ENERGY STORAG - Is it worth buying?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024

Комментарии • 1,2 тыс.

  • @henrykpodoba5733
    @henrykpodoba5733 3 года назад +17

    Dobrze że znalazł się ktoś kto dokładnie przeanalizował temat, bo rząd tego nigdy nie zrobi,
    solidna robota, dziękuję i pozdrawiam.

  • @darejka888
    @darejka888 3 года назад +20

    Bardzo Panu dziękuję za te opracowania, pełny profesjonalizm.

  • @jerzyprzybylak6819
    @jerzyprzybylak6819 3 года назад +103

    Po raz kolejny świetne porównanie z rzeczywistością. Robi Pan bardzo dobrą robotę.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  3 года назад +4

      Dziękuję i pozdrawiam

    • @xede0r
      @xede0r 2 года назад

      @@PaneleFotowoltaiczne a co sie dzieje gdy nie ma magazynku a pradu w sieci brakuje? foto nie pracuje i jak jest magazyn - pradu w sieci nie ma to co sie dzieje?

    • @marpolo9004
      @marpolo9004 Год назад

      @@PaneleFotowoltaiczne Mógłby ma Pan coś wytłumaczyć proszę. Otóż z tego co wiem taki magazyn może wspomagać tylko pewne obwody a nie jak to jest że możesz w całym domu mieć prąd nawet jak go nie ma w sieci. Ale jak to jest jeśli prąd w sieci jest a Ty chcesz konsumować prąd z akumulatora. Krótko mówiąc jeśli obsługuję on obwody gdzie jest pralka i TV - np a żona chcę gotować na płycie indukcyjnej to pomimo że mam w nim prąd to i tak muszę kupić prąd w sieci?? Bo ten obwód nie jest podpięty pod akumulator??
      Druga sprawa pozytywna w zeszłym roku miałem wycenę na magazyn 10 Huawei za 38 tyś ale w tym miesiącu firma dzwoni do mnie że obecne cena jest 27 tyś za 10 Huawei bo kasa jest zamrożona a business nie jest taki kolorowy jak to przewidywali. Wolny rynek działa !!! Pozdrawiam

  • @lordlort5247
    @lordlort5247 3 года назад +47

    Extra opracowanie , niemniej Twoje zużycie energii jest absurdalnie wysokie , rozumiem że zimą ogrzewacz się elektrycznie ale latem nie mogę pojąć skąd u Ciebie takie zużycie ( oczywiście zakładając że używasz prądu tylko dla domu i nie prowadzisz żadnej produkcji ) ja i podgrzewam wodę prądem latem i 3 pomieszczenia klimatyzację i nie mam takich zużyć jak u Ciebie w międzyczasie wypatrzyłem . Niemniej za samo opracowanie wielki szacun , mnóstwo dobrej roboty . Dałbym nawet 2 łapki w górę gdyby się dało 😄

    • @bundypl8075
      @bundypl8075 3 года назад +7

      czemu absurdalnie wysokie? ja mam średnie zużycie 13kWh/dobę. Ogrzewanie gazem, brak klimatyzacji, prąd tylko do elektroniki (3x komp - ja i dzieciaki, TV, indukcja, piekarnik, zmywarka, pralka, lodówka)

  • @PompaCiepłaiPV
    @PompaCiepłaiPV 3 года назад +31

    Jak zwykle pełna profeska, ale muszę jeszcze raz obejrzeć aby przyswoić 😉

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam 3 года назад

      Tak jest. Trzeba jeszcze raz bo dużo tego.

    • @JanKowalski-gy1tw
      @JanKowalski-gy1tw 3 года назад +3

      Szkoda, że wyliczenia są całkowicie błędne. Akumlatory nie działają w sposób pokazany w materiale. Nie można np. w godzinę załadować do pełna akumlatora, ani go rozładować. Grozi to pożarem. Na szczęscie układ sterowania na to nie pozwala. Tak, że proszę jeszcze raz przeanalizować materiał biorąc pod uwagę, że maks prąd ładowania to 0,2-0,3 pojemności, a nie jak pokazano w materiale nawet 0,6-0,8 pojemności. Z drugiej strony nie da się naładować wogóle akumlatora, gdy prąd ładowania jest poniżej 0,05 pojemności. A w materiale ma to miejsce.

    • @soltys_w
      @soltys_w 3 года назад +1

      @@JanKowalski-gy1tw czemu mam wrażenie, że piszesz o aku ołowiowych? Zrób magazyn 10-15kWh na jakichś padakach ze złomu, to będą miały prąd ładowania 0.1-0.3C
      Li-ion'ki bez problemu można ładować prądem 1C
      Zresztą; instalację pv, inwerter, baterie trzeba policzyć i dobrać do siebie a nie na przypadł, na oślep brać, jak leci.
      Poza tym magazyny 1-2kWh są czysto hipotetyczne, ich instalacja nie ma najmniejszego sensu. Nawet do lodówki nie starczy na 2-3dni.

  • @tomaszm6843
    @tomaszm6843 3 года назад +35

    Dziękuję za Twoją mrówczą pracę - mam do czynienia z podobnymi zestawieniami na co dzień w pracy stąd wiem ile to czasu wymaga a mało kto zdaje sobie z tego sprawę. W kwestii rzetelności Twoich danych - bez uwag, pierwsza klasa :) Tele-marketing był, jest i będzie a że zaraz pojawią się "fantaści" to ja też nie mam żadnych wątpliwości. U nas jedna firma która wyspecjalizowała się od kilku lat w dociepleniach poddaszy pianami, ostatnio ulotkę do skrzynki mi wrzuciła że oni montują PV - trzymajcie mnie... :):):) Pzdr.

    • @robertpacholski2100
      @robertpacholski2100 3 года назад +2

      U nas hydraulik ma aptekę Co w tym złego?

    • @listonoszpat233
      @listonoszpat233 3 года назад +4

      @@robertpacholski2100 Etyka Robercik, wieczorem przepycha stare rury a na drugi dzień sprzedaje im odżywki na menopauze ! :-)

    • @ijot128
      @ijot128 3 года назад +2

      @@listonoszpat233 Co w tym złego, gdzie tu etyczny dylemat? Jeśli rury są przepchane, a menopauza ma się dobrze?

    • @soltys_w
      @soltys_w 3 года назад +1

      @@ijot128 korelacja i synergia biznesu😉

    • @STACHUrka
      @STACHUrka 2 года назад

      Bo to jest efekt tego że nasze państwo ma w dupie bezpieczeństwo i uprawnienia SEP możesz zrobić online (bo CVD) i byle "janek" może montować elektrykę bez jakiejkolwiek wiedzy i praktyki. A potem są takie kwiatki że "Janek" od piany PUR nie ma zleceń to stwierdza: A zacznę montować fotowoltaike bo teraz jest na to boom. A klienci że nie mają wiedzy a często chęci i nie sprawdzają nawet tego czy goście mają uprawnienia to tak się to kończy.

  • @mariusz5132
    @mariusz5132 3 года назад +12

    Jestem na 3min i juz powiem. Swietny material. Sam sie ostatnio zastanawialem jak to policzyc. A tu taka robota świetnie zrobiona. Super. Dzieki.

  • @ukaszsiemaszko5945
    @ukaszsiemaszko5945 Год назад +2

    Fantastyczna robota. Męczy mnie od dawna jak to wszystko policzyć bo mi zawsze jakoś w głowie wychodzi, że to średnio działa, a tu się okazuje że "średnio" to byłoby i tak super. Ogrom pracy włożony w porządny materiał. Przyjemnie się Pana słucha.

  • @bartowl
    @bartowl 3 года назад +60

    Proszę uwzględnić jeszcze jeden mega ważny parametr - żywotność takich akumulatorów! Po ilu cyklach ładowania będzie trzeba je wymienić... wykorzystując tylko 40% pojemności (nie rozładowując poniżej 60%) akumulatory litowo jonowe tracą 20% pojemności po ok. 3000 cykli. Pełnych lądowań/rozładowań potrzeba już tylko ok 500 do takiego spadku pojemności. Można zatem luźno przyjść ze po 5-10 latach akumulator będzie do wymiany. Proszę teraz policzyć ile zł zaoszczędzi nam ten akumulator przez ten czas, za ile tą energię moglibyśmy kupić z sieci i ile będzie nas kosztować nowy akumulator. Okazuje się ze przez całość życia taki akumulator nie zarobi nawet na siebie o oszczędnościach w ogóle nie mówiąc...

    • @robsson7516
      @robsson7516 3 года назад +16

      👋👋👋.
      Dlatego już kiedyś pisałem że Inżynierowie z Boscha którzy rozwijali fotowoltaike wyliczyli, że w końcowym rozrachunku jest nieopłacalna.

    • @mac_os_1
      @mac_os_1 3 года назад

      @@robsson7516 Fotowoltaika czy prywatny magazyn energii?

    • @robsson7516
      @robsson7516 3 года назад +10

      @@mac_os_1 Fotowoltaika i związane z nią magazyny energii.

    • @aniadabrowska6874
      @aniadabrowska6874 3 года назад +18

      Jescze zapłacimy za utylizację zużytego akumulatora.

    • @robsson7516
      @robsson7516 3 года назад +3

      @@aniadabrowska6874 👍

  • @d.i.d
    @d.i.d 3 года назад +99

    Kawał dobrej roboty! Dzięki!

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  3 года назад +3

      dziękuję

    • @adalbertshow4492
      @adalbertshow4492 3 года назад +11

      Jestem pod ogromnym wrażeniem tej analizy! Gratulacje! Nie wspominam tylko o arkuszu (który jest świetny) ale o wykazaniu, że w pewnym momencie zwiększanie pojemności akumulatorów nie ma najmniejszego sensu. Można się zastanawiać czy w ogóle ma sens ich montaż, ale w obliczu projektu nowej ustawy uważam że prezentowana analiza jest super pożyteczna i NA CZASIE!!!! Gratulacje jeszcze raz!

