Tisztelt Gépműhely gyakorlati oktatók! Ez úton szeretném megköszönni ezt a színvonalas videósorozatot. Mind szakmailag mind minőségben abszolút felsőpolcnak tartom az egész sorozatot, így már most jobban várom a folytatást mint a kedves ott tanulók! Sok sikert Önöknek és csak így tovább!
4 года назад+6
nagyon szépen köszönjük a kedves sorokat Tamás, reméljük mihamarabb visszatérünk a saját gyártású epizódokkal
i guess Im randomly asking but does anyone know a trick to log back into an Instagram account..? I was stupid forgot the password. I love any tips you can give me
Nagyon jó volt nézni a videót. Annyira összetett és sok tanulást igénylő szakmák ezek hogy sokan el sem hiszik. Hibázni nem lehet mert súlyos következményei lehetnek. Gratula a videóhoz. Várom a továbbiakat.
Én csak egy lelkes érdeklődő vagyok. De mindig is csodáltam a fémmegmunkálás, ezen belül is a hidegen megmunkálás (ha egyáltalán értelmes ez a kifejezés, utalva arra, hogy itt nem izzik vörösen a munkadarab) technológiáit. És tényleg milyen logikus és magától értetődő dolgokról is van szó, gondolná a kívülálló, egy "kis" fizika, egy "kis" matek, egy "kis" rutin és máris kész a munkadarab. Aztán amikor ilyen jól érthetően előadott formában kicsit mélyebben megismerkedik valaki pl. az esztergálás rejtelmeivel döbben csak rá, mekkora gyakorlat, rutin, ismertet kell csak ahhoz, hogy ne törjön a szerszám, de repüljön el a munkadarab, hogy magának a szakinak a "károsodásairól" már nem is beszéljünk! És persze az sem baj, ha mindezek végén az előírt méretekkel, és tűréssel, mondjuk nem másfél nap, hanem mondjuk 1,5-óra elteltével készülünk el a művünkkel, lehetőleg elsőre, nem csak úgy, 6-ból 1 mutatószámmal. Köszi, mindegyik videót meg fogom nézni, még csak 3-nál tartok. Jó Munkát! 😀
Kihaló szakma.. :) Én kb 30 éve végeztem a forgácsolói szakon..nagyon jó és érdekes volt látni a kezdeteket újra sok sok tapasztalattal az ember mögött . Természetesen nem hagyományos gépeken dolgozunk manapság ipari termelésben de ezt a szakmát a gyakorlatban a bemutatott módon kell kezdeni nyilván :) Sok sikert a továbbiakban nektek !
Tisztelt oktató ur. Az eggyik szemem sir, a másik nevet. Az én szak oktatóm jut az eszembe, isten nyugosztalja, ő volt ilyen vicces ember,40.ven évvel ezelőtt. 14. évig gyürtem a gépet. E400, NVE.pad, DRT.pad. Félautomata. eszterga. Finom, eszterga. Sugár furó. Sik- palást köszörü. Egyetemes maró. Micsoda szép évek voltak. Már 26.éve nem dolgozom a szakmában. Jó volt.További sikert, önöknek.Jó egészséget.Üdv. Misi.
Tisztelt Gépműhely gyakorlati oktatói. Köszönöm szépen a videót. Nagyon tetszett. Én mozdonyvezető voltam évtizedekig,ezért érdekel minden gép. Most nyugdíjasként hobbiból faesztergálással ütöm el a sok szabadidőmet. A faesztergámra most készítek menetvágó megoldást azért,hogy az elkészített dobozaim tetejét ne csak rálehessen tenni,hanem menettel lehessen rögzíteni. Véletlenül találtam rá erre a videóra,de nagyon tetszett. A többit is megfogom majd nézni. Boldog Újévet,és jó egészséget kívánok. Tisztelettel : B. Szabó László ny. mozdonyvezető.
Mélyen tisztelt uram! Nagyon köszönöm a tanító videóit.Nagy élvezettel nézem őket és rengeteget tanulok belőlük. Én messze vagyok az esztergályos szakmától, de van padom, és nagyon szeretem használni. Könyvekből, googli és youtube használatával próbálom gyarapítani tudásomat. Egy valami, amit szeretnek Önnel tisztázni, máshol azt olvasom, hogy a központi előfúrás előtt okvetlenül le kell oldalazni a munkadarabot, és csak utána előfúrni. Ellenkező esetben (pl. amikor a munkadarab ferdén van levágva) a központi fúró eltörik. Ön viszont pont az ellenkezőjét mutatja a videójában. Ismételtem köszönöm a tanítását!
Ez nekem is feltűnt, de én sem vagyok szakmabeli. Padom is csak egy kicsi van, ami merevség és minőseg szempontjából sehol sincs ezekhez a masinákhoz képest. Ha én nem oldalazok, betáncol a központfúró (a szinte új gépen a szegyereg hüvely ennyire pontatlan).
Legszebb, leghasznosabb dolog tudni és csinálni. Ezt tanítani, továbbadni kötelesség. Ez itt számos olyan internetes oktató videó ellentéte, amiben önjelölt tudor, dilettáns próbál rosszat, rosszul tanítani. A sok-sok internetes ocsú között kevés, ritka az ilyen jó, értékes munka. Vigyázzunk rájuk, becsüljük meg az ilyeneket. Nagyon szépen köszönöm önöknek, hálás vagyok, hogy láthatom csodálatos, hasznos munkáikat! Jó munkát, jó egészséget kívánok mindannyiuknak! (Én itt csak egy vegyész voltam, de leköt a hasznos tudnivalók precíz, pontos előadása. Végül is nem árt tudni miből lesz a cserebogár!)
Tisztelt Uraim ! Hasonlóan tartalmas és valóban oktató, szakmai videót eddig magyar nyelven nem láttam ! Minden elismerésem és köszönetem megilleti Önöket érte .
