Suport BSA czy PRESSFIT? Dlaczego Amerykanie porzucili Pressfit??

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 янв 2025

Комментарии • 135

  • @patrykbednarski8664
    @patrykbednarski8664 10 месяцев назад +6

    Jest dokładnie tak ja mówisz Bartek. I bardzo się cieszę, że w końcu w polskim YT ktoś to dobrze wyłożył, bo mi się już czasami nie chciało tłumaczyć, a nie miałem do czego odsyłać. Teraz już mam 👍

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад

      Trochę wyobraźni i testy rowerów na obu standardach mufy suportowej dają jasne wnioski👍

  • @tomaszzambrzycki2458
    @tomaszzambrzycki2458 10 месяцев назад +1

    jest jeszcze hambini, też jest zdania że działanie pressfit zależy od precyzji wykonania ramy

  • @mtb8396
    @mtb8396 10 месяцев назад +3

    Jedna z marek rowerowych sprzedawała w sklepach szosy z suportem na pressfit , a w wyścigu pro peletonu wszystkie miały wkręcane suporty.
    Więc niezawodność i łatwy serwis był ponad sztywność , nawet dla zawodowców. Jeszcze mam taką historyjkę z wyścigu , kiedy stałem na stromym podjeżdzie , trzask jaki dochodził z tych rowerów zawodowców to masakra. I to nie były żle ustawione przerzutki , zapewniam.

    • @ogieniblask
      @ogieniblask 10 месяцев назад +1

      "Jedna z marek rowerowych sprzedawała w sklepach szosy z suportem na pressfit , a w wyścigu pro peletonu wszystkie miały wkręcane suporty." Która? Wydaje mi się mega nieprawdopodobne żeby jakiś producent specjalnie przekonstruował ramę dla drużyny z wyłączeniem sprzedaży danego modelu.

  • @marcinchabierski5756
    @marcinchabierski5756 10 месяцев назад +4

    mam tcr'a z 2015 r , ponad 30 tys , od trzech lat używany jako drugi rower i podpinany na trenażer , zero problemów z pressfit'em , zresztą z tym rowerem nie miałem żadnych problemów z dziwnymi odgłosami itp.

  • @mariuszmariuszewsky470
    @mariuszmariuszewsky470 10 месяцев назад +2

    Miałem w Treku Cheackpoincie pressfitt , śmigało to dwa sezony bez problemu . Wymieniłem profilaktycznie na Token Ninja i też jest super . Różnica taka że korba o wiele lżej się kręci .

  • @GG-us5rc
    @GG-us5rc 10 месяцев назад +1

    Hambini 3 lata temu już mówił to samo, a chłop inżynierem jest. Wszelkie problemy z pressfitem wywołali sami producenci ram, którzy dawali d... z jakością/precyzją wykonania mufy supportu. A potem dosięgnęły ich konsekwencje, czyli narzekania klientów i serwisów, stąd wolą iść na skróty i zastosować rozwiązanie technicznie gorsze, ale za to tańsze. Tak więc serwisanci, to nie standard PF jest zły, tylko rama źle wykonana.

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад

      Na szczęście nie wzzyscy producenci mają problem z jakością. Pierwszą ramę z pressfitem OSBB miałem w 2013 roku w Stumpjumperze Sworks. Wszystko działało świetnie. Żeby tak było producent musiał zapłacić za ramę trochę więcej. Hambini jest regularnym widzem i komentatorem Luesher Teknik😎

  • @ukaszg4366
    @ukaszg4366 10 месяцев назад +1

    Mój Specialized S-Works SL 5 ma przejechane na press-fit 50000 km na oryginalnym ceramic speed regularnie serwisowanym i jedyna różnica to to, że jest teraz głośniejszy niż na początku;) pozdrawiam

    • @chris99yt
      @chris99yt 10 месяцев назад +1

      50000👍👍👍. U mnie w gravelu to max 25-30 tysięcy km i łożyska kaput. BB71-41A

  • @robertf3557
    @robertf3557 10 месяцев назад +1

    Bartek jest tak jak mówiłeś
    A tak na serio posiadam dwa rowery (full i gravel) obydwa pałowane przez cały rok na przemian obydwa na pressficie i funkcjonuje to tip top
    Pozdrawiam

  • @debumcykcyk
    @debumcykcyk 10 месяцев назад

    W roubaix sl4 z 2017roku były wciskanie łożyska. Tuleja w środku, dwa łożyska, oś korby i to tyle. Bb386 fsa czy jakoś tak. Śruba w korbie była automatycznie jej ściągaczem

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад

      Miałem dwa Spece oba na Pressfit w standardzie jaki był przez speca stosowany ogólna nazwa to OSBB ale to nie zawsze u nich było to samo

  • @sylwester7814
    @sylwester7814 10 месяцев назад +1

    Więc tak… Bartek jest tak jak mówiłeś ;) Profeska 👍

  • @dariuszrusztowicz9257
    @dariuszrusztowicz9257 3 месяца назад +2

    Mam pressfita i wymieniałem niedawno na nowy i po dwóch miesiącach znowu pojawił się problem pisków i strzelania, niema żadnych luzów a dziwne dźwięki się co jakiś czas pojawiają. Jaki może być z tym problem czy powinienem reklamować rower? czy sprzedawca uzna reklamacje skoro wszystko jest teoretycznie sprawne

