Mám připomínku ke vstupu do tajemné komnaty, do 18. Století se používal jiný vchod, který ovšem byl méně bezpečný, ale na stavbě potrubí se podílel i jistý gaunt, viz je mimochodem potomek zmijozela, který postavil právě vchod na záchodech.
6:31 v nějakém rozhovoru (nebo to je na Pottermore, já nevím) Rowlinogvá řekla, že nějaký potomek Zmijozela komnatu našel a přestavěl její vchod do záchodků.
Famfrpal je pro dej důležitej dost. Například ve 3 na něm Harry přišel o koště a dostal tak Kulový blesk, v 1 tam byly ty incidenty s Quirrelem a Snapem, ve 2 Lockhart na famfrpalu kvůli zlomenine odkostil Harrymu ruku a pak ho navštívil Dobby a řekl další věci k TK a tak dál. To že jeden tým vyhraje o hodně bodu tu právě neznamená že je o hodně lepší a to mě na tom bavi. Je hustý že narozdil od ostatních sportu, kde je jen jeden míč a hra, tady jsou rovnou tři druhy míčů a k tomu hráči. Ve 4 bylo vidět že klidně může prohrát družstvo co chytí zlatonku.. A narozdil od třeba fotbalu se týmům přiděluji ty body co za zápas odehrály. Takže to ze jeden tým chytí zlatonku nemusí znamenat nic..
Jak mohl Voldemort prohrát proti malému klukovi? Osobně se domnívám, že nikdy Harrymu nechtěl ublížit, jinak by mu mohl třeba vypíchnout oči hůlkou, což ale nikdy neudělal a chtěl jej zabít až v posledních dílech, kdy už Harry plně proti němu bojoval. Proč by mělo vadit, že Ron rok spal s nějakým Pítou? *kappa* :) Se stavbou záchodků do tajemné komnaty - začátkem 18. století byla ředitelkou Elizabeth Burke, která byla ze zmijozelu a doslova naváděla studenty k nenávisti k mudlům. Takže nevidím žádný problém v tom, aby postavila onen vchod ona (a jak víme, kouzelníci jsou úplně neschopní manuálních prací a vše dělají kouzly, takže je mohla postavit sama).
- Doslova, před tím, než se na Harryho Quirrell vrhnul, Voldemort zvolal "Kill him" :D - Nemuselo by jim to vadit, ale zajímat by je to určitě mělo, když je zajímá úplně všechno ostatní - Jako... někdo to postavit musel, ale Burke to nejspíš nebyla (ani jsem nenašel, kdy přesně byla ředitelkou), to spíš student Corvinus Gaunt, o kterym se psalo na Pottermore, ale nevyplývá z toho, jak se mu to sakra povedlo.
@@SewerStudiouz Aha, to jsem naprosto opomněl, my bad. Ještě mne napadá, jestli v tom nehledáme až moc velkou vědu - byly vybudovány kobky s baziliškem a Voldemort, když byl na škole, okouzlil záchodky, aby tam byla cesta. Takže by to mohla být celá jeho práce. Ale vrtá mi hlavou, jak takový bazilišek či jakýkoliv hyperaktivní had může žít 1000let. Buď musel být vykouzlený (potom by ho ale mohl vykouzlit každý), nebo musel oplodňovat své vlastní vejce po mnoho generací :/ __________________ Měl jsem co dělat, abych dohledal nevěrohodný seznam ředitelů Bradavic. Místo toho, aby Rowlingová věnovala čas vymýšlení, kam se schovávaj výtrusy či orientace by spíše měla toto objasnit...
Já jsem někde četl, že *Gauntovi jako Zmijizelovi potomci* o Tajemné komnatě samozřejmě věděli po celé generace, akorát nikdo z nich nebyl dost odvážný na to aby komnatu otevřel. A právě když se v Bradavicích budoval *potrubní systém* musel zmijozelský student *Corvinus Gaunt* dohlížet (ze své vlastní iniciativy) na stavbu umývárny nad komnatou aby nebyla odhalena. V učebnici *Fantastická zvířata a kde je najít* se píše že bazilišek je dlouhověký tvor a že bazlišek *Herpa Prohnilého* žil téměř *devět set let.*
@@_holesinsky Wou, super, díky za dodatečné info. Ke stáří baziliška Salazara Zmijozela - našel jsem, že jej za pomocí hadího jazyka přivedli do hlubokého spánku, což mu zabránilo stárnout (wtf), a díky tomu se dožil přes 1000let.
