@@buhdab bardzo mnie to cieszy i takie komentarze chce się czytać. Nic tak nie potwierdza teorii czy nawet badań we własnym zakresie jak większa próba testujących.
Super, dzięki za test ;-) ja już obniżyłem moc po pierwszym filmiku :-D fajnie bo niedawno robiłem podobny test i wyniki wyszły mi podobne 👍 pozdrawiam
Dziękuję Tobie, że dzielisz się swoją wiedzą, oraz przedstawiasz to w prosty sposób. Posiadam taki sam kocioł i ma pytanie, czy można coś zrobić dla C.W.U bez zasobnika, aby ograniczyć koszty i podwyższyć kondensację. Temperatura wody ustawiona na 46c°. Jeszcze raz dziękuję i do następnego filmiku. Może uda się taki zrobić w nawiązaniu do mojego pytania.😊
Miałem o tym wspomnieć ale nie chciałem komplikować. Dla kotłów dwufunkcyjnych czyli z wbudowanym wymiennikiem trzymamy temperatury jak najniższe i w takich się kąpiemy. W sensie ustawiamy tak żebyśmy się kąpali gdy pokrętło odkręcone na maksa na ciepłą wodę a nie dopuszczali zimnej.
tego szukalem rok temu :D, doszedlem do takich samych wniosków jak Twoj test!! A co do roznic w temp, w tabelce w filmie wkradl sie blad. ale to pewnie juz wiesz. A co do samej temperatury wody i jej wiekszego rozwarstwienia w zasobniku, To NAPEWNO takie cos ma miejsce, wolniej i dluzej = zasobnik lepiej wygrzany rzadziej sie uruchamia :)
Tak zgadza się. widać to szczególnie w wysokich wąskich zasobnikach gdzie czujnik jest na spodzie a wężownica i góry (taki jak na zdjęciu intro). Najlepiej gdyby podczas grzania chodziła pompka cyrkulacyjna ale już nie chciałem przeciągać filmiku.
Witam, oglądałem Pana filmy na temat krzywej grzewczej. Posiadam piec Vaillant EcoTec plus i krzywa grzewcza jaka mi odpowiada w moim domu to 0,35. Problem jest jednak taki, że przy utrzymujących się dłużej dodatnich temperaturach, szczególnie po wyżej około 5/6 stopni spada mocno komfort cieplny w domu i instalacji ewidentnie dość długo schodzi, żeby nagrzać pomieszczenia do zadanych 20 - 21 stopni, gdzie przy ujemnych temperaturach tego nie zauważyłem. Z tego co zrozumiałem, rozwiązaniem może być zwiększenie podstawy krzywej grzewczej z domyślnej (20 stopni) na na przykład 22 stopnie, jednak nie mogę się nigdzie doszukać jak to zmienić w moim piecu i na ten moment to wygląda tak, że przy dodatnich temperaturach daję krzywą na 0.45, a jak spadają to na 0,35 co jest na dłuższą metę trochę irytujące. Maksymalna temperatura zasilania ustawiona na 38 stopni. Wiem, że można by zmienić minimalną, do na przykład 30, ale wolał bym aby to krzywa sama decydowała, było by chyba wygodniej i oszczędniej .W Pana piecu, Saunier Duval Thelia Condens, fajnie Pan pokazał, którym parametrem zmienia się podstawę krzywej - w Vaillant nie mam pojęcia jak to zrobić :(
Dokładnie do tego służy podstawa krzywej grzewczej. W vaillance z poziomu sterownika nazywa się to bodajże oczekiwana temperatura w pomieszczeniu. Na pewno pan znajdzie pozycję gdzie jest 20° teraz proszę to zmienić na 22. Ewentualnie poradzić się swojego serwisanta.
Dzień dobry Panie Tomaszu. Mam pytanko odnośnie kotła który Pan posiada. Ma on wymiennik aluminiowo krzemowy, moje pytanie brzmi czy uważa pan że ten wymiennik jest lepszy od wymienników ze stali nierdzewnej. Właśnie mój Vaillant Eco tec kondensacyjny po 14 latach skończył żywot i stoję przed zakupem nowego kociołka. Jakoś przekonuje mnie ten wymiennik aluminiowo krzemowy. Bardzo proszę o szczerą podpowiedź. Pozdrawiam.