Kedves fiatal kolléga.Gratulálok a bemutatóhoz.Én '64-töl '68-ig voltam az akkor 100 éves Láng Gépgyárban szakközép iskolai tanuló.Abban az időben szűntek meg a technikumok.és helyette jött a szakközép iskola de még első évben 4 éves volt aztán 3 évre csökkent.De két osztály volt mindössze gépi forgácsoló szakközép Újpesten a Kilián György és Miskolcon a másik.A Bánkiba már nem lehetett jelentkezni.Az érettségi vizsgát mind a két osztály Csepelen a Bajáki Ferenc középiskolában tette le.A vizsgamunkát pedig Csepelen a szerszámgépgyár tanműhelyében készítettük.Jó látni,hogy újra van Bánki és színvonalas képzés van ahogy látom.Talán egyszer lesz megint MAGYAR ipar jól képzett szakemberekkel mint valamikor volt.Mi a szakmát olyanoktól tanultuk a Láng Gyárban akik még a háború előtt voltak tanulók a Lángban.Üdvözlettel kívánok minden jót egy öreg drehás K F
Én 68- 71 között a CHNOIN ban voltam mechanikai műszerész tanuló. Ott mentem el mindig a C, majd a 84-es, vagy 43-as busszal a LÁNG előtt. Az első két évben géplakatosokkal együtt tanultuk a szakma alapjait. A műhelyben pont igy tanultuk az esztergálást egy öreg EAN gépen, amin még martunk is. Akkoriban E 400-as gépek a nagyon jól felszerelt szerszámkészítő műhelyben voltak, ahol már volt szikraforgácsoló is, meg mérő szoba, ahol a mérő eszközök, kaliberek használatára is megtanitottak. A nagy gépműhelyben gyakorolhattunk a többi forgácsoló gépen, megmutatták a horizontál, és a karusszel esztergát. Az oktatónk Karcsi bácsi rendesen megtanította a szakmát, örök hálával gondoltam rá, és nem hoztam rá szégyent, amikor olyan neves műszeripari cégeknél dolgoztam, mint a Labor MIM, Mechlabor, vagy a MOM.
@@oregbeatsuhanc Kedves öregbeatsuhanc! Nekem meg'68-ban a végzés után az első munkahelyem a CHINOIN-ban volt a RAAB épületben a géplaborban mint forgácsoló.Egy EAN-2es Kemény pad és egy Cseh marógépen dolgoztam.De más munkákat is kellett csinálni,ha nem volt forgácsolni való.Lakatos meg egyébb munkákat is.Ott tanultam bele a hegesztésbe úgy ahogy,egy nagyon jó hegesztő volt aki tanított.Minden szakma volt képviselve a csapatba.
@@ferenckaposzta5745 68 ban egy félig lebontott földszintes épületben volt a tanműhely. Egy asztalfiókra állva értem fel rendesen a satut. Rövid idő után a régi kazánházba kötöztünk 69 nyarán, amíg elkészült a végleges tanműhelyünk. A kovács műhelyben is tanulnunk kellett kovácsolást, edzést, hőkezelést. A vizsgamunka többek között a kovács műhelyben lévő rugós kalapács gép volt, ami egy M8 as magnó motorral működött. A legszebb, hibátlan munkáink egy vitrin szekrényben voltak elrakva. A gyári szerszam kiadóba is kerültek menet fúró, metsző, hajtó vasak, fém fűrész kereteink. A későbbi időkben voltak szakmai versenyek, ahol a szakmai tudásunkat bizonyítani tudtuk, versenyeztünk. Ma ki tudja, van-e még ilyen? A régiektől tanult trükköket is tovább adtuk, és minden új helyen újabb érdekességek jöttek szembe. Németh Karcsi bácsi az oktatónk mindig mondta, hogy még az utcaseprőtől is tanulhatunk, mert ő jól tudja hogy kell fogni a seprűt, ahhoz, hogy ne törje fel a tenyerünket. Azt is mondta persze, ha nem tanulunk rendesen, akkor lócitrom pofozónak sem vesznek fel. Kemény, egyenes ember volt az Öreg, nem csoda, hisz a box szakosztályt is ő vezette.
Kiváló videók! Villamosmérnök vagyok, de sokat dolgoztam fejlesztésen esztergával, maróval a mechanika prototípusok elkészítésekor, nagyon szeretek forgácsológépen dolgozni. Anno a MOM utódcégénél a momos gépeken volt a legtöbb lehetőségem, és az ott dolgozó két Béla-bá ("marós" és "k*rvaanyád" - Bélabá :D) rengeteg olyan trükköt, fogást mutatott, amivel ugyanazt a dolgot fele idő alatt jobban megcsináltam, mint a saját fejem után lett volna. Ezt a tudást fontos megtartani, továbbadni, és ebben az Önök munkája is nagyon fontos, köszönöm szépen minden hobbista (és talán a szakemberek) nevében (is)!
Kiváló gyakorlati oktatás, nagyon tetszettek a videók! Mindig szívesen figyeltem az esztergálási munkákat, nem könnyű szakma. Köszönöm a feltöltéseket!
4 года назад+13
Novák Zoltán (NovaForg, DJ Novák) feljavította a hangot a videóban, nagyon szépen köszönjük, sokkal jobb lett így:)
Ez nagyon tetszett, bár lehetnék még1x tanuló. Igaz, h villamos iparit végeztem, de ezt is jó lett volna tanulni. Érthetően, logikusan magyaráztál, kamera előtt faszául bemutattad a műveleteket és magyaráztad a látható folyamatot. El ismerésem neked is, az operatőrnek és a hang mérnöknek is. Nagyon kajak lett!!!
Szuper előadás! Nem vagyok szakmabeli, de élvezetes volt minden pillanata! Ennek a vírusnak köszönhető ez a nagyszerű előadás! Folytassátok mindenképpen! Tört forgácsot! :-)
Tisztelt Oktató úr! Alapvetően tetszett a videó, bár nagyon sajnálom hogy ezt a megjegyzésem meg kell tegyem: Amit 4.34 nél látok, hogy benne hagyta a tokmánykulcsot a gépben és beszél közben az nagyon nagyon szakszerűtlen. Alap az, hogy a tokmánykulcsot sosem engedem el ha dolgozom vele, és nem hagyom a gépben! néhány éve Nagykátán egy ipari tanuló halt meg emiatt. Annó 1984 körnékén amikor a műhelytanárom tanított ilyesmire akit meglátott a tokmánykulcsot elngedve a gépben, az arra a napra már mehetett is haza. Kérem, lehet, a mai gépeknél elavult ez a szabály, de sajnos nem egy ember halt már meg a kirepülő kulcs miatt. Nagyon figyeljen oda erre!!! okl vegyész és gépészmérnök.
4 года назад+1
nagyon szépen köszönjük az észrevételt, erre én is ugrok, nem tudom hogy fordulhatott elő, főként hogyan kerülhetett adásba.
