2T ( 4T) olajok. Melyiket? Miért? 1/11 rész. Alapok

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 окт 2024
  • A 2T és 4T kenőolajok ( motorolajok) műszaki jellemzőinek értelmezésében segítek, hogy igényeidnek megfeleően a lehető legjobbat, vagy legjobb ár/értékű terméket tudd kiválasztani. Az első részben a mechanikai-műszaki alapokat ismertetem.

Комментарии • 34

  • @imretoth2341
    @imretoth2341 Месяц назад +1

    Hali a karburàtor H csavarnàl a minimum fordulatra àlîtom amit a hatàrolo enged 1:50 hasznàlok , 100 as benzinnel molos.motul 710 ez olalat hasznàlok. Ki kell szedni a hatàrolokat vagy elég a gyàri? hazàrolos minimum érték?Vàlaszt elöre is köszi,

    • @csiga888888
      @csiga888888  29 дней назад

      Szia! Az élettartam növelése érdekében szoktam ajánlani, hogy a gyári végfordulat alá állítsd be. Ha magadnak meg tudod csinálni, nem okoz problámát bő félóra szét-össze szerelés, valamint van fordulatszámmérőd, amivel be tudod állítani, ( van némi gyakorlatod, tapasztalatod, vagy ismerősi körben van aki segít) akkor igen, érdemes. Ha csak simán maxra kicsavartad és Motul710-el jársz, már azzal is sokat segítettél a gépen!

  • @istvanzsoltnagy1404
    @istvanzsoltnagy1404 14 дней назад +1

    Tisztelt János!
    Először is engedje meg hogy gratuláljak, az elkészített anyaghoz, én műszerész vagyok és nagyon megfogott a téma. Tudom a csatornája leginkább kisgépekkel foglalkozik, magyar nyelven sajnos ilyen minőségű tartalmat még nem láttam. Esetleg tudna utmutatást adni 4 ütemű léghűtéses karburátoros motor helyes üzemanyag mennyiség meghatározásához, beállításához. Esetleg milyen eszközökkel valósítható meg a helyes beállítás, katalizátor, lamdaszonda nincs a rendszerben. Köszönettel ; Nagy István Zsolt Debrecen.

    • @csiga888888
      @csiga888888  14 дней назад

      Üdvözlöm!
      Köszönöm!
      A négyütemű karburátorokból is van nagyon sokféle, nem tudom melyik karburátorra gondol.
      Alapvető különbségek vannak. A fűkasza-láncfűrész karburátora a lehető legegyszerűbb módon állítja elő a benzin/levegő keveréket. ( ún. egyszerű elemi karburátor), viszont nem kell függőlegesen tartani, lehet elfofrgatni, akár fejjel lefelé is a gépet, mert egy membrános szivattyú van benne, illetve egy zárt térben ( membránnal) oldja meg, hogy mindig legyen benzin a karburátorba és mindig ugyanannyi. ( üzemanyagszint)
      Alapelvek mentén a 4T karburátornál a benzinszint szabályozással kezdünk. Karburátor függő, gyártó adja meg, hogy az úszóházban milyen magas legyen a benzinszint. Ha magasabbra állítom, több benzint fog szállítani, ha kevesebbre, kevesebbet. A benzinszint emlését-csökkentését az úszó állításával ( fülek állítása, vagy úszó csavargátasa) érem el.
      A benzinszint beállítása után jön a fúvóka ( fúvókák) mérete. Ezek képesek akár elkopni, akár lerakódás miatt szűkülni. Általában cserélhető, század mm pontoságú furatok vannak bennük. Ha nagyobbat teszek be, dúsítok, ha kisebbet, szegényítek. A szabályozó tű alatt van a főfúvóka ( ez a nagyobb), mellette egy kisebb, az lesz az alapjárati.
      A maximális szállítási mennyiséget tudom a főfúvóka mérettel beállítani.
      A tolattyúban ( magyartalanul "súber"-nak mondják) van egy szabályozó tű, aminek az alsó fele egy tervezett, kúpos formájú köszörült felület. Ahogy húzom a gázt, a tolattyú és a benne lévő szabályozó tű ( főfúvóka feletti furat keresztmetszetét szabályozza) egyszerre emelkedik, minőségibb keveréket adva ezzel. A szabályozótűvel az alapjárat és a maximális terhelés közötti, ún. részterheléses üzemhez tartozó benzin mennyiséget tudom állítani.
      Lehet cserélni a szabályozó tűt, vannak vékonyabbra köszörültek, amik többet adagolnak ugyanannál a gázmarkolat állásnál.
      Ha nem cserélem a tűt, olyan lehetőség is van, hogy a tűt a rajta lévő rovátkán keresztül feljebb-lentebb teszem a tolattyúban, ezzel is szabályozva a benzin mennyiségét. Értelemszerűen, ha a tűt feljebb állítom, többet fog szállítani benzinből ugyanannál a tolattyúállásnál.
      Ha ezek jól be vannak állítva, még mindig van egy állítócsavar az oldalán, amivel tudom állítani az alapjárathoz tartozó benzin menyiségét ( gyakran CO csavanak is hívják, sokszor le is van dugózva)
      A féklevegő járat és fúvóka ( tisztasága, mérete) is befolyásol.
      Hirtelen ennyi jutott eszembe.

