Piec zgazowujący drewno Blaze Harmony Praktik - rozbieramy kocioł!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 фев 2024
  • W odpowiedzi na oczekiwania wielu osób zainteresowanych wymianą źródła ogrzewania w domu, przedstawiam budowę kotła Blaze Harmony Praktik.
    Polecam zapoznać się z poprzednim filmem dotyczącym relacji z rozpalenia w takim kotle:
    • Piec zgazowujący Blaze...
    #blaze #blazeharmony #pellet #pompaciepla #kotłownia #ogrzewanie #atmos #czystepowietrze

Комментарии • 38

  • @wojciechcieslukowski1974
    @wojciechcieslukowski1974 5 месяцев назад +2

    Świetny pomysł, żeby pokazać wnętrzności. Już wiem, gdzie są wloty powietrza. jak się zdejmuje pokrywę frontową, jak wygląda napęd zasuwy od powietrza i jak działa ramię czujnika drewna. Bardzo ciekawe. Dziękuję.
    Czy ktoś zna jakiś inny kocioł na drewno, w którym można sterować mocą kotła i przy każdej z tych mocy kocioł pracuje na optymalnych parametrach. To mnie fascynuje. To tak jakby w jednym kotle mieć kilka kotłów o różnej mocy.

  • @wiesaw564
    @wiesaw564 5 месяцев назад +2

    Super kociołek i aż 2 lata gwarancji na ceramikę.

  • @andrzej3511
    @andrzej3511 5 месяцев назад +1

    Bazdzo fajna konstrukcja, a najfajniejsze jest w tym kotle to, że spali wszystko: drewno, brykiet, pelet, ścinki i zrębki, wióry i trociny. Informacja ta pochodzi OD PRODUCENTA - jest film na YT i to po polsku. Mnie szczególnie interesują trociny, które mogę mieć za friko w dowolnych ilościach! I chyba nie tylko ja...
    Ten kocioł jest bardzo interesującą alternatywą dla naszego, polskiego producenta SAS. Ale jego piece są wybredne: chcą peletu. W zamian oferują automatyczne podawanie paliwa. Zasobnik spory - wystarczy raz na tydzień zadać pelet i mieć wszystko gdzieś, sterownik kotła dopilnuje CAŁOŚCI. Rozpala piec, wygasza w miarę potrzeb, oczywiście ładuje paliwo reguluje przepływy powietrza by porządnie i BEZDYMNIE spalać, poinformuje, że zasobnik się kończy. Zaś przede wszystkim pilnuje temperatur!!! Ale TYLKO PELET.
    !
    Co do spaghetti za kotłem. Nie wypuściłbym instalatora z domu z kasą dopóki wszystko nie byłoby pięknie uporządkowane w korytkach stalowych w ocynku, rurki stalowe też w ocynku - te rzeczy. W mordę jeża, przecież to abecadło montażu!!! No chyba, że instalator jest właścicielem... ;) To wówczas rękawki do łokci i do dzieła kowboju! Bo taki melanż to proszenie się o kłopoty. Wcześniej, czy później.
    P. S. Warto zauważyć, że tego typu kotły ZAWSZE wymagają dwóch rzezczy by poprawnie pracować: bufora (im większy* tym lepszy w miarę rozsądku) i NIEPRZERWANEGO ZASILANIA PRĄDEM. O ile bufor jest oczywisty dla większości, o tyle zasilanie już niekoniecznie... Warto więc pomyśleć o jakimś zasilaniu awaryjnym: akumulatory, inwerter - pełny back up. Taki by wydolił na dmuchawy i pompy obiegowe na okres DŁUZSZY niż zwykłe zaniki napięcia w sieci. Najlepiej zaś gdyby back up spokojnie wystarczał na całkowite wypalenie pełnego wsadu paliwa! Tym bardziej, że z "peryferyferyjną energetyką" jest trochę tak jak z pszczołami u Kubusia Puchatka: nigdy nic nie wiadomo... Tu uwaga: posiadacze fotowoltaiki mają łatwiej!
    *Duży bufor to nie tylko fanaberia, to przede wszystkim rękojmia uzyskania deklarowanej przez producenta sprawności kotła. Zatem bufor w dłuższej perspektywie MUSI na siebie zarobić poprzez mniejsze zużycie paliwa i mniejsze zużycie kotła!

