Piszę z kanału znajomej, super film, w końcu ktoś to ładnie krok, po kroku pokazał. Sam kanał jest świetny, dużo przydatnej wiedzy jak zrobić pompę ciepła z klimatyzatora jak najprostszym i najtańszym sposobem, bez bawienia się w jakieś ahu-boxy za cenę połowy klimy. Pozdrawiam, Krzysztof
2 года назад+1
to fajnie że sie podoba, tak dokładnie, mało kto wie o tym że można tak zrobić i cieszyć sie tanim ogrzewaniem, nie za miliony :-) Pozdrawiam
@TOMKIS-PCJAKZROBIC 48:10 - te miedziane rurki przez które przechodzi czynnik nie mają do końca otuliny (przy jednostce zewnętrznej). Czy może/powinno wystawać te 10-15cm rurki? Czy może otulina powinna być do samego końca gdzie jest kielich i śruba? Pytam, ponieważ u teściowej też te 10-15cm rurki jest nie przykryte i tak się zastanawiałem dlaczego? Czy przez ten brak otuliny nie tracimy bardzo dużo ciepła/chłodu (szczególnie w skrajnych warunkach)? Dziękuję i pozdrawiam.
Robota jest prosta, nawet dla przyuczonego do zawodu, a krzyknięto mi za montaż 1600 zł i to bez pracy na wysokości. Również bez problemu z odprowadzeniem skroplin /dom na wsi parterowy /. Licząc 8 godzin pracy to niezły zysk, bez materiałów, lepszy jak profesora na uczelni. Licząc tylko 20 dni roboczych to daje przychód 32 tysiące w miesiącu.
@@grzegorzbuchalski8139 No właśnie, co dzwonię do wykonawcy to już 2 miesiące nie ma czasu oglądnąć roboty za 1600, chociaż ma tylko 10 kilometrów. Widocznie ma lepsze zlecenia.
@@marekcygan4330 Może zacząłeś rozmowę od "wie pan zrobiłbym to sam, ale pompki do próżni nie mam". Takich właśnie zbywam, że nie mam czasu. Nie potrzebuję doradcy patrzącego na ręce.
@@grzegorzbuchalski8139 Zgadza się. Klient życzy sobie tak, aby nie było nic widać, a instalacji nie ma jak puścić. Ostatnio wpadli na pomysł, aby za ramą okienną puścić, gdzie okno w ścianę wchodziło w literkę L i bez możliwości przekucia, bo wiertła przecież nie skręcę o 90 stopni. Mówię, ale jak mam rury położyć, to nie przewody elektryczne. No bez korytek ma być. Wyszedłem z roboty, bo nie było możliwości ugadać się klientem, który wręcz żądał jak ma być.
Pytanie bo nie było widać :) jak podłączam pompkę próżniową do serwisowego to czy nie trzeba też gdzieś jakiegoś zaworu odkręcić po podłączeniu pompy na stronie cieczowej? Jak ją demontujesz to na filmie dopiero wtedy odkręcasz? To skąd ona odciągała powietrze? Tylko z węża pomiędzy pompą a zaworem serwisowym? Dziękuję bardzo
Год назад+1
Jak podłączysz jednostkę wewnętrzna wtedy ta linia jest otwarta i w niej robisz próżnię zawory serwisowe powinny być zamknięte w tym czasie ponieważ jest tam czynnik w jednostce zewnętrznej, oczywiście jeżeli jest mowa o nowej klimie jeśli nie jest nowa i jest nie nabita w tym przypadku otwierasz je by zrobić próżnię w obydwóch jednostkach.
@ czy dobrze rozumiem? Mamy podłączone obie jednostki. Jednostka zewnętrzna ma cały czas zakręcone zawory bo czynnik chłodniczy jest w jej wnętrzu. Wąż serwisowy ma jakiś zawór iglicowy który po jego wpięciu "otwiera" dostęp do rur między jednostkami. Po zrobieniu próżni wystarczy wąż serwisowy od pompy odlaczyć i powietrze do układu się nie dostanie. Na sam koniec imbusami otwieramy zawory jednostek zewnętrznych. Czy tak to działa?
Gdy otwierasz zawór i gaz wchodzi w miejsce próżni zamknij zawór gdy ciśnienie w jednostce wewnętrznej zrówna się z ciśnieniem atmosferycznym i wtedy odłącz przewód od pompy ( dzieki temu unikniesz wycieku czynnika przy odłączeniu pompy) i dopiero wtedy otwórz zawory
Super wszystko pokazałeś. Sprawdź sobie jeśli chcesz czy ten przewód zasilania jest odporny na UV i czy go nie można włożyć w jakiś peszel bo za parę lat na słońcu może się izolacja rozsypać. Pozdr
Mam pytanko, jeżeli chciałbym zrobić próżnię w klimatyzatorze bez czynnika. To mogę zrobić próżnię również w jednostce zewnętrznej ( odkręcone dwa zawory)? Nie ma obawy o wyssanie oleju?
3 года назад+3
Bez obaw nic nie wyssie, a próżnia jest to podstawa do nabicia świeżego czynnika. Pozdrawiam
Witam kluczem imbusowym odkręcasz do końca zawory, na innych filmikach widziałem że niektórzy odkręcają na 5 sekund i zaraz zakręcają, po tym dopiero odkręcają zaworek spustowy od pompki a jak jest poprawnie?
4 месяца назад
@@wojciowojcio wszystko zależy gdzie i po co i w jakim celu
Witam. Ma znaczenie który pierwszy zawór odkręcamy, gazowy czy cieczowy? I droga spraw nie lepiej było odłaczyc wąż od zaworku serwisowego przed puszczeniem czynika? Nie wydobył by się czynik. 😉
3 года назад+4
W zasadzie nie ma znaczenia który pierwszy otworzysz, tylko to trzeba na początku zrobić bardzo powoli by wyrównać ciśnienia w obu jednostkach. Jeśli chodzi o drugie pytanie to nie bo jak byś odkręcił wąż to powrotem byś miał powietrze w środku , ponieważ jest tam zawór zwrotny SCHRADERA i musi być ciśnienie wyższe by sie zamknął po odłączeniu węza. Pozostałość czynnika w wężu jest tak mała że nie wpływa to na pracę sprężarki możesz zastosować dodatkowy zawór odcinający tuż przed zaworem odcinającym by zminimalizować to , ale ja akurat nie miałem.
@ też zauważyłem na filmie że u Pana jest odwrotnie pompa do próżni podłączona, czy ma to znaczenie? Bo w instrukcji jest ze pompę podłączamy pod środkowe wejście a a zawór z serwisowy pod zegar niskiego cisnienia.
3 года назад
nie ma to znaczenia w robieniu próżni jak podłączysz.
Mam pytanie, posiadam nowego haiera. Pompkę próżniowa podłączam do zaworu serwisowego i uruchamiam ? Nic więcej nie odkręcam ? Bo zawsze mi się wydawało, że odkręcamy dolny zawór, robimy próżnię, zakręcamy go, odkręcamy manometry i dopiero odkręcamy górny.
2 года назад
Jak masz nowy sprzęt to powinien być nabity czynnikiem, i próżnie robisz tylko na jednostce wewnętrznej. Zawory sie odkręca tylko wtedy jak masz pewnoeśc że próżnia została zrobiona i nie masz przecieków. Pozdrawiam
Dzien dobry, zrobilem instalacje jak na tym filmie, ale po odkreceniu przewodu od agregatu uszlo mi nieco wiecej czynnika i trochę oleju przez co zawor nie do konca się domknął, bylo takie delikatne syczenie. Zakręciłem te nakretki zeby uszczelnic wyciek. Teraz moje pytanie czy ubytek tego oleju moze mieć jakis wpływ, no i dlaczego tak sie stalo? Podejrzewam ze jak zassalo ten olej to zablokowało ten zawor odcinający. Czy tak może zostać? Klima narazie działa
3 месяца назад
Spróbuj dokręcić ten zawór nie powinno być nieszczelności, możliwe że sam zawór jest nieszczelny czasami sie tak sie dzieję ale jak uszczelniłeś to nakrętką i nie ma wycieku to ok, jeśli trochę upuściłeś gazu to nie jest to jakiś problem a że trochę oleju było to normalna sprawa także nie ma sie czym martwić na zapas jak klima pracuję prawidłowo to znaczy że jest wszystko ok. Pozdrawiam
Dzięki za odpowiedź, ewidentnie zawór jest nieszczelny nie domyka się samoczynnie więc jedynie nakrętka odpowiada za uszczelnienie. Ale chłodzi, grzeję , spełnia swoją rolę.
Mam pytanie, przewymiarowalem wymiennik przy budowie P.C. porównując do oryginału zwiększyłem objętość układu o 1,89L (nie uwzgledniajac objetosci rurek z jednostki wewnetrznej bo nie wiem ile ma objetosci) obliczyłem że to jakies 240g czynnika r32 wiecej niż jest nabite. Pytanie co jeśli przesadzę i czynnika będzie za dużo?
2 года назад
Jak załadujesz za dużo to będzie Ci sprężarka sie odstawiać w wyniku za wysokiego ciśnienia na stronie HP, dodawanie czynnika jest wskazane jeśli zwiększamy objętościowo układu, najlepiej dodać wziernik za skraplaczem bardzo szybko można zdiagnozować niedobory lub braki czynnika..
Tom Kis uczę się na twoich filmach również ale mam takie zapytanie. Czy nie pomyliłeś się podłączając przewody z pompy do klimatyzatora ?, ten żółty powinien być wpięty pod środkowy port pod manometrem.
Świetny film, mam pytanie co do wykonania próżni i wpuszczenia czynnika, czerwony przewód podpinamy pod złącze w JZ i tam coś odkręcamy czy jest to jakiś zawór, który podczas wykonywania próżni sam się otwiera? Śruby imbusowe odkręcamy dopiero po wykonaniu próżni i zakręceniu manometru?
2 года назад
z jednej strony węza jest taki, mały dodatkowy popychacz specjalny do zaworów schrodera instalowanych na jednostce zewnętrznej i to on go otwiera przy robieniu próżni, odłączając ten wąż zawór powinien sie zamknąć. Tak zawory na jednostce zew. odkręcamy wtedy gdy wykonamy próżnie, po tym odkręcamy węże od jednostki.
Powinno najpierw odkręcić się zawory z czynnikiem żeby w wężu zrobić nadcisnienie. Przez to nie zassa nam powietrza mimo popychaczy. Potrzebne jest to rowniez do sprawdzenia parametrów.
Jaka wartość podciśnienia (w jakich jednostkach) na zegarze pompy próżniowej? Przewód zasilający jednostkę zewnętrzną i jego przejście przez ścianę bez peszla? Dlaczego (będzie później)? Są jakieś "normy" odległości JZ od ściany?
2 года назад
Wszystko pisze o tym w instrukcji danego typu klimatyzatora warto poczytać przed montażem.
W instrujcji każdej jednostki są podane minimalne odległości od ścian, także tylnej części od ściany. Dla różnych producentów rożne odległości. Zwykle 20 - 25 cm. Wartość podciśnienia to - 1 bar. Czyli - 0.1 MPa.
Kawał dobrej roboty, pełen szacun. Coraz mniej jest osób co się chcą dzielić wiedzą, proszę się nie przejmować komentarzami instalatorów widziałem już kilku w akcji, totalna porażka. Mam małe pytanie , czy można jednostke zewnętrzną zamontować wyżej? np. na dachu czy kominie przy długości przewodów 4 m.
