Filmrajongóként nagyon hiánypótló. Köszönöm, hogy időt, energiát és pénzt öltetek bele. Akik pedig nem vállalták a szereplést és írásban sem válaszoltak a kérdésekre, azok süllyedjenek el jó mélyre szégyenükben :)
Pályakezdő rendezőként (is) nagyon köszönöm ezt a munkátokat, mert talán segít néhány mítoszt a magyar filmek ellen hangolt közvélemény szemében eloszlatni. Különösen jelentős pillanata a riportfilmnek, amikor Kovács András Bálint (azután, hogy a Filmalap döntőbizottságának egyik legstabilabb tagjaként azt mondja, hogy erőszakkal jött létre a Vajna-rendszer, aminek ő is kedvezményezettje) kimondja, hogy a Pappa Piánál, a Kölcsönlakásnál és a Toldinál Vajna visszaélt a hatalmával. Talán ezt még szemtanú (és cinkostárs) ennyire nyíltan nem erősítette meg. Hogy KAB miért nem mondott le a három eset egyikében sem, az már legyen az ő dolga, de Vajna nagy produceri zsenialitásáról és pártatlanságáról azért lefölöz egy keveset a korrupciójának megerősítése (amellett, hogy a végül Csupónál kikötő film és Dobó Kata[!] filmje milyen pocsék is lett). Bárcsak egy fél órával hosszabb lenne a doksi, és jutna figyelem a megint margóra került függetlenekre, dokumentumfilmesekre, amatőrökre, avantgárdokra, rövidfilmesekre és animációsokra. Mondjuk, ahogy számolom, ez még legalább másfél óra lenne, úgyhogy bízom benne, hogy lesz második rész -- szóljatok, ha kell plusz egy ember hozzá :)
A Dobó Katáról az ugrott be, hogy miközben tunkolják a teljes kiörlésű kenyeret a coq-au-vin-be és isszák hozzá a kólát(nyilván zérót), jól megveregetik egymás vállát: "Jó film ez.". Pedig nem. Kommented második fele pedig remélem megvalósul.
Szerintem egy lemondást mindig mérlegelni kell. KAB elmondta, hogy 3 esetben Vajna visszaélt a hatalmával, ami nem jó dolog, viszont KAB mérlegelhetett úgy, hogy ennek ellenére megéri neki maradnia, mint DB tag, mert többet tud tenni így is a filmiparért. Gondolok itt arra például, hogy a lemondása utána Vajna beültetett volna egy bábot a DB-be, és még nagyobb lett volna a hatalma. Nem ismerem személyesen KAB-ot, de számomra tisztességes embernek tűnik, biztos nem hibátlan, de ki az? :)
Többször próbáltam hozzászólást megfogalmazni, de mivel mindig addig jutok csak, hogy ez számomra egy elképesztően szomorú és megdöbbentő dokuriport, lebeszéltem magam. Aztán mégis, nincs mit tenni, megrendítő a tárgyalt téma, a bemutatott rendszer- és filmtörténet, és zseniális a riport a maga sűrűségével és árnyaltságával! Gratuláció és köszönet érte!
Az eltelt évtized legjobb dokumentumfilmje. Katartikus! Nemcsak a sztori erős, hanem a megvalósítás is brilliáns, a vágások, a képek és beállítások, a zene. Minden egyben van. Ha valaki elkezdi nézni, nem tudja abbahagyni. Ez a Partizán eddigi csúcspontja!
Úristen, de jó volt ez. Minden percét töprengve ültem végig. Annyira kiváncsi lennék, h azok, akik most a döntéseket hozzák ebben a témában, azok ezen mennyire töprengenek el. Mert azt kell..töprengeni. Köszönöm Partizán❤️
Hálás köszönet ezért a filmért ! (Tanít, elgondolkodtat, felébreszt, érzelmeket ébreszt, kétségbeejt...) Óriási gratuláció, Partizán!
Год назад+20
Sok kis részt ismertem ebből az egész történetből, de így összerakva ez így egy új kép. A megszólalók őszinték, konzisztensek, vannak vízióik és látni rajtuk hogy ez szívügyük. Andy Vajnáról is több szemszögből beszélnek pro és kontra. Beismerik a tévedéseiket és próbálják a másik oldal nézőpontját is szem előtt tartani. Korrektek. A kutató munka briliáns, ilyen felvételek, ilyen jó vágás, konzisztens történet mesélés. Ilyen alkotásoknál érti meg az ember amit Duszka Peti és Nagy Ádám is magyaráz állandóan, hogy miért kell annyi ember egy ilyen "egyszerű" kis dokumentumfilmre is. A második kamera, a hang, a kérdések minden a helyén volt. Köszönöm, hogy megszólaltattátok ezeket az emberek ilyen formában.
Remek a Filmetek! Szívből gratulálok az alkotóknak! Egyben gratulálok a Partizán teljes csapatának a rengeteg munkához, az anyagaitok minden egyes másodpercéhez.
Zseniális volt, köszönöm. Egy észrevétel: szuleimmel, testvéremmel néztük okostévén, nem bejelentkezve youtubera. A folyamatos reklámok miatt NÉZHETETLEN! Vegyétek lentebb a monetizációnál a reklámsűrűséget, mert 3 percenkent szétdarabolja 1-2 youtube reklám...
Nagyszerű doksi lett, gratulálok! Érdekes rész, amikor Káel Csaba és Lajos Tamás kapcsán előjön, hogy ők nem érzik-e ezt aránytalannak. Szerintem biztosan tisztában vannak vele, az igazi kérdés, hogy ez teljesen rajtuk múlik-e, vagy magasabb szinteken.
Ilyenkor amikor láttok egy ilyen minőségi dolgot akkor azt mondom nem bánom hogy hogy támogatom ezt a csatornát! Ez a korrekt ,színvonalas műsor. Gratula!
Szépen összerakott anyag, árnyaltan, összetetten kezeli a témát, két nagyon lényeges dolog maradt ki. Egyik: ma már, de valójában ez már a hetvenes évek óta egyre inkább így van, hogy a filmkészítés iparszerűen a tévében zajlik, a filmkészítők a sorozatokban, tévéfilmekben tanulják meg a szakmát, a tévéből kerülnek ki a jó forgatókönyvírók, rendezők, színészek stb stb. A film ugyanis mint bármely szakma, a gyakorlatban tanulható meg igazán, ehhez pedig az az évi pár film, amit a filmes alapok támogattak nudli. A külföldi bérmunka meg technikusokat keres, nem kreatív szakembereket. Szóval a tévé lenne a filmgyártás bázisa, de ez lényegében ilyen szempontból megszűnt Magyarországon a rendszerváltás után. A magyar köztévé még annyira sem volt elérhető forrás a filmesek számára, mint az MMK vagy a Vajna féle Filmalap. A dokumentumfilmkészítést lényegében kinyírták már a Vajna korszakban, annak meg aztán végképp a tévé lenne a fő nyilvánossága, ami viszont teljességgel elérhetetlen számukra. A másik hiányossága a riportnak, hogy a 2004-ben bevezetett közvetett támogatás sajnos legalább akkora vagy inkább nagyobb kárt okozott a magyar filmeseknek, mint hasznot. Egyrészt ez valójában a külföldi filmes bérmunkák föllendítését szolgálta, ami persze a technikusi munkát végzőknek munkát adott, de fölsrófolta a filmes munkadíjakat, és elszipkázta a szakembereket a csóringer magyar produkcióktól, másrészt a visszaélések melegágya volt, miközben a film minőségét egyáltalán nem kontrollálta. Tehát az a pénz, ami így érkezett a szakmába csak minimális mértékben befolyásolta, javította a filmek minőségét, ami bocsánat, de összességében látszódott is az elmúlt évtizedek termésén, tisztelet az egy-két kivételnek.
