Я виробляю до 500 л вина на рік, як мінімум до десяти видів. Проблема в тому, що у нашого населення ще немає культури вживання вина. Основний попит - це "крєпке й солодке". Руки опускаються. А я їм сухе, високотанінне, мускатне, класика. Ні - Дай розове, солодке. Але зразу ж прийшов до висновку - потрібно робити високоякісне, згідно зі стандартами вино і продавати дорого. Краще нічого не виробляти ніж продавати дешево. Треба привчати людей що дійсно гарне, якісне а тим більше витримане класичне вино повинно коштувати ДОРОГО. Дешево може бути тільки брага.
Поціновувачам солоденького пропонуйте сухе з низкою кислотністю, щільним тілом та алкоголем вище 13. Вони здаватимуться напівсолодкими. Можливо це буде містком до більш регулярного вживання сухих вин. І люди потрохи виховають свої смаки))
Дякую за цікаві роздуми. Зі свого незначного досвіду вирощування винограду десь дійшов схожих висновків. Вже при 30-40 кущах складно знаходити час, щоб вчасно виконати всі роботи по виноградарству та виноробству. З одної сторони є можливість і надалі нарощувати кількість кущів винограду але виникає питання для чого? Вже зараз затрати на виноградарство та виноробство стають відчутні? Комерціалізувати хоббі, так це знову потрібно знайти додатковий час та й успіх цієї затії зовсім не гарантований. Таке, все потрібно зважувати. Якщо буде можливість, то цікаво було б послухати ваше бачення економічної складової "гаражного" виноробства.
Правильно! Я з прошлого року купляю виноград на вино з Одеси кожний рік з нових сортів. Три життя мені одному не хватило б прожити, щоб виростити такий об'єм і таку різноманітність винних виноградів.. тому підтримую!!
Вже тут був коментарій щодо вина про ''крєпке і солодке''.В мене та сама біда, ще щоб по 70 грн.за літр то відбою нема від покупців але... Чи перспективно?Скажу ні.Хто робить 150 чи 200 лт. та хоче з того щось продать,будь ласка!Ліцензія тут не потрібна,продавайте своїм знайомим,друзям чи сусідам.Я теж 6 років бовтався з тим вином та для себе вирішив краще торгувати ягодою.
вивів для себе просту математику - ціль заробити чистими 36000$ на рік. Для цього треба продати 6600 пляшок, по 6 долларів (з урахуванням ціни виноматерілу). Для цього треба отримати близько 5 тонн виноматеріалу. І далі виходить: 1.або придбати виноматеріал та за стислі терміни переробити - 5 тонн буде переробити ще той квест )) 2. посадити ... це мінімум 30 соток кущів і ще окрім переробки врожаю - додається обробка цієї ділянки. Ось така проста математика - якщо не можешь придбати та переробити 5 тонн, а потім ще це все продати - то все інше то просто - хоббі, яке не несе ніякого комерційного сенсу.
Круто. Дозвольте не погодитись. 30 соток не дасть 5 тон виноматеріалу. 6 USD за пляшку вина при ціні в супермаркеті 4 USD за пляшку т.з."вина" з прибутками, накрутками, податками, відкатами і хабарями? 600 USD накладних на 6600 пляшок, коли лише вартість порожньої пляшки 0,5 USD? Цін на покупний виноград не знаю. Нащастя. Вартість освоєння 30 соток чому не рахуєте? Один з/б стовпчик зараз 150грн. Дешевше не бачив. Праця, хімікати, дріт, саджанці тощо теж коштують грошей. Податки з ФОПа або з ТОВ із спрощенкою платити доведеться теж. Рахуйте зараз, що б потім не жаліти. Але задумка класна! Підтримую. Заздрю. З повагою.
@@igrigrigrigr добре, тоді корегую, не 5 а 9 тонн треба (вже з урахуванням пляшки, етикетки, та всіх дрібниць виробництва) ) це вже 60 соток. а не розраховував вартість вирощування - бо це геморой )) просто приводжу варіант такого шліху як альтернативній, але він не рентабельний - краще купувати.
