Najdroższe ogrzewanie w 2022 roku. Zużycie gazu. Ogrzewanie gazowe w domu. Jakie ogrzewanie wybrać?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 31 июл 2024
  • ⚡Zużycie gazu przez 1.5 miesiąca grzania od uruchomienia pieca gazowego - 600m3. Podwyżki cen gazu i prądu. Pogadanka na temat wyboru ogrzewania domu.
    🔴 Subskrybuj kanał 🔴
    tiny.pl/r26h4
    🎁 Wspieraj nasz kanał i zyskaj bonusy 🎁
    ruclips.net/channel/UCAnu...
    💦 Osuszacze na wynajem - woj. pomorskie 💦
    osuszaczenawynajem.pl
    😁 INSTAGRAM 😁
    / bedzienielatwo
    ✔️ WSPÓŁPRACA ✔️
    bedzienielatwo@gmail.com

Комментарии • 545

  •  2 года назад +1

    🎁 Wspieraj nasz kanał i zyskaj bonusy 🎁
    tiny.pl/9p7s2
    💦 Osuszacze na wynajem - woj. pomorskie 💦
    osuszaczenawynajem.pl
    🔥 Instagram 🔥
    instagram.com/bedzienielatwo
    Pozdrawiamy
    Z&M 😁

  • @Genziaraaaa123
    @Genziaraaaa123 2 года назад +2

    Spoko, macie super ocieplony dom a to jest najważniejsze. Na pewno nie będzie źle...

  • @krzysztofwiszowaty1031
    @krzysztofwiszowaty1031 Год назад

    Dzięki też zdecydowałem się na gaz ziemny Serdecznie pozdrawiam

  • @__MJ__
    @__MJ__ 2 года назад +7

    Na tą chwilę do nowego domu nie można założyć paliw stałych. Wiec teoretyzowanie o tym że najtaniej kotłem na drewno jest tylko teoretyzowaniem. Oczywiście mówimy o rozwiązaniach zgodnych z prawem. Ja od prawie 15 lat grzeje pompami ciepła. I gruntowymi i powietrznymi. Gazu nie było, podciągniecie kosztowało 20 tys (bez kosztów projektu, kotła itd). Za tyle założyłem pompę. Teraz też w obecnym domu wleciała pompa powietrzna mimo że gaz był pod nosem. I to przed podwyżkami.
    Mało kto liczy to, że prawnie jest wymagany przegląd gazowy co roku (nie mylić z przeglądem gwarancyjnym pieca). A że mało kto to robi to już inna sprawa. Można się za to zdziwić robiąc likwidację szkody z ubezpieczenia.
    Nie rozumiem skąd te przeświadczenie, że pompa ciepła jest o wiele droższa niż instalacja gazowa i kocioł. To wszystko zależy. Mój Panasonic w sierpniu kosztował jako kompletna instalacja 23k brutto. Kompletna kotłownia z wliczoną każdą śrubką i 300l zbiornikiem na CWU. Palcem nie ruszyłem przy tej instalacji. Zszedłbym z tego np kupując haiera i robiąc część samemu. A oferty dostałem na taki sam zakres prac od 23 do 40!!! tyś. Sama pompa Panasa 7kw kosztowała 16k brutto. Reszta to robota i inne części kotłowni. Haiera 8kw można obecnie kupić w okolicach 10-11k brutto.
    A co do fotowoltaiki to w życiu bym jej nie miał. Nie wiem skąd to przeświadczenie że musi być z pompą. Nie musi, to zupełnie oddzielne urządzenia. Bez dopłat to jest na granicy opłacalności.
    I teraz tak. Prąd to jedyne obecnie dozwolone medium grzewcze które w razie czego wyprodukujesz samemu. Gazu sam nie zrobisz (nie w ilościach do ogrzewania ;) ) peletu też nie.
    Ja bym nie miał paneli ale pojawił się program unijny i gmina wzieła udzał. Mam przez przypadek 5kwp za kwotę poniżej 6 tys brutto. A teraz się niby panele nie opłacają bo przepisy. Przepisy się ciągle w tym kraju zmieniają. Dzisiaj się nie opłaca a za 2 lata może. To zawsze otwarta furtka na "w razie czego".
    Kolejna sprawa znam z 10 osób grzejących PC i nikt tego nie ma w taryfie g11. Wiec mówienie że 1kwh kosztuje 75gr to trochę przesada. Jest taniej. O ile? Ja mam podliczniki spięte z Home Assisatntem i widzę na bieżąco ile prądu idzie nawet co 5 min i przelicza to od razu na kase.
    U mnie w domu z 2008 roku, 102m2 grzanej za prąd do pompy z podliczników wyszło 517 zł razem z cwu za pół roku. Oczywiście w całym domu podłogówka. Czy to dużo czy mało? Wg mnie mało. Im dom nowszy i im bardziej zaizolowany to wiecej ciepła idzie na cwu niż na ogrzewanie. A kasa na cwu jest mocno zależna od osób które w domu mieszkają.
    Czy jabym w 2008r miał w ulicy gaz to bym się podłączył? Pewnie tak.

  • @przemysawmaciejewski1838
    @przemysawmaciejewski1838 2 года назад +1

    Hej! Ja zamontowałem pompę ciepła (dobrej jakości) i zużycie dzienne jest około 20kw na nowy dom, ocieplony itp....początkowo bez ocieplenia pobór był na poziomie około 35-40kw....teraz jest ok. W Enea 1kw kosztuję około 66gr. Czyli około 14zł. Dziennie w porównaniu z peletem który mam w starym domu to i tak jest taniej gdzie mam dobry piec, a obecna cena peletu oscyluje na wysokości 1400zł za tonę....

  • @teamsolar6078
    @teamsolar6078 2 года назад

    Fajny materiał... Nie napiszę "a nie mówiłem" bo nie o to chodzi, od długiego czasu przestrzegałem przed gazem właśnie ze względu na jego korelację z polityką i faktem kto tego gazu ma najwięcej. Jak możesz to zrob jakieś podsumowanie wszystkich kosztów inwestycyjnych związanych z gazem id projektu, wykonania przyłącza po kompletna kotłownie. Pozdrawiam, fajnie się ogląda kogoś kto jest tak naturalny i szczery jak Wy, powodzonka ;)

  • @damianpawlik9288
    @damianpawlik9288 2 года назад +11

    Nieważne czym ogrzewać wszystko kosztuje duzo.. ważne zrobić poprawne ocieplenie jak u was..

  • @komar-nm4nf
    @komar-nm4nf 2 года назад

    My też wybraliśmy gaz podpisaliśmy umowę w grudniu i po nowym roku mieliśmy licznik, w głowie jest mętlik cala hydraulika wod kan podlogowka wszedzie z pompa gruntowa kosztowała by nas 35tys więcej jak kocioł gazowy z przylaczeniami mieliśmy gaz w drodze. Czas pokaże początkowo przy projektowaniu domku myślałem o ekogroszku i wybidowalem komin systemowy w razie jakiejś większej biedy jakaś alternatywa jest ale slaba :)

  • @goral418
    @goral418 2 года назад +2

    280m powierzchni ostatnia temp. na zewnątrz-20 stopni. Dzienne zużycie 16m3 gazu. Nie jest źle. Jest cieplej ns zewnątrz jest mniejsze zużycie. Mieliscie dobre podejscie do wyboru ogrzewania. To nie jest Wasza wina, ze na rynku energii jest jak jest.

  • @druszli1
    @druszli1 2 года назад +5

    Obejrzałem do końca, dobra pogadanka :) podpisaliśmy umowę na przyłącze i teraz drapiemy się w głowę czy dobrze zrobiliśmy :)

    • @BenyMor
      @BenyMor 2 года назад +3

      W głowę to i drapie się, nie tylko przy wyborze ogrzewania ale i w sklepie... co kupić, ile to kosztuje, co dalej będzie.... Leżeć i nic ni robić? Czy przeć do przodu i żyć? Szkoda czasu, on sam pokaże co dalej robić, gdy już decyzje zapadły. Grunt to, to się nie załamywać. Martwię się o swoje dzieci i ich przyszłość, ja już mam swój czas za sobą.

    • @milo7732
      @milo7732 2 года назад

      No ja też się zastanawiam, umowa podpisana pół roku temu kiedy ceny były jeszcze normalne, a teraz mamy zagwozdke czy nie lepiej się z tego szybko wycofać przy tych niestabilnych cenach

    • @druszli1
      @druszli1 2 года назад +1

      Pytanie czy bez konsekwencji można jeszcze wycofać się z podpisanej umowy?