Hajdú Szabolcs volt a legmeggyőzőbb nekem, remek ember lehet. A legundorítóbb meg Koltai mondata: Odáig nem jutunk el (hogy Semmelweis elmegyógyintézetbe került)
Hajdu helyesen, azaz rövid u-val :) Egyébként valóban remek ember, bár már rég nem találkoztunk sajnos. Annak idején volt szerencsém szerepelni az első játékfilmjében a Macerás ügyekben, illetve egy városban születtünk, éltünk sokat :)
Azt nem értem miért tartod undorítónak, általában az életrajzi filmek is valamettől-valameddig játszódnak, ezért is van soknak a végén megjelenítve tőmondatokban a főszereplő további időbeni sorsa. Ennél a filmnél nem tudom van-e ilyen
@andrasmrgtx azert nem tudhatod mert meg nincs ez a film. Ha nem tudod akkor mire veded be? Ez eleg logikatlan. Undoritonak itt a pont kiemelt hitelesseg hiánya nevezhető. Elhazudnak valamit hogy jobb szinben tunjenek fel bizonyos emberek, vagy negativum ne kapcsolodjek a tortenethez. Holott szerves resze a Semmelweis történetenek, a mi tortenelmunknek.
A Roncsfilmet nézzétek meg. A friss rendszerváltás korában játszódik és annak a csalódásait mutatja be a Szigony utcában élők változatlan életmódján keresztül. Kis költségvetésű, igazi amatőrfilm. A jó értelemben természetesen
Jó összeállítás, köszönet érte. Amiért nem, az az, hogy megint hiányoznak a női megszólalók, pedig a Partizán állítólag balos műsor... Vannak, voltak filmes alkotónőink is, hiányoltam az egészből egy Enyedi Ildikót, Fekete Ibolyát, Sellő Hajnalt, de még egy Havas Ágit is. A legvégén az inkubátoros megszólalók között is lehettek volna fiatal rendezőnők, mert elég sokan kaptak ők is támogatást.De itt nem kaptak lehetőséget.
Örülök, hogy a magyar filmtörténelemmel kapcsolatos minden eddigi gondolatomat alátámasztotta ez a doksi belső információkkal autentikus forrásból. Sokat vitáztam másokkal ezekről a gondolatokról, de most megerősítést nyertem, úgyhogy megnyugodhatok.
Szabó István mondta egy interjúban, hogy a Saulon kívül is van magyar film. Ez tökéletesen jellemzi a mai állapotokat,amikor is Rakay szinte havonta kap milliárdokat az agymeneseire, vagy Kálomista propaganda filmre. Minden relatív, azt hittük a Vajna korszaknál nem lehet rosszabb, de lehet. A népi,nemzeti őrület itt is megmutatkozik. A kultúra olyan mélyrepülésben van,mint soha. Márait idézve, ha eltűntek a kommunisták,jönnek a felművelt sunyi parasztok.
Amikor bevagtatok, a Szuros Matyas beszedet , hogy “Magyarorszag neve és formaja: Magyar Köztársaság”…kirazott a hideg, mar csak azert is mert ma már nem igy hivjak….
Engem is kirázott tőle a hideg. Már csak azért is, mert egy MSZMP KB tag szájából hangzott el és sajnos előrevetítette a teljes rendszerváltást és hatalomátmentést.
A potrohos minden szava, cselekedete minden nappal egyre nevetségesebb! Minden aljas mondata csak arra szolgált, hogy amit kritizált, azt most ő csinálhassa. És itt az igazság kb hét másodpercben: 1:26:26-től! Gratulálok ezért a megfogalmazásért, már csak 3,5millió birkának kéne erre rájönnie. A Partizánnak meg gratula az ilyen filmekért! Minden nap meg tudnék egy iylet nézni. Egy dolog, a NER seggnyaló KL Csabával kapcsolaban, hogy feleleveníthettétek volna a 98-2002 közötti tevékenységét, úgy mint Ezüst Hajó, Happy End, Kaja Ibrahim, Joszip Tot. Ezek a NER patkányok egytől egyig egy diktátor kiszolgáló személyzetének része, aki egy beteg, megalomán, bosszúálló, kisebbségi komplexusos, hazaáruló, hazug tolvaj.
Aztamindenit... minden szempontból kiváló alkotás lett. A zene, a vágások, a képi esztétika, a mélység, az egész. (levettem a fülest a végén és anyós kint a debil Szerencsekereket nézi a tv2-n... elég nagy kontraszt)
A film alapján nekem úgy tűnik, hogy a sokat szapult Vajna alatt volt a legjobb. Lehet autoriter volt, de a sok egymást fúró enyves kezü közt (persze tudom senki nem lopott, csak véletlen 6 milliárdért készült egy csomó langymeleg hígfos, meg csődbe vitték a filmgyártást) máshogy nem is lehet rendet tenni, szakmailag nem lehetett belekötni, és nem erőltetett politikai vonalat. Pedig annak idején hogy revolverezte az ellenzéki média, bár nem mintha tudnának mást írni bármiről, ami a kormányhoz köthető.
Arról, ami a kormányhoz köthető, mára már tényleg semmi jót nem lehet írni és gondolni sem. Aki mégis képes erre, annak vagy érdekében áll vagy valami nagy baj van a fejében.
@@gyurbanvikrenc8267 Egy maffiához hasonló bűnszervezet (a.k.a. magyar kormány, Fidesz-holdudvar és számolatlan "ellenzéki" politikus) tetteiről és tevékenységéről nem lehet árnyaltan gondolkodni, ezek egyszerűen bűnözők és minden tettük a magyar társadalom ellen elkövetett merénylet.
01:04:24 Tudomásom szerint nem a filmek összköltségvetése volt 420 millió, hanem ez volt az akkori "Filmalapok" éves (!) összköltségvetése a Hídember-Bánk bán 3 milliárdjával szemben. Ebből támogatták volna a 84(!) filmterv közül a nyerteseket. Mondjuk ettől még szomorúbb az egész.
@@Tucs0621 Grunwalsky az egyik legokosabb, legtisztességesebb és legjobb filmes - lassan már csak volt, sajnos. A magam részéről örülök, hogy láthattam fénykorában.
Mondok egy fun fact-et, 10 éve egy közepes (értsd 5-10 főt foglalkoztató) filmstúdióban voltam külső szakmai gyakorlaton. Naponta átlagban 3 forgatókönyv jött be de volt hogy 8-10. Elárulom, bele se olvastak, csak a nevet nézték meg hogy ki írta. Erről ennyit.
Itt megint az a kérdés merül fel, hogy milyen forgatókönyv? Gyakorlatilag lehetetlenség egy jó 100 oldalas forgatókönyv megírása. A sok karakter, sok körülmény. (Hogyan beszél egy bizonyos mellékszereplő, milyen információnak van éppen birtokában?) Nem tudják rendszerezni, egységesíteni. (Drámai egység az oviban is a helyszín, idő. Pl. Wachowski nővérek Sense8 sorozatában ugrálnak sok helyszín között, ami megbontja a drámai egységet. A szereplők közötti telepatikus kapcsolattal próbálják menteni.) Esetleg ha egyetlen egy karakterre koncentrálnak nagyon, a többi biodíszlet. De az olyan, hogy végig majdnem csak egy szereplőt mutatnak, általában bugyutaság. (példa egy öreg indián karakter jelenjen meg mint egy lány és a kutyája, a tomahawkot dobálja. ellenfele egy egzotikusnak tekinthető zaklató szörny, egy fiatal ragadozó. de még a lánynak is van egy fivére, legalább mellékszereplő, ha nem főszereplő. a prémvadászok kb. a biodíszletek meg néhány további indián. ez a példa is túlhalad kicsit az egyszereplősön, és főleg az akcióra van kihegyezve. ezzel szemben az oxigén című sci-fi nem nagyon halad túl az egyszereplősön. az egzotikuma a tartályba zártság, de sokan feltehetően nem néznek ilyet.) Kicsit kell csak belegondolni, és egyértelmű. Minél többet ír a forgatókönyvíró, annál nagyobb eséllyel lesz rossz a műve. Minél többet ír, annál több rosszat ír. Kicsi irományban a rossz nem feltétlenül tűnik ki, na de ha sokat ír, egyre halmozódik a rossz. S akkor átírja a valahányadik draftra. Ott már végképp ne hülyítsenek a mesével!