2 года назад
Nie nie przejmuję sie po prostu je ignoruje. Jeśli chodzi o pytanie, można ale raczej jednostka wew. powinna być powyżej jednostki zew. jeśli już trzeba tak zrobic bo nie ma innego wyjścia konieczne jest zastosowanie syfonu zaraz za jednostką zew. Pozdrawiam
No dobra wszystko fajnie i pieknie ale jak i gdzie mozna kupic taki sam klimatyzator Gree bez uprawnien i certyfikatu na FGAZ do samodzielnego montazu bo chetnie bym sobie take ze 5 sztuk zamontowal sam no i gdzie te aksesoria dostane do wysysania wilgoci i robienia prozni ? Instalatorzy zalozyli mi podobny Rotenso Mirai ale pogonilem ich bo nie potrafili nawet rowno zawiesic urzadzenia nad drzwiami wiec chcieli to zrobic i poprawic swoja spieprzona robote ale za moja doplata mieli mnie gdzies bo wczesniej oplacilem z gory cala inwestycjie skonczylo sie tym ze skropliny grawitacyjne ktore byly dla nich zbyt trudne do wykonania z jed. wew. i z zew. do kanalizacji sam musialem zrobic tak jak i dodatkowa izolacjie z kauczuku z kortytkiem bo zamiast wejsc po prostej do budynku z instalacjia z agregatu pociagli mi 4m nie potrzebnie po elewacji gdzie mozna sie teraz spodziewac strat ciepla do tego brakowalo ciaglosci na nich izolacji co powoduje skraplanie sie pary na sciankach Nie zauwazylem tez zeby byly zrobione jakies pulapki olejowe mimo ze agregat jest wyzej anizeli jed.wew.
3 года назад
Powiem tak trzeba wybierać odpowiednich instalatorów, wiem że to nie jest prosta sprawa najczęściej działa poczta pantoflowa wszystkim znana nawet mi bo sam skorzystałem, kwestia co się robi i po co i ile chcemy przyoszczędzić. Wiadomą sprawą jest to że każdy chcę jak najtaniej kwestia wyboru, czasami z tym jest różnie. Pozdrawiam i życzę powodzenia
Jak się odkręci najpierw przewód od złącza serwisiwegi, chodzi o ten połączony z manometrem i dalej do pompy próżniowej to nic nie syczy, czyli czynnik nie uchodzi do atmosfery.Reasumujac po wykonaniu próżni należy odłączyć przewód którym robi się podciśnienie a potem wpuszczać czynnik do obiegu..
3 года назад+2
jak zrobisz próżnie, zamykasz zaworek na manometrze a najlepiej jak by był taki odcinający zaraz za zaworem servisowym nie pokazane na filmie, otwierasz zawory odcinające na jed.zew a potem odkręcasz przewód od zaworu. To tak w skrócie :-)
Bo i co ma Ci ujść, jeśli w układzie jest wtedy próżnia, jedynie zassie ci nieco powietrza do środka przy odkręcaniu. Dlatego na filmiku jest prawidłowa kolejność.
@@MrPatryk888 Byłem świadkiem jak na próżni stalo ciśnienie elegancko. Po odkreceniu wyciek było słychać i widać. Fizyki nie oszukasz. Podciśnienie a dość wysokie ciśnienie będą działać w rurkeczkach całkowicie inaczej. Pan zrobi sobie test, na prawdę polecam . Na filmie manometry źle podpięte. Jak już ktoś wcześniej napisał Pan mierzy sobie ciśnienie pomiędzy zegarami a manometrem ( w Pana przypadku przerobił Pan go na wakuometr). Jasno jest napisane w starych księgach że manometr nie jest od tego. No ale przez Pana sposób podpięcia nie dziwne że zawsze stoi..... ciśnienie. Wspornik paskudny. Ładna elewacja a tu takie coś.... Zakończenia przewodów skręcane w palcach ? Przepisy są jasne na ten temat. No i na koniec najgorsze. Nieodpowiednie zabandarzowanie palca... szara taśma na pewno boli przy odklejaniu i krwawi się od nowa. I tak codziennie.. ..
Mam Mam pytanie czy jeżeli jest założony agregat na zewnątrz a chodzi na pełnych obrotach przyłoży się do niego dłoń czuć delikatne wibracje czy jest od wiatraka czy Jet to normalne
3 года назад
Raczej nie albo sprężarką albo wiatrak który może być brudny i robić takie rzeczy.
@ Tylko nadmienię, że nim poznałem Pana kanał zakupiłem w magiczny (niedowiarki cicho) sposób 3 klimatyzacje (o boże jak to możliwe hehe). Które dzięki pańskim filmom zamontuje samemu. Dzięki jeszcze raz.
3 года назад
@@MrVampirrrLestat No i tak trzymać, i nie ma co przepłacać bo to nie jest technologia z NASA jak co nie którzy myślą, życzę powodzenia z montażu i eksploatacji urządzeń które na pewno będą przydatne nie tylko w zimę ale i lato. Pozdrawiam
@ chodzi mi czemu robi się próbę azotową zamiast użycia zwykłego kompresora. Poprzez kompresor możemy zrobić ciśnienie 7bar a później za pomocą piany szukać nieszczelności.
@@lu106TV Nie stosujemy sprężonego powietrza do sprawdzania szczelności w układach klimatyzacji, ponieważ sprężone powietrze z kompresora zawiera opary oleju i wilgoć , którą wtłoczysz do układu a to nie wskazane. Próba ciśnieniowa azotem to 20 bar a te 7 bar z kompresora to lipa
witam, super kanał, fajnie ze Pan to robi. Jedno pytanie, rozumiem ze gaz jest w klimie , podlacza Pan rurki odkreca i gaz wypelnia rury i nie trzeba dobijac gazu ? Jesli dlugosci rury > 3m ale mniejsza niz 20 ? i to samo jesli po drugiej stronie je wymiennik ? Wystarczy pompa prozniowa sprawdzic uklad i potem mozna otworzyc i tyle ? Nie trzeba narzedzi do robienia kielichow bo mozna kupic rury z kielichami z jednej stronie, po drugiej i tak trzeba dolutowac gwint?
2 года назад+2
Tak, nowa jednostka jest nabita gazem i nie trzeba nic więcej robić oprócz próżni, tak można już kupić gotowy zestaw z kielichami po obu stronach, nie trzeba nic dolutowywać. Długość przewodów musi być nie mniejszy niż 3 metry, każdy producent piszę o tym w manualu jaka jest minimalna długość i maksymalna i ile trzeba dobijać czynnika na każdy metr, w tym przypadku 20g/m jak dobrze pamiętam. Pozdrawiam
Mam klimatyzator z demontażu z czynnikiem w jednostce zewnętrznej, chcę na razie sprawdzić czy w ogóle się uruchomi. Czy mogę go odpalić na chwilę przy zakręconych zaworach, jak długo można go w ten sposób testować ?
3 года назад
możesz go odpalić ale nie przy zakręconych zaworach. Pozdrawiam
Po obejrzeniu filmu mam dwa pytania 1. Dlaczego manometr po zrobieniu prozni odlacza sie dopiero po otwarciu zaworow z gazem ( co sie dzieje przed odkreceniem srob z gazem myslalem ze zawor po odlaczeniu manometra automatycznie sie zamknie uniemozliwiajac wplyniecie powietrza ?) 2. Pytanie troche techniczne.. zbiornik z gazem bierze udzial pozniej w ukladzie bo z tego co widze otwieramy zawory i juz zostawiamy w tej pozycji .Pozdrawiam.
2 года назад
Próżnię robimy z kilku powodów. Jak byśmy zrobili odwrotnie powietrze by wrzuciło do układu, i byłoby ten sam efekt. Sekwencja jest taka próżnia, gaz, odcięcie.
@a Dzięki z odpowiedź :) Taka kolejność jest zrozumiała a więc wnioskuje że otwarcie zaworu ssącego i wpuszczenie gazu w obieg jednocześnie blokuje zawór serwisowy tak ?
Przypadkiem nie powinno się używać zaworu serwisowego? tzn Po zrobieniu próżni zakręcić zawór serwisowy i odkręcić przyłącze. Wtedy zaworek już nic nie wypuszcza. Trochę bez sensu jeśli czynnik ucieka z układu ponieważ nie używasz zaworka serwisowego z popychaczem. Zawór posiada ruchomy popychacz, który otwiera zaworek serwisowy. Dzięki jego zastosowaniu ogranicza się do minimum wyciek czynnika chłodniczego z instalacji.
2 года назад
@@djseba3 tak dokładnie tylko nie miałem akurat czasami sobie trzeba radzić. A taka ilość jak wycieknie to kropla w morzu.
O te przy jednostce zewnetrzej, które spinałeś tetrytkami. Co są zwykłe czujniki temperatury?
Месяц назад+1
@@michalk6082 To są czujniki temperatury DS18b20 nie są one konieczne do prawidłowej pracy jednostki ja po prostu ją opomiarowałem dodatkowo razem z pomiarem energii by mieć lepszy podgląd na zużycie i samej pracy jednostki , na jednym z filmów to pokazywałem
Jednostka zewnętrzna ile powinna być odsunięta od ściany u mnie wykonawca zostawił około 10cm. Na różnych firmach widzę że jest więcej niż 10cm a w Internecie znalazłem że powinno być przynajmniej 30cm od ściany
Czy przy jednostkach inwerterowych jest znaczenie minimalna długość rurek miedzianych z czynnikiem chłodniczym .
3 года назад
Przy każdej jednostce długość rurek ma znaczenie, nie może być za długa i za krótka jest to spowodowane ilością czynnika w jednostce wew. jak dobrze pamiętam to nie mniej jak 2 metry i nie więcej jak 20 metrów, wszystko masz napisane w serwisówce danego modelu wystarczy przeczytać co producent zaleca.
A nie lepiej zainwestować w zaworek z iglicą za około 50zł odkręcany? Wtedy wystarczy oddalić iglice i zaworek schredera jest zamknięty i można bezpiecznie zdjąć przewód serwisowy, a tak uciekło z 20g czynnika
3 месяца назад
@@jann6073 tak można, wszystko akurat była potrzeba i tego zaworku nie było a nie wyleciało 20 gram bo to gaz i to igła w stogu siana nie licz cieczy do gazu tą sama miara
@ widzę na filmie że na zewnątrz masz gole kilkanaście cm rurek. W środku obcinasz rurę z otuliną i zsuwasz, czyli klejona nie jest. Pomyślałem żeby najpierw wysunąć na maksa na zewnątrz aż do zaworów i potem uciąć (otulasz wtedy tylko wewnątrz).
3 года назад+1
@@MichalK_Photo Nie jest to takie proste naciągnąć jak już rurka po załamywana, ale masz rację, ale nie ma sie tym co tak przejmować bo i tak dosztukowałem i dodatkowo zaizolowałem taśmą kauczukową a na nią taśmę aluminiową także taki zestaw gwarantuję szczelność izolacji, ale jak już mowa o izolacji to także trzeba by buło po izolować rury w środku jednostki zewnętrznej które przecież nie są jak by sie tak uprzeć :-)
Mam takie pytanie. Jaka jest długość rur w których biegnie czynnik? Czy jeżeli dam mniej niż 3m, np 1.5m to coś się stanie ? Czy to jest jakiś mit o tych 3m rur ??
3 года назад+2
Nie to nie mit każdy producent podaje takie rzeczy i generalnie trzeba tego przestrzegać
@ tak mowa o nabitej nowej jednostce. Czyli wystarczy podpiąć pompę pod zawór serwisowy i tam zrobić próżnię. Zakręcić zawór serwisowy i odkręcić obydwa zawory kluczem imbusowym?
super filmiki, na YT jest od dawna pełno materiałów jak np układać płytki a jeszcze roboty dla glazurników nie brakło. Mam pytanie, w jaki sposób jest zrobiony zawór w jednostce zewnętrznej do podłączenia pompy próżniowej? ten w 47 minucie jak odkręcany jest czerwony wąż od manometrów, tam jest zawór zwrotny? chodzi mi że tak na logikę przy odkręceniu czynnik mógłby się wydostać z układu no a wiadomo tak się nie dzieje
3 года назад
tak tam jest zawórek zwrotny zwany potocznie zawór SCHRADERA
Mógłby Pan napisać kilka słów dot. montażu wsporników pod jednostkę zewnętrzną? Słyszałem wielokrotnie, że odradza się jej montowania na elewacji a ja właśnie chcę tak zrobić.
Год назад+1
Na elewacji montaż to tylko gdy nie ma miejsca na gruncie, generalnie nie ma jakiś przeciwwskazań do tego typu montażu, sam też zamontowałem na ścianie ale już jednostkę powyżej 7 kw to raczej nie jest dobry pomysł to dotyczy małych mocy raczej
Olej w wziewniku się pokazał. Agregat w transporcie mógł być majgniety , może to być przyczyna ?
