Tonsil twierdzi że butapren się nie nadaje i że to garażowa partanina, nawet na stronie mają to w opisie. Plus dla Pana za film z wymiany mnie się podoba
@@audio-play tak napisali na stronie "Do wklejania układów, krążków ochronnych i resorów są stosowane oryginalne kleje przeznaczone do tych podzespołów. Nie stosujemy, tak jak domowi "specjaliści", np. butaprenu (nie jest to klej przeznaczony do głośników)". Nie napisałem tego złośliwie, bo film naprawdę mi się podoba i jest dobrym poradnikiem, twierdzę nawet że najlepszym dostępnym na RUclips
@@marekkaczmarczyk4726 dziękuję bardzo, nie pomyślałem o złośliwości, oni piszą tak żeby sprzedaż była na odpowiednim poziomie - marketing. Zapraszam na pozostałe filmy 😀
Przysłali zestawy z Tonsila, kopułki nie są wklejone więc ok, co do kleju potwierdzam ten żółty to zwykły butapren, biały wygląda na vikol miał Pan rację
Po obejrzeniu kilkunastu beznadziejnych i nieudolnych produkcji mało ambitną amatorszczyzną wreszcie znalazłem coś konkretnego i precyzyjnie poprowadzonego instruktarzu naprawy głośników. Naprawdę dobry filmik, sytuacja i potrzeba zmusiła mnie do zapoznania się z takim materiałem dydaktycznym, przyda mi się w krótce, dzięki jeszcze raz i pozdrawiam.
Trzeba bardzo mocno podziekować Panu za ten poradnik. Fajnie ze jutro i pojutrze jest w tym samym odcinku :) Jest Pan dokładny i o to właśnie chodzi,ja tez jak cos robię to maxymalnie jak tylko trzeba. Wczoraj byłem w piwnicy wyciągnać stare kolumny BOSE 601 i przy okazji znalazłem Tonsil Blues 150,.nie wiedziałem ze je mam,ze 25 lat temu kolega mi je sprezentował jak zamykał lokal, zawieszenie w basach spruchniało,średnie wydaja sie byc całe tylko nie wiem czy nie wymienić przy okazji bo dobrych warunków lezakowych nie miały,stała wilgoć. Bose tak samo,wszystkie basy do wymiany,tylko nie wiem czy znajdę takie zawieszenie do nich. Poszukam jeszcze jakiegoś ciekawego odcinka u Pana. Pozdrawiam serdecznie !
Bardzo ciekawy materiał - dokładnie pokazane krok po kroku, co jak i czym wykonać co dla osób uczących się regeneracji jest wręcz bezcenne. Sam osobiście już trochę głośników zrobiłem i przyznam, że stosuję bardzo podobne metody wypracowane na bazie własnych doświadczeń z klejami i materiałami. Jedyne co można by dodać to aby po lutowaniu przewodów do terminalu zabezpieczyć je kropelką kleju, aby nie złamały się w miejscu lutowania - ale to akurat szczegół. Zostawiam subskrypcję i pozdrawiam.
Dobrze Pan mówi, że musi być dobrze przyklejone zawieszenie górne, żeby nic nie furkotało. Ja kupiłem układ kompletny do regeneracji gdn 25/80/1 i wkleiłem, cewka nie ocierała niby wszystko dobrze ale niestety furkoatało. Okazało się, że w tonsilu nie dokleili ranta membrany do zawieszenia górnego. Podkleiłem to vikolem na kawałku plasticzku, straszna dłubanina, troche też pobrudzilo się zawieszenie górne, bo najlepiej od początku jest dobrze przykleic to, ale teraz za to nic nie furkota
Zgadza się, mi raz zdarzyło się że furkotała ale kopułka. Te srebrne kopułki są już teraz tak cienkie że masakra, gną się od samego patrzenia :D, a przecież one przenoszą spore obciążenia dynamiczne zwłaszcza w obudowach zamkniętych gdzie ciśnienie powietrza jest spore podczas pracy membrany.