@@KonstantinJanosik Mint mondtam nem tudjuk milyenek voltak hiszen csak a szerző nevét jutottak (értsd: akit nem ismertek kibszták a kukába). Készséggel elismerem hogy egy csomó szr volt köztük, akkor se kéne ennyire mosdatnod a filmstúdiót. Arra figyelmeztettem az embereket hogy belterjes ez a világ, nem azt írtam hogy minden leszrt mű egy csoda. Olvasd el mégegyszer mit írtam ha nem érted.
@@JohnDoe44484 Értem, csak általánosan fűztem hozzá. Valaki neves írja vagy sem, az írók által írt forgatókönyvek általánosan rosszak. Merthogy részletes vázlat néhány jelenettel esetleg kibővítve, az a jó forgatókönyv, aminél még nem romlik drasztikusan a minőség. Azt bővíti ki a stáb. Utána visszaírják forgatókönyvnek, ha olyan a kedvük. Tehát forgatókönyv helyett treatmentről vagy bővített treatmentről kellene helyesebben beszélni.
azért is kellene nyilvános legyen minden beadott filmterv. tudni lehessen mit utasítanak el, mit fogadnak el finanszírozásra. utólag visszaírni kész filmből a forgatókönyvet csalás. miért van az, hogy az elutasítottak közül nem lehet olvasni semmit? titkolják jobban, mint az ügynöklistát. igénytelenség. miért van az, hogy az aranybulla cselekményleírása utáni érdeklődésre magyarázkodnak, hogy az nem olyan sorozat, aminek lenne cselekményleírása. állami finanszírozásnál alap lenne, hogy legyen részletes filmterv.
@@KonstantinJanosik érdekes igen. Nem akarok rosszra gondolni de kifogom fejteni később ha megtalálom a részletet, hogy miért kell mégis rosszra gondolnom.
26:10 minőségkontroll. A forgatókönyvek a 70es évektől le lettek nézve. Végülis a forgatókönyv alapján lehet eldönteni elsődlegesen bármit is a filmel kapcsolatban. Nem is értem. Ez kb olyan mintha tervrajz nélkül építkeznénk...
@@kabirbody Beadott látszólagos (megadják a címet) tervekre pénzt osztanak. pl. legutóbb elutasították, pénzt se osztanak az alabbiakra ARANY KUTYÁK Mit szólsz, milyen az élet Izomagyak Emma és Péter Jó nagy bunkóság. Nem lehet tudni, mik lennének ezek. Sokból nem lesz film. Amiből lesz, ott is feltételezni lehet, hogy nagyrészt a színészek bővítik ki az anyagot. A témának utánaolvasgatva a tapasztalatukkal párbeszédeket rögtönöznek stb. Tévésorozatoknál is botrány, amit csinálnak. Csak egy kirívó példa, Az ötvenes évek és a szex, négyszer adtak rá néhány milliót. 2020-09-22 8 000 000 2021-12-10 8 221 500 2022-12-06 3 000 000 2023-04-18 5 700 000 Az indoklás a legutóbbinál "A Televíziós Döntőbizottság 5.700.000 Ft forgatókönyv fejlesztési támogatást nyújt a televíziófilm sorozat valamennyi epizódja (8 epizód) forgatókönyve első változatának kidolgozására."
normálisan vhogy így menne - van egy ötletem sorozatra. röviden ez. (van egy kis szinopszis.) - oké, dolgozd ki bővebben. készítsd el az első változatot. adunk rá 10 milliót. - megvan. - jó, kérünk egy még részletesebbet, különös tekintettel a pilotra. - megvan. - jó, mehet gyártásba a pilot.
@@KonstantinJanosik elutasítani kell sőt muszáj. Nincsen keret az összes filmre. Így szűrni kell na most cím alapján nem lehet szűrni. Forgatókönyv nélkül nem tudjuk mire utal a cím. A jó minőségű filmek tervezettek. A Grand Budapest hotel például.
@@KonstantinJanosik nem bunkóság hogy nem kaptak azok a filmek pénzt. Nem is nevezhetőek filmnek. Talán még forgatókönyv sincsen. Ha van egy forgatókönyv akkor lehet feltételes módban filmnek nevezni. De ha még az sincs az az az állapot mint a terminátort megálmodta a James Cameron mármint az ágyban fekve megálmodta. Csak egy ötlet semmi más. Ezért nem kell sajnálni.
A filmkultúra soha nem számíthatott az állam maximális támogatására, és ha meg is kapta, akkor is ki volt neki szolgáltatva. A magyar filmeseknek a legokosabb a filmalaptól függetlenül összefogniuk, és kiépíteni egy független filmgyártási rendszert. A jegyeladásokból is látszik, hogy nem érdeklik a nézőket a többmilliárdos turulfilmek, ilyenkor érdemes nekik nívós alternatívát nyújtani
Ez szép meg jó, de ki fogja ezt finanszírozni? Jegybevételek? Egyre kevesebben járnak moziba, ahogy hallom, és ahhoz, hogy ez működjön, kommersz filmeket kellene gyártani. Tetszik vagy sem, hálivúddal kell versenyezni. Egy Külön falka vagy Karanténzóna nem fogja megtölteni a multiplexeket...
Közösségi finanazírozás és alacsony költségvetés, plusz egy kis támogatás pár milliomos befektetőtől -a Partizán is így működik jelenleg. Nem kell rögtön blockbusterekben gondolkodni meg multiplexeket megtölteni, kezdjük kicsiben.
44:24 "A magyar filmben az utolsó két-három évben megfigyelhető egy olyan tendencia, hogy a rendezők mindenben csak saját magukat keresik, önmagukat próbálják kifejezni de nem a nézőket keresik nem keresik a kapcsolatot a közönséggel nem figyelik azt, hogy kihez beszélnek kinek akarják csinálni a filmet kinek akarják elmondani azt amit magukban találtak." De akkor miért csodálkozik a rendező ha a magyar ember nem megy be a moziba. Csak sír a szája mert senki nem nézi a magyar filmet. A film kétirányú. Van egy adó és egy vevő fél. Ha rosszul adja át akkor a vevő fél nem lesz rá kíváncsi és nem ül be a filmre és akkor megszűnik a visszacsatolás. Így készülnek manapság is olyan filmek amiket gyakorlatilag legyartanak arra, hogy pénzt égessenek.
@@KonstantinJanosik látom neked csak ennyi jött át. Nézd sok időt nem akarok szűklátókörű rohadt almákra pazarolni. Nem gondolod, hogy adó és vevő más dolgokban is létezik mint rádiózás?
Hu de szuper lett.🥰🥰🥰🥰🥰 Kivételezettek mindig Voltak Vannak és LESZNEK!!!!!! Otthon DEMOKRÁCIA komolyan??? Már röhögök😂😂😂😂12éve Korrupcioznak és mennyi kiskirály lett. Én anno imádtam a Szerelem Elsö vérig az is a kommunizmusban született, Tizedes meg a többiek hányszor mondom amikor melozom kint Londonban hogy "Az oroszok már a spájzban vannak"😁😁 😒 1989után Hirtelen megszünt egy csomo munkahely munkanélküliek 100ezrei lettek nem tellett Moziba járni örültek ha volt munka..nem is a magyar fim nem tetszett nekik hanem hát moziba menni luxus volt.. Vidéki a párom hát tudna mit mesélni... Budapesten is azt vettem észre pl PestBuda Mozi Vagy amit Kispestnek épitettek a Hunyadi Mozi is bezárt meg sok mozi megszünt én még a 1997es 8as 99es években járhattam a Müvészbe mozizni aztán ezeket szépen be is zárták, Corvin maradt meg, de az is felosztva több teremre. Pláza Mozik lettek.
A poén az hogy pont a Szoci korszakban készültek jó filmek. A Rendszerváltás után főleg a 2000-es évek elején nem készült értékelhető Magyar film. (talán a Kontroll és az Üvegtigris 1-2 része kivétel)
Szeretem a magyar filmeket ebből az időből. A Szamárköhögés, a Fehér tenyér (az élsport brutalitásáról és hazugságáról), a Szerelmesfilm, a Csapd le csacsi - zseniálisak és még szórakoztatóak is. Az aranypálmás Szerelem-ről nem is beszélve. Sajnos kevés van a youtube-on - bizonyára szerzői jogok miatt.
