Dobrý den pane Sedláček, přeji i Vám a celé Vaší rodině vše nejlepší v Novém roce, hlavně zdraví a sil. Děkuji za Vaše odborné videa na RUclips. Jsou mi velkou inspiraci. Ať se Vám daří.
Dobrý den pane Sedláčku, v prvé řadě vám a celé vaší rodině přeji vše nejlepší a hodně zdraví a energie do dalšího roku a přejdu hned k mému dotazu. Možná se pletu ale v žádném vašem youtubu jsem nenašel odpověď na umístění rámků při zimování ve vztahu k technickému umístění česna v podmetu.Včelařím na rámkové míře Lang 325, 6 rámků + izolátor, rámky mám umístěny vpravo a česno v podmetu mám vlevo, je to tak dobře nebo mají být rámky na straně česna?, byl jsem na semináři ve svaté a zapomněl jsem se vás na to zaptat. děkuji za odpověď, s pozdravem Ladislav Urban
Ďakujem pekne za váš čas, ktorý nám venujete. Super videá. Už vás sledujem pár rokov a včelárim v OP. Už 3. rokom izolujem matky. Včelárim 6. rok. Súčasne 17 včelstiev. 2 nezaizolované 15 izolované. Liečenie 9.6. 3x Ekopol, 30.7. pásiky KŠ (cca 40 g na včelstvo). Pri Ekopole a pásikoch KŠ som nepočítal spády. 5.10. Varidol (priemerný spád 40 ks), 26.10. Varidol (priemerný spád 27 ks), 27.12. Varidol aerosol (spád vo všetkých 0). Matky izolované 7.9. Ani jedno včelstvo zatial nepadlo.
9.6. ekopol ? A to, že obsahuje chemii, která by neměla přijít s medem do kontaktu víte ? Byly na to rozbory.......nebyl by lepší místo aerosolu s varidolem (tvrdá chemie) třeba pokap varromedem.....ještě, když izolujete a máte včelstva bez plodu. Já jel celý předchozí rok bez tvrdé chemie.....na konci února vypuštění matek z izolátorů a pokap varromedem.....ke konci července 2x po sobě na 10 dní pásky glycerin s kys. šťavelovou (spady v 10-tkách).....v září izolace matek.....na konci září a na konci října pokap varromedem (spady 0-20 ks).....to samé v půlce prosince (spad 0 ve většině....sem tam jednotky)......a takto mám v plánu jet dále....50 včelstev....všechny se mají čile k světu....videa a informace od pana Sedláčka k nezaplacení.....ať se daří ;-)
11 дней назад+1
Krásné schéma. Třebas u mne až příliš moc. Ubral bych "Eko"pol při medu v červnu , KŠ pásky bych dal dřív a 2x od 1.7. Varidol bych JEN jednou a použil pokap KŠ a doléčoval při po vypuštění M.
Dobrý den pane Sedláček mohl by jste natočit video o přelarvovacím systému jenter nebo nicot vaše zkušenost atd. a poprosil bych video o tzv. BASTARDECH křížení bucfastky a kraňské včely. Děkuji.
video vysvětlujíci a uvádějící na pravou míru ty řekl bych až ..... články ve Včelařství nahrál pan Tomáš Marz zde : Na kávě se včelařem- je Buckfast včela zhouba, nebo možná cesta k radostnějšímu včelaření? 2. část Všichni shlédněte a šiřte. A děkujme za takové vzdělané lidi ...
11 дней назад+1
A systém larvení Jenter dotazujte v květnu červnu prosím . Prosím připomeňte.
Krasny nový rok. Pane sedláček hlavně trpělivost s náma začátečníkama 😅 poprvé pojedu optimalizované plodiště pořád to od vás studuji tak snad to půjde AA
Dobrý den, určitě by byla zajímavá video o jednotlivých stanovištích. Třeba les, výhody, specifikace atd...potom třebas ovocný sad. A tak dále. Jaké druhy medu, kondice včel...
11 дней назад+1
Velmi těžké téma. A spíše na prezentaci s mnoha sty obrázky ... Ale děkuji za návrh. A med určitě degustace. Všude kde se dá ochutnat - ochutnejte.