    • @istvanzsoltnagy1404
      @istvanzsoltnagy1404 13 дней назад

      @@csiga888888 Köszönöm szépen, a válaszát. Így már világos minden.

  • @77kefi
    @77kefi 4 месяца назад +2

    Remek és hiánypótló video , nagyszerű előadásban ! Végig fogom nézni a többi részt is. Gratu ! Üdv !

    • @csiga888888
      @csiga888888  4 месяца назад +2

      Köszönöm! Megtisztelsz!

  • @krisz361
    @krisz361 4 месяца назад +1

    Köszönöm, ez lényegretörö és részletes volt! 👍

  • @SolarEnergy-cm5pq
    @SolarEnergy-cm5pq 4 месяца назад +1

    Kiváló előadás volt. Hiánypótló, sok mindenre rávilágít.👍

  • @alicantetosca6989
    @alicantetosca6989 4 месяца назад +4

    Több videót/cikket néztem és olvastam olajokról, eddig ez a legjobb.

  • @Attilanemtom1
    @Attilanemtom1 3 месяца назад

    Szia! Milyen keverék kell a régebbi 2T motorokba, láncfűrészekbe ahol a hajtórúdba bronzpersely van? 40:1 keverék ad-e elég kenést a bronzperselynek?

    • @csiga888888
      @csiga888888  3 месяца назад

      Szia! Ha jó olajjal járatod, pl Motul710, régi láncfűrészbe elég az 1:40, ahol bronzpersely van 1:30-35.

    • @Okinawa1914
      @Okinawa1914 2 месяца назад

      ​@@csiga888888Motul 710 2t ok oil sthil 391 ? Mixs 23ml/1 l ?

    • @csiga888888
      @csiga888888  2 месяца назад

      @@Okinawa1914 Motul 710 is good for the Stihl 391. The 23ml/1 L = 1:43 mixing ratio is also good.

    • @Okinawa1914
      @Okinawa1914 2 месяца назад +1

      @@csiga888888 Ok , motul 710 super oil 👌

  • @andrasbanoczi9790
    @andrasbanoczi9790 4 месяца назад +1

    Fontos és tanulságos köszönöm szépen

  • @LàszlòAngi
    @LàszlòAngi 4 месяца назад +1

    Köszönöm. Melyik egyetemen oktat az úr vagy hol mérnök?

    • @csiga888888
      @csiga888888  4 месяца назад

      Nagyon örülök, ha tudtam bármiben is segíteni. Lesz még ( nem sokára) további kb 6 rész, remélem azt is érdekesnek fogja találni! Köszönöm kedvességét, de nem oktatok sehol, sőt, még egyetemi végzettségem sincs.

  • @fureszelek
    @fureszelek 4 месяца назад +3

    Ez a kisfilm felér egy mesterkurzussal! 👌👌👌👍👍👍🤝🤝🤝👏👏💯💯💯

  • @engine2013
    @engine2013 14 дней назад +1

    Jól van szemléltetve, csak van 2 Takt vízhűtéses motor is, meg 4Takt levegőhűtéses is.

    • @csiga888888
      @csiga888888  14 дней назад

      Köszönöm az észrevételt. Igazából a levegőhűtéses ( láncfűrész-fűkasza) 2T motorok lenne a fő téma. Így is hosszú lett... Lehetne még bőven boncolgatni a témát.

  • @Andras-qr9pd
    @Andras-qr9pd 4 месяца назад +2

    Szia!
    Na ez igen, le a kalappal (mondjuk, nem is vártam mást tőled)! 👍😊
    Remélhetőleg így már megértik azok is, akik szerint azért van a (H) csar, hogy "hagy menjen" és elfelejtik végre azt az 1:25 keverési arányt is. Feltéve, hogy nézik a videóidat.
    Vártam már, hogy csinálsz végre egy ilyen videót (talán fel is vetettem 1x már neked) mivel tudtam, hogy értékes infókat fog tartalmazni. Már évekkel ez előtt az index fórumon is sokszor elmondtad ezeket emlékszem... jó, hogy megszületett videó formában is! Biztosan sokaknak hasznos lesz ez, nagyon értékes szakmai anyagot raktál össze ebben az olaj témában. Mondhatni, hiánypótló!
    Jó lenne minnél több emberhez eljutna és felnyitná a szemüket... nem kevergetnének és tekergetnének össze - meg vissza.
    Még ezt a részt néztem végig, de ma még egyet megnézek... aztán a többit is. Ma délután vettem észre, hogy csináltál új videót, pedig tán.. tegnap is ránéztem a csatornádra és akkor még nem volt ha jól emlékszem. (?)
    Köszi a ráfordított szabadidőd, hogy elkészítetted nekünk ezt a nagyon részletes/értékes és mindenre kiterjedő videót ezzel az olaj témával kapcsolatban!
    Az előadásmód is nagyon profi a tőled megszokott módon, meg a hangerő is még mindig picit halk. 😁😊
    Üdv!
    András...