Год назад+1
@@bolojang477 olej generalnie jest w całym układzie sprężarka sama sobie go ściąga wkręcając sie na max obroty by to zrobić, nie ma generalnie sie czym przejmować
Witam mam pytanie - zrobiłem próżnię dokładnie tak jak Pan opisał i przy odpinaniu przewodu od zaworu serwisowego prysnęła mi spora ilość czynnika - nie wiem co to była bardziej jakby olej całe ręce miałem w takiej tłustej mazi. Czy powinienem wezwać serwis żeby sprawdzili ile tego czynnika uleciało? I chyba w przyszłości jednak najpierw odpioł był pompę od jednostki zewnętrzej a dopiero wtedy wpuścił czynnik :)
2 года назад
Nie nic sie nie stało czasami tak sie zdąża, nie ma sie czym przejmować. Pozdrawiam
Witam czy 1.5 m rurki można zamontować czy musi być więcej
2 года назад
Każdy producent podaje minimalna i maksymalna długość przewodów chłodniczych oraz ilość dodatkowego dodania ilości czynnika na 1 metr, polecam zapoznać się z tym przed montażem.
Kolego naucz się korzystać z manometrów wąż środkowy do pompy próżniowej (którą masz uszkodzoną te stuki to łopatki tej pompy ) a wąż pod manometrem niskiego ciśnienia do zaworu serwisowego który laczesz poprzez zawór odcinający wtedy nie wypuścisz czynnika w atmosferę. Manometry odłączaj po uruchomieniu klimatyzacji która wyciągnie ci czynnik z węży. Ucz się dalej 😎
Witam wszystkich .Odkopię trochę temat . Mam pytanie . Na filmiku przewod od złącza serwisowego odkręca Pan dopiero po puszczeniu gazu , co skutkuje jego napełnieniem i przy odkręcania ucieczka czynnika . Nie można po zrobieniu próżni od razu odkręcić przewod od złącza serwisowego i dopiero odkręcić zawory ?
Год назад
Raczej nie bo próżnie stracisz tam powinienem zastosować zawór odcinający ale że go nie miałem akurat to trzeba było sobie radzić :-)
@ Nie spytam sie o konkretny sklep bo nie chodzi o kablowanie na kogos. Czy sklepy/hurtownie sprzedadza mi takie urzadzenie(split) mimo braku uprawnien fgaz? Np na allegro pelno jest ogloszen samodzielny montaz ale wszedzie jest dopisek, ze trzeba przedstawic papier. Czy to jest pisane tylko na potrzeby prawa czy istotnie tego wymagaja?
3 года назад+2
@@dejavujanus Proszę ich sie zapytać, wszystko kwestia dogadania, podejrzewam, że nie będą robić problemów. Pozdrawiam
Witam, zakupiłem używany klimatyzator do którego został ściągnięty gaz z instalacji przed demontażem ale nie jestem pewien czy jest go wystarczająco, w jaki sposób mógłbym to sprawdzić?Pozdrawiam i dziękuje za pomocny film
3 года назад
Jeśli został ściągnięty gaz w czasie demontażu, to trzeba zrobić próżnie i napełnić go ponownie tyle ile pisze na tabliczce znamionowej według wytycznych producenta danego modelu, czasami producent nie pisze tego na tabliczce zwłaszcza w starych jednostkach, to trzeba sie posiłkować dtr. Pozdrawiam
@ Darek pisze o sytuacji, kiedy przed demontazem caly czynnik zostal wtloczony do agregatu, a nie odciagniety. Czynnik w agregacie jest, ale nie wiadomo ile. Darku masz dwie opcje, ale sam tego raczej nie zrobisz. 1. Odciagniecie stacja do odzysku calosci (nie wolno wypuscic go do atmosfery) i napelnienie do wartosci znamionowej + dodatkowy czynnik. Dlugosc instalacji (w jedna strone) minus 5 metrow (jezeli instalacja ma mniej niz 5m wystarczy ilosc znamionowa). Te dlugosc mnozysz przez 12 w przypadku rurki cieczowej (tej cienszej) o srednicy 1/4 cala lub przez 24 w przypadku 3/8 cala. To w polaczeniu ze znamionowym napelnieniem da Ci +/- ilosc potrzebnego czynnika w gramach. 2. Mozna tez wpuscic ten czynnik, ktory jest w agregacie i zmierzyc temperature przechlodzenia i dogrzania czynnika na cieczy i gazie. Na podstawie tych parametrow dobic ile trzeba, aby otrzymac temperatury pracy optymalnej. Te z kolei otrzymasz od producenta jednostki. Osobiscie polecam wersje nr 1 uzulelniona mierzeniem temperatur, ale nawet dobicie na wage powinno wystarczyc. Przede wszystkim wymienisz czynnik na nowy, niezakwaszony i z dobra iloscia smarowania. Oczywiscie dbamy o czystosc wewnetrzna kladzionych przewodow, ich izolacje oraz odessanie powietrza z ukladu za pomoca pompy prozniowej!
@ mam pytanko : jutro miałem zamiar zrobić próżnię i uruchomić PC przerobioną z klimatyzatora, ale nie wiem czy obecne temperatury (ok. 0) nie są za niskie do prawidłowego odparowania wilgoci. Widzę u Ciebie na filmie, że leży śnieg, więc też podobna temperatura, a próżnię robiłeś?
2 года назад
@@andrzejsura4954 w niczym to nie przeszkadza by to zrobić
@@rai8732 mnozę przez 12 ALBO 24, czy mnożę przez 12 długość cienkiej, i dodaje do długości grubej pomnożonej przez 24? Przecież cienka i gruba idą w parze obok siebie. ?
Ogolnie srednio.Brak peszla,mocowania na przewodach elektycznych.Rurki chlodnicze nie przedmuchane (sprezarka nie lubi opilkow),nie do konca poizolowane (chociaz mowiles,ze to pozniej zrobisz),brak uchwytow na rurki chlodnicze wisza w powietrzu.Jak sie robi film do TV to ma byc perfekt.
3 года назад+1
Czekałem na komentarz tego typu :-) peszla hmmm trochę chyba przesadziłeś to nie murator :-) zobacz fachowców co zamontowali takie jednostki gdzie te peszle ???? ich brak nie wpływa na pracę tylko raczej na estetykę. Rurki akurat sobie przedmuchałem nie pokazane na filmie ale to chyba logiczne. Wszystkie przewody już po izolowane i mają sie dobrze, rzekł bym bardzo dobrze, będzie na następnym filmie. one mają sobie wisieć nic im sie nie stanie dodatkowo muszą przenosić mikro drgania bo takie tam są niestety i to ma tak być nie mogą być przytwierdzone na sztywno. Filmik jest i tak długi dużo rzeczy wyciąłem bo był by materiał z 4godziny sam rozumiesz :-)
@ Nie wiem czy masz wogole uprawnienia SEP ,czy spales na szkoleniu jak mowili,ze przewody elektryczne maja byc w peszlu,nie po to zeby ladnie wygladaly ,tylko ma spelniac funkcje ochronna i maja byc przymocowane uchwytami.To samo z przewodami chlodniczymi.Robisz filmy pokazowe to sie podszkol,bo beda ci nie raz knoty,niedorobki wytykac.
Tak to prawda, ale jak będzie 20 cm to też nie będzie dużego problemu ale już nie mniej bo musi być swobodny przepływ powietrza, ale już widziałem jednostki montowane przez psełdo fachowców że od ściany potrafili zostawić 10 cm 😉Pozdrawiam
Tak dla upewnienia się Pierw podłączamy przewód z manometrami pod zawór serwisowy, odkręcamy zawór przy manometrze i włączamy pompę ? . Jak się zrobi próżnia to już robimy jak na załączonym filmie? pierw zakręcamy zawór przy manometrze , wyłączamy pompę? odkręcamy powoli zawór gazowy, potem cieczowy i odłączamy przewód od zaworu serwisowego i tyle?
Mam pytanie podczas wykonywania próżni odkręcił pan zawód serwisowy kluczem imbusowym czy mówi pan o zaworze przy manometrach
3 года назад+1
Nie zawór servisowy musi być zamknięty przy robieniu próżni ponieważ on oddziela jednostki jedynie zamykamy na zaworze przy manometrze po jej zrobieniu i otwieramy wtedy zawór servisowy by napełnić czynnik
Czy przewód zasilający na zewnątrz nie powinien być w proszku? Myślę co będzie z izolacją przewodu po 15 latach na słoncu. Proszę o poradę bo widzę że pan się zna na elektronice
9 месяцев назад
można dać ja dałem zwykły i też nie jest mega zle po 15 latach będzie potrzeba to sie wymieni razem z klimą
oodejrzalem filmik i gość taka robił więc zamówiłem. Ale z tego co widzę to robią 65 więcej tak jak na Twoim filmiku. Będę sam zakładał i trochę się obawiałem ilości miejsca właśnie na przewody. Dzięki
Szukam informacji jeszcze jaka model wybrać czy ma Pan doświadczenie z Rotenso? Szukam w miarę cichego urządzenia?
3 месяца назад
@@b3tomek nie no fi 52 będzie ok zależy jaką izolacje będziesz dawał
3 месяца назад
@@b3tomek Rotenso słaba marka ale jeśli Ci zależy na cichej i ekonomicznej jednostce to tylko z EEV i dual sprężarką to gwarancja dobrego urządzenia zwłaszcza do grzania polecił bym Ci Gree Amber Prestige ma wszystko co trzeba i cenowo też nie najgorzej na filmie jest właśnie ona pokazana 3.5 kW i ogrzewam nią cały dom także warto to przemyśleć zapraszam także na moją grupę na FB - Pompa Ciepła jak zrobić tam nawet możesz taka klimę przerobić na pompę Ciepła zresztą taka sam mam za 4 tyś. Pozdrawiam
Pomocne filmy 💪 Mam jednak pytanie w kwestii uzupełniania czynnika. Kupiłem jednostki Amber Prestige 3.5kW, które chciałbym zamontować sam. Producent podaje w instrukcji, że dla instalacji do 5m ilość czynnika w sprężarce jest wystarczająca. Niestety w tej długości zmieszczę się tylko z 1szt, w przypadku pozostałych dwóch muszę wydłużyć przewody w granicach 6-8m. Czy przy tak małym wydłużeniu rzeczywiście trzeba dobić po te 16g R32 na metr? Procentowo taka ilość czynnika jest chyba znikoma...
2 года назад+1
Podłącz je normalnie nic się nie stanie zawsze możesz dopuścić czynnika są to małe ilości że nie powinny wpływać znacząco w na pracę.
@ Dzięki za odpowiedź! 😀 W weekend udało mi się zawiesić 1szt, zostały jeszcze dwie 🙂 Nasunęło mi się jednak w związku z tym jeszcze jedno pytanie - czy z miedzią można zejść poniżej jednostki zewnętrznej, pociągnąć je kilka metrów by wyjechać po ścianie 2 metry w górę? Jednostka stoi „na gruncie”, miałbym mniej kucia gdybym puścił te rurki do piwnicy, a z niej już do właściwego pokoju pod sufit 🙂
2 года назад
@@marcinb-s2902 powiem tak nie robi sie tak z uwagi że olej tam może Ci sie zbierać co jest nie wskazane.