    • @mariuszkoralewski8482
      @mariuszkoralewski8482 2 года назад +1

      Tylko piec na pelet plus ewentualnie rekuperacja i tylko panele na dachu z glikolem do grzania wody. Stop ecogroszkowi i fotowoltaice hehe. Jak ktoś kumaty to pelet może sam produkować na własne potrzeby 😉

    • @tomaszwasowicz8745
      @tomaszwasowicz8745 2 года назад

      @@druszli1 Można bez problemu poniesiesz tylko koszta przyłącza.

  • @peeremek
    @peeremek 2 года назад +7

    Nie przejmuj sie, nie da sie przewidziec wszystkiego. Mielismy podobny dylemat, wybralismy gaz, bo przestraszyla nas poczatkowa inwestycja pompa+fotow. Czy zrobilismy zle? moze tak a byc moze gdybysmy robili inaczej mielibysmy problemy aby dokonczyc budowe... Zycie to ciagle wybory, nigdy nie wiadomo ktore sa do konca wlasciwe a ktore nie.

  • @kamilkwiatek786
    @kamilkwiatek786 2 года назад

    Dzięki za współczucie ale damy rady :)

    •  2 года назад

      No pewnie! ☺️

  • @piaskownica7648
    @piaskownica7648 2 года назад

    Zrozumiałe rozkminy, ale wszystkich nas dojadą, pompę ciepła zawsze możesz dołożyć, ja obstawiam w przyszłości pompa ciepła w dzień wspomagana PV a gaz w nocy- gaz mam w drodze i planuje gaz właśnie ze względu na koszt wejścia. W ciągu pół roku znów będą wnioski przyjmować, wystarczy że jakiś kolega królika będzie miał problem z przyłączem to się problem krajowy rozwiąże. Pitu pitu to taki profl na fejsie :P

  • @Mario111
    @Mario111 2 года назад +1

    Dobrze że ma ci gaz, ja również co do kosztów to nawet jeżeli będzie trochę drogo to i tak się opłaca.
    Najważniejsze argument to pięć gaz koszty rzędu około 3 a 8 tys. Przy serwisowaniu odpowiednim czyszczeniu wytrzyma min. 10 lat. Co do fanatyków PC kosztów około od 25 tys. Oraz PV 25 tys. I dodając magazyny za kilkanaście tys. Oby tychże osób wytrzymało 10 lat. Jedno jest pewne, żadna elektronika długo nie pociągnie swój żywot. Dodajemy że PC więcej energii zużywają zima, a PV zimą mniejszą produkcję prądu generują. Co do kanału Holibood 👍 jest pięknie przedstawione, osobiście polecam.

  • @noob10211
    @noob10211 2 года назад +2

    Warto zobaczyc ustawienia kotla. W Aristonie sa 2 zakresy, ktore mozna ustalic w ustawieniach. W Aristonie masz masz 2 zakresy od 20-45 oraz od 45-80 stopnii. Moze masz ten drugi zakres ustawiony jako fabryczny.

    • @papamiro
      @papamiro 2 года назад +1

      A my Wom zycymy (Syćka se Wom zycom)" w wykonaniu ruclips.net/video/RQbOy6YkXNIz/видео.htmlxcx

  • @pawestaworowski8627
    @pawestaworowski8627 2 года назад +1

    Witam/Czesc,
    Mam gaz w nowym domu z poddaszem po podlogach bez garazu kolo 180m. Ocieplenie i okna wt2021.Moje zuzycie nie powinno przekroczyc 1200m3 - celuje w 1100. Na moje oko zejdzie wam rocznie kolo 1000m3gazu razem z cwu. Woda kolo 20m3/m no chyba ze wanna i godzinne kapiele to wiecej.
    Co do cen gazu to:
    - zuzycie roczne do 1200m3 ( roznica w cenie miedzy zuzyciem 1200m3 a 1201 to okolo 400 - wynika to z duzo wyzszej oplaty abonamentowej miedzy taryfa 2 i 3)
    - nie dac sobie wcisnac w pgnig serwisu czy opieki zdrowotnej czy co to oni tam daja (dostajesz gratis oplate handlowa czyli kolejne 300 rocznie)
    - uwolnienie cen gazu 2024 rok - powiem tyle ze prad mieli uwolnic w 2020 ...
    - co do cen w przyszlosci to hmm...jesli odpala NS2 to gaz w koncu bedzie tanszy
    - teraz cena za m3 gazu z oplatami w taryfie 2 to jakies 2.8zl czyli pewnie cos kolo 25-26gr za kwh
    - gaz vs pc powietrze/woda (gruntowka to jednak inna bajka z roznych powodow). Kotlownia z kotlem przylaczem oplata przylaczeniowa to kolo 16-18tys na dobrych materialach i kotle firmy na V(wklad kominowy wliczony - sam komin w zasadzie wystarczy przejscie przez sciane lub komin z pustaka 2000-3000zl). Cena pompy 7-9kw firmy na P to w mojej okolicy 28-32k z montazem bez ewentualnego bufora. COP po internetach to okolice 3. W taryfie za prad g11 wychodzi to samo co gaz w g12/w itp. moze taniej ale grzejsz glownie w nocy przy nizszej temp. I jest szansa ze przy swoim stylu zycia wiecej wyjdzie za prad uzytkowy (ale tez szansa ze mniej). Fotowoltaika to osobny temat ktory kosztuje i zostalo malo czasu ( korzystne rozliczenie tez nie na wieki tylko do 203x). I tak mam osobiscie foto.
    Znam osobiscie 2 instalatorow PC -jeden wolal czekac rok na rozbudowe sieci gazowej i ma kociol
    (I dalej jest za gazem)
    - drugi zamontowal bo mowi ze to sprzedaje wiec musi sam miec.
    Za 10 lat jak kociol bedzie sie konczyl to moze pomysle o pompie.
    Pozdrawiam

  • @jaaajest2624
    @jaaajest2624 2 года назад

    Witam, ja też mam budowę na tym etapie co ty, miałem mieć gaz lecz niestety jak to bywa w Polsce ,odmówiono mi tłumacząc słabym przepływem gazu .Zdecydowalem się na pompe 7 kw uruchomiona 21.12.21 dom 114 m2 parter +poddasze ,temperatura w domu 21 stopni .Powiem tak pierwsze uruchomienie to była katastrofa pod względem zużycia ,ale już teraz to nie żałuję wyboru ponieważ zużycie spadło do 22 a 29 kw na dobę przy tem zewnętrznej-12. Pozdrawiam

  • @budowarekamiamatora
    @budowarekamiamatora 2 года назад

    Bardzo ciekawy materiał. Jest dużo racji w tym co mówisz. Sam od jakiegoś czasu biję się z myślami co do źródła ciepła w moim domu, od początku byłem nastawiony na ogrzewanie kotłem gazowym, ale coraz bardziej myślę o powietrznej pompie ciepła. Na szczęście mam jeszcze trochę czasu i mam nadzieje, że sytuacja zdąży się wyklarować. Jeżeli chodzi o gaz najwiekszą obawę mam co do uwolnienia cen, ale z drugiej strony polityka energetyczna nie tylko naszego kraju ale calej UE może doprowadzić do wzrostu cen również energii elektrycznej. Jednego jestem pewien, o czym też wspomniałeś, koszty ogrzewania wszystkimi źródłami ciepła pójdą do góry. Pozdrawiam 🖐

  • @dariuszpolitowski3976
    @dariuszpolitowski3976 2 года назад +2

    Powiedzmy sobie szczerze, nie ma nic za darmo. Wszystko jest tak wyliczone ze nie ważne co założysz to płaczesz i płacisz albo latasz do pieca co kilka godzin albo do zasypu co jakiś czas. Nie ma ideału, bo jakby był to by go tak opodatkowali zeby ideałem już nie był.
    Dobrze zrobiłeś, my będziemy mieli pompę ciepla alt to dlatego ze nie ma gazu w pobliżu 😁 i bierzemy to na klatę.
    Pozdrawiamy

  • @astrogator1980
    @astrogator1980 2 года назад +3

    Mieszkam niedaleko Was. Kotłownię odpaliłem 2 miesiące temu. Podłogówka 140m2. Dom ocieplony. Kocioł na pellet bo gazu nie ma. Spalanie 1 tona na miesiąc. Koszt 1 tony pelletu 1600pln. Masakra.

  •  2 года назад +2

    Sporo tego gazu, u mnie 450m3 cały czas 21 fakt na początku powoli wygrzewalem ale było też pod 30, teraz cały czas 21 i trochę dłużej grzeje ale w sumie na początku to nie było grzanie.