Může mi někdo vysvětlit proč sewer studiouz nemají aspoň minimálně 100k odběratelů? Sakra vždyť jejich videa podle mě kvalitou naprosto přesahují naší malinkou scénu
U toho baziliška mě vždy spíš fascinovalo, jak kurva velké trubky musely v bradavicích mít aby se v nich vůbec mohl pohybovat. :D Taky nedává smysl jak z nich vylézal, krom toho vstupu na záchodech, jednak by ho přece musela vidět ufňukaná Uršula a a druhak by musel být sakra rychlý aby stihnul vylézt ven, někoho nechat zkamenět a pak zase zalézt dovnitř a ještě za ním musela Ginny zavřít, nebo jestli se to zavřelo samo to nevím a při tom ho nikdo nikdy nestihnul vidět. :D
Ohledně zlatonky, ano je to celkem boolshit, ale může vyhrát i tým co jí nrchytí, v knihách se dočteš, že nejdelší zápas trval dny a to znamená, že 150 bodů se dá v takto dlouhém časovém intervalu dohnat celkem jednoduše.
Mně zase vždycky vadilo, že ve Zmijozelu *mohou být jen čistokrevní kouzelníci.* To je úplná kravina! Snape, ředitel koleje, měl otce MUDLU a VOLDEMORT TAKY! 🥵🤯😵😖 Během čtení mě napadala i spousta dalších nesrovnalostí, ale musela bych se na dlouho zamyslet, abych si vzpomněla na všechny.
K voldemortovi mám zase připomínku, kterou bez čtení knih zase nemůžeš vědět, harry měl od mala ochranu své matky, to je důvod proč se ho nemohl dotknout, ale ani mu nemohl ublížit žádným jiným způsobem.
když se ho nemůže dotknout tak co třeba "nehoda"? Zhoří jím barák, pošle tam vlkodlaka, spadne náhodou pod jedoucí auto/vlak., v zoo ho kousne had (kterého sám pustil)...
K tajemné komnatě a vstupu na toaletách, tak prý na to osobně dohlížel nějaký zmijozelův potomek, tipoval bych že dělníky poté zabil, ale to nejspíš se snažím vymyslet způsob jak by tohle mohlo fungovat.
Zkopíruju sem svůj komentář z pod toho videa o cestování časem, protože ta argumentace v tom videu je špatně, a cesta časem ve Vězni z Azkabanu je náhodou naprosto v pohodě. Že autorka sama nedocenila vlastní nápad, je smutné, ale já bych rád, aby lidi věděli, že to je správně, abych pak podobné omyly nepotkával u seriozních sci-fi, které na tomhle staví zápletku. Cesty časem, jako byla ta v HP III jsou naopak proti paradoxu dědečka naprosto imunní. Už ze své podstaty. Všechny cesty časem už jsou součástí minulosti, tudíž ti, kterým by se mohlo podařit zabít svého dědečka se na ni nevypraví. Proč? Protože žádnému se to nepovedlo, a z toho plyne, že se to žádnému nepodaří. Chyba v té úvaze s pravděpodobností je, že aplikuje pravděpodobnost na něco, kde platí tvrdá kauzalita. Je jedno, kolik lidí vyhodí míč nad hlavu, na Měsíc nikdo z nich nedohodí. Proč? Protože to neumožňují fyzikální zákony. A stejně tak zákony deterministického vesmíru neumožňují zabít svého dědečka. A to nepíšu jako fanboy nějakého podobného díla, ale jako někdo, kdo má papír z teoretické fyziky. Lidi většinou uvažují fyzikální zákony v derivační formě, jako něco, co z podmínek tady a teď vyhodí podmínky tady a za chvíli. Ale to je jen jeden ze způsobů, jak je formulovat. Mají i formu integrální, která říká: Tenhle kompletní průběh událostí od a do b je/není možný. Takže není nic umělého na tom říct, že fyzikální zákony říkají, že není možné při cestě časem změnit minulost. Protože takhle skutečně fyzikální zákony fungují.
