Dzięki za zdroworozsądkowe potraktowanie kwestii wykończeniowych, bez niepotrzebnego podgrzewania kwestii wyboru. Są takie wybory, gdzie każdy musi sam zadecydować, bo opinii wiele, często sprzecznych, bo nie do końca oczywistych . Trzeba wybierać, to co lubię , a ważne żeby być samemu zadowolonym. To co dobre dla jednego, może być gorsze dla drugiego. Czyli , jeden lubi teściową , a drugi córkę. Każdy ma rację.
Co przemawia za podłogówką to duża równomierna pow. grzania przy niskich temp. zasilania tak więc idealnie pod obecne trendy (kocioł gaz/pompa ciepła). Nie wyobrażam sobie budowy nowego budynku w roku 22/23 stosując system kaloryferów. Np. płyta fundamentowa na 20 cm starodruk i posadzka na kolejnych 15-20 cm styropianu, niemal wzorowo izolacja do zastosowania podłogówki. Teraz salony w domach mają po 35-45 m2 często otwarte z kuchnią jak to ogrzać kaloryferami. W sumie grubość posadzki może być formą magazynu energii, można dać 6-7 cm ale równie dobrze można się zdecydować na 9-10 cm, grzać się będzie długo ale tak samo długo będzie trzymać ciepło, więc mniejszy interwał dogrzewania.
Jastrych betonowy (cementowy) to jest dobre rozwiązanie lecz droższe niż wylewka półsucha , a grzejniki to tylko drabinka w łazience niskotemperaturowa a reszta podłogówka wychodzi taniej w ogrzewaniu .
Wprowadziłem się rok temu do naszego nowego domu z użytkowym poddaszem. Pełna podłogowa, wylewka anhydryt, na posadzce wszędzie gres i nie żałuję. Ciepło, komfort i święty spokój ( mój ulubiony święty 😉) Pozdrawiam z Podkarpacia Panie Dzidku 😉.
@@MrCzucz No dokładnie, wiele osób mówi że mieszanie ogrzewania to potem tylko problemy, więc jak podłogówka to podłogówka, jak kaloryfery to kaloryfery. Pozdrawiam.
Dopoki nie mialem doświadczenia z podlogowka, to myslalem, ze to nie bardzo da rade, ale kilka lat temu przeprowadzilem się do domu, gdzie jest na parterze podlogowka, 1 pietro i poddasze grzejniki,...iii kazdego bede namawial na podłogówkę, przy kazdym wiekszym remoncie jaki wyjdzie z czasem w pokojach do gory, bedzie system zmieniany na podlogowke...zwykle panele polozone, bose nogi nawet zima...bo tak lubie
Dzidek. Mylisz się całkowicie. Ogrzewanie grzejnikowe również może być niskotemperaturowe. Kwestia jest jedna. Trzeba przewymiarować moc grzejników. Ja mam przewymiarowane dwukrotnie i mój kocioł gazowy kondensacyjny pracuje na temperaturze maksymalnie 44 stopniach. Jeśli temperatura na zewnątrz jest ok 3-5 stopni, to wystarczy 40-41 stopni na kotle. Grzeje prawie 200 M2, 3 metry wysokość w domu, tylko grzejniki. 22 stopnie w domu. A rachunek za listopad 2022, to 650 zł. Razem z gotowaniem. Także spokojnie. Trzeba dołożyć grzejników i jest bardzo ekonomicznie .
W naszym domku po całości podłogówka i nie wyobrażam sobie inaczej! Wizja mniejszej ustawności pomieszczeń i kurzawa na grzejnikach przyprawia mnie o dreszcze 😂 Podlogowka to było nasze marzenie wizualne 😻 Pozdrawiamy!
@@po_co_mi_to zrozumiesz jak będziesz przemalowywał pokój... Można się męczyć udając, że przecież to nie problem. Ale to jest. Cała masa problemów zawsze się z grzejnikami wiążąca. Jeśli można inaczej to nie bardzo rozumiem PO CO bronić tego rozwiązania?
Podłogowe ogrzewanie na basenie oznacza sporo pracy przy utrzymaniu w czystości. Ten basen nie jest "komercyjny" więc ok. Ale i tak chemia basenowa przy odparowaniu wody ślady zostawi. A w DE normy na chlor wieksze. Czekam na efekt końcowy. Fajnie klimacik.
Dlatego u siebie zrobilem caly dol ogrzewanie podlogowe a na górze jest prawie 90m2 siłownia i zrobilem same grzejniki zeby w razie co moc szybko schlodzic pomieszczenie zakrecajac grzejniki wlasnie w podlogowdze jest to niemozliwe.
Też tak myślałem ale drabinka o temp wody z podłogi nic nie daje, absolutnie wystarcza rekuperacja i ręczniki powieszone gdziekolwike schna w kilka godzin.
Kazdy przypadek jest inny, oraz kazdy bedzie chwalił to co ma..😁 Rozwiazan jest duzo..🤗 Nie powiedziales o innej waznej rzeczy jak juz masz ogrzewanie podlogowe, czy tez grzejniki, a mianowicie o chlodzeniu (warto to rowniez wziasc pod uwage podczas projektowania wlasnego domu).. bo to wazna funkcja (dla osob posiadajacych pompy ciepla z funkcja chlodzenia) czy podlogowka czy tez grzejniki, a moze system mieszany..🤔 pozdrawiam Marcin Woronko
To zalezy, jaka podlogę chcesz miec w domu. Ja rozważam parkiet, więc podlogowka odpada. A do paneli nie jestem przekonany. Stawiam na drewno. Moze trójwarstwówka, ale to nie to samo co parkiet.
Dla mnie największą wadą grzejników jest niespójność ogrzewania, czyli gorące powietrze i zimna podłoga. Kiedyś kładło się na podłogę drewno a w blokach grube wykładziny podłogowe. Teraz to się nie sprawdza. Z podłogówką jest odwrotnie, można chodzić boso i nawet jeśli powietrze ma 20 stopni to czujesz się komfortowo. Kolejna przewaga podłogówki to większa kompatybilność z obecnymi i przyszłymi systemami ogrzewania - a szczególnie z przyszłymi. Wadą może być dużo większa bezwładność - jak autor wspominał - efekt włączenia/wyłączenia jest mocno opóźniony. Grzejniki mogą się sprawdzać, jeśli ktoś ma darmowy opał do pieca wysokotemperaturowego (np. ma własny las, albo jest pracownikiem leśnym, albo ma stolarnię i może zagospodarować odpad drewniany) - ale wtedy koniecznie deski dębowe na podłogę i to może mieć sens.
Ja mam kaloryfery w łazienkach drabinki i podlogowka kocioł kondensacyjny i teraz na zasilaniu podaje 40 stopni jak duże mrozy to 50 wszystko chodzi bez problemu w domu ciepło a budynek z lat 70 tych Miesięczny koszt ogrzewania gazem około 400 zlotych
Jak porusza się już ten temat: Kaloryfer czy podłogówka to pragnąłbym poinformować, że w jednym obiekcie robiliśmy system grzewczy powiedzmy kombinowany". I tak w całym obiekcie jest tzw podłogówka - połączono każdy obwód szeregowo od strony rury gorącej z grzejnikiem miedziano aluminiowym z demobilu. System się doskonale sprawdza. Po włączeniu pompy ciepła (temperatura grzania średnio 23 do 30stopni w duże mrozy) grzejniki dość szybko wstępnie nagrzewają powietrze. W końcu po jakimś czasie zaczyna grzać podłogówka - średnio po 20 - 30minutach. W pokojach mam dobrą polską deskę dębową 2,2 cm klejoną do posadzki. Podłoga grzeje należycie. Aha jeszcze jedno "podłogówka" to tak naprawdę rury zanurzone bezpośrednio w betonie podczas zalewania stropu i klatek schodowych. Taki system podejrzałem na zachodzie. Rozwiązanie to ma dodatkowy plus a mianowicie pompa ciepła włącza się jedynie podczas "taniej" taryfy a masy betonu stanowią akumulator ciepła, który powoduje utrzymanie stałej temperatury w obiekcie. Przy największych mrozach temperatura spada maksymalnie o ok 2st C gdy nie świeci słonko. Jednak gdy świeci to poprzez oszklenia nagrzeje (nawet zimą) tyle, że nie następuje ten spadek temperatury a nawet bardziej nasłonecznione pomieszczenia ogrzewa o dodatkowe ok. 3 st C. Tak więc mróz nie straszny oby tylko świeciło słonko. Pozwoliłem sobie na tak szeroki opis - być może ktoś jest na etapie planów lub budowy to warto zastanowić się nad podobnym rozwiązaniem. Warto.
Akurat to nie prawda ,znam gości którzy robią z mixokreta do 0.2 mm dokladnosci pół suchy beton. A gdy jest zbyt wodnisty beton moze po wyschnięciu powciagac
To prawda. Są firmy co zrobią mixokreta idealnie. Taką płynną można spieprzyć koncertowo. Wystarczy obejrzeć jakieś grupy na Fb, jak to u ludzi wygląda z anhydrytem. Nie ma reguły.
Jak ogląda ten film osoba, która zamieściła link w komentarzu do filmu z panem bodajże Sulima jak tłumaczy, które systemy, rozwiązania przy budowie domu są zdrowe, które nie (zaczyna się chyba od 29:00 minuty) będę wdzięczny za udostępnienie linku.
Bardzo dobrze zrobiłeś. Na Yutubie jest dużo filmów na ten temat. Moja rada, ustaw system pod siebie. Nie wiem na jakim etapie jesteś. Powszechnym błędem zamieszkujących w nowych domach młodych ludzi jest nastawa bardzo wysokiej temperatury. Zacznij od ustawienia temperatury. Za wysoka prowokuje chorowanie rodziny. Przeziębienia itp. Chodzenie po domu w majtkach i podkoszulku, bo tak lubię, jest szczególnie niebezpieczne. Dla mnie temperatura około 20 stopni i lekko niżej okazała się najzdrowsza. Długie spodnie i długie rękawy po domu, u mnie się sprawdziło. Jest więc aspekt zdrowotny a za tym idzie mniejsze zużycie energii. PC używam od 12 lat. Mam 200 mkw i roczne zapotrzebowanie na wszystko, bo wszystko mam elektryczne, to około 9 tys. kWh. Rozumiem, że przy PC jesteś w taryfie G12w, bez żadnego k (w Enerdze nazywana taryfą komfortową, i wciskaną wszystkim niezorientowanym, bo o 50% droższą od normalnej)
U mnie gruntowa. Już grzeje, ale na razie na jednym sterowniku na całą piwnicę i całe parter, piętro otwarte ogrzewanie jeszcze nie włączone. Temperatura na wlocie z odwiertów na minusie (około -0,5 do -0,9), a na powrocie na minusie poniżej -5 stopni. Wykonawca twierdzi że tak ma być, lamda zachowana. To że pompa chodzi po 17-24 godzina na dobę to zwala na to że jeszcze nie są sterowniki w każdym pokoju, i że piętro otwarte jeszcze nie ogrzewane miesza się z ogrzewanym parterem. Poczekam aż wszystko podłączy tak jaka ma być, nie będzie miał żadnych wtedy już wymówek, to będę ko ścigał.