No raczej nie bo by jednostka wewnętrzna była przy samej ścianie, a nie wyglądało by to fajnie. Finalnie wszystko będzie zamaskowane i będzie bardziej estetyczniej wyglądało. Pozdrawiam
Majster jak sobie przy króćcach odkręcasz albo dokrecasz to przytrzymaj sobie żabka bo się możesz kiedyś mocno zdziwić xd co do klucza dynamometrycznego to głównie chodzi o kruchość mosiądzu żeby nie zerwać gwintu. Duży wyciek gazu sprawdzisz na próżni ale taki który Cie zmusi do serwisu za pół roku już niekoniecznie.. 47:05 x kurwa d zaworek serwisowy kosztuje parę złotych a palców nie poparzysz czynnikiem. Rury miedziane i kabel zawinalbym dodatkowo w taśmę aluminiowa bo ich izolacje są średnio odporne na UV
3 года назад+1
Tak można sobie wspomóc drugim kluczem ale nie ma tam takiej dużej siły w dokręcaniu by to robić, ale pewnie lepiej dmuchać na zimne. Tak zaworku nie użyłem bo nie miałem w tym momencie a mus silny był by to zainstalować, trochę czynnika uleciało ale to nie jest jakiś problem, jeśli chodzi o palce to spokojnie bez obaw nic sobie nie poparzyłem i nigdy nie poparze i nie będę miał jak sie umiejętnie to zrobi. Rury miedziane są zaizolowane także taśmą aluminiową chłodniczą na następnym filmie jak byś obejrzał to już jest wszystko zrobione. Pozdrawiam
@ osobiście mi się nie zdarzyło wyrwać króćca, ale naprawiałem skutki takiego zdarzenia. Co do poparzeń to raz niestety mi się zdarzyło i zawsze sprawdzam czy mam zaworek. A taka ilość frwonu która uciekła to praktycznie nic przy tym co potrafią robić mechanicy samochodowi którzy dobijają go niekoniecznie dbając o szczelność. Czytałem sobie komentarze i niektórzy robią z montażu klimatyzacji bóg wie co, prawda jest taka że wystarczy się trzymać kilku zasad reszta to zazwyczaj estetyka albo to jak ktoś pracuje. Jedyne do czego bym się doczepił to brak przepipania skręceń detektorem i zaworka. Ale akurat mam fisiu że lubię sobie sprawdzić 2x niż się wracać tymbardziej, że teraz instalator jest gwarantem. Powodzenia i dużo udanych montaży życzę ;)
3 года назад+1
@@Zwyrus Generalnie masz rację, jak to montujesz dla kogoś to warto poświęcić czasu na sprawdzanie, by nie wracać do tego samego miejsca o byle pierdułkę. W moim przypadku jestem investorem, instalatorem i gwarantem w jednym :-) i te sprawy spadają na mnie, ale zamontowałem trochę tego i nie miałem żadnych problemów, ta klima z filmu do tej pory działa, także bez dotykania i wracania się że coś nie tak. P.S nie wyobrażam sobie teraz nie mieć jej w te upały, komfort bezcenny. Pozdrawiam
Witam przy robieniu próżni nie odkręciłem zaworu serwisowego puściłem czynnik potem jak się zorientowałem sciaglem go do klimatyzatora i zrobiłem próżnię na nowo czy to coś dało?
2 года назад
Przy robieniu próżni w j.w nie trzeba nic odkręcać pamiętać tylko trzeba by przewód od strony przyłącza miał taki grzybek który otwiera zaworek schradera.Po zrobieniu próżni otwierasz zawody na obu przewodach i szybko odkrecasz przewód by jak najmniej czynnika uleciało. W twoim przypadku poprostu opuściłeś gazu jak dobrze zrozumiałem i prawdopodobnie będzie potrzeba dobić.
Właśnie nie wkręciłem tego zaworu na wężu i nie otwozyl on tego wentylka zrobiła się próżnią tylko wężach nie zorientowałem się pościłem gaz potem go wróciłem do jednostki spowrotem zrobiłem próżnię już jak ma być i puściłem gaz jeszcze raz do układu
@ w artykule w internecie znalazłem opinie że instalatorzy specjalnie nie używają kleju żeby instalacja dużo szybciej się rozszczelniła a dzięki temu mają dodatkowy dochód z częstym serwisem
2 года назад
@@djtomasz nie ma takiej opcji
2 года назад+1
@@djtomasz bzdury jakieś, profesjonalny instalator nie używa żadnych doszczelniaczy, tak to sie prawidłowo robi. Pozdrawiam
A moje pytanie czy zewnętrzna jednostka nie powinna być metr niżej niż wewnętrzna???bo będę montował sobie klimę i tak coś wyczytałem z instrukcji obsługi ....będę wdzięczny za odpowiedź:)
2 года назад+1
Powinna być niżej u mnie jak na filmie jest około 20 cm chodzi tu głównie o olej by spływał swobodnie do sprężarki, ważne by nie był niżej.
I super:) i jeszcze jedno....co w przypadku gdy nie mam pomy próżniowej i nie zrobię próżni..?? Będzie to działać czy raczej coś kombinować i pożyczać czy coś... ???
2 года назад+2
@@lucasflucas5342 próżnię niestety trzeba zrobić można też wypożyczyć
Ano kurde tak opisują w sklepach to o to pytam. Pewnie coś w stylu dwusekcyjna czyli z większym wydatkiem i mocniejsze podciśnienia. Ale skoro wystarczy ta mniejsza to po co płacić prawie jeszcze raz tyle..
Piszę z kanału znajomej, super film, w końcu ktoś to ładnie krok, po kroku pokazał. Sam kanał jest świetny, dużo przydatnej wiedzy jak zrobić pompę ciepła z klimatyzatora jak najprostszym i najtańszym sposobem, bez bawienia się w jakieś ahu-boxy za cenę połowy klimy. Pozdrawiam, Krzysztof
to fajnie że sie podoba, tak dokładnie, mało kto wie o tym że można tak zrobić i cieszyć sie tanim ogrzewaniem, nie za miliony :-) Pozdrawiam
Dobry film. Pierwszy który naprawdę coś przekazuje a nie tylko udaje
@@kaczmar2094 Dzięki i Pozdrawiam
Bardzo, bardzo dobry instruktaż. Świetnie się ogląda i wyciąga wnioski. Gratulacje
Dzięki że się podoba. Pozdrawiam
Super filmik bardzo dobrze pokazane krok po kroku aby tak dalej
Dzięki i Pozdrawiam
Panie Bartosz Zlobicki , prefekt filmy do TV to można robić w np. Hollywood TV, krytyka tego typu nie na miejscu.Tomkis super pokazówka 👍👏
Dziękuję i ozdrawiam :-)
Potwierdzam bardzo profesjonalne video spokojnie i poglądowo ( czego czesto brakuje , polecam i oczywiscie subskrybuje :)
Cieszę się że się podoba.Pozdrawiam
Klucz dynamometryczny w rękach 😂 bardzo dobra robota
:-)
Fajna pomoc. Dzięki.
Pozdrawiam
Pomocny temat,wspieram łapką
Dziekuję, i cieszę sie że się podobał
@Sonny Calvin Thank you for the tip, but this is not the topic about series :-)
@Mark Dane I am glad that you have a passion for watching series on two of your favorite channels
Bardzo fajny materiał. Wielkie dzięki 😁. Mam zamiar u siebie zamontować samodzielnie.
Pozdrawiam 😃
Pozdrawiam
Mam nadzieję że cię ktoś podpierdoli i zapłacisz kilka tys kary 🤭
@TOMKIS-PCJAKZROBIC
48:10 - te miedziane rurki przez które przechodzi czynnik nie mają do końca otuliny (przy jednostce zewnętrznej). Czy może/powinno wystawać te 10-15cm rurki? Czy może otulina powinna być do samego końca gdzie jest kielich i śruba? Pytam, ponieważ u teściowej też te 10-15cm rurki jest nie przykryte i tak się zastanawiałem dlaczego? Czy przez ten brak otuliny nie tracimy bardzo dużo ciepła/chłodu (szczególnie w skrajnych warunkach)? Dziękuję i pozdrawiam.
otulina powinna być do samego końca
Bardzo fajny film
Cieszy mnie to że sie podoba :-)
Wyszło elegancko, czekamy na pierwszy start.
Będzie, już w sumie pracuje już dwie doby daje czadu, dodatkowo zrobiłem full opomiarowanie NASA sie chowa zresztą będzie to już wkrótce.
Dzięki tobie zrobię to sam, super filmik.
Pewnie nie ma tu nic trudnego. Pozdrawiam
Robota jest prosta, nawet dla przyuczonego do zawodu, a krzyknięto mi za montaż 1600 zł i to bez pracy na wysokości. Również bez problemu z odprowadzeniem skroplin /dom na wsi parterowy /. Licząc 8 godzin pracy to niezły zysk, bez materiałów, lepszy jak profesora na uczelni. Licząc tylko 20 dni roboczych to daje przychód 32 tysiące w miesiącu.
Dokładnie jak mówisz 👍
To proszę to robić i sprawdzić na własnej skórze "jaki to miód".
@@grzegorzbuchalski8139 No właśnie, co dzwonię do wykonawcy to już 2 miesiące nie ma czasu oglądnąć roboty za 1600, chociaż ma tylko 10 kilometrów. Widocznie ma lepsze zlecenia.
@@marekcygan4330 Może zacząłeś rozmowę od "wie pan zrobiłbym to sam, ale pompki do próżni nie mam". Takich właśnie zbywam, że nie mam czasu. Nie potrzebuję doradcy patrzącego na ręce.
@@grzegorzbuchalski8139 Zgadza się. Klient życzy sobie tak, aby nie było nic widać, a instalacji nie ma jak puścić. Ostatnio wpadli na pomysł, aby za ramą okienną puścić, gdzie okno w ścianę wchodziło w literkę L i bez możliwości przekucia, bo wiertła przecież nie skręcę o 90 stopni. Mówię, ale jak mam rury położyć, to nie przewody elektryczne. No bez korytek ma być. Wyszedłem z roboty, bo nie było możliwości ugadać się klientem, który wręcz żądał jak ma być.
Dzięki za film, bardzo przydatny. Też sobie przy montażu kciuka ciachnołem😁💪 Pozdrawiam.
straty jakieś musza być :-) Pozdrawiam
Pytanie bo nie było widać :) jak podłączam pompkę próżniową do serwisowego to czy nie trzeba też gdzieś jakiegoś zaworu odkręcić po podłączeniu pompy na stronie cieczowej? Jak ją demontujesz to na filmie dopiero wtedy odkręcasz? To skąd ona odciągała powietrze? Tylko z węża pomiędzy pompą a zaworem serwisowym? Dziękuję bardzo
Jak podłączysz jednostkę wewnętrzna wtedy ta linia jest otwarta i w niej robisz próżnię zawory serwisowe powinny być zamknięte w tym czasie ponieważ jest tam czynnik w jednostce zewnętrznej, oczywiście jeżeli jest mowa o nowej klimie jeśli nie jest nowa i jest nie nabita w tym przypadku otwierasz je by zrobić próżnię w obydwóch jednostkach.
@ czy dobrze rozumiem? Mamy podłączone obie jednostki. Jednostka zewnętrzna ma cały czas zakręcone zawory bo czynnik chłodniczy jest w jej wnętrzu. Wąż serwisowy ma jakiś zawór iglicowy który po jego wpięciu "otwiera" dostęp do rur między jednostkami. Po zrobieniu próżni wystarczy wąż serwisowy od pompy odlaczyć i powietrze do układu się nie dostanie. Na sam koniec imbusami otwieramy zawory jednostek zewnętrznych. Czy tak to działa?
Gdy otwierasz zawór i gaz wchodzi w miejsce próżni zamknij zawór gdy ciśnienie w jednostce wewnętrznej zrówna się z ciśnieniem atmosferycznym i wtedy odłącz przewód od pompy ( dzieki temu unikniesz wycieku czynnika przy odłączeniu pompy) i dopiero wtedy otwórz zawory
Nie wykonasz tego w ten sposób Pozdrawiam
Super wszystko pokazałeś. Sprawdź sobie jeśli chcesz czy ten przewód zasilania jest odporny na UV i czy go nie można włożyć w jakiś peszel bo za parę lat na słońcu może się izolacja rozsypać. Pozdr
Nic mu się nie stanie
Co to za rurka do skroplin ? Czy jest możliwość użycia np alupexa 22 ?
tak rurkę możesz użyć pexa ale wygodniej coś bardziej elastycznego nie ma tu znaczenia jaka
Super
Bardzo dobry film !!lapka dana i subskrypcja
Cieszę sie że się spodobał. Pozdrawiam
Mam pytanko, jeżeli chciałbym zrobić próżnię w klimatyzatorze bez czynnika. To mogę zrobić próżnię również w jednostce zewnętrznej ( odkręcone dwa zawory)? Nie ma obawy o wyssanie oleju?