Nesouhlasím - dřív jsem taky byl zastáncem toho, že to funguje takhle, protože "kdybych chtěl zabít svýho dědečka, tak mi nevystřelí pistole / nevybuchne granát / zabiju nesprávného člověka, kterého jsem považoval za svého dědečka". Ale to jsou věci, které jsou velmi specifické a dá se jim vyvarovat a tím dost znásilňovat celý ten systém. Navíc - existují minimálně 3 time turnery, takže good luck se stanovováním průběhů událostí, které ještě možné jsou a které už ne. Můžu do jedné místnosti nashromáždit mnoho kopií sebe z minulosti a někdo jiný by začal střílet jen tak po všech, aniž by věděl, kdo je z jakého časového období - aby se obešel paradox mrtvého dědečka, ten pistolník by mohl trefit pouze toho "nejmladšího" já a všechny ostatní by minul, protože jinak by se celý tenhle systém zhroutil. A tohle by se stejným pistolníkem mohlo opakovat nekonečně mnoho dalších lidí a výsledek by byl úplně vždycky stejný. Prostě celý to funguje jen, když se při používání držím daleko od limitů, jinak budu svědkem absurdních jevů.
@@SewerStudiouz Vyvarovat by se tomu dalo, kdybyste přesně věděl, co se pokazí, ale to budete znát nejspíše jen přibližně. A celá ta úvaha "vytvořím situaci, kde už ani nemůže nastat řešení bez paradoxu" je dost mimo. Ten plán se nemusí pokazit těsně před výstřelem, shromažďování svých já za účelem hromadné sebevraždy by se nejspíš položilo dlouho předtím. Ostatně, kdyby přišlo mé budoucí já, a nabídlo mi účast na něčem takovém, pošlu ho někam. A v HP (stejně jako v Henlainovkách a podobných dílech) to nikdo takhle extrémně netestoval, takže to ani není vada fiktivního díla.
@@michaelkolarik6189 No ale proč by se měl ten plán pokazit někdy dřív? To by šlo pouze v situaci, kdy jediný output situace je “zakázaný”. Situace oné hromadné sebevraždy je pro stav, kdy se ten pistolník trefí pouze do “nejmladšího” já, nepravděpodobná, ale reálná. Proto neexistuje důvod, proč by jakákoli z předchozích událostí (shromažďování starších já do místnosti, příchod pistolníka, výstřely) měla být nereálná. A pokud je spolehlivost pistole náhodný jev, pak předchozí události “paradoxní” output nedeterminují a výsledek je buď absurdní jev (pistolník se trefí pouze do jednoho z nás a to do toho “správného) nebo paradox. S tím, že bys na podobný návrh nekývl, neznamená, že někdo jiný taky. Může jít taky o manipulaci nebo vydírání… a hlavně se to netýká realističnosti. A, i když je pravda, že to tam nikdo takhle extrémně nezkoušel, tak to plothole je. Stačí doslova, aby ten případ, co se v HP udál, nevyšel úplně podle plánu. Harry mohl sám sebe u toho jezera poznat, pak by nabral jistotu, že se mu vyčarování Patrona povede a tím neprožít takové emoce a paradoxně selhat. Navíc problém je i to, že to právě nikdo nepoužil k něčemu významnějšímu, než jsme viděli…
@@SewerStudiouz Tady je vidět problém chybného paradigmatu. Pohled na fyzikální zákony pouze v jejich diferenciální formě, které říkají, že v tento moment povedou tyto vstupy v tyto výstupy. A v tomto pohledu skuttečně není možné říci, že by vznik paradoxu byl nemožný. Jenže to není jediný možný způsob fungování fyzikálních zákonů. V klasické fyzice je alternativní pohled a v obecné teorii relativity dokonce jediný smysluplný pohled, pohled integrální. Ten se v podstatě dívá na kus časoprostoru (v krajním případě na celý vesmír po dobu jeho existence) a určuje, který sled událostí je možný. Neříká "co se stane teď" ale "který průběh událostí je možný". Chápu, že to je neintuitivní, proto se to ostatně učí až v nějakém třetím semestru na VŠ fyzikálního směru. Ale Když se podíváte na souběh událostí, zahrnující paradox, a zkusíte si ho dosadit do rovnice popisující průběh nějakých událostí, tak vám vyjde, že tohle není řešení - právě proto, že obashuje paradox. Správné řešení rovnice bude nějaké, které paradox neobsahuje. A to je deterministicky dáno, bez ohledu na to, jak pravděpodobné jsou jednotlivé dílčí kroky v diferenciálním pohledu. Je jedno, jestli je jedna dílčí událost možná nebo pravděpodobná. Pokud nedávají všechny dohromady v integrálním pohledu validní světočáru, sled událostí v prostoru, je to stejné jako by každá jednotlivě měla nulovou pravděpodobnost - možné je v Hamiltonovské i Einsteinovské mechanice pouze to, co funguje jak v diferenciálním, tak integrálním pohledu. Je to pochopitelné? Sám jsem s tím bojoval na celých přednáškách, vysvětlit ot v diskusním postu je dost obtížné.