@@Dzidek1 bo to piszą elastyczność, a chodzi o odkształcalność. Jedynym materiałem cementowym który mógłbym powiedzieć, że jest elastyczny to jest... hydroizolacja dwuskładnikowa. Ale to jest fifty-fifty cement i elastomery więc dziwne by było, żeby nie...
@@Dzidek1 Nie masz racji. Różnica jest wyraźna. W klejach wysoko odkształcalnych "chemii" jest zdecydowanie więcej. Mówię tu o markowych produktach kupowanych w dobrych hurtowniach. Nie w supermarketach.
Nie mam osobistego doświadczenia z ogrzewaniem podłogowym, ale sąsiad, który ma tylko takie żałuje, że ze 2 kaloryfery nie założył, bo u niego pranie na suszarkach nie schnie i chce teraz kupić do pralki nadstawkę-suszarkę. Czy ktoś z Państwa też taki problem ma przy podłogówce jesienią i zimą?
ja w pralni /suszarni mam grzejniki , jest to dedykowane pomieszczenie do tego typu rzeczy, temperaturę mam tam 21 i nie mam problemu z czekaniem aż pranie wyschnie. Pralnia jest prawie zawsze otwarta.
No posiadam dwa mieszkania na tym samym poziomie w jednym sa panele 6mm a w drugim deska 15mm i roznica jest bardzo ogromna. Nigdy w zyciu bym nie zakaldał deski jedynie co to vinyl
Mowisz ze pompa na grzejniki jest zlym rozwiazaniem bo beda drozsze rachunki przy dzisiejszych cenach paliw kopalnych prąd wychodzi najtaniej mam pompe ciepla grzejniki plus podloga osobo zalozylem podlicznik na pompe dom jest nowy dobrze zaizolowany i rachunki sa smieszne nie wyobrazam sobie teraz kupowac wegiel za 3500zł i palic weglem tym bardziej ze piec na eko groszek rownież pobiera prad
Fajny filmik ......Mam do Pana pytanie,chcę ocieplić strop na poddaszu styropianem 3 x 50mm, ogrzewanie podłogowe i jastrych anhydrytowy i tu mam wątpliwość. Czy mogę zrobić całą posadzkę na gotowo mimo to że na poddaszu nie mam ocieplenia wełną mineralną oraz poddasze nie bedzie wykańczana przez kolejne 5 lat? Chce docieplić strop aby parter nie tracił ciepła czy to dobry pomysł? Czy wylewka anhydrytowa może być w takich warunkach? Czy poprostu położyć styropian i nie zalewać przez 5 lat ?Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Mozna tylko wody nie zalewaj napompuj powietrzem kompresorem i tak zostaw jak wyschnie mozesz powietrze spuscic. Zastosuj wylewke cementowa nie wapienna bo ona wilgoci nie lubi ,moze byc tez pułsucha z mixokreta ale nie rob grubych wylewek jak najciensze
@@themkpi dzięki wielkie za odpowiedź . Czemu uważasz że wylewka gipsowa będzie zła? Tam będzie sucho ale zimno zimą i cieplo latem? Ta osoba od wylewek zapewnia że nic się nie wydarzy i oni wylewają również na poddasza nie użytkowe.
Żałuję że mam kaloryfery w jednej części domu, ogrzewanie podłogowe najlepsze rozwiązanie. temperatura na piecu ustawiona na 32 stopnie, w pomieszczeniach około 22-23 stopnie.
a co myslicie o panelach winylowych pod podłogówkę? przepłacanie? rozczarowujace ze np w casto wszystkie takie maja opisane ze podłogówke do 27stopni co troche neguje sens wynyla bo zwykly laminowany tez ma taki parametr
użytkuje winyle na podłogówce od 3 lat, jestem bardzo zadowolony - fakt są drogie, ale bardzo dużą zaletą jest to, że jak mi dzieci zaleją (a robią to codziennie) to nie puchną :)
Ogólnie z tego co pamietam u siebie to grzejniki wychodziły taniej, ale gdzie ja bym je upakował przy dużych przeszkleniach w salonie, zresztą w sypialni też mam okno do ziemi, z drugiej stronu szafa ( zabudowa), trzecia ściana łóżko a na przeciw komoda, więc trochę lipa ... to właśnie duży plus podłogówki że w niczym Cie nie ogranicza.
Ogólnie z tego co pamietam u siebie to grzejniki wychodziły taniej, ale gdzie ja bym je upakował przy dużych przeszkleniach w salonie, zresztą w sypialni też mam okno do ziemi, z drugiej stronu szafa ( zabudowa), trzecia ściana łóżko a na przeciw komoda, więc trochę lipa ... to właśnie duży plus podłogówki że w niczym Cie nie ogranicza.
@@po_co_mi_to Latem też super- zimna płytka, dla mnie rewelacja. Najgorzej w porze przejściowej, ale- byłem u znajomych gdzie była podłoga z panela i tak samo zmarzłem w stopy.
@@nico-toscani każdy ma inne upodobania i dobrze że każdy może znaleźć coś dla siebie. Podobnie jest z temp w domu my mamy 23.5 bo tak lubimy inni lubią 21. Najważniejsze aby być zadowolonym z podjętych decyzji
Ja mam podłogówkę na dole i w łazience na górze. W sypialniach na piętrze, kaloryfery. Różnica zasilania przy kotle gazowym, to 10stopni więcej na kaloryfery. Nie wiem skąd wartość 70 stopni - chyba jak węglem dajesz. Działa to 100%- nie wiem w czym problem, że ogrzewanie mieszane się nie sprawdza.Dom mam z rynku wtórnego więc ktoś tak zrobił, bo ktoś tak kiedyś doradził- Teraz- zrobiłbym pewnie na górze również podłogówkę wszędzie- ale mimo wszystko zostawił też kilka kaloryferów, w garderobie, czy pralni. Zawsze w zimie jest gdzie wysuszyć buty, czy inną odzież.
podłogówka po całości jest najtańszym rozwiązaniem do grzania chałupy. czy najlepszym ? kto co lubi, dla mnie nie. odczuwalne ciepło jest inne niż przy kaloryferach, czy kominku. kto co lubi. woda w podłogówce nie powinna nigdy przekraczać 40 st. C. na kaloryferach może nieco więcej (zależnie od izolacji), choć niedużo. system mieszany to dodatkowy osprzęt, który zawsze się kiedyś zepsuje, dlatego wracając podłogówka jest najtańsza 100% i to jest jej największa zaleta.
Najlepiej mieć i grzejniki i podłogówkę. Grzejniki dobre na jesienne "przepalanie", a jak już ciągły chłód to podłogowe. Nie ma znaczenia co jest na posadzce połozone.
@@Anonymous-PL zgadza się, ale wg mnie fajnie jest mieć też grzejniki, teraz jednak nawet w lazienkach odchodzi sie od drabinek lub grzeja tyle co idzie w podloge , mozna rozdzielic grzejniki sprzęgłem i w podloge idzie tez niski parametr
@@lekkerair1616 ale po co ? Piec czy pompa musi na te grzejniki grzać wodę do wyższej temp więc zużyje więcej prądu czy paliwa .. grzejniki nie mają żadnych zalet poza cena niższa
Takie pierniczenie dopóki samemu się tego nie zrobi. Ile razy się nasłuchałem. Przed budową: na dole podłogówka a na górze/w sypialniach to grzejniki bo nie zdrowa bo kurz bo to bo tamto. A po budowie : ale ja byłem głupi!
ja mam mieszane ogrzewanie i działa mi to ok. cenie sobie ze w mało używanym pomieszczeniu na górze sobie mogę odkręcić na '5' i po 15 minutach mam ciepło. Przy podłogówce tak by nie było, co nie znaczy że jest zła. w większych pomieszczeniach jest super, bo grzeje równomiernie. gdzie kaloryfer by "nie sięgnął". na piecu mam na kaloryfery ustawione 45 dom 130 m za gaz dałem ostatnio 430 zł za listopad grzanie + woda. Mam pytanie jaki sens jest ogrzewać garaż ?
@@hayden1684 tak. styropian 15 cm , na jednej ścianie 20, okna 7 komorowe 3 szybowe. Mało kto pyta o okna a to myślę tak samo ważne jak ocieplenie. Sciany z potothermu.
Dzień dobry Panie Zdzisławie. Pan taki światowy człowiek, więc może mi coś doradzi . Mam takie nietypowe pytanie do Pana . Zastanawiamy się nad wyborem ogrzewania w naszym domu . Na pewno będzie ogrzewanie podłogowe, ale ....i tu moje pytanie ,, Czy słyszał Pan o takim rozwiązaniu, żeby ktoś kładł podłogówkę razem z ogrzewaniem elektrycznym (chodzi mi konkretnie o kable Devi) to nie są maty grzewcze. Czy takie rozwiązanie z technicznego punktu widzenia jest w ogóle wskazane , czy takie rozwiązanie gdy pod jedną wylewką znajdują się i kable elektryczne i rurki z wodą miałaby sens. Czy jedno z drugim nie będzie kolidować. Dokładnie chodzi mi czy jak będzie np włączone ogrzewanie elektryczne to rurki z wodą które będą obok nie będą hamulcem aby nagrzać całą podłogę bo okaże się że cała podłoga nie będzie w stanie się nagrzać właściwie. I odwrotnie . Mam nadzieję, że Pan cokolwiek z tego zrozumiał co napisałam. Jeżeli ktoś ma takie doświadczenie to także proszę o opinie na ten temat. Dziękuję. I życzę miłego dnia .