Dobrý den, lze v lednu opět udělat ošetření proti varroáze, pokud jsem v prosinci dělal “standardní” pokap KŠ 3,5% a spád na jedno včelstvo byl od 0 až do 100 roztočů (většinou to ale bylo pod 50ks) - napočítáno cca 10 dnů po pokapu. Množství 20 včelstev, někde byla matka zaizolováná (1. Rok zkouším izolaci) někde byla volně. Četl jsem, že pokap KŠ podruhé za sebou již není vhodný. Co pokapat VarroMedem? Nebo kdy znova přeléčit? V úlech s nezaizlovanou matkou již bude plod pravděpodobně.
Dobrý den, včelařím 26 let a to co říkáte je naprostá pravda. Doba kdy se včelařilo s tisíci roztoči a nic se včelám nestalo je dávno pryč. Jaký máte názor, když na smyvech je 0 roztočů, a včely kolabují. A na jiném stanovišti 3 roztoči a včely jsou naprosto v pohodě. Moje další otázka zní, dle mého názoru nás trápí dvě věci: nevíme, co je spouštěčem viroz ve včelstvech a nevíme kdy se líhnou první zimní včely. Souhlasíte?
Dovolím si odpovědět. Zimní generace se tvoří po slunovratu. Z toho důvodu je dobré okolo slunovratu vytvořit plodovou pauzu. Já to dělám tak, že odeberu matky (někdo to nazývá umělé odrojení). Těch možností je více. Pokud se aplikuje KM v tomto období co si včelstva odchovávají nové matky dojde k odchodu nemocných včel. Ty co mají velkou nálož pro zjednodušení řekněme "virů", nepřežijí tuto pauzu trvající minimálně 14 dní a více. No a pak po oplození matky se o zimní generaci starají zdravé včely a tato generace nemá problém přezimovat. Snad jsem to co provádím popsal srozumitelně i s vysvětlením proč to dělám. Tuto metodu úspěšně provozuji 6 let, úhyny nepřesahují 5% a většinou je problém s matkou u padlého včelstva.
@@JK-bl5lsmoje první otázka není zodpovězena. Na druhou otázku nemají odpovědi ani výzkumné elity, přesto mě zajímá názor např. pana Sedláčka. Na třetí otázku kontruji otázkou neboť mi nebyla zodpovězena. Otazka zní: kdy se líhnou první zimní včely, domnívám se totiž, že kolem slunovratu už to dnes stačit nebude. Je posunuto vegetační období. O tom jaký to má vliv na včely ani nemluvě. Dovoluji si tedy vznést tuto otázku, poněvadž si myslím, že 14 dní ve včelách má už v posunutém vegetačním období obrovský vliv. Vaši metodiku respektuji, ale na moje otazky nebylo zodpovězeno.
@@milancvacho8382 Když ty otázky jsou špatně položené. Dr. Klíma, to jak se projevuje viróza má dobře popsané v přednáškách na trubce. Viry jsou v úlech stále přítomné, problém nastává pokud virulentnost překročí jistou mez. A právě to je problém, jak se tak rychle namnoží viry z tak malého množství roztočů? Je to jednoduché, odpověď zní krmičky. Tyto nemocné včely a to byla má odpověď musí před odchovem dlouhověkých včel na zimu opustit úl, aby nenakazily dlouhověkou generaci a tím jim nepoškodily tukové tělíska. Dlouhověká včela má danou maximální délku života a stále se řídí sluncem. Včely nekoukají na to jaké je počasí, ale sledují slunce jako kalendář. Z toho mě vyplývá, že i tak, stále je pro ně rozhodující slunovrat, nebo se domníváte, že v nížinách se bude situace lišit od podhorských oblastí? Nemění to vás ujišťuji. Je rozdíl v počátku plodování na jaře, to ano, ale příprava na zimu je shodná v podstatě po celém území. To vyplývá s biologie včely. Takže, se domnívám, že by z mých řádků mělo být zodpovězeno vše. (proč kolabují i s menším počtem VD, s tím související spuštění kolapsu a kdy se líhne zimní generace). Ve včelstvu vše souvisí se vším a musíme ho brát jako jeden složitý organizmus. To co jsem popsal a snažím se vysvětlit ostatním není jen o metodice ošetřování, ale o pochopení života včelstva, jako celku a využití jeho přirozené obranyschopnosti. Je hezké, že pomocí chemie dokážeme ohnout přirozený život včelstva, ale jak dlouho to půjde a proč, když si po miliony let včelstva vytvořili vlastní mechanizmy. Jinak právě ta chemie zkracuje dožití dlouhověkých zimních včel a to s použitím více chemie může být dost rapidní. Někde jsem četl jedna aplikace tvrdé chemie zkrátí dožití o 13-15%. Z toho důvodu aplikuji chemii pouze 2x za zimu. Postupně přecházím na KŠ.
