Obciągam i rozmyślam

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 янв 2025

Комментарии • 12

  • @pasiekasw.franciszka1123
    @pasiekasw.franciszka1123 6 лет назад +1

    jeszcze powinien to robić przy krajowej na odcinku z lasem :-)

  • @enjony3455
    @enjony3455 6 лет назад +2

    Tak się właśnie zastanawiam czy to dobrze, że pszczół tak przybywa. Polska jest już i tak obszarzem przepszczelonym, a tu jeszcze każdego roku ich przybywa. Jak to się ma do ilości pyłku na danym terenie na jedną rodzinę ... co o tym myślicie.

    • @PasiekaPodkogutkiem
      @PasiekaPodkogutkiem  6 лет назад +2

      Ja odwróciłbym sytuację: pszczół nie jest za dużo ale za mało jest ciągłych pożytków. W wyniku chemizacji rolnictwa giną naturalne rośliny miododajne zwane chwastami. W ogródkach dominują iglaki i wystrzyżona trawa. Drzewa owocowe nieustannie są opryskiwane a przydrożne lipy i akacje wycinane.
      W ostatnich latach przybyło wiele przydomowych małych pasiek. Moim zdaniem to chwilowa moda. Do pszczół potrzebna jest wytrwałość i pokora wobec natury.

  • @SuperKontoKonto
    @SuperKontoKonto 6 лет назад

    hahaha, ten tytuł to tak specjalnie? kojarzy się jednoznacznie;)

  • @krzysztofmis8832
    @krzysztofmis8832 5 лет назад

    Witam. Widzę że drutuje pan ramki techniką którą nieznałem tj bez gwoździków. Czyli rozumie że owija pan drut na zakrętkę. A czy ta tecznika może być stosowana na pełnej ramce wlkp czy tylko na 1/2 ? Pozdrawiam

    • @PasiekaPodkogutkiem
      @PasiekaPodkogutkiem  5 лет назад

      Przytrzymuję jednym palcem drut na zgięciach beleczek a drugą ręką go naciągam. Przy ostatnim otworku w dolnej beleczce wywijam drut po zewnętrznej stronie beleczki i owijam 2 - 3 razy naciągnięty drut. Przy wtapianiu węzy do tych wywiniętych drutów przykładam elektrody z prostownika, dlatego dobrze jest zrobić je z tej samej strony.
      Oczywiście tą technikę można stosować przy pełnej ramce wielkopolskiej - sprawdzone wielokrotnie.

  • @TheBuffaloHunter90
    @TheBuffaloHunter90 6 лет назад

    Pracuje Pan tylko małą ramką w pełnej konfiguracji ula?

    • @PasiekaPodkogutkiem
      @PasiekaPodkogutkiem  6 лет назад

      Lenistwo jest motorem postępu. Tylko jeden rozmiar ramki w pasiece ma sens. Uważam, ze wysokość ramki powinna mieścić się gdzieś między 1/2 a 3/4 ramki wielkopolskiej.

    • @TheBuffaloHunter90
      @TheBuffaloHunter90 6 лет назад

      @@PasiekaPodkogutkiem Pytam ponieważ zastanawiam się nad gospodarowaniem w systemie 1/2 wlkp. Może Pan podzielić się trochę wiedzą w kwestii gospodarowania ramką 1/2. Osobiście skłania mnie własnie to lenistwo do ramki 1/2 a bardziej chęć i możliwość uniknięcia naciągania drutu w tych ramkach.

    • @PasiekaPodkogutkiem
      @PasiekaPodkogutkiem  6 лет назад

      Trudno opisać gospodarkę w kilku zdaniach. Podstawa to jednolita ramka dla całej pasieki. Niższa ramka lepsza dla pszczelarza, wysoka lepsza dla pszczół. Niska ramka, oprócz oczywistych zalet, ma tę wadę, że przez kulę czerwiu przechodzi 3 centymetrowy obszar, gdzie mino optymalnych warunków, czerwiu nie ma (beleczki ramek i przerwa między korpusowa). Zimuję na trzech korpusach, wiosną wyciągam dolny korpus, gdzie są najstarsze ramki. Następnie dodaję korpus górny przenosząc do niego dwie ramki z czerwiem. Potem operuję całymi korpusami aż do jesiennego układania gniazd.
      W sezonie, w zależności od przebiegu pożytków, trzymam gniazdo na dwóch lub trzech korpusach.
      Ramki drutuję w zimie, mam wtedy dużo czasu. Słyszałem, że można nie drutować ramek ½ wielkopolskich ale nie mam w tym żadnego doświadczenia.

    • @TheBuffaloHunter90
      @TheBuffaloHunter90 6 лет назад

      @@PasiekaPodkogutkiem Dziękuję bardzo za odpowiedz. W którym momencie daje pan ten korpus do którego przenosi 2 ramki z czerwiem

    • @PasiekaPodkogutkiem
      @PasiekaPodkogutkiem  6 лет назад

      @@TheBuffaloHunter90 Jeżeli gniazdo (2 korpusy) jest już pełne pszczół, to w ten sposób zwiększam pojemność ula. Wtedy też zakładam kratę odgrodową, aby w 3 korpusie gromadzony był sam miód. Przełożenie tych dwóch ramek ma na celu zachęcenie pszczół do zagospodarowania 3 korpusu oraz zwiększenie miejsca do czerwienia o 2 ramki węzy.