  • @ireneuszrzetaa5772
    @ireneuszrzetaa5772 2 года назад

    Irek. Nie panikuj ,założysz czujki i po problemie .Nastawisz 22 stopnie cało dobowo ,po nagrzaniu domu czujka będzie wyłączać przy minimum 21,75 i włączać przy 22,25 stopnia .Kocioł nie pracuje non stop lecz cyklicznie w zależności od temperatury w budynku . Mam 180m2 domu w grudniu zużyłem 340m3 gazu , zapłaciłem 720zł a po podwyżce za styczeń -310m3 925zł t.j około 3zł brutto za m3,też mnie trafił .... ale niema jeszcze tragedii taki rynek .Pozdrawiam.

  • @konradk7289
    @konradk7289 2 года назад +5

    Wszystkiego się nie przewidzi i tyle. Jakbym wiedział, że się przewrócę to bym nie wstawał. Pozdro

  • @galanonim9628
    @galanonim9628 2 года назад

    Warto poczytac literature amerykańska na temat ogrzewania domu i dlaczego jest mozliwe funkcjonować przy temperaturze 16 st.Celsjusza.

  • @maniek_88
    @maniek_88 2 года назад +71

    Obecnie najtańsze ogrzewanie to śmieciami, a Pan Kondrad w ING mówi że co Ekonomiczne to Ekologiczne to chyba jest OK... :)

    • @Pan_kabelek
      @Pan_kabelek 2 года назад

      Śmieciami też nie wychodzi tanio bi ostatnio też odbiór śmieci poszedł do góry 😉

    • @konradkopiec4193
      @konradkopiec4193 2 года назад +3

      @@Pan_kabelek to podwójnie ekonomicznie, bo śmieci w kominie, więc nie będziemy za nie płacić.

    • @sebastiansed4210
      @sebastiansed4210 2 года назад +1

      Przekot. Komentarz!

    • @mariuszkoralewski8482
      @mariuszkoralewski8482 2 года назад

      Tylko piec na pelet plus ewentualnie rekuperacja i tylko panele na dachu z glikolem do grzania wody. Stop ecogroszkowi i fotowoltaice hehe. Jak ktoś kumaty to pelet może sam produkować na własne potrzeby 😉

    • @osidar8133
      @osidar8133 2 года назад +2

      Widzę że kolega segreguje :-) na te co można palić w dzień i te co w nocy.

  • @Marcin.Komografika
    @Marcin.Komografika 2 года назад

    Jestem na etapie budowy. Mam w planie gaz. I czytam właśnie, że wstrzymali podpisywanie umów na przyłącza gazowe. No to ładny news 😱. Piksel mądra morda, kochaniutki 😁

    • @rafas.476
      @rafas.476 2 года назад

      Śmiało zbiornik na propan. Wychodzi podobnie a nie ma się stresu z PSG. To państwo w państwie.

  • @krzysztofsibilski3437
    @krzysztofsibilski3437 2 года назад +1

    Witam, w niedzielę minął miesiąc od założenia licznika, zużyłem 140m3. Dom z poddaszem użytkowym o powierzchni całkowitej 170m2.
    Fakt że n górze jeszcze nie ma ogrzewania a będzie podłogowe jak na dole. Obecnie temperatura na górze stoi na poziomie 14-15 st. A na dole utrzymujemy 21-22. Powiecie że jak skończę górę to zużycie znacznie wzrośnie i pewnie tak będzie ale myślę że tragedii nie będzie głównie z tego powodu że dom nie jest jeszcze całkowicie uszczelniony dla zapewnienia wentylacji (rekuperację włączamy sporadycznie z powodu brudnych prac). A co do wyboru gaz czy pompa to dla mnie wybór był prosty, buduję sam (dosłownie) i z własnych środków a młody już nie jestem.
    Kotłownia gazowa kosżtowala mnie 14 tys. (Wszystko poza gazem wykonałem sam) a tak z pompą gruntową bo tylko taką uważam za sensowną jakieś 50-60...? Nawet gdybym miał tyle na kotłownię to biorąc pod uwagę różnice w kosztach eksploatacji nie sądzę bym dożył zwrotu takiej inwestycji...
    Ponadto uważam że ceny gazu jeśli nie spadną to w końcu się ustabilizują a prąd będzie drożał do czasu odejścia Polski od węgla czyli jeszcze co najmniej 30 lat...

    • @martapawowska2374
      @martapawowska2374 7 месяцев назад

      Proszę mi powiedzieć jak jest z temperaturą w pomieszczeniach ogrzewanych gazem bo niektórzy mówią że jest zimno

  • @pawelsza6590
    @pawelsza6590 2 года назад

    Co do gazu ja ogrzewam od 3 lat dom 120 m2 parter podlogowka poddasze poza łazienka grzejniki piec kondensat no i oczywiście sterownik jeden w salonie ustawiony optymalnie do naszych wymagań i mimo rosnących cen nie zamieniłbym na inne źródło energii. Gaz jest bezobslugowy i wygoda jest pierwszorzędna i to największe atuty. Miejmy nadzieje ze ceny gazu się ustanulizuja i byle do wiosny bo potem tylko wodę podgrzewam i rachunki niskie. Oczywiście zmieniłem taryfę i place co miesiąc za faktyczne zużycie. Powodzenia w wykończeniu domu na tym etapie to już z górki i przyjemnego mieszkania ☺ pozdrawiamy Ciepło ☺

  • @petermiami7811
    @petermiami7811 2 года назад

    Będzie dobrze, jestem przed montażwm pompy i wiem że tanio nie będzie. FV już na dachu leży.

  • @skeyba
    @skeyba 2 года назад

    Może zamontujcie sobie najprostszego salusa za 200zł żeby kocioł nie chodził non stop? Ja tak tymczasowo zrobiłem, nastawiłem temp na kotle 35stopni + na sterowniku 23 stopnie i jest komfortowo - można wykańczać. Dodam, że przez pierwsze 2 tygodnie grzałem do 29/30 stopni temp wew. jak działały osuszacze.
    Od połowy grudnia, do dzisiaj, stodoła 160m2 i na liczniku 268 m3.

  • @przemysawmaciejewski1838
    @przemysawmaciejewski1838 2 года назад

    Oby szybko przyszła wiosna...😁😁😁

  • @smoczajama1
    @smoczajama1 2 года назад +1

    Witaj. Osobiście za 900 metrów ,czyli za 2 miesiące zapłaciłem 1356 zł , czyli jeszcze taniej niż węglem.Dom z lat 70 w szeregówce, ocieplony styropianem 5. Muszę docieplić jeszcze 10 cm ,czyli na 15 cm i założyć okna 3-warstwowe.. Oprócz tego chcę założyć za 2 lata peleciaka jako alternatywa,w razie W.Pozdro.

    • @jarekskwira1005
      @jarekskwira1005 2 года назад

      Stary 900 m3? Przecież to setki tysięcy litrów albo kalkulator gugle źle liczy

  • @marekostrowski3874
    @marekostrowski3874 2 года назад +1

    Też stoję przed dylematem gaz z ulicy czy pc. Na pc nawet bez paneli to rachunki będą niższe ok 1000zl w skali roku. Problemem jest trwałość tych urządzeń, po 10 latach prawdopodobnie będą wymagały wymiany podobnie jak większość produkowanego dziś sprzętu. Dziś piec gazowy kosztuje 5 tys, pompa ciepła powietrzna 25tyś. Jeśli za 10 lat proporcje się utrzymają to jest 20tyś różnicy. W tym roku chciałem włączyć ogrzewanie i decyzja jest trudna, miał być gaz ale już sami nie wiemy na co się zdecydować.

  • @rozowymokiem
    @rozowymokiem 2 года назад

    Nazwa kanału zobowiązuje 😂 Będzie dobrze.. Jednego roku gaz będzie droższy a jednego prąd i wtedy my będziemy płakać 🤪 Pozdrawiamy 💪🏼

  • @mariuszdanowski2383
    @mariuszdanowski2383 Год назад +1

    Według mnie zrobiłeś dobry wybór zakładając gaz Jest to obecnie najtańsze ogrzewanie i przede wszystkim bez obsługowe Nie potrzebnie panikujesz z tym poborem gazu na początku gdy jeszcze tym bardziej wygrzewales dom i nie masz pełnej automatyki Garażu nie musisz grzać do 20 paru stopni wystarczy połowa Realne zużycie gazu będziesz miał dopiero w drugim sezonie grzewczym oczywiście w zamieszkałym domu zobaczysz że nie zużyjesz wiecej jak 2300 litrów gazu mowa o butli

  • @ryszard2554
    @ryszard2554 2 года назад +1

    Witam. Musisz poczekac na pierwszy rachunek. Ja za 30m3 gazu dostałem fakture na 106 zł. Wiec wychodzi ok 32 gr za KWH. Pozdrawiam

  • @nataliatoja2754
    @nataliatoja2754 2 года назад

    Mieszkamy w Anglii i zamierzamy się budować. Tez gaz mamy w drodze więc na to stawialismy ale że jesteśmy na etapie projektu z architektem już mówię mu że będzie gaz i pompa 😁 kominek z płaszczem wodnym z powodu ustawy o co2 😊 jeszcze będzie że w ogóle się nie wybudujemy a i mieszkań u mnie nie ma żeby kupić coś wygodnego 🙂 pozdrawiam

    • @mareq12
      @mareq12 2 года назад +2

      Gaz, pompa i kominek? Nie za dużo tego?