Humán gimnáziumból kerültem az 1970-es évek végén Győrbe a nem régen megnyitott új főiskolára. A gépműhelye az akkori magyar és szocialista szerszámgép ipar legjobb darabjaiból állt. A forgácsolási ismeretek tantárgyra úgy tekintettem, mint egy kötelező akadályra amit venni kell. Jött a gyakorlat. A műhelyben olyan idős bácsik oktattak, akik a GANZ gyárban, a győri vagon gyárban -ott is a háború alatt a Messerschmitt repülőgép üzemben- dolgoztak. Hihetetlen szaktudással rendelkeztek. Ekkor jött az előadó azzal, hogy tudom fiúk, hogy ebben a korban mindenki fúr-farag, és főképp motorozik. Ha kell például egy lendítőkerék lehúzó szerszámot készíteni, vagy bármit, akkor a műhelyben el lehet készíteni. Van egy játékszabály. Műszakilag helyesen le kell rajzolni, nekem megmutatni, és ha megfelelő, akkor ráírom, hogy engedélyezve. Így is lett. Lejáró lettem a műhelybe, egy idő után már a rajzra sem volt szükség mehettem az nélkül is. Ekkor keményen hajómodelleztem -a vitorlásokról ekkor váltottam a belsőégésű motorosok irányába-, sok alkarész, és egy motor átalakítás itt készült. A lényeg, hogy egy életre megszerettem a szerszámgépeket, fiatal mérnök koromban vettem az első esztergámat, amelyet újabb gépek követtek. A pincében ma már egy kis gépműhely van, amelyek mind a szabadidő eltöltését szolgálják. Többnyire roncsokat tudtam venni, és évek alatt felújítottam őket. A kisfiam itt kezdett szocializálódni. Tartottam a fúrógéphez, és húzta az előtoló kart, ő "kezelte" az esztergán a szegnyerget. Mivel a főiskolán az analízis nevű áltudományos szívató tantárgyat nem tudta venni, szakmát néztünk. Ma CNC megmunkáló központon dolgozik, de nem zöld gomb nyomóként, mert tud műszaki rajzot készíteni-olvasni 3D modellt készíteni, és ezt le is gyártja. A munkahelyén ez az elvárás. Ő hívta fel a figyelmemet a csatornára. Minden részét megnézi,-és a kollégái is, köztük többéves gyakorlattal rendelkező mérnökök- mert az iskolában a hagyományos forgácsolást elég felületesen vették, a CNC-re koncentráltak. Csak gratulálni tudok az eddig elkészült részekhez, és javaslom, hogy ha elmúlik a járvány, akkor se hagyjátok abba. Kell annyi erőt gyűjteni, hogy időnként készüljön egy-egy új rész, mert a téma kimeríthetetlen. Kívánok ehhez nektek jó egészséget!
4 года назад
Nagyon szépen köszönjük a kedves szavakat, jó volt olvasni a történetét. Örülünk, hogy csatlakoztak hozzánk, folytatjuk, nagy terveink vannak a csatornával.
Tisztelt Tanár Úr! Szeretném megköszönni a magam és más amatőr esztergályosok nevében ezt a színvonalas, aprólékosan magyarázó, magas szinten oktató videójukat. Tisztelettel: Ádám Zoltán.
4 года назад+1
Kedves Zoltán, köszönjük a visszajelzését, örülünk, hogy segíthettünk. Tört forgácsot:)
Remek videó ez is, ahogy a többi is a Csatornán. Sikerül feleleveníteni a Technikusin szerzett gyakorlati tudást, mivel most vadászom az Állást a vizsgát követően fél évvel. Köszi! (Y)
Udv, NAAAAAGYON JO ! Megkerdezem, nekem nagyon ismeros ez a pad, 2 villanymotor, gyors elotolas stb. A Nepszinhaz utcai Banki gepmuhelyben volt egy Skoda pad. Kisertetiesen emlekeztet ra, netan ugyanaz a gep? 1963 ban esztergaltam a skodan, delutanonkent tanuloszoba helyett.
Kedves Tanár úr! Szeretném tisztelettel megkérdezni, hogy egy E1N esztergagép alapjának hol tudok utána nézni, és milyen feltételek szükségesek ehhez. Nagyjából milyen alapozás előkészítés kell, milyen minőségű beton szükséges hozzá, hogy a későbbekben ne károsodjon a gép. és ne legyen a rezgésekből probléma. (Házilag szeretném megoldani ) Köszönöm válaszát, üdvözlettel: K .István
2 года назад+2
Kedves István, az E1N nem túl nagy gép, a tömege miatt különleges betonágyazást szerintem nem igényel. Ha be van vasalva és van kb 150mm vastag az elegendő lehet. Én gumitalpas pogácsákra tenném és jól kiszintezném. Remélem tudtam segíteni, szakértők véleményét én is szívesen fogadom, jöhetnek a kommentek:)
Nekem lenne egy olyan kedesem hogy miert nem fejeztek be ugyanazon a gepen a nagyolast es a simitast egy fogasbol? Egy nagyobb gep nem tud tartani ilyen 1-2 szazados tureseket?
3 года назад
nem szerencsés ugyanazon a gépen nagyolni és simítani. A simításhoz finom járású, pontos gépet célszerű választani, ott ahol nagy erők ébrednek a gép is jobban meg van kopva (feltehetően)
Teljesen laikusként kérdezném: ezt az esztergát hol gyártották és mikor? Méretéből ítélve nem mai darabnak tűnik, mégis a rengeteg beállítási mód alapján talán 80-as évek?
Németországban is régebbi gépeket használtam.. Akkor még volt idő a precizitásra és időtálló gépeket csináltak. Most vannak az optimumnak nevezett szarok.
Sokan a nagyolást úgy megnyomják, hogy elég minden:))) 4:46 Én úgy tanultam, hogy minden nyílásban meghúzzuk a tokmányt...az a tuti. 5:54 Mennyi kis lemez volt erre arra... 10:35 Mi sose dörgöltük, mert azzal megkarcoljuk a felületet s ha még valaki balga a nyereg alá dörgölni, akkor annak elmozgatásával elkezdi őrölni is tragikusra a felületet.Sepregettük-fújtuk-olajoztuk... 12:34 Sokaknak kellett mindig szólni, hogy bekapcsolás előtt védőszemüveget felvenni! :))) 13:24 Azért a hűtés lassan esedékes vagy nem? 15:09 Nem hajlik be, de hogy át nem mész a túlpartra rajta, az tuti:))), de ugye nem ez volt a lényeg. 19:50 Nos igen, a köszörülése az igazi művészet... 21:30 Nagyot akart a szarka, de nem bírta a farka;) 32:54 A szarka farka esete ismét:)) 33:44 Úgy vágja, mint politikus a kenőpénzt zsebre:DD 34:10 No komment:DDDDD 48:42 De régen láttam a kis huncutot:) Köszi a nosztalgiás anyagot:))
Kedves Gépműhely! Feltűnt nekem, hogy a hosszmozgásnál a nóniusz a szánmozgató keréken tőbb fordulat után is pontos (azzal állította be a méretet). Mi a titka? Normálisan a kézikerék egy áttételen keresztül az ágy alatti fogasléchez kapcsolódik, márpedig akkor a lineáris áttétel értékében benne lesz a Pi, tehát a nóniuszt nem lehet kerek értékre kihozni. Pl. ha M2 a fogasléc és 25 fogú a kapcsolódó kerék, akkor annak egy fordulatára a lineáris elmozdulás 6.283185(stb) mm lesz, pontosan 2*Pi mm. Én tatáltam erre egy megoldást, de nem tudom, hogy azt használják-e (és már megint a kereket találtam föl).
