Witam pani Sylwio przepraszam że dopiero ale nie widziałem wcześniej. Chodziło mi o to żeby pani zaprezentowała wszystkie ćwiczenia jakie są w tej metodzie
Czy takie płytkie, niepełne oddechy nie prowadzą do tego, że siłą rzeczy musimy wziąć więcej szybkich, krótkich wdechów, żeby jakoś to powietrze uzyskać, a to wtedy prowadzi do większej częstotliwości oddechów, szybszego oddychania? Jakoś nie potrafię spokojnie oddychać podczas tego ćwiczenia, mam wrażenie, że biorę więcej krótkich oddechów i wcale mnie to nie uspokaja. Dużo spokojniej oddycham wykonując pełne wdechy, w wolniejszym tempie. Może to kwestia wyćwiczenia?
Z założenia metoda Wima Hofa zakłada hiperwentylację(często przygotowuje do ekspozycji na zimno np. osoby morsujace), a metoda Butejki spłycenie oddechu i wytworzenie wyższego stężenia CO2 w celu dotlenienia organizmu na poziomie komórkowym. Niektórzy traktują obie metody jako dopełniające. Nie słyszałam o przeciwwskazaniach do przemiennego stosowania obu metod.
Dzień dobry, nie wiem, czy dobrze zrozumiałem jeden z aspektów. Jeśli mam wziąć wdech do nosa na 1cm i taki sam wydech na 1cm,, to jak mogę doprowadzić do deficytu oddechowego? Wygodniej jest mi wziąć wdech na 1 cm i swobodnie wypuścić powietrze nawet przez kilka sekund bez zbędnego wypychania powietrza z płuc. Wtedy więcej wydycham niż wdycham i powstaje deficyt powietrza. Czy moje rozumowanie jest błędne? Proszę o instrukcję. Pozdrawiam serdecznie.
Panie Igorze, najlepiej wdychając powietrze liczyć do 4., a wydychając do 6. Nigdy w ćwiczeniach oddechowych (jakichkolwiek) nie doprowadzamy do "wyplucia płuc". A jako ciekawostkę dodam, że w płucach zawsze pozostaje powietrze, które możemy nazwać "zalegającym" - RV (residual volume) stanowi objętość powietrza pozostającą w płucach po maksymalnym wydechu.
@@SylwiaZasada liczyc do 4 czy do 4 sekund? Bo mozna liczyc wolno i szybko a sekundnik pokazuje jednakowy czas. Jesli licze wdech 4 sek i wydech 6 sek do wychodzi mi 6 oddechow na minute. Dobrze?
Czy można te ćwiczenia stosować u dzieci? . Szukałam w zagranicznej literaturze o naturalnych metodach zmniejszenia 3 migdałka i polecano też tę metodę
Dokładnie tak. Patrick, który prowadził kurs instruktorski MOB, mówił, że gdyby wcześniej znał metodę nie wycinałby 3. migdała u swojego dziecka. Dla mnie to bardzo wiarygodna rekomendacja. Ćwiczenia nadają się dla dzieci. Proszę zobaczyć odcinek 27. vloga. Tam mówię o stosowaniu plastrów u dzieci. A może wkrótce nagram kilka odcinków o terapii Metodą Butejki dzieci właśnie. Pozdrawiam serdecznie.
Ratuje mi Pani zycie . Moze sie naucze choc to jest dla mnie trudne bo mam jakies przyzwyczajenie oddychac ustami ,bo wtedy jakbym ratowala sie przy ataku astmy ,stresu ,paniki.To jest u mnie jakby wycwiczone i odruchowe. Trudno mi jest, bo zauwazam podnoszenie sie klatki piersiowej, a nie brzucha. Bede cwiczyc moze to opanuje. Dziekuje bardzo i pozdrawiam Pania. Ps.Pytanie -Czy prowadzi Pani jakies zajecia jesli tak to gdzie? i czy moglabym skorzystac?(prywatnie)💓
Pani Maju, cieszę się, że mogę pomóc. Rozumiem doskonale Pani reakcję - "Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka". Proszę zobaczyć vlog 26. na temat zaklejania ust plastrem. To na pewno pomoże. Jeśli chodzi o ruchy klatki, proszę zamknąć oczy i wyobrażać sobie, że powietrze wędruje przez nos, gardło, płuca do brzucha i proszę położyć jedną dłoń na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej i starać się oddychać tak, aby czuć unoszenie się dłoni leżącej na brzuchu. Powodzenia.
