobny problem i co się okazało
    Za krótkie rurki gazowe pomiędzy jednostką zewnętrzną a jednostkką wewnętrzną powinno być minimum 3 MB
    A mi założyli 1,60 i przy minus 5 stopni na dworze cała jednostka zewnętrzna w lodzie a na dodatek firma która mi instalowała pompę nie sprawdziła szczelności , czyli gaz wyleciał .
    Moi zdaniem za mało gazu w jednostce i za krótka instalacja pomiędzy jednostkami

  • @jurekm8769
    @jurekm8769 Год назад

    Kto kur...a daje tyle obiegów????

  • @PolandRepublicOf
    @PolandRepublicOf Год назад

    Z jakiego województwa jesteś majster? Co ty za szit zamontowałeś?

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  Год назад

      To nie ja montowałem. Montował to jakiś wykonawca (nawet go nie spotkałem na budowie) mnie tylko inwestor poprosił o diagnozę i informację, czy to normalne, że pompa jest jak bałwan.

  • @katarzynamila581
    @katarzynamila581 Год назад

    my jak montowaliśmy pompę to fachowcy z tanie kilowaty sprawdzali wszystko po kilka razy czy jest ok, nawet po czasie był z nimi bezproblemowy kontakt jak mieliśmy jakieś pytania. I na szczęście nigdy nic podobnego się nie działo

  • @TheGophe
    @TheGophe Год назад

    Inżynierz opierający sie na podstawie rysunków blachy rozdzielacza ? Raczki nie zbyte pracą nowa era inżynierów która nie miała styczności s prawdziwa instalacją. I panie inżynier napierając na oblodzona warstwę wciąż masz napór właśnie na lamele ….. baran pospolity który nie potrafi zrozumieć zasady zaworu rozprężnego i jak go wykorzystać… sam jestem po politechnice z tytułem jak ów autor ale dla twojej wiadomości medialna postaci jesteś po prostu baranem

  • @gorc123
    @gorc123 Год назад

    Bezobsługowe ogrzewanie

    • @rafalkimla6606
      @rafalkimla6606 Год назад

      Bezobsługowe tylko ktoś spierdolił robotę 😁

  • @twprezes3981
    @twprezes3981 Год назад +2

    Co za bzdury....

  • @PolandRepublicOf
    @PolandRepublicOf Год назад

    Cześć majster. Ile dałeś za ten ten szrot? Sprzedam Ci pompę ciepła, którą schowasz w piwnicy, nie będziesz musiał robić defrostów, COP na poziomie minimum 8, zapewniam ogrzanie domu do temp 25 stopni przy temp na zewn -20. Ile jest wg ciebie warta taka pompa? Nie interesuje mnie czy masz ocieplony budynek czy nie. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад +2

      COP 8 😊
      No cóż - " fantazja jest od tego aby bawić się na całego"
      Realny COP to ponad 5 (ale przy pompach gruntowych)
      I jeszcze najlepsze hasło:
      """Nie interesuje mnie czy masz ocieplony budynek czy nie"""
      czyli dom może być "DURSZLAKIEM" - sitem
      ale Ty masz rozwiązanie z COP 8
      ale lubisz pofantazjować 😊

    • @budujzinzynierem
      @budujzinzynierem  Год назад

      Taka pompa jest bezcenna Sulejmanie Wspaniały 😂😂😂 każdy by chciał taką mieć! 😅 pozdrawiam ze szczerym uśmiechem 😁

    • @PolandRepublicOf
      @PolandRepublicOf Год назад

      @@budujzinzynierem na bezcenności niestety nie zarobię

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 Год назад

      @@PolandRepublicOf -
      COP 8 😊
      No cóż - " fantazja jest od tego aby bawić się na całego"
      Realny COP to ponad 5 (ale przy pompach gruntowych)
      I jeszcze najlepsze hasło:
      """Nie interesuje mnie czy masz ocieplony budynek czy nie"""
      czyli dom może być "DURSZLAKIEM" - sitem
      ale Ty masz rozwiązanie z COP 8
      ale lubisz pofantazjować 😊

    • @PolandRepublicOf
      @PolandRepublicOf Год назад +1

      @@marekprzedstawiciel8740 słuchaj gosciu, ja sam sobie produkuję żywność, słucham audio na własnoręcznie zrobionym wzmacniaczu, z własnoręcznie zrobionymi kolumnami, jeżdżę samochodami i mocyklami, które sam własnoręcznie naprawiam, remonty w domu wykonuję sam, bo za dużo partaczy na rynku, więc i ogrzewanie mam własnoręcznie zrobione, więc daruj sobie Twoje personalne wycieczki do mojej osoby, w sprawie niejakiej fantazji. Porównaj sobie swój własny poziom do mojego.

  • @mariusz660
    @mariusz660 Год назад +1

    Ale dziwne 😳

  • @lutek284
    @lutek284 8 месяцев назад

    podstawowym błędem jest fakt braku grzałki elektrycznej lub jej nie aktywowanie