Кожен місяць треба віддати 3000 гр. Множимо на 12 місяців. Отримуємо 36 тисяч. Пляшка вина 300 гр. Короче щоб вийти на нуль треба продати 85 літрів вина. Але це ще не враховано затрати на виготовлення. Ну ми ж говоримо про тих виноробів ,які вже придбали все необхідне для виноробства. Плюс ПДВ. Плюс з часом поставити касовий апарат. Ну і звітність. Висновок: багатим не станеш. Але! Ми ж робимо не для багатства. Це якась невідома хвороба ,яка затягує і тішить! Дякую Олег за науку і цікаві теми!
Як на мене, то оформлення ліцензії та побудова якогось бізнесу на виноробстві все ще не для простих людей, та і не для нашої країни. А закладення комерційного винограднику поки йде війна, то і взагалі. Раніше такий бізнес це була розвага для мільярдерів, а зараз - для мільйонерів... Так що людям котрі тут у коментарях збираються заробляти на рік по 36 шматків зелених та ще й чистими - варто подумати як зробити це легшим способом...
Підтримую.Ця тема або для молодих пенсіонерів.у яких лишилося ще трішки сил(Єлісеєви),або для успішних бізнесменів(Галіцкий),або для фанатів(Павло Швець).Всі інші-робіть для себе 100-200л вина і спіть спокійно.😀
Такі майбутні реалії. Якщо об'єми виноробства більші ніж можете спожити самотужки, то реалізація може бути дуже ризикованою. Тому доведеться: - або зменшувати об'єми виробництва і не перейматися; - або переходити у легальне поле діяльності, збільшуючи виробництво для покриття затрат на податок, ліцензію, бухгалтерію та ін.; - ризикувати далі. Кожен, рано чи пізно, обере для себе один з перших двох варіантів.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє колись на форумвинограді здається була тема пов'язана з проблемами продажу своїх вин. Там хтось писав про малих виноградарів та виноробів Європи які об'єднуються в малі кооперативи щоб вижити. В нас це також може стати виходом в майбутньому
Якби у нас була надпотужна виноробна спрямованість у масштабах усієї держави, то, напевне, це питання також розглядалися-б законодавцем. Однак, зараз немає ні сумарних площ виноградників (наші 1-10 соток не беруться до уваги), ні кількості виноробів, щоб це питання було на часі. Тому добре хоч мається така можливість, що з'явилася нещодавно. Кому це дуже потрібно, то, напевне, він вимушений буде нею скористатися.
А я бував в Білгород - Дністровському р- ні, там багато домашніх виноробів, винні погреби, гуральні у багатьох дворах, всі торгують і не оглядаються. Об'яви на дорогах, стихійні базарчики.Роблять сухі вина, бувають смачні. Звичайно, для бажаючих є солодкі і розведенні спиртом або самогоном.
Той хто має намір сьогодні висадити півгектара-гектар виноградника вже має розуміти, що через три-чотири роки, хоч-не-хоч, але доведеться діяти у законному полі. Після війни це зрозуміють усі причетні до цього: як винороби з бажанням продати своє вино, так і контролюючі ці питання органи. Можна засунути голову у пісок та надіятись, що минеться. Однак перший штраф у 25 т.гривень все розставить на свої місця. Це також стосується і виноробів Білгород-Дністровська, бо окремо для них не будуть створювати окреме лояльне законодавство.
Якщо з'являються надлишки вина, то перегонний куб допоможе. 70град.спирт у дубовій діжці через рік витримки є чудовою заміною вина. Не варто перейматись!
Цього року, подібними махінаціями займалися пасічники. Ціни на мед не було, нормальної, тому було вигідно виготовляти медовуху, яка реалізовувалася доволі добре. Якось так.
Щодо дегустації. Поділюсь власним досвідом. Дегустували теж саме вино з різних по об'єму бокалів, і різних форм. І смакові відчуття і ароматика по різному себе проявляли. Відчуття за рахунок того як губи звужуються чи розширяються при першому дотику до бокалу. Ароматика від форми бокалу. Там де був прямий бокал, ароматика відразу виходила з ємності бокалу. Де були бокали більш округлої форми, зі звуженням догори, там ароматика при декантуаанні з повітрям затримувалася і показувала інший результат. Спробуйте і Ви , автор каналу і глядачі. Вартує того.