A hosszanti szán mozgató kerekére egy kurblit lehetett volna esztergálni. Előre tekerésnél könnyebb mint kézzel érdekes módon ( sután ) viszem előre a szánt . Régi hagyományos gyártású esztergáknál rajta van ! Kényelem !!
Köszönöm szépen szuper videó! Véletlenül akadtam a sorozatra és nekem pont ez a rész volt az első :) A forgácsoló munkák nézése valamiért engem leírhatatlan nyugalommal töltenek el. Jómagam televíziós operatőr vagyok. A képminőség is ahhoz képest hogy egy gépműhelyben történik a felvétel csillagos 5-ös! Látom, értem. Egyet áruljon el nekem valaki: Menetvágásnál hogyan talál be mindig ugyanoda a kés??? Mert ugye 4-5-6 fogásból készül el a menet. Ha nem pontosan ugyanonnan kezdené a kés, szépen letúrná még azt is ami már kész. Vagy nem?
Mivel rögzítve van a lakatanya és a hossz szánhoz nem nyúl, (nem is tudna, mivel rögzítve van a lakatanya) csak a forgásirányt fordítja meg, így a forgásirány megváltozása miatt ellekező irányba megy vissza, így tudja az elejére vinni a kést. Emiatt el sem állítodik a menet helyzete.. Mindig ugyan ott van! Ha a kézi szánt tekergetné, akkor lenne gond, de mivel az nem jó dolog ilyenkor, így nem is tekergeti senki.. Esetleg akkor ha lapos menetet vág vagy hasonlókat az ember :) De az meg egy másik fejezet.
@ Tanműhelyünkben az EAN padhoz is volt sík tárcsa, ott mutatta meg az oktatónk, hogy kell kivenni az ágyazatból a hidat. A géphez a bábok is megvoltak, és kiegészítésül készítettünk egy derékszögű maró feltétet a kés tartó helyére, saját gyártású gépsatuval, hogy kisebb marási műveleteket is el tudjunk végezni. Ezeket az alkatrészeket a sik tárcsán esztergáltunk le. Nekem jutott a megtisztelő feladat, hogy a feltét szán orsó férőhely hornyot a 20-as kazán lemezben kifűrészeljem, kireszeljem.
De régen csináltam ilyet, én szerszámkészítő vagyok az egomi LEGY-ben voltam ott a Sági Béla barátom esztergált nekem, most Veszprémben lakik. De ez már olyan régen volt...
Az már nagyon a múltban volt. Tanuló korunkban még hajlított angol kovácsolt kést is készítettünk a kovács műhelyben szénacélból. Rapid kés, vagy forrasztott kemény fémlapkás kés csak mutatóban volt. Cigány fúrót is készítettünk, csak, hogy azt is tudjuk. A tanuló gépünk egy öreg, de felújított EAN volt.
Főorsó csapágyazásra vigyázva a keresztmozgásoknál, ráadásul az e400 nál tokmányoldalon bronzkúpban forog a főorsó, hátul van csak egy mélyhornyú golyóscsapágy+támcsapágy kombináció. Az egyik legnagyobb hátránya ennek a géptipusnak.
Tisztelt Gépműhely gyakorlati oktatók! Ez úton szeretném megköszönni ezt a színvonalas videósorozatot. Mind szakmailag mind minőségben abszolút felsőpolcnak tartom az egész sorozatot, így már most jobban várom a folytatást mint a kedves ott tanulók! Sok sikert Önöknek és csak így tovább!
nagyon szépen köszönjük a kedves sorokat Tamás, reméljük mihamarabb visszatérünk a saját gyártású epizódokkal
@ ip
i guess Im randomly asking but does anyone know a trick to log back into an Instagram account..?
I was stupid forgot the password. I love any tips you can give me
@Finnegan Skylar Instablaster =)
Nagyon jó volt nézni a videót. Annyira összetett és sok tanulást igénylő szakmák ezek hogy sokan el sem hiszik. Hibázni nem lehet mert súlyos következményei lehetnek. Gratula a videóhoz. Várom a továbbiakat.
Én csak egy lelkes érdeklődő vagyok. De mindig is csodáltam a fémmegmunkálás, ezen belül is a hidegen megmunkálás (ha egyáltalán értelmes ez a kifejezés, utalva arra, hogy itt nem izzik vörösen a munkadarab) technológiáit. És tényleg milyen logikus és magától értetődő dolgokról is van szó, gondolná a kívülálló, egy "kis" fizika, egy "kis" matek, egy "kis" rutin és máris kész a
munkadarab.
Aztán amikor ilyen jól érthetően előadott formában kicsit mélyebben megismerkedik valaki pl. az esztergálás rejtelmeivel döbben csak rá, mekkora gyakorlat, rutin, ismertet kell csak ahhoz, hogy ne törjön a szerszám, de repüljön el a munkadarab, hogy magának a szakinak a "károsodásairól" már nem is beszéljünk! És persze az sem baj, ha mindezek végén az előírt méretekkel, és tűréssel, mondjuk nem másfél nap, hanem mondjuk 1,5-óra elteltével készülünk el a művünkkel, lehetőleg elsőre, nem csak úgy, 6-ból 1 mutatószámmal.
Köszi, mindegyik videót meg fogom nézni, még csak 3-nál tartok.
Jó Munkát!
😀
Kihaló szakma.. :) Én kb 30 éve végeztem a forgácsolói szakon..nagyon jó és érdekes volt látni a kezdeteket újra sok sok tapasztalattal az ember mögött . Természetesen nem hagyományos gépeken dolgozunk manapság ipari termelésben de ezt a szakmát a gyakorlatban a bemutatott módon kell kezdeni nyilván :) Sok sikert a továbbiakban nektek !
Tisztelt oktató ur. Az eggyik szemem sir, a másik nevet. Az én szak oktatóm jut az eszembe, isten nyugosztalja, ő volt ilyen vicces ember,40.ven évvel ezelőtt. 14. évig gyürtem a gépet. E400, NVE.pad, DRT.pad. Félautomata. eszterga. Finom, eszterga. Sugár furó. Sik- palást köszörü. Egyetemes maró. Micsoda szép évek voltak. Már 26.éve nem dolgozom a szakmában. Jó volt.További sikert, önöknek.Jó egészséget.Üdv. Misi.
közel 20 éve nem dolgoztam a szakmába, de most, hogy felfedeztem a sorozatot, hiányérzetem támadt :)
Örülök a minőségi tartalomnak :)
Csodálatos, nagyon praxisorientált, köszönöm szépen!