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  3 месяца назад +1

      Żeby producent uznał swój błąd to musiał by Ci pressfit z ramy wylecieć. Nasz kolarz miał tak w Canyonie i wszystko poszlo gładko

    • @dariuszrusztowicz9257
      @dariuszrusztowicz9257 3 месяца назад

      U mnie pressfit siedzi ciasno ledwo go wybiłem. Jestem pod ścianą muszę się chyba przyzwyczaić do tych dzwieków. Chciałem się jeszcze zapytać co sądzisz o tym pressficie TOKEN wkręcanym? Czy warto to instalować?

  • @TajsoN1918
    @TajsoN1918 10 месяцев назад +1

    Mam suport bsa od firmy fsa w giant revolt 1 i padaczka rower przejeździł 2 sezony letnie i stał w domu podczas off seasonu. Teraz jeżdżę nim na trenażerze a w ciągu tego czasu w fabrycznym suporcie zardzewiały łożyska i wyeminilem na nowy ale ten sam suport po 3tys km zaczął trzeszczeć i myślałem że to przypadek po jakiś 5tys zmieniłem na kolejny i on też po nie dużym przebiegu trzeszczy kiedy kręcę z wyższa kadencja lub z mocą koło 150w+.

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад +1

      BSA nie jest systemem idealnym...

    • @TajsoN1918
      @TajsoN1918 10 месяцев назад

      @@Pedalarz napisałem moje doświadczenie jedyne z suportem bsa od firmy fsa i to tyle. Może pomoże to komuś omijać szerokim łukiem taki wybryk natury i to tyle.

  • @malolitrazowe_pl5581
    @malolitrazowe_pl5581 10 месяцев назад

    Bartek jest tak jak mówiłeś i mówisz jak jest! Odcinek petarda! A propos premium. Mam pressfita w rowerze solidnym ale nie premium Cube Nuroad Ex. Natomiast BSA w mtbku. Pozdrówka!

    • @jasfasola7489
      @jasfasola7489 6 месяцев назад

      To presfit jest ok ?

    • @malolitrazowe_pl5581
      @malolitrazowe_pl5581 6 месяцев назад

      @@jasfasola7489 Powiedziałbym, że pressfit sztywniejszy, ale dla mnie nie ma to znaczenia. W każdym razie nie mam problemów z nim.

  • @longer_xd5668
    @longer_xd5668 10 месяцев назад

    Mam dwa pokrewne Cannondale na pressficie BB30, karbonowy Super Six i aluminiowy CAAD12. W Super Sixie trzaski i odgłosy strzelania z suportu to coś, z czym nauczyłem sie żyć, natomiast w CAAD12 ten sam support i generalnie zero hałasu. Przyznam szczerze nie wymieniałem jeszcze wkładu suportu w Super Six, podczas gdy w CAAD12 zrobiłem to zaraz po zakupie używanej sztuki, ale gdzieś już spotkałem podobną opinię, że pressfity bywaja hałaśliwe właśnie w ramach karbonowych.

  • @RoweroHolic
    @RoweroHolic 10 месяцев назад

    Od 5 lat jeżdżę rowerem z pressfitem. Ani razu jeszcze nie musiałem go wymieniać. Ani razu nie słyszałem żadnego kompletnie skrzypnięcia czy innych odgłosów. A rower to... Nasz poczciwy Kross 😮

  • @bartoszbruhn4577
    @bartoszbruhn4577 10 месяцев назад +1

    3 Gianty, zaraz czwarty, wszytsko Press-Fit, w TCR po 8k, kreci sie jak nowy. Wymieniłem na siłe, bo chciałem mieć czysto na sercu.

  • @artursudnik
    @artursudnik 10 месяцев назад

    co to za model kół Evanlite widać w tle? ładnie wyglądają...

  • @radoscislawa6268
    @radoscislawa6268 10 месяцев назад +1

    mam unibika Geosa na Pressfit - i wszyscy mi mowili ze to zle i bede mial problem, ale dzieki twojemu filmowi mam ndzieje ze jednak wiekszosc sie myli... a ja mam Premium.. 🙂

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад +1

      Pressfit musi być bardzo dokładnie wykonany. Jak producent się przyłożył -będziesz zadowolony👍

