[4K] Przejazd kolejowy - Zgorzelec ul. Powstańców Śląskich LK278 | Polish railroad crossing

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 янв 2025

Комментарии • 12

  • @LK204
    @LK204  8 месяцев назад +3

    Chciałbym również pozdrowić najlepszego dróżnika w Zgorzelcu, który w momencie nagrywania miał służbę.

  • @GeneralDaimosGeneral_Daimos
    @GeneralDaimosGeneral_Daimos 8 месяцев назад +1

    Co do przejazdow kolejowych/rogatek to pas drogi przecinajacy linie torow(skrzyżowanie w jednym poziomie eksploatowanej linii kolejowej lub bocznicy z drogą).W Polsce przejazdy kolejowo-drogowe i przejścia dzielą się na kategorie:
    A.Przejazdy użytku publicznego z rogatkami lub przejazdy użytku publicznego bez rogatek, na których ruch na drodze kierowany jest przez uprawnionych pracowników zarządcy kolei lub przewoźnika kolejowego posiadających wymagane kwalifikacje bądź przy pomocy sygnałów ręcznych albo systemów lub urządzeń przejazdowych wyposażonych w rogatki zamykające całą szerokość jezdni
    B.Przejazdy użytku publicznego, na których ruch drogowy jest kierowany przy pomocy samoczynnych systemów przejazdowych, wyposażonych w sygnalizatory drogowe i rogatki zamykające ruch drogowy (tylko zapory w kierunku wjazdu na przejazd lub w kierunku zarówno wjazdu, jak i zjazdu)
    C.Przejazdy użytku publicznego, na których ruch drogowy jest kierowany przy pomocy samoczynnych systemów przejazdowych wyposażonych tylko w sygnalizatory drogowe
    D.Przejazdy użytku publicznego niewyposażone w systemy i urządzenia zabezpieczenia ruchu
    E.Przejścia użytku publicznego, wyposażone w półsamoczynne lub samoczynne systemy przejazdowe albo wyposażone w kołowrotki, barierki lub labirynty
    F.Przejazdy i przejścia zlokalizowane na drogach wewnętrznych; przejazdy w ciągach dróg ogólnodostępnych, ale niezaliczonych do dróg publicznych (na przykład drogi gminne, w przypadku których nie podjęto uchwały o zaliczeniu do dróg publicznych),mogą posiadać wyłącznie kategorię „F”.
    Kategoria przejazdu zależy głównie od iloczynu ruchu, prędkości pociągów, widoczności na przejeździe oraz liczby torów.
    Wszystkie przejazdy są zabezpieczone ostrzegawczymi znakami drogowymi, a w zależności od kategorii także sygnalizacją świetlną i/lub dźwiękową oraz rogatkami lub półrogatkami.
    Przejazdy kategorii A mogą być zabezpieczone rogatkami z obsługą na miejscu lub zabezpieczone rogatkami z obsługą z odległości - wszystkie obsługuje dróżnik przejazdowy, dyżurny ruchu, nastawniczy lub zwrotniczy (jeżeli rogatki nie są widoczne z posterunku to stosuje się urządzenia telewizji przemysłowej), albo też przejazd tej kategorii zabezpiecza drużyna pociągowa lub obsługa pojazdu pomocniczego.
    Do kategorii F zalicza się przejazdy i przejścia użytku niepublicznego, z których korzystanie następuje na podstawie umowy zawartej między zarządcą kolei a użytkownikiem przejazdu lub przejścia. Przejazdy i przejścia wyposażone są w rogatki stale zamknięte otwierane przez użytkowników w razie potrzeby bądź są wyposażone zgodnie z warunkami technicznymi określonymi dla kategorii A albo B.