Przede wszystkim wtedy, ja to robię od miesiąca, oddech tylko nosem w tym wszystkie treningi na rowerze i wyścigi, zmiana w wydolności jest niesamowita.
Ile takich ćwiczeń trzeba robić dziennie? I czy praktykować taką metodę oddychnia cały czas? Ciągle oddychać małą ilością, przeponą i przez nos-czy takie ciągłe oddychanie nie jest wskazane?
A jak bierze się ten 1 cm wdechu i taki mały wydech tego to też tzreba liczyc do 4 i 6? Bo ten 1 cm wydech szybciej sie chyba zrobi niż 4 s i szybciej wydech niż 6 s?
Czytałam,że metoda Butejki będzie skuteczna dla dzieci z astmą. Syn ma 4 lata i chciałabym zacząć z nim ćwiczyć. Czy dam radę kontrolować jego wdech i wydech?
Metodę stosuje się u osób z astmą - dzieci i dorosłych - w celu zmniejszenia ataków astmy, a nawet ich wyeliminowania. Założenie jest takie, że metodę stosuje się u dzieci od 5. roku życia. Jednak wszystko jest indywidualne. Jeśli chciałaby Pani konkretnych informacji a propos Pani dziecka, proszę o kontakt przez Messenger: Pracownia Głosu i Oddechu Sylwia Zasada
@@stasiekkolasa3704 zdecydowanie nie. S - slow L - light D - Deep to założenia metody Butejki. Przy czym "głęboki" oznacza "przeponowy", czyli do niskich partii płuc. Płytki oddech to oddech do wysokich partii płuc. A tu ma być lekko, ale "przeponowo".
@@SylwiaZasada "K.P. Butejko/ Buteyko  był cenionym, rosyjskim lekarzem. Opisał on nową jednostkę chorobową, którą nazwał chorobą głębokiego oddychania." butejko.pl/metoda-butejki/podstawy-metody-butejko/
@@stasiekkolasa3704 "Ważnym czynnikiem, który poważnie wpływa na zakłócenie normalnego procesu oddychania jest tak zwany oddech przesadny lub inaczej hiperwentylacja (przewentylowane). Oznacza to wdychanie zbyt dużej ilości powietrza w stosunku do potrzeb ciała i jednocześnie zbyt gwałtowne wydychanie dwutlenku węgla, w wyniku czego płuca nie są zdolne do utrzymania właściwego poziomu CO2 w pęcherzykach". butejko.pl/artykuly/sposob-astme/ Nas uczono, że "głęboki oddech" w zdaniu, które Pan zacytował to "przesadny" , angażujący górne partie mięśni oddechowych - taki, jak często w gabinecie lekarza wykonujemy, bo nie ma nic wspólnego z wprowadzaniem głęboko do płuc powietrza. A podstawą MOB jest wprowadzanie powietrza głęboko do płuc (tak, aby uruchomiła się przepona) lekko, delikatnie i powoli i stopniowe ograniczanie ilości wdychanego powietrza.