  • @marcing4551
    @marcing4551 10 месяцев назад +10

    Treki nie potrzebują pressfita żeby skrzypieć 😁 jak nie suport, to isospeed, a jak nie to pancerze dzwonią jak dzwon Zygmunta 😆. Ale jak się kupi Emonde to raczej tych problemów nie ma.
    Co do orbei to miałem okazję być niedawno u dystrybutora i miałem w dłoniach kawałki ram OMR i OMX. Różnica w sztywności jest tak ogromna, że doplacilbym do OMX każde pieniądze.
    Co do pressfit to pełna zgoda, ale scottowi nie zawsze to wychodziło . Znajomy ma jakiś starszy model na szczękach, bodajże Foil rocznik 2016 i tam suport to tragedia. Rzekł bym że ma jakiś wadliwy egzemplarz, ale jak sam twierdzi inni z tymi samymi rowerami mają identyczne problemy. Jeden suport na sezon i wiecznie skrzypi. Ale gianty Cisna na tym olbrzymie przebiegi, macie tam na dolnym Śląsku gościa który ujeżdża contenda i revolta waląc po 30 kkm na rok i z jego raportów - nigdy nie było wymiany suportu po awarii. A te rowery mają łącznie 200 kkm przelotu. Nie ma zły h rozwiązań, jest złe wykonanie. Trek to idealny przykład. Wprowadzili isospeed i zamiast go porządnie przetestować przed wprowadzeniem to hurtowo wymieniali wadliwe ramy na gwarancji. U mojego bardzo dobrego znajomego 2 razy. U innych też. Wielkie korporacje niestety wola testować na klientach nowinki. A potem narzekamy np. na suporty.
    Słaby suport to jest kwadrat.

  • @azonek10
    @azonek10 8 месяцев назад

    Ja się nie wypowiem bo kupiłem ns bikes rag 3 z fresfjtem fakt że dziwne bo rama Alu a presfit zamontowali zawsze można zalozyc token ninja

  • @rafaharemza8354
    @rafaharemza8354 10 месяцев назад +2

    Orbee M10 raczej bym porównał do któregoś z modeli Hi-Mod pod kątem sztywności - Ale ciekawa opinia z tą sztywnością tej najcięższej wersji.
    Producenci suportów PF powinni tak projektować miski aby szło wybić łożyska bez demontażu korpusu z ramy.
    Czekam na opinie użytkowników cykających i strzelających pf - jak by mogli pewnie bez wahania by zamienili na BSA.
    Dobry film. Pozdr.

    • @ukasztrepka218
      @ukasztrepka218 10 месяцев назад

      Przecież Token robi każdy PF z możliwością wymiany łożysk... To że siemano i srem nie robią tego, to nie znaczy że inni tego nie mają w ofercie. Jeszcze Ceramicspeed i pewnie w opór innych marek oferują łożyska na wymianę.

    • @rafaharemza8354
      @rafaharemza8354 10 месяцев назад

      @@ukasztrepka218 przeczytaj jeszcze raz co ja napisałem ;) bo mam wrażenie, że źle mnie zrozumiałeś.

    • @ukasztrepka218
      @ukasztrepka218 10 месяцев назад

      @@rafaharemza8354 przeczytałem i zrozumiałem dobrze. Są PF'y skręcane i nie musisz ich całych wybijać aby zmienić łożyska 😉

  • @qwre7181
    @qwre7181 10 месяцев назад

    A co powiesz o precyzji wykonania gniazda supportu w Meridach? Rozważam zakup aluminiowej big nine 500 lite z pressfitem.

  • @LeonLenieq
    @LeonLenieq 10 месяцев назад +13

    Bartek jest tak jak mówileś.

  • @user-gb1ko4rh6x
    @user-gb1ko4rh6x 10 месяцев назад +3

    Nieźle, film o BSA vs. Pressfit pojawił się szybciej niż się spodziewałem :) to teraz kolejne pytanie - kiedy film o Basso Palta ? I jak wypada w porównaniu do Orbea Terra (przyjmując taki sam napęd, tj. Rival eTap AXS 1x12)

  • @Freddie93
    @Freddie93 8 месяцев назад

    Siema, kojarzysz marke Lapierre? Niedawno kupiłem swoją pierwszą szosę właśnie od Lapierre konkretnie Aircode DRS 5.0 i ona jest właśnie na press ficie od Shimano. Do tej pory od ludzi z branży słyszę o markach Trek, Cannondale, Giant, Orbea a jestem ciekaw jak jest z innymi markami jak właśnie Lapierre, które też nie są jakąś dolną półką - mój model katalogowo na chwile obecną śmiga po 17k więc to już spory pinionc.

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  8 месяцев назад

      Lapierre to przyzwoite francuskie rowery. Są częścią grupy Accel. Nie mają jakiś hitowych pozycji w ofercie ale dsją radę.

    • @Freddie93
      @Freddie93 8 месяцев назад

      @@road-racing.plofficialchan393 Obejrzałbym film o markach mniej znanych a godnych uwagi

    • @Freddie93
      @Freddie93 8 месяцев назад

      @@road-racing.plofficialchan393 Obejrzałbym film o mniej znanych a godnych uwagi markach.

  • @pawelmay1055
    @pawelmay1055 10 месяцев назад +1

    nie możemy wykonać dobrej mufy pod pf - to nic najważniejsze że produkcja tania.... a serwis, marka. gdzie ludzie patrzący na całość biznesu? rowery produkują od wczoraj? wcześniej robili taczki?

  • @Paul-Aero
    @Paul-Aero 8 месяцев назад

    Panie Bartku, jaki ma Pan suport w Factorze Ostro Vam? Chyba nie press fit?