@@audio-play Zrobiłem bład wycinajac stary układ drgajacy, trzeba było go zostawić i wkleić samo gorne zawieszenie, ale myślsłem że w tonsilu zrobią to lepiej. Czy oni maja wogóle kontrole jakości
Jedna z lepszych konstrukcji - nie przesłodzona pod żadnym względem - naprawdę potrafi oddać bardzo dobrze to co ma być słychać - gdyby była to wersja 100W to już by była klasa choć i te 50W nie jest źle jednak biorąc wszystkie za i przeciw a bezpieczeństwo w szczegolności to należało by użuwać do nich moc nax 20 - 30 W i nie więcej na pokój spokojnie wystarczy.
Zgadzam się, to jedna z bardziej udanych konstrukcji Tonsila. Mam jeszcze komplet w wersji z rozbudowaną zwrotnicą tylko ciągle brak czasu na porównanie, ale mam nadzieję że już wkrótce :)
Ja wymieniam górne zawieszenie w prostszy sposób.Nie odklejam całej membrany.Usunięcie starego zawieszenia z membrany jest co prawda trochę utrudnione,ale wykonalne.Potem przyklejam zawieszenie do membrany,czekam dzień aż wyschnie,następnie przyklejam do kosza.polecam spróbować,mniejsze opakowanie tego kleju introligatorskiego to klej w tubce Magic.
@@audio-play Po tym obejrzałem część gdzie regeneruje Pan w ten właśnie sposób głośniki średniotonowe.Dolne zawieszenie na tyle centruje układ drgający,że nie usuwałem kopułek.
@@Janusz543 Dokładnie, przy mniejszych średnicach jest mniejsze prawdopodobieństwo złego wycentrowania. Przy dużych średnicach bez centrowania tuleją bym się już nie odważył wklejać górne zawieszenie.
Zamiast acetonu polecam spróbować Rozcieńczalnik EPOKSYDOWY i lekko można suszarką do włosów podgrzać metalową obudowę głośnika wtedy na ciepło lżej się odlepia klej no i nie trzeba aż tyle drapać. 3:50 Kolejna podpowiedź zamiast dłubać skalpelem kup sobie gaz do zapalniczek popryskaj srebrną kopułkę dmuchnij na nią jak się oszroni puknij w nią od tyłu odejdzie w sekundę.
Kawał dobrej roboty. Mam pytanie. Muszę wymienić zawieszenia w głośnikach w soundnarze JBL. Jak sądzisz czy Ma znaczenie z której strony podkleimy zawieszenie do membrany, tzn. W oryginale było tak że zawieszenie było wklejone od góry do membrany. Udało mi się to stare naderwane zawieszenie usunąć. Ale mam dylemat bo łatwiej będzie wkleić od dołu membrany to zawieszenie. Ale czy to nie pogorszy jakości dźwięku. Są to głośniki małe 3,5 calowe. Może coś podpowiesz poradzisz. Pozdrawiam.
Wg mnie to czy membrana będzie przyklejona do górnego zawieszenia od dołu czy od góry ma znaczenie tylko estetyczne. Tym bardziej że to są małe głośniki.
@@audio-play ok dziękuję za szybką odpowiedź. Wizualnie to według mnie nawet będzie ładniej. Poza tym to i tak nie będzie widoczne bo jest całość przykryta maskownica.
I to jest błąd, że kleju nie ma na krawędzi membrany. Miałem w tym miesiącu 6 nowych głośników basowych ze sklepu Tonsil i tylko w 2 była warstewka kleju w tej przestrzeni i one nie generują zniekształceń podczas puszczania sinusa 30-80 Hz. Reszta produkuje paskudne bzzzz. To nawet łatwo sprawdzić chwytając palcami obu rąk membranę i ruszając nią w górę i w dół. Podczas ruchu w górę słychać szelest pianki, gdy tam kleju brak. Muszę wkleić piankę, ale pod membranę w koszu, a to nie lada sztuka jak widzę, bo gdy wszystko jest na zewnątrz, to prosta sprawa. Pierwszy raz w życiu to zrobię. Ciekawe, że jeden dystrybutor pianek daje do tego Butapren i zaleca nim kleić. Jakoś mi się on nie widzi. 🤔 Pozdrawiam. P. S. Teraz zobaczyłem to sprawdzenie głośnika baterią. To żart? Rozumiem, że to było tylko sprawdzenie biegunowowości. Wszelkie zniekształcenia natury mechanicznej można usłyszeć dopiero po podłączeniu pod generator ze zmienną sinusioidą 20-100 Hz. Nawet drobny paproch, który ociera o pienkę wówczas idealnie słychać w postaci dodatkowych harmonicznych wraz z podstawowym tonem. Dobrze zrobiony głośnik nie produkuje nic poza czystym tonem sinusa. Jak wspomniałem z 6 nowych sztuk dobre okazały się tylko dwa. Oczywiście jeśli ktoś używa głośniki w dyskotece, to temat jest bez znaczenia. To już ma znaczenie tylko dla ludzi z czułym słuchem, muzyków, twórców itp.