Jak się do robienia posadzek dorwią paproki, co "powyrastali" jak te inne firmy budowlane w czasach bumu budowlanego to potem wychodza krzywe posadzki. Ja z krzywymi posadzkami spotkałem się tylko w deweloperce, podobnie krzywe tynki ... te ekipy umieją tylko tym gównem gipsowym robić, a jak ich zawołasz na zwykły dom to już kręcą nosem nad innym materiałem bo więcej roboty i nie umieją po prostu, kopa w dupe takim fachowcom ale to trzeba cokolwiek wiedzieć o budowlance, dobry posadzkarz to na budowie z jaimiś rurkami do poziomowania się nie pokazuje.
Co do firm w ostatnich latach to pełna zgoda ( oczywiście nie wszystkich), narobiło się tego co nie miara, przypomina mi to rok 2008-9, wtedy też co drugi liznał budowlanki i już był wielkim fachowcem, no ale wkrótce rynek znowy zweryfikuje partaczy. Pozdrawiam.
Grzejniki nad podłogówką mają taką przewagę, iż w razie awarii nie trzeba rozwalać podłogi i posadzki. Może dobrze zrobiona podłogówka jest bezawaryjną, ale kolega miał awarię i wyciek, musiał rozkuć posadzkę. Więc co kto lubi. Co do alergików, argument jest taki że ciepłe powietrze unosi się do góry i razem z nim unoszą się pyłki. Przy grzejnikach taki efekt jest mniej odczuwalny.
akurat na grzejnikach jest bardziej, bo właśnie na grzejnikach masz ogrzewanie KONWEKCYJNE wprawiające w ruch powietrze w pomieszczeniu. Podłogówka grzeje głównie przez promieniowanie, a powietrze jeśli już to nagrzewa się równomiernie więc jeśli się unosi coś to tylko przy pierwszym rozgrzewaniu, później konwekcja jest niewielka.
@@piotrkopa2918 No nie tylko, równie dobrze mogą być maty kapilarne na ścianach albo suficie. Kto co lubi, na co go stać i co się dobrze wkomponuje w to jak się chce zaaranżować przestrzeń. Podłogówka stawia trochę ograniczeń jeśli chodzi o okładziny więc nie zawsze jest to wybór najlepszy, ale zasadniczo ogrzewanie płaszczyznowe jest lepsze niż grzejniki. Także te z wentylatorem czy te ukryte w podłodze. Inna sprawa kwestia indywidualnych upodobań. Jak ktoś lubi promieniowanie od kominka, które jest zdecydowanie intensywniejsze (ale szybko się rozprasza) to ogrzewanie płaszczyznowe go nie zadowoli. A np. wysoki grzejnik z czynnikiem o temperaturze rzędu 80 stopni już może. Ale to kwestia gustu, a nie funkcjonalności.
@@Promilus1984 grzejniki i podłogówka ogrzewają konwekcyjnie. Przy podłogówce jeszcze jest minusem chemia z mycia podłogi - momentalnie odparowuje i.... wdychamy.
@@wiechu428 podłogówka ogrzewa konwekcyjnie w bardzo małym stopniu. A dlaczego? No pomyśl. Ogrzewanie konwekcyjne polega na cyrkulacji powietrza - ogrzane do wyższej temperatury powietrze z grzejnika wędruje do góry "zasysając" chłodniejsze powietrze od dołu i przeciągając je przez grzejnik... ciepłe powietrze rozpływa się pod sufitem i ochładzając się spływa po przeciwległej do grzejnika ścianie. I jeśli sprawdzisz jaki jest rozkład temperatur powietrza na różnych wysokościach zauważysz, że najchłodniej jest na posadzce, a najcieplej pod sufitem. Przy podłogówce jest inaczej, bo nie ma takiej cyrkulacji, cała powierzchnia posadzki grzeje. I to nagrzewa się słabo (a cyrkulacja tym intensywniejsza im większa różnica temperatur, innymi słowy pęd powietrza wytwarzany przez grzejnik rozgrzany do 90 jest wyczuwalny, nawet jest w stanie porwać papierek po cukierku, przy 25 stopniach na zasilaniu mat kapilarnych konwekcja jest praktycznie żadna). Jak zatem grzeje podłogówka w większości? Promieniowaniem. Im większa temperatura tym zwiększa się udział konwekcji, ale nadal większościowo będzie to dla podłogówki promieniowanie.
Ja buduje dom z poddaszem użytkowym i jest 100% podłogówka, jednak grzejniki nie są złe, podłogówka też nie jest zła.. Złe jest jedno i drugie, mieszanie tych systemów to czysta głupota
Nie ma problemu żeby na podłogowke dać drewno, parkiet czy panele podłogowe. Ja mam zwykle panele podłogowe i podłogowa działa bardzo dobrze. Widziałem też parkiety na podłogowe i też dobrze to działa.
Napiszę tak, wszystko w zasadzie można położyć na podłogówkę, chodzi tylko o to że czy to panel czy parkiet to izolator, masz gres puszczasz wodę w podłogę np. 27 stopni, masz panel woda musi mieć 28, a przy parkiecie pewnie 30.. moim zdaniem to tylko o to chodzi, czyli o koszt ogrzewania, ale o ile więcej procentowo to bedzie nie mam zielonego pojęcia, może 5 procent, a może 10, może więcej...
Gdybyś na jednej pętli grzejnej miał gres i parkiet to byłbyś bardzo zdziwiony jaka potrafi być różnica temperatur. A to, że będzie to grzało to oczywiste tylko ile więcej energii trzeba włożyć, żeby "ciepło przeszło" przez 22mm deski a ile przez 8mm gresu tego nie wiesz. W pierwszym przypadku, piec żeby podnieść temperaturę o 1 stopień będzie chodził 3razy dłużej niż w drugim...ale tak, piec nagrzeje obie te powierzchnie tak czy siak.
Polsku pomysł co jesz Podam przykład wjeżdza pociąg z pszenicą konsumpcyjną w wagonach po cemencie syf ogólny, faktycznie jest cofany, nastepnie za pare godzin skład wjeżdża ponownie w dokumentacji pszenica paszowa jest cofany, ten sam skład wjeżdża po raz trzeci jako pszenica techniczna jest wpuszczony, dopadają go nasze skupy i rozszarpują , informacja od pracownika który twierdzi że powstają firmy na dwa tygodnie, aby kupic skład np pszenicy technicznej i znikają i kto znajdzie co sie z nią stało, także Amixx patologia trwa
Ogrzewanie podłogowe nie ma minusów - nie kurzy się, nie ma problemów z wykończeniem oraz późniejszym malowaniem pokoi, nie zabierają miejsca, ciepło jest rozprowadzone równomiernie po przestrzeni, jest bezobsługowe, a bezwładność podłogówki przy wylewce betonowej to jest jej największa zaleta tym bardziej w czasach kiedy dostawy prądu są pod znakiem zapytania. Kilka godzin wyłączonego prądu nie zrobi żadnej różnicy w temperaturze w środku. Grzejniki mają natomiast same wady i naprawdę dziwie się że ludzie je zakładają tym bardziej przy pompach ciepła gdzie komplikuje to znacznie instalacje bo zamiast opierać się na niskotemperaturowym ogrzewaniu to musimy podgrzać mocniej wodę a później ją mieszać żeby na podłogówkę szła o odpowiedniej temperaturze. Kompletny bezsens.
Nikt nie zwraca uwagi na jedną rzecz : przy podłogówce po umyciu podłogi cała chemia momentalnie jest w powietrzu i mamy świetną inhalację dla całej rodziny.
Zajmuje miejsce chyba staroć niemiecki szeroki na 20 cm 🤣a nie normalny grzejnik i na grzejnikach reakcja ciepła jest moment nie to co podłogówka nim ciepło się zrobi 24 godz i nim ostygnie to samo
sprawy se nie zdajesz jakie to są zajebiste grzejniki, u nas w tamtych czasach jebali te solidne ale obrzygane żeliwioki, a tam wtedy takie wstawiali, dziś taki grzejnik to majątek
co do podłogówki czemu jest gorąca, bo jest za mało i za rzadko położone pętle i to cała filozofia, jak pętle są położone co 20cm obok siebie to woda musi być gorąca żeby ogrzać podłogę bo jest ich( pętli) za mało. Co do grzejników jeżeli się grzeje non stop 24/24 to woda na grzejnik może iść nawet 35-37 stopni (zawór 4-drożny) i grzejnik jest letni a w domu 24 stopni. Podstawa to grzać non stop ze stałą temperaturą a najgorsze co można zrobić to raz grzać raz nie grzać, czyli ciepło-zimno-ciepło-zimno a na końcu powstanie co? grzyb.
uuu, czyli twierdzisz, że jeśli z kalkulatora zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia jest takie, że nominalną moc da rura co 20cm, a ty dasz co 10 to właśnie w przypadku tej co 20 będzie za ciepło ? ;) Powiedz mistrzu jaki sens przewymiarować podłogówkę o 50% albo i więcej tylko żeby potem ją zdławić bo wydaje za dużo ciepła? Czekam na merytoryczny komentarz.