    • @autko20
      @autko20 3 года назад

      @@PaneleFotowoltaiczne Witam, Czy byłby Pan w stanie zaopiniować zaproponowane mi przez kilka(4) firm komponenty do przydomowej instalacji? Glownie panele i falowniki?

    • @cathathonium
      @cathathonium 3 года назад +4

      @@PaneleFotowoltaiczne ja tez bardzo dziekuje za material,ale za nic na swiecie nie moge przekonac pana z kanalu eko niezależny ,ze to iz wydal ponad 300tys zł (w tym 100 tys. na akumulatory) na nic sie nie zdaje bo i tak nie zaspokoi swoich potrzeb podczas zimy.
      ponadto nie ma to zadnego sensu ekonomicznego.
      moze Pan jakos moglby mu wytumaczyc aby nie oszukiwal siebie i przede wszystkim innych biedakow ktorzy to lykna i wpadna w tarapaty finansowe.

    • @Paszczak0342
      @Paszczak0342 3 года назад +3

      Kawał dobrej roboty. Dodam tylko że dzisiaj mam podpisać umowę na montaż instalacji 9.9Kwp. i rozważam zakup auta elektrycznego. Ponoć są nowe auta elektryczne które można wykorzystywać jako banki energii. Lądując je w dzień w nocy oddają energię. W ten sposób mamy magazyn pojemności min 30kWh za darmo

  • @MrDelix
    @MrDelix 3 года назад +15

    Świetny materiał! Niezależnie od decyzji jaką sie podejmie co do sensowności instalacji.
    Dobrze by było nanieść te dane na przelicznik 0.25/0.75 oraz gdybys podał jakie urządzenia i jaka powierzchnia domu jest tutaj źródłem danych. Niemniej materiał naprawdę super. Powinni pokazać w Wiadomościach, aby wszyscy wiedzieli jak „wspieramy” OZE w Polsce.

  • @theundertaker8273
    @theundertaker8273 2 года назад +2

    Wszystko sie zgadza. Z moich wyliczen wynika podobnie. Jedyne co moze dotyczyc innych krajow jak np Anglia to istnieja taryfy nocne. Powiedzmy w dzien jest 28 pensow a w nocy miedzy 00:30 a 04:30 jest 7 pensow. Zima ma to.sens bo baterie ciezko naladowac z paneli ale mozna sobie ustawic baterie zeby ladowala sie przy niskiej taryfie. Wiec to ma sens jeszcze wiekszy. Ale wydaje mi sie ze magazyn powyzej 10kwh nie ma sensu tak czy inaczej.

  • @GreyDeathVaccine
    @GreyDeathVaccine 3 года назад +19

    Szanuję za nakład pracy jaki włożył Pan w przygotowanie tego materiału. Zdrowia życzę! :-)

  • @przeusNowakowski
    @przeusNowakowski 2 года назад +2

    Ja mam magazyn (6kwh) 4xlifepo4 60ah + 4agm 100ah. 8 paneli 240w + inwerter 3kw.
    Redukcja zurzycia prądu o 90%. (180kwh miesięcznie z Paneli/20-30 z sieci) konieczna jest jednak zmiana sposobu korzystania z prądu ->
    czyli na przekonaniu Żony do zmiany przyzwyczajeń.
    Zbadanie jakie urządzenie ile i kiedy pobiera prądu.
    U mnie pralka zjada 0,8kwh, zmywarka 0,9 kwh suszarka bębnowa 1,6 kwh.
    Pobór maxymalny pralki to 2,3 kw, zmywarki 1,8kw, suszarka 0,7kw.
    Więc zmiana polega Głównie na praniu i suszeniu w słoneczne dni. Wymienilem też czajnik elekteyczny na malutki, bo i tak często robię kawkę, herbatkę dla siebie. (Grzanie tylko tyle ile potrzeba np 250ml)
    Nadprodukcja)Ładuje też motor elektryczny tylko w słoneczne dni oraz grzanie wody w słoneczne dni(bojler)
    Koszt całej instalacji 8300zl.
    Panele używane x8 1500zl
    Aku lifepo4 (3kwh)nowe 4000zl
    Inwerter 3kw 1500zl
    Mppt 440 zł powystawowy
    Aku agm (5kwh) ~realnie 3kwh - używane 600zl
    Przekazniki, komparator napięcia, okablowanie, bezpieczniki parę stowek
    urzytkownicy 2 doroslych i dwojka dzieci(2 & 4 lat)

    • @MaoWatt
      @MaoWatt 2 года назад

      Jeśli się chce to się da :)

  • @ijot128
    @ijot128 3 года назад +10

    Piękne wyliczenie optymalnej pojemności magazynu energii. Wnioski ostateczne, kiedy nowa ustawa zniweluje potencjalne zyski z posiadania instalacji PV są takie, że fotowoltaikę spokojnie można sobie odpuścić.

    • @MrRaddoslaw
      @MrRaddoslaw 3 года назад +1

      Spokojnie. Energia elektryczna ma jeszcze duży potencjał wzrostu cen :)

    • @ijot128
      @ijot128 3 года назад +1

      @@MrRaddoslaw Ooo, potencjałów nam nie brakuje. O podatku od osobistej emisji straszliwych gazów jeszcze nikt nie wspominał? Dla "ratowania planety" naturalnie. :)

  • @jolakarolewska8390
    @jolakarolewska8390 3 года назад +1

    Uwielbiam jak Pan mówi przez 30 min o naładowaniu różnych pojemności w poszczególnych miesiącach

  • @dariuszkowalski6883
    @dariuszkowalski6883 3 года назад +4

    Generalnie super, w założeniu zabrakło tylko informacji że nadwyżka energii powyżej naładowania nie jest stracona tylko oddana do sieci.

    • @galandracos1
      @galandracos1 2 года назад

      A nawet sprzedana do sieci w systemie net billing co może mieć znaczący wpływ na końcowe wyliczenie opłacalności

  • @mirekb.8548
    @mirekb.8548 3 года назад +14

    Efektywność takiego magazynu podniosłaby się gdyby mógł się ładować z sieci (w okresach z niską produkcją z paneli) w taryfie nocnej

  • @j.w.4980
    @j.w.4980 3 года назад +3

    Dziękuję za film. Dodam od siebie jako argument o nieopłacalności magazynów energii że akumulator w samochodzie elektrycznym teoretycznie powinien wytrzymać ok.3000 cykli ładowania - co jak na samochód jest bardzo dużo (przy zasięgu 300km-900 tys.km)to bardzo dużo, ale akumulator jako magazyn energii już nie bardzo bo przyjmując że codziennie się naładuje i rozładuje to trochę ponad 8 lat .Taka ilość cykli jest przewidziana przez producentów przy optymalnym ładowaniu i rozładowaniu -czyli od 20 do 80 %.W domu taki akumulator jeżeli nie miałby elektronicznej kontroli w takim zakresie zdegradowałby się znacznie szybciej, a jeżeli miałby taką kontrolę to jego realna użyteczność wyniosła by 60% jego pojemności co jeszcze zmniejszyłoby jego opłacalność.

  • @krzysztofmeler
    @krzysztofmeler Год назад +1

    Bardzo rzeczowe przedstawienie, dziękuję!

  • @andrzejorzel421
    @andrzejorzel421 3 года назад +12

    Prawdziwy wykład uniwersytecki, MEGA dobra robota. Pozdrawiam

  • @Rmops
    @Rmops 2 года назад +1

    Gratulacje za merytoryczny materiał, bardzo dobrze przygotowany. Na pewno musiał Pan poświęcić bardzo dużo czasu na to. Super.

  • @norbertkaminski5211
    @norbertkaminski5211 3 года назад +5

    Dziękuję za rzeczową analizę i syntezę oraz pozdrawiam.

  • @marwit6331
    @marwit6331 Год назад

    Bardzo dobra prezentacja. Podparta obrazową symulacją z realnymi wyliczeniami zużycia i oszczędnościami. Dziękuję Panu za tak dokładne wyliczenia. Na tej podstawie każdy może podjąć decyzję, czy warto zakupić magazyn energii czy też nie.

  • @Pan_kabelek
    @Pan_kabelek 3 года назад +4

    Robi Pan super profesjonale i merytoryczne filmy o PV i jeszcze z bardzo dobrym dzwiękiem, super mikrofon na stole. 👍💪👍

  • @aleksandermmm7671
    @aleksandermmm7671 2 года назад +15

    A może magazynować nadwyżkę w pompowanie wody do góry- energię potencjalną albo jakąś produkcję np. wodoru?

    • @marcinkania2587
      @marcinkania2587 2 года назад +1

      Niemcy chcą iść w tą stronę i produkować wodór z PV

    • @Oliwav
      @Oliwav 2 года назад +1

      Nie wiem czy chcialbym miec magazyn wodoru w domu ;)

  • @pawkar7568
    @pawkar7568 3 года назад +3

    Dziękuję Panu bardzo ,x tego co obejrzałem i zrozumiałem to jeśli nie stanieją takie magazyny to skoda zachodu żeby nawet myśleć o tym , a przecież taki akumulator poza wszystkim to bateria wielokrotnego ładowania i też ulega zużyciu co dziś trudno określić ile wytrzyma cykli ładowania, pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

  • @keg8379
    @keg8379 3 года назад +2

    Bardzo wartościowy i merytoryczny materiał. Brawo! Wychodzi na to że przyszłość to głównie auta ev z dużymi zapasami w akumulatorach, najlepiej po dwa na rodzinę i jazda na wymęczenie po 5tys km/mc lub więcej, aby przygotować miejsce na kolejną energię na następny dzień ;)

    • @soltys_w
      @soltys_w 3 года назад

      Tylko, że jak auto jeździ w dzień, to raczej nie będzie się ładować. A wszyscy na nocnych taksówkarzy i kurierów się nie zmieszczą. No, chyba, że ktoś w innej branży na noc pracuje, to może elektrykiem jeździć 👍🏻 i samemu, ze swoich paneli ładować.