Jeśli nie ma kleju na krawędzi to oczywiście zgadzam się że to błąd. Pokazałem na filmie że rant musi być dobrze doklejony żeby głośnik nie "furkotał". Jeszcze bardziej dotyczy to kopułki przeciwpyłowej, która może nawet "wystrzelić" przy dużym wysterowaniu zestawów i znacznie częściej powoduje to "paskudne bzzzz". Jeśli chodzi o test baterią no to głównie sprawdzenie biegunowości i wstępne działanie głośnika - mechaniczne. Bez generatora nie da się stwierdzić jak głośnik zachowa się przy określonych częstotliwościach - to oczywiste.
@@audio-play zgadzam się. Mnie to po prostu zaskoczyło, że nawet brak połączenia klejem na tym ostatnim ulamku milimatra gdzie pianka może wówczas dotykać i puszczać do membrany, bądź nawet lekko skrobać daje tak paskudny efekt. Pozdr.
@@audio-play oni nie kleją nigdy samej pianki, tylko wymieniają całość, mówił mi serwisant także, że piankę kleją pod prasą. Też nie korzystałem, kupiłem tylko parę głośników i byłem zaskoczony max słabą jakością.
Takie pytanie może będzie pan wiedział. Przeprowadzam właśnie wymianę resorów czy tam amortyzatorów w głośnikach UNITRA TONSIL space '86 i po odkręceniu głośników w środku znalazłem dwa takie prostokątne pakiety w foli na moje oko wygląda to jak stara wata szklana do ociepleń czy orientuje się pan czy to tam w środku oryginalnie było umieszczone przez fabrykę ?
Kiedyś robiłem eksperyment,i mogę się podzielić doświadczeniem,że można zaimpregnować już po regeneracji tą gąbkę i papierową membranę P plakiem do tapicerki.
Ja używam acetonu i fakt też czasem klej jest mocno zaschnięty i twardy. Mimo to udaje mi się go na tyle zmiękczyć że można go usuwać. Nie ma co za długo czekać ponieważ aceton bardzo szybko paruje. Czekam dosłownie kilka minut i próbuję. Próbowałem z innymi rozpuszczalnikami do farb ale nie dawały rady. Powodzenia.
@@audio-play nie, ale tak mają w ofercie na stronie że jest sklejone chyba że zdjęcie nie oddaje rzeczywistości i kopułkę przysyłają luzem. Muszę zapytać
@@januszbanasiak2530 W opisie jest dobrze, gdzieś tak powiedziałem? Jeśli tak to oczywiście pomyłka... ups. To był mój pierwszy film więc mogło się przytrafić. Dziękuję za czujność - to znak że ktoś to ogląda z uwagą :)
Jak za darmo to nie ma co wybrzydzać ;) Trzeba dokupić GDN a w GDM wymienić membranę bo samej gumy się nie da. Ale możliwe że nawet na gumie będzie do przyjęcia ponieważ średniotonowy głośnik aż tak mocno nie pracuje. Wszystko zależy od tego czy doprowadzamy do oryginały czy ma po prostu grać tak jak sobie życzy właściciel.
@@audio-play ja tam wole orginał ALE puki co na gdn mnie zbytnio nie stać WIĘC wstawię tam Fonicsa LW800 nowego bo też za free mam od kuzyna bo mu nie pasowało do jego kolumn i puki co bedzie grać na nim a co do średnich to wymienie cały wkład po te mają kolor biały anie czarny pewnie z wilgoci zmieniły kolor....