@Виноградарствотасучаснедомашнє Одна справа, коли даєш друзям пляшку вина, інша - пляшку міцнішого. Запаси вичерпуються відчутно швидше.😃 Отак проблема і рішається. Якось. Ні, то спирт у діжці не скисне і гірше не стане. ПС. Маю своїх понад 300 кущів. ПСС. Вважаю, що виноробство (гаражне) починається з бізнес плану. Навіть мінімальний план на 400 кущів робити НЕ варто - економічно недоцільно. Як на мій хлопський розум. Колись давно рахував сам. Економічна доцільність у мене починалась з 4х га, які треба було ще десь взяти, засадити і обладнати. Звісно невідомих складових у виноробстві є купа, з яких головна - збут. Тут я з Вами цілком згідний. Вкладення фінансів у 4 га шалені. Окупність їх низька або дуже низька. Саме тому цю ідею поховав. Лишив собі виноробство на забавку. Все починається з бізнес плану! Цікаво, як Ігор Заіка чи Богдан Павлій у своїх виноградних бізнесах кінці зводять. Інших таких нажаль не знаю. З повагою.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє @Виноградарствотасучаснедомашнє Одна справа, коли даєш друзям пляшку вина, інша - пляшку міцнішого. Запаси вичерпуються відчутно швидше.😃 Отак проблема і рішається. Якось. Ні, то спирт у діжці не скисне і гірше не стане. ПС. Маю своїх понад 300 кущів. ПСС. Вважаю, що виноробство (гаражне) починається з бізнес плану. Навіть мінімальний план на 400 кущів робити НЕ варто - економічно недоцільно. Як на мій хлопський розум. Колись давно рахував сам. Економічна доцільність у мене починалась з 4х га, які треба було ще десь взяти, засадити і обладнати. Звісно невідомих складових у виноробстві є купа, з яких головна - збут. Тут я з Вами цілком згідний. Вкладення фінансів у 4 га шалені. Окупність їх низька або дуже низька. Саме тому цю ідею поховав. Лишив собі виноробство на забавку. Все починається з бізнес плану! Цікаво, як Ігор Заіка чи Богдан Павлій у своїх виноградних бізнесах кінці зводять. Інших таких нажаль не знаю. З повагою.
Перспективи,починати з нуля, без допомоги держави зараз немає ніякого сенсу. Виноградорство столових сортів,ще більш менш,короткі гроші можна повернути,а виноробство це дуууже довгі інвестиції. Подивіться на Європу,зараз фермерам платять гроші,шоб вони вирубали виноград,бо в них надвиробництво...
Так, але реалії в Україні такі, що я спостерігаю сплеск виноробства у домашньому секторі. І багато виноробів піднімають уявну планку, навіть не розуміючи що потрібно у комплексі зробити щоб її подолати.
Одразу вподобайка, навіть ще не дивлячись! Йду налию келих молодого і до перегляду)). Дякую пане Олеже за Вашу працю!
Я виробляю до 500 л вина на рік, як мінімум до десяти видів. Проблема в тому, що у нашого населення ще немає культури вживання вина. Основний попит - це "крєпке й солодке". Руки опускаються. А я їм сухе, високотанінне, мускатне, класика. Ні - Дай розове, солодке.
Але зразу ж прийшов до висновку - потрібно робити високоякісне, згідно зі стандартами вино і продавати дорого. Краще нічого не виробляти ніж продавати дешево. Треба привчати людей що дійсно гарне, якісне а тим більше витримане класичне вино повинно коштувати ДОРОГО. Дешево може бути тільки брага.
Поціновувачам солоденького пропонуйте сухе з низкою кислотністю, щільним тілом та алкоголем вище 13. Вони здаватимуться напівсолодкими. Можливо це буде містком до більш регулярного вживання сухих вин. І люди потрохи виховають свої смаки))
@@slavicpit Дякую за підказку, наступного року проведу такий експеримент.