Bez obaw nic nie wyssie, a próżnia jest to podstawa do nabicia świeżego czynnika. Pozdrawiam
@ super dziękuję.
Też mam pytanie , gdzie kupiłeś takie uchwyty pod split ? Ja mam jeszcze styropian 10 cm
tu masz link fas.st/eGXl7
super
Pozdrawiam
Witam
kluczem imbusowym odkręcasz do końca zawory, na innych filmikach widziałem że niektórzy odkręcają na 5 sekund i zaraz zakręcają, po tym dopiero odkręcają zaworek spustowy od pompki a jak jest poprawnie?
@@wojciowojcio wszystko zależy gdzie i po co i w jakim celu
Dzięki bardzo za świetny film.
Cieszę sie że sie podobało :-) Pozdrawiam
Witam. Ma znaczenie który pierwszy zawór odkręcamy, gazowy czy cieczowy? I droga spraw nie lepiej było odłaczyc wąż od zaworku serwisowego przed puszczeniem czynika? Nie wydobył by się czynik. 😉
W zasadzie nie ma znaczenia który pierwszy otworzysz, tylko to trzeba na początku zrobić bardzo powoli by wyrównać ciśnienia w obu jednostkach. Jeśli chodzi o drugie pytanie to nie bo jak byś odkręcił wąż to powrotem byś miał powietrze w środku , ponieważ jest tam zawór zwrotny SCHRADERA i musi być ciśnienie wyższe by sie zamknął po odłączeniu węza. Pozostałość czynnika w wężu jest tak mała że nie wpływa to na pracę sprężarki możesz zastosować dodatkowy zawór odcinający tuż przed zaworem odcinającym by zminimalizować to , ale ja akurat nie miałem.
Aha ok dzięki. Tylko z tego co widzę na filmikach to wszyscy robią próżnię, odkręcając węże i dopiero puszczają czynik.
@@philips-tb2rs to robi to źle i nie maja próżni w systemie :-)
@ też zauważyłem na filmie że u Pana jest odwrotnie pompa do próżni podłączona, czy ma to znaczenie? Bo w instrukcji jest ze pompę podłączamy pod środkowe wejście a a zawór z serwisowy pod zegar niskiego cisnienia.
nie ma to znaczenia w robieniu próżni jak podłączysz.
Mam pytanie, posiadam nowego haiera. Pompkę próżniowa podłączam do zaworu serwisowego i uruchamiam ? Nic więcej nie odkręcam ? Bo zawsze mi się wydawało, że odkręcamy dolny zawór, robimy próżnię, zakręcamy go, odkręcamy manometry i dopiero odkręcamy górny.
Jak masz nowy sprzęt to powinien być nabity czynnikiem, i próżnie robisz tylko na jednostce wewnętrznej. Zawory sie odkręca tylko wtedy jak masz pewnoeśc że próżnia została zrobiona i nie masz przecieków. Pozdrawiam
A czy można najpierw odkręcić czerwony wężyk a potem dopiero wpuszczać czynnik z jednostki zewn. do układu? tak żeby nie tracić czynnika?
Można ale musiał byś zastosować dodatkowy zawór odcinający generalnie powinien być ale bez niego też nie ma tragedii
Dzien dobry, zrobilem instalacje jak na tym filmie, ale po odkreceniu przewodu od agregatu uszlo mi nieco wiecej czynnika i trochę oleju przez co zawor nie do konca się domknął, bylo takie delikatne syczenie. Zakręciłem te nakretki zeby uszczelnic wyciek. Teraz moje pytanie czy ubytek tego oleju moze mieć jakis wpływ, no i dlaczego tak sie stalo? Podejrzewam ze jak zassalo ten olej to zablokowało ten zawor odcinający. Czy tak może zostać? Klima narazie działa
Spróbuj dokręcić ten zawór nie powinno być nieszczelności, możliwe że sam zawór jest nieszczelny czasami sie tak sie dzieję ale jak uszczelniłeś to nakrętką i nie ma wycieku to ok, jeśli trochę upuściłeś gazu to nie jest to jakiś problem a że trochę oleju było to normalna sprawa także nie ma sie czym martwić na zapas jak klima pracuję prawidłowo to znaczy że jest wszystko ok. Pozdrawiam
Dzięki za odpowiedź, ewidentnie zawór jest nieszczelny nie domyka się samoczynnie więc jedynie nakrętka odpowiada za uszczelnienie. Ale chłodzi, grzeję , spełnia swoją rolę.
Mam pytanie, przewymiarowalem wymiennik przy budowie P.C. porównując do oryginału zwiększyłem objętość układu o 1,89L (nie uwzgledniajac objetosci rurek z jednostki wewnetrznej bo nie wiem ile ma objetosci) obliczyłem że to jakies 240g czynnika r32 wiecej niż jest nabite. Pytanie co jeśli przesadzę i czynnika będzie za dużo?
Jak załadujesz za dużo to będzie Ci sprężarka sie odstawiać w wyniku za wysokiego ciśnienia na stronie HP, dodawanie czynnika jest wskazane jeśli zwiększamy objętościowo układu, najlepiej dodać wziernik za skraplaczem bardzo szybko można zdiagnozować niedobory lub braki czynnika..
Tom Kis uczę się na twoich filmach również ale mam takie zapytanie. Czy nie pomyliłeś się podłączając przewody z pompy do klimatyzatora ?, ten żółty powinien być wpięty pod środkowy port pod manometrem.
Już nie pamiętam :-) bym musiał obejrzeć
33:36 tworzenie kielicha.Zaczynasz bez nakrętki a potem w cudowny sposób już ona jest.To jak tam się znalazła?
Widzę uważnie oglądasz tak kielich został zrobiony jeszcze raz z nakrętka 😉Pozdrawiam
Czy majac dwie jednostki wewnętrzne nalezy pociagnac do kazdej z nich osobne zasilanie 3x2.5 oraz osobny pezweod komunikacyjny 4x1.5??
Jeśli mówisz o multi splicie to zasilanie zrób wspólne tam w jed.wew tylko wentylator jest, przewód komunikacyjny osobno od każdej jednostki
Świetny film, mam pytanie co do wykonania próżni i wpuszczenia czynnika, czerwony przewód podpinamy pod złącze w JZ i tam coś odkręcamy czy jest to jakiś zawór, który podczas wykonywania próżni sam się otwiera? Śruby imbusowe odkręcamy dopiero po wykonaniu próżni i zakręceniu manometru?
z jednej strony węza jest taki, mały dodatkowy popychacz specjalny do zaworów schrodera instalowanych na jednostce zewnętrznej i to on go otwiera przy robieniu próżni, odłączając ten wąż zawór powinien sie zamknąć. Tak zawory na jednostce zew. odkręcamy wtedy gdy wykonamy próżnie, po tym odkręcamy węże od jednostki.
Powinno najpierw odkręcić się zawory z czynnikiem żeby w wężu zrobić nadcisnienie. Przez to nie zassa nam powietrza mimo popychaczy. Potrzebne jest to rowniez do sprawdzenia parametrów.
Jaka wartość podciśnienia (w jakich jednostkach) na zegarze pompy próżniowej? Przewód zasilający jednostkę zewnętrzną i jego przejście przez ścianę bez peszla? Dlaczego (będzie później)? Są jakieś "normy" odległości JZ od ściany?
Wszystko pisze o tym w instrukcji danego typu klimatyzatora warto poczytać przed montażem.
W instrujcji każdej jednostki są podane minimalne odległości od ścian, także tylnej części od ściany. Dla różnych producentów rożne odległości. Zwykle 20 - 25 cm. Wartość podciśnienia to - 1 bar. Czyli - 0.1 MPa.
Kawał dobrej roboty, pełen szacun. Coraz mniej jest osób co się chcą dzielić wiedzą, proszę się nie przejmować komentarzami instalatorów widziałem już kilku w akcji, totalna porażka.
Mam małe pytanie , czy można jednostke zewnętrzną zamontować wyżej? np. na dachu czy kominie przy długości przewodów 4 m.
Nie nie przejmuję sie po prostu je ignoruje. Jeśli chodzi o pytanie, można ale raczej jednostka wew. powinna być powyżej jednostki zew. jeśli już trzeba tak zrobic bo nie ma innego wyjścia konieczne jest zastosowanie syfonu zaraz za jednostką zew. Pozdrawiam
A na strychu jednostkę zewnętrzną można zainstalować?
No dobra wszystko fajnie i pieknie ale jak i gdzie mozna kupic taki sam klimatyzator Gree bez uprawnien i certyfikatu na FGAZ do samodzielnego montazu bo chetnie bym sobie take ze 5 sztuk zamontowal sam
no i gdzie te aksesoria dostane do wysysania wilgoci i robienia prozni ?
Instalatorzy zalozyli mi podobny Rotenso Mirai ale pogonilem ich bo nie potrafili nawet rowno zawiesic urzadzenia nad drzwiami wiec chcieli to zrobic i poprawic swoja spieprzona robote ale za moja doplata
mieli mnie gdzies bo wczesniej oplacilem z gory cala inwestycjie
skonczylo sie tym ze skropliny grawitacyjne ktore byly dla nich zbyt trudne do wykonania z jed. wew. i z zew. do kanalizacji sam musialem zrobic tak jak i dodatkowa izolacjie z kauczuku z kortytkiem bo zamiast wejsc po prostej do budynku z instalacjia z agregatu pociagli mi 4m nie potrzebnie po elewacji gdzie mozna sie teraz spodziewac strat ciepla do tego brakowalo ciaglosci na nich izolacji co powoduje skraplanie sie pary na sciankach
Nie zauwazylem tez zeby byly zrobione jakies pulapki olejowe mimo ze agregat jest wyzej anizeli jed.wew.
Powiem tak trzeba wybierać odpowiednich instalatorów, wiem że to nie jest prosta sprawa najczęściej działa poczta pantoflowa wszystkim znana nawet mi bo sam skorzystałem, kwestia co się robi i po co i ile chcemy przyoszczędzić. Wiadomą sprawą jest to że każdy chcę jak najtaniej kwestia wyboru, czasami z tym jest różnie. Pozdrawiam i życzę powodzenia
Jak pomiędzy agregatem a parownikiem jest różnica poziomów plapka olejowa zbędna.
Jak się odkręci najpierw przewód od złącza serwisiwegi, chodzi o ten połączony z manometrem i dalej do pompy próżniowej to nic nie syczy, czyli czynnik nie uchodzi do atmosfery.Reasumujac po wykonaniu próżni należy odłączyć przewód którym robi się podciśnienie a potem wpuszczać czynnik do obiegu..
jak zrobisz próżnie, zamykasz zaworek na manometrze a najlepiej jak by był taki odcinający zaraz za zaworem servisowym nie pokazane na filmie, otwierasz zawory odcinające na jed.zew a potem odkręcasz przewód od zaworu. To tak w skrócie :-)
Tak albo włączasz grzanie i odsysa z manometrów bajek nie opowiadaj
@@ivt51wojtek55 wpadłem na ten film i oczom nie wierzę...
@@grzegorzfrankowski4628 wyobraź sobie że mam.podobnie .
Bo i co ma Ci ujść, jeśli w układzie jest wtedy próżnia, jedynie zassie ci nieco powietrza do środka przy odkręcaniu. Dlatego na filmiku jest prawidłowa kolejność.
piszę z zapytaniem. Czy długość rur miedzianych może być krótsza niż 3 metry, czy może lepiej zwinąć pętlę?
krótsza czyli ile dokładnie ?
@ powiedzmy 2metry
@@krzysztofwozniak5306 2 metry ok
Może
dla mnie film ok brakuje może jedynie testu ciśnieniowego azotem zanim wpuści się czynnik, no ale nie wiem może w Polsce nikt nie robi tego, nie wiem
Ale wytłumacz mi po co, to samo masz jak zrobisz próżnię zakrecasz zawory i czekasz sobie jak masz czas oczywiście 😉
@ raczej nie to samo.. -1 bar a 40 bar to lekka różnica nie sądzisz ?