    • @soltys_w
      @soltys_w 3 года назад

      Tylko, że jak auto jeździ w dzień, to raczej nie będzie się ładować. A wszyscy na nocnych taksówkarzy i kurierów się nie zmieszczą. No, chyba, że ktoś w innej branży na noc pracuje, to może elektrykiem jeździć 👍🏻 i samemu, ze swoich paneli ładować.

  • @skalak2379
    @skalak2379 3 года назад +5

    Świetna robota i żaden handlowiec nie przedstawiłby tego zagadnienia aż tak rzetelnie.
    A co gdyby przy tym nowym systemie zamiast akumulatorów o niepewnej trwałości 5-10 lat przewymiarować fotowoltaikę (tutaj trzeba by policzyć opłacalność i czas zwrotu) 1,5-2-2,5 - 3 krotnie a do tego przejść na taryfę G12W Cena fotowoltaiki pewnie by wyszła podobna jak fotowoltaiki z magazynem ale może chociaż bezawaryjność by wyszła na poziomie 15-20 lat. Problemem może wtedy się stać wepchnięcie nadmiarowej produkcji do sieci i miejsce na montaż tak dużej instalacji. Czy byłby Pan w stanie wykonać tego typu symulację.
    Poza tym tak jak już wielu komentatorów wspominało żeby zrobić symulację z ładowaniem niedoboru w magazynie w okresie zimowym w taryfie nocnej G12w. Wtedy jeśli nie ma dużo instalacji w okolicy może dla części osób bardziej opłacalny byłby 1 wariant a tam gdzie jest dużo instalacji 2 wariant, a może lepiej nie instalować fdotowoltaiki wcale zamontować magazyn przejść na taryfę G12w i ładować akumulator kiedy energia jest tania a pobierać z magazynu kiedy jest droga.

  • @andrzejswiatek1738
    @andrzejswiatek1738 3 года назад

    Bardzo analitycznie i rzetelnie. Część ludzi tego nie ogarnia ( na podstawie moich rozmów) i nie robiąc jakiejkolwiek uproszczonej analizy intelektualnej, twierdzą, że to będzie ok. No cóż, dostawcy "magazynów" będą mieli uciechę. Twierdzę, że system 'na dzisiaj" jest uczciwy i cieszę się, że już w nim jestem.

  • @skorpena1972
    @skorpena1972 3 года назад +27

    Rewelacja. Dzięki. Szkoda, że zmuszają nas do zajmowania się takimi rzeczami.

  • @jacekjacek9075
    @jacekjacek9075 3 года назад +10

    Mega robota..!!! Szacun jak zawsze!! Pozdrawiam

  • @KR-wb1tu
    @KR-wb1tu 3 года назад +6

    Szacunek, kawał dobrej roboty
    A tak naprawdę to przecież chodzi nam, ogrzewającym domy prądem (PC) żeby energię z lata odebrać zimą, a taki magazyn jest nie osiągalny. Pozdrawiam

    • @Krzysztof_kszyhu
      @Krzysztof_kszyhu 3 года назад

      I tu jest największy ból, co d..ę ściska.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  3 года назад

      Dziś nieosiągalny ale bardzo potrzebny. Pozdrawiam

    • @GreyDeathVaccine
      @GreyDeathVaccine 3 года назад

      A solary (nie PV) + bateria błotna nie mogłaby zgromadzić ciepła na dłużej? Tylko zaizolowany obszar ziemi musiałby być naprawdę spory.

  • @grzesj2896
    @grzesj2896 3 года назад +9

    Fajny materiał gratuluję jedno zastrzeżenie nie ma akumulatorów O sprawności 100% wiem że tak pan przyjął aby uprościć obliczenia ale rzeczywista sprawność jest niższą i to dużo A co za tym idzie opłacalność magazynu spadnie jeszcze bardziej....I czas jaki mogli byśmy korzystać z "wlasnej" energii znacznie się skróci pozdrawiam gj

    • @ijot128
      @ijot128 3 года назад

      Wystarczy końcowe wyniki przemnożyć przez sprawność i będzie OK, nawet jeśli sprawność magazynu energii jest zróżnicowana dla różnych wielkości.

    • @Razor1379
      @Razor1379 3 года назад

      Nie ma sensu tego liczyć, jeśli przy sprawności 100% są nieopłacalne to tym bardziej przy mniejszej.

  • @pitrot6331
    @pitrot6331 2 года назад

    Bardzo ciekawy materiał, cieszę się, że na niego trafiłem i gratuluję dociekliwości w poszukiwaniu właściwych odpowiedzi.

  • @olafhektor615
    @olafhektor615 3 года назад +8

    Dziękuje za dotychczasową pracę. Aby dopełnić obraz systemowego oszustwa, proszę jeszcze uwzględnić sprawność akumulatorów około 85% i oprócz kWh podać konkretne kwoty złotówek, jakie tracimy na tej inwestycji.

    • @vaakdemandante8772
      @vaakdemandante8772 2 года назад

      Sprawność akumulatorów spada istotnie wraz z ilością cykli naładowania/rozładowania. Jeżeli przyjąć, że duży magazyn energii przejdzie taki cykl ok. 100 razy w roku, to już po 6-8 latach magazyn zacznie wykazywać oznaki istotnego spadku pojemności, co bezpośrednio wpływa na opłacalność.

  • @yangu72
    @yangu72 2 года назад +1

    Dziękuję za wykonaną pracę i pozdrawiam

  • @andrzejjedynytaki2811
    @andrzejjedynytaki2811 3 года назад +5

    będziemy walczyć do ostatniego elektrona :-), bardzo dziękuję za rzetelne opracowanie. A dodam tylko, że na podstawie Pana danych obecny rok jest "słaby" więc oszczędności byłyby dużo mniejsze

  • @piotrwilk8772
    @piotrwilk8772 2 года назад

    Dziękuję, to bardzo pouczająca prezentacja, która uzbraja mnie w wiedzę i argumenty przy rozmowach z naciągaczami i dyletantami. Pozdrawiam serdecznie.

  • @tom_fed
    @tom_fed 3 года назад +3

    Wiedziałem. Ale teraz mam to "na papierze". Świetna robota!

  • @ireulpl
    @ireulpl 2 года назад

    Super analiza! Wychodzi na to, że magazyn energii to rozwiązanie dla obszarów zagrożonych częstymi przerwami dostaw z sieci oraz "chcących spać spokojnie".

  • @MhUser
    @MhUser 3 года назад +4

    można magazynować energię bardziej racjonalnie; na przykład klimatyzować szklarnię z pomidorkami aby mieć przetwory na zimę albo ładować dolne źródło dla pompy ciepła albo kupić 2 samochody elektryczne i ładować ten, którym nie pojechaliśmy do pracy :)

    • @jareks.5520
      @jareks.5520 3 года назад +2

      Nie pomidory, tylko medyczną marihuanę. Wówczas wartość energii jest skoncentrowana w tzw. topach. Zalegalizujmy ją, wówczas będzie wiadomo jak przetworzyć energię w coś wartościowego.

    • @MhUser
      @MhUser 3 года назад +1

      @@jareks.5520 można robić zupkę z kiszonej medycznej marihuany? taka kwaśnica maryśnica

    • @MhUser
      @MhUser 3 года назад +1

      @Mruuuczek aby załatwić samochód można poszukać bezdomnego który planuje umierać

  • @lukaszzygmunt
    @lukaszzygmunt 3 года назад

    Świetny raport. Dziękuję za włożoną pracę i podzielenie się wynikami. Bardzo pomocne.

  • @zziezio
    @zziezio 3 года назад +121

    Bardzo drogie te zabawki.Stosowanie akumulatorów jako magazyny energii to kolejny krok w kierunku niszczenia środowiska.

    • @Mefjuu.
      @Mefjuu. 3 года назад +8

      Ważne że energia będzie produkowana eko bo z słońca...

    • @Mefjuu.
      @Mefjuu. 3 года назад +19

      @@hublanek to był sarkazm, żeby zrobić te panele później je zutylizować, no i jak za dużo prądu to kupmy Klime itd żeby nie marnować prądu...

    • @ArturZagaj-Izraelita
      @ArturZagaj-Izraelita 3 года назад +15

      Oplaty stale, zmienne i inne abonamentowe tez sa wysokie. Stac cie na oplacenie pensji prezesa Elektrowni, jego sekretarki i kochanki, to i stac cie na te" zabawki".👋🏽🤨🐝🐜

    • @SIIImonS
      @SIIImonS 3 года назад +7

      @@ArturZagaj-Izraelita ale wiesz że te wszystkie opłaty zostaną? bo to nie będzie off grid.

    • @ArturZagaj-Izraelita
      @ArturZagaj-Izraelita 3 года назад +1

      @@SIIImonS Do domu Walesy ( prezydenta) podciagnieto prad w 56 roku, do domu gdzie urodzila sie i mieszkala kobieta ktora mnie urodzila w 1976. Pisze z pamieci wiec moge pomulic sie -/+ 3 lata.🤨

  • @touldie573
    @touldie573 3 года назад +1

    Kawał bardzo świetnej roboty! Jesteś moim mistrzem. Niedługo przeprowadzam się do domu fotowoltaiką i trochę mnie przeraża wiedzą jaką muszę ogarnąć na jej temat.