@@Promilus1984 Wiesz co jest Bogiem Nauki? PRAKTYKA. Mam nadzieje że nie zakładasz ludziom podłogówki jeżeli opierasz się tylko na teoretycznym kalkulatorze. A teraz praktyka. Każdy kto buduje dom/robi remont ( i teraz mówimy o podłogówce) powinien minimum z 5 osobami pogadać które już mają fizycznie to zamontowane u siebie i popytać co ile cm mają, ile pętli, i najważniejsza sprawa jaką mają temperaturę u siebie. Czy lubią ciepło czyli 24-25stopni czy lubią np. 20-21stopni i im to starcza. A teraz dowód praktyczny. U znajomego jest podłogówka położona rzadko (stopa wchodziła między pętle absolutnie bez problemu ok.). Co się okazało w praktyce jak wchodzisz do niego do domu co pierwsze co czujesz to podłoga-taka cieplutka czuć ją aż miło-przyjemnie. I wszystko fajnie ale jak siedzisz u niego 2-3godziny to zaczynasz czuć że coś jest nie tak bo nogi bolą.Dlaczego? bo tak mu doradzisz fachura, że wystarczy , jak się okazało nie wystarczyło i trzeba było podnieść temperaturę w podłogówce i to mocno bo inaczej nie dawała rady -za duży dom za mało pętli i za rzadko. Teraz inny przykład u innej osoby która zrobiła w/g Twojej teorii dużo za dobrze. Wchodzisz do niej i nic nie czuć. W domu bardzo ciepło 24-25stopni (bo tak lubią) a podłogówka? Nie wiadomo że jest, ani to ciepłe ani to zimne takie normalne letnie. Nie wiadomo czy to grzeje czy nie grzeje Siedzisz kilka godzin u nich i jest ci ok. masz komfort termiczny idealny i wciąż nie wiesz czy ta podłoga grzeje czy nie. Pętle ma zrobione tak że nie mogłeś wstawić nogi w żaden sposób. PRAKTYKA. I teraz u mnie w domu. Ja ma stare grzejniki żeliwne czytaj w układzie jest od groma wody. Na piecu temp. 55 stopni na grzejniki idzie różnie od 33 do 39stopni w zależności czy na dworze je +10 stopni czy -20stopni. Dotykasz grzejnika i nie wiesz czy on grzeje czy nie grzeje bo jest letni a w domu 23-24 stopnie NON-STOP, bo jak uruchamiam piec wrzesień-październik to nie gaszę do kwietnia -maja. To tyle jeżeli chodzi o życie w praktyce. Tak jak napisałem na początku, mam nadzieję że sam będziesz zakładał dopiero ogrzewanie a nie że zakładasz je ludziom, a jeżeli tak to chociaż spytaj się ich czy lubią w domu zimno/ciepło/bardzo ciepło bo różnica między 20 a 23 stopni w domu to kolosalna różnica pod każdym względem. Acha, jak mało to znam jeszcze kilka praktycznych wyników robienia ogrzewania domu na podstawie tylko kalkulatora bo tak doradził ekspert który się na tym zna- najczęściej młody” A i prosta zasada chyba (ruska), jak potrzebujesz kijek pocienić to pomalutku bo pocienić bardziej zawsze można ale pogrubić (jak przesadzisz) to się już nie da . Tak samo jest z ogrzewaniem przykręcić zawsze możesz ale jak odkręcić na 120% już nie możesz. OTO mój mało -merytoryczny komentarz…czeladniku. No to czekam na re-kontre.
@@zaksiu-ss4vq czyli piszesz o przypadku gdy moc podłogówki była wyliczona za mała (i za mała gęstość rurek) stąd podgoniono na czynniku... i to jest ten twój koronny argument. Taaa, jesteś zwykłym naciągaczem, a o termodynamice nie masz zielonego pojęcia. Jeśli dla rozsądnych wartyości temperatury i przepływu (i delty) czynnika dla założonej temp. zewnętrznej rzędu -20 (co jest dość skrajnym przypadkiem) i wewnętrznej +25 (j.w.) wychodzi co 20 to gdzie bęcwale chcesz tam co 10 wciskać i po co? Na wypadek syberyjskich mrozów? Czy po to by naciągać kogoś na materiał?
@@Promilus1984 i widzisz jaki ty jesteś sam B ( i po co takie słownictwo?), wytłumacz jeśli łaska - robił to niby człowiek który się znał na tym i robił to też na podstawie twojej teorii, pytanie do Ciebie geniuszu czemu się nie udało? przecież to robił taki fachowiec jak TY😁😂, dlaczego u kogoś innego jest idealnie i nic nie czuć że podłoga grzeje a jest 24 stopni i więcej? mówisz że nie ma to nic do czynienia że w tym drugim miejscu jest tak gęsto położone że nie ma jak stopy włożyć to nie ma nic wspólnego? Boże chroń takich szpeców jak ty którzy nie robią wywiadu tylko uruchamiają komputerek i mówią tyle program pokazał. A jak się nie udało to mówisz tyle program pokazał. PS znam kilka przypadków idealnie zrobionej podłogówki i 3 zrobione tak jak opisałem czyli źle zgadnij co je łączy? wyjeżdzasz z jakimiś deltami i innymi pierdołami a nie pytasz się ludzi ile państwo chcą mieć w domu temperaturę? Moją ciotkę taki fachowiec jak Ty załatwił na piecu do ekogroszku, miała zawsze około 20kW, ale się popsuł i fachowiec jej doradził po co Pani taki duży piec teraz są nowoczesne i zamiast 20kW wystarczy śmiało 12 max 15 i kupiła i zgadnij co się stało? ale doradzał fachowiec...
@@zaksiu-ss4vq i dalej pierdzielisz bez ładu i składu. Ktoś dał ciała. Ty wychodzisz z durnym założeniem, że skoro ktoś dał ciała zakładając rurki rzadko to znaczy, że zakładanie rurek rzadziej niż co 10cm jest błędem absolutnym. Jeszcze raz partaczu - KAŻDE OGRZEWANIE dopasowuje się do konkretnych warunków. Tego kto jaką chce temperaturę, tego ile ciepła ucieka w typowych warunkach i w warunkach "najgorszych". Podłogówka ma taką bezwładność, że wybacza więcej błędów niż źle dobrane grzejniki choćby. A dobranie podłogówki na "worst case" (zaje... zima) to już daje przewymiarowanie rzędu 50%. Więc pytam jeszcze raz i oczekuję merytorycznej odpowiedzi - jeśli dla -20 stopni na zewnątrz, +25 oczekiwanej temperatury w środku i racjonalnej temperatury czynnika wychodzi 20cm to z jakiego konkretnie powodu chcesz dać 2x gęściej. Proste pytanie.
Właśnie wczoraj z Żoną mieliśmy dyskusje na temat podłogówki i kaloryferów. Ja chyba że względu wychowania w mieszkaniu ze starymi żeliwnymi kaloryferami preferuję to rozwiązanie. Podłogówka mnie wkurza dużym lagiem grzania.
A co ci z tego laga ? Czy 10x dziennie zmieniasz temp w domu? Bo ja nastawiam raz i chodzi tak cały sezon .. podłogowka utrzymuje temp bardzo długo bo posadzka jest akumulatorem i to też duża zaletą , no i bardziej ekonomiczna bo grzejemy do ok 30st wodę a nie 50+
@@Anonymous-PL aktualnie wynajmuje mieszkanie do którego przyjeżdżam co jakiś czas dlatego jak wejdę do zimnego to dopiero na następny dzień czuje ciepło. A w domu jak vede mieszkał to wezmę podłogówkę bo vede tam przebywał non stop
Dzidek nie filozofuj o tych alergikach bo tego nie wiesz, to ze 90ciu osobom nie szkodzi, nie znaczy ze dwóm nie będzie szkodzić, juz nawet nie chodzi o kurz tylko o grzanie od spodu, używał bym stwierdzenia RACZEJ NIE a nie NA PEWNO
@@matE30usz nie ale energia Ciebie wali od spodu, mogą się trafić tacy, że im to może szkodzić, tylko, że to trzeba kojarzyć fakty albo bujać się po lekarzach
@@jaszczomp1047 No alergia jest różna, rozumiem że na kurz np. i ogólnie według mnie jak nie sprzatamy w chacie dokładnie to zawsze alergik może mieć problemy, bez róznicy jakie ogrzewanie, a czasami nawet jak mamy warunki prawie sterylne to też dla co poniektórego alergika bedzie problem..
Dzięki za zdroworozsądkowe potraktowanie kwestii wykończeniowych, bez niepotrzebnego podgrzewania kwestii wyboru. Są takie wybory, gdzie każdy musi sam zadecydować, bo opinii wiele, często sprzecznych, bo nie do końca oczywistych . Trzeba wybierać, to co lubię , a ważne żeby być samemu zadowolonym. To co dobre dla jednego, może być gorsze dla drugiego. Czyli , jeden lubi teściową , a drugi córkę. Każdy ma rację.
Co przemawia za podłogówką to duża równomierna pow. grzania przy niskich temp. zasilania tak więc idealnie pod obecne trendy (kocioł gaz/pompa ciepła). Nie wyobrażam sobie budowy nowego budynku w roku 22/23 stosując system kaloryferów. Np. płyta fundamentowa na 20 cm starodruk i posadzka na kolejnych 15-20 cm styropianu, niemal wzorowo izolacja do zastosowania podłogówki. Teraz salony w domach mają po 35-45 m2 często otwarte z kuchnią jak to ogrzać kaloryferami.
W sumie grubość posadzki może być formą magazynu energii, można dać 6-7 cm ale równie dobrze można się zdecydować na 9-10 cm, grzać się będzie długo ale tak samo długo będzie trzymać ciepło, więc mniejszy interwał dogrzewania.
Dokładnie, zgadzam się w 100 procentach. Pozdrawiam.
Jastrych betonowy (cementowy) to jest dobre rozwiązanie lecz droższe niż wylewka półsucha , a grzejniki to tylko drabinka w łazience niskotemperaturowa a reszta podłogówka wychodzi taniej w ogrzewaniu .
No to wiadomo dlaczego u nas stosuje się wylewkę półsuchą..Pozdrawiam.
Wprowadziłem się rok temu do naszego nowego domu z użytkowym poddaszem. Pełna podłogowa, wylewka anhydryt, na posadzce wszędzie gres i nie żałuję. Ciepło, komfort i święty spokój ( mój ulubiony święty 😉) Pozdrawiam z Podkarpacia Panie Dzidku 😉.
I o to chodzi. A nie jakieś wymyślania tu grzejnik tu podłogówka a później kombinowanie bo ani to ani to nie działa do końca jak powinno.
@@MrCzucz No dokładnie, wiele osób mówi że mieszanie ogrzewania to potem tylko problemy, więc jak podłogówka to podłogówka, jak kaloryfery to kaloryfery. Pozdrawiam.
Pod pytam czy na piętrzne też wylewka ?
@@kaklewski0 Na piętrze również ;)
@@Pablo_i_tyle dziękuję nad tym się zastanawiałem jak zrobić 👍
Dopoki nie mialem doświadczenia z podlogowka, to myslalem, ze to nie bardzo da rade, ale kilka lat temu przeprowadzilem się do domu, gdzie jest na parterze podlogowka, 1 pietro i poddasze grzejniki,...iii kazdego bede namawial na podłogówkę, przy kazdym wiekszym remoncie jaki wyjdzie z czasem w pokojach do gory, bedzie system zmieniany na podlogowke...zwykle panele polozone, bose nogi nawet zima...bo tak lubie
Dzidek. Mylisz się całkowicie. Ogrzewanie grzejnikowe również może być niskotemperaturowe. Kwestia jest jedna. Trzeba przewymiarować moc grzejników. Ja mam przewymiarowane dwukrotnie i mój kocioł gazowy kondensacyjny pracuje na temperaturze maksymalnie 44 stopniach. Jeśli temperatura na zewnątrz jest ok 3-5 stopni, to wystarczy 40-41 stopni na kotle. Grzeje prawie 200 M2, 3 metry wysokość w domu, tylko grzejniki. 22 stopnie w domu. A rachunek za listopad 2022, to 650 zł. Razem z gotowaniem. Także spokojnie. Trzeba dołożyć grzejników i jest bardzo ekonomicznie .