Witam . Mam w domu thelia condes i problem z pompą . Potrzebuję zwiekszyć moc pompy obiegowej z 60 do 70 procent . W tym modelu jest pompa dwubiegowa z mozliwosciami wyboru 60 i 90 procent nie modulująca . Zmienia sie to w parametrze d.19. Poszę o podpowiedź co zrobić . Dzieki
U mnie piec Beretta działa inaczej : Wchodzi na temp. 80C gdy grzeję zasobnik w pełnej mocy a potem utrzymuje tą temp. a moc pieca spada do 6kw i tak grzeję zasobnik do 45C. Ciekaw jestem jak bym obniżył temp. grzania z tych 80C na 60C czy bym miał jakieś wyraźne oszczędności. Bardzo dziękuję za twoje różne filmy duzo pozmienialem już w ustawieniach mego pieca ( temp. na C.W. ). Pozdrawiam.
Ciekawa sprawa że kocioł jest w stanie utrzymać tak wysoką deltę temp, chyba że na te 6kW się włącza w ostatnim etapie gdy już zasobnik ma te 40st. Normalnie wężownice zasobników mają moc po 30kW, może tam jest mniejsza.
Okazało się dlaczego tak robił. Sitko od zanieczyszczeń serwisant nie wyczyścił i nie było takiego przepływy jaki miał być. 🤦 Teraz piec c.w.o grzeje ekspresowo. Zwróciłem na to uwagę jak piec zaczął taktować. Skąd to się ten brud tam dostał??? Chyba kaloryfery bo mam 5 szt.
Zastanawia mnie tylko czy przegrzewanie zasobnika przez kocioł o te 2-3 stopnie, mimo tego że jest ustawione 45*- a przy tym zwiększone zużycie gazu nawet dwukrotne, da się jakoś ograniczyć czy to po prostu taka "logika" grzania bojlera... Pozdrawiam, jak zawsze świetny materiał
Dzięki. A co rozumiesz przez dwukrotnie większe zużycie gazu? Co do ostatecznej temp to jak mówiłem mam podejrzenia o ładowanie warstwowe zasobnika. Trzeba by porobić wiele prób z pompką obiegową itp a nie chciałem robić z materiału doktoratu :)
@@tomtech1500 podam swój przykład, moc skręcona 20 kw, temp. cwu ustawiona na 45*, zasobnik 150 l. Do podgrzania od 38* do tych 45* przy zasilaniu 60* schodzi ok 0.171 m3, podczas przegrzewania o te 2-3 stopnie zużycie wzrasta do ponad 0.220 m3 a kocioł nagrzewa się do 75-80*. Gdy zasobnik jest ciut bardziej wychlodzony wartości są ciut większe. Wcześniej korzystałem z junkersa, dlatego trochę mnie zastanawia ta praca kotła:)
@@izumiakazawa2550 no to normalne. Zawsze powtarzam że kotły condens nie lubią wysokich temp bo w nich pracują jak zwykłe stare podgrzewacze. Rozumiem że chodzi ci o niepożądane przegrzewanie bojlera pomimo temp ustawionej 45st. Czy coś z tym da się zrobić? zależy od bojlera i położenia czujnika, kocioł nie ma nic do tego, można tylko zmieniać moc jak opisane przez co grzeje się dłużej i większa szansa że czujnik zareaguje szybciej.
Dzień dobry, mam saunier duval thelia condens as 25-a jest gdzieś w sieci dostępne kodowanie, zmiana parametrów poszczególnych funkcji kotła bo potrzebuję zmienić histerezę w zasobniku cwu
Jak ustawic moc minimalna w kotle beretta Qadra x25c chodzi mi o male zużycie gazu podczas grzania mieszkania .ogrzewam grzejnikami bez glowic termostatycznych jaka ustawic tem na kotle praca kotla bez sterownika pokojowego .mieszkanie 50 m kwadratowych .
