KÉKFESTÉS - Tehetséggondozó Szakkör a Várműhelyben, Nemzeti Tehetség Program

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 13 сен 2024
  • A Nemzeti Tehetség Program támogatásával, új tehetséggondozó szakkör valósul meg a Várműhelyben. A fél éven átívelő szakkör a hagyományos mesterségek megismerését segíti, annak a múzeumban őrzött tárgyi világát mutatja be.
    A tehetséggondozó szakkörön 14 tehetségígéret vesz részt. Négy kisiskolás egy szlovákiai magyar iskola növendéke. A diákok között vannak hátrányos helyzetűek, önkéntesek is.
    A műhelymunkák során egy-egy mesterség történetét ismerhetik meg a diákok. Népi iparművészek, képzőművészek technikai irányításával, útmutatásával készíthetik el „mesterremeküket” művészi színvonalon, így keresve RÍMEKET hagyományainkra.
    2022. május 21.
    KÉKFESTÉS
    A tengeri kereskedelem 16-17. századi fellendülésével jelent meg európai piacokon a közkedvelt indigó festék és a keleti pamutvászon. Hazánkban 1608-ban jött létre az első festőcéh. A kékfestő műhelyek elsődlegesen a Felvidék területén foglaltak helyet. A kézzel mintázott kelmék a népviselet mellett a főúri viseletekben, az egyházi textiliákon is megtalálható volt. A hat napjainkban is működő magyarországi műhely 2018-ban lett a Szellemi Kulturális Örökség része.
    A Nemzeti Tehetségprogramban részvevő gyermekek megismerkedhettek a mesterség történetével, a titkos receptek alapján készített indigó festékkel és a pap anyaggal. Bakos Zoltán kékfestő népi iparművész bemutatta a festési eljárást, ismertette a Bácsalmási Kékfestő Műhely napjainkban folytatott hagyományőrző tevékenységét.
    A programban résztvevő diákok fehér pamutvászon alapanyagot mintázhattak meg pap anyaggal, fa nyomódúcok segítségével. Az indigóval való megfestést követően egy kis terítő lesz a munkájuk gyümölcse.

Комментарии •