W naszym domku po całości podłogówka i nie wyobrażam sobie inaczej! Wizja mniejszej ustawności pomieszczeń i kurzawa na grzejnikach przyprawia mnie o dreszcze 😂 Podlogowka to było nasze marzenie wizualne 😻
Pozdrawiamy!
Pozdrowionka również.
Wszystkie twoje argumenty rozumiem oprócz tego " mniejsza ustawnosc pomieszczeń" w 95% grzejniki są pod oknami a tam raczej szafy nie postawisz
@@po_co_mi_to ale postawię np. biurko ;)
@@rozowymokiem w każdym pokoju?
@@po_co_mi_to zrozumiesz jak będziesz przemalowywał pokój... Można się męczyć udając, że przecież to nie problem. Ale to jest. Cała masa problemów zawsze się z grzejnikami wiążąca. Jeśli można inaczej to nie bardzo rozumiem PO CO bronić tego rozwiązania?
Podłogowe ogrzewanie na basenie oznacza sporo pracy przy utrzymaniu w czystości. Ten basen nie jest "komercyjny" więc ok. Ale i tak chemia basenowa przy odparowaniu wody ślady zostawi. A w DE normy na chlor wieksze. Czekam na efekt końcowy. Fajnie klimacik.
Dlatego u siebie zrobilem caly dol ogrzewanie podlogowe a na górze jest prawie 90m2 siłownia i zrobilem same grzejniki zeby w razie co moc szybko schlodzic pomieszczenie zakrecajac grzejniki wlasnie w podlogowdze jest to niemozliwe.
kupujesz czujniki i regulujesz temperaturę nie ma problemu.
Tylko podłogowka 100% , żadnych grzejników chyba że drabinka w łazience zasilana tak samo jak podłogowka
Czyli jednak grzejniki? Może jednak warto zobaczyć ofertę klimakonwektorów! Są też grzejniki podłogowe
Też tak myślałem ale drabinka o temp wody z podłogi nic nie daje, absolutnie wystarcza rekuperacja i ręczniki powieszone gdziekolwike schna w kilka godzin.
@@adamusekk rozwieszony recznik wyschnie i bez reku i bez grzejnika , w bloku tak suszyłem i rano był suchy
Kazdy przypadek jest inny, oraz kazdy bedzie chwalił to co ma..😁
Rozwiazan jest duzo..🤗
Nie powiedziales o innej waznej rzeczy jak juz masz ogrzewanie podlogowe, czy tez grzejniki, a mianowicie o chlodzeniu (warto to rowniez wziasc pod uwage podczas projektowania wlasnego domu).. bo to wazna funkcja (dla osob posiadajacych pompy ciepla z funkcja chlodzenia) czy podlogowka czy tez grzejniki, a moze system mieszany..🤔
pozdrawiam
Marcin Woronko
To zalezy, jaka podlogę chcesz miec w domu. Ja rozważam parkiet, więc podlogowka odpada. A do paneli nie jestem przekonany. Stawiam na drewno. Moze trójwarstwówka, ale to nie to samo co parkiet.
Dobrze gosc mowi, kazdy musi robic pod siebie, niestety szewcy i krawcy wymieraja a co dopiero mieszkac po swojemu :)
Dla mnie największą wadą grzejników jest niespójność ogrzewania, czyli gorące powietrze i zimna podłoga. Kiedyś kładło się na podłogę drewno a w blokach grube wykładziny podłogowe. Teraz to się nie sprawdza. Z podłogówką jest odwrotnie, można chodzić boso i nawet jeśli powietrze ma 20 stopni to czujesz się komfortowo. Kolejna przewaga podłogówki to większa kompatybilność z obecnymi i przyszłymi systemami ogrzewania - a szczególnie z przyszłymi. Wadą może być dużo większa bezwładność - jak autor wspominał - efekt włączenia/wyłączenia jest mocno opóźniony. Grzejniki mogą się sprawdzać, jeśli ktoś ma darmowy opał do pieca wysokotemperaturowego (np. ma własny las, albo jest pracownikiem leśnym, albo ma stolarnię i może zagospodarować odpad drewniany) - ale wtedy koniecznie deski dębowe na podłogę i to może mieć sens.
Ja mam kaloryfery w łazienkach drabinki i podlogowka kocioł kondensacyjny i teraz na zasilaniu podaje 40 stopni jak duże mrozy to 50 wszystko chodzi bez problemu w domu ciepło a budynek z lat 70 tych
Miesięczny koszt ogrzewania gazem około 400 zlotych
Około 400 czyli więcej
Jak porusza się już ten temat: Kaloryfer czy podłogówka to pragnąłbym poinformować, że w jednym obiekcie robiliśmy system grzewczy powiedzmy kombinowany". I tak w całym obiekcie jest tzw podłogówka - połączono każdy obwód szeregowo od strony rury gorącej z grzejnikiem miedziano aluminiowym z demobilu. System się doskonale sprawdza. Po włączeniu pompy ciepła (temperatura grzania średnio 23 do 30stopni w duże mrozy) grzejniki dość szybko wstępnie nagrzewają powietrze. W końcu po jakimś czasie zaczyna grzać podłogówka - średnio po 20 - 30minutach. W pokojach mam dobrą polską deskę dębową 2,2 cm klejoną do posadzki. Podłoga grzeje należycie. Aha jeszcze jedno "podłogówka" to tak naprawdę rury zanurzone bezpośrednio w betonie podczas zalewania stropu i klatek schodowych. Taki system podejrzałem na zachodzie. Rozwiązanie to ma dodatkowy plus a mianowicie pompa ciepła włącza się jedynie podczas "taniej" taryfy a masy betonu stanowią akumulator ciepła, który powoduje utrzymanie stałej temperatury w obiekcie. Przy największych mrozach temperatura spada maksymalnie o ok 2st C gdy nie świeci słonko. Jednak gdy świeci to poprzez oszklenia nagrzeje (nawet zimą) tyle, że nie następuje ten spadek temperatury a nawet bardziej nasłonecznione pomieszczenia ogrzewa o dodatkowe ok. 3 st C.
Tak więc mróz nie straszny oby tylko świeciło słonko.
Pozwoliłem sobie na tak szeroki opis - być może ktoś jest na etapie planów lub budowy to warto zastanowić się nad podobnym rozwiązaniem. Warto.
Sprostowanie: w bloku też robi się podłogówkę. Wlasnie myślę czy warto dopłacić u dewelopera
Akurat to nie prawda ,znam gości którzy robią z mixokreta do 0.2 mm dokladnosci pół suchy beton. A gdy jest zbyt wodnisty beton moze po wyschnięciu powciagac
To prawda. Są firmy co zrobią mixokreta idealnie.
Taką płynną można spieprzyć koncertowo. Wystarczy obejrzeć jakieś grupy na Fb, jak to u ludzi wygląda z anhydrytem. Nie ma reguły.
Jak ogląda ten film osoba, która zamieściła link w komentarzu do filmu z panem bodajże Sulima jak tłumaczy, które systemy, rozwiązania przy budowie domu są zdrowe, które nie (zaczyna się chyba od 29:00 minuty) będę wdzięczny za udostępnienie linku.
Dobry film pozdrawiam
Można podłączyć klime do pompy ciepła, żeby używać tego latem?
Może zrobisz film o swojej pompie, ile prądu za listopad, jaka temp w domu i temp zasilania ? Przeszedłem na PC i mnie temat chłonie. Pozdrawiam
Bardzo dobrze zrobiłeś. Na Yutubie jest dużo filmów na ten temat. Moja rada, ustaw system pod siebie. Nie wiem na jakim etapie jesteś. Powszechnym błędem zamieszkujących w nowych domach młodych ludzi jest nastawa bardzo wysokiej temperatury. Zacznij od ustawienia temperatury. Za wysoka prowokuje chorowanie rodziny. Przeziębienia itp. Chodzenie po domu w majtkach i podkoszulku, bo tak lubię, jest szczególnie niebezpieczne. Dla mnie temperatura około 20 stopni i lekko niżej okazała się najzdrowsza. Długie spodnie i długie rękawy po domu, u mnie się sprawdziło.
Jest więc aspekt zdrowotny a za tym idzie mniejsze zużycie energii. PC używam od 12 lat. Mam 200 mkw i roczne zapotrzebowanie na wszystko, bo wszystko mam elektryczne, to około 9 tys. kWh. Rozumiem, że przy PC jesteś w taryfie G12w, bez żadnego k (w Enerdze nazywana taryfą komfortową, i wciskaną wszystkim niezorientowanym, bo o 50% droższą od normalnej)
Zapomniałem dodać, że mam normalne kaloryfery. Przy podłogówce będziesz zużywał rocznie około 5 tys. kWh.
@@piotrgajda8604 witam niezłe wyniki , mogę zapytać jakie ocieplenie posadzka , ściany strop/ dach?
U mnie gruntowa. Już grzeje, ale na razie na jednym sterowniku na całą piwnicę i całe parter, piętro otwarte ogrzewanie jeszcze nie włączone. Temperatura na wlocie z odwiertów na minusie (około -0,5 do -0,9), a na powrocie na minusie poniżej -5 stopni. Wykonawca twierdzi że tak ma być, lamda zachowana. To że pompa chodzi po 17-24 godzina na dobę to zwala na to że jeszcze nie są sterowniki w każdym pokoju, i że piętro otwarte jeszcze nie ogrzewane miesza się z ogrzewanym parterem. Poczekam aż wszystko podłączy tak jaka ma być, nie będzie miał żadnych wtedy już wymówek, to będę ko ścigał.
Pozdrawiam 💪💪👍👍
Powie ktos moze jaki klej do plytek zastosowac na wylewke cementowa z podlogowka?
