Zateplení domu - Rady a TIPY (od mých diváků)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 фев 2025
  • Zateplení starého domu, řeší opravdu hodně lidí. A nedivím se, protože ta problematika je opravdu složitá. Zvolit vatu nebo polysterén NEBO JINÉ ŘEŠENÍ? Rosný bod, vlhkost zdiva, injektáž nebo podřezání domu. To téma je opravdu obsáhlé a člověk se v tom může velmi lehce ztrácet. V tomhle videu se na to vše mrkneme a rozebereme.
    ČLENSTVÍ: Přátelé, pokud máte rádi mou tvorbu a dává vám smysl, co dělám. Tak se můžete nově stát členem úzké komunity! Členstvím získáte několik výhod a neskutečně podpoříte mou tvorbu. 💪🙌 Každý člen bude také zvěčněn v mém videu a bude mít přístup k bonusovému obsahu. Stačí kliknout na tento odkaz: / @prazaknavesnici
    Krátce o mně:
    Zdar! Já jsem Aleš a s manželkou jsme se v roce 2022 přestěhovali z malého bytu v Praze do starého domu na vesnici se zahradou o ploše 9.000 m2. Také jsme se rozhodli naši cestu pečlivě dokumentovat. Naši tvorbu naleznete na TikToku, Instagramu, Facebooku a RUclips.
    Začněte mě sledovat i na:
    TikToku: / prazak_na_vesnici
    Instagramu: / prazak.na.vesnici
    Facebook: / 100087967364971
    Kontaktovat mě můžete na e-mailu: prazak.na.vesnici@gmail.com

Комментарии • 40

  • @petrnovacek5277
    @petrnovacek5277 3 месяца назад

    Ahoj, poslouchám komentáře a docela mě zaráží. Rád ti dám malé know-how o tom, jak funguje difuze vodních par v konstrukci. Věnuji se především dřevostavbám, a i když ti s realizací tvé rekonstrukce nepomůžu, fyzikální princip je stejný.
    Díky za super videa z pohledu klienta! 😊

    • @prazaknavesnici
      @prazaknavesnici  3 месяца назад

      Díky Petře 👍🙂 to know how bys mi rad předal ve forme rozhovoru? Ať se daří, Aleš

  • @ptygr
    @ptygr 3 месяца назад +6

    Hlavně si nenech radit od lidí, kteří "už něco zateplovali". Pro samotný návrh nechoď ani do stavební firmy, ale k projektantovi, nejlépe k takovému, který se na rekonstrukce specializuje. Stavební firma nebo řemeslník tě natlačí do řešení, které je najsnadnější pro ni/něj bez ohledu na vlivy a řešení, které by zvážil projektant. Bude to stát desítky tisíc (pravděpodobně nižší) navíc, ale předejdeš chybám za stovky tisíc a ušetříš si nervy.

    • @prazaknavesnici
      @prazaknavesnici  3 месяца назад +2

      Díky za cennou radu. Pravděpodobně budu takto postupovat podle toho jak píšeš. Určitě časem se k tomu tématu vrátím, až bude trochu pro nás aktuálnější.

  • @ahoyi530
    @ahoyi530 3 месяца назад +1

    Dík za propagaci :) A ještě jeden způsob zateplení (kdyby všechno selhalo) po vzoru našich předků. Ty zateplovali na zimu barák tak, že kolem něj vyskládali dřevo na topení. Krom toho, že to měli kousek pro palivo do kamen, měli trochu zateplené zdi.

    • @prazaknavesnici
      @prazaknavesnici  3 месяца назад +1

      Jj, slysel jsem o tom, udelal jsem to u garaze a potom tam byly na kameni mapy od soli nebo vlhkosti. Zaroven na tu zed potom nesvitilo slunce a tak nevysychyla. Myslim si, ze to neni tak dobry napad v praxi👍🙂

  • @nothing_imposibble
    @nothing_imposibble 3 месяца назад

    Super👍

  • @viktorbilek9454
    @viktorbilek9454 3 месяца назад +1

    Mas to slozity. Taky se snazim rekonstruovat a jsem ajtak. Takze plne chapu, co rikas.

    • @prazaknavesnici
      @prazaknavesnici  3 месяца назад +1

      Díky, já si to snažím nijak zvlášť neprožívat. Vidím mezery, problémy a ty řeším. Teď mám fokus na to, aby nás údržba baráku tolik nestála.