@@MrPatryk888 Byłem świadkiem jak na próżni stalo ciśnienie elegancko. Po odkreceniu wyciek było słychać i widać.
Fizyki nie oszukasz. Podciśnienie a dość wysokie ciśnienie będą działać w rurkeczkach całkowicie inaczej.
Pan zrobi sobie test, na prawdę polecam .
Na filmie manometry źle podpięte. Jak już ktoś wcześniej napisał Pan mierzy sobie ciśnienie pomiędzy zegarami a manometrem ( w Pana przypadku przerobił Pan go na wakuometr). Jasno jest napisane w starych księgach że manometr nie jest od tego. No ale przez Pana sposób podpięcia nie dziwne że zawsze stoi..... ciśnienie.
Wspornik paskudny. Ładna elewacja a tu takie coś....
Zakończenia przewodów skręcane w palcach ? Przepisy są jasne na ten temat.
No i na koniec najgorsze. Nieodpowiednie zabandarzowanie palca... szara taśma na pewno boli przy odklejaniu i krwawi się od nowa. I tak codziennie.. ..
@ Powinna być zrobiona próba szczelności azotem 45 bar przez 24 godz. Ale najczęściej jest to pomijane, albo bardzo skracane.
@@radosawzuraw5755 robi sie jak niejesteś pewny swojej pracy, i nie przy tak ich prostych instalacjach. Pozdrawiam
Mam Mam pytanie czy jeżeli jest założony agregat na zewnątrz a chodzi na pełnych obrotach przyłoży się do niego dłoń czuć delikatne wibracje czy jest od wiatraka czy Jet to normalne
Raczej nie albo sprężarką albo wiatrak który może być brudny i robić takie rzeczy.
Ja jestem pomocnikiem 😁
👍
W komentarzach ból dupy monterów januszy bezcenny. Pozdrawiam Pana autora !!! Świetna robota.
Nic dodać, nic ująć. Pozdrawiam
@ Tylko nadmienię, że nim poznałem Pana kanał zakupiłem w magiczny (niedowiarki cicho) sposób 3 klimatyzacje (o boże jak to możliwe hehe). Które dzięki pańskim filmom zamontuje samemu. Dzięki jeszcze raz.
@@MrVampirrrLestat No i tak trzymać, i nie ma co przepłacać bo to nie jest technologia z NASA jak co nie którzy myślą, życzę powodzenia z montażu i eksploatacji urządzeń które na pewno będą przydatne nie tylko w zimę ale i lato. Pozdrawiam
Witam zastanawiam się czy można szukać nieszczelności poprzez kompresor. Jeżeli klimatyzacja jeszcze jest nie napełnioną gazem. Kompresor daje 7bar.
nie bardzo rozumiem :' poprzez kompresor" masz na myśli dwie jednostki na raz ?
@ chodzi mi czemu robi się próbę azotową zamiast użycia zwykłego kompresora. Poprzez kompresor możemy zrobić ciśnienie 7bar a później za pomocą piany szukać nieszczelności.
@@lu106TV Nie stosujemy sprężonego powietrza do sprawdzania szczelności w układach klimatyzacji, ponieważ sprężone powietrze z kompresora zawiera opary oleju i wilgoć , którą wtłoczysz do układu a to nie wskazane. Próba ciśnieniowa azotem to 20 bar a te 7 bar z kompresora to lipa
witam, super kanał, fajnie ze Pan to robi. Jedno pytanie, rozumiem ze gaz jest w klimie , podlacza Pan rurki odkreca i gaz wypelnia rury i nie trzeba dobijac gazu ? Jesli dlugosci rury > 3m ale mniejsza niz 20 ? i to samo jesli po drugiej stronie je wymiennik ? Wystarczy pompa prozniowa sprawdzic uklad i potem mozna otworzyc i tyle ? Nie trzeba narzedzi do robienia kielichow bo mozna kupic rury z kielichami z jednej stronie, po drugiej i tak trzeba dolutowac gwint?
Tak, nowa jednostka jest nabita gazem i nie trzeba nic więcej robić oprócz próżni, tak można już kupić gotowy zestaw z kielichami po obu stronach, nie trzeba nic dolutowywać. Długość przewodów musi być nie mniejszy niż 3 metry, każdy producent piszę o tym w manualu jaka jest minimalna długość i maksymalna i ile trzeba dobijać czynnika na każdy metr, w tym przypadku 20g/m jak dobrze pamiętam. Pozdrawiam
Mam klimatyzator z demontażu z czynnikiem w jednostce zewnętrznej, chcę na razie sprawdzić czy w ogóle się uruchomi. Czy mogę go odpalić na chwilę przy zakręconych zaworach, jak długo można go w ten sposób testować ?
możesz go odpalić ale nie przy zakręconych zaworach. Pozdrawiam
Po obejrzeniu filmu mam dwa pytania 1. Dlaczego manometr po zrobieniu prozni odlacza sie dopiero po otwarciu zaworow z gazem ( co sie dzieje przed odkreceniem srob z gazem myslalem ze zawor po odlaczeniu manometra automatycznie sie zamknie uniemozliwiajac wplyniecie powietrza ?) 2. Pytanie troche techniczne.. zbiornik z gazem bierze udzial pozniej w ukladzie bo z tego co widze otwieramy zawory i juz zostawiamy w tej pozycji .Pozdrawiam.
Próżnię robimy z kilku powodów. Jak byśmy zrobili odwrotnie powietrze by wrzuciło do układu, i byłoby ten sam efekt. Sekwencja jest taka próżnia, gaz, odcięcie.
@a Dzięki z odpowiedź :) Taka kolejność jest zrozumiała a więc wnioskuje że otwarcie zaworu ssącego i wpuszczenie gazu w obieg jednocześnie blokuje zawór serwisowy tak ?
@@phantomaticscience6846 dokładnie
Przypadkiem nie powinno się używać zaworu serwisowego? tzn Po zrobieniu próżni zakręcić zawór serwisowy i odkręcić przyłącze. Wtedy zaworek już nic nie wypuszcza. Trochę bez sensu jeśli czynnik ucieka z układu ponieważ nie używasz zaworka serwisowego z popychaczem. Zawór posiada ruchomy popychacz, który otwiera zaworek serwisowy. Dzięki jego zastosowaniu ogranicza się do minimum wyciek czynnika chłodniczego z instalacji.
@@djseba3 tak dokładnie tylko nie miałem akurat czasami sobie trzeba radzić. A taka ilość jak wycieknie to kropla w morzu.
Witam
Czy moge dac rurki miedziane razem w jednej otulinie.?
Pozdrawiam
Generalnie nie łączy sie rurek miedzianych z różnych powodów powinny być odizolowane od siebie.
Witam. A te sensory są konieczne? A jesli nie to czy warto je robić? Pozdrawiam
Witam, o których sensorach pytasz ?
O te przy jednostce zewnetrzej, które spinałeś tetrytkami. Co są zwykłe czujniki temperatury?
@@michalk6082 To są czujniki temperatury DS18b20 nie są one konieczne do prawidłowej pracy jednostki ja po prostu ją opomiarowałem dodatkowo razem z pomiarem energii by mieć lepszy podgląd na zużycie i samej pracy jednostki , na jednym z filmów to pokazywałem
Jaki masz przekrój przewodów do klimy chodzili mi o zasilanie jednostki zewnętrznej.
Jak dobrze pamiętam 1,5mm2
Jednostka zewnętrzna ile powinna być odsunięta od ściany u mnie wykonawca zostawił około 10cm.
Na różnych firmach widzę że jest więcej niż 10cm a w Internecie znalazłem że powinno być przynajmniej 30cm od ściany
im więcej tym lepiej standard to około 30 cm
Czy przy jednostkach inwerterowych jest znaczenie minimalna długość rurek miedzianych z czynnikiem chłodniczym .
Przy każdej jednostce długość rurek ma znaczenie, nie może być za długa i za krótka jest to spowodowane ilością czynnika w jednostce wew. jak dobrze pamiętam to nie mniej jak 2 metry i nie więcej jak 20 metrów, wszystko masz napisane w serwisówce danego modelu wystarczy przeczytać co producent zaleca.
Czy test ciśnieniowy azotem mi gdzieś umknął, czy tak na "ryzyk fizyk" czynnik wpuszczano ?
nie ma potrzeby tego robić, no chyba że nie jesteś pewny swojej pracy
po co wpuszczać czynnik do węża próżniowego ?
tam brakuje zaworu serwisowego akurat, dlatego
A czy ta pompa próżniowa może pracować z gazem R32 ? ;) z grupy HFC i HFO (np: R32, 1234yf)
Pompa próżniowa ma inne zadanie jak sama nazwa mówi i niezależnie pod jaki czynnik będzie używana.
Ma pytanie. Czy nie lepiej najpierw odłączyć wąż z portu serwisowego, a dopiero potem odkręcić zawory na agregacie?
jak byś w tej kolejności zrobił to czynnik by ci uleciał, najpierw zakręcą sie port serwisowy a potem przewody
A nie lepiej zainwestować w zaworek z iglicą za około 50zł odkręcany? Wtedy wystarczy oddalić iglice i zaworek schredera jest zamknięty i można bezpiecznie zdjąć przewód serwisowy, a tak uciekło z 20g czynnika
@@jann6073 tak można, wszystko akurat była potrzeba i tego zaworku nie było a nie wyleciało 20 gram bo to gaz i to igła w stogu siana nie licz cieczy do gazu tą sama miara
Nie dało się cofnąć tej otuliny przy skracaniu rurek w środku przez ścianę na zewnątrz, żeby nie izolować potem rurek z obu stron?
Nie bardzo rozumiem co masz dokładnie na myśli cofnąć otulinę ?
@ widzę na filmie że na zewnątrz masz gole kilkanaście cm rurek. W środku obcinasz rurę z otuliną i zsuwasz, czyli klejona nie jest. Pomyślałem żeby najpierw wysunąć na maksa na zewnątrz aż do zaworów i potem uciąć (otulasz wtedy tylko wewnątrz).
@@MichalK_Photo Nie jest to takie proste naciągnąć jak już rurka po załamywana, ale masz rację, ale nie ma sie tym co tak przejmować bo i tak dosztukowałem i dodatkowo zaizolowałem taśmą kauczukową a na nią taśmę aluminiową także taki zestaw gwarantuję szczelność izolacji, ale jak już mowa o izolacji to także trzeba by buło po izolować rury w środku jednostki zewnętrznej które przecież nie są jak by sie tak uprzeć :-)
Zastosowany został przewód zasilający typu YDY, który jest wrażliwy na UV. To zdaje się bez dodatkowego zabezpieczenia nie powinno mieć miejsca.
tak mógł by być, jednostka już 4 lata pracuje, dobrze by zastosować taki ale miałem taki i też spełnia swoją funkcje
Mam takie pytanie. Jaka jest długość rur w których biegnie czynnik? Czy jeżeli dam mniej niż 3m, np 1.5m to coś się stanie ? Czy to jest jakiś mit o tych 3m rur ??
Nie to nie mit każdy producent podaje takie rzeczy i generalnie trzeba tego przestrzegać
Ten mit dotyczy pomp ciepła. Tam musi być min. 3m. Przy klimie moze być 1.5
Czy przewód zasilający jednostkę zewnętrzna nie powinien być w peszlu? Czy po kilku latach słońce nie zniszczy izolacji przewodu?
można dać, ja dałem zwykły i też nie jest mega źle
czy da się zrobić próżnię jedynie w rurkach freonowych, czy trzeba robić w całym układzie na otworzonym zaworze?
Jeśli to nowa jednostka to przeważnie jest nabita i tylko robi się próżnię w jed.zew jeśli nie trzeba robić w obydwu przy odkreconych zaworach.
@ tak mowa o nabitej nowej jednostce. Czyli wystarczy podpiąć pompę pod zawór serwisowy i tam zrobić próżnię. Zakręcić zawór serwisowy i odkręcić obydwa zawory kluczem imbusowym?
@@mantoshow8852 dokładnie tak jak napisałeś
@ dzięki za info
@@mantoshow8852 nie ma za co.
super filmiki, na YT jest od dawna pełno materiałów jak np układać płytki a jeszcze roboty dla glazurników nie brakło.
