Czym jest bioróżnorodność i czy powinniśmy się bać jej spadku? | Rozmowa z prof. Januarym Weinerem
HTML-код
- Опубликовано: 8 фев 2025
- Wielu badaczy przekonuje, że jesteśmy dzisiaj świadkami szóstego wielkiego wymierania gatunków w historii naszej planety - i pierwszego, za które odpowiada wyłącznie jeden gatunek - człowiek.
Skąd wiemy, że gatunki wymierają? Czy w związku z tym wymieraniem całej naszej planecie grozi katastrofa? Jak szybko życie odbudowuje różnorodność gatunkową po wielkich katastrofach? Dlaczego bioróżnorodność może być wartością? I czy człowiek przeżyje epokę antropocenu, którą zapoczątkował? O tym wszystkim opowiada prof. January Weiner, ekolog i biolog ewolucyjny z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rozmowa: Łukasz Kwiatek
Kamera i montaż: Piotr Urbańczyk
"Nauka na żywo" - zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
idiotyczne autostrady , betonowanie każdego skrawka ziemi i nagle zaniepokojenie o bioróżnorodność, co za hipokryzja
Mamy za mało co2 w powietrzu , dr Jan Pokrywka...
Które organizmy przetrzymają 5g ?
Za stwierdzenie, że to człowiek odpowiada za zmiany klimatyczne, daję paluch w dół. Po pierwsze klimat to ostania stała rzecz na tym świecie. Po drugie zmiany klimatyczne (dużo bardziej drastyczne) zachodziły w przeszłości wielokrotnie ( o czym pan profesor sam wspomniał). Słońce kształtuje klimat na wszystkich planetach, które wokół niego krążą i Homo sapiens nie ma w tej kwestii nic do gadania. Nie przystoi inteligentnemu człowiekowi rozpowszechniać bzdur wymyślonych tylko po to by "wypłukiwać złoto" z powietrza czyli kupczyć prawami do emisji CO2.
Xdds
to poleciałeś XD