@milancvacho8382 Když ty otázky jsou špatně položené. Dr. Klíma, to jak se projevuje viróza má dobře popsané. Viry jsou v úlech stále přítomné. problém nastává pokud virulentnost překročí jistou mez. A právě to je problém, jak se tak rychle namnoží viry z tak malého množství roztočů? Je to jednoduché, odpověď zní krmičky. Tyto nemocné včely a to byla má odpověď musí před odchovem dlouhověkých včel na zimu opustit úl, aby nenakazily dlouhověkou generaci a tím jim nepoškodily tukové tělíska. Dlouhověké zimní včely se kladou po slunovratu a to po celém našem území. Nebo se snad domníváte že to bude jinak? No nebude, to vás ujišťuji. Bude rozdíl v počátku kladení a příchodu jara a s tím souvisejícího tepla, ale ne příprava na zimu. Včela se totiž v tomto ohledu neřídí podle teploty, ale podle slunce na obloze, jako podle kalendáře. Tím jsem dle mého názoru odpověděl na ty tři otázky ( proč kolabují i s malým množstvím VD, co způsobuje rychlý vzestup virulence a kdy vzniká zimní generace). Včelstvo se musí brát, jako jeden velký složitý organizmus a ne po jednotlivcích. Ta zootechnika co popisuji vychází z přirozené imunity včelstev a pomáhá si KM. Nevidím důvod používat množství chemie , když právě ta snižuje dožití včely o 13-15% po jedné aplikaci. Proto používám pouze 2 aplikace v zimním období a do budoucna plánuji přejít pouze na KŠ.
Druhý rok po ošetření zaizolovaných včelstev na začátku října spad kolem 1000. V srpnu spady do 40. Celý červenec pásky. V srpnu pokap. Dle vaši teorie lze očekávat kolaps?
11 дней назад
Zdravím Vás Honzo, z vašeho psaní nevím skoro nic... jaké pásky, jaké střídání, atd atd . Izolace jaké kdy a pak jaké léčení a do kdy atd.... Po srpnových spadech s plodem spad kolem 1000 považuji za adekvátní. asi nižší polohy... ODPOVĚD NA CELÉ TOHLE TÉMA JE NA PŮL DNE... a skýtá mnoho odpovědí, variant podle uvážení apod... Dělám jen jednu z mnoha variant zválčení varroózy a ukazuji na přednáškách i další. A jak to pak je a bude ve skutečnosti je na každém farmáři. O ztrátách mluvím na videu a jsou menší než jsem si myslel a včelaře chválím. Jdeme kupředu ale pomalililinku.... Letos co bude nedokáži predikovat. Nicméně zatím vidím zimu a sníh na horách takže klid ...
Souhlasím s tím, že hodně toho bylo už natočeno a je zbytečné to točit znovu. Postupně dotáčíte jen co chybí, to je fajn. Já jsem pořád začátečník a chtěl bych si to nějak přehledně pustit, ale zjistil jsem, že není jak. Neplánujete to roztříděné do kapitol a seřazené přidat na webové stránky?
11 дней назад
nu na webovém rozhraní to v kapitolách je ... Zatřizujeme každé video ... už několik let ...
Dobrý den pane Sedláček, přeji i Vám a celé Vaší rodině vše nejlepší v Novém roce, hlavně zdraví a sil. Děkuji za Vaše odborné videa na RUclips. Jsou mi velkou inspiraci. Ať se Vám daří.
Děkujeme moc...