Érdekes ez az "ebből az időből" kategória. A Szamárköhögés 1986-os, a Fehér tenyér meg 2006, a Szerelmesfilm 1970, Csapd le csacsi 1990. Mindegyik tök más korszak.
Eléggé elvont, de én Janisch Attila "Másnap"-ját is nagyon szeretem. A legkiforrottabb filmje, 2004-ben mutatták be és azóta sajnos nem készített újabbat.
Végignéztem, ez egy igen korrekt dokumentumfilm. (És gondolom hogy nem került 1 milliárdokba, se százmilliókba.) A kérdés mondjuk az, hogy sokat beszélnek az állami pénzekről, DE egyetlen szót sem szólnak arról hogy privátban, szponzorokkal hogy készítettek filmet. Ezek szerint sehogy. Értem én hogy az adófizetők pénzéhez még mindig könnyebb hozzájutni, de morálisan nem korrektebb-e befektetőkkel, szponzorokkal, adományokkal és előrendelésekkel filmet készíteni? Közvetlenül a rendszerváltás után rögtön rá lehetett volna cuppanni a Coca Colára és a többire, a nyugatról bejövő cégekre, amik reklámozni akartak. Mellette azért voltak magyar cégek is. Jelenleg most is lehetne abból filmeket készíteni, összeszedni egy rakás céget és mindegyiktől beszedni 1-2 milliót. Nagyobb nevek esetén akár többet is lehetne kérni cégenként. Meg Kickstarter, GoFundMe és egyebek. Crowdfunding. Telex, Partizán is csinálja ezt, nem? Az olvasók/nézők támogatják. Külföldi szervezeteknél is lehetne projekttel pénzt kalapozni, alapítványoknál. - De nincs ilyen, csak hogy az állam adjon és ha nem ad akkor nem lesz film és kész. A filmkészítés nem csak arról szól hogy megírjuk a forgatókönyvet és tartjuk a markunkat, hanem utána kell menni a pénztnek, vagy így, vagy úgy. USA-ban sem állami pénzből csinálják a filmeket, sőt, a sport is szponzoros ügy, a Nascar versenyző nem a mindenkori elnöknél tartja a markát, hanem leszerződik olajvállalattal, autógyárral, autó-kiegészító/alkatrész gyártókkal, amellett brandet épít, árulja a rajongóknak a cuccokat, stb. Így is kéne menjen ez kb. minden téren.
"USA-ban sem állami pénzből csinálják a filmeket, sőt, a sport is szponzoros ügy, a Nascar versenyző nem a mindenkori elnöknél tartja a markát, hanem leszerződik olajvállalattal, autógyárral, autó-kiegészító/alkatrész gyártókkal, amellett brandet épít, árulja a rajongóknak a cuccokat, stb. Így is kéne menjen ez kb. minden téren." Ez így van. Csak ne felejtsük el, hogy az USA egy 300 milliós piac ez meg 9,5 milliós. De egy jó film elkészítése nem kerül harmincad annyiba... Ha ott a népesség, mondjuk, 5%-a megnéz egy művészfilmet az akár még rendtábilis is lehet, itt ha a népesség 5%-a megnézi, akkor talán a sminkes pénze összejöhet (csak a példa kedvéért írtam a számokat, nincsenek valós adataim)
A pénz nem minden. Ismerünk filmeket, amik kicsi pénzekből hatalmasat gurítottak. Sokkal mélyebbek a problémák mint a pénzhiány. Viszont - ezek szerint - a filmek finanszírozása területén is az érződik, ami az életünk egyéb területein is, hogy nincs demokratikus elosztás. Ez sajnos ennek a rendszernek az ismérve. Aki a rendszer, a korszellem, a világrend kegyeltje, annak fut a szekér, aki meg nincs benne a "kalapban", az "annyit is ér".
Ez színvonalasabb műsor volt mint bármi amit pár éven belül láttam ebben a műfajban. Köszi.
Egyetertek. Zsenialis volt. Köszönöm.
¹@@NoraDecsei-kc2fz
Még sok ilyen dokumentumfilmet!! Köszönet a munkátokért, elképesztő minőség 🙏!
Kiváló, és hiteles dokumentum. Nagy köszönet, és tisztelet a készítőknek, és a megszólalóknak!
Filmrajongóként nagyon hiánypótló. Köszönöm, hogy időt, energiát és pénzt öltetek bele.
Akik pedig nem vállalták a szereplést és írásban sem válaszoltak a kérdésekre, azok süllyedjenek el jó mélyre szégyenükben :)
Pályakezdő rendezőként (is) nagyon köszönöm ezt a munkátokat, mert talán segít néhány mítoszt a magyar filmek ellen hangolt közvélemény szemében eloszlatni.
Különösen jelentős pillanata a riportfilmnek, amikor Kovács András Bálint (azután, hogy a Filmalap döntőbizottságának egyik legstabilabb tagjaként azt mondja, hogy erőszakkal jött létre a Vajna-rendszer, aminek ő is kedvezményezettje) kimondja, hogy a Pappa Piánál, a Kölcsönlakásnál és a Toldinál Vajna visszaélt a hatalmával. Talán ezt még szemtanú (és cinkostárs) ennyire nyíltan nem erősítette meg. Hogy KAB miért nem mondott le a három eset egyikében sem, az már legyen az ő dolga, de Vajna nagy produceri zsenialitásáról és pártatlanságáról azért lefölöz egy keveset a korrupciójának megerősítése (amellett, hogy a végül Csupónál kikötő film és Dobó Kata[!] filmje milyen pocsék is lett).
Bárcsak egy fél órával hosszabb lenne a doksi, és jutna figyelem a megint margóra került függetlenekre, dokumentumfilmesekre, amatőrökre, avantgárdokra, rövidfilmesekre és animációsokra. Mondjuk, ahogy számolom, ez még legalább másfél óra lenne, úgyhogy bízom benne, hogy lesz második rész -- szóljatok, ha kell plusz egy ember hozzá :)
A Dobó Katáról az ugrott be, hogy miközben tunkolják a teljes kiörlésű kenyeret a coq-au-vin-be és isszák hozzá a kólát(nyilván zérót), jól megveregetik egymás vállát: "Jó film ez.". Pedig nem.
Kommented második fele pedig remélem megvalósul.
Szerintem egy lemondást mindig mérlegelni kell. KAB elmondta, hogy 3 esetben Vajna visszaélt a hatalmával, ami nem jó dolog, viszont KAB mérlegelhetett úgy, hogy ennek ellenére megéri neki maradnia, mint DB tag, mert többet tud tenni így is a filmiparért. Gondolok itt arra például, hogy a lemondása utána Vajna beültetett volna egy bábot a DB-be, és még nagyobb lett volna a hatalma. Nem ismerem személyesen KAB-ot, de számomra tisztességes embernek tűnik, biztos nem hibátlan, de ki az? :)
igen jó lenne még egy rész
Többször próbáltam hozzászólást megfogalmazni, de mivel mindig addig jutok csak, hogy ez számomra egy elképesztően szomorú és megdöbbentő dokuriport, lebeszéltem magam. Aztán mégis, nincs mit tenni, megrendítő a tárgyalt téma, a bemutatott rendszer- és filmtörténet, és zseniális a riport a maga sűrűségével és árnyaltságával! Gratuláció és köszönet érte!
Az eltelt évtized legjobb dokumentumfilmje. Katartikus! Nemcsak a sztori erős, hanem a megvalósítás is brilliáns, a vágások, a képek és beállítások, a zene. Minden egyben van. Ha valaki elkezdi nézni, nem tudja abbahagyni. Ez a Partizán eddigi csúcspontja!
Úristen, de jó volt ez. Minden percét töprengve ültem végig. Annyira kiváncsi lennék, h azok, akik most a döntéseket hozzák ebben a témában, azok ezen mennyire töprengenek el. Mert azt kell..töprengeni. Köszönöm Partizán❤️
Nagyon jo volt! Koszonom!