Všechny tři relikvie měl ale v okamžiku těsně než šel na jistou smrt do lesa v 7 knize ale dá se říct že mu všechny tři patřily v té chvíli kdy odzbrojil Draca na Malfoy manor. Přesto že Bezovou hůlku fyzicky nedržel v ruce patřila mu podle pravidel věrnosti kouzelnických hůlek.
Já nechápu třeba, proč Herrymu nikdo nevěřil v 5 díle, ( na konci 4 ) že se Voldemort vrátil. Když mu mohl Brumbál vytáhnou onu událost z hlavy jako vzpomínku a následně ji ministerstvu ukázat.
@@_holesinsky jistě, ale úprava vzpomínka se dá poznat ( ta Křiklanova ) já vím, že tohle je složitější, že člověk si sám ve vzpomínkách vytváří svoji realitu. Ale tak jak byli prezentovány v knihách a filmech by to jako důkaz použít šlo. Nebo by mohli všechny vzpomínky od Brumbál co byly ukazovány Harrymu byly Brumbalem upraveny tak jak se to hodí jemu a Harryho tak jen manipuloval?
@@eef6866 No, myslel jsem to tak, že ministerstvo ví, že Brumbál je schopný kouzelník a určitě by mu nedělalo problém vytvořit vzpomínku tak dobrou (narozdíl třeba od té Křiklanové), že by nešel poznat rozdíl od normální vzpomínky. ~Lord Voldemort tuto techniku ovládal dokonale a trvalo to desítky let než někdo dokázal paměťové kouzlo prolomit a odhalit pravdu.~ Takže i kdyby Brumbál ministerstvu predložil pravou vzpomínku, věřit by mu nemuseli (vzhledem k tomu, že si mysleli, že se chce Brumbál chopit moci a sebejednoznačnější důkaz smetli ze stolu ledabylou výmluvou).
@@_holesinsky něco na tom skutečně je, ale kdyby mu tu vzpomínku vytáhl okamžitě po tom co se vrátil ze hřbitova, věřil by ministr že schválně poslal Harryho přenášedlem kdo ví kam ( tam asi i Harry zabil Cedrika, jako nevhodného svědka nejspíš ). Je to asi moc teoretizování, ale zábava je nad tím přemýšlet.
Mě přijde divné že harry vidí testrály až potom co viděl umřít Cedrika když už před tím viděl umřít svoje rodiče nepamatoval si to ale viděl takže by je vidět měl takže tak😂
Ostatní youtubeři: doufám že vás video neurazí
Aldirus: Tak mně hlavně neserte
🤣😂🤣🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂😂😂🤣🤣🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂😂😂🤣🤣😂🤣😂
To je správnej přístup 😂
@@TRYgo861 najlepšie povedané xDD
RUclips: Je tu jeden komentář.
Já: Můžu ten komentář vidět?
RUclips: Ne.
to jsem byl já :D
That's how youtube works
Mám připomínku ke vstupu do tajemné komnaty, do 18. Století se používal jiný vchod, který ovšem byl méně bezpečný, ale na stavbě potrubí se podílel i jistý gaunt, viz je mimochodem potomek zmijozela, který postavil právě vchod na záchodech.
U toho Famfrpálu mi dovol objasnit jak funguje. Vyhrává tým z více body, proto tam jsou střelci atd. Chyač po chycení zlatonky pouze ukončuje hru.
Vernon Dursley je pravý hrdina!
@Jan Raškov A vernon je pravý hrdina
Super že ve vernona věřís většina lidí v něj totiž nevěří já jsem jeho fanoušek
6:31 v nějakém rozhovoru (nebo to je na Pottermore, já nevím) Rowlinogvá řekla, že nějaký potomek Zmijozela komnatu našel a přestavěl její vchod do záchodků.
Famfrpal je pro dej důležitej dost. Například ve 3 na něm Harry přišel o koště a dostal tak Kulový blesk, v 1 tam byly ty incidenty s Quirrelem a Snapem, ve 2 Lockhart na famfrpalu kvůli zlomenine odkostil Harrymu ruku a pak ho navštívil Dobby a řekl další věci k TK a tak dál. To že jeden tým vyhraje o hodně bodu tu právě neznamená že je o hodně lepší a to mě na tom bavi. Je hustý že narozdil od ostatních sportu, kde je jen jeden míč a hra, tady jsou rovnou tři druhy míčů a k tomu hráči. Ve 4 bylo vidět že klidně může prohrát družstvo co chytí zlatonku..