Mam pytanie, w jaki sposób jest zrobiony zawór w jednostce zewnętrznej do podłączenia pompy próżniowej? ten w 47 minucie jak odkręcany jest czerwony wąż od manometrów, tam jest zawór zwrotny? chodzi mi że tak na logikę przy odkręceniu czynnik mógłby się wydostać z układu no a wiadomo tak się nie dzieje
tak tam jest zawórek zwrotny zwany potocznie zawór SCHRADERA
Mógłby Pan napisać kilka słów dot. montażu wsporników pod jednostkę zewnętrzną? Słyszałem wielokrotnie, że odradza się jej montowania na elewacji a ja właśnie chcę tak zrobić.
Na elewacji montaż to tylko gdy nie ma miejsca na gruncie, generalnie nie ma jakiś przeciwwskazań do tego typu montażu, sam też zamontowałem na ścianie ale już jednostkę powyżej 7 kw to raczej nie jest dobry pomysł to dotyczy małych mocy raczej
A gdybym chciał zrobić próżnia w układzie w którym nie ma czynnika wogole. Ten sam sposób tylko na odkreconych zaworach (tych na imbusa 5mm) ?
tak odkręcasz dwa zawory serwisowe i robisz próżnie w obu jednostkach jednocześnie.
Olej w wziewniku się pokazał. Agregat w transporcie mógł być majgniety , może to być przyczyna ?
@@bolojang477 olej generalnie jest w całym układzie sprężarka sama sobie go ściąga wkręcając sie na max obroty by to zrobić, nie ma generalnie sie czym przejmować
Witam mam pytanie - zrobiłem próżnię dokładnie tak jak Pan opisał i przy odpinaniu przewodu od zaworu serwisowego prysnęła mi spora ilość czynnika - nie wiem co to była bardziej jakby olej całe ręce miałem w takiej tłustej mazi. Czy powinienem wezwać serwis żeby sprawdzili ile tego czynnika uleciało? I chyba w przyszłości jednak najpierw odpioł był pompę od jednostki zewnętrzej a dopiero wtedy wpuścił czynnik :)
Nie nic sie nie stało czasami tak sie zdąża, nie ma sie czym przejmować. Pozdrawiam
Ale klucze do tych nakrętek to można sobie sprawić bardziej profesjonalne.Te nastawne do uszkadzają powierzchnię nakrętki.
Wszystko można mieć profesjonalne 😉 te nastawne też sobie radzą a jeszcze żadnej nakrętki nie uszkodziłem do tej pory.Pozdrawiam
Witam czy 1.5 m rurki można zamontować czy musi być więcej
Każdy producent podaje minimalna i maksymalna długość przewodów chłodniczych oraz ilość dodatkowego dodania ilości czynnika na 1 metr, polecam zapoznać się z tym przed montażem.
Czy ten wąż co idzie do króćca w miejscu gdzie robi się próżnie ma w sobie taki "cycek" , który wciska iglicę zaworka ?
Dokładnie tak ten tak zwany " cycek " jak napisałeś służy do tego by otworzyć zawór Schradera jest to tak zwany wentylek jak w rowerze :-)
@ Dziękuję za odpowiedź.
@@toja229 Nie ma za co.Pozdrawiam
Kolego bardzo dobre pytanie. Też nie miałem pewności co z tym cyckiem i jak otwiera się układ dla próżni. Szacun
Kolego naucz się korzystać z manometrów wąż środkowy do pompy próżniowej (którą masz uszkodzoną te stuki to łopatki tej pompy ) a wąż pod manometrem niskiego ciśnienia do zaworu serwisowego który laczesz poprzez zawór odcinający wtedy nie wypuścisz czynnika w atmosferę. Manometry odłączaj po uruchomieniu klimatyzacji która wyciągnie ci czynnik z węży. Ucz się dalej 😎
To uczmy się razem pozdrawiam
Czyli po wpuszczeniu czynniki w układ i uruchomieniu klimy dopiero mam odłączyć wąż serwisowy??
Witam wszystkich .Odkopię trochę temat . Mam pytanie . Na filmiku przewod od złącza serwisowego odkręca Pan dopiero po puszczeniu gazu , co skutkuje jego napełnieniem i przy odkręcania ucieczka czynnika . Nie można po zrobieniu próżni od razu odkręcić przewod od złącza serwisowego i dopiero odkręcić zawory ?
Raczej nie bo próżnie stracisz tam powinienem zastosować zawór odcinający ale że go nie miałem akurat to trzeba było sobie radzić :-)
Oki . Dziekuje za szybka odpowiedz . Pozdrawiam .
@@mateuszkowalski2257 Nie ma za co :-)
Witam.
W jaki sposób można kupić teraz klimatyzator do samodzielnego montażu? bez posiadania uprawnień.
Super film pozdrawiam.
W sklepie można to zrobić,
@ Nie spytam sie o konkretny sklep bo nie chodzi o kablowanie na kogos. Czy sklepy/hurtownie sprzedadza mi takie urzadzenie(split) mimo braku uprawnien fgaz? Np na allegro pelno jest ogloszen samodzielny montaz ale wszedzie jest dopisek, ze trzeba przedstawic papier. Czy to jest pisane tylko na potrzeby prawa czy istotnie tego wymagaja?
@@dejavujanus Proszę ich sie zapytać, wszystko kwestia dogadania, podejrzewam, że nie będą robić problemów. Pozdrawiam
Witam, zakupiłem używany klimatyzator do którego został ściągnięty gaz z instalacji przed demontażem ale nie jestem pewien czy jest go wystarczająco, w jaki sposób mógłbym to sprawdzić?Pozdrawiam i dziękuje za pomocny film
Jeśli został ściągnięty gaz w czasie demontażu, to trzeba zrobić próżnie i napełnić go ponownie tyle ile pisze na tabliczce znamionowej według wytycznych producenta danego modelu, czasami producent nie pisze tego na tabliczce zwłaszcza w starych jednostkach, to trzeba sie posiłkować dtr. Pozdrawiam
@ Darek pisze o sytuacji, kiedy przed demontazem caly czynnik zostal wtloczony do agregatu, a nie odciagniety. Czynnik w agregacie jest, ale nie wiadomo ile.
Darku masz dwie opcje, ale sam tego raczej nie zrobisz.
1. Odciagniecie stacja do odzysku calosci (nie wolno wypuscic go do atmosfery) i napelnienie do wartosci znamionowej + dodatkowy czynnik. Dlugosc instalacji (w jedna strone) minus 5 metrow (jezeli instalacja ma mniej niz 5m wystarczy ilosc znamionowa). Te dlugosc mnozysz przez 12 w przypadku rurki cieczowej (tej cienszej) o srednicy 1/4 cala lub przez 24 w przypadku 3/8 cala. To w polaczeniu ze znamionowym napelnieniem da Ci +/- ilosc potrzebnego czynnika w gramach.
2. Mozna tez wpuscic ten czynnik, ktory jest w agregacie i zmierzyc temperature przechlodzenia i dogrzania czynnika na cieczy i gazie. Na podstawie tych parametrow dobic ile trzeba, aby otrzymac temperatury pracy optymalnej. Te z kolei otrzymasz od producenta jednostki.
Osobiscie polecam wersje nr 1 uzulelniona mierzeniem temperatur, ale nawet dobicie na wage powinno wystarczyc. Przede wszystkim wymienisz czynnik na nowy, niezakwaszony i z dobra iloscia smarowania.
Oczywiscie dbamy o czystosc wewnetrzna kladzionych przewodow, ich izolacje oraz odessanie powietrza z ukladu za pomoca pompy prozniowej!
@ mam pytanko : jutro miałem zamiar zrobić próżnię i uruchomić PC przerobioną z klimatyzatora, ale nie wiem czy obecne temperatury (ok. 0) nie są za niskie do prawidłowego odparowania wilgoci. Widzę u Ciebie na filmie, że leży śnieg, więc też podobna temperatura, a próżnię robiłeś?
@@andrzejsura4954 w niczym to nie przeszkadza by to zrobić
@@rai8732 mnozę przez 12 ALBO 24, czy mnożę przez 12 długość cienkiej, i dodaje do długości grubej pomnożonej przez 24? Przecież cienka i gruba idą w parze obok siebie. ?
A przewody elektryczne nie powinny być yky? Na zewnątrz tego kabla jest spory kawałek. A warunki deszcz i UV. Jakie jest wasze zdanie?
nie zwykły OMY da radę bez problemu
Ogolnie srednio.Brak peszla,mocowania na przewodach elektycznych.Rurki chlodnicze nie przedmuchane (sprezarka nie lubi opilkow),nie do konca poizolowane (chociaz mowiles,ze to pozniej zrobisz),brak uchwytow na rurki chlodnicze wisza w powietrzu.Jak sie robi film do TV to ma byc perfekt.
Czekałem na komentarz tego typu :-) peszla hmmm trochę chyba przesadziłeś to nie murator :-) zobacz fachowców co zamontowali takie jednostki gdzie te peszle ???? ich brak nie wpływa na pracę tylko raczej na estetykę. Rurki akurat sobie przedmuchałem nie pokazane na filmie ale to chyba logiczne. Wszystkie przewody już po izolowane i mają sie dobrze, rzekł bym bardzo dobrze, będzie na następnym filmie. one mają sobie wisieć nic im sie nie stanie dodatkowo muszą przenosić mikro drgania bo takie tam są niestety i to ma tak być nie mogą być przytwierdzone na sztywno. Filmik jest i tak długi dużo rzeczy wyciąłem bo był by materiał z 4godziny sam rozumiesz :-)
@ Nie wiem czy masz wogole uprawnienia SEP ,czy spales na szkoleniu jak mowili,ze przewody elektryczne maja byc w peszlu,nie po to zeby ladnie wygladaly ,tylko ma spelniac funkcje ochronna i maja byc przymocowane uchwytami.To samo z przewodami chlodniczymi.Robisz filmy pokazowe to sie podszkol,bo beda ci nie raz knoty,niedorobki wytykac.
@@bartoszzlobicki413 to nie jest film pokazowy instruktażowy, czy innej formy.
@@bartoszzlobicki413 przejedź się i poglądaj klimy jak montują firmy niby profesjonalne to się zdziwisz jak to wygląda bez urazy.
@@kisielektomek Wiem,ze niektorzy sie nie staraja.Nawet na filmach szkoleniowych znanych producentow pokazuja nie estetyczne wykonanie.
Jaki tam jest gwint zaczął serwisowego? Ten czerwony wąż, czy tam jest jakaś redukcja ?
gwinty i złącza masz znormalizowane pasują do wszystkich jednostek
Tak fakt r407 r406 r22 r32 r410 i wiele innych ogarniesz jedną końcówka 🤣🤣🤣
@@ivt51wojtek55 tak wielozadaniową jak pasuje Tobie. Pozdrawiam
@ wielo zadaniowy to jest penis a nie końcówki do klimatyzacji
W instrukcji gree jest 30 cm od ściany. Trzeba się do tego stosować?
Tak to prawda, ale jak będzie 20 cm to też nie będzie dużego problemu ale już nie mniej bo musi być swobodny przepływ powietrza, ale już widziałem jednostki montowane przez psełdo fachowców że od ściany potrafili zostawić 10 cm 😉Pozdrawiam
Witam mam pytanie jakiej średnicy jest otwór przebiciowy
Jak dobrze pamiętam 60 mm
Prąd nie idzie ndo jednostki zewnętrznej tylko sam kabel sterujący? Czyli w jednostce wewnętrznej prąd + kabel do jedn. Zewn?