Szegyen ez a kormany!
Köszönöm! Ez zseniális lett nem csak tartalmilag, vizuálisan is... Büszke vagyok rátok!
nagyon köszi ezt is, arcon csapott így összeszedve az egész, mint kb. naponta a magyar politika…
Szuper! Kár, hogy kevés ilyen VALÓDI tényfeltáró film készül. Remélem, hogy legalább az utókor tanul belőle....
wow.... ez az egyik legmélyebb tényfeltáró riportotok eddig, köszönjük a munkátokat!
Hálás köszönet ezért a filmért ! (Tanít, elgondolkodtat, felébreszt, érzelmeket ébreszt, kétségbeejt...) Óriási gratuláció, Partizán!
Sok kis részt ismertem ebből az egész történetből, de így összerakva ez így egy új kép.
A megszólalók őszinték, konzisztensek, vannak vízióik és látni rajtuk hogy ez szívügyük. Andy Vajnáról is több szemszögből beszélnek pro és kontra. Beismerik a tévedéseiket és próbálják a másik oldal nézőpontját is szem előtt tartani. Korrektek.
A kutató munka briliáns, ilyen felvételek, ilyen jó vágás, konzisztens történet mesélés.
Ilyen alkotásoknál érti meg az ember amit Duszka Peti és Nagy Ádám is magyaráz állandóan, hogy miért kell annyi ember egy ilyen "egyszerű" kis dokumentumfilmre is.
A második kamera, a hang, a kérdések minden a helyén volt.
Köszönöm, hogy megszólaltattátok ezeket az emberek ilyen formában.
Vannak vizilóik.
Rendkívül profi munka. Szívből gratulálok minden alkotónak - és köszönöm!
Ezzel a videóval megvettetek! Ennyire jól összeállított színvonalas műsort nem sokat lehet találni ezen a platformon.👏
Remek a Filmetek! Szívből gratulálok az alkotóknak! Egyben gratulálok a Partizán teljes csapatának a rengeteg munkához, az anyagaitok minden egyes másodpercéhez.
Ez elképesztő volt , rengeteget tanultam.
köszönöm.
Ez ott volt, minden minden téren. Gratulálok a dokuhoz!
Zseniális volt, köszönöm.
Egy észrevétel: szuleimmel, testvéremmel néztük okostévén, nem bejelentkezve youtubera. A folyamatos reklámok miatt NÉZHETETLEN! Vegyétek lentebb a monetizációnál a reklámsűrűséget, mert 3 percenkent szétdarabolja 1-2 youtube reklám...
Dehogy veszik. Abból nekik is kicsengetnek. A sok kiflitolvajból nem lehet megélni, ezt már Friderikusz is megmondta.
Egy észrevétel. Akkor jelentkezz be
Elkepesztoen hiteles, pontos es kozben dramai anyag! Koszonjuk es nagyon gratulalok!
Hatalmas köszönet a készítőknek!
Nagyszerű doksi lett, gratulálok! Érdekes rész, amikor Káel Csaba és Lajos Tamás kapcsán előjön, hogy ők nem érzik-e ezt aránytalannak. Szerintem biztosan tisztában vannak vele, az igazi kérdés, hogy ez teljesen rajtuk múlik-e, vagy magasabb szinteken.
Ilyenkor amikor láttok egy ilyen minőségi dolgot akkor azt mondom nem bánom hogy hogy támogatom ezt a csatornát! Ez a korrekt ,színvonalas műsor. Gratula!
Zseniális, hiánypótló.
Újból sikerult a kozszolgálat!
Nagyon érdekes volt ez a beszélgetés.
Köszönöm szépen. Várom a folytatást.
Szépen összerakott anyag, árnyaltan, összetetten kezeli a témát, két nagyon lényeges dolog maradt ki. Egyik: ma már, de valójában ez már a hetvenes évek óta egyre inkább így van, hogy a filmkészítés iparszerűen a tévében zajlik, a filmkészítők a sorozatokban, tévéfilmekben tanulják meg a szakmát, a tévéből kerülnek ki a jó forgatókönyvírók, rendezők, színészek stb stb. A film ugyanis mint bármely szakma, a gyakorlatban tanulható meg igazán, ehhez pedig az az évi pár film, amit a filmes alapok támogattak nudli. A külföldi bérmunka meg technikusokat keres, nem kreatív szakembereket. Szóval a tévé lenne a filmgyártás bázisa, de ez lényegében ilyen szempontból megszűnt Magyarországon a rendszerváltás után. A magyar köztévé még annyira sem volt elérhető forrás a filmesek számára, mint az MMK vagy a Vajna féle Filmalap. A dokumentumfilmkészítést lényegében kinyírták már a Vajna korszakban, annak meg aztán végképp a tévé lenne a fő nyilvánossága, ami viszont teljességgel elérhetetlen számukra. A másik hiányossága a riportnak, hogy a 2004-ben bevezetett közvetett támogatás sajnos legalább akkora vagy inkább nagyobb kárt okozott a magyar filmeseknek, mint hasznot. Egyrészt ez valójában a külföldi filmes bérmunkák föllendítését szolgálta, ami persze a technikusi munkát végzőknek munkát adott, de fölsrófolta a filmes munkadíjakat, és elszipkázta a szakembereket a csóringer magyar produkcióktól, másrészt a visszaélések melegágya volt, miközben a film minőségét egyáltalán nem kontrollálta. Tehát az a pénz, ami így érkezett a szakmába csak minimális mértékben befolyásolta, javította a filmek minőségét, ami bocsánat, de összességében látszódott is az elmúlt évtizedek termésén, tisztelet az egy-két kivételnek.
Hiánypótló , amit csináltok! Köszönjük! Megy az 1%.. ez nem is kérdés...
Köszönöm szépen, hogy ezt összehoztátok. Sokat jelent, hogy ezzel is foglalkoztok.
Szuper volt! Háttérbe akartam tenni, amíg dolgozom, de folyamatosan néztem.
Mert link vagy, lusta. Ezzel töltöd a munkaidőd.
Ez nagyon komoly munka volt és nagyon komoly film lett belőle! 👍
Köszönjük a munkátokat, ismét minőségi doku lett ;)
Köszönöm! Zseniáis munka.
Gondoltam, belenézek, amíg megebédelek... nos, hosszú lett az ebéd. Bravo!
Azta! Mennyi munka van ebben! És még jó is! 👏
Hajdú Szabolcs volt a legmeggyőzőbb nekem, remek ember lehet. A legundorítóbb meg Koltai mondata: Odáig nem jutunk el (hogy Semmelweis elmegyógyintézetbe került)
Hajdu helyesen, azaz rövid u-val :) Egyébként valóban remek ember, bár már rég nem találkoztunk sajnos. Annak idején volt szerencsém szerepelni az első játékfilmjében a Macerás ügyekben, illetve egy városban születtünk, éltünk sokat :)
Azt nem értem miért tartod undorítónak, általában az életrajzi filmek is valamettől-valameddig játszódnak, ezért is van soknak a végén megjelenítve tőmondatokban a főszereplő további időbeni sorsa. Ennél a filmnél nem tudom van-e ilyen
@andrasmrgtx azert nem tudhatod mert meg nincs ez a film. Ha nem tudod akkor mire veded be? Ez eleg logikatlan. Undoritonak itt a pont kiemelt hitelesseg hiánya nevezhető. Elhazudnak valamit hogy jobb szinben tunjenek fel bizonyos emberek, vagy negativum ne kapcsolodjek a tortenethez. Holott szerves resze a Semmelweis történetenek, a mi tortenelmunknek.
Nagyon sajnálom, hogy ennyire kevesen nézik meg ezt a videót, hiánypótló és végig érdekfeszítő doku!
A Roncsfilmet nézzétek meg. A friss rendszerváltás korában játszódik és annak a csalódásait mutatja be a Szigony utcában élők változatlan életmódján keresztül. Kis költségvetésű, igazi amatőrfilm. A jó értelemben természetesen
Már mindenki látta 600-szor.