A narozdil od třeba fotbalu se týmům přiděluji ty body co za zápas odehrály. Takže to ze jeden tým chytí zlatonku nemusí znamenat nic..
Ono ty záchody prý vytvořil jeden ze Salazarových potomků (Gauntů) který o Tajemné komnatě věděl, ale neotevřel jí.
na začiatku 4. knihy Bulharsko chytilo zlatonku ale Írsko vyhralo aj bez nej pretože dalo viac ako 150
Jak mohl Voldemort prohrát proti malému klukovi? Osobně se domnívám, že nikdy Harrymu nechtěl ublížit, jinak by mu mohl třeba vypíchnout oči hůlkou, což ale nikdy neudělal a chtěl jej zabít až v posledních dílech, kdy už Harry plně proti němu bojoval.
Proč by mělo vadit, že Ron rok spal s nějakým Pítou? *kappa* :)
Se stavbou záchodků do tajemné komnaty - začátkem 18. století byla ředitelkou Elizabeth Burke, která byla ze zmijozelu a doslova naváděla studenty k nenávisti k mudlům. Takže nevidím žádný problém v tom, aby postavila onen vchod ona (a jak víme, kouzelníci jsou úplně neschopní manuálních prací a vše dělají kouzly, takže je mohla postavit sama).
Zdraví tě Píta:)
- Doslova, před tím, než se na Harryho Quirrell vrhnul, Voldemort zvolal "Kill him" :D
- Nemuselo by jim to vadit, ale zajímat by je to určitě mělo, když je zajímá úplně všechno ostatní
- Jako... někdo to postavit musel, ale Burke to nejspíš nebyla (ani jsem nenašel, kdy přesně byla ředitelkou), to spíš student Corvinus Gaunt, o kterym se psalo na Pottermore, ale nevyplývá z toho, jak se mu to sakra povedlo.
@@SewerStudiouz Aha, to jsem naprosto opomněl, my bad.
Ještě mne napadá, jestli v tom nehledáme až moc velkou vědu - byly vybudovány kobky s baziliškem a Voldemort, když byl na škole, okouzlil záchodky, aby tam byla cesta. Takže by to mohla být celá jeho práce. Ale vrtá mi hlavou, jak takový bazilišek či jakýkoliv hyperaktivní had může žít 1000let. Buď musel být vykouzlený (potom by ho ale mohl vykouzlit každý), nebo musel oplodňovat své vlastní vejce po mnoho generací :/
__________________
Měl jsem co dělat, abych dohledal nevěrohodný seznam ředitelů Bradavic. Místo toho, aby Rowlingová věnovala čas vymýšlení, kam se schovávaj výtrusy či orientace by spíše měla toto objasnit...
Já jsem někde četl, že *Gauntovi jako Zmijizelovi potomci* o Tajemné komnatě samozřejmě věděli po celé generace, akorát nikdo z nich nebyl dost odvážný na to aby komnatu otevřel. A právě když se v Bradavicích budoval *potrubní systém* musel zmijozelský student *Corvinus Gaunt* dohlížet (ze své vlastní iniciativy) na stavbu umývárny nad komnatou aby nebyla odhalena.
V učebnici *Fantastická zvířata a kde je najít* se píše že bazilišek je dlouhověký tvor a že bazlišek *Herpa Prohnilého* žil téměř *devět set let.*
@@_holesinsky Wou, super, díky za dodatečné info.
Ke stáří baziliška Salazara Zmijozela - našel jsem, že jej za pomocí hadího jazyka přivedli do hlubokého spánku, což mu zabránilo stárnout (wtf), a díky tomu se dožil přes 1000let.
6:30 mi odpálilo dekel🤣🤣🤣
Může mi někdo vysvětlit proč sewer studiouz nemají aspoň minimálně 100k odběratelů? Sakra vždyť jejich videa podle mě kvalitou naprosto přesahují naší malinkou scénu
Pavouku podle mě máš lepší kontent ale seweři jsou taky dobří (ano vím jsi to psal před 8 měsíci)
@@Vex1_x ahoj nemyslím si ale děkuju moc xd
To je tím že typičtí Čecháčci neocení kvalitu
Uděláte rozbor seriálu Invincible?