  • @martibartolski
    @martibartolski 10 месяцев назад

    Cześć ja trochę nie w temacie ale było dużo o sztywności, wiemy dlaczego do niej dążymy ale mam takie zdziwienie i sam sobie nie potrafię odpowiedzieć. Powtarzanymi zaletami sztyc i kierownic karbonowych jest to, że lepiej pracują, tłumią drgania, uginają się. Zatem jeśli tak jest to tracimy na sztywności konstrukcji. Jak ma się jedno do drugiego? Dążymy do sztywności aby móc wykorzystać maksymalnie energię a dodajemy sobie komponenty które te sztywności zmniejszają. Dzięki za ewentualną odpowiedź.

    • @szymon102102
      @szymon102102 10 месяцев назад

      Poczytaj trochę o karbonie i kierunkowości włókien. Nie bez powodu rowery tworzy się nawet z kilkuset kawałków karbonu, a nie kilkunastu. Manipulując układem włókien, tzn. poszczególnym ułożeniem warstw i kawałków, możemy poprawić sztywność (okolice suportu) lub ją obniżyć - tam gdzie ma to wpływ na wygodę czyli sztyca, tylne widełki itp. Metale są w pewnym stopniu anizotropowe, co wynika w dużej mierze ze sposobu ich przeróbki plastycznej, ale nie dają takich możliwości jak w przypadku karbonu, który w jednym kierunku będzie bardzo sztywny i trudny do rozciągnięcia, a w drugim bardzo podatny na odkształcenie.

    • @martibartolski
      @martibartolski 10 месяцев назад

      @@szymon102102 sądzę, że nie zrozumiałeś o co mi chodzi? Po co sztyca ma pracować i poprawić komfort? Tracimy na sztywności kiedy pracuje a zatem uciekają waty. Dąży się do sztywności całej konstrukcji aby waty nie uciekaly. A skoro sztyca pracuje to uciekają.

  • @9740y
    @9740y 10 месяцев назад

    Mnie się wyrobiło gniazdo PressFit w rowerze MTB "premium" Przypuszczam że nie stało się to samo a od "strzała" w korbę.

  • @SirTorkemade
    @SirTorkemade 10 месяцев назад

    Troche sie zmartwiłem tym Materiałem. Na ten sezon zamówiłem sobie krosa vento 8 i z tego co widziałem to jest tam chyba presfit. A nie wiem czy kross jest specem w ramach raczej nie. Dobry materiał. Pozdro

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад +1

      Nie skreślak Krossa jeśli to Karbon to będzie robiony w PL. Być może mają dobrą technologię obróbki suportu. Nie znam ich ram ale raczej nie będzie to tani słaby Chińczyk👍

    • @SirTorkemade
      @SirTorkemade 10 месяцев назад

      @@road-racing.plofficialchan393dzięki za odpowiedź. Jak będzie coś strzelało na Gasach to znaczy że ja jadę:)

  • @michaskrabski5291
    @michaskrabski5291 10 месяцев назад +3

    Bardzo ciekawy temat, nie miałem pojęcia jaki wpływ ma typ supportu na budowę ramy. Co do ochów i achów to mam wrażenie, że jak omawiasz coś Bartku z Gianta to jest trochę ochów i achów

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад +3

      A może Giant na to trochę zasługuję? Tak też może być;-)

    • @michaskrabski5291
      @michaskrabski5291 10 месяцев назад

      @@road-racing.plofficialchan393 oczywiście może też tak być

    • @Openbike11
      @Openbike11 10 месяцев назад

      Chyba nie widziałeś wszystkich odcinków😅

    • @castorfiber9103
      @castorfiber9103 5 месяцев назад

      No ja w przypadku mojego gianta jestem daleki od jakiegokolwiek ocha-acha. A jestem z tych mniej wymagających klientów. Wkurza...delikatnie to ujmując

  • @road-racing.plofficialchan393
    @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад +1

    Sama szerokość mufy pressfit robi dobrze konstrukcji ramy. Wile presffotów działa bezawaryjnie całymi latami. Warunek to wymiana na czas.

  • @PiotrReszaka
    @PiotrReszaka 10 месяцев назад

    Mam w ninje w swoim mtb bloto, woda i piasek, rok leci i dalej sie kreci jak szalone

  • @Riszka86
    @Riszka86 9 месяцев назад

    siemka jakiej Firmy uchwyty do bidonu ?

  • @MatKor-v7k
    @MatKor-v7k 10 месяцев назад

    a jak wyglada sprawa pressfitu w przypadku meridy?

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад

      Niech się wypowiedzą właściciele Meridy. Podałem tylko przykłady firm które robią pressfit dobrze. Jest ich więcej np Canyon BmC

  • @mariuszgromadzki6302
    @mariuszgromadzki6302 10 месяцев назад

    Bartek a orientujesz się jak jest z rondo jeśli chodzi o karbon i ogarnianie supportu ?

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад +1

      Musiałbym pr.zejrzeć kilkanaście rowerów jeden po drugim żeby niepotrzebnie nie zrobić marce krzywdy...

  • @bartekzz1
    @bartekzz1 10 месяцев назад

    Czy w ramie karbonowej suport bsa jest na przyklejonym krążku aluminiowym, tak ma chyba spec czy gwint jest na karbonie ?