@@szergeiÉs nem is amatőrfilm, hanem Szomjas György nagyon egyéni stílusában készült remekmű, kultfilm! :)
Gratulálok, és köszönet, igazán jó, szép, alapos munka!
Köszönöm Partizán!
Kiváló anyag lett, köszönöm!
Vérprofi munka. Gratulálok!
Jo nagyon jo kivalloan jo musor, bravo!❤❤❤
Fantasztikus, lebilincselo alkotas! 👏👏👏
A bevezetö montázs isteni! 😊
3x is megnéztem. Nagy Szilárd Kilián a kulcsszó azt hiszem.
Igazad van, kirázott a hideg!👍
Végig néztem. Nekem a vége is kibaszottul tetszett.
Nagyon jó film nem láttam ilyet még el veszi a bánatom ezen is sírok sokat csodás mind Boldog Új évet mindenkinek
Jó összeállítás, köszönet érte. Amiért nem, az az, hogy megint hiányoznak a női megszólalók, pedig a Partizán állítólag balos műsor... Vannak, voltak filmes alkotónőink is, hiányoltam az egészből egy Enyedi Ildikót, Fekete Ibolyát, Sellő Hajnalt, de még egy Havas Ágit is. A legvégén az inkubátoros megszólalók között is lehettek volna fiatal rendezőnők, mert elég sokan kaptak ők is támogatást.De itt nem kaptak lehetőséget.
Ismét egy nagyon nagyon jó dokumentumfilm ❤
szép munka, köszönjük!
Örülök, hogy a magyar filmtörténelemmel kapcsolatos minden eddigi gondolatomat alátámasztotta ez a doksi belső információkkal autentikus forrásból. Sokat vitáztam másokkal ezekről a gondolatokról, de most megerősítést nyertem, úgyhogy megnyugodhatok.
Szabó István mondta egy interjúban, hogy a Saulon kívül is van magyar film. Ez tökéletesen jellemzi a mai állapotokat,amikor is Rakay szinte havonta kap milliárdokat az agymeneseire, vagy Kálomista propaganda filmre. Minden relatív, azt hittük a Vajna korszaknál nem lehet rosszabb, de lehet. A népi,nemzeti őrület itt is megmutatkozik. A kultúra olyan mélyrepülésben van,mint soha. Márait idézve, ha eltűntek a kommunisták,jönnek a felművelt sunyi parasztok.
Igen, Andy Vajna egy polihisztor és zseni ezekhez a mostani semmitérő hülyékhez képest, az biztos. A mostani film- és kultúrafelelősökre gondolok.
Amikor bevagtatok, a Szuros Matyas beszedet , hogy “Magyarorszag neve és formaja: Magyar Köztársaság”…kirazott a hideg, mar csak azert is mert ma már nem igy hivjak….
Engem is kirázott tőle a hideg. Már csak azért is, mert egy MSZMP KB tag szájából hangzott el és sajnos előrevetítette a teljes rendszerváltást és hatalomátmentést.
A potrohos minden szava, cselekedete minden nappal egyre nevetségesebb! Minden aljas mondata csak arra szolgált, hogy amit kritizált, azt most ő csinálhassa. És itt az igazság kb hét másodpercben: 1:26:26-től! Gratulálok ezért a megfogalmazásért, már csak 3,5millió birkának kéne erre rájönnie. A Partizánnak meg gratula az ilyen filmekért! Minden nap meg tudnék egy iylet nézni. Egy dolog, a NER seggnyaló KL Csabával kapcsolaban, hogy feleleveníthettétek volna a 98-2002 közötti tevékenységét, úgy mint Ezüst Hajó, Happy End, Kaja Ibrahim, Joszip Tot. Ezek a NER patkányok egytől egyig egy diktátor kiszolgáló személyzetének része, aki egy beteg, megalomán, bosszúálló, kisebbségi komplexusos, hazaáruló, hazug tolvaj.
S még Ákosnak is készített videoklipet, ami a mai rendszerben ugye igencsak pluszként jelentkezik.
Köszönöm szépen!
Aztamindenit... minden szempontból kiváló alkotás lett. A zene, a vágások, a képi esztétika, a mélység, az egész. (levettem a fülest a végén és anyós kint a debil Szerencsekereket nézi a tv2-n... elég nagy kontraszt)
Szuper jó film, nagyon tetszett!
Aranyifjú folytatása kedvencem magyarul köszönöm
köszönöm. (megint felháborodtam ezeken...)
Nagyon jó dokumentumfilm, igazi kirakó darabka.. a sajàt törtènelmünkben.
Szép munka ez a film
Gratula
Ez tök jó volt!
jo lett nagyon ez a film, azt sajnalom csak h nincs kiirva h kik beszelnek eppen (mint pl a forrasok ahogy megjelennek)
A film alapján nekem úgy tűnik, hogy a sokat szapult Vajna alatt volt a legjobb. Lehet autoriter volt, de a sok egymást fúró enyves kezü közt (persze tudom senki nem lopott, csak véletlen 6 milliárdért készült egy csomó langymeleg hígfos, meg csődbe vitték a filmgyártást) máshogy nem is lehet rendet tenni, szakmailag nem lehetett belekötni, és nem erőltetett politikai vonalat.
Pedig annak idején hogy revolverezte az ellenzéki média, bár nem mintha tudnának mást írni bármiről, ami a kormányhoz köthető.
Arról, ami a kormányhoz köthető, mára már tényleg semmi jót nem lehet írni és gondolni sem. Aki mégis képes erre, annak vagy érdekében áll vagy valami nagy baj van a fejében.
@@adambazso9207 Szerintem meg képes az árnyalt gondolkodásra. Vagy inkább csak simán a gondolkodásra.
@@gyurbanvikrenc8267 Egy maffiához hasonló bűnszervezet (a.k.a. magyar kormány, Fidesz-holdudvar és számolatlan "ellenzéki" politikus) tetteiről és tevékenységéről nem lehet árnyaltan gondolkodni, ezek egyszerűen bűnözők és minden tettük a magyar társadalom ellen elkövetett merénylet.
0:00 -nál mi az a zene?
Publikus hogy például egy ilyen filmet mennyi idő és pénz megcsinálni?
👌👌👌
...remiszto latnom ezt a valosagot is. Miert menjek haza? Koszi a munkat, jo osszefoglalo. Udv. Angliabol!
"Robi, ez kibaszott nyomasztó."
az elejen mi a zeneszám?
Mi a zene cime a legelején ?
01:04:24 Tudomásom szerint nem a filmek összköltségvetése volt 420 millió, hanem ez volt az akkori "Filmalapok" éves (!) összköltségvetése a Hídember-Bánk bán 3 milliárdjával szemben. Ebből támogatták volna a 84(!) filmterv közül a nyerteseket. Mondjuk ettől még szomorúbb az egész.
Rosszul tudod.
@@szergei Akkor hogy volt?
@@zsk8301 Máshogy.
Angol felirat nagyon kellene rá!
Szuper adás volt! (csak Grunwalsky bácsihoz jó lett volna egy felirat, hogy mint mond, mert alig érteni...)
már azt gondoltam, hogy az interjú közben fog távozni a másvilágra szegény 😞 borzasztó volt hallgatni még tartalmon kívül is
@@Tucs0621 Grunwalsky az egyik legokosabb, legtisztességesebb és legjobb filmes - lassan már csak volt, sajnos. A magam részéről örülök, hogy láthattam fénykorában.
Mondok egy fun fact-et, 10 éve egy közepes (értsd 5-10 főt foglalkoztató) filmstúdióban voltam külső szakmai gyakorlaton. Naponta átlagban 3 forgatókönyv jött be de volt hogy 8-10. Elárulom, bele se olvastak, csak a nevet nézték meg hogy ki írta. Erről ennyit.