Nie do końca rozumiem tę ideę oddychania do brzucha. W atlasie anatomii funkcjonalnej Kapandji'ego z którego korzystam, wyizolowane style oddychania - brzuszny lub dolnożebrowy przy jednoczesnym zblokowaniu ruchomości górnych żeber są opisywane jako patologia oddychania, a jako negatywny skutek ich stosowania wymienione jest słabe natlenienie górnych partii płuc (chyba, że w oddychaniu do brzucha właśnie chodzi o takie odczucie podduszenia). Wobec tego jeśli ktoś jest mi w stanie wyjaśnić z jakich względów podczas tych ćwiczeń górna część klatki piersiowej ma się absolutnie nie unosić, a brzuch tak, będę wdzięczna 🧐
@@SylwiaZasada Dziękuję za odpowiedź. Jak długo można to robić 30 minut 1h? Robię to do zasypiania około 10 minut i zauważyłem, że potem sam oddech od tego ćwiczenia jest delikatniejszy. Niestety po jakiś 30 minutach uderza mi w mózg takie ciepło i straszny wewnętrzny niepokój, że aż mnie wybudza potem mija i znowu wybudza. Czy to jest normalna odpowiedz organizmu. Pałze kontrolną mam na poziomie 20 sekund. Pozdrawiam
Ja oddycham przez nos. Problem dzieje się w nocy, buzia od razu po zaśnięciu mi się rozdziabia, język rozluźnia i wpada między zęby.. :/ Miałam progenie i zgryz otwarty i niedawno operację (jednak w dzieciństwie usunieto mi 4ki więc język może się nie do końca mieści, a może przyczyna leży gdzie indziej, w mięśniach albo oddechu). Boję się, że wada kiedyś wróci, dlatego robię te ćwiczenia. Nie wiem, czy to dobry wybór i czy one mogą na to pomóc. W ogóle to przy tych ćwiczeniach nie rusza mi się brzuch w ogóle tylko klatka.
😊😊😊dziękuję za dokladne przekazanie jak prawidlowo oddychac❤
Dziękuję, że Pani korzysta
Świetnie to Pani wytłumaczyła. Dziękuję.
Dziękuję
Super że pani nakręciła ten film dziękuję liczę że będą dalsze ćwiczenia bo dużo się mówi o tej metodzie a ciężko znaleźć jak ją ćwiczyć pozdrawiam 🙂
Cieszę się, że skorzysta Pan z tych ćwiczeń. A może sugestia, o czym warto powiedzieć w filmie? Będę wdzięczna.
Witam pani Sylwio przepraszam że dopiero ale nie widziałem wcześniej. Chodziło mi o to żeby pani zaprezentowała wszystkie ćwiczenia jakie są w tej metodzie
super Pani objaśnia, dziękuję😊
Super tłumaczenie ❤ wdzięczność 🙏
Genialny film 🤩 jestem pani bardzo wdzięczna dokładnie takiej praktyki oddechowej szukałam 👏👏👏 wszystko swietnie wytłumaczone, dziękuję ♥️☺️🍀💐
Dziękuję za świetne wyjaśnienie.
Świetne wytłumaczenie 👍bardzo dziękuję
Bardzo dziękuje. DOBRZE wytłumaczone
Bardzo dziękujemy ❤🌹
Dlaczego "na świecie" taki obłęd na punkcie CO2?
Niezbędnego do życia?
Świetne ćwiczenie. Pozdrawiam ;)
Bardzo wdzięczna jestem, że korzystacie😇
Bardzo dziękuję!
Wspanial·le - dziękujemy- ufostępniam❤
fajny film
dziekuje, super info.
Super
mam pytanie , czy ta metoda oddechowa obniza cisnienie krwi ? pozdrawiam
Czy takie płytkie, niepełne oddechy nie prowadzą do tego, że siłą rzeczy musimy wziąć więcej szybkich, krótkich wdechów, żeby jakoś to powietrze uzyskać, a to wtedy prowadzi do większej częstotliwości oddechów, szybszego oddychania? Jakoś nie potrafię spokojnie oddychać podczas tego ćwiczenia, mam wrażenie, że biorę więcej krótkich oddechów i wcale mnie to nie uspokaja. Dużo spokojniej oddycham wykonując pełne wdechy, w wolniejszym tempie. Może to kwestia wyćwiczenia?