@@audio-play a no i też w gratisie Thomsona ZG60c115 bez membrany w gdn 25/40/3 i spalonym/zatartym gd 12/5 tylko nie wiem jak szczelinę w gdn wyczyścić bo jest zaphana syfem trochę
@@bimmer8061 Z czyszczeniem szczeliny nie jest łatwy temat, jeśli nie są to metalowe opiłki to może się uda. Ala jak zostaną zabrudzenia to z czasem cewka może się zatrzeć lub szkodzić uzwojenie.
aceton , albo nitro ,ale aceton lepszy jesli komus nie , te górne pianki ja kleiłem na zwykłym kleju cos podobnego do wikolu biały apotem sie zmienia na przeziroczysty , niema potrzeby lepszego stosowac , jesli chodzi o dolny to tak na budaprenie
Hej. Oczyściłem mechanicznie membranę z pozostałości po górnym zawieszeniu. Lecz membrana w tym miejscu była lepka. Potem czyściłem rozpuszczalnikiem nitro. Trochę się poprawiło. Nadal jest lekko lepka. Wygląda to tak jakby membrana była pokryta cienką warstwą czarnej lekko lepkiej gumy. Czy będzie się trzymał klej introligatorski tej powierzchni membrany?
Nie wiem od czego jest lepka ale zakładam że od starego kleju. Jak zareaguje jeden klej na drugi tego nie mogę przewidzieć. Akurat przy GDN membrana musi być pewnie przyklejona ponieważ ona ze wszystkich głośników ma największe drgania. Musisz zaryzykować.
ej ale poco odklejasz cała mebrame zeby tylko zmienic górne pianki , jest to ustawione fabrycznie trzyma to niema sensu a swietnie sie wkleja własnie same pianki
Jeśli usuniesz górne zawieszenie to tylko dolny resor trzyma membranę. To za mało żeby pozostała centrycznie względem magnesu. Już nie raz słyszałem charczące głośniki po nieudolnej regeneracji. Nie wyobrażam sobie wymiany górnego zawieszenia bez centrowania membrany. Może miałeś szczęście i Ci się udało, może nawet kilka razy, ale do czasu ...
Tonsil twierdzi że butapren się nie nadaje i że to garażowa partanina, nawet na stronie mają to w opisie. Plus dla Pana za film z wymiany mnie się podoba
Tylko dziwne ze jak u nich kupowałem komplet do montażu to przysyłali ze strzykawkami wypełnionymi butaprenem
@@audio-play tak napisali na stronie "Do wklejania układów, krążków ochronnych i resorów są stosowane oryginalne kleje przeznaczone do tych podzespołów. Nie stosujemy, tak jak domowi "specjaliści", np. butaprenu (nie jest to klej przeznaczony do głośników)". Nie napisałem tego złośliwie, bo film naprawdę mi się podoba i jest dobrym poradnikiem, twierdzę nawet że najlepszym dostępnym na RUclips
@@marekkaczmarczyk4726 dziękuję bardzo, nie pomyślałem o złośliwości, oni piszą tak żeby sprzedaż była na odpowiednim poziomie - marketing. Zapraszam na pozostałe filmy 😀
@@audio-play oglądam, bardzo ciekawy kanał, cieszę się że udało się tu trafić
Przysłali zestawy z Tonsila, kopułki nie są wklejone więc ok, co do kleju potwierdzam ten żółty to zwykły butapren, biały wygląda na vikol miał Pan rację
Po obejrzeniu kilkunastu beznadziejnych i nieudolnych produkcji mało ambitną amatorszczyzną wreszcie znalazłem coś konkretnego
i precyzyjnie poprowadzonego instruktarzu naprawy głośników. Naprawdę dobry filmik, sytuacja i potrzeba zmusiła mnie do
zapoznania się z takim materiałem dydaktycznym, przyda mi się w krótce, dzięki jeszcze raz i pozdrawiam.
Cieszę się że film był pomocny.
No bardzo dobra robota :D podobają mi się te duże odstępy czasu miedzy klejeniem dolnego a górnego zawieszenia do kosza
Dziękuję, cieszę się że się podobało 🙂
Trzeba bardzo mocno podziekować Panu za ten poradnik.