Дякую за цікаві роздуми. Зі свого незначного досвіду вирощування винограду десь дійшов схожих висновків. Вже при 30-40 кущах складно знаходити час, щоб вчасно виконати всі роботи по виноградарству та виноробству.
З одної сторони є можливість і надалі нарощувати кількість кущів винограду але виникає питання для чого?
Вже зараз затрати на виноградарство та виноробство стають відчутні? Комерціалізувати хоббі, так це знову потрібно знайти додатковий час та й успіх цієї затії зовсім не гарантований. Таке, все потрібно зважувати.
Якщо буде можливість, то цікаво було б послухати ваше бачення економічної складової "гаражного" виноробства.
Виноробство - це більш для душі й здоров'я а не для збагачення
По пункту здоров"я є деякі сумніви.😀
Згоден просто з кожним словом. Більшість цих моментів вже пройшов на власному досвіді.
Правильно! Я з прошлого року купляю виноград на вино з Одеси кожний рік з нових сортів. Три життя мені одному не хватило б прожити, щоб виростити такий об'єм і таку різноманітність винних виноградів.. тому підтримую!!
Є чудовий вислів одного відомого зарубіжного винороба:"Шлях від лози до пляшки вина на вашому столі такий довгий,що ви ніколи не станете багатим".
Дякую за відео.
Вже тут був коментарій щодо вина про ''крєпке і солодке''.В мене та сама біда, ще щоб по 70 грн.за літр то відбою нема від покупців але... Чи перспективно?Скажу ні.Хто робить 150 чи 200 лт. та хоче з того щось продать,будь ласка!Ліцензія тут не потрібна,продавайте своїм знайомим,друзям чи сусідам.Я теж 6 років бовтався з тим вином та для себе вирішив краще торгувати ягодою.
вивів для себе просту математику - ціль заробити чистими 36000$ на рік. Для цього треба продати 6600 пляшок, по 6 долларів (з урахуванням ціни виноматерілу). Для цього треба отримати близько 5 тонн виноматеріалу. І далі виходить:
1.або придбати виноматеріал та за стислі терміни переробити - 5 тонн буде переробити ще той квест ))
2. посадити ... це мінімум 30 соток кущів і ще окрім переробки врожаю - додається обробка цієї ділянки.
Ось така проста математика - якщо не можешь придбати та переробити 5 тонн, а потім ще це все продати - то все інше то просто - хоббі, яке не несе ніякого комерційного сенсу.
Круто. Дозвольте не погодитись. 30 соток не дасть 5 тон виноматеріалу. 6 USD за пляшку вина при ціні в супермаркеті 4 USD за пляшку т.з."вина" з прибутками, накрутками, податками, відкатами і хабарями? 600 USD накладних на 6600 пляшок, коли лише вартість порожньої пляшки 0,5 USD? Цін на покупний виноград не знаю. Нащастя. Вартість освоєння 30 соток чому не рахуєте? Один з/б стовпчик зараз 150грн. Дешевше не бачив. Праця, хімікати, дріт, саджанці тощо теж коштують грошей. Податки з ФОПа або з ТОВ із спрощенкою платити доведеться теж. Рахуйте зараз, що б потім не жаліти.
Але задумка класна! Підтримую. Заздрю. З повагою.
@@igrigrigrigr Можливо,майбутній винороб буде робити такі вина,які робить Петрюс чи Пенфольдс,то тоді їх можна буде продати дорожче ніж за 6 дол.😀
@@igrigrigrigr добре, тоді корегую, не 5 а 9 тонн треба (вже з урахуванням пляшки, етикетки, та всіх дрібниць виробництва) ) це вже 60 соток. а не розраховував вартість вирощування - бо це геморой )) просто приводжу варіант такого шліху як альтернативній, але він не рентабельний - краще купувати.
@@nechgoto8599 треба розуміти ринок, та знаходити ту вартість - за яку будуть купувати, а не ту яку забажаєшь ))
@@FOXCAAUkraine З купленого винограду ви ніколи не зробите "великого" вина.