    • @piopako
      @piopako 3 года назад

      nic strasznego, jest słońce masz prąd, nie ma słońca ciągnie z sieci.. jak się nie popsuje! ;-) Inwestycja na 20 lat żeby wyjść na "0".

  • @lee99bay
    @lee99bay 3 года назад +3

    Niezły kanał! Sporo wiedzy w jednym miejscu!

  • @arturartur863
    @arturartur863 3 года назад +1

    Bardzo dziękuje za taki film, po internetach szukałem jaki duży, za ile, jakie są rodzaje i ile kosztuje aż google mi reklamy już pokazuje. A tu buum same ceny magazynów powalały a jego użyteczność z ceną może powalić siedząc

  • @1realista1
    @1realista1 3 года назад +3

    Robisz dobrą robotę bo uświadamiasz ludzi jak ważne jest by się odłączyć od sieci
    ci.

  • @tomekiwa
    @tomekiwa 3 года назад +1

    Nic do mnie tak nie przemawia jak dane. Świetnie przygotowana symulacja. Już wiem jak jest i to mimo założenia 0% strat na akumulatorze. Wielkie dzięki.

  • @marcinm6741
    @marcinm6741 3 года назад +16

    Wszyscy się spodziewali że miodek z PV nie będzie trwał wiecznie, ale chyba nikt się spodziewał że pozamiatają go szybko. Ile razy jeszcze damy się nabrać,? a to na tanie ogrzewanie olejem opałowym w latach 90'tycj potem "eko groszkiem" , co będzie następne .. elektryczne samochody ? -kupujcie elektryczne samochody , będą dotacje , darmowe parkowanie itd, a potem ....a potem dosolą podatek dla właścicieli tych elektryków, pod byle pretekstem " opłata utylizacyjna" opłata na rozbudowę sieci- no w końcu te elektryki trzeba ładować prawda?"
    Słowem,stawiać kozy w domach" zbierać butelki pet i witamy w średniowieczu

    • @pawelsal6747
      @pawelsal6747 3 года назад +3

      Jaki miodek? Pierwszy sygnał bandyckiego podejścia..na starcie tracisz 20% a do tego inne niekorzystne obwarowania i regulacje. Władza i zakłady energetyczne mają zarobić reszta jest mięsem armatnim.

    • @SIIImonS
      @SIIImonS 3 года назад

      @@pawelsal6747 Na akumulatorach lepiej nie będzie :). Może minimalnie

    • @swmichal7175
      @swmichal7175 3 года назад

      @@krajciewicz Chyba oszalałeś Nie jestem zwolennikiem uni ale myślę że byłoby jeszcze gorzej Teraz przynajmniej jest jakaś instytucja nad rządem do ktorej sie można odwołać I tak robią co chcą ale coś jest

    • @swmichal7175
      @swmichal7175 3 года назад

      @@krajciewicz Ha ha Cytując klasyka z przed 40 chyba lat "Czy ci ludzie w jednej chwili tacy mądrzy się zrobili czy to sedno się zrobiło takie duże" Może to i dziwne ale oba poglądy uważam za prawdziwe

    • @swmichal7175
      @swmichal7175 3 года назад

      @@krajciewicz Niesyety nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Za mało danych. Z tego co piszesz wynika że jesteś za Pisem i najlepiej zamknąć granice i nie robić z nikim biznesu. Napisz coś wiecej.

  • @skyy1970
    @skyy1970 3 года назад

    Dzieki -kawał dobrej roboty , w dodatku otwiera Pan oczy wszystkim prosumentom takim jak ja likwidujac tym samym duze watpliwosci czy znaki zapytania Super Tak trzymac

  • @Kenny88
    @Kenny88 3 года назад +5

    Fajne zestawienie, teraz już wiem, że spokojnie magazyn 5kWh mi starczy. Jednak nie zaszkodzi dać 2x większy :)

  • @Venom1983PL
    @Venom1983PL 2 года назад

    Super kanał, wiele razy już ogładałem. Gratuluję. Jedyna rada to zwracać większą uwagę na jednostki i definicje fizyczne takie jak moc, pojemność, energia, zmagazynowany prąd itd., bo jest w tym czasem mały chaos.

  • @przemysawmamot4224
    @przemysawmamot4224 3 года назад +13

    Ogromna praca włożona w przygotowanie materiału . Wielki szacunek. Myślę że kiedy będę zmuszony odsprzedawać energię po nie opłacalnym kursie zamiast kupować bardzo drogą baterię większą opłacalnością będzie powiedzmy zamiast posiadać instalację 10kwp dołożyć kolejne 10kwp . Wówczas nie muszę się martwić co kiedyś będę musiał robić z akumulatorem , który ulegnie rozkładowi. Nowe prawo nic nie wspomina o restrykcjach wynikających z dołożenia energii na dachu w przypadku rozliczenia na nowych zasadach . Wiadomo że nie każdy ma tyle miejsca na dachu i tak dalej . Na pewno nie kupię drogiej baterii. Rząd najlepiej by chciał żebyśmy produkowali magazynowali i jeszcze im płacić . Zobaczcie jak nas po cichaczu urabiają . Wszedł podatek mocowy , który oczywiści jest fikcją i każdy się z nim oswoił a teraz te niekorzystne rozliczenie na zasadzie odkupienia energii . Szkoda gadać . Mamy swoje Węgry . Za chwilę będzie Korea Północna. Od samego początku nie popierałem nigdy tej frakcji . Moja intuicja mnie nie zawiodła.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  3 года назад +2

      Intuicja jest u każdego z nas najważniejsza i jest bardzo dobrze, gdy nie zawodzi. Niestety trzeba teraz coraz bardziej się pilnować, bo zewsząd chcą nas oszukać i okraść. Pozdrawiam

    • @emanmac1284
      @emanmac1284 Год назад

      Magazyn spokojnie można zrobić w cenie 1000zl za 1kWh, więc zależy jak kto liczy, tak się opłaca. Wszystko mozna przedstawić tak żeby się nie opłacało.

  • @Poetria1
    @Poetria1 3 года назад +1

    Bardzo ciekawe. A co Pan myśli o oknach wyposażonych w szyby z kropkami kwantowymi (ML Systems)? Mam jeszcze okna do wymiany w połowie domu.
    Projekt nowej ustawy to dla mnie bardzo zła wiadomość. Czy sądzi Pan, że np. można by - w miarę rozwoju technologii - zastosować superkondensator albo baterie flow redox? Nie mam wykształcenia technicznego, więc moje pytania mogą być naiwne. Ale chciałabym się zorientować. :)

  • @su9ub
    @su9ub 3 года назад +43

    Super. Miałem montować panele, jednakże teraz już nie wiem czy jest sens 😔 Boje się tego co wymyśla.

    • @simon1313ss3
      @simon1313ss3 3 года назад

      też to miałem w planie po dociułaniu w przyszłym roku.

    • @m_arcin2838
      @m_arcin2838 3 года назад

      Tak jak ja

    • @iceman8516
      @iceman8516 3 года назад +8

      Wrzuc sobie 2 panele na dach i koniec. Zmniejszysz rachunki i nie wyrzucisz dużo do sieci
      Oczywiście takie moje teoretyzowanie

    • @84Solak
      @84Solak 3 года назад +4

      @@iceman8516 zrób taką instalację by dostać maxymalne dofinansowanie.

    • @iceman8516
      @iceman8516 3 года назад

      @@84Solak mam dofinansowanie 79% pv działa od sierpnia 2019

  • @kasta65
    @kasta65 2 года назад

    Super materiał bardzo dziękuję za szczegółowe dane. Pozdrawiam

  • @majabulczak8271
    @majabulczak8271 3 года назад +14

    Exel sztos, tylko Pan był w stanie to policzyć :) swietna praca

  • @sebastiancioek5970
    @sebastiancioek5970 3 года назад +1

    Bardzo fajny i rzeczowy materiał. Do tego należy uwzględnić spadek wydajności takiego magazynu w czasie i koszty utylizacji za kilka lat.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  3 года назад

      Witam, bez tych uwzględnień się nie opłaca a po doliczeniu strat, amortyzacji, utylizacji to może być taniej ogrzewać dom palac w piecu banknotami :) Pozdrawiam

  • @--bezstresudosukcesu--5785
    @--bezstresudosukcesu--5785 3 года назад +3

    Dziękuję bardzo za materiał, czyli instalacja fotowoltaiczna powinna być przewymiarowana jeśli chcemy mieć magazyn energii?

  • @andrzejpawowski3299
    @andrzejpawowski3299 Год назад

    Świetny materiał! Niezależnie od decyzji jaką sie podejmie co do sensowności instalacji.

  • @krzysztoflewandowski1287
    @krzysztoflewandowski1287 3 года назад +4

    Świetna analiza! Dziękuję.

  • @JossarianPL
    @JossarianPL 2 года назад +1

    Magazyn Pylontech Us3000 o pojemności 3.5kWh kosztuje raptem 3300 zł plus pewnie jeszcze cło i przesyłka. Skąd takie ceny na tym filmie?
    Mam inwerter hybrydowy własnie z myślą o dokupieniu kiedyś magazynu energii. Chodzi o te, że przy dużym nasyceniu instalacjami PV w okolicy może być problem z oddawaniem energii do sieci w godzinach szczytu (napięcie sieci powyżej dozwolonego limitu). Wtedy inwertery będą się automatycznie wyłączać. Magazyn energii pozwoli w takim przypadku dalej produkować energię i ładować akumulator. Drugim plusem jest możliwość pracy instalacji w trybie wyspowym gdy jest awaria sieci energetycznej. Niestety wymaga to dość upierdliwej przeróbki domowej instalacji elektrycznej (musimy wydzielić osobną podsieć z zasilaniem awaryjnym).