Fajnie ze jutro i pojutrze jest w tym samym odcinku :)
Jest Pan dokładny i o to właśnie chodzi,ja tez jak cos robię to maxymalnie jak tylko trzeba.
Wczoraj byłem w piwnicy wyciągnać stare kolumny BOSE 601 i przy okazji znalazłem Tonsil Blues 150,.nie wiedziałem ze je mam,ze 25 lat temu kolega mi je sprezentował jak zamykał lokal,
zawieszenie w basach spruchniało,średnie wydaja sie byc całe tylko nie wiem czy nie wymienić przy okazji bo dobrych warunków lezakowych nie miały,stała wilgoć.
Bose tak samo,wszystkie basy do wymiany,tylko nie wiem czy znajdę takie zawieszenie do nich.
Poszukam jeszcze jakiegoś ciekawego odcinka u Pana.
Pozdrawiam serdecznie !
Miło posłuchać ciebie i podłapać wiedzy dzięki za film
Dziękuję 🙂
Bardzo ciekawy materiał - dokładnie pokazane krok po kroku, co jak i czym wykonać co dla osób uczących się regeneracji jest wręcz bezcenne. Sam osobiście już trochę głośników zrobiłem i przyznam, że stosuję bardzo podobne metody wypracowane na bazie własnych doświadczeń z klejami i materiałami. Jedyne co można by dodać to aby po lutowaniu przewodów do terminalu zabezpieczyć je kropelką kleju, aby nie złamały się w miejscu lutowania - ale to akurat szczegół. Zostawiam subskrypcję i pozdrawiam.
Dziękuję za miłe słowa i cenną uwagę. Zawsze coś da się poprawić 🙂
Dziękuję, i powodzenia
Dobrze Pan mówi, że musi być dobrze przyklejone zawieszenie górne, żeby nic nie furkotało. Ja kupiłem układ kompletny do regeneracji gdn 25/80/1 i wkleiłem, cewka nie ocierała niby wszystko dobrze ale niestety furkoatało. Okazało się, że w tonsilu nie dokleili ranta membrany do zawieszenia górnego. Podkleiłem to vikolem na kawałku plasticzku, straszna dłubanina, troche też pobrudzilo się zawieszenie górne, bo najlepiej od początku jest dobrze przykleic to, ale teraz za to nic nie furkota
Zgadza się, mi raz zdarzyło się że furkotała ale kopułka. Te srebrne kopułki są już teraz tak cienkie że masakra, gną się od samego patrzenia :D, a przecież one przenoszą spore obciążenia dynamiczne zwłaszcza w obudowach zamkniętych gdzie ciśnienie powietrza jest spore podczas pracy membrany.
@@audio-play Zrobiłem bład wycinajac stary układ drgajacy, trzeba było go zostawić i wkleić samo gorne zawieszenie, ale myślsłem że w tonsilu zrobią to lepiej. Czy oni maja wogóle kontrole jakości
@@majstersc9188 bywa różnie z nimi, jeśli coś było nie tak reklamowałem, na szczęście zawsze uznali.
Bardzo dobra robota, fajnie i dokładnie pokazana. Pora spróbować naprawić GDN 20/50
Dziękuję i życzę udanej naprawy :)
Bardzo fajny film. Gratuluję umiejętności
Dziękuję :)
przezajebi...y odcinek, super filmik.dzieki .pozdro
Cieszę się że mogłem pomóc :)
Jedna z lepszych konstrukcji - nie przesłodzona pod żadnym względem - naprawdę potrafi oddać bardzo dobrze to co ma być słychać - gdyby była to wersja 100W to już by była klasa choć i te 50W nie jest źle jednak biorąc wszystkie za i przeciw a bezpieczeństwo w szczegolności to należało by użuwać do nich moc nax 20 - 30 W i nie więcej na pokój spokojnie wystarczy.
Zgadzam się, to jedna z bardziej udanych konstrukcji Tonsila. Mam jeszcze komplet w wersji z rozbudowaną zwrotnicą tylko ciągle brak czasu na porównanie, ale mam nadzieję że już wkrótce :)
A ja ma zamontowane gdn 20/60 na wentylowanej cewce jest pięknie gra i głośnik się nie męczy jednak wentylacja cewki daje dużo
Czy nie lepiej od razu posmarować klejem (CR) górne zawieszenie i przykleić resor dolny i górny w jednym etapie? Bardzo dobry tutorial.
