Q&A 📚 Jak redaguje się książkę? 😎 Tego nie wiedzieliście! Czy redaktor niszczy ego autora?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 окт 2024

Комментарии • 20

  • @agnieszkazebrowska5567
    @agnieszkazebrowska5567 2 года назад +1

    Bardzo dobra i ciekawa - a nade wszystko niezmiernie potrzebna! - praca, dla kogoś kto lubi i umie czytać (starannie, dokładnie i ze zrozumieniem 😉)
    Fajny filmik, dzięki serdeczne :)

  • @gigijag5781
    @gigijag5781 2 года назад +1

    Zagłosowałam, choć nie czytałam ;) ale życzę Ci dobrze i Gosia z TuCzyTam się pozytywnie o niej wypowiadała, a jej ufam :)

  • @Asku2137
    @Asku2137 2 года назад +1

    Bardzo często mówi się w tym zawodzie (słyszę to notorycznie od wykładowców na studiach edytorskich), że "nikt nam nigdy za redakcję nie podziękuje". I zawsze myślę sobie wtedy, że współczuję doświadczeń, bo mnie akurat od samego początku spotyka jedynie pozytywny odbiór. Fajnie, że też doceniasz naszą pracę i że mówisz o tym głośno ❤

  • @Krokus323
    @Krokus323 2 года назад +1

    Bardzo ciekawy film. Proszę o więcej.

    • @RafalHetman
      @RafalHetman  2 года назад

      O czym teraz? 🙂

    • @Krokus323
      @Krokus323 2 года назад +1

      Dlaczego w niektórych książkach nie ma daty wydania? Dlaczego wydawcy nie podają liczby egzemplarzy? Dlaczego książka w sztywnej okładce jest droższa aż o 10zł? Czy to prawda, że autor otrzymuje tylko małą cząsteczkę z ceny sklepowej książki? Czy autor decyduje o jakości papieru i dlaczego czasami jest brzydki, żółty? Czy decyduje o rodzaju czcionki?

    • @Krokus323
      @Krokus323 2 года назад

      Kto decyduje o liczbie egzemplarzy? Czy to prawda, że za umieszczenie książki na liście top w empiku trzeba płacić? I dlaczego Czarne jest najlepszym wydawnictwem?😍

  • @annakuciejewska5758
    @annakuciejewska5758 2 года назад +1

    Miło się słucha, jak autor docenia naszą redaktorską pracę :)

  • @Krokus323
    @Krokus323 2 года назад +1

    Wydawnictwo Czarne jest the best. Jest moim ulubionym.

  • @namarginesiednia
    @namarginesiednia 2 года назад +1

    Bardzo ciekawy odcinek. Nigdy o tym nie myslałam. Jeszcze w trakcie Twojego filmu obejrzałm stopki kilku ksiązek,zwracając uwagę na redaktorów. I faktycznie czasami jest kilku,a nawet jest redakcja techniczna. To bardzo nie doceniane zajęcie, jeszcze bardziej w cieniu autora niż tłumacz. Myślę że redaktor może zapobiec czasem katastrofie :) życzę wygranej, głosowałam za, pozdrawiam. życze lekkiego pióra i życzliwych jak dotąd redaktorów.m.

    • @RafalHetman
      @RafalHetman  2 года назад

      Dziękuję! I super, że pod wpływem filmu sprawdzialas tych redaktorów :) warto ich zauważać.

    • @namarginesiednia
      @namarginesiednia 2 года назад

      @@RafalHetman Niesamowite, właśnie skończyłam ksiązkę Ojczyzna jabłek (bardzo dobra) i w posłowiu autor wspomina red. Tomasza Zająca (czyli Twojego) w pierwszej części książki.Facet ma dobrą rękę, bo to też debiut, bardzo udany, autora Roberta Nowakowskiego. taka dygresja, dobranoc m.

  • @marcinrogalski5847
    @marcinrogalski5847 2 года назад +1

    Cześć! Czytałem Twoją książkę "Izbica, Izbica" i nasuwa mi się takie pytanie - czemu przedstawiasz osoby polskiego pochodzenia (kulturowego) jako osoby przeważnie złe, nierozumiejące i niechcące zrozumieć pewnych spraw i mało sprawne intelektualnie?

    • @RafalHetman
      @RafalHetman  2 года назад +3

      Oczywiście, że tak nie jest. Po pierwsze, książce zarówno opisani chrześcijanie jak i Żydzi, w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdują, okazują się stać po stronie dobra lub zła - przypomnij sobie rozdział gniew o Żydach dokonujących aktów zemsty, kiedy ci, którym do tej pory współczuliśmy, stają właśnie po stronie zła, przypomnij sobie fragment, w którym Schulz, do tej pory do szpiku kości zły, pomaga ukryć się jednej z Żydówek, przypomnij sobie, że wielu chrześcijan opisanych w książce najpierw pomaga Żydom, np. ukrywa ich, a później z jakichś powodów nie chce tego robić, czasem wstępując na drogę czystego zła - ich postawa nie jest jednoznaczna. Piszesz, że osoby pochodzenia polskiego są w książce przeważnie złe - nie zgadzam się, są przeważnie ukazane jako niejednoznaczne moralnie. Żeby nie było wspomnę też rozdział o wyróżnionych medalem Sprawiedliwych Wśród narodów Świata - Halinie i Kazimierze. O chwalebnych postawach wobec Żydów w Izbicy też piszę.
      Piszesz też, że osoby polskiego pochodzenia są w książce "nierozumiejące i niechcące zrozumieć pewnych spraw i mało sprawne intelektualnie". Kompletnie nie wiem, o jakie fragmenty ci chodzi. Ale przypomnij sobie zaskakujące i nielogiczne z dziesiejszej perspektywy postawy Żydów - Żyd Samuel z Koła nie wierzy, że Niemcy gazują Zydów w Chełmnie, mówi, że to kulturalny naród i że mamy XX wiek, nie dopuszcza do siebie, że sam już przecież jest ofiarą Niemiecką, bo trafił do getta w Izbicy, nie czuje, jaki los może go spotkać. A ojciec Tojwiego? Nie chce uciekać, woli zostać w Izbicy, choć ma szansę na wyjazd do ZSRR, choź jego żona przekonuje go, że wyjazd jest konieczny, bo wszyscy wiedzą, co Niemcy zrobili z Żydami w swoim kraju. Ojciec Tojwiego wydaje się, że ma pełną wiedzę, pełny ogląd sytuacji, ale woli zostać w Izbicy. Czy to nie jest czasem nierozumienie pewnych spraw, o których piszesz?

    • @marcinrogalski5847
      @marcinrogalski5847 2 года назад +1

      @@RafalHetman myślę, że jednak masz rację, przewertowałem i zgadzam się.