  • @sylwek72si
    @sylwek72si 5 месяцев назад +5

    Witam😊 Brawo za odwagę pokazania kotła od środka. Ja pewnie gdybym też miał taką przestrzeń wokół kotła może bym też coś takiego zrobił. Wracając do meritum często dostaję informacje, że kocioł ATMOS jest gorszy od kotła Blaze. Tylko ludzie często zastanawiają się dlaczego te kotły są takie drogie, a ja często powtarzam czy to ATMOS czy Blaze to cena kotłów jest taka sama. Różni je tylko wyposażenie. Kocioł ATMOS zakupujemy w cenie podstawowej, później dopiero montując wyposażenie dodatkowe podnosimy wartość tego kotła. Blaze poszło krok naprzód, montując w standardzie wyposażenie, podnosząc wartość. Twoja sonda lambda+ serwo sterujące to już koszt około 5 tysięcy. Idąc dalej te wszystkie czujniki to też jakieś pieniądze. Dlatego czekam aż ktoś zrobi test porównawczy. Moim zdaniem materiał bardzo dobry i mam nadzieję, że widzowie docenią twoją pracę.
    Pozdrawiam

    • @adamjakubowski8579
      @adamjakubowski8579  5 месяцев назад +4

      Wydaje mi się, że słowo 'gorszy' lub 'lepszy' kocioł jest niefortunnie stosowane przez osoby uważające, że ich kocioł/źródło ogrzewania jest najlepsze. Kocioł musi spełniać oczekiwania jakie mu się stawia. Mój kocioł spełnia wymagania jakie mu stawiałem i dla mnie na ten moment jest najlepszy. Każdy ma inne potrzeby i nie należy wsadzać wszystkich do jednego worka. Ludzie, którzy potrzebują bezobsługowości i wygody użytkowania założą gaz lub pompę ciepła i powiedzą, że kotły BlazeHarmony to dziadostwo i przeżytek i będą mieli rację w pewnym sensie, ale wypadałoby z szacunku do potrzeb i odmiennego punktu widzenia innych ludzi powstrzymać swoje słowne uszczypliwości.

    • @sawomirkawula-ib7gc
      @sawomirkawula-ib7gc 5 месяцев назад +1

      Witam palę w atmosie DC 18s , myślę że atmos ma plusa za to że, można kupić golasa wtedy,jest tańszy a normy spełnia przynajmniej na papierze. Plus dla Blaze za dwu letnią gwarancję na ceramikę, gdybym teraz miał wybierać to nie wiem.Pozdrawiam

    • @wojciechcieslukowski1974
      @wojciechcieslukowski1974 5 месяцев назад +5

      Przepraszam ale muszę zaprotestować. Nie zgadzam się, że ktoś może słusznie nazwać Blaze Harmony czy każdy inny kocioł zagazowujący dziadostwem i przeżytkiem. Te kotły spalają drewno, które jest paliwem odnawialnym, tzn. neutralnym klimatycznie. Kotły gazowe czy pompy ciepła, które wymieniasz spalają paliwa kopalne. Sorki ale kto tu jest dziadem i przeżytkiem. Szacun dla wszystkich palaczy kotłów zagazowujących i ich producentów.@@adamjakubowski8579

  • @eGze20
    @eGze20 5 месяцев назад +1

    A+ i 90% procent sprawności. To jak wszystkie inne kotły na zgazowanie :D

    • @adamjakubowski8579
      @adamjakubowski8579  5 месяцев назад +1

      Zgadzam się, ale nie sądzę, że wszystkie kotły zgazowujące mają klasę 5 i 90% sprawności w całym zakresie regulacji mocy kotła od 7.5 do 25 kW jeśli mówimy o kotle, który przedstawiłem. Jeśli jestem w błędzie to proszę mnie poprawić i podać kotły, które posiadają tak szeroki zakres regulacji mocy i spełniają normy spalin oraz utrzymują jednocześnie tak wysoką sprawność. Na pewno przyda się komuś taka wiedza.

  • @agaqw
    @agaqw 5 месяцев назад +2

    Witam, bardzo ciekawy filmik, tak samo jak poprzedni. Jak wygląda popiół po takim paleniu?

    • @adamjakubowski8579
      @adamjakubowski8579  5 месяцев назад

      Jutro postaram się wstawić film z czego składa sie wyposażenie kotłowni to postaram się pokazać jak wygląda popiół. Jak dłużej się nie wybiera to jest delikatnie zbity, ale póki co żużli/spieków nie spotkałem.

  • @MrMusicaffair
    @MrMusicaffair 5 месяцев назад +1

    Bardzo dziękuję za ten film, fajnie zobaczyć dobrze działający kociołek na zgazowanie. Ubrali ludzi w pompy i gazy a potem dmuchają kryzysy zamiast pielęgnować technike spalania drewna i dostępnych materiałów. Jeśli pozwolisz to mam pytanie o serwo które steruje podaniem powietrza, jest to przesłona która otwierają powietrze wtórne, przysłania powietrze pierwotne? Czyli jak jest PWtórne zamknięte 100% to PP jest otwarte na maksa i odwrotnie?