  • @bocian77
    @bocian77 2 года назад

    Panele pv + grzałka do zbiornika na cwu - taki jest mój pomysł na obniżenie rachunku za gaz. No i ocieplenie. Pzdr.

  • @pawelsobczyk8910
    @pawelsobczyk8910 2 года назад

    U mnie za tamten rok równe 12 miesięcy spalił 1135 metrów. Dom ma 150m plus 40m piwnica ogrzewana

  • @MarcinMlotek94
    @MarcinMlotek94 2 года назад

    Proponuję tymczasowo zakup taniego sterownika radiowego. Podłączenie jest proste, ograniczycie zużycie, koszt do 100 zł.

  • @pantografwgore9587
    @pantografwgore9587 2 года назад

    Ja na razie w planie na gazie. Umowa jest (niektórzy powiedzą że szczęściarz, inni że pechowiec). W alternatywie jestem przygotowany do pompy. Ale po obserwacjach.
    Obecny dom 120 m2, z 2002 roku, na grzejnikach stalowych, 10 cm styropianu na posadzce i ścianach oraz 20 cm wełny na dach, dzień 22,6 i noc 20,6, z gazem do gotowania, ok 2800 PLN/rok + ok 400 PLN dogrzewania elektryczne bufora 60 litrów (komfort użytkowania kotła dwufunkcyjnego. Obecnie piec dwufunkcyjny, kondensacyjny (W 2020 roku kosztował mnie z montażem 4000 pln). Dlatego nadal jestem fanem gazu.

  • @Przemasq
    @Przemasq 2 года назад

    Mogłeś zrobić gruntowy wymiennik ciepła, fajnie by wspomógł ogrzewanie, a izolacje masz już bardzo dobra, jesteś zaradny i jeśli byś się tego nauczył to można zrobić samemu. Przy tym gazie to masakra bo ma rosnąć aż do całkowitego usunięcia.

    • @mareq12
      @mareq12 2 года назад

      W jaki sposób gwc wspomaga ogrzewanie?

  • @dan911911dan
    @dan911911dan 2 года назад +2

    Gaz zdrożał o 50% a węgiel o 100% hehe drewno też sporo, u mnie za cały sezon na 100 metrach stary dom 20 stopni idzie za sezon 800(przy takiej zimie jak w tym roku) metrów sześciennych gazu czyli obecnie niecałe 2tys zł za tą cenę kupiłbym 1,5 tony węgla!!!

  • @boleklolek578
    @boleklolek578 2 года назад

    Z tym że gazu nie będzie .
    Trzeba budować komin z tyłu kotlowni i stawiać piec na drewno .Dla zabezpieczenia bytu .
    Las macie blisko .
    Pozdrawiam

  • @kertoip83
    @kertoip83 2 года назад

    Gaz, pompa ciepła, kocioł elektryczny, bufor+grzałki świetna rzecz "bezobsługowe" zaletą tych na prąd że możesz w razie awarii ten prąd wytworzyć (agregat tona 😄 paliwa i grzejesz) gazu sobie nie wyprodukujesz no chyba że butla 11kg podpiać 😄. Pozdrawiam

  • @sebastianszkudlarek6980
    @sebastianszkudlarek6980 2 года назад +2

    Ogrzewam dom gazem LPG z butli. Mój miesięczny koszt grzania przy temperaturach do -10 stopni to przy aktualnej cenie 1500-1600 zł. Gaz ziemny jest bardzo tani w porównaniu do innych źródeł ciepła a nawet można powiedzieć że najtańszy. Teraz przy gazie ziemnym obowiązuje jakaś tam obniża vatu. A użytkowników ekograszku pellet LPG nie sięgnęła taka obniża.
    Na drugiej działce ogrzewam pellet em. W miesiącu grudzień spalilem 850 kg przy cenie 1500 zł za tone to też nie tanio.
    Gaz ziemny to najlepszy możliwy wybór wg mnie.

    • @rafas.476
      @rafas.476 2 года назад

      Wow, to jaki to dom, ze 1500 miesięcznie? W jakieś cenie gaz kupowany?

    • @xzzzxczz5786
      @xzzzxczz5786 2 года назад

      Ekogroszek luzem na kopalni 680 zl

  • @pawhor
    @pawhor 2 года назад

    Z tymi termostatami odcinającymi podłogówkę, to w teorii jest spoko, a w praktyce już nie.
    W momencie w którym pomieszczenie osiągnie zadaną temperaturę termostat odcina obieg. Zanim posadzka wystygnie i spadnie temperatura mija jakiś czas. Jak spadnie do zadanej wartości to obieg się otwiera i zanim posadzka się nagrzeje to pomieszczenie studzi się do jakiś 19/20st i czuć chłodem.
    Mam to u siebie, temperaturę ustawiłem na 25 i w praktyce termostat służy to tylko i wyłącznie do sprawdzania temperatury w pomieszczeniach. Pompa ciepła na szczęście pozwala na ustawianie dowolnej temperatury i jak widzę, że w pomieszczeniach jest za zimno/ciepło (zależy to głownie od temperatury na zewnątrz) to zwiększam/zmniejszam o temperaturę wyjścia na źródle.
    I żeby nie było, że mam jakiś szczególny przypadek kilku znajomych twierdzi, że ma tak samo.
    Pozdrawiam

  • @miloszenko
    @miloszenko 2 года назад

    Sporo. Wylewki świeże czy wyschły? Ja ostatnio włączyłem grzanie w jednym z budowanych domów, 110 m2, energooszczędny, pompa ciepła od 15 grudnia do dziś zjadla 600 kWh, czyli jakieś 60 m3 gazu 😀 ale wylewka miała już 8 miesięcy

  • @kasia9227
    @kasia9227 2 года назад +6

    Musimy to przetrwać, za jakiś czas musi to wszystko się unormować. Ogrzewanie to jedna z cięższych decyzji i nie jesteśmy w stanie przewidzieć co podrożeje bardziej.
    W rodzinnym domu ekogroszek i gdyby nie dobre dojścia i zamawianie w kwietniu to dziś za tonę byłaby cena x3
    My jeszcze się nie zdecydowaliśmy i ciężko zdecydować biorąc pod uwagę koszta, ale też głosy które gdzieś się pojawiają o sposobie ogrzewania eko groszek zły drewno złe. Najbardziej mimo wszystko skłanialiśmy się w stronę gazu, ale plany w gminie się zmieniły i chyba nie doczekamy aż w końcu dociągną aby przyłączyć pod nasza działkę. Pompa ciepła to co osoba to inna opinia. Jedni mówią super i jeszcze do tego PV to już w ogóle prawie za darmo i niskie rachunki inni, że szajs… weź tu bądź mądry człowieku.

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL 2 года назад +5

      Gaz będzie tylko droższy.. po pierwsze od 2024 jego ceny zostaną uwolnione w UE a dwa po 2030r gaz będzie wycofywany powoli bo to paliwo kopalniane i nie ekologiczne wg oszołomów z ue

    • @kasia9227
      @kasia9227 2 года назад

      @@tipsss85 tak to prawda Pv opłaca się do kwietnia od kwietnia nowe umowy są na tyle niekorzystne, że ciężko dożyć kiedy się zwróci. Pompa ciepła koszt tez drogi. Nie wiadomo jaką decyzję podjąć.