Przewód zasilający wraz z komunikacją połączone są jednym przewodem
Tak dla upewnienia się
Pierw podłączamy przewód z manometrami pod zawór serwisowy, odkręcamy zawór przy manometrze i włączamy pompę ? . Jak się zrobi próżnia to już robimy jak na załączonym filmie? pierw zakręcamy zawór przy manometrze , wyłączamy pompę? odkręcamy powoli zawór gazowy, potem cieczowy i odłączamy przewód od zaworu serwisowego i tyle?
coś w ten deseń
Mam pytanie podczas wykonywania próżni odkręcił pan zawód serwisowy kluczem imbusowym czy mówi pan o zaworze przy manometrach
Nie zawór servisowy musi być zamknięty przy robieniu próżni ponieważ on oddziela jednostki jedynie zamykamy na zaworze przy manometrze po jej zrobieniu i otwieramy wtedy zawór servisowy by napełnić czynnik
@ dziękuję za szybką odpowiedź pozdrawiam
Czy przewód zasilający na zewnątrz nie powinien być w proszku? Myślę co będzie z izolacją przewodu po 15 latach na słoncu. Proszę o poradę bo widzę że pan się zna na elektronice
można dać ja dałem zwykły i też nie jest mega zle po 15 latach będzie potrzeba to sie wymieni razem z klimą
Jaka długość rurek Ci wyszła? Bo chyba mniej niż 3 metry?
nie mierzyłem dokładnie ale coś koło tego.
Ja bym powiedział , że nie więcej jak półtora metra bo ściana 40+ 20 + 90 na zewnątrz... porazka ...
Czy otwornica fi 52 będzie ok do wykonania otworu?
Tak będzie trochę ciaśniej poprostu
oodejrzalem filmik i gość taka robił więc zamówiłem. Ale z tego co widzę to robią 65 więcej tak jak na Twoim filmiku. Będę sam zakładał i trochę się obawiałem ilości miejsca właśnie na przewody. Dzięki
Szukam informacji jeszcze jaka model wybrać czy ma Pan doświadczenie z Rotenso? Szukam w miarę cichego urządzenia?
@@b3tomek nie no fi 52 będzie ok zależy jaką izolacje będziesz dawał
@@b3tomek Rotenso słaba marka ale jeśli Ci zależy na cichej i ekonomicznej jednostce to tylko z EEV i dual sprężarką to gwarancja dobrego urządzenia zwłaszcza do grzania polecił bym Ci Gree Amber Prestige ma wszystko co trzeba i cenowo też nie najgorzej na filmie jest właśnie ona pokazana 3.5 kW i ogrzewam nią cały dom także warto to przemyśleć zapraszam także na moją grupę na FB - Pompa Ciepła jak zrobić tam nawet możesz taka klimę przerobić na pompę Ciepła zresztą taka sam mam za 4 tyś. Pozdrawiam
Witam . Jaki model pompy próżniowej Pan posiada?
VALUE V-I120SV
Witam super film czy gwint na pompie jest taki sam jak ma złączu serwisowym?
Pomocne filmy 💪 Mam jednak pytanie w kwestii uzupełniania czynnika. Kupiłem jednostki Amber Prestige 3.5kW, które chciałbym zamontować sam. Producent podaje w instrukcji, że dla instalacji do 5m ilość czynnika w sprężarce jest wystarczająca. Niestety w tej długości zmieszczę się tylko z 1szt, w przypadku pozostałych dwóch muszę wydłużyć przewody w granicach 6-8m. Czy przy tak małym wydłużeniu rzeczywiście trzeba dobić po te 16g R32 na metr? Procentowo taka ilość czynnika jest chyba znikoma...
Podłącz je normalnie nic się nie stanie zawsze możesz dopuścić czynnika są to małe ilości że nie powinny wpływać znacząco w na pracę.
@ Dzięki za odpowiedź! 😀 W weekend udało mi się zawiesić 1szt, zostały jeszcze dwie 🙂 Nasunęło mi się jednak w związku z tym jeszcze jedno pytanie - czy z miedzią można zejść poniżej jednostki zewnętrznej, pociągnąć je kilka metrów by wyjechać po ścianie 2 metry w górę? Jednostka stoi „na gruncie”, miałbym mniej kucia gdybym puścił te rurki do piwnicy, a z niej już do właściwego pokoju pod sufit 🙂
@@marcinb-s2902 powiem tak nie robi sie tak z uwagi że olej tam może Ci sie zbierać co jest nie wskazane.
Nie dało rady, schować otworu za klimatyzatorem?
No raczej nie bo by jednostka wewnętrzna była przy samej ścianie, a nie wyglądało by to fajnie. Finalnie wszystko będzie zamaskowane i będzie bardziej estetyczniej wyglądało. Pozdrawiam
@ Witam. Pompa value jedno czy dwustopniowa?. Pozdrawiam
Majster jak sobie przy króćcach odkręcasz albo dokrecasz to przytrzymaj sobie żabka bo się możesz kiedyś mocno zdziwić xd co do klucza dynamometrycznego to głównie chodzi o kruchość mosiądzu żeby nie zerwać gwintu. Duży wyciek gazu sprawdzisz na próżni ale taki który Cie zmusi do serwisu za pół roku już niekoniecznie.. 47:05 x kurwa d zaworek serwisowy kosztuje parę złotych a palców nie poparzysz czynnikiem. Rury miedziane i kabel zawinalbym dodatkowo w taśmę aluminiowa bo ich izolacje są średnio odporne na UV
Tak można sobie wspomóc drugim kluczem ale nie ma tam takiej dużej siły w dokręcaniu by to robić, ale pewnie lepiej dmuchać na zimne. Tak zaworku nie użyłem bo nie miałem w tym momencie a mus silny był by to zainstalować, trochę czynnika uleciało ale to nie jest jakiś problem, jeśli chodzi o palce to spokojnie bez obaw nic sobie nie poparzyłem i nigdy nie poparze i nie będę miał jak sie umiejętnie to zrobi. Rury miedziane są zaizolowane także taśmą aluminiową chłodniczą na następnym filmie jak byś obejrzał to już jest wszystko zrobione. Pozdrawiam
@ osobiście mi się nie zdarzyło wyrwać króćca, ale naprawiałem skutki takiego zdarzenia. Co do poparzeń to raz niestety mi się zdarzyło i zawsze sprawdzam czy mam zaworek. A taka ilość frwonu która uciekła to praktycznie nic przy tym co potrafią robić mechanicy samochodowi którzy dobijają go niekoniecznie dbając o szczelność. Czytałem sobie komentarze i niektórzy robią z montażu klimatyzacji bóg wie co, prawda jest taka że wystarczy się trzymać kilku zasad reszta to zazwyczaj estetyka albo to jak ktoś pracuje. Jedyne do czego bym się doczepił to brak przepipania skręceń detektorem i zaworka. Ale akurat mam fisiu że lubię sobie sprawdzić 2x niż się wracać tymbardziej, że teraz instalator jest gwarantem. Powodzenia i dużo udanych montaży życzę ;)
@@Zwyrus Generalnie masz rację, jak to montujesz dla kogoś to warto poświęcić czasu na sprawdzanie, by nie wracać do tego samego miejsca o byle pierdułkę. W moim przypadku jestem investorem, instalatorem i gwarantem w jednym :-) i te sprawy spadają na mnie, ale zamontowałem trochę tego i nie miałem żadnych problemów, ta klima z filmu do tej pory działa, także bez dotykania i wracania się że coś nie tak. P.S nie wyobrażam sobie teraz nie mieć jej w te upały, komfort bezcenny. Pozdrawiam
A czy odkręcany jako pierwszy zawór to nie jest to strona cieczowa a nie gazowa ? Górny, cieńszy przewód?
nie ma to znaczenia
@ Fakt kolejność odkręcania nie ma znaczenia. Chodzi mi tylko o odróżnienie który przewód gazowy a który cieczowy bo to już ma znaczenie.
Ze tu cenzury nie ma jakiejś na tych internetach jeden głupi pokaże a inny tak samo spierdoli...🙉🙉🤣
Tak to bywa. Pozdrawiam
Tak to bywa. Pozdrawiam
Na fgazach mówili że za takie psik w atmosfere można uprawnienia stracić ale wiadomo jak w praktyce to hywa. 😂
@@dualowiec111 to cię kłamali 🤣
@@dualowiec111 bo tam to prowadzą teoretycy którzy nigdy młotka w ręku nie trzymali
Widzę że robiłeś próżnię jak śnieg leżał, w taką pogodę można osuszyć układ?
W czym przeszkadza śnieg, nie wpływa to by zrobić próżnię w układzie.
@ Chodziło mi o temperaturę na dworze.
@@jolka9394 to było tak dawno ale okolicę 0
witam, to 3 fazowy jest?? chociaż nie ma 5 kabelków??
Nie jednofazowy
Witam przy robieniu próżni nie odkręciłem zaworu serwisowego puściłem czynnik potem jak się zorientowałem sciaglem go do klimatyzatora i zrobiłem próżnię na nowo czy to coś dało?
Przy robieniu próżni w j.w nie trzeba nic odkręcać pamiętać tylko trzeba by przewód od strony przyłącza miał taki grzybek który otwiera zaworek schradera.Po zrobieniu próżni otwierasz zawody na obu przewodach i szybko odkrecasz przewód by jak najmniej czynnika uleciało. W twoim przypadku poprostu opuściłeś gazu jak dobrze zrozumiałem i prawdopodobnie będzie potrzeba dobić.
Właśnie nie wkręciłem tego zaworu na wężu i nie otwozyl on tego wentylka zrobiła się próżnią tylko wężach nie zorientowałem się pościłem gaz potem go wróciłem do jednostki spowrotem zrobiłem próżnię już jak ma być i puściłem gaz jeszcze raz do układu
Czy wtedy czynnik zmieszał się z powietrzem w układzie?
@@krystianwilk35 no to git są czasami takie małe tricki, ale po to jest ten kanał by to rozwiązać.Pozdrawiam
@@krystianwilk35 pewnie tak
A czemu nie dajesz kleju anaerobowego na połączenia skręcane wtedy jest pewnie że będzie trzymać szczelność
nie daje sie żadnego kleju !!!!! szczelność uzyskuję sie poprzez dokręcenie kielicha z miedzi co defakto to on jest tak zwanym uszczelnieniem
@ a po dłuższym czasie użytkowania się nie rozszczelni ?
@ w artykule w internecie znalazłem opinie że instalatorzy specjalnie nie używają kleju żeby instalacja dużo szybciej się rozszczelniła a dzięki temu mają dodatkowy dochód z częstym serwisem
@@djtomasz nie ma takiej opcji
@@djtomasz bzdury jakieś, profesjonalny instalator nie używa żadnych doszczelniaczy, tak to sie prawidłowo robi. Pozdrawiam
A moje pytanie czy zewnętrzna jednostka nie powinna być metr niżej niż wewnętrzna???bo będę montował sobie klimę i tak coś wyczytałem z instrukcji obsługi ....będę wdzięczny za odpowiedź:)
Powinna być niżej u mnie jak na filmie jest około 20 cm chodzi tu głównie o olej by spływał swobodnie do sprężarki, ważne by nie był niżej.
I super:) i jeszcze jedno....co w przypadku gdy nie mam pomy próżniowej i nie zrobię próżni..?? Będzie to działać czy raczej coś kombinować i pożyczać czy coś... ???
@@lucasflucas5342 próżnię niestety trzeba zrobić można też wypożyczyć
@ i wszystko wiem 😉 dzięki śliczne za info pozdrawiam serdecznie i powodzonka,:)
@@lucasflucas5342 👍
a pompka dwustopniowa czy wystarczy jednostopniowa? jaka różnica?
Pomp rotacyjna nie ma stopni różnicę są konstrukcyjne w budowie i w zasadzie używa sie taką i taką oczywiście lepsze parametry ma podwójnie rotacyjna
Ano kurde tak opisują w sklepach to o to pytam. Pewnie coś w stylu dwusekcyjna czyli z większym wydatkiem i mocniejsze podciśnienia. Ale skoro wystarczy ta mniejsza to po co płacić prawie jeszcze raz tyle..
@@michu8617 Próżnia: Najważniejszy parametr w pompie próżniowej to mkrony im mniej tym lepsza pompa pozdrawiam
Pompa jednostopniowa cz dwustopniowa?
Dual rotary
Prawie nic nie słychać. Sugeruję nagrywać przez słuchawkę np. bezprzewodową
tak może jakość dźwięku słaba bo to na zewnątrz było przy dość mocnym wietrze