Villa Colonia - Tutaj poddał się Breslau
HTML-код
- Опубликовано: 6 фев 2025
- #Villa# Colonia - Tutaj #poddał się #Breslau #Wroclaw #Wrocław
Villa Colonia - dom willowy w typie "Landhausu" we Wrocławiu na Krzykach przy ul. Rapackiego 14 (dawniej Kaiser Wilhelm Strasse), w którym podpisano kapitulację Festung Breslau.
Willę zbudowano w 1905 roku[1] (lub ok. 1911 roku) dla Theodora Lutzenkirchena. Według niektórych źródeł wynajmował ją opolski aptekarz Wieczorek. W willi generałowie Hermann Niehoff i Władimir Głuzdowski 6 maja 1945 r. podpisali kapitulację Festung Breslau. Warunki kapitulacyjne spisano wcześniej w sztabie przy ul. Kamiennej. Przez 25 lat utrzymywano w tajemnicy miejsce podpisania kapitulacji, a przypuszczano, że odbyło się to w Pszennie koło Sobótki. Miejsce zidentyfikował prof. Karol Jonca na początku lat 60. XX w. i podał w książce "Upadek Festung Breslau". Miejsce kapitulacji potwierdzili Rosjanie. Po wojnie kilka lat mieściła się w niej izba skarbowa. Następnie dom zamieszkiwali pracownicy naukowi wrocławskich uczelni, m.in. prof. Edmund Klein i dr hab. Władysław Nadwyczawski. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych
Dom składa się z 5 kondygnacji, w tym piwnicy i dwupoziomowego poddasza. Część wyposażenia pochodzi z czasów przedwojennych. Całkowita powierzchnia budynku wynosi 590 m². Pochodzenie nazwy willi nie jest znane, istnieje prawdopodobieństwo, że pochodzi od wody kolońskiej. Na domu wmurowana jest odsłonięta w 1975 r. tablica upamiętniająca podpisanie aktu kapitulacyjnego. Tablica wykonana była z gipsu; kolejną, metalową tablicę wmurowano w latach 1990. i umieszczono w bardziej widocznym miejscu.