Кожен місяць треба віддати 3000 гр. Множимо на 12 місяців. Отримуємо 36 тисяч. Пляшка вина 300 гр. Короче щоб вийти на нуль треба продати 85 літрів вина. Але це ще не враховано затрати на виготовлення. Ну ми ж говоримо про тих виноробів ,які вже придбали все необхідне для виноробства.
Плюс ПДВ. Плюс з часом поставити касовий апарат. Ну і звітність.
Висновок: багатим не станеш. Але! Ми ж робимо не для багатства. Це якась невідома хвороба ,яка затягує і тішить!
Дякую Олег за науку і цікаві теми!
Думаю, лицензия потрібна тим хто виготовляє хоча б 1000 пляшок, еле щоб з цього жити напевно потрібно десь 3000 пляшок
Потрібно щоб ці всі пляшки реалізувалися у потрібному діапазоні цін. А це вже зовсім інша історія.
Тема цікава,але звук незадовільний.Можливо,мікрофон потрібно наблизити ближче до себе.?
Як на мене, то оформлення ліцензії та побудова якогось бізнесу на виноробстві все ще не для простих людей, та і не для нашої країни. А закладення комерційного винограднику поки йде війна, то і взагалі. Раніше такий бізнес це була розвага для мільярдерів, а зараз - для мільйонерів... Так що людям котрі тут у коментарях збираються заробляти на рік по 36 шматків зелених та ще й чистими - варто подумати як зробити це легшим способом...
Підтримую.Ця тема або для молодих пенсіонерів.у яких лишилося ще трішки сил(Єлісеєви),або для успішних бізнесменів(Галіцкий),або для фанатів(Павло Швець).Всі інші-робіть для себе 100-200л вина і спіть спокійно.😀
Комерціалізація зруйнує моє хобі,я пас).Всім успіхів в цій нелегкій справі!
Такі майбутні реалії. Якщо об'єми виноробства більші ніж можете спожити самотужки, то реалізація може бути дуже ризикованою.
Тому доведеться:
- або зменшувати об'єми виробництва і не перейматися;
- або переходити у легальне поле діяльності, збільшуючи виробництво для покриття затрат на податок, ліцензію, бухгалтерію та ін.;
- ризикувати далі.
Кожен, рано чи пізно, обере для себе один з перших двох варіантів.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє колись на форумвинограді здається була тема пов'язана з проблемами продажу своїх вин. Там хтось писав про малих виноградарів та виноробів Європи які об'єднуються в малі кооперативи щоб вижити. В нас це також може стати виходом в майбутньому
Якби у нас була надпотужна виноробна спрямованість у масштабах усієї держави, то, напевне, це питання також розглядалися-б законодавцем.
Однак, зараз немає ні сумарних площ виноградників (наші 1-10 соток не беруться до уваги), ні кількості виноробів, щоб це питання було на часі.
Тому добре хоч мається така можливість, що з'явилася нещодавно. Кому це дуже потрібно, то, напевне, він вимушений буде нею скористатися.
А я бував в Білгород - Дністровському р- ні, там багато домашніх виноробів, винні погреби, гуральні у багатьох дворах, всі торгують і не оглядаються. Об'яви на дорогах, стихійні базарчики.Роблять сухі вина, бувають смачні. Звичайно, для бажаючих є солодкі і розведенні спиртом або самогоном.
Той хто має намір сьогодні висадити півгектара-гектар виноградника вже має розуміти, що через три-чотири роки, хоч-не-хоч, але доведеться діяти у законному полі. Після війни це зрозуміють усі причетні до цього: як винороби з бажанням продати своє вино, так і контролюючі ці питання органи.
Можна засунути голову у пісок та надіятись, що минеться. Однак перший штраф у 25 т.гривень все розставить на свої місця.
Це також стосується і виноробів Білгород-Дністровська, бо окремо для них не будуть створювати окреме лояльне законодавство.
Доброго дня, а можете покроково написати, що потрібно для ліцензії?
Якщо з'являються надлишки вина, то перегонний куб допоможе. 70град.спирт у дубовій діжці через рік витримки є чудовою заміною вина. Не варто перейматись!
