ADHD, zaburzenia lękowe i grubancypacja | Jędrek Niemczyk

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 сен 2024
  • Jeśli podoba Ci się to, co robię i chciałxbyś wesprzeć moją dzialalność, to możesz postawić mi kawę na buycoffee.to/a... Wszystkim wspierającym pięknie dziękuję.
    ----------------------------------------------
    Zaburzenia lękowe to te najczęściej występujące z ADHD. Wiemy, że mogą i często rozwijają się jako powikłanie niezdiagnozowanego i niezaopiekowanego ADHD. Jako dowód anegdotyczny mam na potwierdzenie w zasadzie chyba prawie wszystkie moje dotychczasowe odcinki, bo to najczęściej zaburzenia lękowe (i/lub) depresja sprawiały, że osoby, z którymi tu rozmawiam trafiały do psychiatry albo wpadały ostatecznie na trop ADHD.
    Wiemy też, że lęk może maskować objawy ADHD i tak było właśnie w przypadku mojego gościa, Jędrka Niemczyka, z którym sporo właśnie o zaburzeniach lękowych rozmawiamy. Jędrek był przekonany, że nie może mieć ADHD, bo jest świetnie zorganizowany i nigdy niczego nie gubi. I dopiero po zaopiekowaniu się tą lękową częścią okazało się, że dzieje się tak dlatego, że obsesyjnie wszystko sprawdza po kilka razy, a przy okazji żyje na nieustannej spinie.
    Jędrek ADHD podejrzewał u siebie już od dawna, ale diagnozę otrzymał w tym roku i teraz dzięki niej może odkrywać dalej siebie i swoje ADHD.
    Ale nie tylko o ADHD i lęku tu dzisiaj gadamy. Bo Jędrek poza tym, że jest adehadziarzem, to jest też grubym i queerowy aktywistą, a jego marzeniem jest, by grube osoby nie doświadczały dyskryminacji ze względu na rozmiar ich ciała (słowo “gruby” używane jest tutaj jako neutralny przymiotnik).
    Mój gość po latach życia z zaburzeniami odżywiania swoją przygodę z grubancypacją i ciałopozytywnością zaczął od pracy nad swoją relacją z ciałem i jedzeniem w ruchu anti-diet. Zainspirowany działalnością grubych kobiet i osób kobiecych w mediach społecznościowych chciał, by ludzie mogli zobaczyć jego męską perspektywę na to, jak to jest być grubym facetem żyjącym w patriarchalnym i wagocentrycznym świecie, tym samym odrzucając jego dogmat i wierząc w równość wszystkich ciał.
    Od 2022 roku tworzy kontent edukacyjny na Instagramie, do tej pory był gościem podcastów takich jak np. Think Body, współtworzył panel grubancypacyjny na festiwalu Lato Wolnej Miłości, oraz prowadził warsztaty o ciele “Jedno ciało na całe życie” na eventcie online “Ciałowolność”, pokazując ludziom, że budowanie pozytywnej relacji z ciałem oraz przeciwstawianie się fatfobii i kulturze diety jest kwestią społecznie istotną. Szkoli się w tematach równości ciał, fat acceptance, budowania pozytywnej relacji z nim, ale też w tworzenia grupy wsparcia, TSR (Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach), oraz NVC (Non-Violent Communication), a dzięki temu jest w trakcie tworzenia przestrzeni dla grubych osób, Gru(b)py Wsparcia, która ma być miejscem, gdzie grube osoby mogą mieć ze sobą relację, wymieniać się doświadczeniami oraz budować życzliwy obraz siebie.
    Instagramowy profil Jędrka: / cialo.faynie
    ----------------------------------------------
    Zajrzyj też tu:
    Instagram: / atypowe.podcast
    Facebook: Atypowe

Комментарии • 11

  • @ukaszkaminski4405
    @ukaszkaminski4405 15 дней назад +2

    Jak się cieszę że kiedy byłem młodszy to NIE trafiłem na grubancypację. To wyjątkowo obrzydliwy i toksyczny ruch. Z własnego doświadczenia powiem że nadwagę można i warto zgubić. Jakość życia idzie z automatu do góry.

  • @inad1591
    @inad1591 9 месяцев назад +5

    Kocham rodzynki, a najbardziej z białym serem we wszystkim co możliwe, zwłaszcza serniku 😂
    Co do ADHD to nie mogę dopuścić do siebie myśli, że mogę mieć, bo to by znaczyło, że może mogłam już wcześniej żyć lepiej i się tak nie męczyć… nie hejtować za patologiczną prokrastynację i wkręcanie w „pierdoly”, skończyć te wszystkie kursy które zaczęłam i nie kombinować szukając adrenaliny. Płakać się chce na samą myśl. Jestem w trakcie diagnozy ;p

    • @atypowe
      @atypowe  9 месяцев назад +3

      Pocieszy Cię to, że kursów i tak byś nie skończyła, nawet gdybyś wiedziała? I że nadal byś kombinowała? Mam nadzieję, że tak. Dodam, że taki etap żałoby, to normalna sprawdza, potem w końcu przychodzi akceptacja i można już pracować z naszym mózgiem a nie przeciwko niemu. I nie musiałam tego pisać fance rodzynek, ale jednak napisałam. To pokazuje, że można wznieść się ponad podziały. 😆

  • @Mikus212
    @Mikus212 Месяц назад

    Bardzo mądre słowa przerwy w pracy 1,5 h na jedzenie możecie założyć firmę, to się zatrudnię ❤😂

  • @annaka953
    @annaka953 9 месяцев назад +1

    Na szczęście zjadłam zanim Was włączyłam.😂.

    • @atypowe
      @atypowe  9 месяцев назад

      No było ostrzeżenie, więc jakbyś nie zjadła, to byłaby tylko i wyłącznie Twoja wina 😂

    • @annaka953
      @annaka953 9 месяцев назад

      Dokładnie 😉

  • @agapus5215
    @agapus5215 9 месяцев назад

    🍀

  • @beabeja5108
    @beabeja5108 9 месяцев назад

    gdzie można znaleźć przepis na ten makaron z sosem orzechowym ?:-)
    nie mam insta:-(

    • @atypowe
      @atypowe  9 месяцев назад

      No niestety właśnie na Insta: instagram.com/reel/Cp8FYeBoRzp/?igshid=MzRlODBiNWFlZA== 😀

    • @beabeja5108
      @beabeja5108 9 месяцев назад

      @@atypowe dziękuję :-)