    • @adamjakubowski8579
      @adamjakubowski8579  5 месяцев назад

      Przesłona jest przestawiana w sposób płynny pozwalając w razie potrzeby na jednoczesny dopływ powietrza wtórnego, pierwotnego i dosuszającego. Niedługo mam w planach nagrać film szczegółowo przedstawiający sterowanie powietrzem podczas spalania w tym kotle oraz test wydajności spalania brykietów i różnych gatunków drzew. Polecam subskrybować kanał 😉

    • @MrMusicaffair
      @MrMusicaffair 5 месяцев назад

      @@adamjakubowski8579 w takim razie subskrybuje i czekam na ten film o powietrzu bo niby zwykła przesuwka a to jest serce i podstawa kotłów na gaz drzewny. A Blaze to jeden z tych bardziej interesujących zasypowców. Dzięki!

    • @00002mario
      @00002mario 5 месяцев назад

      Tylee kasy że tak powiem prostota dzialania

  • @stachostaszek
    @stachostaszek 5 месяцев назад +2

    Można wiedzieć co wchodzi w skład takiej kotłowni? Oprócz kotła i bufora. Chodzi mi o takie rzeczy jak zawory mieszające czy pompki jakieś zawory bezpieczeństwa co tam sie znajduje?

    • @adamjakubowski8579
      @adamjakubowski8579  5 месяцев назад +1

      Kilka osób już pytało to jutro postaram się nagrać film z czego składa się instalacja u mnie w kotłowni/domu😉

  • @ukaszwala7220
    @ukaszwala7220 5 месяцев назад +1

    Witam. Czy w tych kotłach można palić drewnem iglastym i liściastym jednocześnie?

    • @adamjakubowski8579
      @adamjakubowski8579  5 месяцев назад +2

      Oczywiście. Ja wrzucam do niego co popadnie. Wiele razy załadowywałem go mieszanym drewnem i obsypywałem odpadowymi trocinami iglastymi, pali się wybornie!

    • @ukaszwala7220
      @ukaszwala7220 5 месяцев назад +1

      @@adamjakubowski8579 Dzięki i o to mi chodziło :)

  • @takija7079
    @takija7079 5 месяцев назад

    Film fajny lecz mam jedno pytanie , jak wydostaje się gorące powietrze z komory spalania, jeżeli skośna szamotka będąca z tyłu komory zamyka wejście do tumbolatorów, przez które jak rozumiem przechodzi gorące powietrze do komina?

    • @adamjakubowski8579
      @adamjakubowski8579  5 месяцев назад

      W normalnych warunkach tylna zaślepka/skośna szamotka jest założona/dosunięta do dwóch płytek szamotowych pionowo włożonych na tylnej ściance komory spalania i to właśnie nad nimi spaliny muszą wylatywać taką okrężną drogą przez wymienniki ciepła do komina.

    • @takija7079
      @takija7079 5 месяцев назад

      Niestety nic mi Pan nie pomógł, bo nadal nie rozumię w jaki sposób gorące powietrze dostaje się do do tych tumbulatorów.Na schematach które znalazłem też nie mogę tego wyczaić, jednakże dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

    • @adamjakubowski8579
      @adamjakubowski8579  5 месяцев назад

      @@takija7079 Gdy chcemy uruchomić kocioł tylko na ciągu kominowym bez wentylatora wyjmujemy zaślepkę szamotową i spaliny wlatują wprost przez powstałą w ten sposób dziurę (pod ułożonymi pionowo dwiema płytkami szamotowymi) w sposób bezpośredni do trubulatorów/wymiennika ciepła i dalej do komina. Jeśli zaś zaślepka jest założona, spaliny muszą okrążyć te dwie pionowo ułożone płytki szamotowe i przepływając nad nimi taką wydłużoną drogą są zasysane do trubulatorów/ wymiennika ciepła, a później do komina.

    • @takija7079
      @takija7079 5 месяцев назад

      Dziękuję za wyjaśnienie , właśnie w tej chwili na czeskiej stronie Blazy Harmony znalazłem zaznaczoną drogę powietrza z paleniska do komina.Sam będę montował taki kociołek tylko Green Combi 17kW ,może w kwietniu , uzależnione to od instalatora. Dlatego chcę o tych kotłach jak najwięcej się dowiedzieć. Jeszcze raz dziękuję , Pozdrawiam

    • @adamjakubowski8579
      @adamjakubowski8579  5 месяцев назад +1

      ​@@takija7079Tak z ciekawości można wiedzieć czy duża różnica w cenie jest pomiędzy wersją zwykłą, kombi? Planuje jeszcze nagrać film z działania instalacji oraz pokazać osobom, które wahają się czy dopłacać do sondy lambda jak często sterownik zmienia dopływ powietrza wtórnego i pierwotnego podczas cyklu spalania, także jeszcze może się Panu coś rozjaśni o co pytać instalatora.