    Podsumowujac przejazdy wyposazone sa w szlabany(urządzenia rogatkowe),znakami informujacymi o przejazdach pociagu/przejezdzie kolejowym(A-9 „przejazd kolejowy z zaporami”-przed przejazdem kolejowym wyposażonym w rogatki,A-10 “przejazd kolejowy bez zapór”-przez przejazdem kolejowym bez zapór/rogatek,T-7 tabliczka wskazująca układ torów i drogi na przejeździe-umieszczana pod znakiem A-10 w przypadku przecinania się toru z drogą pod kątem ostrym,B-20 „Stop”-na przejazdach kolejowych bez zapór lub z uszkodzonymi zaporami,B-32b “Stój ,rogatka uszkodzona”-na przejazdach z uszkodzonymi zaporami,G-2 “sieć pod napięciem”),krzyzem sw. Andrzeja(G-3 “krzyż św. Andrzeja przed przejazdem kolejowym jednotorowym”,G-4 “krzyż św. Andrzeja przed przejazdem kolejowym wielotorowym”),znakami informujacymi etapowo poprzez zmniejszajaca sie liczbe linii od 3 do 1(G-1a - słupek wskaźnikowy z trzema kreskami umieszczany po prawej stronie jezdni-słupek z trzema kreskami jest umieszczany pod znakiem A-9 lub A-10,G-1b - słupek wskaźnikowy z dwiema kreskami umieszczany po prawej stronie jezdni-słupek z dwiema kreskami jest umieszczany na 2/3 odległości znaku ostrzegawczego od przejazdu,G-1c - słupek wskaźnikowy z jedną kreską umieszczany po prawej stronie jezdni-słupek z dwiema kreskami jest umieszczany na 1/3 odległości znaku ostrzegawczego od przejazdu,G-1d / G-1e / G-1f - słupek wskaźnikowy z trzema kreskami / dwiema kreskami / jedną kreską umieszczany po lewej stronie jezdni)oraz inne znaki informacyjne na jezdni(P-2 “linia pojedyncza ciągła” - na dojazdach do przejazdu kolejowo-drogowego i na przejeździe kolejowo-drogowym, w przypadku jezdni posiadającej więcej niż dwa pasy ruchu;P-4 “linia podwójna ciągła” - na dojazdach do przejazdu kolejowo-drogowego i na przejeździe kolejowo-drogowym;P-12 “linia bezwzględnego zatrzymania - stop” ze znakiem P-16 “napis stop”;P-14 “linia warunkowego zatrzymania złożona z prostokątów” - na przejazdach kolejowo-drogowych kategorii C i D),sygnalizacja swietlna(światła sygnalizatorów drogowych,światła na drągach rogatkowych),system akustyczny(sygnalizatory akustyczne),a nawet system kamerowania(urządzenia systemu telewizji przemysłowej z funkcją rejestracji obrazu).Znajduja sie albo w samym miescie albo na obrzezach czy polnych drogach, ale tez nieopodal stacji kolejowej.Wchodza jako czesc linii kolejowej-szlaku/trasy z pełnej siatki połaczen oznaczonych nazwa i numeracja.Obecnie stosowane sa rozne systemy zabezpieczen.
    System przejazdowy to system zainstalowany na przejeździe kolejowo-drogowym, zapewniający sterowanie i kontrolę sprawności dla urządzeń zabezpieczenia ruchu wchodzących w jego skład.
    Przejazd kolejowy z biernym systemem zabezpieczeń to przejazd bez żadnego systemu ostrzegania lub zabezpieczenia uruchamianego, gdy przekroczenie przejazdu nie jest bezpieczne dla użytkownika.