Tisztelt Gépműhely gyakorlati oktatói. Köszönöm szépen a videót. Nagyon tetszett. Én mozdonyvezető voltam évtizedekig,ezért érdekel minden gép. Most nyugdíjasként hobbiból faesztergálással ütöm el a sok szabadidőmet. A faesztergámra most készítek menetvágó megoldást azért,hogy az elkészített dobozaim tetejét ne csak rálehessen tenni,hanem menettel lehessen rögzíteni. Véletlenül találtam rá erre a videóra,de nagyon tetszett. A többit is megfogom majd nézni. Boldog Újévet,és jó egészséget kívánok. Tisztelettel : B. Szabó László ny. mozdonyvezető.
Mélyen tisztelt uram! Nagyon köszönöm a tanító videóit.Nagy élvezettel nézem őket és rengeteget tanulok belőlük. Én messze vagyok az esztergályos szakmától, de van padom, és nagyon szeretem használni. Könyvekből, googli és youtube használatával próbálom gyarapítani tudásomat. Egy valami, amit szeretnek Önnel tisztázni, máshol azt olvasom, hogy a központi előfúrás előtt okvetlenül le kell oldalazni a munkadarabot, és csak utána előfúrni. Ellenkező esetben (pl. amikor a munkadarab ferdén van levágva) a központi fúró eltörik. Ön viszont pont az ellenkezőjét mutatja a videójában. Ismételtem köszönöm a tanítását!
Ez nekem is feltűnt, de én sem vagyok szakmabeli. Padom is csak egy kicsi van, ami merevség és minőseg szempontjából sehol sincs ezekhez a masinákhoz képest. Ha én nem oldalazok, betáncol a központfúró (a szinte új gépen a szegyereg hüvely ennyire pontatlan).
Nagyon jók vagytok srácok! Még több videót!!!👍🏼
Legszebb, leghasznosabb dolog tudni és csinálni. Ezt tanítani, továbbadni kötelesség. Ez itt számos olyan internetes oktató videó ellentéte, amiben önjelölt tudor, dilettáns próbál rosszat, rosszul tanítani. A sok-sok internetes ocsú között kevés, ritka az ilyen jó, értékes munka. Vigyázzunk rájuk, becsüljük meg az ilyeneket. Nagyon szépen köszönöm önöknek, hálás vagyok, hogy láthatom csodálatos, hasznos munkáikat! Jó munkát, jó egészséget kívánok mindannyiuknak! (Én itt csak egy vegyész voltam, de leköt a hasznos tudnivalók precíz, pontos előadása. Végül is nem árt tudni miből lesz a cserebogár!)
nagyon szépen köszönjük:)))
Nem vagyok esztergályos, de öröm volt nézni.
Dettó. :)
Régen akartam egy hasonló csatornát létrehozni, de örülök, hogy valaki élet a lehetőséggel és tanítja az embereket erre a művészetre :)
Tisztelt Uraim ! Hasonlóan tartalmas és valóban oktató, szakmai videót eddig magyar nyelven nem láttam ! Minden elismerésem és köszönetem megilleti Önöket érte .
Kedves fiatal kolléga.Gratulálok a bemutatóhoz.Én '64-töl '68-ig voltam az akkor 100 éves Láng Gépgyárban szakközép iskolai tanuló.Abban az időben szűntek meg a technikumok.és helyette jött a szakközép iskola de még első évben 4 éves volt aztán 3 évre csökkent.De két osztály volt mindössze gépi forgácsoló szakközép Újpesten a Kilián György és Miskolcon a másik.A Bánkiba már nem lehetett jelentkezni.Az érettségi vizsgát mind a két osztály Csepelen a Bajáki Ferenc középiskolában tette le.A vizsgamunkát pedig Csepelen a szerszámgépgyár tanműhelyében készítettük.Jó látni,hogy újra van Bánki és színvonalas képzés van ahogy látom.Talán egyszer lesz megint MAGYAR ipar jól képzett szakemberekkel mint valamikor volt.Mi a szakmát olyanoktól tanultuk a Láng Gyárban akik még a háború előtt voltak tanulók a Lángban.Üdvözlettel kívánok minden jót egy öreg drehás K F
Tul sokat kell tanulni es gondolkodni
Az agyam ijenkor kikapcsol
Én 68- 71 között a CHNOIN ban voltam mechanikai műszerész tanuló.
Ott mentem el mindig a C, majd a 84-es, vagy 43-as busszal a LÁNG előtt.
Az első két évben géplakatosokkal együtt tanultuk a szakma alapjait.
A műhelyben pont igy tanultuk az esztergálást egy öreg EAN gépen, amin még martunk is.
Akkoriban E 400-as gépek a nagyon jól felszerelt szerszámkészítő műhelyben voltak, ahol már volt szikraforgácsoló is, meg mérő szoba, ahol a mérő eszközök, kaliberek használatára is megtanitottak.
A nagy gépműhelyben gyakorolhattunk a többi forgácsoló gépen, megmutatták a horizontál, és a karusszel esztergát.
Az oktatónk Karcsi bácsi rendesen megtanította a szakmát, örök hálával gondoltam rá, és nem hoztam rá szégyent, amikor olyan neves műszeripari cégeknél dolgoztam, mint a Labor MIM, Mechlabor, vagy a MOM.
@@oregbeatsuhanc Kedves öregbeatsuhanc! Nekem meg'68-ban a végzés után az első munkahelyem a CHINOIN-ban volt a RAAB épületben a géplaborban mint forgácsoló.Egy EAN-2es Kemény pad és egy Cseh marógépen dolgoztam.De más munkákat is kellett csinálni,ha nem volt forgácsolni való.Lakatos meg egyébb munkákat is.Ott tanultam bele a hegesztésbe úgy ahogy,egy nagyon jó hegesztő volt aki tanított.Minden szakma volt képviselve a csapatba.
@@finompunci5375 Hogy kapcsolhat ki az ami nincs?
@@ferenckaposzta5745 68 ban egy félig lebontott földszintes épületben volt a tanműhely.
Egy asztalfiókra állva értem fel rendesen a satut. Rövid idő után a régi kazánházba kötöztünk 69 nyarán, amíg elkészült a végleges tanműhelyünk.
A kovács műhelyben is tanulnunk kellett kovácsolást, edzést, hőkezelést.
A vizsgamunka többek között a kovács műhelyben lévő rugós kalapács gép volt, ami egy M8 as magnó motorral működött.
A legszebb, hibátlan munkáink egy vitrin szekrényben voltak elrakva.
A gyári szerszam kiadóba is kerültek menet fúró, metsző, hajtó vasak, fém fűrész kereteink.
A későbbi időkben voltak szakmai versenyek, ahol a szakmai tudásunkat bizonyítani tudtuk, versenyeztünk.
Ma ki tudja, van-e még ilyen?