Klej elastyczny. Każdy producent ma taki
Tak jak Marek napisał, klej elastyczny lub wysokoelastyczny, róznie go nazywają ( ten wysoko to bardziej reklama)
@@Dzidek1 bo to piszą elastyczność, a chodzi o odkształcalność. Jedynym materiałem cementowym który mógłbym powiedzieć, że jest elastyczny to jest... hydroizolacja dwuskładnikowa. Ale to jest fifty-fifty cement i elastomery więc dziwne by było, żeby nie...
@@Dzidek1 Nie masz racji. Różnica jest wyraźna. W klejach wysoko odkształcalnych "chemii" jest zdecydowanie więcej. Mówię tu o markowych produktach kupowanych w dobrych hurtowniach. Nie w supermarketach.
Bo tu jest wylewka. U nas jest wysypka 🥴. Na naszej pod vinyle niestety trzeba poprawiać. Tutaj widzę że można kłaść.
No tutaj już chyba coraz rzadziej stosuja suchą wylewke, ostatnio widuję tylko wylewany beton, albo anhydryt.
Co Pan myśli o suchym ogrzewaniu podłogowym, czyli rurki wstyropianie na starej podłodze i na to płytki. Czy to dobre rozwiązanie?
Jak nie ma wyjscia to tak.
Dobry odcinek.
Nie mam osobistego doświadczenia z ogrzewaniem podłogowym, ale sąsiad, który ma tylko takie żałuje, że ze 2 kaloryfery nie założył, bo u niego pranie na suszarkach nie schnie i chce teraz kupić do pralki nadstawkę-suszarkę. Czy ktoś z Państwa też taki problem ma przy podłogówce jesienią i zimą?
ja w pralni /suszarni mam grzejniki , jest to dedykowane pomieszczenie do tego typu rzeczy, temperaturę mam tam 21 i nie mam problemu z czekaniem aż pranie wyschnie. Pralnia jest prawie zawsze otwarta.
@@nico-toscani Dziękuję za podpowiedź dobrego rozwiązania. Pozdrawiam 🙂
No posiadam dwa mieszkania na tym samym poziomie w jednym sa panele 6mm a w drugim deska 15mm i roznica jest bardzo ogromna. Nigdy w zyciu bym nie zakaldał deski jedynie co to vinyl
Mowisz ze pompa na grzejniki jest zlym rozwiazaniem bo beda drozsze rachunki przy dzisiejszych cenach paliw kopalnych prąd wychodzi najtaniej mam pompe ciepla grzejniki plus podloga osobo zalozylem podlicznik na pompe dom jest nowy dobrze zaizolowany i rachunki sa smieszne nie wyobrazam sobie teraz kupowac wegiel za 3500zł i palic weglem tym bardziej ze piec na eko groszek rownież pobiera prad
Fajny filmik ......Mam do Pana pytanie,chcę ocieplić strop na poddaszu styropianem 3 x 50mm, ogrzewanie podłogowe i jastrych anhydrytowy i tu mam wątpliwość. Czy mogę zrobić całą posadzkę na gotowo mimo to że na poddaszu nie mam ocieplenia wełną mineralną oraz poddasze nie bedzie wykańczana przez kolejne 5 lat? Chce docieplić strop aby parter nie tracił ciepła czy to dobry pomysł? Czy wylewka anhydrytowa może być w takich warunkach? Czy poprostu położyć styropian i nie zalewać przez 5 lat ?Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Mozna tylko wody nie zalewaj napompuj powietrzem kompresorem i tak zostaw jak wyschnie mozesz powietrze spuscic. Zastosuj wylewke cementowa nie wapienna bo ona wilgoci nie lubi ,moze byc tez pułsucha z mixokreta ale nie rob grubych wylewek jak najciensze
@@themkpi dzięki wielkie za odpowiedź . Czemu uważasz że wylewka gipsowa będzie zła? Tam będzie sucho ale zimno zimą i cieplo latem? Ta osoba od wylewek zapewnia że nic się nie wydarzy i oni wylewają również na poddasza nie użytkowe.
Żałuję że mam kaloryfery w jednej części domu, ogrzewanie podłogowe najlepsze rozwiązanie. temperatura na piecu ustawiona na 32 stopnie, w pomieszczeniach około 22-23 stopnie.
a co myslicie o panelach winylowych pod podłogówkę? przepłacanie? rozczarowujace ze np w casto wszystkie takie maja opisane ze podłogówke do 27stopni co troche neguje sens wynyla bo zwykly laminowany tez ma taki parametr
użytkuje winyle na podłogówce od 3 lat, jestem bardzo zadowolony - fakt są drogie, ale bardzo dużą zaletą jest to, że jak mi dzieci zaleją (a robią to codziennie) to nie puchną :)
Dzidek, a dasz radę zrobić kalkulację kosztów podłogowego i grzejników?
Ogólnie z tego co pamietam u siebie to grzejniki wychodziły taniej, ale gdzie ja bym je upakował przy dużych przeszkleniach w salonie, zresztą w sypialni też mam okno do ziemi, z drugiej stronu szafa ( zabudowa), trzecia ściana łóżko a na przeciw komoda, więc trochę lipa ... to właśnie duży plus podłogówki że w niczym Cie nie ogranicza.
Ogólnie z tego co pamietam u siebie to grzejniki wychodziły taniej, ale gdzie ja bym je upakował przy dużych przeszkleniach w salonie, zresztą w sypialni też mam okno do ziemi, z drugiej stronu szafa ( zabudowa), trzecia ściana łóżko a na przeciw komoda, więc trochę lipa ... to właśnie duży plus podłogówki że w niczym Cie nie ogranicza.
Dla mnie pidłog9wka sprawdziła się super. Tylko że w parze z płytką na podłodze
Płytka jest dobra na podłogowe w zimie ale latem lepsze panele
@@po_co_mi_to Latem też super- zimna płytka, dla mnie rewelacja. Najgorzej w porze przejściowej, ale- byłem u znajomych gdzie była podłoga z panela i tak samo zmarzłem w stopy.
@@nico-toscani każdy ma inne upodobania i dobrze że każdy może znaleźć coś dla siebie. Podobnie jest z temp w domu my mamy 23.5 bo tak lubimy inni lubią 21. Najważniejsze aby być zadowolonym z podjętych decyzji
Ja mam podłogówkę na dole i w łazience na górze. W sypialniach na piętrze, kaloryfery. Różnica zasilania przy kotle gazowym, to 10stopni więcej na kaloryfery. Nie wiem skąd wartość 70 stopni - chyba jak węglem dajesz. Działa to 100%- nie wiem w czym problem, że ogrzewanie mieszane się nie sprawdza.Dom mam z rynku wtórnego więc ktoś tak zrobił, bo ktoś tak kiedyś doradził- Teraz- zrobiłbym pewnie na górze również podłogówkę wszędzie- ale mimo wszystko zostawił też kilka kaloryferów, w garderobie, czy pralni. Zawsze w zimie jest gdzie wysuszyć buty, czy inną odzież.
podłogówka po całości jest najtańszym rozwiązaniem do grzania chałupy. czy najlepszym ? kto co lubi, dla mnie nie. odczuwalne ciepło jest inne niż przy kaloryferach, czy kominku. kto co lubi. woda w podłogówce nie powinna nigdy przekraczać 40 st. C. na kaloryferach może nieco więcej (zależnie od izolacji), choć niedużo. system mieszany to dodatkowy osprzęt, który zawsze się kiedyś zepsuje, dlatego wracając podłogówka jest najtańsza 100% i to jest jej największa zaleta.
A jak ma się podłogówka do wykładzin?
Tylko podłogówka sprawdzone w praktyce od 12 lat
Najlepiej mieć i grzejniki i podłogówkę. Grzejniki dobre na jesienne "przepalanie", a jak już ciągły chłód to podłogowe. Nie ma znaczenia co jest na posadzce połozone.
nie ma sensu takie mieszanie , full podłogowka chodzi na niższym parametrze
@@Anonymous-PL zgadza się, ale wg mnie fajnie jest mieć też grzejniki, teraz jednak nawet w lazienkach odchodzi sie od drabinek lub grzeja tyle co idzie w podloge
, mozna rozdzielic grzejniki sprzęgłem i w podloge idzie tez niski parametr
@@lekkerair1616 ale po co ? Piec czy pompa musi na te grzejniki grzać wodę do wyższej temp więc zużyje więcej prądu czy paliwa .. grzejniki nie mają żadnych zalet poza cena niższa
Takie pierniczenie dopóki samemu się tego nie zrobi. Ile razy się nasłuchałem.
Przed budową: na dole podłogówka a na górze/w sypialniach to grzejniki bo nie zdrowa bo kurz bo to bo tamto.
A po budowie : ale ja byłem głupi!
Mitów pełno a to właśnie od grzejników jest kurz większy
ja mam mieszane ogrzewanie i działa mi to ok. cenie sobie ze w mało używanym pomieszczeniu na górze sobie mogę odkręcić na '5' i po 15 minutach mam ciepło. Przy podłogówce tak by nie było, co nie znaczy że jest zła. w większych pomieszczeniach jest super, bo grzeje równomiernie. gdzie kaloryfer by "nie sięgnął". na piecu mam na kaloryfery ustawione 45 dom 130 m za gaz dałem ostatnio 430 zł za listopad grzanie + woda. Mam pytanie jaki sens jest ogrzewać garaż ?
masz ocieplony dom? jesli tak to jakiej grubosci styropian?
@@hayden1684 tak. styropian 15 cm , na jednej ścianie 20, okna 7 komorowe 3 szybowe. Mało kto pyta o okna a to myślę tak samo ważne jak ocieplenie. Sciany z potothermu.
Dzień dobry Panie Zdzisławie. Pan taki światowy człowiek, więc może mi coś doradzi . Mam takie nietypowe pytanie do Pana . Zastanawiamy się nad wyborem ogrzewania w naszym domu . Na pewno będzie ogrzewanie podłogowe, ale ....i tu moje pytanie ,, Czy słyszał Pan o takim rozwiązaniu, żeby ktoś kładł podłogówkę razem z ogrzewaniem elektrycznym (chodzi mi konkretnie o kable Devi) to nie są maty grzewcze. Czy takie rozwiązanie z technicznego punktu widzenia jest w ogóle wskazane , czy takie rozwiązanie gdy pod jedną wylewką znajdują się i kable elektryczne i rurki z wodą miałaby sens. Czy jedno z drugim nie będzie kolidować. Dokładnie chodzi mi czy jak będzie np włączone ogrzewanie elektryczne to rurki z wodą które będą obok nie będą hamulcem aby nagrzać całą podłogę bo okaże się że cała podłoga nie będzie w stanie się nagrzać właściwie. I odwrotnie . Mam nadzieję, że Pan cokolwiek z tego zrozumiał co napisałam. Jeżeli ktoś ma takie doświadczenie to także proszę o opinie na ten temat. Dziękuję. I życzę miłego dnia .