Itt megint az a kérdés merül fel, hogy milyen forgatókönyv? Gyakorlatilag lehetetlenség egy jó 100 oldalas forgatókönyv megírása. A sok karakter, sok körülmény. (Hogyan beszél egy bizonyos mellékszereplő, milyen információnak van éppen birtokában?) Nem tudják rendszerezni, egységesíteni. (Drámai egység az oviban is a helyszín, idő. Pl. Wachowski nővérek Sense8 sorozatában ugrálnak sok helyszín között, ami megbontja a drámai egységet. A szereplők közötti telepatikus kapcsolattal próbálják menteni.) Esetleg ha egyetlen egy karakterre koncentrálnak nagyon, a többi biodíszlet. De az olyan, hogy végig majdnem csak egy szereplőt mutatnak, általában bugyutaság. (példa egy öreg indián karakter jelenjen meg mint egy lány és a kutyája, a tomahawkot dobálja. ellenfele egy egzotikusnak tekinthető zaklató szörny, egy fiatal ragadozó. de még a lánynak is van egy fivére, legalább mellékszereplő, ha nem főszereplő. a prémvadászok kb. a biodíszletek meg néhány további indián. ez a példa is túlhalad kicsit az egyszereplősön, és főleg az akcióra van kihegyezve. ezzel szemben az oxigén című sci-fi nem nagyon halad túl az egyszereplősön. az egzotikuma a tartályba zártság, de sokan feltehetően nem néznek ilyet.)
Kicsit kell csak belegondolni, és egyértelmű. Minél többet ír a forgatókönyvíró, annál nagyobb eséllyel lesz rossz a műve. Minél többet ír, annál több rosszat ír. Kicsi irományban a rossz nem feltétlenül tűnik ki, na de ha sokat ír, egyre halmozódik a rossz. S akkor átírja a valahányadik draftra. Ott már végképp ne hülyítsenek a mesével!
@@KonstantinJanosik Mint mondtam nem tudjuk milyenek voltak hiszen csak a szerző nevét jutottak (értsd: akit nem ismertek kibszták a kukába). Készséggel elismerem hogy egy csomó szr volt köztük, akkor se kéne ennyire mosdatnod a filmstúdiót. Arra figyelmeztettem az embereket hogy belterjes ez a világ, nem azt írtam hogy minden leszrt mű egy csoda. Olvasd el mégegyszer mit írtam ha nem érted.
@@JohnDoe44484 Értem, csak általánosan fűztem hozzá. Valaki neves írja vagy sem, az írók által írt forgatókönyvek általánosan rosszak. Merthogy részletes vázlat néhány jelenettel esetleg kibővítve, az a jó forgatókönyv, aminél még nem romlik drasztikusan a minőség. Azt bővíti ki a stáb. Utána visszaírják forgatókönyvnek, ha olyan a kedvük. Tehát forgatókönyv helyett treatmentről vagy bővített treatmentről kellene helyesebben beszélni.
Hiánypótló minden tekintetben.
Sok kerdes felmerült bennem de egyik legfontosabb, hogy most komolyan.
Volt olyan, hogy ugy adtak penzt filmre, hogy meg nem volt kesz forgatókonyv?
azért is kellene nyilvános legyen minden beadott filmterv. tudni lehessen mit utasítanak el, mit fogadnak el finanszírozásra. utólag visszaírni kész filmből a forgatókönyvet csalás.
miért van az, hogy az elutasítottak közül nem lehet olvasni semmit? titkolják jobban, mint az ügynöklistát. igénytelenség.
miért van az, hogy az aranybulla cselekményleírása utáni érdeklődésre magyarázkodnak, hogy az nem olyan sorozat, aminek lenne cselekményleírása.
állami finanszírozásnál alap lenne, hogy legyen részletes filmterv.
@@KonstantinJanosik érdekes igen. Nem akarok rosszra gondolni de kifogom fejteni később ha megtalálom a részletet, hogy miért kell mégis rosszra gondolnom.
26:10 minőségkontroll. A forgatókönyvek a 70es évektől le lettek nézve.
Végülis a forgatókönyv alapján lehet eldönteni elsődlegesen bármit is a filmel kapcsolatban.
Nem is értem.
Ez kb olyan mintha tervrajz nélkül építkeznénk...
Vagy ők írják a forgatókönyvet vagy senki.
Nem lehet hogy ez inkább arrol szól hogy minél több pénzt tudjanak saját kézben tartani?
@@kabirbody Beadott látszólagos (megadják a címet) tervekre pénzt osztanak.
pl. legutóbb elutasították, pénzt se osztanak az alabbiakra
ARANY KUTYÁK
Mit szólsz, milyen az élet
Izomagyak
Emma és Péter
Jó nagy bunkóság. Nem lehet tudni, mik lennének ezek.
Sokból nem lesz film. Amiből lesz, ott is feltételezni lehet, hogy nagyrészt a színészek bővítik ki az anyagot. A témának utánaolvasgatva a tapasztalatukkal párbeszédeket rögtönöznek stb.
Tévésorozatoknál is botrány, amit csinálnak. Csak egy kirívó példa, Az ötvenes évek és a szex, négyszer adtak rá néhány milliót.
2020-09-22 8 000 000
2021-12-10 8 221 500
2022-12-06 3 000 000
2023-04-18 5 700 000
Az indoklás a legutóbbinál
"A Televíziós Döntőbizottság 5.700.000 Ft forgatókönyv fejlesztési támogatást nyújt a televíziófilm sorozat valamennyi epizódja (8 epizód) forgatókönyve első változatának kidolgozására."
normálisan vhogy így menne
- van egy ötletem sorozatra. röviden ez. (van egy kis szinopszis.)
- oké, dolgozd ki bővebben. készítsd el az első változatot. adunk rá 10 milliót.
- megvan.
- jó, kérünk egy még részletesebbet, különös tekintettel a pilotra.
- megvan.
- jó, mehet gyártásba a pilot.
@@KonstantinJanosik elutasítani kell sőt muszáj. Nincsen keret az összes filmre.
Így szűrni kell na most cím alapján nem lehet szűrni.
Forgatókönyv nélkül nem tudjuk mire utal a cím.
A jó minőségű filmek tervezettek.
A Grand Budapest hotel például.
@@KonstantinJanosik nem bunkóság hogy nem kaptak azok a filmek pénzt.
Nem is nevezhetőek filmnek.
Talán még forgatókönyv sincsen.
Ha van egy forgatókönyv akkor lehet feltételes módban filmnek nevezni.
De ha még az sincs az az az állapot mint a terminátort megálmodta a James Cameron mármint az ágyban fekve megálmodta.
Csak egy ötlet semmi más.
Ezért nem kell sajnálni.
A filmkultúra soha nem számíthatott az állam maximális támogatására, és ha meg is kapta, akkor is ki volt neki szolgáltatva. A magyar filmeseknek a legokosabb a filmalaptól függetlenül összefogniuk, és kiépíteni egy független filmgyártási rendszert. A jegyeladásokból is látszik, hogy nem érdeklik a nézőket a többmilliárdos turulfilmek, ilyenkor érdemes nekik nívós alternatívát nyújtani
Ez szép meg jó, de ki fogja ezt finanszírozni?
Jegybevételek?
Egyre kevesebben járnak moziba, ahogy hallom, és ahhoz, hogy ez működjön, kommersz filmeket kellene gyártani.
Tetszik vagy sem, hálivúddal kell versenyezni.
Egy Külön falka vagy Karanténzóna nem fogja megtölteni a multiplexeket...
Közösségi finanazírozás és alacsony költségvetés, plusz egy kis támogatás pár milliomos befektetőtől -a Partizán is így működik jelenleg. Nem kell rögtön blockbusterekben gondolkodni meg multiplexeket megtölteni, kezdjük kicsiben.
44:24
"A magyar filmben az utolsó két-három évben megfigyelhető egy olyan tendencia, hogy a rendezők mindenben csak saját magukat keresik, önmagukat próbálják kifejezni de nem a nézőket keresik nem keresik a kapcsolatot a közönséggel nem figyelik azt, hogy kihez beszélnek kinek akarják csinálni a filmet kinek akarják elmondani azt amit magukban találtak."
De akkor miért csodálkozik a rendező ha a magyar ember nem megy be a moziba.
Csak sír a szája mert senki nem nézi a magyar filmet.