A régiektől tanult trükköket is tovább adtuk, és minden új helyen újabb érdekességek jöttek szembe.
Németh Karcsi bácsi az oktatónk mindig mondta, hogy még az utcaseprőtől is tanulhatunk, mert ő jól tudja hogy kell fogni a seprűt, ahhoz, hogy ne törje fel a tenyerünket.
Azt is mondta persze, ha nem tanulunk rendesen, akkor lócitrom pofozónak sem vesznek fel.
Kemény, egyenes ember volt az Öreg, nem csoda, hisz a box szakosztályt is ő vezette.
Kiváló videók! Villamosmérnök vagyok, de sokat dolgoztam fejlesztésen esztergával, maróval a mechanika prototípusok elkészítésekor, nagyon szeretek forgácsológépen dolgozni. Anno a MOM utódcégénél a momos gépeken volt a legtöbb lehetőségem, és az ott dolgozó két Béla-bá ("marós" és "k*rvaanyád" - Bélabá :D) rengeteg olyan trükköt, fogást mutatott, amivel ugyanazt a dolgot fele idő alatt jobban megcsináltam, mint a saját fejem után lett volna. Ezt a tudást fontos megtartani, továbbadni, és ebben az Önök munkája is nagyon fontos, köszönöm szépen minden hobbista (és talán a szakemberek) nevében (is)!
Kiváló gyakorlati oktatás, nagyon tetszettek a videók! Mindig szívesen figyeltem az esztergálási munkákat, nem könnyű szakma. Köszönöm a feltöltéseket!
Novák Zoltán (NovaForg, DJ Novák) feljavította a hangot a videóban, nagyon szépen köszönjük, sokkal jobb lett így:)
Nagyon profi minden. Köszönöm szépen. Tanulságos volt.
Én CNC marásba dolgoztam,de nagyon tetszett a videó!
Ez nagyon tetszett, bár lehetnék még1x tanuló. Igaz, h villamos iparit végeztem, de ezt is jó lett volna tanulni. Érthetően, logikusan magyaráztál, kamera előtt faszául bemutattad a műveleteket és magyaráztad a látható folyamatot. El ismerésem neked is, az operatőrnek és a hang mérnöknek is. Nagyon kajak lett!!!
Szuper előadás! Nem vagyok szakmabeli, de élvezetes volt minden pillanata! Ennek a vírusnak köszönhető ez a nagyszerű előadás! Folytassátok mindenképpen! Tört forgácsot! :-)
Le a kalapot!
Puskást végeztem.
Imádtam a műhelytanáromat.
Méltó utódja vagy!
Gratulálok:)))))
Köszönjük szépen!
közel 40 éve nem dolgoztam a szakmában. Letakarva áll egy gépem . Kedvem támadt letakarítani. :)
Gratulálok a minőségi tartalomhoz. :)
Gépi forgácsolónak végeztem annó,utáltam és örülök,hogy másfele vettem az irányt.
Igazán tetszett!! Két apróság, én oldalazás után talán sorlyáznám a csúcsfuratot, és nagy erőknél mindhárom diót meghúzom.
Inkább oldalazás után központozok...
Nagyon tetszik ez a videó sorozat. Gratulálok a készítőknek a színvonalas tartalomért!
Köszönöm és további sikereket kívánok a stábnak!
Nagyon jó! Érthető, hasznos! Sok ilyet!
Tisztelt Oktató úr!
Alapvetően tetszett a videó, bár nagyon sajnálom hogy ezt a megjegyzésem meg kell tegyem: Amit 4.34 nél látok, hogy benne hagyta a tokmánykulcsot a gépben és beszél közben az nagyon nagyon szakszerűtlen. Alap az, hogy a tokmánykulcsot sosem engedem el ha dolgozom vele, és nem hagyom a gépben! néhány éve Nagykátán egy ipari tanuló halt meg emiatt. Annó 1984 körnékén amikor a műhelytanárom tanított ilyesmire akit meglátott a tokmánykulcsot elngedve a gépben, az arra a napra már mehetett is haza. Kérem, lehet, a mai gépeknél elavult ez a szabály, de sajnos nem egy ember halt már meg a kirepülő kulcs miatt. Nagyon figyeljen oda erre!!!
okl vegyész és gépészmérnök.
nagyon szépen köszönjük az észrevételt, erre én is ugrok, nem tudom hogy fordulhatott elő, főként hogyan kerülhetett adásba.
Humán gimnáziumból kerültem az 1970-es évek végén Győrbe a nem régen megnyitott új főiskolára. A gépműhelye az akkori magyar és szocialista szerszámgép ipar legjobb darabjaiból állt. A forgácsolási ismeretek tantárgyra úgy tekintettem, mint egy kötelező akadályra amit venni kell. Jött a gyakorlat. A műhelyben olyan idős bácsik oktattak, akik a GANZ gyárban, a győri vagon gyárban -ott is a háború alatt a Messerschmitt repülőgép üzemben- dolgoztak. Hihetetlen szaktudással rendelkeztek. Ekkor jött az előadó azzal, hogy tudom fiúk, hogy ebben a korban mindenki fúr-farag, és főképp motorozik. Ha kell például egy lendítőkerék lehúzó szerszámot készíteni, vagy bármit, akkor a műhelyben el lehet készíteni. Van egy játékszabály. Műszakilag helyesen le kell rajzolni, nekem megmutatni, és ha megfelelő, akkor ráírom, hogy engedélyezve. Így is lett. Lejáró lettem a műhelybe, egy idő után már a rajzra sem volt szükség mehettem az nélkül is. Ekkor keményen hajómodelleztem -a vitorlásokról ekkor váltottam a belsőégésű motorosok irányába-, sok alkarész, és egy motor átalakítás itt készült. A lényeg, hogy egy életre megszerettem a szerszámgépeket, fiatal mérnök koromban vettem az első esztergámat, amelyet újabb gépek követtek. A pincében ma már egy kis gépműhely van, amelyek mind a szabadidő eltöltését szolgálják. Többnyire roncsokat tudtam venni, és évek alatt felújítottam őket. A kisfiam itt kezdett szocializálódni. Tartottam a fúrógéphez, és húzta az előtoló kart, ő "kezelte" az esztergán a szegnyerget. Mivel a főiskolán az analízis nevű áltudományos szívató tantárgyat nem tudta venni, szakmát néztünk. Ma CNC megmunkáló központon dolgozik, de nem zöld gomb nyomóként, mert tud műszaki rajzot készíteni-olvasni 3D modellt készíteni, és ezt le is gyártja. A munkahelyén ez az elvárás. Ő hívta fel a figyelmemet a csatornára. Minden részét megnézi,-és a kollégái is, köztük többéves gyakorlattal rendelkező mérnökök- mert az iskolában a hagyományos forgácsolást elég felületesen vették, a CNC-re koncentráltak. Csak gratulálni tudok az eddig elkészült részekhez, és javaslom, hogy ha elmúlik a járvány, akkor se hagyjátok abba. Kell annyi erőt gyűjteni, hogy időnként készüljön egy-egy új rész, mert a téma kimeríthetetlen. Kívánok ehhez nektek jó egészséget!