Kryzuj grzejniki poprawnie jeżeli nie masz termostatów. Prawdopodobnie nieduże grzejniki nie dadzą rady ogrzac pomieszczeń na niskiej zadanej temperaturze. Aby na niskich temperaturach zasilania CO jakoś grzało musiałbyś mieć przewymiarowane grzejniki aby ich moc na niskiej temp zasilania odpowiadała
Obniżona moc 70%, temp zadana nie występuje(temp zadana 46 st rzeczywista 32 zasilenia), ale przynajmniej spalanie 30% wyższe, jest też taktowanie(grzeje kaloryfery 30 st i wyłącza na wiele min). Co się zepsuło?
@@StopTeoriomSpiskowym racja, przecinki nie pomogły w kontekście 🤣 twoje posty brzmią jakbyś je wrzucił z jakiegoś translatora. W skrócie: ustawiasz 46st ale nie dobija do tej temp, zamiast tego taktuje o jest średnio 30st? Kocioł za szybko łapie wysoką temperaturę powrotną. Przyczyn może być wiele, bez wnikliwej analizy nie sposób tego ustalić. Miałem już wiele takich sytuacji, gdybyś chciał pomocy to pisz Siba.thomas@gmail.com
@@tomtech1500 To proszę wymienic te przyczyny. Temp zasilania pokazuje ale to nie jest ta temp realna czyli pracuje wg % mocy. na 100% mocy też to nie jest ta temperatura. Spalanie zwiększone od taktowania.
Czasem udzielam krótkiej odpowiedzi, ale wolę żeby komentarze służyły do wyrażania zdania czy wymieniania poglądów (tak jak na WSZYSTKICH innych kanałach) a nie do ciągłego zadawania pytań i robienia ze mnie chatu/infolinii serwisowej. Proszę rozmawiać ze swoimi serwisantami, którzy odpłatnie opiekują się urządzeniami. Ew. ja świadczę takie usługi, (w tym zdalnie) ale komercyjnie a nie w formie wolontariatu.
Każdy kocioł kondensacyjny posiada modulację palnika. Natomiast zauważyłem że przy wyborze kotła panuje wśród inwestorów fałszywe przekonanie o istotności parametru jakim jest zakres modulacji podczas gdy ten parametr jest nieistotny w ogóle.
Oszczędność jest wiadomo ale jak jest dużo osób w domu i przychodzi pora kąpieli plus jakiś prysznic w tym czasie to trzeba by robić kolejki żeby czekać na cwu.
wracam po 8 miesiącach do tego filmu - już po testach :) różnica około 17% w porównaniu do grzania CWU na pełen gwizdek :) pozdrawiam
@@buhdab bardzo mnie to cieszy i takie komentarze chce się czytać. Nic tak nie potwierdza teorii czy nawet badań we własnym zakresie jak większa próba testujących.
Dziękuję za test, pozdrawiam.
Cieszę się że pomogłem :)
Ciekawa analiza, pozdrawiam
Super, dzięki za test ;-) ja już obniżyłem moc po pierwszym filmiku :-D fajnie bo niedawno robiłem podobny test i wyniki wyszły mi podobne 👍 pozdrawiam
A czy są jakieś oszczędności wynikające z odzyskiwania energii z kondensatu w zależności od delty wody grzewczej ?
Dziękuję Tobie, że dzielisz się swoją wiedzą, oraz przedstawiasz to w prosty sposób. Posiadam taki sam kocioł i ma pytanie, czy można coś zrobić dla C.W.U bez zasobnika, aby ograniczyć koszty i podwyższyć kondensację. Temperatura wody ustawiona na 46c°. Jeszcze raz dziękuję i do następnego filmiku. Może uda się taki zrobić w nawiązaniu do mojego pytania.😊
Miałem o tym wspomnieć ale nie chciałem komplikować. Dla kotłów dwufunkcyjnych czyli z wbudowanym wymiennikiem trzymamy temperatury jak najniższe i w takich się kąpiemy. W sensie ustawiamy tak żebyśmy się kąpali gdy pokrętło odkręcone na maksa na ciepłą wodę a nie dopuszczali zimnej.