Výborné myšlienky! Ďakujeme.
rádo se stalo
Dobrý den pane Sedláčku, v prvé řadě vám a celé vaší rodině přeji vše nejlepší a hodně zdraví a energie do dalšího roku a přejdu hned k mému dotazu. Možná se pletu ale v žádném vašem youtubu jsem nenašel odpověď na umístění rámků při zimování ve vztahu k technickému umístění česna v podmetu.Včelařím na rámkové míře Lang 325, 6 rámků + izolátor, rámky mám umístěny vpravo a česno v podmetu mám vlevo, je to tak dobře nebo mají být rámky na straně česna?, byl jsem na semináři ve svaté a zapomněl jsem se vás na to zaptat. děkuji za odpověď, s pozdravem Ladislav Urban
Ďakujem pekne za váš čas, ktorý nám venujete. Super videá. Už vás sledujem pár rokov a včelárim v OP. Už 3. rokom izolujem matky. Včelárim 6. rok. Súčasne 17 včelstiev. 2 nezaizolované 15 izolované.
Liečenie 9.6. 3x Ekopol, 30.7. pásiky KŠ (cca 40 g na včelstvo). Pri Ekopole a pásikoch KŠ som nepočítal spády. 5.10. Varidol (priemerný spád 40 ks), 26.10. Varidol (priemerný spád 27 ks), 27.12. Varidol aerosol (spád vo všetkých 0). Matky izolované 7.9. Ani jedno včelstvo zatial nepadlo.
9.6. ekopol ? A to, že obsahuje chemii, která by neměla přijít s medem do kontaktu víte ? Byly na to rozbory.......nebyl by lepší místo aerosolu s varidolem (tvrdá chemie) třeba pokap varromedem.....ještě, když izolujete a máte včelstva bez plodu. Já jel celý předchozí rok bez tvrdé chemie.....na konci února vypuštění matek z izolátorů a pokap varromedem.....ke konci července 2x po sobě na 10 dní pásky glycerin s kys. šťavelovou (spady v 10-tkách).....v září izolace matek.....na konci září a na konci října pokap varromedem (spady 0-20 ks).....to samé v půlce prosince (spad 0 ve většině....sem tam jednotky)......a takto mám v plánu jet dále....50 včelstev....všechny se mají čile k světu....videa a informace od pana Sedláčka k nezaplacení.....ať se daří ;-)
Krásné schéma. Třebas u mne až příliš moc. Ubral bych "Eko"pol při medu v červnu , KŠ pásky bych dal dřív a 2x od 1.7. Varidol bych JEN jednou a použil pokap KŠ a doléčoval při po vypuštění M.
Ďakujem z odpoveď. Áno, aerosol v zime vypustím a preliečim KŠ pokapom pri vypustení M. Ďakujem.
Dobrý den pane Sedláček mohl by jste natočit video o přelarvovacím systému jenter nebo nicot vaše zkušenost atd. a poprosil bych video o tzv. BASTARDECH křížení bucfastky a kraňské včely. Děkuji.
Proč těm českým kraňkam říkáte tak ošklivě😅
video vysvětlujíci a uvádějící na pravou míru ty řekl bych až ..... články ve Včelařství nahrál pan Tomáš Marz zde : Na kávě se včelařem- je Buckfast včela zhouba, nebo možná cesta k radostnějšímu včelaření? 2. část
Všichni shlédněte a šiřte. A děkujme za takové vzdělané lidi ...
A systém larvení Jenter dotazujte v květnu červnu prosím . Prosím připomeňte.
Krasny nový rok. Pane sedláček hlavně trpělivost s náma začátečníkama 😅 poprvé pojedu optimalizované plodiště pořád to od vás studuji tak snad to půjde AA
Držím palečky.
Dobrý den, určitě by byla zajímavá video o jednotlivých stanovištích. Třeba les, výhody, specifikace atd...potom třebas ovocný sad. A tak dále. Jaké druhy medu, kondice včel...
Velmi těžké téma. A spíše na prezentaci s mnoha sty obrázky ... Ale děkuji za návrh. A med určitě degustace. Všude kde se dá ochutnat - ochutnejte.