40 sek to juz wg Butejki wynik tip top - wynik ,,normalny,, u zdrowego nietrenującego człowieka to 20 sek. :D
Tu więcej szczegółów na temat PK
butejko.pl/cwiczenia/jak-zmierzyc-pauze-kontrolna/
Nie trenuje a wyszło mi 70 sek. 🤔 Na upartego mogłabym jeszcze przetrzymac
Czy można stosować tą metodę naprzemiennie z metodą oddychania Wima Hofa ?
Z założenia metoda Wima Hofa zakłada hiperwentylację(często przygotowuje do ekspozycji na zimno np. osoby morsujace), a metoda Butejki spłycenie oddechu i wytworzenie wyższego stężenia CO2 w celu dotlenienia organizmu na poziomie komórkowym. Niektórzy traktują obie metody jako dopełniające. Nie słyszałam o przeciwwskazaniach do przemiennego stosowania obu metod.
długotrwale splycanie oddechu opowoduje hipoksję. Efekt Bohra jest skuteczny tylko na krotką metę.
Czyli zwiększa wydolnosć. To trening sowieckich kosmonautów
Mam pewien problem podczas wdechu brzuch się robi okrągły ale podczas wydechu również jest okrągły jak go zrzucić albo zmniejszyć ?
Dzień dobry,
nie wiem, czy dobrze zrozumiałem jeden z aspektów. Jeśli mam wziąć wdech do nosa na 1cm i taki sam wydech na 1cm,, to jak mogę doprowadzić do deficytu oddechowego? Wygodniej jest mi wziąć wdech na 1 cm i swobodnie wypuścić powietrze nawet przez kilka sekund bez zbędnego wypychania powietrza z płuc. Wtedy więcej wydycham niż wdycham i powstaje deficyt powietrza. Czy moje rozumowanie jest błędne? Proszę o instrukcję. Pozdrawiam serdecznie.
Ja mam pytanie czy powietrze wypuszczać do końca tak by płuca były całkiem puste czy powietrze na swobodnie wyjść ?
Panie Igorze, najlepiej wdychając powietrze liczyć do 4., a wydychając do 6. Nigdy w ćwiczeniach oddechowych (jakichkolwiek) nie doprowadzamy do "wyplucia płuc". A jako ciekawostkę dodam, że w płucach zawsze pozostaje powietrze, które możemy nazwać "zalegającym" - RV (residual volume) stanowi objętość powietrza pozostającą w płucach po maksymalnym wydechu.
@@SylwiaZasada liczyc do 4 czy do 4 sekund? Bo mozna liczyc wolno i szybko a sekundnik pokazuje jednakowy czas. Jesli licze wdech 4 sek i wydech 6 sek do wychodzi mi 6 oddechow na minute. Dobrze?
Właśnie tak, jak już opanujesz to oddychanie 6x na minutę wyjdzie@@danutareszke5584
Czy można te ćwiczenia stosować u dzieci? . Szukałam w zagranicznej literaturze o naturalnych metodach zmniejszenia 3 migdałka i polecano też tę metodę
Dokładnie tak. Patrick, który prowadził kurs instruktorski MOB, mówił, że gdyby wcześniej znał metodę nie wycinałby 3. migdała u swojego dziecka. Dla mnie to bardzo wiarygodna rekomendacja. Ćwiczenia nadają się dla dzieci. Proszę zobaczyć odcinek 27. vloga. Tam mówię o stosowaniu plastrów u dzieci. A może wkrótce nagram kilka odcinków o terapii Metodą Butejki dzieci właśnie. Pozdrawiam serdecznie.
Ratuje mi Pani zycie .
Moze sie naucze choc to jest dla mnie trudne bo mam jakies przyzwyczajenie oddychac ustami ,bo wtedy jakbym ratowala sie przy ataku astmy ,stresu ,paniki.To jest u mnie jakby wycwiczone i odruchowe.
Trudno mi jest, bo zauwazam podnoszenie sie klatki piersiowej, a nie brzucha.