  • @piotrjankowski616
    @piotrjankowski616 10 месяцев назад

    Faktycznie, szersza mufa daje większą sztywność.
    Mam tylko problem z pojemnością opony. Czemu w Canyon Stoic na suporcie BSA miesci oponę 2,4?
    Chciałbym zaznaczyć że wcale nie neguję tego co powiedziałeś o mieszczeniu szerszej opony w presficie 🙂

    • @cypis666
      @cypis666 10 месяцев назад

      Bo to nie tylko support wpływa na to jaką oponę rama jest w stanie pomieścić, ma na to wpływ też geometria.

  • @align4956
    @align4956 10 месяцев назад +1

    Pressfit w ręku kręci się fajnie a po założeniu w ramę ściska łożyska i łożyska pracują z oporem

  • @tomeeekcz
    @tomeeekcz 10 месяцев назад

    leci sub za fajny temat. Ciężko się nie zgodzić z argumentacją.

  • @tomaszl6768
    @tomaszl6768 5 месяцев назад +1

    Po co komplikować coś co dobrze działa. Przeciętny Kowalski nie odczuje żadnej różnicy w użytkowaniu obu systemów. Natomiast łatwość wymiany i serwisowania bije na głowę pressfit. Jazda na rowerze to nie przemysł tylko przyjemność i dlatego najprostsze działające rozwiązania są najlepsze. Ja wiem, że nie zatrzymamy postępu technologicznego, ale prawda jest taka, że rządzi marketing i chęć zwiększania zysku, więc takie nowinki powstawały i będą powstawać i za każdym razem będą "lepsze" od poprzedników jak w reklamach proszków do prania. Dokładnie tak jak z samochodami. Dzisiaj samemu nic nie wymienisz jak coś padnie, musisz płacić tysiące mechanikowi, systemy są trudniejsze w serwisie i diagnostyce. Ale teoretyczne są lepsze od tych dawnych prostych rozwiązań. Wymieńcie sobie łożyska i naprawcie oponę tubeless w terenie to zrozumiecie o czym mówię. Bo ja już to przerabiałem i dziękuję za takie wynalazki. Prostota zwyciężyła.

    • @karoldomanski7095
      @karoldomanski7095 3 месяца назад

      Czyli rozumiem, że jeździsz na aluminiowym lub nawet lepiej stalowym rowerze bo możesz sam w razie czego zespawać ramę, przerzutki oczywiście na linkę i to z totalnie zewnętrznym prowadzeniem przewodów, żeby móc samemu wymienić bez problemu i dodatków ilość zębatek z tył to maks 6-7, bo jak więcej to już może być problem z regulacja przerzutki

    • @tomaszl6768
      @tomaszl6768 3 месяца назад

      ​@@karoldomanski7095
      Mam 3 rowery, 2 z ramą aluminiową (reszta karbon) i 1 full karbon (szosówka).Jestem odporny na marketing i reklamy.Sam serwisuję rower i nie widzę żadnej korzyści z komplikowania osprzętu.Ludziom można wszystko wmówić. I łykną jak lemingi.Wolę proste rozwiązania.Co nie znaczy że archaiczne. Wmawianie ludziom że coś jest lepsze mimo że zdrowy rozum mówi że tylko utrudnia życie (serwisowanie, wymiana) i nie przynosi żadnych praktycznych korzyści to znak obecnych czasów. A rzeczywiście,lubię zewnętrzne prowadzenie linek, prosto i szybko się je wymienia. Nie narzekam😊

  • @aleksanderp6963
    @aleksanderp6963 10 месяцев назад

    Mam Cannondale (alu) model Caad 12 z systemem pressfit. Nic złego nie mogę powiedzieć. Dodam jedną rzecz... w Cannondale Caad Optimo który był moją pierwszą szosą (entry level) korba była jak z plasteliny gięła się przy mocniejszym dodaniu mocy. W Caad 12 nic, nigdy coś podobnego się nie działo. Jedyne co wymieniłem to łożyska i korbę na Hollowgram (bo chciałem)... po 4 latach od zakupu, wiadomo wszystko się zużywa. Po wymianie wszystko działa jak nowe wydane z fabryki.

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад

      Kiedyś cannondale to byli królowie aluminium i inowacji( nie zawsze potrzebnych👍 Dziś się ugrzecznili

  • @krzysztofdabrowski3052
    @krzysztofdabrowski3052 10 месяцев назад +1

    Pressfit miał być kolejną oszczędnościa. W aluminium nie trzeba było gwintowac. W karbonie niby wystarczylo zrobić idealna rame i gotowe.
    A co z tego wyszło to gołym okiem widać.
    Pressfit okazał się być zwyczajnie wymagajacy w jakości wykonania. A z tym bywa różnie, bo firmy oszczedzaja na wszystkim.
    Nie ma żadnej przewagi nad BSA czy innymi gwintami.
    Sztywnosci nie jesteś w stanie zmierzyć, to czysto subiektywna ocena.

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад

      Nie ma żadnych przewag.... skoro wiesz lepiej...

    • @martibartolski
      @martibartolski 10 месяцев назад

      Patrząc na poczynania producentów może to być racja a zmniejszenie kosztów wydaje się być logiczne dla każdego biznesu. Moznaby przecież robić bsa 92mm.