Dziękuję za odpowiedź. Dokładnie tak u mnie się odbywa, ale czy jeszcze można coś zrobić np. obniżając moc kotła dla C.W.U. Czy to ma sens?
@@darkvold_yt4851 raczej nie ma, oszczędność pewnie będzie znikoma, a przy tym poleci więcej letniej wody zanim osiągnie nominalną temperaturę.
tego szukalem rok temu :D, doszedlem do takich samych wniosków jak Twoj test!! A co do roznic w temp, w tabelce w filmie wkradl sie blad. ale to pewnie juz wiesz. A co do samej temperatury wody i jej wiekszego rozwarstwienia w zasobniku, To NAPEWNO takie cos ma miejsce, wolniej i dluzej = zasobnik lepiej wygrzany rzadziej sie uruchamia :)
Tak zgadza się. widać to szczególnie w wysokich wąskich zasobnikach gdzie czujnik jest na spodzie a wężownica i góry (taki jak na zdjęciu intro). Najlepiej gdyby podczas grzania chodziła pompka cyrkulacyjna ale już nie chciałem przeciągać filmiku.
super test
Co tu dużo pisać, dobra robota chłopie! 😁
Witam, oglądałem Pana filmy na temat krzywej grzewczej. Posiadam piec Vaillant EcoTec plus i krzywa grzewcza jaka mi odpowiada w moim domu to 0,35. Problem jest jednak taki, że przy utrzymujących się dłużej dodatnich temperaturach, szczególnie po wyżej około 5/6 stopni spada mocno komfort cieplny w domu i instalacji ewidentnie dość długo schodzi, żeby nagrzać pomieszczenia do zadanych 20 - 21 stopni, gdzie przy ujemnych temperaturach tego nie zauważyłem. Z tego co zrozumiałem, rozwiązaniem może być zwiększenie podstawy krzywej grzewczej z domyślnej (20 stopni) na na przykład 22 stopnie, jednak nie mogę się nigdzie doszukać jak to zmienić w moim piecu i na ten moment to wygląda tak, że przy dodatnich temperaturach daję krzywą na 0.45, a jak spadają to na 0,35 co jest na dłuższą metę trochę irytujące. Maksymalna temperatura zasilania ustawiona na 38 stopni. Wiem, że można by zmienić minimalną, do na przykład 30, ale wolał bym aby to krzywa sama decydowała, było by chyba wygodniej i oszczędniej .W Pana piecu, Saunier Duval Thelia Condens, fajnie Pan pokazał, którym parametrem zmienia się podstawę krzywej - w Vaillant nie mam pojęcia jak to zrobić :(
Dokładnie do tego służy podstawa krzywej grzewczej. W vaillance z poziomu sterownika nazywa się to bodajże oczekiwana temperatura w pomieszczeniu. Na pewno pan znajdzie pozycję gdzie jest 20° teraz proszę to zmienić na 22. Ewentualnie poradzić się swojego serwisanta.
@@tomtech1500 dziękuję za odpowiedź! :)
Dzień dobry Panie Tomaszu. Mam pytanko odnośnie kotła który Pan posiada. Ma on wymiennik aluminiowo krzemowy, moje pytanie brzmi czy uważa pan że ten wymiennik jest lepszy od wymienników ze stali nierdzewnej. Właśnie mój Vaillant Eco tec kondensacyjny po 14 latach skończył żywot i stoję przed zakupem nowego kociołka. Jakoś przekonuje mnie ten wymiennik aluminiowo krzemowy. Bardzo proszę o szczerą podpowiedź. Pozdrawiam.
Proszę o kontakt Siba.thomas@gmail.com. wyślę rozszerzoną odpowiedź.