Wg mnie nie, ale to tylko moje podejście do tematu i nie mówię że najlepsze.
Ja wymieniam górne zawieszenie w prostszy sposób.Nie odklejam całej membrany.Usunięcie starego zawieszenia z membrany jest co prawda trochę utrudnione,ale wykonalne.Potem przyklejam zawieszenie do membrany,czekam dzień aż wyschnie,następnie przyklejam do kosza.polecam spróbować,mniejsze opakowanie tego kleju introligatorskiego to klej w tubce Magic.
Pewnie że się tak da zrobić, trzeba jedynie pamiętać że kopułkę przeciwpyłową i tak trzeba zdjąć do wycentrowania układu drgającego.
@@audio-play Po tym obejrzałem część gdzie regeneruje Pan w ten właśnie sposób głośniki średniotonowe.Dolne zawieszenie na tyle centruje układ drgający,że nie usuwałem kopułek.
@@Janusz543 Dokładnie, przy mniejszych średnicach jest mniejsze prawdopodobieństwo złego wycentrowania. Przy dużych średnicach bez centrowania tuleją bym się już nie odważył wklejać górne zawieszenie.
Zamiast acetonu polecam spróbować Rozcieńczalnik EPOKSYDOWY i lekko można suszarką do włosów podgrzać metalową obudowę głośnika wtedy na ciepło lżej się odlepia klej no i nie trzeba aż tyle drapać. 3:50 Kolejna podpowiedź zamiast dłubać skalpelem kup sobie gaz do zapalniczek popryskaj srebrną kopułkę dmuchnij na nią jak się oszroni puknij w nią od tyłu odejdzie w sekundę.
Dziękuję za podpowiedzi :)
Kawał dobrej roboty. Mam pytanie. Muszę wymienić zawieszenia w głośnikach w soundnarze JBL. Jak sądzisz czy Ma znaczenie z której strony podkleimy zawieszenie do membrany, tzn. W oryginale było tak że zawieszenie było wklejone od góry do membrany. Udało mi się to stare naderwane zawieszenie usunąć. Ale mam dylemat bo łatwiej będzie wkleić od dołu membrany to zawieszenie. Ale czy to nie pogorszy jakości dźwięku. Są to głośniki małe 3,5 calowe. Może coś podpowiesz poradzisz. Pozdrawiam.
Wg mnie to czy membrana będzie przyklejona do górnego zawieszenia od dołu czy od góry ma znaczenie tylko estetyczne. Tym bardziej że to są małe głośniki.
@@audio-play ok dziękuję za szybką odpowiedź. Wizualnie to według mnie nawet będzie ładniej. Poza tym to i tak nie będzie widoczne bo jest całość przykryta maskownica.
Jest w końcu porównanie dwóch wersji tych zestawów: ruclips.net/video/fuvypBPGAAU/видео.html
I to jest błąd, że kleju nie ma na krawędzi membrany. Miałem w tym miesiącu 6 nowych głośników basowych ze sklepu Tonsil i tylko w 2 była warstewka kleju w tej przestrzeni i one nie generują zniekształceń podczas puszczania sinusa 30-80 Hz. Reszta produkuje paskudne bzzzz. To nawet łatwo sprawdzić chwytając palcami obu rąk membranę i ruszając nią w górę i w dół. Podczas ruchu w górę słychać szelest pianki, gdy tam kleju brak.
Muszę wkleić piankę, ale pod membranę w koszu, a to nie lada sztuka jak widzę, bo gdy wszystko jest na zewnątrz, to prosta sprawa. Pierwszy raz w życiu to zrobię. Ciekawe, że jeden dystrybutor pianek daje do tego Butapren i zaleca nim kleić. Jakoś mi się on nie widzi. 🤔
Pozdrawiam.