  • @krzysiekv12
    @krzysiekv12 3 года назад +14

    PROSZE PANA WARTO PRUNT BĘDZIE ZA ROK 3 RAZY DROŻSZY DOBIERZEMY WAM FAJNIE RATĘ

    • @dziadekmroz
      @dziadekmroz 3 года назад

      Wraz ze wzrostem cen prądu zdrożeją też wszystkie urządzenia które ludzie kupują aby uniknąć wzrostu cen prądu. i zdrożeją usługi z tym związane. To jest błędne koło. Niemniej jest to świetny sposób na kwestie podatkowe w celu ich zmniejszenia. dzieje się tak obecnie z zakupem samochodów. GLS przy kiosku z warzywami :). Można ? :)

  • @karolborowiecki6983
    @karolborowiecki6983 3 года назад +2

    Po raz kolejny dziękuję. Świetna robota

  • @krzysztofrazny7030
    @krzysztofrazny7030 3 года назад +32

    Bardzo dziękuję. Może warto zanalizować opłacalność (zwrot z inwestycji) w oparciu o zapisy proponowane w nowej ustawie 70/25 gr. (w oparciu o te same dane). Pozdrawiam.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  3 года назад +21

      Policzę to. Pozdrawiam

    • @2luki
      @2luki 3 года назад +1

      Chyba łatwo to policzyć, bo spada 80% na 35%(25/70). Tylko pytanie czy to tak będzie. Z sieci pobieramy prąd za 35gr + przesył 35 gr razem mamy 70gr. A co w przypadku jak oddajemy? Dostajemy 25gr a gdzie przesył? Powinniśmy zapłacić też 35gr, bo inaczej opłata przesyłowa staje się nielogiczna.

    • @2luki
      @2luki 3 года назад +1

      @@krzysztofk3381 fakt. Czyli trzeba będzie dopłacić za wprowadzony do sieci prąd.

    • @krzysztofskora4929
      @krzysztofskora4929 3 года назад +1

      @@2luki dzwoń i sprawdzimy jak to ogarnąć. No i u mnie masz 15lat minimum bilansowanie 1:1 mimo zmiany ustawy. Nr tel 450130389

    • @krzysztofskora4929
      @krzysztofskora4929 3 года назад

      @@krzysztofk3381 nikt nie kupuje I nie musisz o tym myśleć tzn faktury, VAT akcyzy. Masz bilansowanie 1:1 na minimum 15lat zagwarantowane. Dzwoń 450130389.

  • @misiekmorales468
    @misiekmorales468 3 года назад

    Świetne opracowanie. Jasno widać, że od jesieni do przedwiośnia do instlacji PV przydałby się układ nadążny za słońcem. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem magazyn 20-30 kWh by wystarczył. Ergo magazyny energii i trackery pójdą w górę.

    • @jedrzejandos2063
      @jedrzejandos2063 3 года назад

      przy jeszcze dodatkowej instalacji mechanicznej nadążnej (tracki) to już mega droga bajka (nie wspomnę o przeżywanych obawach w czasie nadchodzących huraganów czy wszystko nie poleci w okna sąsiadów) - wtedy odpuszczam i wracam do tradycyjnych starych rozwiązań opłacania faktur

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita 3 года назад +3

    Warto byc of! 👋🏽🤗🤗🙌
    Warto nie zuzywac za wiele pradu (minimalizm jeszcze nikomu nie zaszkodzil) agregat na gaz czy paliwo stale mozna uruchamiac w pochmurne dni nie czesciej niz raz w tygodniu ( aby zrobic pranie, naladowac aku i ogrzac dom).👋🏽🐝🐜

    • @SIIImonS
      @SIIImonS 3 года назад

      I można dom grzać ciepłem z agregatu :)

    • @ArturZagaj-Izraelita
      @ArturZagaj-Izraelita 3 года назад

      @@SIIImonS Tak grzeja wode w kamperach i sie cieszą ;)

  • @ezbyszek7429
    @ezbyszek7429 3 года назад

    zwięźle i fachowo - wielkie dzięki

  • @jerzynietubyc7211
    @jerzynietubyc7211 3 года назад +4

    Najlepszy i najszybszy zwrot inwestycji w fotowoltaiki mają monteży. Dzięki frajerów w krótkim czasie zrobili kasiore. Teraz bicie piany o akumulatorach! Ile ich trzeba żeby zgromadzić na.csla zimę dla pompy ciepła która z fotowoltaiki miała.dawac zero za prąd i ogrzewanie! Fajnie pijesz piane!

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  3 года назад

      Pozdrawiam

    • @adammorel4652
      @adammorel4652 3 года назад +1

      Tam gdzie pompa ciepła ogrzewa dom to nie ma takiego akumulatora który by się opłacał. Zresztą film pokazał że tam gdzie zapotrzebowanie na prąd zimą jest mniejsze to też kosztowo nijak się to spina. Po prostu pokazał że to nie ma najmniejszego sensu przy tych cenach, więc gdzie tu bicie pjanu...

  • @tadeuszniespozdzinski8804
    @tadeuszniespozdzinski8804 Год назад

    Bardzo ładnie przedstawione pozdrawiam serdecznie.

  • @ddd635
    @ddd635 3 года назад +9

    akumulator można jeszcze ładować energią w nocy, kiedy nam PV nie starcza np. zimą a za dnia go rozładowywać

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  3 года назад +3

      Tak, postaram się to zasymulować. Wyniki mogą być ciekawe

    • @krzysztofwiejak
      @krzysztofwiejak 3 года назад +3

      @@PaneleFotowoltaiczne Przyjmij proszę jakieś bardziej realne założenie odnośnie sprawności procesu ładowania i procesu konwersji DC/AC w przetwornicy, założenie sprawności 100% fałszuje wyniki nie uwzględniając strat.

    • @patryk1122
      @patryk1122 3 года назад +2

      @@krzysztofwiejak 70-80% to max co może taki układ wyciągnąć (mamy dwukrotne przetwarzanie energii), doładowywanie akumulatora tańszą nocną energią też wcale nie wydaje się głupie. Swoją drogą ciekawie zapowiada się na rynku PV. Ceny rozbitych tesli na copart wystrzelą do góry.

  • @marek19771
    @marek19771 2 года назад +1

    Bardzo dobry materiał, dziękuję za włożoną pracę

  • @romandudek7426
    @romandudek7426 3 года назад +7

    Jeżeli miałbym zapłacić ok 80 tys zł za fotowoltaikę i magazyn energii to mi się ta kwota spłaci po 26 latach. Nieopłacalny interes. to już wolę normalnie za prąd płacić

    • @wtflol2721
      @wtflol2721 3 года назад +2

      A wziąłeś pod uwagę przeglądy instalacji potrzebne do Ubezpieczenia domu? (w razie pożaru Ubezpieczyciel zapyta czy był przegląd coroczny instalacji).
      Czy wziąłeś pod uwagę awarie po okresie gwarancji?
      Czy wziąłeś pod uwagę koszt wymiany baterii w akumulatorach? Baterie wytrzymają co najwyżej 8-10 lat, a może się zdarzyć, że będą potrzebowały wymiany po 4 latach.
      Czy wziąłeś pod uwagę koszty utylizacji paneli fotowoltaicznych i baterii akumulatorów?
      Czy wziąłeś pod uwagę dodatkowy koszt ubezpieczenia instalacji na wypadek gradu? Ewentualnie wzrost kosztów ubezpieczenia domu (gdyż zwiększa ryzyko pożaru?

    • @darekdarek5618
      @darekdarek5618 3 года назад

      @@wtflol2721 Tragizujesz!
      Oprócz tego, że rzeczywiście bardzo długo będzie mus się ta instalacja zwracać (zakładając mniej więcej stałą cenę prądu pobieranego) to odpowiadając kolejno:
      1. Jakie dodatkowe przeglądy instalacji, zamontowane w uczciwej firmie panele nie wymagają żadnego specjalnego przeglądu
      2. awarie po okresie gwarancji? tzn. po ilu latach? 10? 15? 20? Powinny panele po tym czasie już na siebie zarobić, jeśli nie to znaczy, że są przeinwestowane
      3. koszt wymiany baterii w zasadzie oznacza ponowną inwestycję, to realny i duży koszt, który się pojawi w zależności od warunków i temperatury mniej więcej 6-12 lat
      4 utylizacja - znaczący koszt, o którym dzisiaj nikt nie myśli - pewnie jednak będzie tak, że kupując nowe zakładasz stare. Koszt ten po ok. 15 latach czyli znowu - panele już powinny się w tym czasie zwrócić,
      5. nie trzeba żadnych dodatkowych opłat za ubezpieczenie od gradu - to standardowe ubezpieczenie domu zawiera, a jeśli już to kilka złotych kompletnie pomijalny koszt. Mój ubezpieczyciel nie zwieksza także polisy ze względu na jakieś wyimaginowane większe ryzyko pożaru, ja tez takiego ryzyka nie widzę

    • @wtflol2721
      @wtflol2721 3 года назад

      ​@@darekdarek5618 Panie Darku mój kuzyn ma firmę, która wykonuje instalacje fotowoltaiczne (OZEEXPERT). Rozmawiałem z nim na ten temat i twierdzi, że wiele firm nie informuje o tym klienta. Wiele osób chce zrobić instalacje najtańszym kosztem a niech Pan mi wierzy, że dopiero gdy dojdzie do pożaru i ubezpieczyciel będzie musiał wypłacić pieniądze to się Pan zdziwi jak będą wołać dokumentów z przeglądów instalacji oraz będą sprawdzać, czy instalacja była zamontowana zgodnie z instrukrjcą producenta. Żadne Panele nie mogą być zainstalowane bliżej dachu niż w odległości 10 cm. Powinny być zamontowane na certyfikowanych stelażach a nie jakichś samoróbkach. Powinno się sprawdzać mocowania paneli raz na 2 lata (tak mówił mi Kuzyn) ponieważ wiatr może obluzować mocowania. Powinno się sprawdzać złączki montażowe paneli i ich oporność kabli. Dalej termowizją powinno się sprawdzać czy panele się nie nagrzewają w konkretnych miejscach (mogą być defekty paneli podczas, transportu, podczas montażu a także podczas użytkowania.
      Czy Pan się do tego zastosuje czy nie nie interesuje mnie to. Z problelem się Pan spotlka dopiero gdy będzie Pan oczekiwał wypłaty odszkodowania.