    • @Norek1
      @Norek1 2 года назад

      @@tipsss85 fotowaltaika na starych zasadach TAK, teraz ŚREDNIO, pompa tak ale tylko gruntowa solidna a to koszt z 70000 za dom ok 150m2 ( mówimy o oplacalnej i dobrej ) . Ja wolę konkretny kominek z plaszczem i automatyką+ bufor z grzalkami ( fotowoltaike mam na starych zasadach póki co i 2 taryfy w tauron)

    • @1421barca
      @1421barca 2 года назад

      Przez najbliższe 2 lata PGNiG nie podpisuje nowych umów na podłączenie gazu

    • @MrCzucz
      @MrCzucz 2 года назад

      @@Norek1 pompa gruntową za 70 koła lepsza niż powietrzna za 15-20?? W czym niby będzie lepsza bo za 50 koła to masz prąd do grzania na 25-40 lat. Pomyśl troszkę.

  • @mariuszkoralewski8482
    @mariuszkoralewski8482 2 года назад

    Tylko piec na pelet plus ewentualnie rekuperacja i tylko panele na dachu z glikolem do grzania wody. Stop ecogroszkowi i fotowoltaice hehe. Jak ktoś kumaty to pelet może sam produkować na własne potrzeby 😉

  • @webglobepl
    @webglobepl 2 года назад +1

    ja również ogrzewam 'budowę' tylko ja mam kocioł na ekogroszek i gaz. Póki co gazu nie odpalałem, bo ekogroszku poszło ok 600kg od 20 grudnia - temp w środku 23st., budynek ocieplony 155m2

    • @amigo3321
      @amigo3321 2 года назад +1

      od kiedy grzejesz ?

  • @JanKowalski-go1gr
    @JanKowalski-go1gr 2 года назад +2

    Dobrze zrobiliście wybierając gaz . To reasumując wszystkie koszty najlepsze i najekonomiczniejsze rozwiazanie zaraz po tradycyjnym ogniowym piecu. Ceny gazu są spekulowane i wiecznie tak wysokie być nie będą . Dom jest dobrze ocieplony wiec nie będzie tragedi 👍

  • @rafapalicki3130
    @rafapalicki3130 2 года назад

    Robi się gorąco z miesiąca na miesiąc przez sytuacje na rynku czy to z prądem czy z gazem. Jeśli ktoś chce rzeczywiście mądrze zarządzać swoim domem czy też nieruchomością w kwestii ogrzewanie, musi zadbać o docieplenie w pierwszej kolejności. Bo co z tego, że ma nowe oszczędne ogrzewanie, jeśli ciepło będzie mu uciekać...Też się za to zabrałem w tym roku. Na jesieni amitec wyprodukuje nam styropian, a sam zamierzam ze szwagrem wyłozyć nim elewacje, by zminimalizowac zużycie ciepła

  • @michaw4516
    @michaw4516 2 года назад +1

    Ja za grudzień za 310 m3 gazu zapłaciłem ponad 670 zł ze wszystkimi opłatami…współczuje bo za to wygrzewanie to po dzisiejszych cenach to troche popłyniecie, szkoda że kominka/kozy nie macie- jednak drugie tego typu źródło ciepła to super rozwiązanie

    • @carlito9417
      @carlito9417 2 года назад

      Potwierdzam ;) mam kominek i to była jedna z najlepszych decyzji jakie podjąłem przy budowie :) mam ponad 120m2 po podłogach i po pół roku mieszkania, grzanie od października a wygrzewanie posadzek i budynku w marcu/kwietniu zużyłem do tej pory łącznie ok 550m3 gazu plus ok 2mp buka :) no i kominek daje klimacik jednak weekendowo

  • @arturkowalski6031
    @arturkowalski6031 2 года назад +3

    Głupoty to żadne nie są!!! Tak uważam!!! Dobrze że pokazałeś ile kubików i się tym podzieliłes bo każdy sobie porówna.

    •  2 года назад

      Trzeba tylko pamiętać że to pierwsze tygodnie 💪

    • @jakubjakub8494
      @jakubjakub8494 2 года назад

      My po pierwszej zimie średnio 200 kubików gazu miesięcznie od listopada w tym podłogówka, cwu i kuchenka gazowa, metraż 240 i 25 stopni temp w domu. Brak sterowników i rekuperacja jeszcze nie uruchomiona, miesiąc czasu na oko cyrklowałem każda pętlę ogrzewania, piec na 32st ustawiony cały czas.

  •  2 года назад +2

    Co się stanie w 2024 kiedy URE przestanie regulować cenę?

  • @areksta
    @areksta 2 года назад

    Zgadzam się z tobą, sam mam gaz i nie narzekam. Stać cię na sredniej wielkości domek to i Stać na gaz. Druga sprawa teraz "gazownia" w całej PL odmawia przyłącza po złożeniu wniosku. Chyba że sam zapłacisz za podłączenie od źródła...

  • @BezmozgieYeti
    @BezmozgieYeti 2 года назад

    4:42 mistrz drugiego planu :D :D :D

  • @seboCP
    @seboCP 2 года назад

    Zestawiając gaz z pompą ciepła (powietrzną) często "Kowalski" patrzy na koszta samego urządzenia i tutaj wiadomo, że inwestycyjnie drożej ;) ale jak spojrzeć realnie na inwestycję to przy gazie mamy + projekt przyłącza + samo wykonanie przyłącza + komin + obróbka dekarska do komina. Wtedy już często okazuje się, że inwestycyjnie jesteśmy w bardzo bliskim punkcie z pompą ciepła powietrze-woda. Teraz przechodząc na matematykę i fizykę można zrobić sobie z dużym uproszczeniem założenie, że budynek weźmie np. 15 000kWh energii cieplnej na rok (CO+CWU). Przy gazie wspomniałeś o ok. 0,21zł za kWh czyli 15000x0,21=3150zł. Przy pompie ciepła (przy ogrzewaniu podłogowym załóżmy sprawność czyli SCOP na poziomie 4) mamy 15000/4=3750kWh - to jest pobór energii i to jeszcze razy obecne mniej więcej 0,70zł za 1kWh czyli 3750x0,7=2625zł. Prąd w domu musisz mieć, a gazu nie :) a podpisując umowę wchodzimy właśnie w opłaty stałe, które jeszcze potrafią nam dodać do rozliczenia - w prądzie oczywiście też tylko rozbijamy je nie tylko na źródło do grzania, ale na wszystkie odbiorniki prądu w domu. Zgadzam się oczywiście, że nie wiadomo co przyszłość przyniesie i co będzie bardziej opłacalne w perspektywie czasu.
    Na koniec dodam, że przyjemnie się ogląda Wasz kanał i czekam na więcej ;)

    •  2 года назад

      Teraz może faktycznie ten komin robi różnicę, bo ludzie piszą o kwotach rzędu 5k, my zapłaciliśmy nawet nie połowę z tego, a dodatkowo był potrzebny do wentylacji 😃 Zobaczymy co czas przyniesie ☺️

  • @Adrian-rs2fx
    @Adrian-rs2fx 2 года назад +8

    W garażu możesz spokojnie zejsc do 10-15. Spokojnie potraktuj rachunki za gaz za ten sezon jako koszt budowy. Za rok będzie lepiej ze zużyciem a i może ceny gazu wrócą do normalnych. Im szybciej coś rośnie tym szybciej spada.Gaz ostatnie lata spadał więc po obecnych nienaturalnych sztucznie wywindowanych wzrostach pójdzie w końcu w dół. Dobrze zrobiłeś.Bardziej sie obawiam cen prądu tam nie widze szans na spadki ponieważ strukturalnie ze względu na energetykę opartą na węglu będzie drożał ze wzgledu na CO2 a gaz nie jest tym podatkiem w takim stopniu obciążony jak prąd z węgla.

    • @rafalik89
      @rafalik89 2 года назад

      Zauważcie że płacicie cenę zryczałtowaną według taryfy. Nie płacicie ceny rynkowej za gaz. Unia Europejska żąda byście płacili cenę rynkową (podobno jest to obowiązek w ciągu najbliższych 3 lat). Gdybyście płacili cenę rynkową to cena gazu wzrosłaby 600-800%!!!

    • @Adrian-rs2fx
      @Adrian-rs2fx 2 года назад +4

      @@rafalik89 Chcieć a móc to często dwa różne światy 😉 Na euro też powinniśmy przejść wg traktatu. Wystarczy że w UE w wyniku biedy władze stracą socjaliści a zmieni się polityka min klimatyczna.Obecne ceny energii to gotowa droga do kryzysu, bezrobocia i buntów społecznych.Nie do utrzymania na dłuższą metę jest ta drogą w przepaść.Chiny w 2021 wydobyły 4mld ton węgla a Polska 55 mln. Świata nie zbawimy tylko miejsca pracy wyeksportujemy do panstw z tańsza energia gdzie produkcja jest bardziej opłacalna min do Chin które będą dyktować warunki cenowe produktów.

