Dlaczego dzieci biją rodziców?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 24 янв 2024
  • "Zrozumieć dziecko" to cykl poświęcony dzieciom, ich emocjom, potrzebom i zachowaniom. Konkretne zagadnienia omawiają psycholożki Sandra Kalista i Sara Gańska oraz edukatorka Klaudia Klinkosz. Na codzień pracują w żłobkach i przedszkolach MegaMocni, gdzie pomagają zarówno rodzicom jak i dzieciom znaleźć wspólny język.
    Dlaczego dzieci biją rodziców?
    00:11 Skąd się bierze dziecięca agresja?
    03:45 Jak nie reagować na agresję ze strony dziecka?
    04:40 Jak reagować, gdy dziecko bije?
    #wychowanie #pozytywnadyscyplina
    ----------------------------------------------------
    MegaMocni Żłobki i Przedszkola
    Facebook: / megamocni.ed. .
    Instagram: / megamocni_e. .
    www: megamocni.edu.pl

Комментарии • 2

  • @alicjaalicja2446
    @alicjaalicja2446 5 месяцев назад +1

    Staram się podchodzić do dziecka ze spokojem w przypadku jego zachowań agresywnych wobec mnie, komunikuję synowi moje uczucia w takich sytuacjach (4 lata). Mąż natomiast jest bardzo porywczy i krzyczy na dziecko. Który model zachowania przejmie moje dziecko, moje czy męża? Rozmawiam z mężem o zmianie jego zachowania wobec syna, tłumaczę, że trzeba inaczej. On to rozumie, stara się nie krzyczeć, choć jest to trudne do zmiany, na pewno jest to proces.

    • @MegaMocniedu
      @MegaMocniedu  5 месяцев назад

      Z pewnością warto poszukać przyczyn takich zachowań u dziecka i zastanowić się, skąd one wynikają. Przydatne będą odpowiedzi na pytania:
      W jakich sytuacjach to się zdarza? O której porze dnia? Czy dziecko jest zmęczone czy nadmiernie pobudzone? Czy dziecko bije, gdy stawiane są mu granice? Następnie należy stanowczo (ale ze spokojem) nie zgadzać się na przemoc. Mówimy STOP - nie zgadzam się na bicie. To sprawia mi ból. Poczekać, aż dziecko ochłonie i wspólnie poszukać akceptowalnych form wyrażania złości. Pozwolić dziecku wyrażać emocje, ale tak, by nie krzywdziło innych.
      Jeśli chodzi o różnice w stylach wychowania między rodzicami ważne jest, aby komunikować się ze sobą i próbować znaleźć wspólny grunt. Konsekwentnie stosować podobne zasady dotyczące zachowania. Jeśli sytuacja się utrzymuje, może warto rozważyć wspólną wizytę u doradcy rodzicielskiego, psychoterapeuty lub psychologa, aby wspólnie pracować nad komunikacją w rodzinie. Z pewnością będzie miało to pozytywne korzyści dla dziecka jak i dla całej rodziny.