  • @jiriprantl4147
    @jiriprantl4147 3 месяца назад

    Ahoj, držím palce at to vyřešíš mej se

    • @prazaknavesnici
      @prazaknavesnici  3 месяца назад +1

      Díky, teď jsme teda v šetřcicím módu, ale zřejmě to je věc an kterou se teď musím soustředit

  • @janklimes3238
    @janklimes3238 3 месяца назад +1

    Jen doplním o mou zkušenost. Ochlazovat vlhkou zeď větráním je kontraproduktivní. Představte si polní láhev z 1sv.války , která byla obalena filcem a ten když se namočil a voda se z něj odpařovala ,pak byla voda k pití krásně studená. Takže zeď musí být suchá a zateplená jinak dům nevytopíte. A na báchorky typu :dal jsem plastová dvojskla okna a 5cm izolace na starej barák a mám všude plíseň , protože barák nevětrá... Na starý cihlový dům musí být min.25cm izolace a trojskla , pak plíseň nebude.

    • @8erboys
      @8erboys 2 месяца назад

      Na cihlový ano ale ne na kamenný

    • @jankolar5612
      @jankolar5612 Месяц назад

      25 cm je kvůli plísním možná zbytečné, ale 16 cm by určitě bylo dobré dát. Aby rosný bod byl v izolantu. Pokud injektáž spolehlivě vyřešila vlhkost odspodu, dal bych polyš, je to výrazně levnější a umí s tím dělat kdekdo. Jediný problém už je pak jen vlhkost z interiéru, která by neměla dělat potíže, protože celé zdivo bude de facto na teplotě interiéru.

  • @TheRadis44
    @TheRadis44 3 месяца назад +1

    Těžko říct. Poprosil bych Vás po pár letech udělat videjko o funkčnosti té injektáže. To by mě opravdu zajímalo - např. životnost, ale také účinnost této metody. Neptal jste se té firmy, která vám injektáž zhotovovala, jaká je životnost, zda se například bude muset tato injektáž opakovat? Pomohla Vám ta injektáž? je vidět že vlhkost nahoru zdivem už neprostupuje? Mám také starší RD ale ne opuku, nýbrž klasickou cihlu základ. Při nákupu jsem se tehdy klonil spíše buď ke zmíněnému celkovému podřezání a vložení nové hydroizolace anebo vrážení nerezových desek. Po té co jsem vybral do hloubky staré podlahy jsem zjistil, že vodorovná hydroizolace lepenkou zde je a že zdivo nad ní je suché - nechal jsem to tedy být a byl jsem rád, že nemusím hydroizolaci dělat. O té provětrávané fasádě jsem se v podstatě dozvěděl až tohoto videa (respektive již jsem o ní slyšel ale nehledal jsem skladbu). Pokud máte dobře vyřešenou v domě vodorovnou hydroizolaci (voda vám nejde skrz hlínu a poté nevzlíná nahoru do domu), potom je podle mého selského rozumu jedno, zda dáte polystyren, vatu nebo provětrávanou fasádu, protože u jakékoliv z těchto fasád by se vlhkost neměla dostávat již zvenku - tedy do stěn domu a vlhkost která bude uvnitř domu lehce vyvětráte (nebo uděláte zmíněnou výměnu vzduchu) anebo pořídíte jako my odvlhčovač. Já jsem tou vlhkostí také bych řekl "zbytečně" vyplašený, proto jsem si pořídil měřák, který měří relativní vlhkost, který koupíte kdekoliv a vždycky koukám a když to je nad 60 už pouštím vysoušeč nebo větrám pokud venku není ještě větší vlhko, což se dost špatně zjišťuje protože ta relativní vlhkost je závislá na tlaku a teplotě vzduchu, což je venku vs ventiř pokaždé jiné takže někdy si dovnitř se studeným vzduchem naopak více vlhkosti vpustím dovnitř (což se pak při zahřátí vzduchu po chvíli hned projeví).

  • @milansvornik7525
    @milansvornik7525 3 месяца назад +1

    druhyyyy😛

  • @jirimatousek1527
    @jirimatousek1527 3 месяца назад +1

    Cemento polystyrenová deska zevnitř? Provětrávaná fasáda/izolace z konopí a zevnitř hliněná omítka která dýchá?