    • @wtflol2721
      @wtflol2721 3 года назад

      @@darekdarek5618 Na jak długi okres Pan dostał gwarancję?
      1. Na całą instalację
      2. Na same Panele
      3. Na Falownik, sterownik
      W Pralce też Pan dostanie gwarancję na silnik inwerterowy na 10 lat ale po 5 latach uszkodzą się łożyska albo sterownik. A faktyczna gwarancja na pralkę jest 2 lata i za te uszkodzone rzeczy musi Pan zapłacić gdy się skończy faktyczna gwarancja.
      Czy gwarancja obejmuje wady produktu wynikłe z niedbałego użytkowania?
      Zdaje spobie Pan chyba sprawę, że może np padać grad, który uszkodzi panele (powstaną mikropęknięcia, które z czasem mogą doporwadzić do pożaru przez to, że w danym miejscu będzie się mocno nagrzewał panel) Pan może tego nie widzieć. Wykażą to dopiero kontrolne badania. Kable mogą być nadryzione przez kuny, myszy itd.
      Złączka z kablem może spaść z prowadnicy i wpaść w miejsce gdzie podczas deszczu będzie stać w wodzie.
      W Instalacje może też uderzyć Piorun.
      Więc możliwości uszkodzeń jest wiele.

    • @wtflol2721
      @wtflol2721 3 года назад

      @@darekdarek5618 Jeśli móimy o utylizacji to nie wie Pan jak będzie to wyglądało za 15 lat. Gdybyśmy się cofneli o 15 lat do tyłu to wszystko szło na wysypisko. A nawet wiele rzeczy się paliło. Dzisiaj już jest inaczej. Są kary itd. I inaczej będzie za 15 lat. Koszty utylizacji będą spore.

  • @mruvex1
    @mruvex1 2 года назад +2

    Dziękuję za kawał pracy i rzetelną analizę. Pytanie: czy w okresach letnich gdy jest duża nadwyżka produkcji czy można po naładowaniu akumulatora do pełna nadwyżkę producyjną oddawać do sieci?

  • @kikih65
    @kikih65 3 года назад +4

    Wszystkie falowniki on-grid, nie mają możliwości pracy wyspowej. Jak wyłączą prąd na wsi, to falownik się też wyłącza, i mimo że słońce świeci a panele produkują prąd, akumulatory za setki tysięcy są naładowane, to se człowiek nawet komórki nie naładuje z tego ustrojstwa.

  • @James_Cook_Explorer
    @James_Cook_Explorer 3 года назад +1

    Świetne opracowanie. Dziękuję bardzo!

  • @MrDamian07x
    @MrDamian07x 3 года назад +7

    Świetna prezentacja !!!

  • @Duna181
    @Duna181 3 года назад +1

    Witam
    na poczatku sa zalozenia ze:
    1) akumulatory maja sprawnosc 100% - wiemy ze takich na obecne czasy niema - poprosze jak to jest mozliwe o uscislenie tego jakko 85-90% max oraz zurzycie materialu akumulatorow w czasie po naladowaniu do 3000-6000-9000 cyki i stracie produktywnosci o 20-30-50% oraz koszcie instalacji takowych magazynow.
    2)magazyny z roznych materialow wymagaja konserwacji i wymiany - klaniaja sie koszta roboczogodzin.
    3)Fenomenalna robota jaka pan wykonal w przedstawieniu tego materialu jest zadko spotykana - polecam zastrzec sobie prawa do tego.
    4)wpadl mi jjeszcze jeden szczegol w oko - czy mozna by zestawic czas calosci cyklu 12 miesiecy z cenai pradu - bardzo by to rozjasnilo ludziom spraw
    Dziekuje i pozdrawiam
    super ze panu sie chce , oby takich ludzi wiecej bylo. Brawo

  • @miloszenko
    @miloszenko 3 года назад +8

    O jakim zapotrzebowaniu budynku mowimy? Co jak mam dom z PC z zapotrsebiwabiem rocznym 900? Można zrobić w tym excelu synulacje obniżając potrzeby o połowę lub 2/3?

  • @kwaki7924
    @kwaki7924 3 года назад

    Dobra ROBOTA, autorze niniejszego filmu....dziękuję za prawdę i konkret....

  • @tristankordek
    @tristankordek 3 года назад +6

    10:36 Tutaj winno być MWh
    Świetny materiał, szkoda tylko że takie magazyny (akumulatory) szlak trafi w ~ kilkaset dni jeśli nie będą mocno przewymiarowane (pełne cykle ładowania i rozładowywania).
    Po tym jak zmienią się te przepisy magazyn energii oparty na wodorze już nie będzie aż tak absurdalnym pomysłem (dla zakładów energetycznych)

    • @plebann4214
      @plebann4214 3 года назад

      Czemu w kilkaset? Akumulatory pod takie zastosowania mają kilka tysięcy cykli przewidziane.

    • @GreyDeathVaccine
      @GreyDeathVaccine 3 года назад

      @@plebann4214 A to nie są czasem aku z odzysku? Czyli takie co nie napędzą już samochodu ale za magazyn jeszcze mogą popracować ze zmniejszoną sprawnośćią?

    • @SIIImonS
      @SIIImonS 3 года назад +1

      Wodór się nie nadaje na magazynowanie energii, chyba że jest bardzo duża nadprodukcja i nie ma co z prądem robić.

  • @piotrdylewicz8362
    @piotrdylewicz8362 2 года назад +1

    Jestem handlowcem i bardzo cieszę się z tego filmu. Wreszcie ktoś pokazał, że to po prostu nie ma sensu. Tłumaczę to klientom, nawet kolegom po fachu, ale nie rozumieją. Może tak zobrazowane pomoże! NIejeden klient usłyszał hasło uniezależnienia się od energetyki i On tak chce :) Do tego dochodzi problem żywotności tych magazynów i konieczności ich wymiany. To nie ma sensu! :) pozdrawiam

    • @piotrdylewicz8362
      @piotrdylewicz8362 2 года назад

      ewentualne dofinansowanie ale w wysokości 80% miałoby sens, ale dalej pozostaje konieczność wymiany za czas jakiś.

  • @TP-im6hm
    @TP-im6hm 3 года назад +3

    Pytanko, czy w rzeczywistości takie akumulatory mogą pracować w zakresie pojemności 0-100%? Wtedy chyba skraca się żywotność akumulatorów... świetna robota, dziękuję

    • @gzehow
      @gzehow 2 года назад

      To chyba zależy jakie akumulatory. LiFePo4 mają chyba duży zakres. Ołowiowe dla żywotności nie powinny być chyba rozładowywane poniżej 50%

  • @tomasztacos9778
    @tomasztacos9778 3 года назад +1

    Rewelacja,jest Pan wielki naprawde

  • @RobertMaczeta
    @RobertMaczeta 3 года назад +4

    Profeska ale z liczeniem marnie. 14:00 jeśli 1kwh w akumulatorze kosztuje 3-7tyś zł, to jakim cudem wyszło, ze 100kwh kosztuje 70tyś? To ja poproszę namiar do sklepu gdzie kupię taki akumulator bo szukałem i nie znalazłem.

    • @kamilantczak423
      @kamilantczak423 3 года назад +1

      Może te 100kwh liczył jak by kupił jakieś rozbite auto elektryczne i wykorzystał akumulatory

  • @endrjujot7741
    @endrjujot7741 3 года назад

    Mega prace wykonałeś. Wow. Szacun. Wszystko wyjaśnione krok po kroku. Faktycznie te magazyny są zupełnie nieopłacalne. Dzięki za super materiał. Pozdr.

  • @technik87
    @technik87 3 года назад +8

    To jest też świetny przykład na to jak działa instalacja "Off-grid", bez agregatu ani rusz ;-)

    • @piotrpiersa5459
      @piotrpiersa5459 3 года назад +1

      Raczej taniej z agregatem :-)

    • @technik87
      @technik87 3 года назад +1

      @@piotrpiersa5459 Raczej nie ;-)

    • @maciej76032
      @maciej76032 3 года назад +4

      Nie do końca. Aby dom funkcjonował off grid (kolega mój ma taki) potrzebujesz paneli ustawionych na wschód, południe i zachód. A do tego turbinę pionową 3 kwp (kolega ma 1kwp) akumulatory nadają się np z lekko rozbitej hybrydy i będzie okej. Kumpel kupił żelowe na allegro i dają radę

    • @GreyDeathVaccine
      @GreyDeathVaccine 3 года назад +1

      @@maciej76032 Turbinę pionową? W sensie wiatrak VAWT?

    • @maciej76032
      @maciej76032 3 года назад +1

      @@GreyDeathVaccine tak

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 3 года назад

    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale wspomniał Pan, że gdy akumulator się naładuje to późniejsza produkcja marnuje się. Czy nadwyżka nie idzie wtedy w stronę elektrowni do późniejszego odbioru w ilości 80% lub "po nowemu" nastąpiłaby sprzedaż tej energii?

    • @SIIImonS
      @SIIImonS 3 года назад +1

      zależy od systemu, ale jest tak jak piszesz w instalacjach chybrydowych. Czyli takiej jak na filmie.