    • @krzysztofdabrowski3052
      @krzysztofdabrowski3052 10 месяцев назад +1

      @@road-racing.plofficialchan393 to się nazywa logika. Podalem Ci przyczynę dla której powstał pressfit i skutek, co sam w materiale potwierdziłeś.
      Stąd wniosek, że pressfit nie jest taki cudowny, jak go chcesz przedstawić. Nie zmienia zupełnie nic. Łożyska są tak samo szeroko jak w przypadku BSA. Tyle ten material warty co 3% rabatu na te koła.

    • @dzamber18
      @dzamber18 4 месяца назад +1

      Mylisz się, Bartek potrafi "na oko" ocenić czy rama jest sztywna 😂😂😂

  • @anywherez4652
    @anywherez4652 10 месяцев назад

    Potwierdzam, miałem Scottów i w każdym zero problemów z Presfitem. Btw jak oceniasz sztywność ram Treka, Scotta?

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад

      Zależy którego Scotta i Trek. Jeździłem na Emondzie -sztywność ok. Jeździłem na poprzednim modelu Foila sztuwność ok. O reszcie się nie wypowiem bo na nich nie jeżdziłem.

  • @saszaks
    @saszaks 10 месяцев назад

    Czy masz opinię na temat suportów Token Ninja?

  • @dariuszrawa9113
    @dariuszrawa9113 10 месяцев назад

    No tak, przy pressfit cały węzeł korbowy ramy jest szerszy to choćby tylko z tego względu (teoretycznie) powinien być stabilniejszy. Rozwiązanie T47 jest jednak pewnym kompromisem, myślę że całkiem rozsądnym.
    Jestem Bartek ciekaw Twojego testy tego Supersixa. Wg mnie to jedna z fajniejszych propozycji, która ostatnio pojawiła się na rynku. Zrozumiałem między wierszami że sztywność ramy nie jest tak duża. Ale weź pod uwagę, że wheelbase w supersixie jest duży. To oczywiście głównie wynik kąta główki ramy i dużego wyprzedzenia widelca a nie chainstay, ale być może to też mogło mieć wpływ na sztywność ogólną roweru.

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад +1

      Spokojnie muszę pokeździć nie jest to typowa szosa co widać na zdjęciach z boku. Potrzebuję czasu żeby go objeździć👍

    • @dariuszrawa9113
      @dariuszrawa9113 10 месяцев назад

      @@road-racing.plofficialchan393 Powiem Ci, że jak tak opowiadałeś nt. pressfitów to coraz więcej respektu mam dla firmy Look. No podobno jakość ich ram to sztos.

  • @sawomirkwiatkowski5578
    @sawomirkwiatkowski5578 10 месяцев назад

    Mój Giant TCR na Press fit ma się dobrze i jest bezawaryjny 👍

  • @lunathedog3924
    @lunathedog3924 10 месяцев назад

    Ja support w swoim tcr zmieniłem po 22 tys km

  • @leszekzelman5869
    @leszekzelman5869 10 месяцев назад

    Emonda 2019 bb90 ,40000 przebiegu
    bez problemow

  • @ttommy1970
    @ttommy1970 10 месяцев назад

    Pressfita mam w polskim rowerze i jako drugi użytkownik mam nakręcone 24 tys km a suport żyje. Jednak w mtb gdzie często trzeba rozkładać suporty by je wymyć i wyczyścić to jednak wolę wkręcane, Tam jest to uzasadnione. Niestety w gravelach też trzeba często serwisować. Tak więc masz trochę racji z wyższością pressfita.

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад

      Bsa też działa i się kręci . Pressfit daje więcej możliwości👍

    • @ttommy1970
      @ttommy1970 10 месяцев назад +2

      @@road-racing.plofficialchan393 ja jestem ciekaw ile cykli wciśnij-wyciśnij łożysko wytrzyma mufa przy pressfit. W szosie która jest prawidłowo wykonana a łożyska są dobrej klasy nie trzeba często tam zaglądać. Jednak w mtb ja regularnie co miesiąc, dwa muszę rozkręcić i sprawdzić gładkość obrotu łożyska. Zawsze któreś pod wpływem syfu ma zasyfienie. Powiedzmy, że ekstremalnie każde łożysko muszę wyjąć 6x w roku to czy po 3-4 latach używania roweru nie okaże się że już tylko klej daje możliwość zamontowania w ramie? Przy BSA z kolei jest gwint.