A film kétirányú.
Van egy adó és egy vevő fél.
Ha rosszul adja át akkor a vevő fél nem lesz rá kíváncsi és nem ül be a filmre és akkor megszűnik a visszacsatolás.
Így készülnek manapság is olyan filmek amiket gyakorlatilag legyartanak arra, hogy pénzt égessenek.
"Van egy adó és egy vevő fél." Az a rádiózás.
@@KonstantinJanosik látom neked csak ennyi jött át.
Nézd sok időt nem akarok szűklátókörű rohadt almákra pazarolni.
Nem gondolod, hogy adó és vevő más dolgokban is létezik mint rádiózás?
@@kabirbody Poénnak szántam.
@@KonstantinJanosik jó vicc volt.
Szerintem ez az elitista felfogás, hogy a néző “nem érti a művészetet” az egyik rákfenéje a magyar filmrendezésnek, lásd a 90-es évek Jancsó filmjei.
😎😎😎😎👌👌👌👌
Hu de szuper lett.🥰🥰🥰🥰🥰 Kivételezettek mindig Voltak Vannak és LESZNEK!!!!!! Otthon DEMOKRÁCIA komolyan??? Már röhögök😂😂😂😂12éve Korrupcioznak és mennyi kiskirály lett. Én anno imádtam a Szerelem Elsö vérig az is a kommunizmusban született, Tizedes meg a többiek hányszor mondom amikor melozom kint Londonban hogy "Az oroszok már a spájzban vannak"😁😁 😒 1989után Hirtelen megszünt egy csomo munkahely munkanélküliek 100ezrei lettek nem tellett Moziba járni örültek ha volt munka..nem is a magyar fim nem tetszett nekik hanem hát moziba menni luxus volt.. Vidéki a párom hát tudna mit mesélni... Budapesten is azt vettem észre pl PestBuda Mozi Vagy amit Kispestnek épitettek a Hunyadi Mozi is bezárt meg sok mozi megszünt én még a 1997es 8as 99es években járhattam a Müvészbe mozizni aztán ezeket szépen be is zárták, Corvin maradt meg, de az is felosztva több teremre. Pláza Mozik lettek.
A poén az hogy pont a Szoci korszakban készültek jó filmek. A Rendszerváltás után főleg a 2000-es évek elején nem készült értékelhető Magyar film. (talán a Kontroll és az Üvegtigris 1-2 része kivétel)
Semmelweis sztorija londonban megy szinhazi eloadaskent, Mark Rylance jatssza, aki elismert szinesznek szamit. Itt valamiert erdemes elmomdani.....
Maga a dokumentumfilm szenzációs lett. De 5-7 percenkènti reklámok miatt èlvezhetetlen.😢
3:31-nél az ott a Fábry?
Valószínű mert filmrendezőnek készült.
Hiányolom Havas Ágnes megszólalását...
Micsoda (be)vágások, fények és tartalom!
Azért az elég komoly, hogy látatlanban leszólták a Semmelweiset. Pedig aztán milyen jó film lett, számok is igazolják...
Szeretem a magyar filmeket ebből az időből. A Szamárköhögés, a Fehér tenyér (az élsport brutalitásáról és hazugságáról), a Szerelmesfilm, a Csapd le csacsi - zseniálisak és még szórakoztatóak is. Az aranypálmás Szerelem-ről nem is beszélve. Sajnos kevés van a youtube-on - bizonyára szerzői jogok miatt.
A Kojot és az Apró mesék is elég jó filmek,még a Szürkület is talán.
Érdekes ez az "ebből az időből" kategória. A Szamárköhögés 1986-os, a Fehér tenyér meg 2006, a Szerelmesfilm 1970, Csapd le csacsi 1990. Mindegyik tök más korszak.
@@szergei Milyen igaz! Bele se gondoltam...
Eléggé elvont, de én Janisch Attila "Másnap"-ját is nagyon szeretem. A legkiforrottabb filmje, 2004-ben mutatták be és azóta sajnos nem készített újabbat.
Jóó volt aki érti érti
🎉❤
Hu de jo musor!❤❤❤❤ 29:29
❤❤💯❤️❤️
Akkor nem csak nekem jutott eszembe a "Feltámadott a tenger" párhuzam.
Végignéztem, ez egy igen korrekt dokumentumfilm. (És gondolom hogy nem került 1 milliárdokba, se százmilliókba.)
A kérdés mondjuk az, hogy sokat beszélnek az állami pénzekről, DE egyetlen szót sem szólnak arról hogy privátban, szponzorokkal hogy készítettek filmet. Ezek szerint sehogy. Értem én hogy az adófizetők pénzéhez még mindig könnyebb hozzájutni, de morálisan nem korrektebb-e befektetőkkel, szponzorokkal, adományokkal és előrendelésekkel filmet készíteni? Közvetlenül a rendszerváltás után rögtön rá lehetett volna cuppanni a Coca Colára és a többire, a nyugatról bejövő cégekre, amik reklámozni akartak. Mellette azért voltak magyar cégek is. Jelenleg most is lehetne abból filmeket készíteni, összeszedni egy rakás céget és mindegyiktől beszedni 1-2 milliót. Nagyobb nevek esetén akár többet is lehetne kérni cégenként. Meg Kickstarter, GoFundMe és egyebek. Crowdfunding. Telex, Partizán is csinálja ezt, nem? Az olvasók/nézők támogatják. Külföldi szervezeteknél is lehetne projekttel pénzt kalapozni, alapítványoknál. - De nincs ilyen, csak hogy az állam adjon és ha nem ad akkor nem lesz film és kész. A filmkészítés nem csak arról szól hogy megírjuk a forgatókönyvet és tartjuk a markunkat, hanem utána kell menni a pénztnek, vagy így, vagy úgy. USA-ban sem állami pénzből csinálják a filmeket, sőt, a sport is szponzoros ügy, a Nascar versenyző nem a mindenkori elnöknél tartja a markát, hanem leszerződik olajvállalattal, autógyárral, autó-kiegészító/alkatrész gyártókkal, amellett brandet épít, árulja a rajongóknak a cuccokat, stb. Így is kéne menjen ez kb. minden téren.
"USA-ban sem állami pénzből csinálják a filmeket, sőt, a sport is szponzoros ügy, a Nascar versenyző nem a mindenkori elnöknél tartja a markát, hanem leszerződik olajvállalattal, autógyárral, autó-kiegészító/alkatrész gyártókkal, amellett brandet épít, árulja a rajongóknak a cuccokat, stb. Így is kéne menjen ez kb. minden téren."
Ez így van. Csak ne felejtsük el, hogy az USA egy 300 milliós piac ez meg 9,5 milliós. De egy jó film elkészítése nem kerül harmincad annyiba...
Ha ott a népesség, mondjuk, 5%-a megnéz egy művészfilmet az akár még rendtábilis is lehet, itt ha a népesség 5%-a megnézi, akkor talán a sminkes pénze összejöhet (csak a példa kedvéért írtam a számokat, nincsenek valós adataim)
👌👍✔️
Ez k HIÁNYPÓTLÓ volt!!!!!!!!!!!
egész partizán az
1:29:43 !! És utána a felirat .....NEM VÁLLALTÁK HOGY VÁLASZOLJANAK!!!!!
A pénz nem minden. Ismerünk filmeket, amik kicsi pénzekből hatalmasat gurítottak. Sokkal mélyebbek a problémák mint a pénzhiány. Viszont - ezek szerint - a filmek finanszírozása területén is az érződik, ami az életünk egyéb területein is, hogy nincs demokratikus elosztás. Ez sajnos ennek a rendszernek az ismérve. Aki a rendszer, a korszellem, a világrend kegyeltje, annak fut a szekér, aki meg nincs benne a "kalapban", az "annyit is ér".
A legjobb az egészben, hogy egyetemes kérdésekben szubjektív érdekeken (érzéseken) alapuló döntés születik...
Valahogy ezekből a dokumentumfilmekből mindig hiányzik a végéről a kielemzés és a következtetések levonása.
Mintha a készítő attól már félne.