Ну а далі що? Випити самому? Чи усе ж реалізовувати?
Цього року, подібними махінаціями займалися пасічники. Ціни на мед не було, нормальної, тому було вигідно виготовляти медовуху, яка реалізовувалася доволі добре. Якось так.
Щодо дегустації. Поділюсь власним досвідом. Дегустували теж саме вино з різних по об'єму бокалів, і різних форм. І смакові відчуття і ароматика по різному себе проявляли. Відчуття за рахунок того як губи звужуються чи розширяються при першому дотику до бокалу. Ароматика від форми бокалу. Там де був прямий бокал, ароматика відразу виходила з ємності бокалу. Де були бокали більш округлої форми, зі звуженням догори, там ароматика при декантуаанні з повітрям затримувалася і показувала інший результат. Спробуйте і Ви , автор каналу і глядачі. Вартує того.
@Виноградарствотасучаснедомашнє Одна справа, коли даєш друзям пляшку вина, інша - пляшку міцнішого. Запаси вичерпуються відчутно швидше.😃 Отак проблема і рішається. Якось. Ні, то спирт у діжці не скисне і гірше не стане.
ПС. Маю своїх понад 300 кущів.
ПСС. Вважаю, що виноробство (гаражне) починається з бізнес плану. Навіть мінімальний план на 400 кущів робити НЕ варто - економічно недоцільно. Як на мій хлопський розум. Колись давно рахував сам. Економічна доцільність у мене починалась з 4х га, які треба було ще десь взяти, засадити і обладнати. Звісно невідомих складових у виноробстві є купа, з яких головна - збут. Тут я з Вами цілком згідний. Вкладення фінансів у 4 га шалені. Окупність їх низька або дуже низька. Саме тому цю ідею поховав. Лишив собі виноробство на забавку.
Все починається з бізнес плану!
Цікаво, як Ігор Заіка чи Богдан Павлій у своїх виноградних бізнесах кінці зводять. Інших таких нажаль не знаю.
З повагою.
@@Виноградарствотасучаснедомашнє @Виноградарствотасучаснедомашнє Одна справа, коли даєш друзям пляшку вина, інша - пляшку міцнішого. Запаси вичерпуються відчутно швидше.😃 Отак проблема і рішається. Якось. Ні, то спирт у діжці не скисне і гірше не стане.
ПС. Маю своїх понад 300 кущів.
ПСС. Вважаю, що виноробство (гаражне) починається з бізнес плану. Навіть мінімальний план на 400 кущів робити НЕ варто - економічно недоцільно. Як на мій хлопський розум. Колись давно рахував сам. Економічна доцільність у мене починалась з 4х га, які треба було ще десь взяти, засадити і обладнати. Звісно невідомих складових у виноробстві є купа, з яких головна - збут. Тут я з Вами цілком згідний. Вкладення фінансів у 4 га шалені. Окупність їх низька або дуже низька. Саме тому цю ідею поховав. Лишив собі виноробство на забавку.
Все починається з бізнес плану!
Цікаво, як Ігор Заіка чи Богдан Павлій у своїх виноградних бізнесах кінці зводять. Інших таких нажаль не знаю.
З повагою.
Чим закінчився конкурс вина? Чи мав Ландиш успіх?
То велика таємниця.
А якщо серйозно, то тут на сороковій хвилині йдеться про це:
ruclips.net/video/RHL1zqmbQj0/видео.htmlsi=mTUJ6cKQMNSbHd1o
Перспективи,починати з нуля, без допомоги держави зараз немає ніякого сенсу. Виноградорство столових сортів,ще більш менш,короткі гроші можна повернути,а виноробство це дуууже довгі інвестиції. Подивіться на Європу,зараз фермерам платять гроші,шоб вони вирубали виноград,бо в них надвиробництво...
Так, але реалії в Україні такі, що я спостерігаю сплеск виноробства у домашньому секторі. І багато виноробів піднімають уявну планку, навіть не розуміючи що потрібно у комплексі зробити щоб її подолати.
Якщо вино не купляють то куплять бренді.