U toho baziliška mě vždy spíš fascinovalo, jak kurva velké trubky musely v bradavicích mít aby se v nich vůbec mohl pohybovat. :D Taky nedává smysl jak z nich vylézal, krom toho vstupu na záchodech, jednak by ho přece musela vidět ufňukaná Uršula a a druhak by musel být sakra rychlý aby stihnul vylézt ven, někoho nechat zkamenět a pak zase zalézt dovnitř a ještě za ním musela Ginny zavřít, nebo jestli se to zavřelo samo to nevím a při tom ho nikdo nikdy nestihnul vidět. :D
Ohledně zlatonky, ano je to celkem boolshit, ale může vyhrát i tým co jí nrchytí, v knihách se dočteš, že nejdelší zápas trval dny a to znamená, že 150 bodů se dá v takto dlouhém časovém intervalu dohnat celkem jednoduše.
Navíc v knihách se famftpalu přikládá mnohem více času.
@@bikebynoobs6297 Tolik zase ne je tam trochu té historie a tak ale v celkovém počtu času ho tam zabírá velmi málo.
při stavbě záchodů potomek salazara zmijozela vystavěl tento druhá vchod a dohlížel vlastně na stavbu dámské koupelny
Mně zase vždycky vadilo, že ve Zmijozelu *mohou být jen čistokrevní kouzelníci.* To je úplná kravina! Snape, ředitel koleje, měl otce MUDLU a VOLDEMORT TAKY!
🥵🤯😵😖
Během čtení mě napadala i spousta dalších nesrovnalostí, ale musela bych se na dlouho zamyslet, abych si vzpomněla na všechny.
Uďelej recenzi na the owl house nebo na Amphibia
K voldemortovi mám zase připomínku, kterou bez čtení knih zase nemůžeš vědět, harry měl od mala ochranu své matky, to je důvod proč se ho nemohl dotknout, ale ani mu nemohl ublížit žádným jiným způsobem.
když se ho nemůže dotknout tak co třeba "nehoda"? Zhoří jím barák, pošle tam vlkodlaka, spadne náhodou pod jedoucí auto/vlak., v zoo ho kousne had (kterého sám pustil)...
Další diel začínáš sa podobať na medojeda
Famfrpál by byl možná lepší, kdyby v něm nebyla zlatonka
Jn nebo kdyby byla jen třeba za 50 bodů a neukončila by zápas, ale ukončil by ho třeba nějaký určitý čas (jako např ve fotbale atd)
@@user-dr3dq5cs4t nebo skóre, když chtějí zápasy co trvají týden
Stačilo by, kdyby to ta zlatonka ukončovala - bez bodů
K tajemné komnatě a vstupu na toaletách, tak prý na to osobně dohlížel nějaký zmijozelův potomek, tipoval bych že dělníky poté zabil, ale to nejspíš se snažím vymyslet způsob jak by tohle mohlo fungovat.
2:59 ale když dá tým n) 160 bodů a tým s) jen chytí zlatonku stejně vyhraje tým n)
No tady máš vlastně všude pravdu třeba ten plánek nebo záchody.
Žiaden z týchto argumentov nedáva zmysel . Všetko sa dá vyvrátiť .
0:45 schválně jak rychle tady začne někdo nadávat, že jsi označil náboženské knihy za fantasy
Sám jsem věřící a taky je považuji za fantasy 😅
Všetky sú fantazy okrem Bible ✝️😇🙏
ok
Ok
Ok
ok
Ok
ok
Zkopíruju sem svůj komentář z pod toho videa o cestování časem, protože ta argumentace v tom videu je špatně, a cesta časem ve Vězni z Azkabanu je náhodou naprosto v pohodě. Že autorka sama nedocenila vlastní nápad, je smutné, ale já bych rád, aby lidi věděli, že to je správně, abych pak podobné omyly nepotkával u seriozních sci-fi, které na tomhle staví zápletku.
Cesty časem, jako byla ta v HP III jsou naopak proti paradoxu dědečka naprosto imunní. Už ze své podstaty. Všechny cesty časem už jsou součástí minulosti, tudíž ti, kterým by se mohlo podařit zabít svého dědečka se na ni nevypraví. Proč? Protože žádnému se to nepovedlo, a z toho plyne, že se to žádnému nepodaří.