  • @miloszenko
    @miloszenko 3 года назад +5

    Ciekawe jakie byłyby wyniki gdyby PV było na trackerze. Wtedy zima produkcja jest znacząco wieksza. I jak to by wpłynęło na wielkość potrzebnej baterii.

  • @1974christo
    @1974christo 3 года назад

    Dzięki za duży wkład pracy i rzeczowe oraz UCZCIWE z punktu widzenia użytkownika opisanie zjawiska oraz wnioski (y)

  • @bananiarz1972
    @bananiarz1972 3 года назад +15

    każda bateria się zużywa. żadna technologia nie pozwala obecnie na zbilansowanie takiej inwestycji. kropka.

    • @krystianjardzioch
      @krystianjardzioch 3 года назад +3

      Technologia to jest tylko ze trzymaja patenty na ogniwa w szufladzie. Dlaczego? spytasz bo kasa kasa kasa jest dobra na tych starych ogniwach.

    • @mateuszszczotka8454
      @mateuszszczotka8454 3 года назад

      Myślenie 1 torowe. Magazyn energii elektrycznej to nie tylko fizykochemiczny akumulator. Choć najprostszy i najłatwiej go zrobić. Przykład energia magazynowana w ruchu masy i siły ciężkości np. woda el szczytowo pompowa, wykorzystanie bloków betonowych układanych gdy jest prąd dźwigiem na sobie lub pułkach i opuszczane z prądnica, lub zegar kukułka z szynką .. wiadomo skala, koszty i straty kwestia rozwiązania i pomysłu.

    • @vfrbgt99
      @vfrbgt99 3 года назад +1

      @@mateuszszczotka8454 Policz sobie jaką masę i na jaką wysokość trzeba podnieść jakiś ciężar, aby zmagazynować chociażby 10 kWh, będzie to teoretycznie masa 360 ton na wysokości 10m

    • @mateuszszczotka8454
      @mateuszszczotka8454 3 года назад +3

      Ja wszystko rozumiem. Fizyki nie oszukasz... Chodzi mi o absurd magazynu energii w obecnej technologii na przydomowa skalę. Koszty ekonomiczne i techniczne każdego rozwiązania dla celów domu nie mówiąc o potrzebach pod pc. Koszty środowiska przy akumulatorze (życie produktu produkcja i recykling) przebija kopciucha czy prąd ze starej elektrowni. Puki ktoś nie wymyśli czegoś prostszego chemicznie o dłuższej żywotności jedynym rozsądnym ekonomicznie i ekologicznie rozwiązaniem są masowe duże magazyny energii dla wielu klientów z akceptacją większych strat w obsłudze.

    • @bananiarz1972
      @bananiarz1972 3 года назад

      @@mateuszszczotka8454 kluczem jest tu cena za kWh i trwałość. w dzień kiedy ktoś wypuści na masową skalę baterie w rozsądnej cenie - elektrownie obniżą cenę prądu bądź obłożą kolejną opłatą zwroty energii.

  • @SonixPoland
    @SonixPoland 3 года назад +1

    Bardzo dobra robota... ! Gratuluję wytrwałości.

  • @sideford
    @sideford 3 года назад +3

    Świetny eksperyment, kawał dobrej roboty!

  • @sawomirmocha3391
    @sawomirmocha3391 3 года назад

    Bardzo dobry i szczegółowy materiał. Chciałbym zwrócić uwagę na jedną sprawę. Korzystanie z własnego akumulatora nie wyklucza wysyłania nadwyżek do sieci. W powyższym bilansie w miesiącach letnich nadwyżka z energii z FV (nie mieszcząca się w magazynie) znika, i nie jest uwzględniona w bilansie a tak naprawdę może ona być oddana do sieci (czyli nieograniczonym magazynie energii). Myślę iż rozsądnie dobrany magazyn energii może poprawić autokonsumpcję energii z FV, czyli więcej energii wykorzystamy bez straty 20% popieranej przez operatora. Kolejną zaletą jest możliwość większego "przewymiarowania" systemu FV, gdyż część energii nigdy nie trafi do sieci i zostanie na bieżąco konsumowana. Jedyną wadą jest cena baterii, która w ciągi kilku lat wraz zwiększoną ilością fabryk i producentów zmaleje. Proszę mnie poprawić jeśli źle rozumuję.

  • @kondzio2003
    @kondzio2003 3 года назад +9

    przyjmując cenę 3000zł za 1kWh akumulatora i aktualną cenę brutto energii na 0,74zł/kWh akumulator musiałby się przeładować ponad 4000 razy aby zaczął dla nas oszczędzać. NIE MA SZANSY aby to się zwróciło bo akumulator zdechnie pewnie po ok 1000 cykli.

    • @DURALEXPL
      @DURALEXPL 3 года назад

      obecnie aku dają gwarancję około 6000 cykli

    • @kondzio2003
      @kondzio2003 3 года назад +2

      @@DURALEXPL Gdyby tak było to baterie w telefonach wytrzymywały by 15 lat. Teraz bateria w smartfonach wytrzymuje 3-4 lata a więc max 1000 cykli.
      Oczywiście ograniczając zakres napięć ogniwa można dużo zyskać na ilości cykli, ale czy 6000?

    • @kondzio2003
      @kondzio2003 3 года назад +8

      @@DURALEXPL Ale nawet - jeżeli akumulator ma cień szansy, że zacznie oszczędzać na siebie po 4000 cykli to już zostało mu nie wiele życia a więc zysku środowiskowego z tego nie będzie a będą jedynie tony silnie toksycznych i wybuchowych śmieci, których nikt nie wie jak recyklingować. To jest wszystko pic na wode.

    • @Shark2PL
      @Shark2PL 3 года назад

      @@kondzio2003 akumulatory się poddaje recyklingowi jedynie to energii znowu potrzeba by poddac recyklingowi a potem zrobić nowy

    • @JanKowalski-gy1tw
      @JanKowalski-gy1tw 3 года назад +1

      Proszę podać źródło, gdzie można kupić akumlator 1kwh za 3000 zł, bo wszyscy podają tu jakieś abstrakcyjne kwoty, podczas gdy 1kwh kosztuje ok 500-700, maks 900 zł.

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 3 года назад

    Dzień dobry! Świetny materiał! Czy może powiedzieć Pan w kontekście akumulatora o pojemności 10 kWh, jakiej wielkości optymalnie mogłaby być instalacja fotowoltaiczna żeby nie produkowało prądu powyżej pojemności baterii uwzględniając bieżące zużycie z Pańskiego domu? Być może warto by przy takim akumulatorze rozważyć montaż mniejszej instalacji np. 3 kWp zamiast 10 kWp. Pozdrawiam!

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  3 года назад +2

      Witam, dobre pytanie ale mój dom zużywa rocznie około 9.000 kWh energii. 1 kWp panela daje około 1000 kWh rocznie. Jeżeli założę tylko 3 kWp, to być może akumulator 3 kWh to zmagazynuje w całości, ale wtedy ja i tak wyprodukuje tylko 3000 kWh energii rocznie, czyli aż 6.000 kWh będę musiał dokupić. Czy jest sens inwestować 25 tys zł w akumulator plus 15 tys zł w fotowoltaike dla tych 30% zaoszczędzonej energii rocznie ?

  • @sceptykable
    @sceptykable 3 года назад +3

    Widzę, że fotovoltaika z magazynem jest niegospodarnością. Ale ciekawe, czy ktoś policzy, czy magazyny nie będą opłacalne w taryfach G12 czy G12W. Oczywiście bez własnego wytwarzania.

  • @123456789012Chris
    @123456789012Chris 3 года назад +2

    Jeśli chodzi o magazynowanie energii, to nie "storag", lecz storage"!
    Ale poza tym, to wszystko OK ;)

  • @GrabarczykDamian
    @GrabarczykDamian 3 года назад +7

    -Po co Ci ta fotowoltaika?
    -ano, aby oszczędzać...
    -to o ile zmniejszyło Ci się zapotrzebowanie na energię po zamontowaniu paneli?
    -wzrosło kilkukrotnie, bo dokupiłem pompę ciepła i klimatyzator...
    ...ale Zapłaciłem rachunek na minimum 10 lat do przodu i teraz mam za free.
    Standardowy scenariusz...
    Zapytam, gdzie te oszczędności 😒
    No i ile więcej węgla teraz elektrownie muszą dosypać do kotła.
    Przecież oni przetwarzają energię cieplną na kinetyczna, tą zaś na elektryczną, a wy znowu na cieplną (same straty na sprawności)
    Gdzie ta EKOLOGIA! PYTAM!

    • @cszawisza
      @cszawisza 3 года назад

      @DG-project yyyy... w pompie ciepła? Pompa ciepła daje ci ~4razy więcej ciepła niż jest w stanie wyprodukować piec (z tej samej ilości węgla) więc o tu właśnie jest ta ekologia :D
      cała twoja wypowiedź jest kompletnie błędna i szkodliwa bo wprowadza w błąd ludzi którzy nie mają wiedzy w temacie pomp ciepła... do rzeczy.
      Samo pytanie o ile zmniejszyło ci zapotrzebowanie jest conajmniej podchwytliwe, albo nie wiesz o czym mówisz, albo specjalnie starasz się mieszać ludział w głowie. Zapotrzebowanie na energię (ogólnie) spadnie jak kupisz pompę ciepła, wzreśnie jedynie zapotrzebowanie na energię elektryczną, zapotrzebowanie na energię cieplną zostanie bez zmian, natomiast SPOSÓB w jaki tą energię cieplną wytworzysz jest ~3-4x bardziej wydajny niż wytworzenie tej samej energii z np. węgla. więc sumując zużyjesz mniej energii.
      Dodatkowo, pompa ciepła i "klimatyzator" to to samo... :D co już swiadczy o tym że nie masz pojęcia o czym piszesz.
      Napisałbym więcej ale nie wiem nawet czy ktokolwiek to przeczyta... Jak coś będe dopisywał kolejne informację...
      Ale proszę, przestań jątrzyć jad, dokształć się i jak chcesz krytykować, to przynajmniej nie myl pojęć.