  • @Nasetraktory.
    @Nasetraktory. 3 месяца назад

    Ahoj zatím su na začátku videa pořid si mobilhajm a během jara a léta můžeš předělat barák. Mobilhajm pak prodáš bez ztráty. to je rada co? 🙂

    • @prazaknavesnici
      @prazaknavesnici  3 месяца назад +1

      Díky, ale už na to nejsou finance. Musím se teďsoustředit na jednu věc s zároveň šetřit 😁

    • @Nasetraktory.
      @Nasetraktory. 3 месяца назад

      @@prazaknavesnici jasně chápu ja do teď splácím a to mě je 51, ale bydlím ve svém ... měl bych to dát do uvozovek víš jak jsou ty smlouvy napsané....dokud nezaplatíš poslední splátku je to banky...

    • @prazaknavesnici
      @prazaknavesnici  3 месяца назад

      Jj vim, taky mam hypoteku. 😁👍

  • @jirikosek6383
    @jirikosek6383 3 месяца назад

    První😂😂😂

  • @romanvybo
    @romanvybo 3 месяца назад

    Mam som zatepleny eps, robil som si to sam. Ja som zastancom eps v novostavbach urcite.
    Co sa ale tyka takychto starych domov, robia sa unas v dedine casto ich rekonstrukcie. Vsetci volia kombinaciu vaty + prevetravanej fasady. Isiel by som do toho isteho.
    Navyse vies na roste fasadu naozaj zrovnat. S eps by to bolo zlozite a slo by vela lepidla, mozno by to naplacali este na buchty a financne by to bolo mozno este horsie ako prevetravana.
    Nasledne by som riesil to obkopanie baraku poriadna drenaz zvedena dalej od domu do nejakeho trativodu hlbokeho.
    Ked toto vyriesis, budes mat istotu a bude to fungovat.
    Vela stastia :)

  • @mic8sk
    @mic8sk 3 месяца назад +1

    Ahoj ...Chystám se na injektáž.. Pomohola ti ? Děkuji. Fandím ti :)

    • @prazaknavesnici
      @prazaknavesnici  3 месяца назад

      Ahoj díky moc. Firma řikala že každých 20 cm schne zhruba rok. Já to měl do výšky cca 60 cm. Zatím mam za kuchyni odhalenou zed na kamen a plisen výš se netvoří. Zároveň jsem vyřešil vodu ve sklepě a to byl hlavni problem. Kazdopadne zatim nemuzu jasne říct, že to pomohlo. Nicmene ty prezentace jsou pro me dost presvedčujicí. Drzim palce 👍🙂

  • @ivo.zd.8251
    @ivo.zd.8251 3 месяца назад

    👍👍🦥👌👌

  • @Jurious86
    @Jurious86 3 месяца назад +2

    Ahoj, čedičová vata nemění své izolační vlastnosti jako polystyren. Ten se odpařuje a pod fasádou je pak jen dutina a izolační vlastnosti jsou ty tam. Izolaci si určitě nech pořádně spočítat. Tepelné mosty jsou svinstvo. Sousední bytovku nechali zateplit a nikdo nic nepočítal a teď mají plíseň s každé místnosti.

    • @prazaknavesnici
      @prazaknavesnici  3 месяца назад +1

      Diky! Kdo tyhle propočty v praxi dělá?

    • @Jurious86
      @Jurious86 3 месяца назад

      @@prazaknavesnici měl by to zvládnout každý projektant stavební firmy případně firma, která se specializuje na izolování budov.

    • @petrkriz1826
      @petrkriz1826 3 месяца назад +2

      Odpařuje ???? 😂😂😂

    • @Jurious86
      @Jurious86 3 месяца назад

      @@petrkriz1826 Prostě mizne. Jak laikovi vysvětlíš to, že mizne. Odpařuje, ve skutečnosti to tak vlastně je. Vlivem rozdílů teplot léto zima i denních, polystyren degeneruje nebo degraduje, jednotlivé kuličky se zmenšují až vlastně zmiznou. Za 3 - 5 let zbyde na baráku jen mirelon (perlinka), lepidlo a fasádní omítka a mezi nic, jen vzduch.

    • @MartinVich
      @MartinVich 3 месяца назад +4

      Náš 18let stary polystyren je stale ok 😊 a cedicova vata si muze lehce sesednout nebo se to ve fasade nemuze stat? Ve střechách se to stává ze vata sesedne