Nagyon szépen köszönjük a kedves szavakat, jó volt olvasni a történetét. Örülünk, hogy csatlakoztak hozzánk, folytatjuk, nagy terveink vannak a csatornával.
Színvonalas videó,gratulálok!
MÉG, MÉG, MÉG!!! Nagyon köszönöm!
Tisztelt Oktatók! Fogadják hatalmas elismerésem,nagyon sokat lehet belőle tanulni.Lesznek ilyen szuper oktató sorozatok Cnc-re is??Köszönettel:Tibi
Köszönöm az összes rész . Hasznos tudást adott . Remélem lesz fojtatás
Kedvet kaptam az esztergáláshoz!
Tisztelt Tanár Úr!
Szeretném megköszönni a magam és más amatőr esztergályosok nevében ezt a színvonalas, aprólékosan magyarázó, magas szinten oktató videójukat. Tisztelettel: Ádám Zoltán.
Kedves Zoltán, köszönjük a visszajelzését, örülünk, hogy segíthettünk. Tört forgácsot:)
Jó lett! Várom a 2. évadot :) !
Zseniális ! Nagyon köszönjük!
Hello Szasza! Kellemes Karácsonyt kívánok! 🙂 ropi
Jó látni, hogy nem csak kontárkodás megy kishazánkban! Szereztem is egy esztergát!! Hátha túlélem!! :D
Nem elég az ,hogy kiváló szakember vagy ,de nagyon szimpatikus is!
Remélem,hogy tanítasz valahol.
Gratulálok neked.
hf
Köszönöm, igyekszem:)
Remek videó ez is, ahogy a többi is a Csatornán. Sikerül feleleveníteni a Technikusin szerzett gyakorlati tudást, mivel most vadászom az Állást a vizsgát követően fél évvel. Köszi! (Y)
Üdvözlöm! Ha jól látom akkor ez az Aszódi Petőfi Sándor Technikum?
Üdv Mester!
Stanko 3M642 univerzális köszörűn szeretnék csigafúrót élezni, de a gép doksija nincsen meg.
Tudnál ebben tanácsot adni?
Köszönöm!
megnéztem a gépet, sajnos ezt nem ismerem. De látom más fórumon is próbálkozol, remélem valaki tud segíteni. Üdv: Szabi
Udv, NAAAAAGYON JO ! Megkerdezem, nekem nagyon ismeros ez a pad, 2 villanymotor, gyors elotolas stb. A Nepszinhaz utcai Banki gepmuhelyben volt egy
Skoda pad. Kisertetiesen emlekeztet ra, netan ugyanaz a gep? 1963 ban esztergaltam a skodan, delutanonkent tanuloszoba helyett.
Üdvözletem. Valaki tudna segíteni abban , hogyan tudom jól megmérni a tengely átmérőjét mikrométerrel?
feliratkoztam!!!nagyon tetszik .koszonom
A nagyolasnal, hogy allitottad be a hoszt, hogy meddig menjen a szerszam ? Manualisan kell leallitani, beleütközhet a tokmanyba is ? Köszi
manuálisan állítottam le, figyeltem a kézikerék nóniuszát, de van rajta ütköző is, azzal automatikusan lekapcsol.
@ köszi
Kedves Tanár úr! Szeretném tisztelettel megkérdezni, hogy egy E1N esztergagép alapjának hol tudok utána nézni, és milyen feltételek szükségesek ehhez. Nagyjából milyen alapozás előkészítés kell, milyen minőségű beton szükséges hozzá, hogy a későbbekben ne károsodjon a gép. és ne legyen a rezgésekből probléma. (Házilag szeretném megoldani ) Köszönöm válaszát, üdvözlettel: K .István
Kedves István, az E1N nem túl nagy gép, a tömege miatt különleges betonágyazást szerintem nem igényel. Ha be van vasalva és van kb 150mm vastag az elegendő lehet. Én gumitalpas pogácsákra tenném és jól kiszintezném. Remélem tudtam segíteni, szakértők véleményét én is szívesen fogadom, jöhetnek a kommentek:)
@ Nagyon köszönöm válaszát!
Szuperek a videók..:)
Üdv! Kérdésem lenne ha ugy is köszörülésre megy a munkadarab akkor miért kell simítani?? Nem értek hozzá azért kérdem.
Farkas józsef.
Ez tetszett, köszönöm!
Ön egy kitűnő tanár, még csak 1:44-nél tartok, de már innen is lejön. Kérem fogadja elismerésemet!
nagyon szépen köszönjük a csapat nevében:)
Ez engem a szakmai gyakorlati vizsga egy részre emlékeztet. Tetszik szó se róla. De aki benne van ebben annak nem újdonság
Köszi! Remek videók!
Nagy tos gépen dolgoztam 15-évig a BKV-nál.
Mar csak Nikitscher es Burai kollega hianyzik! Szuper video! @CADCAM alumni 2014
Nekem lenne egy olyan kedesem hogy miert nem fejeztek be ugyanazon a gepen a nagyolast es a simitast egy fogasbol? Egy nagyobb gep nem tud tartani ilyen 1-2 szazados tureseket?
nem szerencsés ugyanazon a gépen nagyolni és simítani. A simításhoz finom járású, pontos gépet célszerű választani, ott ahol nagy erők ébrednek a gép is jobban meg van kopva (feltehetően)
kis gépeken nincsen villám csak az ilyen nagyobbakan?
Teljesen laikusként kérdezném: ezt az esztergát hol gyártották és mikor? Méretéből ítélve nem mai darabnak tűnik, mégis a rengeteg beállítási mód alapján talán 80-as évek?
Korábbi típusok, inkább a 70-es évek.
Németországban is régebbi gépeket használtam.. Akkor még volt idő a precizitásra és időtálló gépeket csináltak. Most vannak az optimumnak nevezett szarok.
Sokan a nagyolást úgy megnyomják, hogy elég minden:)))
4:46 Én úgy tanultam, hogy minden nyílásban meghúzzuk a tokmányt...az a tuti.
5:54 Mennyi kis lemez volt erre arra...
10:35 Mi sose dörgöltük, mert azzal megkarcoljuk a felületet s ha még valaki balga a nyereg alá dörgölni, akkor annak elmozgatásával elkezdi őrölni is tragikusra a felületet.Sepregettük-fújtuk-olajoztuk...