Chyba v té úvaze s pravděpodobností je, že aplikuje pravděpodobnost na něco, kde platí tvrdá kauzalita. Je jedno, kolik lidí vyhodí míč nad hlavu, na Měsíc nikdo z nich nedohodí. Proč? Protože to neumožňují fyzikální zákony. A stejně tak zákony deterministického vesmíru neumožňují zabít svého dědečka. A to nepíšu jako fanboy nějakého podobného díla, ale jako někdo, kdo má papír z teoretické fyziky. Lidi většinou uvažují fyzikální zákony v derivační formě, jako něco, co z podmínek tady a teď vyhodí podmínky tady a za chvíli. Ale to je jen jeden ze způsobů, jak je formulovat. Mají i formu integrální, která říká: Tenhle kompletní průběh událostí od a do b je/není možný. Takže není nic umělého na tom říct, že fyzikální zákony říkají, že není možné při cestě časem změnit minulost. Protože takhle skutečně fyzikální zákony fungují.
Nesouhlasím - dřív jsem taky byl zastáncem toho, že to funguje takhle, protože "kdybych chtěl zabít svýho dědečka, tak mi nevystřelí pistole / nevybuchne granát / zabiju nesprávného člověka, kterého jsem považoval za svého dědečka". Ale to jsou věci, které jsou velmi specifické a dá se jim vyvarovat a tím dost znásilňovat celý ten systém. Navíc - existují minimálně 3 time turnery, takže good luck se stanovováním průběhů událostí, které ještě možné jsou a které už ne. Můžu do jedné místnosti nashromáždit mnoho kopií sebe z minulosti a někdo jiný by začal střílet jen tak po všech, aniž by věděl, kdo je z jakého časového období - aby se obešel paradox mrtvého dědečka, ten pistolník by mohl trefit pouze toho "nejmladšího" já a všechny ostatní by minul, protože jinak by se celý tenhle systém zhroutil. A tohle by se stejným pistolníkem mohlo opakovat nekonečně mnoho dalších lidí a výsledek by byl úplně vždycky stejný.
Prostě celý to funguje jen, když se při používání držím daleko od limitů, jinak budu svědkem absurdních jevů.
@@SewerStudiouz Vyvarovat by se tomu dalo, kdybyste přesně věděl, co se pokazí, ale to budete znát nejspíše jen přibližně.
A celá ta úvaha "vytvořím situaci, kde už ani nemůže nastat řešení bez paradoxu" je dost mimo. Ten plán se nemusí pokazit těsně před výstřelem, shromažďování svých já za účelem hromadné sebevraždy by se nejspíš položilo dlouho předtím. Ostatně, kdyby přišlo mé budoucí já, a nabídlo mi účast na něčem takovém, pošlu ho někam.
A v HP (stejně jako v Henlainovkách a podobných dílech) to nikdo takhle extrémně netestoval, takže to ani není vada fiktivního díla.
@@michaelkolarik6189 No ale proč by se měl ten plán pokazit někdy dřív? To by šlo pouze v situaci, kdy jediný output situace je “zakázaný”. Situace oné hromadné sebevraždy je pro stav, kdy se ten pistolník trefí pouze do “nejmladšího” já, nepravděpodobná, ale reálná. Proto neexistuje důvod, proč by jakákoli z předchozích událostí (shromažďování starších já do místnosti, příchod pistolníka, výstřely) měla být nereálná. A pokud je spolehlivost pistole náhodný jev, pak předchozí události “paradoxní” output nedeterminují a výsledek je buď absurdní jev (pistolník se trefí pouze do jednoho z nás a to do toho “správného) nebo paradox.
S tím, že bys na podobný návrh nekývl, neznamená, že někdo jiný taky. Může jít taky o manipulaci nebo vydírání… a hlavně se to netýká realističnosti.
A, i když je pravda, že to tam nikdo takhle extrémně nezkoušel, tak to plothole je. Stačí doslova, aby ten případ, co se v HP udál, nevyšel úplně podle plánu. Harry mohl sám sebe u toho jezera poznat, pak by nabral jistotu, že se mu vyčarování Patrona povede a tím neprožít takové emoce a paradoxně selhat. Navíc problém je i to, že to právě nikdo nepoužil k něčemu významnějšímu, než jsme viděli…
@@SewerStudiouz Tady je vidět problém chybného paradigmatu. Pohled na fyzikální zákony pouze v jejich diferenciální formě, které říkají, že v tento moment povedou tyto vstupy v tyto výstupy. A v tomto pohledu skuttečně není možné říci, že by vznik paradoxu byl nemožný.