    Przejazd kolejowy z czynnym systemem zabezpieczeń to przejazd, na którym przez uruchomienie urządzeń fizycznych lub ostrzeżeń przy użyciu sprzętu stałego na przejazdach użytkownicy są zabezpieczeni lub ostrzegani przed nadjeżdżającym pociągiem.
    Przejazdy kolejowe z czynnym systemem zabezpieczeń dzielą się na:
    a) ręczne: przejazd, na którym zabezpieczenie lub ostrzeganie użytkownika jest uruchamiane ręcznie przez pracownika kolei;
    b) automatyczne z systemem ostrzegania użytkownika: przejazd, na którym ostrzeganie użytkownika jest uruchamiane przez nadjeżdżający pociąg;
    c) automatyczne z systemem zabezpieczeń użytkownika: przejazd, na którym ostrzeganie użytkownika i jego jednoczesne zabezpieczenie jest uruchamiane przez nadjeżdżający pociąg;
    d) przejazd kolejowy z systemem zabezpieczeń torów: przejazd, na którym sygnał lub inny system ochrony pociągu pozwala na przejazd pociągu jedynie wówczas, gdy przejazd kolejowo-drogowy zapewnia pełne zabezpieczenie użytkownika i jest wolny od przeszkód.
    Takze wiec obecnie sa bardziej zmechanizowane obslugiwane przez droznika/nastawniczego w budce gdzie posiada system obslugujacy wraz z urzadzeniami powiadamiajacymi o nadjezdzajacym pociagu, kiedys musieli obslugiwac recznie. Niestety, chociaz jest coraz mniej dzikich przejazdow gdzie nie ma obslugi droznika albo wogole nie ma szlabanow jedynie oznaczenia to jednak pojawiaja sie gdzieniegdzie. Chociaz obecnie szlabany sa juz tez zamykane automatycznie na odleglosc lub poprzez maszyniste pociagu. Kiedys jak nie bylo szlabanow zdarzalo sie wiele wypadkow gdy nieostrozny kierowca i nie tylko wjechal na niezabezpieczony przejazd co skutkowalo zwykle wypadkiem i smiercia osob w pojezdzie;chociaz bywa ze ludzie przechodza na dziko przez tory w nieuprawnionym miejscu co tez grozi wypadkiem szczegolnie jak jest malo widocznie a ktos nie zdarzy przejsc. Inny mankament to nagminne ryzykowanie przechodzeniem pod slabanami gdy zamkniete sa i pali sie sygnalizacja ostrzegajaca. Czasami jednak bywa ze ktos wjedzie i nagle pojazd nie rusza dalej albo awaria wtedy nalezy wysiasc przejsc przed szlaban i zadzwonic na numer alarmowy umieszczony na wspomnianym krzyzu sw. Andrzeja lub na szlabanie,albo uzyc stojacego obok przejazdu systemu ostrzegawczego w formie telepolaczenia glosnikowego, wtedy zawczasu mozna zatrzymac pociag i uniknac tragedii.Jest tam strefa czerwona na ktora nie powinno sie wjezdzac przy zamknietych lub zamykajacych sie szlabanach bowiem blokuje to zamykanie sie szlabanow i awarie co skutkuje koniecznoscia przybycia ekipy naprawczej.Niekiedy kierowcy przebijaja sie przez szlabany czym niszcza zapory albo niecierpliwi ludzie probuja rozkrecac i zdejmowac, co jest tylko w ostatecznosci i zagrozeniu zycia dozwolone. Zwykle czas opuszczania i ponoszenia rogatek jest dlugi, ma to zwiazek z tym ze obowiazkiem jest zamknac nim pociag nadjedzie widocznie i otworzyc dopiero po calkowitym przejezdzie pociagu i braku kolejnego najblizszego przejazdu. Dlatego trzeba zatrzymac sie jak tylko zauwazy sie ze rogatki zamykaja sie i swieci sygnalizacja ostrzegawcza.

