600. Fyzikální čtvrtek [15. 12. 2022, FEL ČVUT]

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 сен 2024

Комментарии • 20

  • @maserekpan6213
    @maserekpan6213 Год назад +4

    dekuji, skvela zabava, komensky by mel radost.

  • @alesmoravec3852
    @alesmoravec3852 Год назад +1

    Zhlédnul jsem znovu ze záznamu, ale ten zážitek z živého přednesu to nenehradí. 😁

  • @marekpospa1266
    @marekpospa1266 Год назад

    Když střízlivě odhadnu průřez vodiče cívky (v čase 29:05) na cca 1,5 sqmm, tak mi to pro vymodlený kA puls přijde opravdu velmi poddimenzované. Při demonstraci pokusu na půdě vysoké školy bych očekával alespoň základní měření, těžko se smířit s větou: "...ono se to, ty kiloampéry se blbě měří...".
    Ale na druhou stranu, celý šestistý čtvrtek je perfektní, samozřejmě excelentní prof. Kulhánek, aneb nejen závěr patří mistrům. :)))

    • @Astri.electronics
      @Astri.electronics Год назад +2

      Poddimenzované, proč? Ten pulz je velice krátký, řádově v milisekundách. Za tak krátkou dobu, se ten drát ani nezahřeje, natož aby se třeba roztavil:). Co se týče toho měření, ano máte pravdu. Nicméně na každý experiment měli experimentátoři vyhrazen pouze velice krátký čas, vysvětlovat publiku ještě do toho jak měřit velké proudy by vyžadovalo vysvětlit nejdříve jak fungují proudové transformátory a jak dosáhnout toho abychom jádro nepřesitili... bylo by to na dlouho:) Jak měřit velké proudy je na samostatnou přednášku. Během experimentu bylo řečeno to nejdůležitější a nějaké konkétně naměřené hodnoty zde nemají příliš smysl. Ti experimentátoři vědí o čem mluví, jinak by neměli možnost nic předvádět:) Ale pokud jim nevěříte ani tak, zkuste si provést vlastní experiment či alespoň simulaci. Pár závitů na cívce můžeme říct, že bude řádově indukčnost v desítkách uH, odpor dejme tomu 1mOhm (včetně ESR kondenzátoru). Kapacita kondenzátorů je jak bylo řečeno 2.2mF a jsou zapojené v 3S2P zapojení tedy výsledná kapacita 1.46mF. Kondenzátory byli nabité na 1000V. Z toho máte vše co je třeba na provedení simulace. Zde ( tinyurl.com/524h9da2 ) jsem jí provedl za Vás, můžete se přesvědčit, že tam skutečně takové proudy tečou.
      - Marek Novotný

    • @kamilmartinec2256
      @kamilmartinec2256 Год назад

      I kdyby byl 1,5mm, tak pár závitů nebude určitě mít přes 0,1 Ohm, což při 1kV na 10kA stačí, tudíž kiloampérám i věřím. Pokus přece nebyl o přesném měření proudu.

  • @habanmighaban1609
    @habanmighaban1609 Год назад +1

    K druhému pokusu: To nám vyprávěla paní profesorka v Ječné ulici jak vzniknul termín: 'Zbyde z tebe jen mastnej flek!' VVN údržbář z trafostanice udělal chybu. No a na laborkách profesor dělal podobný pokus s poněkud větším kondenzátorem. To byla šlupka :D. Díky za skvělé povídání a pokusy! Budu se dívat na dalších 600 dílů.

  • @TheChmelator
    @TheChmelator Год назад

    Epic

  • @pezzpezz
    @pezzpezz Год назад +3

    K tomu "guľovému blesku" na koľajách... Ako demonštrácia dobré, ale video je fake, ku ktorému sa priznal sám tvorca videa z Beloruska na you tube..

    • @petrkulhanek4757
      @petrkulhanek4757 Год назад +4

      Tak to bylo na první pohled vidět, že video není reálné. Vzhledem k obrovskému časovému skluzu nebylo možné se tím zabývat.