Dobrý den, lze v lednu opět udělat ošetření proti varroáze, pokud jsem v prosinci dělal “standardní” pokap KŠ 3,5% a spád na jedno včelstvo byl od 0 až do 100 roztočů (většinou to ale bylo pod 50ks) - napočítáno cca 10 dnů po pokapu. Množství 20 včelstev, někde byla matka zaizolováná (1. Rok zkouším izolaci) někde byla volně. Četl jsem, že pokap KŠ podruhé za sebou již není vhodný. Co pokapat VarroMedem? Nebo kdy znova přeléčit? V úlech s nezaizlovanou matkou již bude plod pravděpodobně.
V druhé části YT to vysvětlujete, takže děkuji, již nepotřebuju odpověď. 🙂
rádo se stalo
Dobrý den, včelařím 26 let a to co říkáte je naprostá pravda. Doba kdy se včelařilo s tisíci roztoči a nic se včelám nestalo je dávno pryč. Jaký máte názor, když na smyvech je 0 roztočů, a včely kolabují. A na jiném stanovišti 3 roztoči a včely jsou naprosto v pohodě. Moje další otázka zní, dle mého názoru nás trápí dvě věci: nevíme, co je spouštěčem viroz ve včelstvech a nevíme kdy se líhnou první zimní včely. Souhlasíte?
Dovolím si odpovědět. Zimní generace se tvoří po slunovratu. Z toho důvodu je dobré okolo slunovratu vytvořit plodovou pauzu. Já to dělám tak, že odeberu matky (někdo to nazývá umělé odrojení). Těch možností je více. Pokud se aplikuje KM v tomto období co si včelstva odchovávají nové matky dojde k odchodu nemocných včel. Ty co mají velkou nálož pro zjednodušení řekněme "virů", nepřežijí tuto pauzu trvající minimálně 14 dní a více. No a pak po oplození matky se o zimní generaci starají zdravé včely a tato generace nemá problém přezimovat. Snad jsem to co provádím popsal srozumitelně i s vysvětlením proč to dělám. Tuto metodu úspěšně provozuji 6 let, úhyny nepřesahují 5% a většinou je problém s matkou u padlého včelstva.
@@JK-bl5lsmoje první otázka není zodpovězena. Na druhou otázku nemají odpovědi ani výzkumné elity, přesto mě zajímá názor např. pana Sedláčka. Na třetí otázku kontruji otázkou neboť mi nebyla zodpovězena. Otazka zní: kdy se líhnou první zimní včely, domnívám se totiž, že kolem slunovratu už to dnes stačit nebude. Je posunuto vegetační období. O tom jaký to má vliv na včely ani nemluvě. Dovoluji si tedy vznést tuto otázku, poněvadž si myslím, že 14 dní ve včelách má už v posunutém vegetačním období obrovský vliv. Vaši metodiku respektuji, ale na moje otazky nebylo zodpovězeno.
@@milancvacho8382 Když ty otázky jsou špatně položené. Dr. Klíma, to jak se projevuje viróza má dobře popsané v přednáškách na trubce. Viry jsou v úlech stále přítomné, problém nastává pokud virulentnost překročí jistou mez. A právě to je problém, jak se tak rychle namnoží viry z tak malého množství roztočů? Je to jednoduché, odpověď zní krmičky. Tyto nemocné včely a to byla má odpověď musí před odchovem dlouhověkých včel na zimu opustit úl, aby nenakazily dlouhověkou generaci a tím jim nepoškodily tukové tělíska. Dlouhověká včela má danou maximální délku života a stále se řídí sluncem. Včely nekoukají na to jaké je počasí, ale sledují slunce jako kalendář. Z toho mě vyplývá, že i tak, stále je pro ně rozhodující slunovrat, nebo se domníváte, že v nížinách se bude situace lišit od podhorských oblastí? Nemění to vás ujišťuji. Je rozdíl v počátku plodování na jaře, to ano, ale příprava na zimu je shodná v podstatě po celém území. To vyplývá s biologie včely.