    • @csiga888888
      @csiga888888  4 месяца назад

      Köszönöm, igyekszem! A hengerő csak az elején lesz halk, időközben vettem egy olcsó, de jó Boya puskamikrofont. Lesz még kb 6 rész, sok mindenre kitérek, - kicsit tán túl részletes lesz - de nem véletlenül van a címben a "Miért?", merthogy a miértekre próbálok válaszolni, hogy mindenki megértse a miérteket. Ha majd valaki végignézi mind a 10 részt, önállóan és bátran tud majd 2T ( akár 4T olajat, arra is elkanyarodunk) olajat választani. Sajnos nagyon hosszú lett, pedig kb a 30%-át elfelejtettem megemlíteni, amit akartam, a kész videó 20%-át meg kivágtam, így lesz kb 10 rész. Remélem sokaknak fog újdonságot tartalmazni.

  • @gigabursch
    @gigabursch 4 месяца назад +1

    5:10-hez
    5 liter benzinhez nem egy liter, hanem egy deciliter.
    Nyilván véletlen hiba.
    Érdemes a hibák alá feliratot tenni, hogy mi a helyes, más videósok is ilyenkor a "képernyőn javítanak".
    17:30-hoz
    Aki termelésre vesz gépet, annak a gari időn belül (1+1 év) annyi üzemórája van, hogy a fogyasztási különbözetből majdhogynem megvesz egy másik gépet. Nem fogja dúsítani a keveréket.
    Ráadásul ha ezt gari időn belül eltekeri, garanciavesztéssel jár
    (Egy gyors számolás: Napi 10 l üzemanyag (vagy több!), évi 250 napban az alap => 2500 l benzin/év. Ehhez jön +5 % fogyasztás => 125 l többlet szorozva 600 Ft/l-rel => két év alatt alsó hangon 150.000 Ft, melyből nem írhatod le az ÁFÁ-t, tehát az új gép árában ne. 150.000 Ft-ot tudsz érvényesíteni. Ezt állítsd szembe a garanciavesztéssel!
    Valójában egy két éves, lehajtott gépet eladsz szintén olyan 150-200-e Ft-ért, és rögtön ott van az új gép ára, nem beszélve arról, hogy ráadásul még le is írhatod költségként amortizációba a két éves gép beszerzési költségét.
    Megéri egy hivatásos vállalkozónak? Nem! - Ez a szigorú közgazgdasági matek)
    Amúgy szuper a videó. Tanulságos, tartalmas

    • @csiga888888
      @csiga888888  4 месяца назад +2

      Köszönöm a hozzászólást! Visszahallgattam, én 50L benzinhez mondom az 1L olajat, szerintem az úgy jó. A számítás picit felfelé kerekít mindenben, de nem vitatkozom. A profi fakitermelők a láncfűrészes társadalom max 1%-át teszik ki. Ha új gépet vesz, azon ma már nem nagyon tud állítgatni. Akinek meg még állítható a karbija, ott a rutinos szervizes fogja picit viszavenni a fordulatot.( tehát dúsít) Tapasztalat az, hogy egyre több a Holzfforma gép a profi termelésben is. Oda pont jó az, amit elmondtam. A kitermelőt az érdekli, hogy azt a 6-8 hónapot ( nincs 250 nap, mert nem mindennap melóznak és napi 8 esetleg 10 tank megy ki) hiba nélkül szolgálja ki a gép, mert ha kiesik a gép az tényleg baj. Igazából a "maradék" 99%-hoz szólok, hogy van 1% kivétel? Lehet... A közgazdasági matekba még bele kellene számítani, ha szervízbe kerül a gép az idő előtti kopás miatt, az alsóhangon 14.000 Ft/óra+anyagköltég+ termelésből kiesés.

    • @gigabursch
      @gigabursch 4 месяца назад

      @@csiga888888
      Igazad van én nem figyeltem eléggé.
      Bocsesz!

  • @Vasszem
    @Vasszem 4 месяца назад +1

    nem a többlet olajjal szabad dúsítani a 2 ütemű gépeket, hanem több benzint kell adni neki, meg nem utolsó sorban hogy, kellően dús anyagot kapjon minden műszaki paraméter legyen kiváló állapotú

    • @csiga888888
      @csiga888888  4 месяца назад

      Abban az esetben, ha tudsz állítani, és be tudod lőni a kb 113 arányt, akkor igen. Ahol nem tudsz álítani, ( nincs lehetőség) vagy le van dugózva és nem mersz, egy jó alternatíva az 1:50 arány helyett az 1:40.

    • @Vasszem
      @Vasszem 4 месяца назад +1

      @@csiga888888 szerintem sok olajat kap ha 1:40 re keverjük, lehet rosszul számolok de 20%-al több olaj a gyári előírtnál , én sokallom, egy 5-7% még belefér, főleg sok tipusnál gyárilag kialakított fojtások miatt, így nagyon lekormolodik, jó az az 1:47 🙂