    • @7alken
      @7alken Год назад

      @@petrkulhanek4757 jejda, potvory demokratický, a já byl tak nadšenej asi měsic zpátky na twitteru, ze poprvé vidím kulovej blesk ... tady mne teda zvedla z postele do vertikální polohy a rozesmála zmínka o jeho vlastní inteligenci - takže, existuje to teda vůbec nebo ne? natočil to teda někdy někdo nebo je to prostě "obecně kravina", pardon? ... ten respirátor jste radši měl nasadit ještě před perforací pytlíku, ještě potřebujem abyste chvíli fungoval :-)

  • @Dr.Z.Moravcik-inventor-of-AGI
    @Dr.Z.Moravcik-inventor-of-AGI Год назад

    1:01:30 Vizualizace pomocí zvukové vlny? Dotazu pana Havlíka nerozumím, protože tam žádnou vizualizaci nevidím. Kromě ultrazvuku (černobílé struktury) a dopplera (barevné skvrny) tam nic dalšího není. Záznam zvukové vlny dole na obrazovce představující tepovou vlnu plus šum vznikající třením krve o stěny cév přeci nelze nazývat vizualizací. To by potom každý graf, každý signál byl vizualizace. Vizualizace je vytvoření obrazu nějakého reálného objektu pomocí nějakého signálu. Například vizualizace anatomických struktur uvnitř těla pomocí ultrazvuku.

    • @oldadajbych8123
      @oldadajbych8123 Год назад

      Tam právě nešlo o žádnou vizualizaci, ale pan Havlík hledal vhodný termín pro "zpodobnění nějakého jevu zvukem", ke slovu vizualizace by analogické bylo něco jako "audioizace", což se dost těžce vyslovuje ... každopádně prostředkem pro danou ukázku by nebyla obrazovka ale reproduktor ...

    • @Dr.Z.Moravcik-inventor-of-AGI
      @Dr.Z.Moravcik-inventor-of-AGI Год назад

      @@oldadajbych8123 Jak tam nešlo o vizualizaci? Vizualizace je cizí slovo pro proces jak něco nějakým způsobem zobrazit. Ne všechno lze očima přímo vidět a proto je tu ten pojem. Zobrazení objektů utrazvukem je vizualizace. Vizualizace je česky správně zobrazení či zobrazování a ne zpodobnění. Vizualizací činím věci viditelné pro lidské oči. Otevřete si slovník cizích slov. Je to z latiny a visus znamená zrak. Vzpomeňte si jenom jak Caesar říkával: veni, VIDI, vici - přišel, VIDĚL, zvítězil.
      Zobrazovací metody jsou tudíž vizualizační metody.
      Diskutovat lze pouze o tom, zda by se pojmem vizualizace (tedy česky zobrazování) mělo označovat pouze zobrazování objektů, které normálně vidět nejsou (napříkad orgány uvnitř lidského těla) anebo zda by se tím pojmem mělo označovat jakékoli zobrazování čehokoliv. Ono zobrazování je totiž také, když napíši číslici na tabuli nebo naťukám slovo na monitoru atp. a pak to vidím očima, ale nikdo tomu zobrazování neříká, i když je to věcně správně vzato také zobrazování.
      Je to otázka pro jazykovědce a já si nemyslím, že by se to tu mělo řešit. Už se k tomu nebudu vyjadřovat.

    • @jakubreich9641
      @jakubreich9641 Год назад

      @@Dr.Z.Moravcik-inventor-of-AGI nejednalo se o zobrazení signálu, ale jeho převod na slyšitelný zvuk. Vhodným termínem by mohla být sonorizace.

    • @kamilmartinec2256
      @kamilmartinec2256 Год назад

      ​@@jakubreich9641 Audiolizace ultrazvuku? 😁 Jinak jde asi o akustickou modulaci do slyšitelného pásma, tudíž zeslyšetelnění. Ale vyslovovat bych to nechtěl :)

  • @7alken
    @7alken Год назад

    mea culpa, jinej link, stane se ))) sorry