Nie kombinuj zrob podłogówke załosc i dodatkowo grzejniki drabinkowe w łazienkach i pompe ciepła moze byc tanszy monoblok lub spllit drozszy
@@themkpi ja wiem że to jest przekombinowane . Czasami im więcej tym gorzej. Ale dzięki za opinię. 👍
🙂🙂👍💪
Na podłogowe daje się 55 stopni wodę co daje 32 stopnie na podłogówce
A co sądzisz o matach kapilarnych?
zależy od projektu np. jeśli na górze masz deskę podłogową zamiast płytek to maty zdaje się są lepszym wyborem.
😎😎😎😎🌹🌹🌹🌹👍👍👍👍👍👍
Jak się do robienia posadzek dorwią paproki, co "powyrastali" jak te inne firmy budowlane w czasach bumu budowlanego to potem wychodza krzywe posadzki. Ja z krzywymi posadzkami spotkałem się tylko w deweloperce, podobnie krzywe tynki ... te ekipy umieją tylko tym gównem gipsowym robić, a jak ich zawołasz na zwykły dom to już kręcą nosem nad innym materiałem bo więcej roboty i nie umieją po prostu, kopa w dupe takim fachowcom ale to trzeba cokolwiek wiedzieć o budowlance, dobry posadzkarz to na budowie z jaimiś rurkami do poziomowania się nie pokazuje.
Co do firm w ostatnich latach to pełna zgoda ( oczywiście nie wszystkich), narobiło się tego co nie miara, przypomina mi to rok 2008-9, wtedy też co drugi liznał budowlanki i już był wielkim fachowcem, no ale wkrótce rynek znowy zweryfikuje partaczy. Pozdrawiam.
Grzejniki nad podłogówką mają taką przewagę, iż w razie awarii nie trzeba rozwalać podłogi i posadzki. Może dobrze zrobiona podłogówka jest bezawaryjną, ale kolega miał awarię i wyciek, musiał rozkuć posadzkę. Więc co kto lubi. Co do alergików, argument jest taki że ciepłe powietrze unosi się do góry i razem z nim unoszą się pyłki. Przy grzejnikach taki efekt jest mniej odczuwalny.
akurat na grzejnikach jest bardziej, bo właśnie na grzejnikach masz ogrzewanie KONWEKCYJNE wprawiające w ruch powietrze w pomieszczeniu. Podłogówka grzeje głównie przez promieniowanie, a powietrze jeśli już to nagrzewa się równomiernie więc jeśli się unosi coś to tylko przy pierwszym rozgrzewaniu, później konwekcja jest niewielka.
@@Promilus1984 Witam. Ma Pan 100% racji. Dla alergikow tylko podlogówka.
@@piotrkopa2918 No nie tylko, równie dobrze mogą być maty kapilarne na ścianach albo suficie. Kto co lubi, na co go stać i co się dobrze wkomponuje w to jak się chce zaaranżować przestrzeń. Podłogówka stawia trochę ograniczeń jeśli chodzi o okładziny więc nie zawsze jest to wybór najlepszy, ale zasadniczo ogrzewanie płaszczyznowe jest lepsze niż grzejniki. Także te z wentylatorem czy te ukryte w podłodze. Inna sprawa kwestia indywidualnych upodobań. Jak ktoś lubi promieniowanie od kominka, które jest zdecydowanie intensywniejsze (ale szybko się rozprasza) to ogrzewanie płaszczyznowe go nie zadowoli. A np. wysoki grzejnik z czynnikiem o temperaturze rzędu 80 stopni już może. Ale to kwestia gustu, a nie funkcjonalności.
@@Promilus1984 grzejniki i podłogówka ogrzewają konwekcyjnie. Przy podłogówce jeszcze jest minusem chemia z mycia podłogi - momentalnie odparowuje i.... wdychamy.
@@wiechu428 podłogówka ogrzewa konwekcyjnie w bardzo małym stopniu. A dlaczego? No pomyśl. Ogrzewanie konwekcyjne polega na cyrkulacji powietrza - ogrzane do wyższej temperatury powietrze z grzejnika wędruje do góry "zasysając" chłodniejsze powietrze od dołu i przeciągając je przez grzejnik... ciepłe powietrze rozpływa się pod sufitem i ochładzając się spływa po przeciwległej do grzejnika ścianie. I jeśli sprawdzisz jaki jest rozkład temperatur powietrza na różnych wysokościach zauważysz, że najchłodniej jest na posadzce, a najcieplej pod sufitem. Przy podłogówce jest inaczej, bo nie ma takiej cyrkulacji, cała powierzchnia posadzki grzeje. I to nagrzewa się słabo (a cyrkulacja tym intensywniejsza im większa różnica temperatur, innymi słowy pęd powietrza wytwarzany przez grzejnik rozgrzany do 90 jest wyczuwalny, nawet jest w stanie porwać papierek po cukierku, przy 25 stopniach na zasilaniu mat kapilarnych konwekcja jest praktycznie żadna). Jak zatem grzeje podłogówka w większości? Promieniowaniem. Im większa temperatura tym zwiększa się udział konwekcji, ale nadal większościowo będzie to dla podłogówki promieniowanie.
Koszty podobne czy podłogowe czy kaloryfery
Ale grzanie tansze.
Tylko podłogowe ogrzewanie najlepsze
👍🇺🇸
Tylko podłogówka plus drabinki do łazienek.
Ja jestem w tych 20/30% którzy budują same 😄
Ja buduje dom z poddaszem użytkowym i jest 100% podłogówka, jednak grzejniki nie są złe, podłogówka też nie jest zła.. Złe jest jedno i drugie, mieszanie tych systemów to czysta głupota
Nie ma problemu żeby na podłogowke dać drewno, parkiet czy panele podłogowe. Ja mam zwykle panele podłogowe i podłogowa działa bardzo dobrze. Widziałem też parkiety na podłogowe i też dobrze to działa.
Napiszę tak, wszystko w zasadzie można położyć na podłogówkę, chodzi tylko o to że czy to panel czy parkiet to izolator, masz gres puszczasz wodę w podłogę np. 27 stopni, masz panel woda musi mieć 28, a przy parkiecie pewnie 30.. moim zdaniem to tylko o to chodzi, czyli o koszt ogrzewania, ale o ile więcej procentowo to bedzie nie mam zielonego pojęcia, może 5 procent, a może 10, może więcej...
Gdybyś na jednej pętli grzejnej miał gres i parkiet to byłbyś bardzo zdziwiony jaka potrafi być różnica temperatur. A to, że będzie to grzało to oczywiste tylko ile więcej energii trzeba włożyć, żeby "ciepło przeszło" przez 22mm deski a ile przez 8mm gresu tego nie wiesz. W pierwszym przypadku, piec żeby podnieść temperaturę o 1 stopień będzie chodził 3razy dłużej niż w drugim...ale tak, piec nagrzeje obie te powierzchnie tak czy siak.
👍👍👍🚁👨✈️
A nie moze byc i to i to ?
Polsku pomysł co jesz Podam przykład wjeżdza pociąg z pszenicą konsumpcyjną w wagonach po cemencie syf ogólny, faktycznie jest cofany, nastepnie za pare godzin skład wjeżdża ponownie w dokumentacji pszenica paszowa jest cofany, ten sam skład wjeżdża po raz trzeci jako pszenica techniczna jest wpuszczony, dopadają go nasze skupy i rozszarpują , informacja od pracownika który twierdzi że powstają firmy na dwa tygodnie, aby kupic skład np pszenicy technicznej i znikają i kto znajdzie co sie z nią stało, także Amixx patologia trwa
Podłogówka tylko i wyłącznie i nie ma innej możliwości. NIGDY NIE BIERZCIE KALORYFERÓW
wszystkim ktorzy maja tylko ogrzewanie podlogowe zycze zeby w zime bylo przez tydzien dzien codzien -20 ;] przy rachunku bedzie telefon do bociana xd
Dokładnie
"Słonce" Schwarzwaldu
Ogrzewanie podłogowe nie ma minusów - nie kurzy się, nie ma problemów z wykończeniem oraz późniejszym malowaniem pokoi, nie zabierają miejsca, ciepło jest rozprowadzone równomiernie po przestrzeni, jest bezobsługowe, a bezwładność podłogówki przy wylewce betonowej to jest jej największa zaleta tym bardziej w czasach kiedy dostawy prądu są pod znakiem zapytania. Kilka godzin wyłączonego prądu nie zrobi żadnej różnicy w temperaturze w środku. Grzejniki mają natomiast same wady i naprawdę dziwie się że ludzie je zakładają tym bardziej przy pompach ciepła gdzie komplikuje to znacznie instalacje bo zamiast opierać się na niskotemperaturowym ogrzewaniu to musimy podgrzać mocniej wodę a później ją mieszać żeby na podłogówkę szła o odpowiedniej temperaturze. Kompletny bezsens.
Nikt nie zwraca uwagi na jedną rzecz : przy podłogówce po umyciu podłogi cała chemia momentalnie jest w powietrzu i mamy świetną inhalację dla całej rodziny.
Nie używać bóg wie jakiej chemii ?
Bez grzejników i podłogowki też odparuje👌he 😅
Maty kapilarne na ściany
Zajmuje miejsce chyba staroć niemiecki szeroki na 20 cm 🤣a nie normalny grzejnik i na grzejnikach reakcja ciepła jest moment nie to co podłogówka nim ciepło się zrobi 24 godz i nim ostygnie to samo
sprawy se nie zdajesz jakie to są zajebiste grzejniki, u nas w tamtych czasach jebali te solidne ale obrzygane żeliwioki, a tam wtedy takie wstawiali, dziś taki grzejnik to majątek
@@jaszczomp1047 no takie niemieckie to i ładne są i bardzo dobre masywne. U nas takie paproki odlewane gówno. Dobre są. Ale brzydkie jak nie wiem co.