  • @kbkakms762
    @kbkakms762 2 года назад +4

    Coś czuję że będziemy płakać i płacić.. i to wszyscy 😔

  • @czarny_jastrzab
    @czarny_jastrzab 2 года назад

    Też mam gaz. Uważam że nie ma co panikować. Na razie sytuacja geopolityczna nie sprzyja, ale na pewno się unormuje i ceny mogą się obniżyć. Dlaczego? Dlatego ze w styczniu ceny hurtowe w Europie już spadły w stosunku do grudnia. Ogrzewam dom 160 m2. Temperatura w domu 22 st. Styropian 20 cm 0,038. Do tego ogrzewam CWU gazem + kuchenka gazowa. W listopadzie zużycie 140 m3 (ok. 250 zl). W grudniu - duże mrozy 200 m3 (ok. 430 zl). Nawet jeżeli ceny skoczą o 50% to uważam że przy takim metrażu i tylu odbiornikach gazu ceny nie będą powalające. Prąd też drożeje. Cena założenia pompy ciepła + paneli to lekko 50-60tys. Do tego trzeba pamiętać że pompa powietrzna w duże mrozy nie daje rady i załącza się grzalka, a wtedy koszty idą gwałtownie w górę. Nie ma taniego ogrzewania.

  • @xcinekx2
    @xcinekx2 2 года назад +1

    U mnie budynek 140 m2 konstrukcji drewnianej, na dachu panele 6,4 kWp, pompa ciepła powietrze/woda 7kW. Wszystko działa od 05.2021 i dotychczasowe faktury za energię zawierają tylko koszty stałe (aktualnie - po podwyżkach ~46 zł/2 miesiące).
    Obliczyłem, że gdybym nie miał paneli to za całkowite zużycie energii elektrycznej w listopadzie i grudniu zapłaciłbym ~900 zł (~450zł / miesiąc)

  • @mariuszpruszczgd.
    @mariuszpruszczgd. Год назад

    Za dom 150m2 za rok ogrzewania i CWU (11.2021-12.2022) zapłaciliśmy za gaz 2857zł.(więc średni miesięcznie 268zł.) , dom piętrowy , rekuperacja, ściany ocieplone 15cm garfitem, na skosach 30cm. wełny. na sufitach na piętrze 35cm. wełny, na podłogach anhydryt. Bardzo dużo przeszkleń , praktycznie 2 Sciany parteru w szkle, okna 3szybowe Drutex, dachowe 3-szybowe Fakro. ogrzewanie podłogowe(niestety w sypialniach grzejniki, bardzo duże, drogie i bardzo ciężkie, odpowiednie żeby dobrać moc do powierzchni grzewczej) 23.12.2022 zmieniłem temperaturę na piecu z 35 stopni na 38 stopni i zużycie gazu zmalało o 28%, piec rzadziej się włącza , a podłoga efektywniej oddaje ciepło..

  • @PolandPolishPolandia
    @PolandPolishPolandia 2 года назад +3

    Gaz nie wzrośnie? Do zobaczenia w tym vlogu koło wakacji.

  • @mx-art
    @mx-art 2 года назад +2

    Ja na etapie stawiania ścian zmieniłem plan, zrezygnowałem z komina, i zrezygnowałem z ciągnięcia sporej nitki gazu, kasa jaka miała iść na to pójdzie na pompę. Po zawirowaniach cenowych jeszcze bardziej cieszę się ze zmiany decyzji.

    • @georgenelson811
      @georgenelson811 2 года назад

      Mam teraz ten etap, podpisywałeś z gazownia umowę o przyłączenie?

    • @mx-art
      @mx-art 2 года назад

      @@georgenelson811 nic nie załatwiałem z gazem, był tylko w projekcie, ja z niego zrezygnowałem, kwestia tylko wprowadzenia tych zmian do projektu jako zamiana źródła wytwarzania ciepła w budynku.

    • @mx-art
      @mx-art 2 года назад

      @@n0x537 Co by nie było w byle mojego budynku nie ma szpetnego komina a mam budynek nietypowy i dopracowany stylistycznie. Nie będzie widać rynien, komina, po prostu czysta, piękna, nowoczesna, minimalistyczna bryła z płaskim dachem. Pewne smaczki sprawią, że budynek będzie inny niż każdy inny więc chociażby z tego powodu warto było wywalić gaz i usunąć ten komin.

    • @tomc7057
      @tomc7057 2 года назад

      @@mx-art okrągły jak pączek?

  • @mariuszwasilewski2969
    @mariuszwasilewski2969 2 года назад

    cześć I tak gaz wychodzi taniej przez ten rok bedziesz mial trochę więcej w przyszłym będzie taniej.pozd

  • @BenyMor
    @BenyMor 2 года назад

    Też mam gaz.... i jestem spokojny, bo wiem co mnie czeka. Przy pompie, zbyt wiele niewiadomych lub inaczej, zbyt wiele wahających się parametrów. Wydajność przy niższych temp., opłacalność, czas zwrotu.. itp. Jest gaz.... zawsze można zmienić.... optymizm, wiecznie takich cen nie będzie. Złoto też drożeje i tanieje.

  • @Sorry.Gregory
    @Sorry.Gregory 2 года назад +1

    W tym roku na Podlasiu metr kosztuje 2.82gr a w grudniu kosztował chyva 1.90gr 😪

  • @miloszbuchuta5322
    @miloszbuchuta5322 2 года назад +2

    Powtarzasz ze pompa ciepla to wiekszy wydatek. A policzyles wszystkie skladowe ogrzewania gazowego?
    Komin(materialy + robocizna), przylacze gazowe no i sam kociol. Czy to nie wyszlyby podobne koszta do pompy ?

    • @vantage3154
      @vantage3154 2 года назад +1

      No właśnie nikt tego nie liczy, nie liczą też, że sam abonament to ok 500 zł rocznie..

  • @tomektomaszewski6490
    @tomektomaszewski6490 2 года назад

    Teraz wychodzi na to samo czy pompa czy gaz czy ekogroszek, mówię o opłatach miesięcznych , a jak będzie za chwile tego nie wie nikt, w zeszłym roku najtaniej wychodził węgiel ale i roboty przy tym , potem gaz , na końcu prąd , teraz może i pompa ciepła ale tylko z fotowoltaiką nie inaczej, tylko inwestycja zajebiaszcza

  • @boguslawodrowaz6521
    @boguslawodrowaz6521 2 года назад

    💪

  • @arturkrzemy6160
    @arturkrzemy6160 2 года назад

    Polecam dołozyc klimatyzator i będzie polowe mniejsze zuzycie gazu

  • @marmar1466
    @marmar1466 2 года назад

    Jakie będziecie mieć sterowniki i jakie macie elektrozawory?

  • @Przedszkolankowo
    @Przedszkolankowo 2 года назад +1

    W moim przypadku warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę było przyłącze gazu. Ale daję radę :) Za wszystko trzeba zapłacić nie przejmuj się :)

    • @zdrojowkowi7838
      @zdrojowkowi7838 2 года назад

      Macie już gaz? Czy nadal się budujecie?

    • @Przedszkolankowo
      @Przedszkolankowo 2 года назад +1

      @@zdrojowkowi7838 już mieszkam drugi miesiąc :)

    • @ArekkPL
      @ArekkPL 2 года назад +1

      Jak warunkiem był gaz? Nie mogliście zaprojektować ogrzewania w oparciu o prąd?

    • @zdrojowkowi7838
      @zdrojowkowi7838 2 года назад

      @@ArekkPL braliśmy głównie tylko gaz z racji, że rurę mamy na swojej działce. Kilka metrów od domu.

  • @m.c.a.p.w.o.s.i
    @m.c.a.p.w.o.s.i 2 года назад

    10:10 pieseł bardzo Ciebie kocha 😊

  • @MrFavourites01
    @MrFavourites01 2 года назад

    Mam ten sam dylemat teraz kiedy wszystko juz zrobione Piec gazowy chodzi juz dwa miesiace Kiedy byla zaczeta budowa 3 lata temu nie pomyslalam ze moga byc takie ceny Gaz wydawal sie tanszy niz inwestycja w OZE Mysle jeszcze o kominku choc ten na drewno ma byc chyba nielegalny No coz :-)

  • @mixerro6500
    @mixerro6500 2 года назад +2

    Nad wzrostami gazu i prądu płaczą głównie ludzie którzy mają stare i niezadane (niedocieplone) domy. Niestety to najczęściej najbiedniejsi których te podwyżki uderza najmocniej. Na nikim kto wybudował nowy dom za 1mln to nie zrobi wrażenia. Bardziej go zaboli wyższa rata, leasing czy droższe piwko w barze (15zl za krafcik w Krakowie to już pomału promocja..)