12:34 Sokaknak kellett mindig szólni, hogy bekapcsolás előtt védőszemüveget felvenni! :)))
13:24 Azért a hűtés lassan esedékes vagy nem?
15:09 Nem hajlik be, de hogy át nem mész a túlpartra rajta, az tuti:))), de ugye nem ez volt a lényeg.
19:50 Nos igen, a köszörülése az igazi művészet...
21:30 Nagyot akart a szarka, de nem bírta a farka;)
32:54 A szarka farka esete ismét:))
33:44 Úgy vágja, mint politikus a kenőpénzt zsebre:DD
34:10 No komment:DDDDD
48:42 De régen láttam a kis huncutot:)
Köszi a nosztalgiás anyagot:))
Kedves Gépműhely! Feltűnt nekem, hogy a hosszmozgásnál a nóniusz a szánmozgató keréken tőbb fordulat után is pontos (azzal állította be a méretet). Mi a titka? Normálisan a kézikerék egy áttételen keresztül az ágy alatti fogasléchez kapcsolódik, márpedig akkor a lineáris áttétel értékében benne lesz a Pi, tehát a nóniuszt nem lehet kerek értékre kihozni. Pl. ha M2 a fogasléc és 25 fogú a kapcsolódó kerék, akkor annak egy fordulatára a lineáris elmozdulás 6.283185(stb) mm lesz, pontosan 2*Pi mm.
Én tatáltam erre egy megoldást, de nem tudom, hogy azt használják-e (és már megint a kereket találtam föl).
Ha 11kW a teljesítmény, mi okból történik a lefulladás? Típús hiba volt, hogy a TOS második motorja bekapcsolodjon...
lehet, hogy a frekiváltó? Nem tudom, majd teszteljük.
Nagyon tetszik ez a szakma. Jó lenne ha megtanulnám :)
Lehet mérni is a kés magasságot. Nálunk tudtuk mi a gépek magassága.
a puha befogó pofa milyen anyagból van?
Kiváncsi lennék a baki parádéra, mert szilveszter elmúlt :D
majd jövőre, azt nem mondtuk melyik szilveszter:)
Na jó nem volt rá idő:(
A hosszanti szán mozgató kerekére egy kurblit lehetett volna esztergálni. Előre tekerésnél könnyebb mint kézzel érdekes módon ( sután ) viszem előre a szánt . Régi hagyományos gyártású esztergáknál rajta van ! Kényelem !!
Gondolom a gyorsjárat miatt nincs, talán balesetveszélyes!
Tisztelt szaki a marashhoz Viktoria fejhhez 6 KESel Kell e horker az Amit az esztergaban is hasznal ?
Miért nem ilyen tanáraim voltak , csak ezen gondolkozom míg nézegetem a videóidat. :D Bár én csak esztergálási gyakorlaton voltam 3 hónapig. :D
Gratulálok, remek munka!
Igaz nem vagyok esztergályos, de tök jó.
Erre a karra milyen felvételi elvárások vannak?
www.banki.hu
Köszönöm szépen szuper videó!
Véletlenül akadtam a sorozatra és nekem pont ez a rész volt az első :)
A forgácsoló munkák nézése valamiért engem leírhatatlan nyugalommal töltenek el.
Jómagam televíziós operatőr vagyok. A képminőség is ahhoz képest hogy egy gépműhelyben történik a felvétel csillagos 5-ös! Látom, értem.
Egyet áruljon el nekem valaki:
Menetvágásnál hogyan talál be mindig ugyanoda a kés??? Mert ugye 4-5-6 fogásból készül el a menet. Ha nem pontosan ugyanonnan kezdené a kés, szépen letúrná még azt is ami már kész. Vagy nem?
Mivel rögzítve van a lakatanya és a hossz szánhoz nem nyúl, (nem is tudna, mivel rögzítve van a lakatanya) csak a forgásirányt fordítja meg, így a forgásirány megváltozása miatt ellekező irányba megy vissza, így tudja az elejére vinni a kést. Emiatt el sem állítodik a menet helyzete.. Mindig ugyan ott van! Ha a kézi szánt tekergetné, akkor lenne gond, de mivel az nem jó dolog ilyenkor, így nem is tekergeti senki.. Esetleg akkor ha lapos menetet vág vagy hasonlókat az ember :) De az meg egy másik fejezet.
Profizmus
Balra háttal egy MVE- pad lapul síktárcsával szerelve.
pontosan:)
@ Tanműhelyünkben az EAN padhoz is volt sík tárcsa, ott mutatta meg az oktatónk, hogy kell kivenni az ágyazatból a hidat.
A géphez a bábok is megvoltak, és kiegészítésül készítettünk egy derékszögű maró feltétet a kés tartó helyére, saját gyártású gépsatuval, hogy kisebb marási műveleteket is el tudjunk végezni.
Ezeket az alkatrészeket a sik tárcsán esztergáltunk le.
Nekem jutott a megtisztelő feladat, hogy a feltét szán orsó férőhely hornyot a 20-as kazán lemezben kifűrészeljem, kireszeljem.
De régen csináltam ilyet, én szerszámkészítő vagyok az egomi LEGY-ben voltam ott a Sági Béla barátom esztergált nekem, most Veszprémben lakik.
De ez már olyan régen volt...
Lehet neki tolni! Használtam én is :)
Jó videok,de azert hiányoltam a hagyományos esztergakések bemutatását illetve azok forgácsoló él kialakitásukat.
Az már nagyon a múltban volt.
Tanuló korunkban még hajlított angol kovácsolt kést is készítettünk a kovács műhelyben szénacélból.
Rapid kés, vagy forrasztott kemény fémlapkás kés csak mutatóban volt.
Cigány fúrót is készítettünk, csak, hogy azt is tudjuk.
A tanuló gépünk egy öreg, de felújított EAN volt.
GY 12 Szendrei Tamás
Főorsó csapágyazásra vigyázva a keresztmozgásoknál, ráadásul az e400 nál tokmányoldalon bronzkúpban forog a főorsó, hátul van csak egy mélyhornyú golyóscsapágy+támcsapágy kombináció. Az egyik legnagyobb hátránya ennek a géptipusnak.
Indiri Bindiri! :D
GY1 Szekeres Márk
GY2 Dióssi Balázs
GY5 Surman Levente
GY25 Kiss Dániel
26:36 Xdddddd
Nemes Roland GY8
GY17 Kovács Gábor
Tamási Péter GY 5
GY4 Rajkó Bertalan
Bálint Tamás GY13
Gy1 Schuszter András Rudolf
GY25 Kovács Roland
Adamek Tibor GY17
Ónodi Bence GY3
GY17 Agócs Ádám
Gy17 Bányai Bendegúz
GY3 Schmiedt Barbara
GY4 Ruck Róbert
Gy12 Tóth Benedek