Podłogowe i grzejniki dobry wybór, z doświadczenia wiem.
Pozdrawiam serdecznie
co do podłogówki czemu jest gorąca, bo jest za mało i za rzadko położone pętle i to cała filozofia, jak pętle są położone co 20cm obok siebie to woda musi być gorąca żeby ogrzać podłogę bo jest ich( pętli) za mało. Co do grzejników jeżeli się grzeje non stop 24/24 to woda na grzejnik może iść nawet 35-37 stopni (zawór 4-drożny) i grzejnik jest letni a w domu 24 stopni. Podstawa to grzać non stop ze stałą temperaturą a najgorsze co można zrobić to raz grzać raz nie grzać, czyli ciepło-zimno-ciepło-zimno a na końcu powstanie co? grzyb.
uuu, czyli twierdzisz, że jeśli z kalkulatora zapotrzebowanie na ciepło pomieszczenia jest takie, że nominalną moc da rura co 20cm, a ty dasz co 10 to właśnie w przypadku tej co 20 będzie za ciepło ? ;) Powiedz mistrzu jaki sens przewymiarować podłogówkę o 50% albo i więcej tylko żeby potem ją zdławić bo wydaje za dużo ciepła? Czekam na merytoryczny komentarz.
@@Promilus1984 Wiesz co jest Bogiem Nauki? PRAKTYKA. Mam nadzieje że nie zakładasz ludziom podłogówki jeżeli opierasz się tylko na teoretycznym kalkulatorze. A teraz praktyka. Każdy kto buduje dom/robi remont ( i teraz mówimy o podłogówce) powinien minimum z 5 osobami pogadać które już mają fizycznie to zamontowane u siebie i popytać co ile cm mają, ile pętli, i najważniejsza sprawa jaką mają temperaturę u siebie. Czy lubią ciepło czyli 24-25stopni czy lubią np. 20-21stopni i im to starcza. A teraz dowód praktyczny. U znajomego jest podłogówka położona rzadko (stopa wchodziła między pętle absolutnie bez problemu ok.). Co się okazało w praktyce jak wchodzisz do niego do domu co pierwsze co czujesz to podłoga-taka cieplutka czuć ją aż miło-przyjemnie. I wszystko fajnie ale jak siedzisz u niego 2-3godziny to zaczynasz czuć że coś jest nie tak bo nogi bolą.Dlaczego? bo tak mu doradzisz fachura, że wystarczy , jak się okazało nie wystarczyło i trzeba było podnieść temperaturę w podłogówce i to mocno bo inaczej nie dawała rady -za duży dom za mało pętli i za rzadko. Teraz inny przykład u innej osoby która zrobiła w/g Twojej teorii dużo za dobrze. Wchodzisz do niej i nic nie czuć. W domu bardzo ciepło 24-25stopni (bo tak lubią) a podłogówka? Nie wiadomo że jest, ani to ciepłe ani to zimne takie normalne letnie. Nie wiadomo czy to grzeje czy nie grzeje Siedzisz kilka godzin u nich i jest ci ok. masz komfort termiczny idealny i wciąż nie wiesz czy ta podłoga grzeje czy nie. Pętle ma zrobione tak że nie mogłeś wstawić nogi w żaden sposób. PRAKTYKA. I teraz u mnie w domu. Ja ma stare grzejniki żeliwne czytaj w układzie jest od groma wody. Na piecu temp. 55 stopni na grzejniki idzie różnie od 33 do 39stopni w zależności czy na dworze je +10 stopni czy -20stopni. Dotykasz grzejnika i nie wiesz czy on grzeje czy nie grzeje bo jest letni a w domu 23-24 stopnie NON-STOP, bo jak uruchamiam piec wrzesień-październik to nie gaszę do kwietnia -maja. To tyle jeżeli chodzi o życie w praktyce. Tak jak napisałem na początku, mam nadzieję że sam będziesz zakładał dopiero ogrzewanie a nie że zakładasz je ludziom, a jeżeli tak to chociaż spytaj się ich czy lubią w domu zimno/ciepło/bardzo ciepło bo różnica między 20 a 23 stopni w domu to kolosalna różnica pod każdym względem. Acha, jak mało to znam jeszcze kilka praktycznych wyników robienia ogrzewania domu na podstawie tylko kalkulatora bo tak doradził ekspert który się na tym zna- najczęściej młody” A i prosta zasada chyba (ruska), jak potrzebujesz kijek pocienić to pomalutku bo pocienić bardziej zawsze można ale pogrubić (jak przesadzisz) to się już nie da . Tak samo jest z ogrzewaniem przykręcić zawsze możesz ale jak odkręcić na 120% już nie możesz. OTO mój mało -merytoryczny komentarz…czeladniku. No to czekam na re-kontre.
@@zaksiu-ss4vq czyli piszesz o przypadku gdy moc podłogówki była wyliczona za mała (i za mała gęstość rurek) stąd podgoniono na czynniku... i to jest ten twój koronny argument. Taaa, jesteś zwykłym naciągaczem, a o termodynamice nie masz zielonego pojęcia. Jeśli dla rozsądnych wartyości temperatury i przepływu (i delty) czynnika dla założonej temp. zewnętrznej rzędu -20 (co jest dość skrajnym przypadkiem) i wewnętrznej +25 (j.w.) wychodzi co 20 to gdzie bęcwale chcesz tam co 10 wciskać i po co? Na wypadek syberyjskich mrozów? Czy po to by naciągać kogoś na materiał?
@@Promilus1984 i widzisz jaki ty jesteś sam B ( i po co takie słownictwo?), wytłumacz jeśli łaska - robił to niby człowiek który się znał na tym i robił to też na podstawie twojej teorii, pytanie do Ciebie geniuszu czemu się nie udało? przecież to robił taki fachowiec jak TY😁😂, dlaczego u kogoś innego jest idealnie i nic nie czuć że podłoga grzeje a jest 24 stopni i więcej? mówisz że nie ma to nic do czynienia że w tym drugim miejscu jest tak gęsto położone że nie ma jak stopy włożyć to nie ma nic wspólnego? Boże chroń takich szpeców jak ty którzy nie robią wywiadu tylko uruchamiają komputerek i mówią tyle program pokazał. A jak się nie udało to mówisz tyle program pokazał. PS znam kilka przypadków idealnie zrobionej podłogówki i 3 zrobione tak jak opisałem czyli źle zgadnij co je łączy? wyjeżdzasz z jakimiś deltami i innymi pierdołami a nie pytasz się ludzi ile państwo chcą mieć w domu temperaturę? Moją ciotkę taki fachowiec jak Ty załatwił na piecu do ekogroszku, miała zawsze około 20kW, ale się popsuł i fachowiec jej doradził po co Pani taki duży piec teraz są nowoczesne i zamiast 20kW wystarczy śmiało 12 max 15 i kupiła i zgadnij co się stało? ale doradzał fachowiec...
@@zaksiu-ss4vq i dalej pierdzielisz bez ładu i składu. Ktoś dał ciała. Ty wychodzisz z durnym założeniem, że skoro ktoś dał ciała zakładając rurki rzadko to znaczy, że zakładanie rurek rzadziej niż co 10cm jest błędem absolutnym. Jeszcze raz partaczu - KAŻDE OGRZEWANIE dopasowuje się do konkretnych warunków. Tego kto jaką chce temperaturę, tego ile ciepła ucieka w typowych warunkach i w warunkach "najgorszych". Podłogówka ma taką bezwładność, że wybacza więcej błędów niż źle dobrane grzejniki choćby. A dobranie podłogówki na "worst case" (zaje... zima) to już daje przewymiarowanie rzędu 50%. Więc pytam jeszcze raz i oczekuję merytorycznej odpowiedzi - jeśli dla -20 stopni na zewnątrz, +25 oczekiwanej temperatury w środku i racjonalnej temperatury czynnika wychodzi 20cm to z jakiego konkretnie powodu chcesz dać 2x gęściej. Proste pytanie.
Właśnie wczoraj z Żoną mieliśmy dyskusje na temat podłogówki i kaloryferów. Ja chyba że względu wychowania w mieszkaniu ze starymi żeliwnymi kaloryferami preferuję to rozwiązanie. Podłogówka mnie wkurza dużym lagiem grzania.
Nie zmienia to faktu że że względu na miejsce w domu wziąłbym podłogówkę
A co ci z tego laga ? Czy 10x dziennie zmieniasz temp w domu? Bo ja nastawiam raz i chodzi tak cały sezon .. podłogowka utrzymuje temp bardzo długo bo posadzka jest akumulatorem i to też duża zaletą , no i bardziej ekonomiczna bo grzejemy do ok 30st wodę a nie 50+
@@Anonymous-PL aktualnie wynajmuje mieszkanie do którego przyjeżdżam co jakiś czas dlatego jak wejdę do zimnego to dopiero na następny dzień czuje ciepło. A w domu jak vede mieszkał to wezmę podłogówkę bo vede tam przebywał non stop
@@Anonymous-PL klimakonwertery to rozwiązanie na niski parametr wody
@@po_co_mi_to Tylko koszt klimakownektorów dośc wysoki.
Dzidek nie filozofuj o tych alergikach bo tego nie wiesz, to ze 90ciu osobom nie szkodzi, nie znaczy ze dwóm nie będzie szkodzić, juz nawet nie chodzi o kurz tylko o grzanie od spodu, używał bym stwierdzenia RACZEJ NIE a nie NA PEWNO
A to jest alergia na grzanie od spodu?
Jak się ma i grzejniki i podłogowe to faktycznie nic specjalnego po przegrzanej podłodze chodzić.
@@MrCzucz moi znajomi mają podłogowe i grzejniki i nie rozumiem czemu by mieli niec przegrzana podłogowe?
@@matE30usz nie ale energia Ciebie wali od spodu, mogą się trafić tacy, że im to może szkodzić, tylko, że to trzeba kojarzyć fakty albo bujać się po lekarzach
@@jaszczomp1047 No alergia jest różna, rozumiem że na kurz np. i ogólnie według mnie jak nie sprzatamy w chacie dokładnie to zawsze alergik może mieć problemy, bez róznicy jakie ogrzewanie, a czasami nawet jak mamy warunki prawie sterylne to też dla co poniektórego alergika bedzie problem..
Lejesz wodę przez ok.5min blabla następne minuty podobnie ! Łapkę w dół za marnowany czas !