  • @krzysztofwestfal7526
    @krzysztofwestfal7526 2 года назад

    Mądrze prawisz 😉

  • @dsdamians704
    @dsdamians704 2 года назад

    czasy sa nie pewne i nie ma zlego badz dobrego wyboru na chwile obecna. mozna tylko spekulowac, ceny gazu tak szybko jak poszly w gore tak szybka spadna byc moze nie do tego poziomu co byly ale znaczaco...

  • @magda4762
    @magda4762 2 года назад

    Cześć. Jaki jest producent skrzynki rozdzielczej do podłogówki?

  • @grosikgrosik6510
    @grosikgrosik6510 2 года назад

    A ja będę inwestował w innowacje żeby wyprzedzić tę technologię które są teraz. Nie chcę ani pompy ciepła ani gazu. Zainwestuje w ogrzewanie za pomocą kolektorów słonecznych i zewnętrznego magazynu ciepła (wody) do tego podepne kominek który będzie nadrabiał ewentualne straty ciepła podczas bardzo pochmurnych dni. Nie wiem czy to dobry pomysł ale wiem że jeśli nie spróbuje to się nie przekonam.

  • @pitrus8796
    @pitrus8796 2 года назад +1

    Bardzo dobry wybór. Ja też mam gaz i jestem mega zadowolony. A do pompy pasuje też fotowoltaika ??? I robi się niezłą kasa . A gdyby tak gaz stanial A tylko prąd zdrozal??? To dopiero byś sobie pluł w brodę gdybyś założył pompę ciepła. Pozdrawiam .

    • @kamilmikolajczyk6776
      @kamilmikolajczyk6776 2 года назад +3

      Biorąc pod uwagę sytuacje polityczną i trendy, to raczej małe szanse. Gazu swojego raczej nigdy nie będziemy mieć, import z Rosji jest totalnie nieprzewidywalny cenowo, a produkcję prądu jeszcze może kiedyś jakiś ogarnięty rząd w Polsce postawi na głowie, wtedy może będzie taniej. Ale wiadomo że to raczej perspektywa za 10+ lat.

    • @pitrus8796
      @pitrus8796 2 года назад +1

      @@kamilmikolajczyk6776 to musisz troszkę poczytać więcej. Bo mamy swój gaz. Może i niewielki procent Ale jest . Poza tym w tym roku popłynie już gaz z instalacji Baltic pipe . Mało tego że się uzaleznimy od ruskich . Już mamy umowy podpisane na dalszy handel bodajże z Chorwacją???

    • @rafalik89
      @rafalik89 2 года назад +1

      @@pitrus8796 A kojarzysz po jakich cenach kupujemy gaz z USA i Kataru? A czy wiesz że UE żąda uwolnienia cen gazu dla gospodarstw domowych? Gdy do tego dojdzie to dopiero wtedy będzie płacz i renesans kopciuchów.

    • @kamilmikolajczyk6776
      @kamilmikolajczyk6776 2 года назад +1

      @@pitrus8796 no mamy, ale nikt nie myśli o jego wydobywaniu, i i tak byłoby go za mało, a w Baltic pipe fakt, gaz będzie niezależny (bezpośrednio) od fochów Wladymira, ale i tak będzie trzeba za niego komuś płacić po jakiejś cenie; tymczasem może kiedyś doczekamy się też oprócz tego elektrowni atomowej? możliwości jest dużo, ale wszystkie wymagają czasu
      A tymczasem sam stoję przed dylematem wyboru źródła ciepła w najbliższych 2 latach i do tej pory byłem tak jak Marcin przekonany do gazu, a od miesiąca, tak jak Marcin mam wątpliwości. Boję się tylko tego, że jak dodatkowo PGE przestanie realizować przyłącza to zainteresowanie ludzi pomami ciepła znów wzrośnie tak, że ich ceny też wystrzelą w kosmos :( Jak się nie obrócić, zad z tyłu - dobrze, że mi się nie spieszy do końca budowy

  • @dariuszmaciejewski
    @dariuszmaciejewski 2 года назад

    👍👍👍

  • @KT-dx4uy
    @KT-dx4uy 2 года назад +5

    Witam, my u siebie założyliśmy pompę 9KW i foto 10 KW . Dom mamy na tym samy etapie co Wy. Produkcja energii w tym okresie to jakieś 140 KW przy zużyciu pompy 1200 KW więc patrząc teraz nie opłacalne. Zobaczymy w innych miesiącach :)

    • @MEOWOJ
      @MEOWOJ 2 года назад

      No też jestem ciekaw, bo przy obecnej polityce rządu odnośnie paneli ta cała fotowoltaika staje pod znakiem zapytania.

    • @KT-dx4uy
      @KT-dx4uy 2 года назад

      @@krzysztof__2446 jasne w mojej pierwszej wypowiedzi chodziło mi tylko o teraźniejszość, tu i teraz…. co będzie zobaczymy …😊

    • @mareq12
      @mareq12 2 года назад

      Rozumiem że chodzi o energię, czyli kWh.

  • @wymiot8
    @wymiot8 2 года назад

    Te pompy wcale nie muszą być takie drogie, moja 8kw łącznie ze zbiornikiem cwu 180l z nierdzewki, oraz wszystkimi pompkami, zbiornikami, montażem itd kosztowała 21tys. Jeśli odliczy się przyłącze gazu, oraz budowe komina(i tak chcieliśmy rekuperacje) to nawet można by powiedzieć że bardzo tanio. Przyjęło się że pompa musi być droga i naciągacze strzygą owieczki, a wystarczy dobrze poszukać :)

  • @arturkowalski6031
    @arturkowalski6031 2 года назад +2

    Rachunki jak rachunki Dom dobrze zaizolowany Jest gaz i po temacie

  • @mateuszr2943
    @mateuszr2943 2 года назад +1

    Jeśli temperatura domu spadła przez 24h o aż 4 stopnie, w ocieplonym domu to oznacza że niestety ale macie bardzo dużo mostków termicznych, jaki gruby macie styropian pod wylewką ? czym i jakiej grubości ocieplony dach ? W pasywnym nowym budynku temperatura powinna spaść maksymalnie o jeden stopień

    •  2 года назад +2

      Mostki srostki 😁 a tak serio, weź pod uwagę że nie ma drzwi, otwory wentylacyjne otwarte, ciągle ktoś wchodzi i wychodzi, do tego cała podłoga przykryta kartonami i foliami. Zobaczymy w przyszłym sezonie 😉

    • @mareq12
      @mareq12 2 года назад

      @ a jak masz ocieplony ten dom? bo nie wiem. Gdzie ta budowa mniej więcej?

    • @jarosawrejmak4063
      @jarosawrejmak4063 2 года назад

      Ja mam dom drewniany (ciężki szkielet typu niemieckiego) do tego pc, rok temu kiedy mieliśmy bestię ze wschodu temperatura spadła do -24, pompa wyłączyła się przy -20,a miałem zablokowane grzałki, temperatura w domu przez wieczór i noc (jakieś 12 h) spadła z 22,5 do 21,5 st, sytuacja powtórzyła się dzień później - dobra izolacja to podstawa.

    • @andrzejmielczarek198
      @andrzejmielczarek198 2 года назад

      @ Do tego co piszesz, masz jeszcze na tą chwilę sporo wilgoci w ścianach, więc przy wyłączeniu ogrzewania ma prawo szybciej spadać temperatura. Z gazem to też dobra decyzja. Fajny kanał. Trzymam kciuki i pozdrawiam 🙂.

  • @asd6969
    @asd6969 2 года назад +8

    Siema! Oglądam twój kanał od czasu do czasu. Sam jestem na etapie budowy na pomorskim. Czekam na tynki. Jesteśmy te same roczniki i podoba mi się Twoj tok myślenia. Sam wybrałem gaz. I teraz jedno przemyślenie którego ja się trzymam. Z punktu widzenia rynkowego to, Gaz podrożał bo Gazprom spompowal popyt zakręcając kurki. Efektem jest cena X2. I to jest działanie celowe. Mamy nowy rok ludzie w panice uciekną w pompy i panele które od dobrych 5lat sa wciskane drzwiami i oknami (dzwonią po X5 dziennie z ofertami).
    I potem podkręca za prąd :) a my gazownicy będziemy dalej mieć niby drogo ale taniej od reszty a przede wszystkim wygodnie :) a koszty pomp ciepła + panele to przez 20lat nie odpracują swojej ceny w porównaniu do vaillanta :) pozdrawiam nie panikujemy i płacimy drożej ale do czasu !