P. S. Teraz zobaczyłem to sprawdzenie głośnika baterią. To żart? Rozumiem, że to było tylko sprawdzenie biegunowowości. Wszelkie zniekształcenia natury mechanicznej można usłyszeć dopiero po podłączeniu pod generator ze zmienną sinusioidą 20-100 Hz. Nawet drobny paproch, który ociera o pienkę wówczas idealnie słychać w postaci dodatkowych harmonicznych wraz z podstawowym tonem. Dobrze zrobiony głośnik nie produkuje nic poza czystym tonem sinusa. Jak wspomniałem z 6 nowych sztuk dobre okazały się tylko dwa. Oczywiście jeśli ktoś używa głośniki w dyskotece, to temat jest bez znaczenia. To już ma znaczenie tylko dla ludzi z czułym słuchem, muzyków, twórców itp.
Jeśli nie ma kleju na krawędzi to oczywiście zgadzam się że to błąd. Pokazałem na filmie że rant musi być dobrze doklejony żeby głośnik nie "furkotał". Jeszcze bardziej dotyczy to kopułki przeciwpyłowej, która może nawet "wystrzelić" przy dużym wysterowaniu zestawów i znacznie częściej powoduje to "paskudne bzzzz".
Jeśli chodzi o test baterią no to głównie sprawdzenie biegunowości i wstępne działanie głośnika - mechaniczne. Bez generatora nie da się stwierdzić jak głośnik zachowa się przy określonych częstotliwościach - to oczywiste.
@@audio-play zgadzam się. Mnie to po prostu zaskoczyło, że nawet brak połączenia klejem na tym ostatnim ulamku milimatra gdzie pianka może wówczas dotykać i puszczać do membrany, bądź nawet lekko skrobać daje tak paskudny efekt. Pozdr.
@@BartekEVH tutaj liczy się precyzja. Nigdy nie korzystałem z usług Tonsila ale czytałem, że nawet oni czasem zrobią fuszerkę.
@@audio-play oni nie kleją nigdy samej pianki, tylko wymieniają całość, mówił mi serwisant także, że piankę kleją pod prasą. Też nie korzystałem, kupiłem tylko parę głośników i byłem zaskoczony max słabą jakością.
Takie pytanie może będzie pan wiedział. Przeprowadzam właśnie wymianę resorów czy tam amortyzatorów w głośnikach UNITRA TONSIL space '86 i po odkręceniu głośników w środku znalazłem dwa takie prostokątne pakiety w foli na moje oko wygląda to jak stara wata szklana do ociepleń czy orientuje się pan czy to tam w środku oryginalnie było umieszczone przez fabrykę ?
Witam, tak to oryginalne wytłumienie dodawane przez Tonsila.
Dziękuję za informację. Jeden z worków się rozpruł oba wywaliłem do kosza. Czym mogę zastąpić to wytłumienie ?
@@HOTAIR83 najlepiej jakąś dedykowaną matą do tego celu jest wiele rozwiązań. Najważniejsze żeby przy otwartej obudowie nie był to materiał pylący.
Kiedyś robiłem eksperyment,i mogę się podzielić doświadczeniem,że można zaimpregnować już po regeneracji tą gąbkę i papierową membranę P
plakiem do tapicerki.
Osobiście jestem przeciwnikiem takich eksperymentów bo nie wiadomo jak środek zadziała w czasie.
Czy poza acetonem można użyć jakiegoś innego środka do odklejenie dolnego zawieszenia ? Drugi wieczór mocze to wszystko acetonem a to nie chce puścić.
Ja używam acetonu i fakt też czasem klej jest mocno zaschnięty i twardy. Mimo to udaje mi się go na tyle zmiękczyć że można go usuwać. Nie ma co za długo czekać ponieważ aceton bardzo szybko paruje. Czekam dosłownie kilka minut i próbuję. Próbowałem z innymi rozpuszczalnikami do farb ale nie dawały rady. Powodzenia.
Ostatnio przysłali mi w zestawie naprawczym klej butacoll A, wystarczy na oklejenie zawieszeń i kopułki, czy może inny dokupić?
33:11 - pokazuję jakim klejem kleję górne zawieszenia, ten co przysłali używam tylko do przyklejenia dolnego resoru.
Przy zakupie sklejonych membran, jak to wycentrować do wklejenia? Bo kopułka jest już wklejona w takim zestawie.
Jeśli kopułka jest wklejona to jest poważny problem, ja bym próbował ją odkleić bo z wklejoną jest 50/50 że się uda. Zapytam: Tonsil tak przysłał?