Witam . Mam w domu thelia condes i problem z pompą . Potrzebuję zwiekszyć moc pompy obiegowej z 60 do 70 procent . W tym modelu jest pompa dwubiegowa z mozliwosciami wyboru 60 i 90 procent nie modulująca . Zmienia sie to w parametrze d.19. Poszę o podpowiedź co zrobić . Dzieki
Sam sobie odpowiedziałeś. Jest jeszcze parę rzeczy do dodania, mogę pomóc siba.thomas@gmail.com
U mnie piec Beretta działa inaczej :
Wchodzi na temp. 80C gdy grzeję zasobnik w pełnej mocy a potem utrzymuje tą temp. a moc pieca spada do 6kw i tak grzeję zasobnik do 45C.
Ciekaw jestem jak bym obniżył temp. grzania z tych 80C na 60C czy bym miał jakieś wyraźne oszczędności.
Bardzo dziękuję za twoje różne filmy duzo pozmienialem już w ustawieniach mego pieca ( temp. na C.W. ). Pozdrawiam.
Ciekawa sprawa że kocioł jest w stanie utrzymać tak wysoką deltę temp, chyba że na te 6kW się włącza w ostatnim etapie gdy już zasobnik ma te 40st. Normalnie wężownice zasobników mają moc po 30kW, może tam jest mniejsza.
@@tomtech1500 W zasobniku mam wężownicę 25kW może dlatego.
Pozdrawiam Wesołych Świat. 🎄
bardzo prawdopodobne że nie miałbyś oszczędności. ale mialbyś dużo zimniej
Okazało się dlaczego tak robił.
Sitko od zanieczyszczeń serwisant nie wyczyścił i nie było takiego przepływy jaki miał być. 🤦
Teraz piec c.w.o grzeje ekspresowo.
Zwróciłem na to uwagę jak piec zaczął taktować.
Skąd to się ten brud tam dostał??? Chyba kaloryfery bo mam 5 szt.
@@konrads3655 Brudna woda w kaloryferach bierze się z bakterii żyjacych w zanieczyszczeniach w wodzie wodociągowej
Zastanawia mnie tylko czy przegrzewanie zasobnika przez kocioł o te 2-3 stopnie, mimo tego że jest ustawione 45*- a przy tym zwiększone zużycie gazu nawet dwukrotne, da się jakoś ograniczyć czy to po prostu taka "logika" grzania bojlera...
Pozdrawiam, jak zawsze świetny materiał
Dzięki. A co rozumiesz przez dwukrotnie większe zużycie gazu? Co do ostatecznej temp to jak mówiłem mam podejrzenia o ładowanie warstwowe zasobnika. Trzeba by porobić wiele prób z pompką obiegową itp a nie chciałem robić z materiału doktoratu :)
@@tomtech1500 podam swój przykład, moc skręcona 20 kw, temp. cwu ustawiona na 45*, zasobnik 150 l. Do podgrzania od 38* do tych 45* przy zasilaniu 60* schodzi ok 0.171 m3, podczas przegrzewania o te 2-3 stopnie zużycie wzrasta do ponad 0.220 m3 a kocioł nagrzewa się do 75-80*. Gdy zasobnik jest ciut bardziej wychlodzony wartości są ciut większe. Wcześniej korzystałem z junkersa, dlatego trochę mnie zastanawia ta praca kotła:)
@@izumiakazawa2550 no to normalne. Zawsze powtarzam że kotły condens nie lubią wysokich temp bo w nich pracują jak zwykłe stare podgrzewacze. Rozumiem że chodzi ci o niepożądane przegrzewanie bojlera pomimo temp ustawionej 45st. Czy coś z tym da się zrobić? zależy od bojlera i położenia czujnika, kocioł nie ma nic do tego, można tylko zmieniać moc jak opisane przez co grzeje się dłużej i większa szansa że czujnik zareaguje szybciej.
Dzień dobry, mam saunier duval thelia condens as 25-a jest gdzieś w sieci dostępne kodowanie, zmiana parametrów poszczególnych funkcji kotła bo potrzebuję zmienić histerezę w zasobniku cwu
Sprawdzałeś inne moje filmiki? Bo połowa jest o thelii.