  • @tomaszszpura9321
    @tomaszszpura9321 2 года назад +1

    A jak by dołożyć rekuperację.z odzyskiem ciepła.

  • @mariuszm3272
    @mariuszm3272 Год назад

    Gaz jest bardzo tanim ogrzewaniem. A pompa ciepła to Fotowoltaika i pamiętajcie o przeglądach pompy i ze ciała 0-1 nkowo.

  • @okno1122
    @okno1122 2 года назад +2

    może być tak, że będzie gaz drożał? Po uwolnieniu cen gazu dla osób fizycznych dopiero zobaczymy na ile sobie wycenią m3 gazu, pewnie ceny będą zbliżone do tych co płacą przedsiębiorcy...

    • @elza9123
      @elza9123 2 года назад

      To ludzie już wyjdę na ulice. Nikt tego nie udźwignąć tym bardziej że 1/4 gazu to zasoby krajowe w sam raz na cele bytowe i czemu ma kosztować w cenie giełdowej.

  • @MEOWOJ
    @MEOWOJ 2 года назад +3

    Od 28.12 grzeję kospelem mn3 12- 24, dom jeszcze niezamieszkany temp. ustawiona 21,1'C zużycie ok. 34 - 42 zł na dobę. Oczywiście liczyłem się z taką kwotą, ale zakup kotła 3200 zł. Przy buforze myślę że byłaby połowa tego.

    • @PawelPolskiPL
      @PawelPolskiPL 2 года назад +1

      Jaki metraż? Dom ocieplony? Ogrzewanie podłogowe?

    • @danutagrabowska5223
      @danutagrabowska5223 2 года назад +1

      Kospelem czyli kotłem elektrycznym?

    • @PawelPolskiPL
      @PawelPolskiPL 2 года назад +1

      @@danutagrabowska5223 tak MN3 to kocioł elektryczny

    • @MEOWOJ
      @MEOWOJ 2 года назад +2

      @@PawelPolskiPL dom to projekt Homekoncept 58 lustro, 141 m2 Plus 35 m2 garaż który także grzeję. Ocieplenie to:
      Pod chudziakiem 5 cm styropian.
      Pod wylewką 22 cm styropian.
      Na stropie 45 - 25 cm styropian.
      Fundament 15 cm styropian hydro.
      Ściany 22 cm styropian grafit lambda 0,31.

    • @dan911911dan
      @dan911911dan 2 года назад

      Tylko jakie to korzyści nad gazem?? Gazowy kocioł prosty tani kondensat bez bajerów wodotrysków też w granicach 5tys zł kosztuje

  • @ukaszpoowniak7334
    @ukaszpoowniak7334 2 года назад +2

    Witam witam, fajnie ze zrobiles odcinek o ogrzewaniu, powiem ze nie wychodzi ci zle z to ogrzewanie, poniewaz to co ty zuzyles w okolo 1,5 miesiaca przy swoim metrazu to ja zuzylem tyle samo w miesiac przy 105 mkw pietra domu. Ale pomimo tego to i tak nie zrezygnuje z gazu, jest mega wygoda, raz w roku serwis kotla za 250 zl i tyle. A przy kopciuchu to szkoda gadac, pył, sadze, czyszczenie komina, codzienne podkladanie do niego, przygotowywanie drewna na rozpałke itd itd ja na to 🤮🤮🤮 a i tak ogrzewanie gazem wychodzi na to samo co ogrzewanie kopciuchem.
    Pompy ciepła na obecna chwile to bym nie zalozyl poniewaz z mojego otoczenia nie sa ludzie zadowoleni do konca.
    Pozdrowionka 😉

    • @mim2561
      @mim2561 2 года назад +2

      A dlaczego ludzie nie są do końca zadowoleni z PC???My też jej nie chcemy a będziemy mieć własne przydomowe wiatraki-ogrzewanie własnym prądem.

    • @Adrian-rs2fx
      @Adrian-rs2fx 2 года назад

      Moim zdaniem coroczny przegląd kotła to kosztowna nadgorliwość zwłaszcza jeśli masz kondensacyjny i mieszkasz w czystej okolicy.Jesli tak to po roku serwisant nie ma co czyścić. U siebie miałem teraz przegląd 3 lata po gwarancji.Zaden serwisant nie da Ci gwarancja że do awarii nie dojdzie dzień po jego wizycie. 250zl za godzinę "roboty" wolę wydac na rachunek za gaz.Dla porównania przegląd droższego niz kocioł auta 100zl.Gdzie tu logika.

    • @ukaszpoowniak7334
      @ukaszpoowniak7334 2 года назад +1

      @@mim2561 Pierwszym powodem glosna praca i ze miejsca duzo zajmuje, po 3 bardziej juz nie wnikałem 😉
      Co do wiatraków to nie wnikałem nigdy.
      Pozdrawiam🙂

    • @ukaszpoowniak7334
      @ukaszpoowniak7334 2 года назад +1

      @@Adrian-rs2fx Coroczny ponieważ producent tego wymaga, inaczej nie uznałby gwarancji, po gwarancji pewnie co roku nie będę robił.
      Co do pracy to zajęło mu prawie 2 godziny, jak za 250 zł to trochę rzeczy wymontowal i czyścil to co trzeba.

    • @Adrian-rs2fx
      @Adrian-rs2fx 2 года назад

      @@ukaszpoowniak7334 ok 👍

  • @marekwisniewski7363
    @marekwisniewski7363 2 года назад

    Jak wszystkie termostaty sie zamkna to piec bedzie taktowal czezto i bedzie duze zuzycie gazu. Najlepiej bylo wstasic maly bufor z 50 l przynajmniej

    • @maciej80801
      @maciej80801 2 года назад

      Zgadzam sie z tym co napisal Marek. Mialem ok. 70 załączeń kotla na dobe, zostawilem wszędzie otawrte termostaty i ustawiam parametry na jednym sterowniku w salonie. Kociol załącza sie ok. 5 razy na dobe. Najchetniej pozbyłbym sie tych sterowników, a moze ogranicze sie do jednego w sypialni.

  • @marekx6220
    @marekx6220 2 года назад

    No ja właśnie już przeorganizowanie miałem... Dom w stanie SSO, działka kupiona, 1,5m od działki rura z gazem i... Zaczęły się schody. W planach gaz, zrobiłem nawet specjalnie gotowy komin do gazu, ale naszą działkę dzieli 1,5m pasek drogi prywatnej, właściciel siedzi w USA i ma wszystko w d... bo działki już sprzedał a drogę sobie zostawił... Więc bez jego podpisu nic nie możemy załatwić. Pomijam fakt, że sąsiedzi zrobili ogrzewanie gazowe i od 3 lat grzeją butlami 33kg, o kosztach już nie wspominam... Ja też myślałem o zgazowaniu drewna i dobry kocioł, bufor i cała kotłownia wychodzi wcale nie taniej niż PC. Od 3 miesięcy czytam o PC, edukuję się, wydaje mi się, że zebrałem kupę informacji, mam podgląd u znajomych jak to się sprawuje i każdy rodzaj ogrzewania ma swoje wady i zalety. Pod pompę trzeba dobrze zrobić podłogówkę(duże przepływy), całość na niskim parametrze(zasilanie max 35 stopni bo więcej już jest drożej), przy sterowaniu termostatami dodatkowy koszt bufora. Nie jest tak łatwo. Odnośnie marki PC to już temat rzeka... Każdy swoje chwali. I weź człowieku bądź mądry.
    Nasz wybór padnie prawdopodobnie na pompę Mitsubishi. Komentarze ludzi wokół "o jak bierzesz PC to bez FV się nie opłaca". I każdemu tłumaczę, że co za różnica jak co sezon będę płacić za prąd czy węgiel... Ja zakładam koszt energii 1zł/kWh, i w takim przypadku powinienem zamknąć się w 5000zł rocznie max za dom 144m^2.

  • @TheEryk03
    @TheEryk03 2 года назад

    Tak to jest jak unia banuje wszystkie tanie źródła energii i przerzuca się na Rosyjski gaz... Normalne, że jak popyt rośnie to ceny pójdą w górę.

  • @iwonamariatoska6312
    @iwonamariatoska6312 2 года назад

    💪👍🌞

  • @maciejjakubiak177
    @maciejjakubiak177 2 года назад

    jakie oprogramowanie używacie do obróbki filmików ?

  • @dawidkarmowski2660
    @dawidkarmowski2660 Год назад

    Witam spoko film nie pitu pitu :)