@@audio-play nie, ale tak mają w ofercie na stronie że jest sklejone chyba że zdjęcie nie oddaje rzeczywistości i kopułkę przysyłają luzem. Muszę zapytać
Od kiedy gen to głośnik średniotonowy?
Gdn.
@@januszbanasiak2530 W opisie jest dobrze, gdzieś tak powiedziałem? Jeśli tak to oczywiście pomyłka... ups. To był mój pierwszy film więc mogło się przytrafić. Dziękuję za czujność - to znak że ktoś to ogląda z uwagą :)
Ja dzisiaj dostałem za darmo jedną taką sztukę :) tylko że ma w sobie Alphard EW80 i gdm 10/60 jest na gumowym zawieszeniu
Jak za darmo to nie ma co wybrzydzać ;) Trzeba dokupić GDN a w GDM wymienić membranę bo samej gumy się nie da. Ale możliwe że nawet na gumie będzie do przyjęcia ponieważ średniotonowy głośnik aż tak mocno nie pracuje. Wszystko zależy od tego czy doprowadzamy do oryginały czy ma po prostu grać tak jak sobie życzy właściciel.
@@audio-play ja tam wole orginał ALE puki co na gdn mnie zbytnio nie stać WIĘC wstawię tam Fonicsa LW800 nowego bo też za free mam od kuzyna bo mu nie pasowało do jego kolumn i puki co bedzie grać na nim a co do średnich to wymienie cały wkład po te mają kolor biały anie czarny pewnie z wilgoci zmieniły kolor....
@@audio-play a no i też w gratisie Thomsona ZG60c115 bez membrany w gdn 25/40/3 i spalonym/zatartym gd 12/5
tylko nie wiem jak szczelinę w gdn wyczyścić bo jest zaphana syfem trochę
@@bimmer8061 Membranę można pomalować ale tuszem kreślarskim, broń Boże żadną farbą. Tusz odparuje, "nic" nie waży i nie zmienia właściwości membrany.
@@bimmer8061 Z czyszczeniem szczeliny nie jest łatwy temat, jeśli nie są to metalowe opiłki to może się uda. Ala jak zostaną zabrudzenia to z czasem cewka może się zatrzeć lub szkodzić uzwojenie.
aceton , albo nitro ,ale aceton lepszy jesli komus nie , te górne pianki ja kleiłem na zwykłym kleju cos podobnego do wikolu biały apotem sie zmienia na przeziroczysty , niema potrzeby lepszego stosowac , jesli chodzi o dolny to tak na budaprenie
Zgadza się, ja górę kleję na introligatorski ale to chyba prawie to samo co wikol
Z tego co mi sie wydaje to to sil nie produkuje srebrnych kopulek tylko sprowadza je z Chin
Trudno powiedzieć ponieważ można je kupić w sklepie Tonsila, a czy oni je tłoczą sami czy sprowadzają tego nie wiem.
Hej. Oczyściłem mechanicznie membranę z pozostałości po górnym zawieszeniu. Lecz membrana w tym miejscu była lepka. Potem czyściłem rozpuszczalnikiem nitro. Trochę się poprawiło. Nadal jest lekko lepka. Wygląda to tak jakby membrana była pokryta cienką warstwą czarnej lekko lepkiej gumy. Czy będzie się trzymał klej introligatorski tej powierzchni membrany?
Nie wiem od czego jest lepka ale zakładam że od starego kleju. Jak zareaguje jeden klej na drugi tego nie mogę przewidzieć. Akurat przy GDN membrana musi być pewnie przyklejona ponieważ ona ze wszystkich głośników ma największe drgania. Musisz zaryzykować.
ej ale poco odklejasz cała mebrame zeby tylko zmienic górne pianki , jest to ustawione fabrycznie trzyma to niema sensu a swietnie sie wkleja własnie same pianki
Jeśli usuniesz górne zawieszenie to tylko dolny resor trzyma membranę. To za mało żeby pozostała centrycznie względem magnesu. Już nie raz słyszałem charczące głośniki po nieudolnej regeneracji. Nie wyobrażam sobie wymiany górnego zawieszenia bez centrowania membrany. Może miałeś szczęście i Ci się udało, może nawet kilka razy, ale do czasu ...