Zapowiedź audycji Mazowszanie, odc. 30 - 2018

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 ноя 2024
  • Brochów
    W powiecie sochaczewskim, 54 kilometry od Warszawy położona jest gmina Brochów. Od strony północnej jej granicę stanowi rzeka Wisła, od zachodniej rzeka Bzura. Gmina położona jest w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego, dlatego znaczną część jej terenu stanowią lasy. Piękno przyrody łączy się tutaj z bogactwem historii. Pierwsze wzmianki na temat osadnictwa na tym terenie pochodzą już z VII - II wieku przed naszą erą, a najstarsze miejscowości pochodzą z jedenastego wieku. Podobno tędy przeprawiał się przez Bzurę i Wisłę sam Jagiełło w drodze na Grunwald. W lasach, od połowy XVIII wieku, nasiliło się osadnictwo budnicze. Budnicy byli rzemieślnikami zajmującymi się wypalaniem węgla. Do dziś pozostałością są po nich wsie, które w swoim pierwszym członie mają nazwę Budy. Brochów był też świadkiem dwóch krwawych konfliktów zbrojnych - pierwszej i drugiej wojny światowej, przede wszystkim słynnej Bitwy nad Bzurą.
    Miłośnicy architektury i historii powinni koniecznie zajrzeć do Bazyliki świętego Jana Chrzciciela i świętego Rocha wybudowanej w 1551 roku przez tego samego projektanta, który tworzył warszawski Barbakan. Ta piękna świątynia była świadkiem wydarzeń historycznych. Jest też ważna dla melomanów.
    W Brochowie dba się o zdrowie mieszkańców, dlatego z myślą o nich powstał nowoczesny ośrodek zdrowia, który jest placówką wyposażoną na miarę dwudziestego pierwszego wieku.
    Dzięki środkom zewnętrznym udało się doposażyć Ochotniczą Straż Pożarną, która pełni w gminie niezwykle ważną funkcję społeczną. Gmina Brochów umiejętnie pozyskuje środki na dalsze inwestycje, dba o ochronę środowiska, infrastrukturę drogową i techniczną.
    Ważne dla rozwoju gminy jest też powstawanie nowych zakładów pracy, które przede wszystkim dają miejsca pracy mieszkańcom. Na terenie gminy Brochów bardzo prężnie działa cegielnia, która zatrudnia 60 osób, a jej walorem jest to, że w swojej produkcji wykorzystuje materiały recyklingowe. Działa tu też duża firma z branży spożywczej. Właściciele firm przyznają, że Brochów to idealne miejsce do inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej.
    Jeśli jesteście miłośnikami pięknej przyrody, wielbicielami Chopina i pasjonatami historii, koniecznie powinniście przyjechać i zobaczyć Brochów. Na pewno nie pożałujecie!
    Ożarów Mazowiecki
    Gmina Ożarów Mazowiecki położona jest w samym centrum województwa mazowieckiego w powiecie warszawskim zachodnim.
    Pierwsze wzmianki o Ożarowie pojawiły się w średniowieczu, kiedy Ożarów był wsią królewską należącą do starostwa warszawskiego. Z tych czasów wywodzi się zapewne obecna nazwa miasta, wówczas nazywanego: Folwarkiem Pożarowym lub wsią Pożarowy.
    Z początkiem XX wieku w gminie pojawiły się pierwsze większe zakłady przemysłowe: Wytwórnia Spirytusu i Drożdżownia w Józefowie, Huta Szkła i Fabryka Kabli w Ożarowie.
    Ważnym wydarzeniem historycznym było podpisanie w XIX-wiecznym dworku przy ul. Poniatowskiego w październiku 1944 roku układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie, po 63 dniach Powstania Warszawskiego.
    Doskonała lokalizacja i otwartość na nowe wyzwania, dogodne warunki do inwestowania sprawiają, że w Ożarowie mają swoje siedziby liczne firmy o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Poczynając od największej w regionie warszawskim giełdy spożywczej po firmy logistyczne, nowoczesne technologie i wiele innych.
    Ci, którzy marzą o lataniu powinni koniecznie odwiedzić Flyspot. Tu w tunelach aerodynamicznych można poczuć się jak ptak, a ci, którzy chcieliby zostać pilotami, mogą skorzystać z symulatora lotu. To prawdziwa przygoda dla tych bardziej i mniej odważnych!
    W Ożarowie naprawdę wiele się dzieje. Aktywni mieszkańcy i turyści mogą skorzystać z licznych siłowni zewnętrznych, placów zabaw, ścieżek pieszo-rowerowych, pływalni miejskiej i hali sportowych. Największe wrażenie robi wybudowana niedawno Hala Widowiskowo - Sportowa w Kręczkach. Działa tu też klub sportowy Ożarowianka, w którym swoje miejsce znajdą wszyscy miłośnicy futbolu.
    Działalnością kulturalną zajmuje się Miejska Biblioteka, gdzie odbywają się spotkania uniwersytetu trzeciego wieku. Jego członkowie to niezwykle aktywni ludzie, którzy spotykają się na zajęciach i wykładach, uprawiają jogę i pilates, a także organizują wspólne wycieczki nie tylko krajowe, ale i zagraniczne. Widać, że jest w ożarowskich seniorach wielka chęć do działania!
    W bibliotece mieści się też Lokalne Centrum Kompetencji, z którego korzysta głównie młodzież, ale także ludzie starsi. Można tu bezpłatnie skorzystać z dostępu do internetu oraz podszkolić swoje umiejętności informatyczne.
    Ożarów to miejsce, w którym nie można się nudzić!

Комментарии •