    • @GrabarczykDamian
      @GrabarczykDamian 3 года назад

      @@cszawisza
      Eeeeeeee...
      Ja swego czasu u niezadowolonych klientów montowałem licznik energii cieplnej i licznik energii elektrycznej pod pompą ciepła.
      W energetyce i ciepłownictwie pracuję od około 20 lat i potrafię dodawać i odejmować. Stosunek mocy pompy ciepła najczęściej jest równy 1:2. a 1:4 to teoria zaś 1:5 fizyk nazwał by perpetum mobile.
      Obstawiam że je montujesz 😉
      W ubiegłym roku, kiedy w zimę zabrakło prądu, ciągnąłem 30m pexa do sąsiada by nie zmarzł przez 3 dni i noce.
      O dziwo, media ten fakt pominęły 😳
      Mój piec działał w ten czas na akumulatorze samochodowym. Jedyna niedogodność to odpalanie samochodu co 3 godziny. Teraz mój off-grid hybrydowy zabezpieczy mi tę niedogodność.
      Ps. Zagarnąłem temat, a wyciągnąłeś wnioski jako bym nie miał pojęcia o tematyce pomp ciepła i klimatyzacji.
      Nie jestem przeciwnikiem nowatorskich rozwiązań, ale sądzę że nasza sieć i energetyka węglowa nie są jeszcze gotowe na tak wysokie obciążenie sieci przesyłowych.
      ...Zrób doktorat z tematu pomp ciepła a porozmawiamy na zbliżonym poziomie.

    • @cszawisza
      @cszawisza 3 года назад

      @@GrabarczykDamian Dzięki za odpowiedź. Nie nie montuję i nie sprzedaję PC.
      Ale po kolei.
      Co z tego że pracujesz w energetyce? Nawet nie do końca wiem jak mam się odnieść do tego argumentu, znam nawet ludzi którzy zajmują się tylko montażem PC i nawet oni wmawiają mi (przyznam zdarzyło mi się tylko raz... ale jednak), że pompa którą mam nie da rady, pomimo że ją mam i działa i iem że daje rady, a co ma do tego energetyka i ciepłownictwo? w sensie że "wiesz jak położyć rury" więc wiesz jak działa pompa ciepła? jakoś nie trafia to do mnie...
      Co to jest stosunek mocy? chodzi ci o sprawność (COP)?? jeśli tak, to można przekroczyć sprawność 5 i nie jest to niczym nadzwyczajnym... jeśli chodzi o sprawność sezonową, to owszem, może być problem ale w dalszym ciągu nie jest to niemożliwe. średnia temp w lutym to ~-2 stopnie Celsiusza przy takiej temp. moja pompa działa z COP ~3.5 daleko jeszcze do 1:2. A nawet jeśli to miało by być 1:2 to i tak jest to bardziej ekologiczne rozwiązanie niż domowy kocioł na węgiel (nieznacznie, ale jednak, nie wiem jak z kosztami w takim przypadku)
      Dziwne że gość nie wpadł na to że za 800zł można kupić agregat prądotwórczy do którego można, od biedy, podpiąć pompę, sądzę że to i tak mniej niż PEX w ociepleniu (no chyba że to było "pożyczone" z firmy to wtedy... eh no cóż, nie popieram) + pewnie jakiś wykop + praca + części do hydrauliki + "flacha" dla sąsiada
      Poza tym ten argument jest słaby też z innego powodu. "raz znałem kogoś kto się potknął i złamał biodro, od tego czasu nie chodzę" wiesz... ja znam człowieka któremu w zimie klęknął piec, ale tak "na amen" wymiana tego pieca nie była możliwa od ręki, naprawa nie wchodziła w gre, więc nie miał ogrzewania przez 4 albo 5 dni, siedział z rodziną i wszyscy grzali się "farelką" w jednym pomieszczeniu, czy to znaczy że "farelki" są lepsze?
      Co do offgridu hybrydowego... ciekaw jestem jak zadziała ci w nocy... Bo nie sądzę że masz magazyn energii, za duży wydatek W końcu kupno agregatu do pompy to duży koszt (koszt o którym nikt z jakiegoś magicznego powodu nie pomyślał), więc jak usprawiedliwiłbyś w swoim przypadku kupno magazynu energii, który byłby droższy... Ale nieważne to czepianie się jest z mojej strony tak naprawdę, przyjmijmy że rozwiązanie z aku+auto jest wystarczająco dobre w sytuacji awaryjnej, jak najbardziej ok. Jest to zaleta pieców na poliwo stałe, cóż, tego odebrać się im nie da :)
      ale argument że to daltego są lepsze (dlatego PC jest gorsza) traci sens jak tylko zdasz sobie sprawę że na to paliwo wydajesz więcej niż na prąd i agregat do pompy a dodatkowo nie jesteś w stanie piecem chłodzić w lecie.
      A, i w dalszym ciągu czekam na odpowiedź, dlaczego ludzie montują klimatyzator I pompę ciepła, czym te rzeczy się różnią od siebie, czy twoje doświadczenie zebrane w ciepłownictwie ma jakieś wytłumaczenie na to? Mylenie PC z Klimatyzacją jest domeną ludzi którzy nie mają pojecia o tej technologii i wydaje mi się że ty do tych ludzi należysz, ale wstydzisz się przyznać że "opluwasz" PC bez wiedzy na temat tego jak to działa LUB próbujesz ugruntować swoją decyzję o niemontowaniu PC przez oczernianie technologii alternatywnych.
      Cały czas uważam że nie masz pojęcia o czym piszesz, jesteś negatywnie nastawiony do PC (bo 20 lat temu syn kuzyna szfagra zamontował i ponoć nie działa) i uskuteczniasz tutaj "polowanie na czarownice" powtarzając w kółko półprawdy i gównoprawdy.
      pozdro

    • @GrabarczykDamian
      @GrabarczykDamian 3 года назад

      @@cszawisza Zaznaczam, nie neguję i jestem za wszelkimi rozwiązaniami bio-eko.
      W końcu posiadam biogazownię o wydajności 1,5m3/dobę i pirolizer odpadów plastycznych z dopalaniem.
      Te dwa działają za free i uzupełniają niedosyt energetyczny.
      Pompa ciepła oczywiście nie jest złym rozwiązaniem i nie ma znaczenia jakiego renomowanego producenta.
      Nie neguję...
      Faktam jest przestarzała infrastruktura energetyczna, która na dzień dzisiejszy nie jest w stanie sprostać różnicom napięć i obciążeń sieciowych w różnych porach dnia i nocy. (PV / pompa ciepła)
      Aktualnie JESZCZE palę ekogroszkiem - przyznaję(czasem pelletem - piec Defro Eko Duo) dla jednego to fuuu... Mam świadomość jaki jest na dzień dzisiejszy stopień zanieczyszczeń z własnego źródła ciepła, zaś dla pomp ciepła pracujących w czasie braku energii odnawialnych zapotrzebowanie niestety nadal przewyższa standardy przez nasze przestarzałe elektrownie.
      Nie poruszając tematu kopciuchów.
      Gdyby światu zależało na ekologii połączyli by źródła energii na całym globie w jedną całość, jak aktualnie DC przez Bałtyk z Skandynawią z jakiego kożystamy, wtem pompy ciepła pracowały by nocą z PV na prawdę ECO.
      Systemy potrzebują stopniowego rozwoju...
      Nie mam zamiaru sprzeczać się publicznie.
      Czas pokaże 😉

    • @cszawisza
      @cszawisza 3 года назад

      @@GrabarczykDamian
      Mam problem ze zrozumieniem twoich intencji, bo z jednej strony piszesz że PC są ok, że jesteś jak najbardziej za rozwiązaniami nie obciążającymi środowiska, a z drugiej, pierwsze dwie twoje wypowiedzi odbieram, jednoznacznie, jako atak na PV + PC i promowanie piecy :/ więc eh...
      czy zmierzałeś do tego żeby powiedzieć, w skrócie, "pompy są be, bo zasilanie w PL jest be"? jeśli o to chodzi, ja stoję po drugiej stronie barykady, uważam że za wszelką cenę trzeba inwestować w elektryczność, odnawialne źródła itd i nie dawać odpocząć energetyce... jeśli my ich nie zmusimy, to nic tego nie zrobi, kable mają płonąć, trafa mają zdychać, elektrownie mają upaść :D (to z przymrużeniem oka trzeba czytać) wtedy ktoś "wymyśli" sposób na magazynowanie energii i na naprawę/rozbudowę obecnej infrastruktury (wtedy też to będzie opłacalne dla zakładów energetycznych, bo opłacać im się będzie budowanie magazynów)
      Zła infrastruktura, nie jest argumentem, który można użyć do twierdzenia że PC jest zła... PC jest dalej w znakomitej większości, najlepszym rozwiązaniem.
      I tak jak pisałem wcześniej, aktualna sprawność PC jest na tyle wysoka że przebija piec, nawet uwzględniając straty przy produkcji energii z tego samego węgla.
      Nie wiem czy moje argumenty do Ciebie trafią czy nie, ale zachęcam do przekierowania swojej niechęci z PC na ludzi którzy faktycznie pogarszają sprawę montując gigantyczne PV i piec oporowy, to oni robią złą robotę dla wszystkich... (a zrobił tak mój sąsiad, właśnie przez głosy takie jak twój że PC to nie dobra jest)
      Pozdrawiam i dzięki za dyskusję ;)