  • @ED73-MK
    @ED73-MK 8 месяцев назад

    Super nagranie👍👋

  • @GeneralDaimosGeneral_Daimos
    @GeneralDaimosGeneral_Daimos 8 месяцев назад +1

    Ujecie tez ciekawie wyglada Nagranie tez dobre. Co do nagraania to fajniutkie chocia z tego nie chce oceniac bo latwo komentowac z fotela domowego, a ciezej nagrac to na zywo. Ale udane nagranie.
    A kwestią wyjasnienia. Moze powtarzalnosc czy dlugosc moich tekstow moze byc meczaca i irytujaca dla czytajacych i autorow ale to moje wyrazenie emocji jak i wrazen z tego co widze na nagraniach, oraz garsc wiedzy dla innych.Poprostu interesuje sie ta tematyka glownie jako pasazer i osoba korzystajaca z uslug kolejnictwa A takze wyrazenie podziwu, uznania i dodania weny do tworzenia kolejnych filmow dla autorow. Bowiem zdaza sie ze musza poswiecic swoj czas sily niekiedy w niesprzyjajacych warunkach i innych powodow sil wyzszych i nie tylko. Dlatego celowo podkreslam to wszystko aby docenic ich prace i oczekiwac na jeszcze wiecej. I albo oceniam pozytywnie albo wcale; coz niekiedy nie da sie ocenic bo sa zablokowane komentarze jak i subskrybcje, ale jak moge to subskrybuje i daje kciuka na tak i ewentualnie komentarz. I konczac pozdro dla czytajacych i autorow jak i tym co odpowiadaja na moje komentarze. Trzymajta sie ludziska.

    • @LK204
      @LK204  8 месяцев назад +1

      Z nagrywaniem zwykle nie jest tak trudno, oczywiście też wszystko zależy od warunków lokalnych oraz na to, kto będzie pracownikiem kolei służącym w trakcie nagrywania, jeden może rygorystycznie podchodzić do przepisów których treść została przekazana w odpowiednim piśmie skierowanym przez PKP PLK, a i tak zwykle jest coś przekręcone, bo jeśli mowa o zakazie nagrywania to dotyczy to pracowników, a nie osób postronnych, czasami powymyślają różne historie typu wchodzenie na tory podczas gdy byłem może 10 metrów od nich, jaka praca takie przygody, będąc osobą realizującą filmy o tematyce kolejowej należy mieć na uwadze, że mogą spotykać nas różne przyjemności bądź nieprzyjemności, i trzeba być do tego odpowiednio przygotowanym
      Nie mam nic przeciwko pytaniom co ja robię, często się podejrzewa że to jakieś pomiary, na przykład natężenia ruchu, niewątpliwym jest to że jest to możliwe, ale dla mnie to żmudny proces i mi się to nie opłaca, zastrzeżenia pojawiają się bardzo rzadko; na ponad 6 lat nagrywania może z 5 razy słyszałem wyraźny sprzeciw, a tak to były stwierdzenia albo neutralne, albo życzące powodzenia i miłego dnia
      ludzie są tylko ludźmi - każdy jest inny i nie ma co do tego wątpliwości - natomiast czasami dziwi mnie sposób podejścia niektórych, ja sobie nie wyobrażam trzymania się przepisów kropka w kropkę, bo to nie ma sensu, pracodawca nie będzie ścigać tylko dlatego bo ktoś nie zareagował w momencie gdy ktoś się rozstawia ze statywem przy przejeździe i nagrywa, no chyba że w życiu coś jeszcze mnie zaskoczy i to będzie skutkowało na przykład obniżeniem wynagrodzenia

  • @Pkwpz
    @Pkwpz 8 месяцев назад

    0:27 Teraz 2 przejazdy zamykam

  • @kaczmar19najlepszy10
    @kaczmar19najlepszy10 8 месяцев назад

    Fajnie było jak byczek jeździł na Zgorzelec od strony Weglinca 😅

    • @LK204
      @LK204  8 месяцев назад +1

      niestety nie spotkałem, z towarów jedynie 311D, SM42, ST44, ST48 oraz 111Ed Alza Cargo

    • @998mirkow4
      @998mirkow4 4 месяца назад

      ​​​@@LK204kiedyś tu jeździły ST44 lub SU46 wiem bo mieszkałem przy LK274 w Zgorzelcu i codziennie te lokomotywy widzalem ze skladem weglarek a najczęściej było to SU46
      pozdrawiam

  • @RobertNowak
    @RobertNowak 8 месяцев назад

    👍👍👍👍👍

  • @PMK.LK351
    @PMK.LK351 8 месяцев назад +1

    Te urządzenia są w bardzo dobrym stanie, a trochę już tu stoją…

    • @LK204
      @LK204  8 месяцев назад

      to prawda, jak na fakt że urządzenia pochodzą z lat 2005 - 2009, czyli mają między 19 a 15 lat, to ładnie się prezentują, nigdy nie były odświeżane