Jenže to není jediný možný způsob fungování fyzikálních zákonů. V klasické fyzice je alternativní pohled a v obecné teorii relativity dokonce jediný smysluplný pohled, pohled integrální. Ten se v podstatě dívá na kus časoprostoru (v krajním případě na celý vesmír po dobu jeho existence) a určuje, který sled událostí je možný. Neříká "co se stane teď" ale "který průběh událostí je možný". Chápu, že to je neintuitivní, proto se to ostatně učí až v nějakém třetím semestru na VŠ fyzikálního směru. Ale Když se podíváte na souběh událostí, zahrnující paradox, a zkusíte si ho dosadit do rovnice popisující průběh nějakých událostí, tak vám vyjde, že tohle není řešení - právě proto, že obashuje paradox. Správné řešení rovnice bude nějaké, které paradox neobsahuje. A to je deterministicky dáno, bez ohledu na to, jak pravděpodobné jsou jednotlivé dílčí kroky v diferenciálním pohledu. Je jedno, jestli je jedna dílčí událost možná nebo pravděpodobná. Pokud nedávají všechny dohromady v integrálním pohledu validní světočáru, sled událostí v prostoru, je to stejné jako by každá jednotlivě měla nulovou pravděpodobnost - možné je v Hamiltonovské i Einsteinovské mechanice pouze to, co funguje jak v diferenciálním, tak integrálním pohledu.
Je to pochopitelné? Sám jsem s tím bojoval na celých přednáškách, vysvětlit ot v diskusním postu je dost obtížné.
Harry Potter podle mě přežil to Voldemortovo kouzlo protože v tu chvíli měl všechny tři relikvie smrti a tím pádem byl neporazitelný
Všechny tři relikvie měl ale v okamžiku těsně než šel na jistou smrt do lesa v 7 knize ale dá se říct že mu všechny tři patřily v té chvíli kdy odzbrojil Draca na Malfoy manor. Přesto že Bezovou hůlku fyzicky nedržel v ruce patřila mu podle pravidel věrnosti kouzelnických hůlek.
Já nechápu třeba, proč Herrymu nikdo nevěřil v 5 díle, ( na konci 4 ) že se Voldemort vrátil. Když mu mohl Brumbál vytáhnou onu událost z hlavy jako vzpomínku a následně ji ministerstvu ukázat.
Myšlenky a vzpomínky se dají pozměňovat a vytvářet, jako důkaz by to pyšnému ministrovi a jeho oddanému ministerstvu nemuselo stačit.
@@_holesinsky jistě, ale úprava vzpomínka se dá poznat ( ta Křiklanova ) já vím, že tohle je složitější, že člověk si sám ve vzpomínkách vytváří svoji realitu. Ale tak jak byli prezentovány v knihách a filmech by to jako důkaz použít šlo. Nebo by mohli všechny vzpomínky od Brumbál co byly ukazovány Harrymu byly Brumbalem upraveny tak jak se to hodí jemu a Harryho tak jen manipuloval?
@@eef6866 No, myslel jsem to tak, že ministerstvo ví, že Brumbál je schopný kouzelník a určitě by mu nedělalo problém vytvořit vzpomínku tak dobrou (narozdíl třeba od té Křiklanové), že by nešel poznat rozdíl od normální vzpomínky. ~Lord Voldemort tuto techniku ovládal dokonale a trvalo to desítky let než někdo dokázal paměťové kouzlo prolomit a odhalit pravdu.~ Takže i kdyby Brumbál ministerstvu predložil pravou vzpomínku, věřit by mu nemuseli (vzhledem k tomu, že si mysleli, že se chce Brumbál chopit moci a sebejednoznačnější důkaz smetli ze stolu ledabylou výmluvou).
Protože by si ministerstvo ve vší své zaujatosti mohlo a chtělo myslet, že je chce Brumbál oklamat falešnou vzpomínkou.
@@_holesinsky něco na tom skutečně je, ale kdyby mu tu vzpomínku vytáhl okamžitě po tom co se vrátil ze hřbitova, věřil by ministr že schválně poslal Harryho přenášedlem kdo ví kam ( tam asi i Harry zabil Cedrika, jako nevhodného svědka nejspíš ). Je to asi moc teoretizování, ale zábava je nad tím přemýšlet.
Mě přijde divné že harry vidí testrály až potom co viděl umřít Cedrika když už před tím viděl umřít svoje rodiče nepamatoval si to ale viděl takže by je vidět měl takže tak😂