  • @szymon102102
    @szymon102102 10 месяцев назад

    Materiał trochę mało merytoryczny. Może sam masz pojęcie na temat muf suportowych ale fajnie by było to w całości przekazać widzom, którzy nie muszą tego wiedzieć.
    Mówisz o niedociągnięciach i tolerancjach ale fajnie by było rozwinąć temat.
    W uproszczeniu chodzi o to, że w karbonowych mufach typu press fit ciężko zrobić dwa otwory, które będą osiowe, okrągłe i w takiej tolerancji, która pozwoli na wcisk suportu/łożyska z jednakowym naprężeniem. Nieosiowość powoduje, że jedno łożysko będzie przekoszone względem drugiego - powstałe naprężenie będzie oddziaływać na kulki celem zniwelowania, co powoduje zwiększone tarcie i szybsze, nierównomierne zurzycie całego łożyska. Kiepska tolerancja otworów może spowodować, że łożyska będą wchodzić zbyt luźno lub ich wprasowanie spowoduje nierównomierne naprężenie (pozornie okrągły otwór może być jajkiem, można to zmierzyć nawet suwmiarką). W efekcie korba nie będzie kręcić się płynnie, a stan naprężenia wstępnego łożyska nie będzie równomierny.
    Takie błędy mogą być spowodowane kiepską jakością maszyn na linii produkcji lub nawet złą kolejnością obróbki ramy, która przecież trafia do pieca, a podczas studzenia może dojść do przestawienia otworów czy zmiany kształtu. W przypadku gwintowania, odbywa się to jednocześnie dla obu stron i przy końcu produkcji, a metal lepiej nadaje się do skrawania niż włókno węglowe wymieszane z żywicą (gwintowane wkładki z alu). Temat uszczelnienia w obu systemach to już inna kwestia, która ma wpływ na żywotność. Tak jak i regukarny serwis czy ilość jazd w deszczu/pyle. Suporty typu Token Ninja redukują/naprawiają efekt błędnego wykonania otworu pressfit, bo to jakby pasowana redukcja z metalu, a nie tworzywa, która na dodatek jest skrecana ze sobą (lewa strona z prawą, poprawa sztywności). Sam montaż korby ma duże znaczenie - po zamontowaniu ramion musimy wprowadzić symboliczny docisk w osi łożysk - zniwelowanie luzu, a dopiero potem dokręcić ramie do osi z zadanym momentem (shimano). Taki hambini (polecam kanał na yt) właśnie robi swoje, niestandardowe redukcje tylko z dużo wyższą tolerancją, nie spotykaną w przemyśle rowerowym i seryjnej produkcji (koszta). Dobrze zrobiony pressfit i dobre jakościowo łożyska będą kręcić się lepiej niż kiepska mufa z ceramicznymi łożyskami.
    Mówienie o sztywności między firmami, a nie konkretnymi modelami to błąd i duże uproszczenie. Nawet poprawny zaplot kół, ilość, układ szprych, rodzaj osi, ciśnienie w kołach i wiele innych czynników mają wpływ na subiektywne odczucie sztywności roweru.

  • @Paweł-n6r7t
    @Paweł-n6r7t 3 месяца назад

    Moja Orbea ma suport w standardzie Press fit i wszystko jest ok bez zarzutu

  • @szczuku21
    @szczuku21 10 месяцев назад

    👏

  • @Kamil-hi1lw
    @Kamil-hi1lw 10 месяцев назад

    Z punktu widzenia mechanika, PressFit jest najgorszym rozwiązaniem jakie wymyślono, jak chce się zrobić serwis takiego suportu, to trzeba go wybić, często przy wybijaniu po prostu się rozpada i trzeba zakładać nowy. Nieserwisowany potrafi po prostu się wysunąć z mufy i narobić nie małych szkód nie tylko roweru.
    Idealnym rozwiązaniem PressFita jest BB30A / PF30A do Cannondale, bo jest PressFitem ale na środku ma gwint który się skręca.

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад +1

      Opisujeszz przypadki jakiś zajechanych pressfitów w nadwymiarowych mufach( skoro się miska wysuwa. Wysokiej jakości mufa i mechanik•kolarz będą zadowoleni.

    • @Kamil-hi1lw
      @Kamil-hi1lw 10 месяцев назад

      @@road-racing.plofficialchan393 opisuje przypadki jakie widziałem na własne oczy, a nie tylko na filmach, uwierz mi, że są osoby co nie dbają o rowery, nawet takie za kilkanaście tysięcy, bo mają pieniądze, ich to nie obchodzi, jak się coś zepsuje idą do serwisu i naprawiają. Jakbyś zobaczył jak wyglądają rowery triathlonowe to byś nie uwierzył co ludzie potrafią zrobić z rowerem. Ale co ja ci będę pisał, lepiej wiesz, bo na instagramie to wszystko ładnie wygląda

    • @emilw82
      @emilw82 10 месяцев назад

      Pressfitów profesjonalni mechanicy nie wybijają tylko wyprasowują, chyba, że jest zużyty całkowicie, to w tedy to nie ma znaczenia. Sam już dwukrotnie wyjmowałem swój, rozbierałem, czyściłem i smarowałem łożyska, poskładałem i wprasowałem z powrotem to samo. Polecam dobre narzędzia, np Bitul.

    • @Kamil-hi1lw
      @Kamil-hi1lw 10 месяцев назад +1

      @@emilw82 Trzeba powiedzieć wszystkim mechanikom, że nie potrafią wyciągać pressfitów, jest takie narzędzie BBT-30.4 od Park Toola (im też trzeba powiedzieć, żeby przestali produkować narzędzie które są bezużyteczne) którym się wybija (nawet jak jest nowy support) i później jak się zakłada ponownie, to się dopiero wprasowuje. Może na filmach wyprasowują, żeby ładnie wyglądało, w serwisie nikt tego nie robi, jak chcesz się przekonać, idź do jakiegoś serwisu i zobacz jak to robią.