Bede cwiczyc moze to opanuje.
Dziekuje bardzo i pozdrawiam Pania.
Ps.Pytanie -Czy prowadzi Pani jakies zajecia jesli tak to gdzie? i czy moglabym skorzystac?(prywatnie)💓
Pani Maju, cieszę się, że mogę pomóc. Rozumiem doskonale Pani reakcję - "Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka". Proszę zobaczyć vlog 26. na temat zaklejania ust plastrem. To na pewno pomoże. Jeśli chodzi o ruchy klatki, proszę zamknąć oczy i wyobrażać sobie, że powietrze wędruje przez nos, gardło, płuca do brzucha i proszę położyć jedną dłoń na brzuchu, a drugą na klatce piersiowej i starać się oddychać tak, aby czuć unoszenie się dłoni leżącej na brzuchu. Powodzenia.
@@SylwiaZasada dziekuje i pozdrawiam.zastosuje sie do Pani rad.💓
@@SylwiaZasada Pani Sywio, dziękuję za to zapytanie. Jestem w tej samej sytuacji i zdecydowana ćwiczyć by nie otwiera ust Życzę zdrowia
Czy podczas aktywności fizycznej: jazda na rowerze czy bieganie, to również oddychamy przez nos?
Przede wszystkim wtedy, ja to robię od miesiąca, oddech tylko nosem w tym wszystkie treningi na rowerze i wyścigi, zmiana w wydolności jest niesamowita.
CO2 nie sprawia, że tlen jest uwalniany do hemoglobiny, tylko może się od niej odłączyć i natlenić komórki. To istotna różnica....
Bardzo Pani dziękuję. Oczywiście zwykle mówię, że tlen jest uwalniany z hemoglobiny. A tu się przejęzyczyłam. Dziękuję, że Pani czuwa💗
2 ćwiczenie ze spowolnieniem wdechu ile razy dziennie wykonywać ?
Jedno ćwiczenie może trwać 4 - 5 minut. 6 powtórzeń w ciągu dnia będzie optymalne.
Ile takich ćwiczeń trzeba robić dziennie? I czy praktykować taką metodę oddychnia cały czas? Ciągle oddychać małą ilością, przeponą i przez nos-czy takie ciągłe oddychanie nie jest wskazane?
A jak bierze się ten 1 cm wdechu i taki mały wydech tego to też tzreba liczyc do 4 i 6? Bo ten 1 cm wydech szybciej sie chyba zrobi niż 4 s i szybciej wydech niż 6 s?
Mam ten sam problem, ja nie mam już prawie nic do wysychania😀, wydaje się proste, ale w praktyce człowiek „głupieje” kolokwialnie mówiąc😀
😊
Czytałam,że metoda Butejki będzie skuteczna dla dzieci z astmą. Syn ma 4 lata i chciałabym zacząć z nim ćwiczyć. Czy dam radę kontrolować jego wdech i wydech?
Metodę stosuje się u osób z astmą - dzieci i dorosłych - w celu zmniejszenia ataków astmy, a nawet ich wyeliminowania. Założenie jest takie, że metodę stosuje się u dzieci od 5. roku życia. Jednak wszystko jest indywidualne. Jeśli chciałaby Pani konkretnych informacji a propos Pani dziecka, proszę o kontakt przez Messenger: Pracownia Głosu i Oddechu Sylwia Zasada
@@SylwiaZasadajuż piszę . Dziękuję
Witam. Czy cos sie pani nie pomylilo? Przeciez Metoda Butejki, to nie gleboki oddech, ale wlasnie plytki. I na tym ta metoda polega.
@@stasiekkolasa3704 zdecydowanie nie. S - slow L - light D - Deep to założenia metody Butejki. Przy czym "głęboki" oznacza "przeponowy", czyli do niskich partii płuc. Płytki oddech to oddech do wysokich partii płuc. A tu ma być lekko, ale "przeponowo".