Nie mogę znaleźć jak zmieniać histerezę CWU, podrzuć proszę linka do takiego filmiku z góry dzięki@@tomtech1500
Jak ustawic moc minimalna w kotle beretta Qadra x25c chodzi mi o male zużycie gazu podczas grzania mieszkania .ogrzewam grzejnikami bez glowic termostatycznych jaka ustawic tem na kotle praca kotla bez sterownika pokojowego .mieszkanie 50 m kwadratowych .
Kryzuj grzejniki poprawnie jeżeli nie masz termostatów. Prawdopodobnie nieduże grzejniki nie dadzą rady ogrzac pomieszczeń na niskiej zadanej temperaturze. Aby na niskich temperaturach zasilania CO jakoś grzało musiałbyś mieć przewymiarowane grzejniki aby ich moc na niskiej temp zasilania odpowiadała
Obniżona moc 70%, temp zadana nie występuje(temp zadana 46 st rzeczywista 32 zasilenia), ale przynajmniej spalanie 30% wyższe, jest też taktowanie(grzeje kaloryfery 30 st i wyłącza na wiele min). Co się zepsuło?
Gdybyś dodał jakieś przecinki albo wyjaśnił, to bym się do tego odniósł.
@@tomtech1500 Raczej łatwo wstawić przecinki samemu innego kontekstu tu nie bedzie ze znaczenia .
@@StopTeoriomSpiskowym racja, przecinki nie pomogły w kontekście 🤣 twoje posty brzmią jakbyś je wrzucił z jakiegoś translatora. W skrócie: ustawiasz 46st ale nie dobija do tej temp, zamiast tego taktuje o jest średnio 30st? Kocioł za szybko łapie wysoką temperaturę powrotną. Przyczyn może być wiele, bez wnikliwej analizy nie sposób tego ustalić. Miałem już wiele takich sytuacji, gdybyś chciał pomocy to pisz Siba.thomas@gmail.com
@@tomtech1500 Jest ustawiona moc 70% i temp wskazuje 46. jednak zasilanie wcale tyle nie ma ma realnie tylko 30 i do tego piec taktuje.
@@tomtech1500 To proszę wymienic te przyczyny. Temp zasilania pokazuje ale to nie jest ta temp realna czyli pracuje wg % mocy. na 100% mocy też to nie jest ta temperatura. Spalanie zwiększone od taktowania.
Witam mam pytanie odnośnie pieca AVC
Czasem udzielam krótkiej odpowiedzi, ale wolę żeby komentarze służyły do wyrażania zdania czy wymieniania poglądów (tak jak na WSZYSTKICH innych kanałach) a nie do ciągłego zadawania pytań i robienia ze mnie chatu/infolinii serwisowej. Proszę rozmawiać ze swoimi serwisantami, którzy odpłatnie opiekują się urządzeniami. Ew. ja świadczę takie usługi, (w tym zdalnie) ale komercyjnie a nie w formie wolontariatu.
Czy Twój kocioł posiada modulację palnika? To dość istotny czynnik...
Każdy kocioł kondensacyjny posiada modulację palnika. Natomiast zauważyłem że przy wyborze kotła panuje wśród inwestorów fałszywe przekonanie o istotności parametru jakim jest zakres modulacji podczas gdy ten parametr jest nieistotny w ogóle.
Jak to nie jest istotny jak chyba najważniejszy jaki jest zakres modulacja tzn jak nisko kocioł może zejść z mocą pobierana przez palnik
Modulacja minimalna np 20% a 10 % to np moc minimalna 6kw a 3kw
Przy grzejniku może to nieistotne ale przy podłogowce w dobrze ocieplonym domu im niższa modulacja tym lepiej.
Oszczędność jest wiadomo ale jak jest dużo osób w domu i przychodzi pora kąpieli plus jakiś prysznic w tym czasie to trzeba by robić kolejki żeby czekać na cwu.