Takže, se domnívám, že by z mých řádků mělo být zodpovězeno vše. (proč kolabují i s menším počtem VD, s tím související spuštění kolapsu a kdy se líhne zimní generace). Ve včelstvu vše souvisí se vším a musíme ho brát jako jeden složitý organizmus. To co jsem popsal a snažím se vysvětlit ostatním není jen o metodice ošetřování, ale o pochopení života včelstva, jako celku a využití jeho přirozené obranyschopnosti. Je hezké, že pomocí chemie dokážeme ohnout přirozený život včelstva, ale jak dlouho to půjde a proč, když si po miliony let včelstva vytvořili vlastní mechanizmy. Jinak právě ta chemie zkracuje dožití dlouhověkých zimních včel a to s použitím více chemie může být dost rapidní. Někde jsem četl jedna aplikace tvrdé chemie zkrátí dožití o 13-15%. Z toho důvodu aplikuji chemii pouze 2x za zimu. Postupně přecházím na KŠ.
@milancvacho8382 Když ty otázky jsou špatně položené. Dr. Klíma, to jak se projevuje viróza má dobře popsané. Viry jsou v úlech stále přítomné. problém nastává pokud virulentnost překročí jistou mez. A právě to je problém, jak se tak rychle namnoží viry z tak malého množství roztočů? Je to jednoduché, odpověď zní krmičky. Tyto nemocné včely a to byla má odpověď musí před odchovem dlouhověkých včel na zimu opustit úl, aby nenakazily dlouhověkou generaci a tím jim nepoškodily tukové tělíska.
Dlouhověké zimní včely se kladou po slunovratu a to po celém našem území. Nebo se snad domníváte že to bude jinak? No nebude, to vás ujišťuji. Bude rozdíl v počátku kladení a příchodu jara a s tím souvisejícího tepla, ale ne příprava na zimu. Včela se totiž v tomto ohledu neřídí podle teploty, ale podle slunce na obloze, jako podle kalendáře.
Tím jsem dle mého názoru odpověděl na ty tři otázky ( proč kolabují i s malým množstvím VD, co způsobuje rychlý vzestup virulence a kdy vzniká zimní generace). Včelstvo se musí brát, jako jeden velký složitý organizmus a ne po jednotlivcích. Ta zootechnika co popisuji vychází z přirozené imunity včelstev a pomáhá si KM. Nevidím důvod používat množství chemie , když právě ta snižuje dožití včely o 13-15% po jedné aplikaci. Proto používám pouze 2 aplikace v zimním období a do budoucna plánuji přejít pouze na KŠ.
Druhý rok po ošetření zaizolovaných včelstev na začátku října spad kolem 1000. V srpnu spady do 40. Celý červenec pásky. V srpnu pokap. Dle vaši teorie lze očekávat kolaps?
Zdravím Vás Honzo,
z vašeho psaní nevím skoro nic... jaké pásky, jaké střídání, atd atd . Izolace jaké kdy a pak jaké léčení a do kdy atd.... Po srpnových spadech s plodem spad kolem 1000 považuji za adekvátní. asi nižší polohy...
ODPOVĚD NA CELÉ TOHLE TÉMA JE NA PŮL DNE... a skýtá mnoho odpovědí, variant podle uvážení apod... Dělám jen jednu z mnoha variant zválčení varroózy a ukazuji na přednáškách i další. A jak to pak je a bude ve skutečnosti je na každém farmáři.
O ztrátách mluvím na videu a jsou menší než jsem si myslel a včelaře chválím. Jdeme kupředu ale pomalililinku.... Letos co bude nedokáži predikovat. Nicméně zatím vidím zimu a sníh na horách takže klid ...
Souhlasím s tím, že hodně toho bylo už natočeno a je zbytečné to točit znovu. Postupně dotáčíte jen co chybí, to je fajn. Já jsem pořád začátečník a chtěl bych si to nějak přehledně pustit, ale zjistil jsem, že není jak. Neplánujete to roztříděné do kapitol a seřazené přidat na webové stránky?
nu na webovém rozhraní to v kapitolách je ... Zatřizujeme každé video ... už několik let ...
8,82 tis. a nejde to a nejde nahoru ... a už asi nepujde
Vaše starosti bych chtěl mít..
Milý pane... tady je to pro odborníky, nebo pro ty, kteří se jimi chtějí stát. Evidentně jste si spletl vlákno.
Váš komentář mne doslova rozesmál a asi jste si opravdu spletl vlákno.