  • @user-zf5bi9xj5z
    @user-zf5bi9xj5z 14 дней назад

    Witam,jaki jest koszt instalacji kotła.

    • @adamjakubowski8579
      @adamjakubowski8579  14 дней назад

      Robocizna i sprzęt w kotłowni kosztował mnie w okolicach 48tyś. Przy czym ponad połowa kosztów to sam kocioł.

  • @monter5376
    @monter5376 5 месяцев назад +1

    Witam pana. Bardzo fajny film , który doskonale uzupełnia moje prezentacje kotłów Blaze i pokazuje co użytkownik powinien wiedzieć o nabytym kotle. ruclips.net/video/XzxijRpAV_8/видео.html

  • @mariuszzpomorza9765
    @mariuszzpomorza9765 4 месяца назад

    Skoro jest ładowanie od góry to nie da się dołożyć drewna podczas palenia. Nienajlepsze rozwiązanie. Mnóstwo dymu w kotłowni. używam już pieca na holtz gas 24 lata!!

    • @adamjakubowski8579
      @adamjakubowski8579  4 месяца назад

      Zgadzam się, że jeśli bym chciał dołożyć drewna podczas palenia to trochę dymu na pewno by wyleciało na kotłownie, ale trzeba też zdać sobie sprawę, że takiej potrzeby nie ma(chyba, że brak bufora i dom o dużym zapotrzebowaniu na ciepło). Po jednym spalaniu załadunku, CWU jest nagrzane, podłogówka też i zostaje załadowany bufor. Gdybym tak dołożył do pieca w międzyczasie to bym go zagotował. Piec czeka z żarem na dołożenie i zwykle przy dużych mrozach po porannym paleniu dokładałem późnym wieczorem(przy czym nigdy nie było potrzeby ponownie rozpalać). Przy temperaturze na zewnątrz około 10 stopni w dzień, paliłem jeden załadunek dęba na dwa dni, ale dom jest nowy i dobrze wyizolowany.

  • @gasich9986
    @gasich9986 3 месяца назад

    я такий котел придумав і зробив що переключаючи його у різні положення може працювати як 9 квт, 12 квт, 15квт і 20 квт ruclips.net/video/aGbYyX5QWAE/видео.htmlsi=zUhTqQZ1CMnakgsy а так він горить навіть на поганому вогкому паливі, в інших котлах так майже не можливо , і це на самотязі ruclips.net/video/4mXOP20YT_M/видео.htmlsi=CSriJM3-WQmCwB2M вам удачі

  • @kammis1608
    @kammis1608 8 дней назад

    A czy starsza osoba miała by problem z rozpalaniem? Widać palenisko jest nisko natomiast otwarcie jest od góry. Pozdrawiam

    • @adamjakubowski8579
      @adamjakubowski8579  8 дней назад +1

      Kocioł ma około 1.2 m wysokości. Przy wzroście 1.65m nie ma problemów z obsługą. Nie ma potrzeby sięgać dna wystarczy rzucić rozpałkę na węgiel lub wcześniej wrzucone drewno, myślę, że każdy sobie poradzi bez większych problemów.

  • @kammis1608
    @kammis1608 5 дней назад

    A czy kawałki drewna spadają do popielnika? Nowe kotły blaze jak green są reklamowane przez dyrektora na Polskę że mają ruszt w kształcie gwiazdy i drzewo nie spada. Nowy patent😂 Jak tobu nich. To znaczy ,że w parktik drewno spada do popielnika?

    • @adamjakubowski8579
      @adamjakubowski8579  4 дня назад +1

      Jakoś muszą zareklamować to co nowe.. Drewno w praktyki nie spada tylko podczas palenia małe węgielki czasami przelatują i się spalają w popielniku. W green lepiej będą się spalać przede wszystkim drobniejsze frakcję opału takie jak zrębka czy trociny, bo u mnie samych trocin się nie nasypie, trzeba przekładać drewnem kawałkowym. Jeśli cena się nie różni wolałbym mniejszą dyszę palnika, bo bardziej uniwersalna.

    • @kammis1608
      @kammis1608 4 дня назад

      @@adamjakubowski8579 Kiedyś się reklamowali ,że palić można też zrębkami i trocinami. Teraz ani widu ani słychu o tym na ich stronie. A w instrukcji Praktika jedynym paliwem gwarancyjnym są polana drewna.