5 zajęcia online. QiFit w Olimpijskim Duchu - Starożytne Ćwiczenia dla Każdego

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 20 окт 2024
  • Tematem piątych zajęć w ramach cyklu starożytnych ćwiczeń dla każdego będą podstawy zestawu znanego jako "Symbol Taiji”
    Koncepcja yin-yang, na którym się opiera, opisuje dwie pierwotne i przeciwne oraz jednoczesne uzupełniające się siły, które odnaleźć można w całym wszechświecie. Idea ta pochodzi z antycznej filozofii chińskiej i metafizyki. Wzajemne oddziaływanie yin i yang jest przyczyną powstawania i wszelakich przemian. Z nich to właśnie powstaje pięć pierwiastków (ogień, woda, ziemia, metal i drewno). Te ostatnie są częściami składowymi wszystkich innych istniejących rzeczy. Wśród sił natury można obserwować obydwa te stany będące w ciągłym ruchu.
    Charakterystycznym i najbardziej rozpoznawalnym elementem tej filozofii jest znak Yin-Yang będący wizualizacją dwóch dopełniających się wzajemnie elementów dążących do utrzymania dynamicznej równowagi.
    Koncepcja Yin-Yang jest często wykorzystywana w różnych systemach treningowych. Zarówno w treningu zdrowotnym (Qi Gong), jak i w sztukach walki (np. w Taiji Quan lub Baguazhang).
    Będziemy mieli okazję poznać podstawy jednego z przekazu ćwiczeń opartych na symbolu Yin-Yang. Ćwiczenia mają za zadanie harmonizować ruch, umysł oraz oddech w jedną całość.
    Krzysztof KO Operacz
    Zajęcia są częścią projektu QiFit w Olimpijskim Duchu - Starożytne Ćwiczenia dla Każdego, który realizuje Fundacja Dantian, pragnąc podnieść społeczną świadomość fundamentalnego znaczenia codziennego, właściwego ruchu w utrzymaniu zdrowia oraz w procesach rehabilitacyjnych, przy współfinansowaniu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
    qifit.pl/p/qif...
    Projekt został oparty o idee olimpijskie, które oddają charakter prowadzonych w nim zajęć. Idee te przedstawiają sport, który wychowuje, jednoczy, sprawia przyjemność, radość, buduje przyjaźnie oraz pokój między ludźmi i narodami. Obok motta „szybciej, wyżej, mocniej” występuje również kulturotwórcza i wychowawcza rola aktywności fizycznej mówiąca, że sport doskonali ludzi nie tylko w wymiarze cielesnym, ale także psychicznym, co stanowi nawiązanie do antycznego ideału człowieka pięknego fizycznie i wewnętrznie. Wyraża to drugie motto olimpijskie „Najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem”. Taki właśnie charakter mają nasze starożytne ćwiczenia dla każdego, ukierunkowane nie tylko na rywalizację, cel lub wynik ruchu, ale także na świadome jego doświadczanie.

Комментарии •