@@SylwiaZasada "K.P. Butejko/ Buteyko

był cenionym, rosyjskim lekarzem. Opisał on nową jednostkę chorobową, którą nazwał chorobą głębokiego oddychania."
butejko.pl/metoda-butejki/podstawy-metody-butejko/
@@stasiekkolasa3704 a, czy był Pan na szkoleniu?
@@SylwiaZasada Nie, a ile kosztuje?
@@stasiekkolasa3704 "Ważnym czynnikiem, który poważnie wpływa na zakłócenie normalnego procesu oddychania jest tak zwany oddech przesadny lub inaczej hiperwentylacja (przewentylowane). Oznacza to wdychanie zbyt dużej ilości powietrza w stosunku do potrzeb ciała i jednocześnie zbyt gwałtowne wydychanie dwutlenku węgla, w wyniku czego płuca nie są zdolne do utrzymania właściwego poziomu CO2 w pęcherzykach". butejko.pl/artykuly/sposob-astme/
Nas uczono, że "głęboki oddech" w zdaniu, które Pan zacytował to "przesadny" , angażujący górne partie mięśni oddechowych - taki, jak często w gabinecie lekarza wykonujemy, bo nie ma nic wspólnego z wprowadzaniem głęboko do płuc powietrza. A podstawą MOB jest wprowadzanie powietrza głęboko do płuc (tak, aby uruchomiła się przepona) lekko, delikatnie i powoli i stopniowe ograniczanie ilości wdychanego powietrza.
Nie do końca rozumiem tę ideę oddychania do brzucha. W atlasie anatomii funkcjonalnej Kapandji'ego z którego korzystam, wyizolowane style oddychania - brzuszny lub dolnożebrowy przy jednoczesnym zblokowaniu ruchomości górnych żeber są opisywane jako patologia oddychania, a jako negatywny skutek ich stosowania wymienione jest słabe natlenienie górnych partii płuc (chyba, że w oddychaniu do brzucha właśnie chodzi o takie odczucie podduszenia). Wobec tego jeśli ktoś jest mi w stanie wyjaśnić z jakich względów podczas tych ćwiczeń górna część klatki piersiowej ma się absolutnie nie unosić, a brzuch tak, będę wdzięczna 🧐
Czyli robimy 6 powtórzeń w 1 serii, a takich serii robimy 6 tak? Ile przerwy jest między jednym "powtórzeniem" ?
Tak. 6 powtórzeń i 10 s przerwy. Można wykonywać przez 10 minut (lub dłużej).
@@SylwiaZasada Dziękuję za odpowiedź. Jak długo można to robić 30 minut 1h? Robię to do zasypiania około 10 minut i zauważyłem, że potem sam oddech od tego ćwiczenia jest delikatniejszy. Niestety po jakiś 30 minutach uderza mi w mózg takie ciepło i straszny wewnętrzny niepokój, że aż mnie wybudza potem mija i znowu wybudza. Czy to jest normalna odpowiedz organizmu. Pałze kontrolną mam na poziomie 20 sekund. Pozdrawiam
Ja oddycham przez nos. Problem dzieje się w nocy, buzia od razu po zaśnięciu mi się rozdziabia, język rozluźnia i wpada między zęby.. :/ Miałam progenie i zgryz otwarty i niedawno operację (jednak w dzieciństwie usunieto mi 4ki więc język może się nie do końca mieści, a może przyczyna leży gdzie indziej, w mięśniach albo oddechu). Boję się, że wada kiedyś wróci, dlatego robię te ćwiczenia. Nie wiem, czy to dobry wybór i czy one mogą na to pomóc. W ogóle to przy tych ćwiczeniach nie rusza mi się brzuch w ogóle tylko klatka.
Może dobrze byłoby na początku potrenować na żywo z instruktorem, żeby pomógł Pani poradzić sobie z tymi kwestiami, o których Pani pisze?
Intro na początku filmu dzwięk tragedia można sobie mózg uszkodzić 🤕