    • @emilw82
      @emilw82 10 месяцев назад

      @@Kamil-hi1lw jak piszesz w pierwszym komentarzu, że wybijają pressfit i miski się rozpadają to chyba coś jest nie tak, ja nie korzystam z usług serwisów pomimo, że z wykształcenia mechanikiem nie jestem to większość robię sam poza składaniem kół i jakoś nigdy mi się nic nie rozpadło. Każdy korzysta z tego z czego chce, dla mnie to jak ktoś potrafi to może i widelcem to robić.

  • @jawa350rs7
    @jawa350rs7 10 месяцев назад +1

    Pressfit BB90 Treka i te problemy z gniazdami od nich niby wielka firma a jakoś nie ogarniają tego jak np. Cannondale gdzie ma BB30

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад

      Cannondale, który stał za mną ma BSA tak ta firma wymyśliła BB30. BB90 to był chyba największy koszmar w dziedziie Pressfitu.Wiele firm robi mufy press fit dobrze . Te trzy które wymieniłem to tylko przykład.

  • @101wilku101
    @101wilku101 3 месяца назад

    Press fit wymaga sprzętu do wyciagania/montowania.
    Drugi bez szczególnego wyposażenia ogarnie kazdy. I tu bym szukał marudzenia użytkownika.

  • @kuman1212
    @kuman1212 10 месяцев назад

    No jak o co w tym przemysle chodzi? O kase zeby jej jak najwiecej od klienta wydoic.

  • @marekk1337
    @marekk1337 10 месяцев назад

    Trwa ogromny hejt na presfit, ale te lepszych grup nie moga byc zle. Zawsze system kasetowy powinien byc szczelniejszy, czyli bardziej odporny, to juz jasne od systemu mtb na kwadrat z lat 90. Kto to serwisuje, jezdzi sie az zdechnie. Pytanie jakich presfitow unikac w mtb, gravelach?

  • @RufusBiker77
    @RufusBiker77 10 месяцев назад

    miałem Treka Superfly w karbonie 2012 z pressfit i to był dramat...padalo jak diabli....dlatego pewnie przeszli na gwint...W Orbei Terra mam presfit i na razie zero problemów po 9 tys. Mi się presfit bardzo podoba ale nie kazdy to ogarnia....W tarmacu SL6 mam od 40 tys gwint i nic sie nie dzieje, ale pressfit ładniej wyglada i jest w ch... sztywne

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад

      Też miałem superfly. Ten pressfit to był wymysł Treka totalna masakra. To nie znaczy że idea pressfitu jest zła...

  • @mariuszfojt
    @mariuszfojt 10 месяцев назад

    Prawda jest taka że 80% rowerzystów ta sztywność i tak nie będzie wyczuwalna i pewnie obojętne im będzie na czym będą jeździć :)

  • @xxxx-hd3md
    @xxxx-hd3md 10 месяцев назад

    widze varei daje like

  • @jezol007
    @jezol007 10 месяцев назад

    No i właśnie skoro to wymaga od producenta kosmicznej precyzji to Ty kupując taki rower musisz im zaufać? Czego nie rozumiecie? A może jednak jest źle przemyślany standard ten pressfit. Słysząc PRESSFIT myślę TOKEN NINJA :D

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад

      Drogi widzu skoro Gigant Felt BMC i inni nie mają problemu zz standardem Pressfit, to coś nie tak może jest z jakością produkcji poszczególnych fabryk. Pisze fabryk, bo wielu producentów zleca produkcję na zewnątrz

  • @piotrkwiatkowski1879
    @piotrkwiatkowski1879 10 месяцев назад

    Ciekawe jak to się ma w Esker 6.0 bo takiego posiadam i zostałem zjechany na grupie że to g..wno itd itp. Dodam że świeży zakup z 2023r.

    • @marekk1337
      @marekk1337 10 месяцев назад

      Bez smarowania, przegladu w koncu padnie w 6.0, nie pamietam czy tam suport tiagry czy jeszcze nizej... bo piasty sa tiagry.

  • @pej0s
    @pej0s 10 месяцев назад

    Polecam również Hambini :D
    W Giancie mam pressfita. Sam osadzałem i nie ma najmniejszych problemów, a tyram od 3 lat w gravelu w bardzo ciężkich warunkach

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад

      Jak się domyślasz znam Twórczość Hambiniego ale wolę spokojny mega fachowy przekaz Lueshera👍

  • @mariuszdolinski9010
    @mariuszdolinski9010 10 месяцев назад

    Tak jak mowisz amerykanie dobrze licza $ i stwierdzili ze po co pchac wadliwa konstrukcje w rame ;)

    • @road-racing.plofficialchan393
      @road-racing.plofficialchan393  10 месяцев назад +1

      Da się ma tym spoko jeździć ale prestiżowo dla mnie firmy robiące dobre ramy pressfit zyskują...

  • @dariuszrawa9113
    @dariuszrawa9113 10 месяцев назад

    14000🍾